MactureÊÉI Fa. A. FREDEU, u Je ZOU", KAATSHEllUEL. lager Voornamelijk door onzen gecombineerden inkoop met 184 zaken zijn de prijzen onzer Fransche en Leidsche wollen dekens ruim 20 °|o lager dan vorig jaar. w. s. c. VII. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der gemeente begrooting over 1926. Een crediet van f 600 werd aange vraagd voor de noodige veranderingen aan de oude openbare school, die in gebruik zal worden genomen als tee-i kenschool. Dit werd beschikbaar ge steld. Voorts noemde de Voorzitter nog eenige posten der begrooting. die daaraan moesten worden toegevoegd voor brandassurantie en recognitie aan het Rijk, alsmede een vermindering op de Gem. Ink belasting voor kwade posten ten bedrage van f 600, o.a. veroorzaakt door toegestane vermin dering van belasting. Voorstel werd aangenomen. VIII. De Voorzitter vroeg machti ging tot opzegging der erfpacht tegen 1 Oct. aan de familie Verhagen, van het tuintje gelegen voor hare voorma lige woning en tevens om het in erf pacht aan te bieden aan den nieuwen eigenaar van genoemd heerenhuis. Met algemeene stemmen gaf men de gevraagde machtiging. Rondvraag. Het lid Schmiehusen vroeg inlichting met betrekking tot de standplaatsregeling voor de autobus sen en of een vaste route kon worden voorgeschreven en wees op het ge vaarlljke drukke verkeer vanaf de Vischmarkt tot-aan de Wijksche Poort De Haan wilde behalve voor de daar wonenden den weg verbieden voor auto-verkeer, wat ook het lid Ruitinga wilde. De Mol was het daarmee niet eens evenmin als de Voorzitter, die zulks practisch onmogelijk vond, al geloofde hij wel, dat men thans de verordening handig ontdook. Hij was voornemens de voormalige Boterhal, zoodra die leeg kwam, aan te wijzen als wacht lokaal voor de bussen en hoopte, dat de busondernemers van zelf hun goe den wil zouden toonen. Na nog eenige besprekingen were besloten de kwestie aan te houden tot een latere bijeenkomst. Daar niemand iets meer in 't mid den wenschte te brengen, sloot de voor zitter de vergadering. BUITENLAND. De Duitsche minister Stresemann heeft Woensdagmiddag Genève ver laten. Hij ontving de vertegenwoordigers der internationale pers en legde naar aanleiding van enkele geruchten, welke in verband met zijn gisteren gehouden rede die te Genève groot opzien heefd gebaard waren opgedoken, eenige nadere verklaringen af. Spr. moest zich, zooals hij mede deelde, naar den ministerraad in Ber lijn begeveA om nopens de onderhan delingen te Thoiry rapport uittebren gen, met welke quaestie de Fransche ministerraad zich reeds Dinsdag heeft beziggehouden. Stresemann kon constateeren, dat zijn te Genève gevoerde politiek steun vond bij de groote meerderheid van het parlement en bij een nog grooter meerderheid van het Duitsche volk. Hij liet zich met erkentelijkheid uit over den geest van samenwerking te Genève, waar het Individualisme der volken zeèr sterk ontwikkeld is. Streseman bevestigde vervolgens, dat zijn besprekingen met Briand niet meer liepen over de beperking van het bezettingsleger In het Rijnland maar over de volledige ontruiming, alsmede over de teruggaaf van het Saargebied aan Duitschland en dat hij in verband met een eventueele stem ming in het Saargebied had jespro- ken van het zelfbeschikkingsrecht der volken. De bewering, als zou hij toespelin gen hebben gemaakt op Oostenrijk en zelfs op Tirol, zooals een Mila- neesch blad had geschreven, was vol komen onjuist. Het was belachelijk, te gelooven dat Europa te Thoiry opnieuw verdeeld was. De verbetering der betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland had aanzienlijke vorderingen gemaakt. Deze- verbetering vormde de kern van de groote quaestie der Europeesche verzoening. Ten slotte deelde Streseman mede, dat Duitschland geen permanent ver tegenwoordiger bij den Volkenbond zal benoemen, daar hij, Stresemann, zelf indien dit mogelijk was, de zittin gen van Raad en Vergadering zou