advertentie voor ons nummer van aanstaanden Zondag, De opening der Staten-Generaal. Troonrede. Zendt tijdig uwe wanneer duizenden vreemdelingen, waar onder een groot aantal uit deze streek, onze plaats bezoeken en wij ons blad extra verspreiden I geert openlijk en bedekt tal van leeringen en praktijken, die lijnrecht in strijd zijn met de Katholieke Ge- loofs- en Zedeleer en bevordert, vooral door zijn aansluiting bij den «Inter nationalen Vrouwenraad", vaak en rechtstreeks vijandig optreden tegen de Katholieke Kerk. «Dé „Vereeniging van Staatsburger essen" is gematigder in haar streven, doch legt het er op aan de stemmen der minder principieel onderlegde R.K. Vrouwen bij de a.s. verkiezingen voor hare candidaten te winnen. De «Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid" heeft in de laatste jaren weinig van zich doen spreken. De „Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen" beweegt zich wel is waar in hoofdzaak op huishoudelijk gebied, doch propageert tevens ver keerde beginselen inzake de opvoeding der kinderen. Het Bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Weste lijk Noord-Brabant heeft een nota gericht aan den Minister van Buiten- landsche Zaken, van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Arbeid, Handel en Nijverheid en van Waterstaat, waarin verzocht wordt die stappen te nemen, welke de waterwegen van Westelijk Noord-Brabant aanmerkelijk zullen verbeteren. Met den vooruitgang van handel en nijverheid allereerst staat een verbetering der waterwegen in het nauwste verband; immers alle ondernemingen hebben behoefte aan goedkoop vervoer en waar niet of weinig ontgonnen gronden velen een behoorlijk bestaan zouden kunnen verschaffen, indien er in die streek een bloeiende industrie aanwezig was, is er ook hierom alle reden voor om goede verkeerswegen van vitaal be lang aan te leggen. Voorts is het bij de bespreking van den aanleg van goede waterwegen niet mogelijk de beteekenis van de verhooging der cultuurwaarde van den bodem door den aanleg dier wegen buiten be schouwing te laten. Vervolgens dient men de aandacht er op gevestigd te houden, dat de tuinbouw door den aanleg van goede waterwegen ten zeerste gediend wordt. De tuinbouw n.l. eischt een dagelijksch vervoerder producten naar de .veilingen, terwijl ook een snelle verbinding met het buitenland van het grootste belang is. Mocht tenslotte het kanaal Ant werpen—Moerdijk gemaakt worden, dar. zal ook dit een belangrijke wijzi ging kunnen brengen in den water staatstoestand van Westelijk Noord- Brabant en in de scheepvaartver bindingen der streek. Een punt van niet te onderschatten belang acht de Kamer ook de verbinding van het nieuwe kanaal met de Wester-Schelde. Hierdoor toch zal een zeer korte waterverbinding met Zeeuwsch-Vlaan- deren worden tot stand gebracht en zullen tevens West-België en Noord- Frankrijk op gemakkelijker wijze bereikt kunnen worden. Gistermiddag is het 10.000ste schip in dit jaar in de Rotterdamsche haven binnengekomen. Het is het Letlandsche stoomschip Krimulda, met een lading hout uit Riga. Het schip heeft ligplaats genomen in de Ooster haven. H. M. de Koningin heeft hedenmid dag in een vereenigde vergadering van de beide Kamers de zitting der Staten- Generaal geopend met het uitspreken der volgende In uw midden verkeerend, leden van de Staten Generaal, verheug ik mij, dat de toestand van ons volk in menig opzicht tot dankbaarheid stemt, al ont breken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk voltrekt zich het economisch herstel. Inzinkingen blijven daarbij niet achterwege. Handel en nijverheid, evenals een deel der scheepvaart, ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. De onstandvastige waarde der munt eenheid in verschillende landen ver traagt de gezondmaking van het inter nationaal ruilverkeer. De land- en tuinbouw wordt in ver schillende van zijn takken bedreigd door ongewone, naar gehoopt mag worden, tijdelijke belemmeringen inden afzet van zijn producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dit euvel een einde te doen nemen. Sedert lk de laatste maal in uw mid- den verkeerde, is een ernstige beproe ving over een deel van ons land ge komen. