DE ECHO VAN HET ZUIDEN m (i Een Polis-Levensverzekering .ais! «je- DOOR ER\4\RING No. 76. Zaterdag 25 Sept. '26. 49c Jrg, DERDE BLAD. Marion» de Marketenster. Opera Comique in 3 bedrijven door Sam. Vlessing. Inleiding. De tijden der Fransche revolutie, toen het volk opstond tegen de regeering, de koning en de hofhouding, de tijden van Lodewijk XVI, van Danton en Robespierre, de tijden van het schrikbewind, die den koning naar 't schavot brachten en een nieuwe régeering onder den dictator onder de leuze, gelijkheid, vrijheid en broeder schap in 't leven riepen, zijn allen bekend. Vooral in Parijs en de steden was de strijd spoedig beslist, de adelijken werden in de gevangenis geworpen of onthoofd, hunne be zittingen verwoest, maar in de pro vinciën, vooral in deVendêe duurde den strijd van koningsgezinden tegen revo- lutionnairen het langst en toch ook de Vendêers moesten tenslotte zwich ten voor de revolutionnaire legioenen. Zelfs de kleinste dorpen werden bezet. Uit deze rumoerige periode koos Sam. Vlessing het libretto van zijn Komische Opera. Eerste Bedrijf. De dorpsklok luidt en verschrikt komen de dorpelingen van heinde en ver naar het Marktplein gesneld en zien daar, zeer tot hunne verwonde ring, dat een troep soldaten ook hunne gemeente is komen bezetten. De com mandant, sergeant Bourdon stelt de menschen echter gerust en deelt hen mede, dat hen geen kwaad zal geschie, den zoo zij de conventioneele wetten slechts naleven en bemerkende, dat weerstand bieden nutteloos is. moedigt men de soldaten zelfs nog aan. De verhouding wordt inniger en Jean, de zoon van Bourdon, permitteert zich zelfs eenige vrijheden jegens Julie, de dochter van den kastelein Fripon, waarmede deze en Bourdon zich geens zins kunnen vereenigen. In het dorp bevindt zich een kasteel, dat nog bewoond wordt door een edel man en daar Bourdon zijn plicht moet doen, zal ook dit landgoed, het eigen dom van graaf de Vaucourt, binnenkort in beslag genomen worden. Tot groote vreugde van soldaten en dorpers nadert Marion, de marketenster de moeder van het regiment. Zij is beladen met proviand en wordt bij haar aankomst overstelpt met vragen. Marion klaagt haar nood en vertelt terloops haar ondervindingen uit den strijd tegen de monarchisten. Bij allen is aandoening zichtbaar en om de stemming op te vroolijken en de kennis making met de soldaten voort te zetten, biedt Fripon allen, soldaten en dorpers, een glas wijn aan. Het volk wordt vroolijk en weer waagt Jean een kans bij Julie. Plotseling klinkt het bevel van Bour don, tot bezetting van het kasteel en als de troep afmarcheert sluiten de dorpers zich zingend daarachter aan. In een vertrouwelijk gesprek deelt Marion Bourdon mede, dat Mariette, die voor haar dochter doorgaat een vondeling is en zij haar had groot gebracht. Een brief en portret, die zij tusschen de kleertjes van het kind ge vonden had, heeft zij nog bewaard. Intusschen is George, een neef van Graaf de Vaucourt, met Mariette op het Marktplein aangekomen. George is vol belangstelling voor het lot van Frankrijk en met stijgende geestdrift, zegt hij voor Frankrijk te zullen strijden, ondanks zijn adellijke afkomst en be sluit als vrijwilliger in het volksleger dienst te nemen. Graaf de Vaucourt heeft een deel der dorpsbewoners om zich verzameld. Het grieft den man alles te moeten verliezen. Hij lijdt zichtbaar onderden voor hem onhoudbaren toestand, tracht het volk weer voor de monarchisten te winnen en smeedt