bij wonen om zijn persoonlijke betrek kingen te versterken met de mannen wier groote ervaring tot dusver den Volkenbond heeft geleid. Stresemann verklaarde nog, dat hij uit Genève zeer voldaan naar huis terugkeerde. Het bestuur van den Engelschen Mijnwerkersbond heeft bij de regee ring voorstellen ingediend tot bijleg ging van het conflict volgens welke de mijnwerkers een voorloopige rege ling zullen aanvaarden, waardoor het werk onmiddellijk kan worden hervat op een loonschaal, die niet lager is dan de schaal aanvaard op grond van de regeling van 1921. De definitieve nationale regeling zal worden uitgemaakt door een arbitrage hof, dat beslissen zal over de loon schaal en over de verwezenlijking der reorganisatie van de industrie, aanbe volen door de kolencommissie. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de regeering overtuigd is, dat de voorstellen der mijnwerkers niet kunnen worden beschouwd als een mogelijken grondslag te vormen voor de beëindiging van het geschil en dat de onderhandelingen over deze voor stellen definitief geëindigd zijn. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. De relletjes te Assen. „Een provoceer end type". Wij lezen in „Het Handelsblad": In de „manchette" van de .Tribune", waar het evangelie volgens Lenin in korte teksten wordt verkondigd, las men onlangs Er is nog geen enkele groote revolutie geweest, en er zal er geen kunnen zijn, zonder de in nerlijke ontbinding van het leger. Op die innerlijke ontbinding van het Nederlandsche leger wordt blijkbaar thans stelselmatig afgestuurd. De leider der roode parlementaire fractie van de Tweede Kamer, heeft bij de betooging tot vergrooting van oorlogsgevaar voor Nederland er zijn vreugde over geuit, dat herhalingsoefeningen zonder relle tjes al blijkbaar niet meer mogelijk zijn. De orthodox-revolutienairen van de .Tribune" berichtten over Assen onder het hoofd het leger in opstand. Zoo ver zijn wij nog niet en mogen wij niet komen, behoeft het niet te komen. Ondanks den heer Albarda en ondanks de predikers van het evangelie van Lenin. Het „provoceerende type" in de cantine te Assen, waarvan het verslag in ons ochtendblad gewaagt, is alleen maar naar instrument. Er zijn andere „provoceerende typen" op andere en belangrijker plaatsen in ons land die voor het noodlottig gevolg der relletjes van Assen een belangrijk deel der verantwoordelijkheid dragen. Het wordt hun gemakkelijk gemaakt wij wezen er 1.1. Maandag nog op in ons artikeltje over de betooging van Zondag door het domme ge haspel met onze weermacht in de politiek en de kortzichtigheid der bureaucratie op het Plein,' om de kankeraars onder de militairen te brengen tot domme daden. Een deel der pers, dat de groote menigte gaarne in het gevlei komt en dus haar gebrek aan inzicht in de beteekenis van militaire oefeningen tot wijsheid stem pelt, dat domme legenden met smaak verbreidt, als het meent daarmee koning Ochlos aangenaam te zijn (men denke aan de colportage van beweerde uitspraken van majoor Froeling) ver gemakkelijkt de propaganda der „pro voceerende typen". Zij wasschen, op de wijze van Pilatus, hun handen in onschuld, als het on vermijdelijk verweer tegen daden van tuchteloos geweld slachtoffers maakt. Maar vruchteloos is deze poging zich schoon te wasschen, als die van Lady Macbeth in Shakespeare's drama. Er kunnen in Assen fouten zijn ge maakt. Het onderzoek zal het uitwijzen en dan moet zonder aanzien des per- soons worden gestraft. Men moet aan deze „provoceerende typen" elke ver ontschuldiging voor hun bedrijf ont nemen. Niet uit angst voor hun aantal, maar uit eerbied voor het recht en voor het leven van onze miliciens. Die zijn te goed om slachtoffers te worden van het openlijk en crypto- revolutionair bedrijf, dat voorbereiding op wettig en zedelijk geboden verweer op een lijn poogt te stellen met de machtswellust en de oorlogsprovocatie van een militarisme, dat wij in ons land