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed gevallen door de groote deelneming in het lot der slachtoffers, die zich in wijden kring in woord en daad heeft geopenbaard. Deze uiting van nationale saamhoo righeid heeft mij met dankbaarheid vervuld, evenzeer als-de toewijding, zoowel van burgerzijde als door het personeel van land- en zeemacht, A in de ure van het gevaar betoond. De financieele toestand van het land blijft voortdurend zorg eischen. Verlichting van de lasten, op de be volking gelegd, is een onmisbare voor waarde voor een duurzame verbetering van den economischen toestand en is slechts mogelijk bij een zuinig beheer, j Op politiek gebied zal, in afwachting van het herstel van normale verhou- I dingen, de lijn, in den loop van het achterliggende zittingsjaar uitgestip- I peld, blijven gevolgd. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt mij, dat de Volkenbond door de toetreding van Duitschland aan beteekenis heeft gewonnen. Met verschillende mogendheden wor den besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage- en verzoenings verdragen. Naast de in den loop van dit jaar aangekondigde maatregelen en wets voorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behooren voorzieningen op het gebied der justitieele wetgeving; een wijziging van de Provinciale Wet; een partieele herziening van de wette lijke bepalingen op de forensen, en een wettelijke regeling van het han delsonderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid op het gebied van het lager onderwijs zullen u binnenkort bereiken. Een wetsvoorstel zal worden inge diend, teneinde de niet binnen het rijk wonende Nederlanders, die daarvoor in aanmerking komen, naar billijke regelen te doen bijdragen in de in komsten-, vermogens- en verdedigings belastingen en de nalatenschap van de zelfde personen te betrekken in de successiebelasting. Tot bevordering van het behoud van natuurschoon zal u een voorstel worden aangeboden om zekere fiscale verzach tingen te verbinden aan een vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden gedaan tot wijziging en aanvulling onzersociale wetgeving, ten einde te geraken tot ratificatie van sommige ontwerpver dragen der internationale organisatie van den arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voornemen, nadat deze gewijzigd zal zijn in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voor zieningen, welke uit hetmaatschappelijk leven opkomen. De droevige ramp, die Nederlandsch- Indië heeft getroffen,» heeft mij met deernis vervuld. De gevoelens, die ook daarbij velen tot leniging van nood hebben bewogen, waren mij een oorzaak van blijdschap. De steun, in donkere dagen weder zijds verleend, heeft den band tusschen het moederland en Nederlandsch-Indië versterkt. In het aanstaande voorjaar zal de nieuwe Indische staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn de grootere zelf standigheid in inwendige aangelegen heden, welke zij aan Nederlandsch- Indië geeft, zoo spoedig, en zoovolledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit gebiedsdeel ter hand genomen welvaartspolitick zal krachtig worden voortgezet, inzonderheid ten bate van de inheemsche bevolking. De te verwachten opening van een derde inrichting van hooger onderwijs, de medische hoogeschool te Batavia, zal van groot belang blijken voor de geestelijke ontwikkeling van Indië. Suriname eischt nog steeds de bij zondere aandacht der regeering, al is eenige verbetering in den economischen toestand van dat gewest te bespeuren. In Cur2?ao blijft die toestand gunstig. Moge Gods milde zegen op uwen arbeid rusten 1 Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur I Mag ik U beleefd eenige ruimte in Uw veel gelezen blad verzoeken Waarom in Waalwijk een abattoir? Ziedaar de quaestie, die vooral