booze plannen. Als hij bemerkt, dat zijn neef George ook al gemeene zaak met het volk maakt, wordt dit den graaf te machtig. Woedend gebiedt hij zijn neef terug te gaan naar het kasteel. Onomwonden deelt George mede, dat hij bij de andere partij is aangesloten. En heftige scene ontstaat. Angstig slaat het volk de twist gade. Verstooten door zijn pleegvader en verteerd door een heftigen inwen- digen strijd, vindt George nog slechts steun bij Mariette, terwijl het volk smeekend ter aarde valt en bidt om weder in rust en vrede te mogen leven. Met dit machtig moment eindigt de eerste acte. E. VERDURMEN. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 24 Sept. 26 Voor de bezoekers van den Diocesanen Katholiekendag te Waalwijk. Zondag 26 September. Op de eerste plaats een beleefd verzoek aan alle deelnemers: Om de Commissie voor orde en verkeer haar moeilijk werk te ver gemakkelijken, worden alle deelnemers beleefd verzocht hun sectiekaart zicht baar te dragen. Optocht. Dj volgorde zal zijn: 1. Vrouwen. - 2. Middenstanders. 3. Werkgevers. 4. Werknemers. 5. Boeren. Het opstellen van den stoet moet vlug van stapel loopen en daartoe moet iedereen weten, waar zijn plaats is. De vrouwen moeten onmiddelijk plaats nemen bij de Vakschool, dus in de Mr. van Coothstraat. De Middenstanders bij de woning van den Burgemeester. De Werkgevers bij Café van den Broek. De Werknemers op het Stationsplein. De Boeren in de Burgem. v. d. Klokkenlaan. Zoodra men derhalve bij het Station aankomt, hetzij men per trein, tram, autobus, per fiets of te voet is geko men, zoekt iedereen onmiddelijk boven genoemde plaatsen op, naargelang die groep, waartoe men behoort. S.v.p. daarmee niet wachten, totdat de extra- trein binnen is, anders wordt het te laat. De besturen der verschillende stands- organisaties te Waalwijk zullen zich met het opstellen van hun eigen groep belasten. Kerk. Allen zullen vanuit de Grootestraat door den hoofdingang het kerkplein opgaan. De andere toegangen worden afgesloten. Alleen op vertoon van een toegangs bewijs wordt men in de kerk toe gelaten v Hiervoor is een toegangskaart voor een der sectie-vergaderingen voldoende. Deze kaarten zijn gratis te verkrijgen. Om in de kerk toegelaten te worden, hoeft men derhalve geen betaalde kaart te hebben. In de kerk worden de eerste twee banken links gereserveerd voor de pers. Sectievergaderingen om half een. De opening der zalen, waarin de sectievergaderingen zullen plaats heb ben, zal geschieden een kwartier voor den aanvang, dus om kwart over twaalf. gesloten bij geeft zekerheid voor de toekomst. Vraagt tarieven. is een waarborg voor uwe nabestaanden. Wij zullen U inlichten. In de feestvergadering 's middags ten 4.30, uur in de zaal van de R.K. Werkliedenvereenlging Ecce Sacerdos Magnus, 4 stemmig, muziek. Mitterer. Populus Sion, 4 stemmig, muziek O. C. Man. Groot is Jehova de Heer, 4-stemmig, muziek Keereweer. Wij vernemen dat a.s. Zondag in den stoet de volgende muziek gezelschappen zullen meetrekken harmonie „Oisterwijk Omhoog" van den Kunstkring aldaar, harmonie der Jongenscongregatie te Drunen, har monie „St. Chrispijn" en „St Jan" te Waalwijk. Zooals medegedeeld, zal de vereeniging „Waalwijks Belang" a.s. Zondag een groot concert aanbieden op de kiosk op de Markt ten 7 uur, te geven door de bekende harmonie „De Volharding" te Drunen. Het programma luidt als volgt: Z. D. H. Mgr. