l Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen i FEUILLETON HET SLOT DYMECK DOOR EKM&RIHB MÏ3SÏ& NUMMER 79. WOENSDAG 6 OCTOBER 1926. 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BL&D. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 2 October des middags ten 3 uur. VoorzitterEdelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig aile leden terwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer M. van Beurden. Voorzitter. Alvorens met de gewone werkzaamheden een aanvang te nemen, wenschte ik enkele woorden te spreken. Sinds de vorige vergadering is van ons heengegaan de heer M.van Beurden, in leven lid van den gemeenteraad en wethouder uwer gemeente. Nog be trekkelijk in de kracht van zijn leven had hij nog veel voor zijn gezin en de gemeente kunnen doen. De Heer heeft anders beschikt. Hij ruste in vrede. Ik stel voor aan zijn vrouw en kinderen een schrijven van deelneming te richten in dit voor hen zoo smarte lijk verlies. Aan de orde Proces-verbaal van kasopname. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken regelmatig zijn bijgehouden en dat het dienovereenkomende bedrag, f 1168,16 in kas aanwezig was. 2. Voorioopige vaststelling rekening over het dienstjaar 1925. Van der Horst. Ik kan heel kort zijn. De commissie heeft de rekening met de daarbij behoorende bescheiden onderzocht en in orde bevonden. Wordt besloten vast te stellen als is aangeboden. 3. Aanbieding der gemeente begroo ting voor het dienstjaar 1927. Voorzitter. Ik stel voor de begroo ting in handen te stellen van de Com missie die de rekening heeft onder zocht. Aangenomen. 4. Verzoek van enkele ingezetenen van de Kruisstraat om doortrekking van het elecirisch net. De Voorzitter deelt mede dat de gascommissie een en ander heeft onder zocht en adviseert nu om aan het ver zoek te voldoen. De kosten van deze uitbreiding zijn geraamd op f900. Bij exploitatie zal het bedrijf er een voor deel mee kunnen behalen van f 104. Verder stelt de Commissie voor om Beekmans het werk te laten uitvoeren daar men zelf met vele werkzaamheden is overladen. De Commissie wil tot Ligtvoet de gasleiding doortrekken. Vroeger heeft Ligtvoet daar ook al eens om verzocht. Vai> Amelsvoort. In de gascommissie is niet besproken of de straatverlichting ook electrisch zal zijn. Voorzitter. Dat is toch de bedoeling. Snaphaan. Er is toch geen enkele reden om daar toe over te gaan. Gas licht is hier tegenwoordig zeker zoo goed als het electrisch licht. De heer Van Amelsvoort zegt, dat dan de lantaarns niet in orde zijn vooral bij wat winderig weer waait hij daar -om den hoek bij Hendriks dikwijls uit. 4. Verzoek van de inwoners van Driestapelenstoel, Dreefsche weg en Postpad om straatverlichting (vroeger aangehouden). Voorzitter. Adressanten wijzen cr op, dat het daar altijd zeer duister is en 's winters zeer modderig, redenen waar om ze aandringen een zestal petroleum- lantaarns aan te brengen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor afwijzend op dit verzoek te be schikken. Als men eenmaal A. heeft gezegd, moet men ook B. zeggen en dan weet men niet waar het einde zal zijn Van Amelsvoort. Dal is onzin. Nie mand heeft er om verzocht dan juist deze bewoners. Men weet niet eens of andere bewoners er op gesteld zijn. Wijdemans. De kosten zullen buiten gewoon groot zijn. Van Amelsvoort. Hoeveel kosten zijn er niet gemaakt voor zaken die niet zoo noodzakelijk zijn. Wijdemans. U is ook lid van de gascommissie. Van Amelsvoort. Ja, maar de raad kan van andere gedachten zijn. Snoeren. In het Hoekske zijn ze zeker zoo hard noodig. Van Amelsvoort. Er is niets tegen, dat daar ook een paar lantaarns wor den geplaatst. Wijdemans. Wie zul belast worden 1 met het aan- en uitsteken van die lantaarns. En dan dien je in iedere wijk een aparte lantaarnaansteker te hebben. Voorzitter. Uit de discussies hoor ik wel, dat de heer Van Amelsvoort lan taarns wil geplaatst zien, maar dat de overige leden met het oog op de groote kosten daar niets voor voelen. Vrinte. Zijn de kosten hoog. Wat zou het aanbrengen var- zoo'n lantaarn kosten en dan het geregelde onderhoud alsook het verbruik van de olie?Zijn de kosten niet te hoog dan zou ik daar en ook in het Hoekske een paar lan taarns plaatsen. De wegen zijn er voor al 's winters slecht, dus mag er wel op een enkel punt een lantaarn worden geplaatst. Aan het verzoek, om zes lantaarns te plaatsen, zou ik nooit voldoen. Snoeren. In de Moer zijn een paar jaar geleden ook drie lantaarns ge plaatst maar, zoo ze zeggen, zijn ze