in de laatste weken hier zeer druk bespro ken wordt. „Waarom", vraag ik mij zelf af, hier een groote honderdduizend gul den gaan verbouwen voor een inrich ting, die op groote plaatsen wellicht noodig is, maar die hier in Waalwijk, met z'n nog geen 10000 inwoners, best nog tal van jaren gemist kan worden? Zijn de gemeentefinanciën zoo schitterend, en de zaak in quaestie zoo urgent, dat men tot zoo'n groote uitgave meent te kunnen of te moeten besluiten Beschikken hier ter plaatse de meeste slagers niet over slachtplaatsen naar de eischen des tijds ingericht en over winkels, die terecht ook door vreemdelingen geroemd worden? Is het niet voldoende, dat het vee eerst levend en daarna nog in geslachten toestand streng gekeurd wordt? En welk kwantum wordt hier geslacht? Dit mag.gevoegelijk geschat worden op hoogstens 12 a 14 runderen en 20 a 25 varkens per week. Bultenplaalsen, naar ik hoor, kunnen hier niet bijge trokken worden. Is het dan gewettigd om voor zoo'n bescheiden getalslachtdieren zoo'n groote kosten te maken, en de slagers, die hun zaak behoorlijk in richtten opnieuw een drukkend juk op de schouders te. leggen. Wat de gevolgen zullen zijn van zoo'n abattoir, kan reeds nu met vrij greote zekerheid voorspeld worden. Eerstens duurder vleeschvervol gens, juist wijl het zaakje onder ge meentelijk beheer komt, telken jare aanzienlijke tekorten, die door weder om hoogere belastingen noodwendig gecompenseerd moeten worden. Ik geloof dan ook vast en zeker, dat wanneer er lijsten gepresenteerd zou den worden, of een plebesciet gehou den, de overgroote meerderheid der gemeentenaren zich tegen dezen bouw van een stedelijk abattoir zou ver klaren. Het reeds zoo zwaar belaste Waal wijk kan de in uitzicht gestelde kos ten moeilijk dragen. Het weldra uit te reiken billet, waarop de gemeente belasting ook en vooral tol uitdruk king zal komen, zal velen gewis den schrik om het hart doen slaan. En dan te moeten bedenken, dat dankzij de stichting van het abattoir, die be lasting in 1927 wederom excelsior zal gaan Wij hopen en vertrouwen daarom dat het Dag. Bestuur en de Raad onzer gemeente zich nog eens goed beden ken zullen, alvorens hun stem over bedoelde questie uit te brengen. Wil men met geweld kosten maken, dan zijn er m.i. wel andere zaken, die veel dringender verbetering vragen, b.v. de gasfabriek, de stinkpoelen in de onmiddellijke nabijheid van het huidige slachthuis enz. enz. Met vriendelijken dank voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, Eén lid van Waalwijks Belang. Geertruidenberg, 20 Sept. 1926. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken een plaatsje af te staan in Uw veel gelezen blad, vooraf mijn dank. Het ingezonden stukje in Uw blad van 17 Sept. j.L, onderwerp: „ver- gaderingverzuim Jansen en Sassen", trok mijn aandacht, te meer, daar er wel eens meer schitteren door afwe zigheid, doch deze genieten van de stille rust in de dagbladen. Ik voor mij maak me sterk als ieder gemeente raadslid zoo op zijn plaats stond als Mr. Sassen, dat de toekomst voor Geertruidenberg wel van dien aard zou zijn, dat ieder gemeentenaar er wel tevreden mee zou zijn. Het is wel toevallig dat er steeds menschen gevonden worden die Mr. Sassen beschouwen als 'n vreemde kip in het hok, waar anderen maar altijd op los pikken, terwijl Sassen de man is die aan velen een voor beeld geeft ter navolging, ook in hoofdzaak wat betreft 't gemeente belang, wat per slot van rekening is een algemeen belang. Ik heb Mr. Sassen zelf onderhouden over zijn verzuim en ben zoodoende tot de conclusie gekomen dat er in een zaak als die van Sassen wel eens oogenblikken voorkomen dat beslist tehuis zijn bevel is. Men moet niet vergeten dat een «goede" huisvader, naast den gemeenteraad, ook ernstige en zwaarwegende gevallen kan heb- ben die zijn willen overheerschen, en zeker als men vier dagen uitstedig is geweest en pas van de reis is terug gekomen. Mij dunkt dat het beter op z n plaats was op zulke luttele dingen geen aanmerking