niet kennen. Veel te velen zijn al dupe geworden van de opzettelijke begripsverwarring, die alles wat op de weermacht betrek king heeft als „militaristisch" pleegt aan te duiden. Een leger zonder tucht s ondenkbaar. De stelselmatige onder- mijning van die tucht is een bedrei ging van het leven van onnadenkende miliciens, die zich door „provoceerende typen" laten verleiden tot daden, die Seen enkele gemeenschap straffeloos can dulden. Of voor het geval in Assen in de lei ding der oefeningen een aanleiding bestónd zal nog moeten worden vastge steld, maar voor ieder die de oogen niet sluit voor de werkelijkheid staat thans reeds vast, dat de hoofdschul digen van deze droevige gebeurtenis niet in Assen zaten, toen daar een jong leven ontijdig werd afgesneden. Benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer der Staten-generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting jhr. mr. Ch J.C. M Ruys de Beerenbrouck, lid van die Kamer. In de provincie Groningen zijn 10,000,000 metselsteenen naar Amerika verkocht. De eerste ladingen worden nu te Delfzijl reeds ingeladen. Een telegram van Aneta uit Batavia meldt De röntgenoloog dr. H. F. Lumentut uit Batavia heeft op het Natuurwetenschappelijk Congres mede gedeeld dat hij het kankervraagstuk opgelost heeft (Wij geven dit bericht zooals het ons bereikt en achten natuurlijk het noodige voorbehoud gewenscht, tot iets nader over dr. Lumentut's mede deelingen bekend is geworden.) De Haagsche medewerker van „De Morgen" schrijft over de groote betooging der socialisten van 1.1. Zon dag o.a. dat de deelnemers uit alle deelen des lands kwamen. „Niet het minst uit het ZuidenWe willen erkennen, dat we geschrokken zijn van de lengte der groepen Noord Brabant en Limburg. Vooral Noord- Brabant, dat het nog won van Limburg zond zeer vele deelnemers aan de betooging en liet wat de lengte van zijn provinciale groep betreft, menige andere provincie achter zich. We zouden het natuurlijk anders en juister hebben gezegd, maar wat bedoeld werd door het opschrift op een der meegedragen doeken: „Het donkere Zuiden ontwaakt", is niet on juist in dien zin, dat het socialisme er blijkbaar snel aan invloed wint. Dat werd beangstigend en vooral scherp vermanend gedemonstreerd door de tal rijkheid der zuidelijke optochtgroepen, die vermoedelijk maar zeer weinigen zoo omvangrijk zullen hebben verwacht". Het Kon. Nederl. Meteorl. Instituut deelt ons mede: De zomer van 1926, die met een warmterecord is begonnen toen op 3 April te De Bildt een maxi mumtemperatuur van 23.3 Celsius (74 graden Fahrenheit) bereikt werd wat sinds het begin der 74 jarige waarne mingsreeks zoo vroeg in het jaar nooit nieuwe voor. De medici vermoeden, dat de infec tiebron in het water moet zitten, maar ondanks voortdurende en nauwgezette nasporingen is te dien opzichte nog geen zekerheid verkregen. Bij een negenjarig meisje te Leur, gemeente Etten-Leur, heeft zich ook een geval voorgedaan. In het Alg. Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom bevinden zich thans ook eenige typhuspatiënten, n.l. een uit Woensdrecht, een uit Halsteren en een uit Bergen op Zoom. In verband met het heerschen der typhus in Bergen op Zoom is de Ge meentelijke Bad- en Zweminrichting voorloopig gesloten. In de stad zijn vanwege het gemeentebestuur waar schuwingen aangeplakt„Kookt uw melk en drinkwater", enz. De voorzitter der Tweede Kamer is voornemens, wanneer de wetsont werpen tegen 14 October voor behan deling gereed komen, de belasting- ontwerpen, de Wegenbelasting en het Verdrag met België toe te voegen aan de agenda der vergadering van 14 October, met dien verstande dat zij niet in behandeling komen vóór 19 October. RECHTSZAKEN. De kermis komt maar ééns in 't jaar! Terecht stond C. v. P. 31 jaar, bouw kundige te Sprang-Capelle, thans gede tineerd, die zich te verantwoorden had ter zake, dat hij op 3 en 4 Sept. 1926 te Grave, M. Hegeraat heeft