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Bosch, die Zondag den Xllen Dioc. Katholiekendag alhier komt bijwqnen. Wegens den te verwachten grooten toeloop zal de sectievergadering voor de vrouwen plaats hebben in de noodkerk. Algemeene vergaderingen om half vijf. De opening der zalen zal geschie den een half uur voor het begin, dus om vier uur. In de parallel-vergadering in Musis Sacrum verleent de harmonie van den Kunstkring „Oisterwijk Om hoog" hare medewerking. Om aan deze vergaderingen deel te nemen, moet men een toegangs kaart koopen. De prijzen varieeren tusschen f0.50 en f2.50. Voor Waalwijk. S.v.p. in heel Waalwijk de vlaggen uit. De Mr. van Coothstraat wordt voor het verkeer afgesloten van kwart voor tien tot elf uur. Standplaats voor autobussen Burg. v. d. Klokkenlaan. Op den a.s. Katholiekendag zal het R. K. Zangkoor van St. Jan alhier de volgende werken en gezangen ter opluistering uitvoeren. In de plechtige Bisschopsmis bij 't binnentreden van den Bisschop Ecce Sacerdos Magnus, 4 stemmig, muziek Mitterer. O, Bone Jezu, 4-stemmig, van Palestrina. Conantibus illes, 5 stemmig, van Haller. Ecce quo modo moritur, 4 stemmig. van Handl. Panis angelicus, 4-stemmig, van Haller. Marsch Graf Zeppelin. C. Teike. Ouverture Sous la Feuillée. J. E. Strauwen. Fantaisie sur l'Opera La Trouvere. Verdi. Fantaisie La Traviata. Verdi. PAUZE. Fantaisie Robert Ie Diable sur Opera Meijerbeer. arr. T. Muldermans Dollar Walzer. Leo Fall. Fantaisie brillante sur l'Opera Guilaume Tell. arr. J. Martin. HOE MOETEN DE SLAGERS HUN BEDRIJF IN 1927 INRICHTEN? III. (Slot.) Artikel 4.; Behalve de in artikel 2 gestelde ei- schen, .gelden voor vleeschwinkels bo vendien de navolgende voorschriften A. Zij mogen niet in rechtstreeksclie ♦open verbinding staan niet woonver trekken, slachterijen, schaftlokalen, werkplaatsen ter bereiding van vleesch- waren of ter bewerking van darmen en andere producten van dierlijken oor sprong, bewaarplaatsen van afvalpro ducten van dierlijken oorsprong en stallen. B. Zelfstandigheden, die aan het vleesch een bijsmaak kunnen geven of bederf ervan kunnen bevorderen, mo gen in vleeschwinkels niet aanwezig zijn. C. Slechts vleesch- en vleesch waren, zoomede in luchtdicht gesloten voor werpen, geconserveerde levensmiddelen, eieren en boter, in een verpakking, waarin zij aan den verbruiker wordt afgeleverd, benevens voorwerpen en in richtingen, verband houdende met be waren en verkoopen van vleesch, mo gen in de vleeschwinkels aanwezig zijn. I). Toonbanken, ijskasten, uitstal kasten, hakblokken en andere vyor het gebruik bij den verkoop bestemde toe stellen en gereedschappen moeten in zuidelijken toestand gehouden worden. E. De personen, met den verkoop van vleesch in de vleeschwinkels belast, moeten tijdens hunne bedrijfswerk- zaaniheden steeds zindelijk gekleed zijn en moeten reine handen hebben. F. In eiken vleeschwinkel, of in de onmiddellijke nabijheid daarvan, moet aanwezig zijn een waschgelegenheid, niet zeep en zindelijken handdoek. G. De haken, waaraan het vleesch wordt gehangen, moeten zindelijk en vrij van roest worden gehouden. Artikel 5. Behalve de in artikel 2 gestelde ei- schen, gelden voor bewaarplaatsen van 'vleesch bovendien de navolgende voor schriften A. Zij moeten droog en koel zijn. B. Zij mogen niet in rechtstreeltsche open verbinding staan met woonver trekken. schaftlokalen, werkplaatsen ter verwerking van darmen en andere producten van dierlijken oorsprong, of bewaarplaatsen van afvalproducten van dierlijken