DE ECHO VHH HET ZUIOEK GEEF 'M DE RUIMTE. gesloten zijn. Verwacht Zondag 3 Oct. Xo. 75. Woensdag 22 Sept. '26.40e Jrg, TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 21 Sept. 26 Voor de bezoekers van den Diocesanen Katholiekendag te Waalwijk. Zondag 26 September. Op de eerste plaats een beleefd verzoek aan alle deelnemers-: Om de Commissie voor orde en verkeer haar moeilijk werk te ver gemakkelijken, worden alle deelnemers beleefd verzocht hun sectiekaart zicht baar te dragen. Optocht. De volgorde zal zijn 1. Vrouwen. 2. Middenstanders. 3. Werkgevers. 4. Werknemers. 5. Boeren. Het opstellen van den stoet moet vlug van stapel loopen en daartoe moet iedereen weten, waar zijn plaats is. De vrouwen moeten onmiddelljk plaats nemen bij de Vakschool, dus in de Mr. van Coothstraat. De Middenstanders bij de woning van den Burgemeester. De Werkgevers bij Café van den Broek. De Werknemers op het Stationsplein. De Boeren in de Burgem. v. d. Klokkenlaan. Zoodra men derhalve bij het Station aankomt, hetzij men per trein, tram, autobus, per fiets of te voet is geko men, zoekt iedereen onmiddelijk boven genoemde plaatsen op, naargelang die groep, waartoe men behoort. S.v.p. daarmee niet wachten, totdat de extra- trein binnen is, anders wordt het te laat. De besturen der verschillende stands organisaties te Waalwijk zullen zich met het opstellen van hun eigen groep belasten. Kerk. Allen zullen vanuit de Grootestraat door den hoofdingang het kerkplein opgaan. De andere toegangen worden afgesloten. Alleen op vertoon van een toegangs bewijs wordt men in de kerk toe gelaten. Hiervoor is een toegangskaart voor een der sectie-vergaderingen voldoende. Deze kaarten zijn gratis te verkrijgen. Om in de kerk toegelaten te worden hoeft men derhalve geen betaalde kaart te hebben. In de kerk worden de eerste twee banken links gereserveerd voor de pers. Sectievergaderingen om haif een. De opening der zalen, waarin de sectievergaderingen zullen plaats heb ben, zal geschieden een kwartier voor den aanvang, dus om kwart over twaalf. Wegens den te verwachten grooten toeloop zal de sectievergadering voor de vrouwen plaats hebben in de noodkerk. Algemeene vergaderingen om haif vijf. De opening der zalen zal geschie den een half uur voor het begin, 0us om vier uur. In de parallel-vergadering in Musis Sacrum verleent de harmonie van den Kunstkring „Oisterwijk Om hoog" hare medewerking. Om aan deze vergaderingen deel te nemen, moet men een toegangs kaart koopen. De prijzen varieeren tusschen f0.50 en f2.50. Voor Waalwijk. S.v.p. in heel Waalwijk de vlaggen uit. De Mr. van Coothstraat wordt voor het verkeer afgesloten van kwart voor tien tot elf uur. Standplaats voor autobussen Burg. v. d. Klokkenlaan. Kaarten voor de sectievergadering van den Middenstand zijn vanaf Don derdag te verkrijgen bij Wed. Pulles, Sigarenmagazijn nabij de Markt. De toegangskaarten voor de sectie Vrouwenzijn verkrijgbaar morgen (Donderdag) van 2 tot 4 uur: Voor de parochie St. Jan in de R K. Werkliedenvereeniging. Voor de parochie St. Clemens (Baardwijk) Bondsgebouw. Voor de parochie O. L. Vrouw (Besoijen) St. Elisabethslokaal. Voor de parochie St. Antonius, Bewaarschool. In verband met den Katholieken dag wordt a.s Zondag in alle parochie kerken de laatste H. Mis vervroegd. In de parochiekerk van St. Jan zal de laatste H. Mis inplaats van 10 uur, om half negen plaats