te maken en meer werk te maken om de zaak tot één goed geheel te brengen en niet iemand noodeloos aan den schandpaal te wil len binden (en zeker niet zoo lang voor de stemming). Het is niet mijne bedoeling om al te persoonlijk te zijn, maar wil toch wel naar voren brengen dat Sassen toch niet te keei'en is. Mijn innige wensch is dan ook, in het algemeen belang, dat de leden van den Raad elkander meersympha- thiek zijn, als C. S. tegenover Jansen en Sassen. J. V. Provincialeweg, Geertruidenberg. KERKNIEUWS. Bij tiet Zilveren Priesterfeest van een Missie Bisschop, I. Het land van Suriname. Suriname is een gedeelte van Guy ana, gelegen op de Noordkust van Z. Amerika, waarover niet lang na de ontdekking van Amerika het gerucht was gespreid, dat er aan de oevers van het meer Parima een goudland, een Eldorado bestond, dat kolonisten en gelukzoekers tochten naar dat land deed ondernemen. Die tochten werden wel niet met goud beloond, maar had den toch het voordeel, dat Guyana meer bekend werd. Neemt een langwerpig vierkant pl.m. 5 maal zoo groot als Nederland en legt het met de smalle zijde vanaf de Noordkust van Zuid-Amerika naar het Zuiden tot aan de Braziliaansche grens, het Tumak—Humak gebergte, en gij hebt een beeld van 't land. De 60 uren lange vruchtbare kuststrook is over een breedte van 10 uren gaans bebouwd en bewoond. Het daarachter gelegen binnenland wordt alleen bewoond door enkele duizenden boschnegers en slechts betreden door goud-en balata- zoekers, die er echter geen vaste woon plaats hebben. Het binnenland loopt naar 't Zuiden op. Op pl.m. 100 K.M. vanaf de kust treft men reeds heuvels aan daarna stijgt het land voortdurend tot het in het grondgebied der hoofd rivieren ontzaggelijke hoogten van 1300 M. bereikt De hoofdrivieren, waarin watervallen en stroomversnellingen voorkomen vloeien van het Zuiden naar het Noorden en doorkruisen met hare talrijke zijrivieren en kreken het boschrijke Suriname. Gelegen onder den evenaar tussctien 2° en 6° N.B. is Suriname op en top een tropenland, waar een schitterende tropenzon en malsche tropenregens een rijken en weelderigen plantengroei uit den vruchtbaren bodem tooveren. De dag met zijn ochtendpurper en middag gloed en kleurenspel der ondergaande zon is het geheele jaar door even lang van 6 uur 's morgens tot 6 uur des avonds. Het warme en zelfs heete kli maat is nochtans vochtig. De tempe ratuur varieert tusschen 70° en 91° Fahr. De vier seizoenen noemt men den kleinen en grooten regentijd, den kleinen en grooten drogen tijd, die elkander afwisselen in de volgorde van droog en nat. De regelmaat in die af wisseling van droog en nat wordt niet zelden verstoord, zoodat men overheer- schende natte en droge jaren heeft, die beide weinig gunstig zijn voorde cul tures. Heeft niet Suriname nog pas een verschrikkelijke droogte doorgemaakt, die aan de groote landbouwonderne mingen voor millioenen schade berok kend heeft? De eerste kolonisten benutten de vruchtbare kuststrook om er plantages aan te leggen en suiker, cacao, koffie, katoen te produceeren. Landbouw was altijd de hoofdbron van bestaan. Van den landbouw leefden èn eigenaars èn gezagvoerders èn arbeiders. Minister de Graaff noemde in de vergadering der Tweede Kamer van 8 April, den groo ten landbouw „de ruggegraat van het geheele economisch bestaan van Suri name". Wel is Suriname's bodem vol gens deskundigen rijk aan verschillende mineralen, doch gebrek aan arbeids krachten, hooge kostprijs en de niet gunstige ligging van Suriname voor de wereldmarkt kunnen het kapitaal niet lokken naar Suriname. De econo mische toestand van Suriname is thans van dien aard, dat het zijn eigen uit gaven niet kan bekostigen. Het moe derland moet nog 33°/0 van de uitgaven bijpassen. In een adres, onlangs gericht aan den Minister van Koloniën door den Ondernemersraad voor Suriname, is als het eenige middel tot verbetering van den treurigen economischen toe stand genoemd „een sneller vermeer dering van bevolking door immigratie". Suriname