oorsprong en stallen. C. Zelfstandigheden, die aan het vleesch een bijsmaak kunnen geven of bederf ervan kynneu bevorderen, mo gen niet in bewaarplaatsen van vleesch aanwezig zijn. Artikel 6. Behalve de in artikel 2 gestelde ei- schen, gelden voor de vleeschwarenfa- bYieken bovendien de navolgende voor schriften A. Zij mogen niet in rechtstreeksclie open verbinding staan met woonver trekken, vleeschwinkels, werkplaatsen ter verwerking van darmen en andere producten van dierlijken oorsprong, bewaarplaatsen van afvalproducten van dierlijken oorsprong en stallen. B. Zelfstandigheden, die aan het vleesch een bijsmaak kunnen geven of bederf ervan kunnen bevorderen, mo gen in vleeschwarenfabrieken niet aan wezig zijn. C. IK' haken, bestemd voor het op hangen van het vleesch, /^oomede de toe stellen en gereedschappen, bestemd voor 't bewerken van het vleesch, moe ten zindelijk, en vrij van roest worden gehouden. I>. Het personeel, dat bij de berei ding van vleeschwaren werkzaam is, verricht zijn bedrijfsbezigheden in zin delijke kleeding en werkt met zinde lijke handen. E. In elke vleeschwarenfabriek moet aanwezig zijn een waschgelegenheid met zeep en zindelijken handdoek. F. In «1e vleeschwarénfabrieken wor den tijdens het bedrijf geen andere werkzaamheden verricht, dan die welke tot de uitoefening van het bedrijf be lmoren. G. Onder de in vorig li<l bedoelde werkzaamheden, welke niet mogen wor den verricht, zijn begrepen, slachten van vee, het reinigen en slijmen van darmen. Artikel 7. In slachterijen, vleeschwinkels, be waarplaatsen van vleesch, rookerijen, zouterijen van dierlijke stoffen en vet- smelterijen mogen urinoirs en privaten niet aanwezig zijn. Deuren, vensters en ventilatieopeningen van privaten en urinoirs mogen in deze inrichtingen niet uitkomen. Deuren, vensters en ventilatie-openingen van privaten en urinoirs in vleeschfabrieken mogen niet op bedrijfslokalen daarvan uitkomen. Artikel 8. Onder rechtstreeksclie open verbin ding wordt in dit besluit niet verstaan een deur, die de openingi tusschen twee ruimten geheel afsluit en na opening terstond weder gesloten wordt. Artikel 9. In de in artikel 19 der wet bedoelde inrichtingen mogen honden en katten niet aawezig zijn. Artikel 10. Onze Minister kan verbieden,, dat personen, lijdende aan eene der dooi* hem te noemen besmettelijke ziekten, werkzaam zijn in de door hem aan te wijzen inrichtingen, als bedoeld in ar tikel, 19 der wet. (Wij herinneren er aan, dat wij deze voorwaarden opnemen, op verzoek der Slagersvereeniging. Red.) B. en W. van Rheden hebben den raad voorgesteld, te besluiten tot den bouw van een slachthuis met de noodige bijgebouwen op een terrein aan den Parallelweg te Rheden, welke grond voor dat doel reeds door de gemeente is aangekocht en voor den bouw een crediet van f200 000 toe te staan, waaronder zijn begrepen de kosten voor een door B. en W. te benoemen adviseur voor de technische installaties van die inrichting. De heer M. A. Joren te Waalwijk behaalde Donderdag 23 September te 's Hertogenbosch het Politie-diploma van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michael". Met genoegen kunnen wij mede- deelen dat mej. Gerardina Dumoulin, sinds 12 jaar verbonden aan de firma Orie-Dumoulin, Markt alhier, is ge- slaagd voor het examen „Drogist" van den Ned. Drogistenbond. Wij feliciteeren haar en de firma gaarne met dit diploma, temeer waar meer en meer, ook van de zijde der regeering wordt aangedrongen