hebben, (de andere zijn om 6 uur en half acht), in de St. Antoniuskerk inplaats van 10 om 9 uur, in de parochiekerk H. Maria Onbevlekt Ontvangen inplaats van 10 om 9 uur, in de St. Clemens- parochie evenzoo. Het Bestuur van Waalwijks Belang heeft besloten een concert aan te bieden aan vreemde lingen en inwoners op a.s. Zondag, Katholiekendag na afloop der algemeene vergaderingen, des avonds ten 7 uur op de kiosk op de Markt; dit concert zal gegeven worden door de bekende harmonie „De Volharding" uit Drunen. Wij sluiten ons gaarne aan bij het verzoek, 1.1. Zondag door den ZEerw. heer pastoor gedaan om a.s Zondag algemeen te vlaggen, als een welkom aan autoriteiten en vreemdelingen, als een bewijs dat Waalwijk de eer van den Katholiekendag op prijs stelt. Cenclusiën. Eerste Af deeling. „Werkgevers en andere beroepen". InleiderDe Hoogedelgestrenge Heer Jhr. Mr. A van Sasse van Ysselt, President van het Gerechtshof te 's Hertogenbosch Conclusiën I. Terugkeer tot den toestand, die in het Bisdom 's Hertogenbosch vóór den vrede van Munster (1648) be stond. is tengevolge van de zeer ver anderde tijdsomstandigheden thans niet meer mogelijk. .In het bijzonder geldt dit het ambachtsgildewezen, zooals dat toen ter tijde en ook nog na dien was, vooral wegens zijn sterk monopolis tisch karakter. Herstel van de ambachts gilden, zooals die vroeger waren, is thans ook niet meer noodig. - II. Terugkeer tot den toestand, die in het Bisdom 's Hertogenbosch vanaf den vrede van Munster tot aan het revolutiejaar 1795 bestond, is volstrekt ongewenscht, omdat toen de Katho lieken van ons Bisdom werdeo onder drukt. Hunne standvastigheid in het Katho liek geloof in dat tijdvak doet het, boven en behalve den plicht,/dien zij als Katholieken reeds hebben te ver vullen voor de tegenwoordige Katho lieke werkgevers en andere standen van ons Bisdom een eisch van dank baarheid zijn om in alle opzichten geheel volgens het Katholiek geloof te handelen en te leven. Zaterdagavond hield de afd. Langstraat van den R.K. Handels- reizigersbond St. Lucas in het café van den heer A. van Vugt eene goed bezochte vergadering. Nadat de voorzitter den leden een hartelijk welkom had toegeroepen deelde hij mede, dat op deze vergade ring gedelegeerden moesten worden benoemd voor vakgroep 7 (reizigers in schoenen) en voor vakgroep 10 (agenten in fournituren). Hij wees op het groote gewicht aan dit ambt verbonden en gaf daarom in overweging menschen te benoemen bezield met ijver en ambitie voor de belangen van de vereeniging. Tot leden werden benoemd de heeren A. v. d. Wee te Kaatsheuvel en Th. v. Dongen te Waalwijk. Vervolgens besprak de voorzitter de wenschelijkheid van de vorming van een kleine kas met welken wensch de vergadering accoord ging en tot stichting daarvan besloot. Bij de rondvraag stelde een der leden de vraag of de gedelegeerden voldoende op de hoogte zijn met de bestaande grieven onder de handels reizigers. De voorzitter lichtte toe, dat, alvo rens de gedelegeerden naar de ver gadering gaan, de afdeeling eerst een vergadering zal houden, waarin de bestaande grieven en wenschen naar voren gebracht kunnen worden. De vergadering achtte het gewenscht dat ieder lid zijn bezwaren ook schrif telijk moet kunnen indienen, waarom daartoe werd besloten. Door den WelEerw. heer Martens werd daarna een lezing gehouden overHet verband tusschen erfelijk heid