bewogen hem spijs, drank, inwoning en geld te ver strekken, door aan dezen een valsche- lijk verhaal op'le disschen, waardoor genoemde Hegeraat werd bewogen hem pension te verstrekken en geld af te geven. Verdachte bekende, doch beweerde niet de bedoeling te hebben gehad op lichting te plegen. Hij had wel geen geld hij zich, doch de koffers waren onderweg, en daar zat ook geld hij. Getuige Hegeraat verklaarde, dat er geen kwestie van zou geweest zijn ver dachte aan te nemen en zelfs nog geld te leenen indien getuige ook maar eenigzins had kunnen vermoeden dat hij heiogen werd. Verdachte had gezegd dat zijn koffer 300,inhield. Getuige geloofde het te eerder dat verdachte een dag in geld- dan vorig faar. Leidsche wollen dekens wit en rood streep f 4.95. - Leidsche wollen dekens gebloemd, rood en wit 5.95. Leidsche wollen dekens met loodje gegarandeerd 9.75. Leidsche wollen dekens, zeer zwaar, 160 x 210 12.75. Fransche Monogram dekens, prima prima, 16.45. Fransche wollen dekens, gebloemd en effen, 170 x 220 17.75. 2-persoons gestikte dekens, prima kwaliteit 6.75. Prima gebloemde Satinet-dekens met randen 2Va x 33/4 11.75. Combinatie Homo-Bonus 184 zaken in Nederland. 37125 As. Zaterdag Ballon reclame. Tel. 28. Engros—En detail. voorgekomen, heeft tegen het einde een nieuw recordcijfer behaald doordat op den 20en September de maximum temperatuur te De Bildt tot 23.6 graden Celsius of wel 83 5 graden Fahrenheit is gestegen, wat zoo laat in het jaar nog niet is waargenomen. Het gemid delde cijfer voor het maximum op dezen tijd is 19 9 Celsius, zoodat de tempe ratuur 10 graden Celsius boven het normale cijfer blijkt te zijn gestegen. Door Dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter der Nederl. Handelsmij., is aan den burgemeester medegedeeld, dat hoewel hij nog geruimen tijd te Amster dam hoopt werkzaam te zijn. hij toch voornemens is binnenkort zijn verblijf naar elders te verplaatsen. Hierdoor komt ter beschikking zijn woning aan de Heerengracht 502. Deze woning biedt Dr. Van Aalst aan de gemeente ten geschenke aan voor ambtswoning van den burgemees ter In de vergadering van B. en W. waar door den burgemeester van deze schenking is melding gemaakt, is het aanbod met geestdrift ontvangen. Een kleine commissie, met den heer Eeghen aan het hoofd, heeft het meu bilair f60.000 ten geschenke aange boden. Het aantal typhusgevallen te Breda blijft toenemen, vooral de laatste dagen onderscheiden zich in dit opzicht on gunstig. Te Breda zijn thans 'n 40 gevallen geconstateerd, in het naburige Princenhage deden zich weer eenige verlegenheid was, want 't was Zondag en dan is er geen hestelling van goede ren per Van Gend en Loos. Verdachte had getuige kunnen wijs maken dat hij voor vijf maanden daar zou blijven in verband mei een belangrijk werk aan de Maaskanalisatie, 't Was kermis in Grave, dus ze konden wel eens samen uitgaan. De kermis komt maar eens in 't jaar! De nieuwe mijnheer nam de familie mee naar de kermis en tracteerde ze daar van 'r eigen centen! De tweede dag lekte de oplichting uit en koffers kwamen er intusschen niet. Verdachte is al reeds tweemaal we gens oplichting veroordeeld. De president merkte aan verdachte op nu maar niet zoo onnoozel te doen, want alles wees er immers op, dat ver dachte opzettelijk Hegeraat bedrogen had. Het O. M. eischte wegens oplichting 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Gerrits, Den Bosch schetste verdachte als een bluf fer, een die schijnt te lijden aan hoog moedswaanzin, en die zelf blijkbaar schijnt te gelooven dat hij boven ande ren uitstaat. Van dokter K. uit Sprang- Capelle vernam pl. dat verdachte voor niet normaal van geestvermogens door gaat en het zeker gewenscht is ver dachte aan een psichiatrisch onderzoek te onderwerpen. Pleiter drong aan op een deskundig onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt. Uitspraak 7 October a.s. Die wist van niets. M. v. O.,mandenmaker te Vlijmen was beklaagd ter zake dat hij op 24 Augustus 1926 te Vlijmen J. Ivuijs ge welddadig heeft geslagen. De getrof fene had zich viermaal onder behande ling van den dokter moeten stellen en had veel last van de verwonding gehad, hem door een bierglas toegebracht. Verdachte wist van alles te vertellen wat dien dag gebeurde, maar van zijn eigen misdrijf wist hij niets, absoluut niets. 