wordt namens de Koningin bestuurd door een gouverneur, bij wien de Uitvoerende Macht berust. Den gouverneur is een adviseerend lichaam, de Raad van Bestuur terzijde gesteld. De bestuurstaak is verdeeld over ver schillende departementen. De Wet gevende Macht deelt de gouverneur met een door de bevolking, uit kracht van een belastingkiesrecht gekozen lichaam, de Koloniale Staten. Ziedaar het terrein, waarop Mgr. van Roosmalen met zijne geestelijke hulp troepen de R.K. Missie bestuurt. In een volgend artikel zien wij Suri name's veelsoortige bevolking. DRUNEN. Naar wij vernemen, is het bioscoop-gebouw door een Waal- wijksche firma gehuurd, om het in te richten voor schoenfabriek. Gedurende de laatste 14 dagen is een aanmerkelijke verbetering te be speuren in de schoenindustrie. Behoudens een enkele uitzondering draaien de fabrieken op \folle capaci teit. In de Zondag gehouden alge- meene vergadering van de R.K. Werk liedenvereniging is besloten op Zon dag a.s. op te gaan naar Waalwijk ter bijwoning van den aldaar te houden Katholiekendag. Des morgens te 9'/a uur worden de deelnemers verzocht bij de pastorie bijeen te komen, om vervolgens gezamenlijk op te trekken. Wij verwachten een algemeene deel neming. CAPELLE. Vorige week Donderdag avond werd in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier den werken den leden van „Het Rozenknopje", benevens den leden van het uitvoerend Comité van het dezen zomer gehouden muziek- en zangconcours een gezellige avond aangeboden. Nadat de heer A. M. Verheijden, bij ontstentenis van den heer W. G. Treffers, allen namens de zangvereeniging had welkom geheeten, trad voor de aanwezigen op de heer Leon Sakarinu van Kinsbergen, illusio nist te Amsterdam, die een zeer variee- rer.d programma afwerkte en onge- loofelijke staaltjes van zijn handigheid in het goochelen te zien gaf. Hierna volgde het muzikale gedeelte van den avond waarvoor de verwachtin gen hoog gespannen waren. Dit werd uitgevoerd door den heer Jacques van Kinsbergen, violist en den heer van Daien pianist, uit Amsterdam. Op werkelijk meesterlijke wijze wist deze jeugdige violist nummers van Chopin, Kreister, Bach, e.a. ten gehoore te brengen. Een welverdiend applaus vormde het slot van ieder nummer. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" uit deze gemeente gaf j.l. Za terdagavond in vereeniging met het muziekgezelschap «Euterpe" te 's-Gra- vemoeronder leiding van hun directeur, den heer A. Christ, een concert op de kiosk op het Raadhuisplein aldaar, dat in alle, opzichten geslaagd mag heeten. Zeer duidelijk was het groote verschil in het tot zijn recht komen der muziek bij dit concert, dan wel bij dat een week geleden ten onzent. Een kiosk zou dan ook hier in Capelle geen overbodige luxe zijn. Wie neemt het initiatief tot het daarstellen van iets dergelijks Onder veel belangstelling vierde de heer P. Faro alhier j.l. Donderdag zijn 25-jarig dienstjubileum als tim mermansknecht bij de aannemersfirma H. Michaël en Zn. te Loonschendijk. Zijn patroons, alsmede het verdere personeel der firma hebben hem dezen dag tot een onvergetelijken gemaakt. Naar we vernemen heeft onze dorpsgenoot J. Dalmayer het provin ciaal record hardloopen op zijn naam gevestigd door in een uur 16'/2 K M. te loopen. Onze vroegere dorpsgenoot N. Pols, thans agent van Politie te Breda, behaalde bij 't dezer dagen te Amster dam gehouden examen het politie- diploma van den Algemeenen Ned. Politiebond. Door het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel, alhier werd uit 55 sollicitanten tot onderwijzeres benoemd aan de op 1 November e.k. te openen school in de Heijstraat Mej. A. M. v. Koeveringe van Krabbendijke. Dezer dagen is tevens een oproeping gedaan voor een assistent, als derde leerkracht. WASPIK. Gisteravond hield de R.K. Werkliedenvereeniging, ondanks het warme zomerweer, eene druk be zochte, geanimeerde vergadering. Mo gelijk was deze bijeenkomst drukker (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2