daar een geheelen winter nog niet aan geweest. Die olielantaarns waaien bij het minste ruwe weer uit en dan heb je er toch niets aan. Van Amelsvoort. Als het over dui zenden en duizenden guldens gaat, wordt er zoo maar overheen gestapt en op zoo'n kleinigheid moet altijd lang aangedrongen en over gesproken worden. Wijdemans. Om er hier en daar een te plaatsen schiet niemand iets mee op Van Amelsvoort. De koster, van aan- en uitsteken zijn niet zoo groot. De Bresser. Vroeger waren die lan taarns heel duur in onderhoud. Voorzitter. Het onderhoud van die lantaarns valt niet weg te cijferen. Dan weer zijn de glazen stuk, dan Weer de brander en zou is het voortdurend wat. Maar bovendien, worden w daar eenige lantaarns aangebracht, dan moet men in alle Wijken gaan beginnen en werkelijk, daar is heusch geen begin nen aan. Van Amelsvoort, Waar geen passage is, is het niet noodig. Als het beslist dringend noodig is dat ergens een lantaarn wordt geplaatst gaat het niet aan om te zeggen, we doen het niet omdat anders op andere plaatsen ook lantaarns gezet moeten worden. Swagemakers. Als men er ergens plaatst is het zeker op de Zandschel noodig. Snaphaan. Ik misgun die menschen een lantaarn nret, maar men kan er toch werkelijk niet aan beginnen. Als we op het verzoek ingaan moeten er ook geplaatst worden in het Hoekske, Kraanven, Hoogevaart, Rechtvaart, Zandschel, we komen er dan nog met geen 40. Voorzitter. Op het verzoek van Th. Ligtvoet om aansluiting aan de gaslei ding kan decommissieeveneensgunstig adviseeren, indien wordt bepaald, dat Ligtvoet een verbruik van 480 M3 garandeert en een vergoeding van f 10 per jaar aan het bedrijf betaalt. Deze vergoeding en garantie komen te ver vallen zoodra meerdere aansluitingen worden gemaakt. De betrokken per soon kan zich met deze voorwaarden wel vereenigen. Het voorstel van de gascommissie wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer van Amelsvoort spreekt zich nogmaals uit voor plaatsing van de lantaarns. 5. Verzoek van het bestuur der Harmonie Concordia te Loonopzand om haar ter gelegenheid van den uit geschreven solistenwedstrijd vrijstelling van belasting op de openbare vermake lijkheden te verleenen, ofwel een sub sidie te geven van f 50. Voorzitter. Een vorig jaar is bij eenzelfde gelegenheid aan de harmo nie Apollo een subsidie verleend van f 50. Burg. en Weth. stellen voor thans eenzelfde bedrag te geven. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6. Schrijven van Ged. Staten inzake verordening op de heffing van keur- loonen voor vee en vleesch. Ged. Staten wenschen dat het tarief op ingevoerd vleesch wordt vastgesteld per K.G. Conform het verzoek van Ged. Sta ten wordt besloten. 7. Vaststelling drie-jaarlijksche ver goeding inzake het bijzonder lager onderwijs. Deze vergoedingen" over de jaren 1922, 1923 en 1924 worden na der vastgesteld voor de R K. Meisjesschool te Kaats heuvel op f 7900.84. voor de R.K. Meisjesschool te^Loon- op Zand op f 2813.661/2. voor de R.K. Meisjesschool te Berk dijk op 2205.68. voor de R K. Jongensschool te Berk dijk op f 1933.75. voor de Bijz. school voor de Ned. Herv. te Loonschendijk op f 3773.16. Voorzitter. Burg. en Weth zijn ge reed gekomen met het ontwerp van de polltie-verordening en nu stel ik voor een Commissie te benoemen om het onderwerp te onderzoeken. Op verzoek van den Raad worden door Burg en Weth. tot léden dier Commissie aangewezen de heeren Van Lier, Snaphaan en van der Horst. Op voorstel van Burg. en Weth die het advies van de Gezondheids commissie hebben ingewonnen, wordt besloten tot onbewoonbaarverklaring der woningen gelegen in het Hoekske op het z g. Gehucht waar Brok in heeft gewoond. De woningen gelijken meer op een stal dan een verblijfplaats voor den mensch. Nu zitten in het pand nog twee huisgezinnen. De bedoeling is het niet om die menschen er direct uit te doen maar alleen dat. wanneer die menschen er uit zijn, het niet meer verhuurd kan worden. De eigenaar zelf heeft er geen be zwaar tegen. Hij heeft dat oude huis niet gekocht met de bedoeling om het te verhuren. en Lsiplnitsckt Courant WOENSDAG EN ZATERDAG. AbonnementprtJs per maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Dit blad verschijnt Erfls der Ad verten tién 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent por regel. BiJ contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". door ILZE DORE TANNER. 