en vrijen wil. Deze lezing, die met groote aan dacht werd gevolgd, was voor de leden van groot belang. De voorzitter dankte den Eerw. Advi seur voor het gebodene en sprak de hoop uit dat hij de vereeniging nog meermalen met dergelijke aangename en wetenschappelijke causerieën zal vergasten, waarna hij de vergadering met den gebruikelijken groet sloot. Begunstigd door fraai maar zeer warm weer werd Zondag 19 Sept. de door ons aangekondigde voetreis naar Tilburg gemaakt" door de W.G.V. in combinatie met de cursisten voor de lichamelijke opvoeding. Vroolijk wapperde het vaandel en lustig klonk het tromgeroffel door de nog stille .straat, toen ae stoet om qirca kwart over negen zich in bewe ging zette. Stevig werd doorgeloopen tot Loonopzand, waar in de schaduw der statige beuken, die het kasteel omringen, een goed kwartier werd gerust. Daarna werd de tocht door gezet tot in het hart van Tilburg, waar in het café Mols bij den over weg S.S. groot en klein zich gingen verfrisschen. Na eenige rust werd weer opgemarcheerd naar den Heuvel, waar „de oude Lindeboom" en het standbeeld van Willem II in oogen- schouw werden genomen, waarna de stoet werd ontbonden. Om 4 40 uur slokte de tram de deelnemers op en voerde ze terug naar hun Heimat. Alles verliep in de beste orde, waar voor een eere-saluut aan de jongeren alsmede aan de 12 W.G.V.'ers, die den tocht hebben geleid. De tamboers en vaandrig hadden bij dit warme weer een zware taak, waarvan zij zich prachtig hebben 1 gekweten. De tocht werd. de rust niet mee gerekend, binnen de drie uur volbracht De collecte voor het Roode Kruis heeft opgebracht f 107.68. Deze collecte werd gehouden door leden der vereen. E.H.B O, wien wel een woord van dank toekomt. De heer Spapens heeft besloten andermaal zijne bekende stoomschoen- fabriek te doen vergrooten, alsook om voor de ontwikkeling van kracht een eigen Electrische Centrale te bouwen, aangezien de condities die de P.N.E.M. stelt een sta in den-weg zijn voor zijn zich steeds verder ontwikkelend bedrijf. Daar waar vroeger het café „De Zwarte Ruiter" heeft gestaan zal nu de Eleclrische Centrale verrijzen, terwijl op de overige nog braak liggende gronden fabrieksgebouwen en kantoren gebouwd worden. Deze laatste komen langs de straat, waardoor dit ge deelte tevens eene verfraaiing onder gaat. Pastor L. N. van Delft die kapelaan was in de St. Pauls-kirke te Bergen is tegen 1 October benoemd tot „ka- pellan in de Katolske Kirke" te Fre- deriksstad. Noorwegen. Calculatie van zooileder. A.s. Vrijdag beginnen de lessen in calculatie van zoolleder aan de Rijks vakschool te Waalwijk. Deze lessen worden gegeven iederen Vrijdag van S'/a—10'/2 uur en zullen ongeveer 2 maanden duren. Zij die deze lessen nog willen volgen gelieven zich en wel direct aan te melden bij den directeur. Onder groote belangstelling had Zondag., het najaars-concours plaats van de Handboogschutierijen voor de Langstraat „Ons Gezellig Samenzijn" bij de heer W. van Helvoirt alhier. Nadat de voorzitter van den bond, den heer W. v. Heesch. met toepas selijke woorden de banen had ge opend, werd een begin gemaakt. De uitslag was als volgt: le Zestallen. Eere prijs Ons Genoegen, Herpt, met 101 punten. le pr. Ons Gezellig Tehuis, Waal wijk. 100 punten. 2e pr. Constantia, Drunen, 96 punten. 3e pr. De Wets zonen, Drunen, 79 punten. 4e pr. Eendracht maakt Macht, Waalwijk, 76 punten. 