op den verkoop van Drogisterij-artikelen door gediplomeerde drogisten, zulks met het oog op de bevordering der volks gezondheid. De in- en uitvoer van schoenen. Ingevoerd werd van 1 Jan. tot 31 Augustus 1926 aan schoenen, laarzen en pantoffels, uitgezonderd gummi schoeisel voor f 4.288.000 tegen f 4 085.000 in hetzelfde tijdvak van 1925. Het meest is ingevoerd uit België (f 1.083 000), daarna komt Duitschland (f 936.000), Engeland (f 891.000), Tsj. Slowakije (690.000), Zwitserland (f391 000) en Frankrijk (f241.000). De uitvoer bedroeg f 1.054 000 tegen f 1.056 000 de eerste 8 maanden van 1925. De uitvoer geschiedde in volg orde der hoeveelheid naar Denemarken en IJsland, Duitschland, Noorwegen, Zwitserland en Engeland. De in- en uitvoer van zoolleder. Slechte cijfers voor de Ned. zoolleerindustrie. De invoer van zoolleder in huiden, croupons en afvalzoolleder halzen, liezen en koppen bedroeg in Aug. 1926 131.000 gulden tegen 99.000 gulden in dezelfde maand van 1925. De invoer geschiedde in hoofdzaak uit België en Frankrijk. De invoer over de eerste 8 maan den van 1926 bedroeg f 1.583.000 tegen f 1.457.000 in hetzelfde tijdperk van 1925. De uitvoer bedroeg f 1.478.000 tegen f 1.946.000 de eerste 8 maanden van 1925. In 8 maanden dus f226.000 meer invoer en f468.000 minder uitvoer. Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. De Winteravondcursussen die met October wederom beginnen zijn voor de industrie en ook voor de werklieden van het grootste belang. Aan de Schoenmakerij-afdeeling zal onderricht gegeven worden in al de onderdeelen van het vak, voor zoover die zich voor winterayondcursussen leenen, zooals Snijden en teekenen van bovenwerk. Grondbeginselen van onderwerk. Modelleeren met de Gradeermachine Snijden van bovenleder. Stikkerij voor meisjes. Werkmeestercursus. Aan de Looierij afdeeling zullen cursussen gegeven worden o.a. in: Lederkennis zoowel van plantaardig als chroomgelooid leder. Deze cursus is dus o.a. ook van belang voor schoenmakers, leerhande laren, enz. Aan deze onderwerpen zal niet streng vastgehouden worden indien het mocht blijken, dat in de industrie aan cursussen over andere onderwerpen meer behoefte bestaat. Gaarne zullen wij dus voorstellen uit de kringen der belanghebbenden in ernstige overweging nemen. Het aanvangsuur der cursussen zal rekening houden met het eindigen van de werkzaamheden op de fabrieken met dien verstande, dat tusschen het sluitingsuur der fabrieken en het uur van aanvang der cursussen een tijds ruimte ligt van 1—l'/a uur. Dit is bepaald om ieder in de gelegenheid te stellen de cursussen rustig te kunnen bezoeken. De Winteravondcursussen zullen gegeven worden vanaf 1 October tot 1 Maart in tegenstelling met vorige jaren toen ze gegeven werden tot 1 April. Het is ons n.l. gebleken, dat het niet doenlijk is om de leerlingen in de maand Maart ook nog te bewegen de cursussen trouw te volgen, trouwens ook in 5 maanden kan heel wat geleerd worden, als men maar trouw de cur sussen volgt en vooral goed op tijd komt. De avondcursussen zullen gegeven worden gedurende 2-3 uren per avond zonder pauze, terwijl aan het beginuur streng de hand zal worden gehouden. Uit het bovenstaande blijkt dat wij ons uitsluitend willen laten leiden door het belang der industrie en der leer lingen. Wij verwachten een groote en vooral trouwe opkomst. Het geringe lesgeld, bij de inschrijving te voldoen, van I

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5