'I Was kermis in Vlijmen, de drank kwam er weer bij en daarom wist verdachte van niets. Hij lamen teerde om voorwaardelijke veroordee ling. Ik heb een gezin met zes kleine kin deren, aldus verdachte. Had je daar zelf maar aangedacht, dan stond je hier niet, antwoordde de president. De eisch van het O. M. luidde twee maanden gevangenisstraf. Ontoerekenbaar? J. A. Sch. zonder beroep, thans ge detineerd. Beklaagd ter zake dat hij op 3 Maart 1926 te Kaatsheuvel met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening in het Missiehuis heeft weggenomen geld eigendom van genoemd Missiehuis en zulks na zich den toegang tot de plaats des misdrijf te hebben verschaft door middel van inklimming. Vanwege het O. M. is 1 getuige ge dagvaard, Dr. Casparie, zenuwarts te 's-Bosch. (Deze zaak heeft reeds eerder ge diend doch was uitgesteld ten einde be- klaagde's geestvermogens te doen on derzoeken. Uitgesteld tot 30 September a.s. Zedenmisdrijven. Ook in Noord-Brabant neemt 't aan tal zedenmisdrijven schrikbarend toe. Aan iedere openbare strafzitting der Bossche rechtbank gaat er eene met ge sloten deuren vooraf ter behandeling van zedenmisdrijven. De strafzitting van Donderdag 30 Sept. a.s. zal er zelfs geheel door in beslag genomen worden. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht, waargenomen door mr. Kneepkens, heeft tegen den 24-jarigen A. W., die op 4 Juli, met 't oogmerk om te stelen, de vrouw van den landbouwer Borghans te Spekholzerheide met een zwaren schroefsleutel eenige malen op het hoofd heeft geslagen, zoodat zij ter stond dood neerviel, levenslange ge vangenisstraf geëischt. Toen het talrijke publiek op tribune dien eisch had gehoord, ging het luid applaudiseeren. SPORT. Hedenmiddag (Zaterdag) om vier uur spelen de reserve-Elftallen van W. S. C. en Quick een wedstrijd op het W. S. C.-terrein en zal ook deze ont moeting zooals gewoonlijk de noodige belangstelling wederom trekken. R. W. B. In verband met den Katholiekendag is R. W. B.W. S. C. uitgesteld tot 3 October. H. E. C. Voor morgen was de eerste competi tiewedstrijd H. E. C.„Kaatsheuvel" vastgesteld. Vanwege den Katholieken dag is door H. E. C. uitstel gevraagd en ook verkregen zoodat deze wedstrijd niet doorgaat. GOOD LUCK. Good Luck II gaat Zondag a.s. een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen T. S. C. III te Oisterhout. KORFBAL. SPRANG. Onze Korfbalclub N. E. O krijgt a.s. Zaterdagmiddag de korfbal Philips van Eindhoven op bezoek, om een Compe titiewedstrijd te spelen voor de N. K. B. op het terrein alhier. GEERTRUIDENBERG. Onze Korfbalclub B. L. E. I. speelt Zaterdag a.s. tegen „de Zwaluwen" uit Lage-Zwaluwe. DUIVENSPORT. WAALWIJK. Waalwijksche Verzendingsbond. J.l. Zondag hield de Waalwijksche Verzendingsbond een wedvlucht vanuit Quivrain, waarvan de prijzen werden behaald als volgt: 17101523 C. v. Haperen. 239 Jan Alessie. 416 Jac. Pullens. 5 Th. Bakkers. 621 A. Lombarts. 824 Adr. Goedhart. 11 L. Leytens. 12 B. v. Gelder. 13 J. v. d. Houdt. 14 M. Leytens Czn. 17 J. Schal ken. 18 Ant. Verster. 19 Jos. v. Huiten. 20 J. Treffers. 22 Jac. v. Engelen. Isle overduif C. v. Oers. 2de overduif J. v. Beek. De eerste duif arriveerde om 9-43-4. De laatste prijswinnende duif 10-18-11. Duiven los 7 uur. In de gecombineerde vergadering van den v.l. Waalwijksche Verzen dingsbond is men overeengekomen om op Zondag 3 October, een sluitings- vlucht te houden, van uit 's-Hage, waarmede voor dit jaar de vluchten

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 10