5e pr. Victoria, Drunen, 71 punten. 6e pr. Buiten Verwachting, Vlijmen, 57 punten. 7e pr. Entre Nous, Waalwijk, 53 punten. 8e pr. Oefening en Volharding, Ammerzoden, (niet opgekomen). 2e Zestallen. le pr. Eendracht maakt Macht, Waalwijk, 93 punten. 2e pr. Ons Genoegen, Herpt, 76 punten. 3e pr. De Wets zonen, Drunen, 67 punten. 4e. pr. Ons Gezellig Tehuis, Waal wijk, 56 punten. 5e pr. Constantia, Drunen, 55 punten 6e pr. Buiten Verwachting, Vlijmen 26 punten. 1 Eerekruis Ons Genoegen, Herpt. Bestuursprijs jos. van Delft, bestuurs lid van Constantia, Drunen. Met toepasselijke woorden werden door den voorzitter de prijzen uit gereikt en allen keerden hoogst vol daan huiswaarts. De vroeger aangekondigde comp- wedstrijd van den Tilburgschen Bil jartbond, die gehouden zal worden op as. Vrijdag 24 Sept. bij den heerAlb. Kemperman alhier tusschen de biljart vereen. „Onder Ons" te Tilburg en de biljartvereen. „Ons Genoegen" zal een spannende wedstrijd worden, aan gezien het de laatste is van den bond die hier gehouden wordt voor dit seizoen. Marion de Marketenster. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal hoogstwaarschijnlijk de componist Sam. Vlessing persoon lijk de uitvoering komen bezoeken van Marion de Marketenster op 10 of 11 October a.s. Begunstigd door zeer mooi weer en onder groote belangstelling had Zondag j.I. in de St. Clemensparochie de feestelijke optocht der H. Kinds heid plaats. De keurig samengestelde stoet dwong ieders bewondering af; vooral de ver schillende wagens trokken zeer de aandacht door hun fraaie aankleeding en mooie voorstelling, o.a. die, voor stellende „de H. Theresia. biddende in den tuin van den Carmel, omgeven door engelen", en „Maria, Sterre der Zee". Ook een keurig nagebootste vliegmachine, voorstellende de Missie post, had veel bekijks. Het was een uiterst fraai geheel, waaraan groote zorg bleek te zijn besteed, waarvoor het bestuur der H. Kindsheid alle lof toekomt. De harmonie St. Jan luisterde met haar lustige tonen den stoet op, er zoodoende ondanks de drukkende warmte den moed inhoudend. De derde wedstrijd om het plaatselijk kampioenschap van de hier bestaande Kruisboogschutters gezelschappen heeft Zondag j 1. plaats gehad op de banen van „Ons Onder ling Genoegen", gevestigd bij den heer Holtzer-Passier in de Besoijensche Ter gelegenheid van den KATHOLIEKENDAG zal de F L O R A - B I O S C O O P 37,10 DE DIRECTIE. Steeg. Er was weer veel belangstelling voor dezen kamp, waaruit valt op te maken dat deze sport weer meer en meer haar oude plaats in onze ge meente gaat innemen, waarop zij dan ook ten volle aanspraak heeft. Ondanks het warme weer, waarvan de deelnemende schutters bij het schieten nogal veel last hadden, is er toch over het algemeen weer goed geschoten, vooral de beide jongste gezelschappen gaan bij eiken wed strijd in punten omhoog, wat wel bewijst dat er veel en goed geoefend wordt onder hunne leden. Hoewel „Nooit Gedacht" dezen wedstrijd weer met 8 punten meer op haar grootsten concurrent „De Eendracht" wist te winnen, blijft het nog een vraag wie van hen beide op Zondag 3 October, wanneer'de laatste kamp voor bovengenoemd kampioenschap zal plaats hebben, met den titel zal gaan strijken. „De Eendracht" heeft dan het voorrecht op eigen baan te schieten, terwijl „Nooit Gedacht" thans een voorsprong heeft van 16 punten. Wij laten hieronder den uitslag van Zondag volgen le serie 2e serie totaal Nooit Gedacht 95 p. 99 p. 194 p. De Eendracht 95 p. 91 p. 186 p. Concordia 88 p. 90 p. 178 p. O. O. G. 90 p. 85 p. 175 p. De serieprijzen werden behaald door de heeren J. de Folter met 35 p., F. v. Helvoirt met 35 p., H. Bergmans met 33 p. en A. Wijkmans met 32 p. Als hoogste schutter van de drie gehouden wedstrijden staat de heer A. Rombouts van „Nooit Gedacht" met 106 punten in 24 schoten boven aan met als opvolger de heer J. de Folter van „De Eendracht" met 103 punten. De volledige stand tot heden is thans als volgt: Nooit Gedacht 586 punten De Eendracht 570 Concordia 512 O. O. G. 489 De brievenbus, bevestigd aan het huis van den heer Mortier aan de Haven wordt, naar wij vernemen, weggenomen en ten gerieve van de bewoners van het Westeinde en Besoijensche Steeg, geplaatst tegen het hoekhuis aan den Besoijensche Steeg. J1. Maandag werd in het café van den heer N. van Loon een Biljart- club opgericht met aanvankelijk 7 leden, onder den naam „Gezelligheid onder ons". Dat de biljartsport in Waalwijk groeit, behoeft geen betoog.- De biljartwedstrijden van j.l. Zaterdag en Zondag voor het lournooi van de Waalwijksche Biljartclub zijn beide in een overwinning voor de WBC geëindigd. Zaterdagavond was het „Krijt op Tijd" uit Waspik, die op bezoek was en de overwinning verdiend aan de WBC moest afstaan. Het 6 tal van K.O.T. speelde heel aardige partijen, doch had met veel onfortuin te kampen. De uitslag van dezen prettig gespeelden wedstrijd is als volgt: W.B.S. K.O.T. Waspik. H. Klijn 100 J. de Moor 66 J. Slaats 80 J. Schroot 100 F. Schoelitsz 100 H. Zijlmans 95 Fr.'Slaats 100 J. Zelders 42 A. Klerks 100 Montens 87 L. Hesselbert 100 Th. Hamers 47 580 437 Zondagmiddag tegen „Ons Ge noegen" Baardwijk was de belang stelling zeer groot, alhoewel de meeste partijen zeer slecht gespeeld werden. Fr. Slaats en H. Klijn speelden zeer goede partijen, zelfs moest dhr. H. Klijn in de laatste partij de zaak nog flink opknappen om WBS een flinke overwinning te bezorgen. De andere spelers van WBC waren zeer slecht, waar O.G. dankbaar gebruik van wist te maken. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: W.B.C. O. G. Baardwijk. H. Klijn 100 J. Leijten 49 f. Slaats 76 W. Pullens 100 F. Schoelitsz 100 M. v. Mierlo 57 Fr. Slaats 100 Fr. de Vries 45 L. Hesselbert 92 M. Pulles 100 A. Klerks 82 L. v. d. Geld 100 550 451 A.s. Zaterdag wordt de biljartwed- strijd WBS—Quick niet gespeeld, doch a.s. Maandag. DRUNEN. In de gehouden verga dering van den Bijenbond, gevestigd bij den heer H. Pulles, werd besloten om op Zondag 10 en Maandag 11 Oct. een groote markt te organiseeren van alles wat betrekking op de bijenteelt heeft. Zondag 10 October zal alles bezich tigd kunnen worden, terwijl 's Maan dags daarop de verkooping plaats heeft. Zondags zal een concert de tentoon stelling opluisteren. ELSHOUT. Maandag had alhier de plechtige installatie plaats van den nieuw benoemden pastoor Willems. Een groote menigte was naar het kerkgebouw opgegaan om van deze plechtigheid getuige te zijn. Onder de vele priesters die mede aanwezig waren, merkten wij op de HoogEerw. heer A J. Wouters, Deken te Heusden, de Z.Eerw. Buijs te v.m. Besoijen, de Z.Eerw. heer Timmermans te Herpt, de Z.Eerw. heer v. Erp te Baardwijk, de Z.Eerw. heer Jansen de Horion te Dussen, de Z.Eerw. heer Willaert te Mariapolder, de WelEerw. heeren kapelaans Goosens en de Vocht te Drunen, Serarus te Vlijmen, Swin- kels te Helvoirt, Van Glezen enBreu- gelmans te Berlicum, v. Vleuten te Heusden, Meijs te Haarsteeg, v. d. Heuvel te Nleuwkuijk, Versteegh te Heeswijk, v. d. Leede te Groesbeek, de Eerw. Prior te Onsenoord, de £erw. heeren Professors Werners, v. Vegchel en v. d. Acker te Heeswijk, de Eerw. heer Frenken rustend priester te Dru nen en de Eerw. pater de Jong, rus tend priester alhier. Om half zeven werd door den Z.Eerw. heer Willems een plechtig lof gecelebreerd, geassisteerd door de Eerw. heeren kapelaans J. LaaneenC. Muskens, beiden geboren alhier. Door het Zangkoor werden op zeer verdienstelijke wijze, onder leiding van professor van Vegchel uit Heeswijk, eenige lofzangen ten gehoore gebracht. Na het Lof werd het Veni Creator aangeheven en begon de plechtige installatie. De HoogEerw. heer Deken leidde den nieuwen pastoor naar het Hoog altaar alwaar de benoemingsbrief werd overhandigd en voorgelezen. De brief werd overhandigd onder getuigen van den Z.Eerw. Wirtz oud-pastoor alhier en de Z.Eerw. heer van Thiel pastoor te Haarsteeg. Het was een plechtig oogenblik toen de Z.Eerw. heer Willems geknield lag, de geloofsbelijdenis en den eed aflegde. Vervolgens werden de sleutels over- handigd waarop de pastoor het Taber nakel opende en het Missaal, Kelk en gewaden ontving. Vervolgens werd hij naar Preek-, Biechistoel en Doopvont geleid en daarna naar de Sacristie alwaar de Deken zeiNeem bezit van de Rechten der Kerk van Elshout, van al haar in komsten en alles wat haar toebehoort om in den dienst Gods en in de be hoeften van de Kerk te voorzien. Amen. Na afloop van deze plechtigheden hield de HoogEerw. heer Wouters een schitterende toespraak. Tot de parochianen sprak hij namens de Z.Eerw. heer Wirtz een afscheids woord en bracht dank voor alles wat hij met medewerking van zijn oud parochianen heeft tot stand mogen brengen, want. zoo zei spr., kon Uw pastoor spreken, hij zou zeggen ik ga U verlaten om rust te nemen, maar mijn gedachten blijven bij U allen. Vergeet ook mij niet in Uwe gebeden, doch bid voor mij. Verder feliciteerde hij de geloovi- gen met hun nieuwen Pastoor, felici teerde eveneens de Z.Eerw. heer Wil lems met zijne benoeming. Wet komt hom deze benoeming toe omdat hij reeds meer dan 7 jaar onder leiding van zijn pastoor heeft gearbeid tot heil der zielen en tot vereering der Wonderbare Moeder. Daarom, zoo zei hij, parochianen bid veel voor Uwen niet onbekenden Herder opdat het hem gegeven moge zijn dat hij vele jaren uw Herder en leidsman moge zijn en u allen brengen in de eeuwige schoone rustplaats. Na deze plechtigheid vereenigden de eerw. geestelijken zich op de Pastorie. Dat het den nieuwen Pastoor tot in lengte van dagen welga is zeker de wensch van alle parochianen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 20 Sept. 1926. 26 Sept. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer A H. Hansen in dienst kwam op de drukkerij van de Firma Wuijster, waar hij sedert jaren fungeert als meesterknecht. Het feit wordt 27 Sept. feestelijk herdacht. Was de teekenschool tot heden gevestigd in een gebouw aan de Water poort en de Putterstraat, met den nieuwen cursus wordt zij, vooral met het oog op het groot aantal leerlingen, ondergebracht in de leegkomende 2

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5