12) In den laatsten tjjd had hfl haar meer dere malen bewogen, hem wat meer van haar ouders en broers en zusters te vertellen en toen zij eens toevallig ter sprake bracht, dat de beide oudste broers juist de meeste roeping voor een betrekking gevoelden, die een zeer dure opleiding vereisclite, had de graaf geantwoord „Wel, dat zal nu toch binnenkort wel al lemaal mogelijk zijn." Henny had hem daarop zeer verbaasd aan gekeken en hy was wat verlegen geworden. Toen Henny daarna boven alleen in kaar kamer was, dacht ze nog eens over die woor den na. Dus ook graaf Roleneck, die een oude vriend van tante Klarissa was en wellicht haar vertrouwde, nam aan. dat zy haar erf gename moest zyndan moest het toch wel waar zyn. En zy voelde iets als gewetens wroeging bij de gedachte, dat zy eigenlijk maar zoo heel weinig voor tante Klarissa kon doen, en dat ze zelfs aan haar strikste bevel ongehoorzaam was geweest. Het was veertien dagen na Henny's samen komst met Eckart von Wackeratli. Zy had den tuinman bij het plukken van de laatste appels geholpen en liep nog eens door de paden van het park. Zy dacht eraan, of zij het wel gauw weer eens zou kunnen wagen, naar het boschje te gaan. Plotseling hoorde zij achter zich haastige schreden en omkykend, bemerkte zy den ouden Koenraad. „De freule moet direct by mevrouw de gravin komen", berichtte kjj. Henny schrok. Nog nooit had haar tante haar om dezen tyd laten, roepen wat zou er gebeurd zijn? Of zij soms op de een of andere manier gehoord had. dat; zij met een van de Wackerath's gesproken had? Met kloppend hart trad zy de huiskamer van tante Klarissa binnen. Eén blik op haar gelaat stelde haar gerust, want dat zag er volstrekt niet kwaad uit, maar merkwaardig opgeruimd en tevreden, en in haar kandèn hield zy een brief, die zooals Henny met haar scherpe oogeu direct opmerkte, haar vaders schrift vertoonde. „Ga zitten myn kind", zeide de gravin met ongewoon goedige stem en wees op een stoel tegenover haar. „Wat ik je nu zal gaan ver tellen, is van het hoogste belang voor je toe komst en tk hoop en geloof, dat het de grond steen voor je geluk zal zijn." Het was Henny, of er, zich plotseling een yzeren band om haar hart legde, en met. angst, de handen in haar schoot eamenge- klemd. wachtte zy op wat haar tante verder zou zeggen. „Een paar dagen geleden heeft graaf Ro leneck my gezegd dat hy je liefhad, en by my om je hand gevraagd." Een sidderende kreet kwam over Henny's lippen en ze leunde, doodsbleek geworden, in haar stoel achterover. Gravin Dymeck lette daar schijnbaar niet op. „Ofschoon ik van gansclier harte met het aanzoek^ van den grnaf ingenomen ben en jouw huwelyk met hem een hartewensch van my zou vervullen, hield ik het toch voor myn plicht eerst de toestemming van je ouders te vragen. Graaf Roleneck heeft hen geschreven en gelijktijdig is er een brief van mij naar hen gegaan, waarin ik alle nadere inlichtin gen over den graaf heb medegedeeld. Ik schreef hen ook, dat mijn huwelijksgeschenk aan jou, mijn naburig landgoed Rolandstein zal zyn en een kapitaal, dat jullie in staat zal stellen, volgens je stand te loven. Op je trouwdag zal ik gravin Roleueck-Dymeck de graaf zal by de Regeering de vereeniging van- namen en wapens officieel voorstellen tot mijn universeel erfgename benoemen. Je zult zelf je vermogen belieeren, je bent dus vrij om voor je zusters te zorgen." Na een blik op de als levenloos in haar stoel leunende Henny, ging de gravin voort en haar stem had nu een scherpen klank: „Het is eigenlijk overbodig te zeggen, dat ik je nooit ook maar een penning zou vermaken, wanneer je een burgerlijk huwelijk of ten slotte een huwelijk dat mij niet aanstaat, zou sluiten." „Maar ik behoef immers niet té trouwen" zeide Henny zwak. „OnzinTante Klarissa lachte honend, „geloof je werkelijk dat ik een Henny Koning den burcht Dymeck zou nalaten?" en zonder op Henny's afwerende beweging te letten, ging ze voort: „Dat graaf Roleneck door en door een man van eer is, behoef ik je nau welijks te zeggen, en ik kan wel aannemen dat ook jy veel belang in hem stelt; liet placht anders in onze leringen geen gewoonte to zijn, dat een jong meisje zoo vriendschap pelijk met een heer omgaat, die haar zoo duidelijk een diepere belangstelling toe draagt. Je bent toch geen kind meer, dat je zoo iets niet bemerkt. De hoofdzaak is: „je ouders zyn vol blijdschap over*je geluk en geven graag hun toestemming tot je verlo ving, met graaf Roleneck ik heb dat ook niet anders verwacht. Hier, deze brieven van je ouders aan jou waren by mijn brieven gevoegd". Henny greep met bevende hand naar de beide couverten. Haar arme hoofd was moe en leeg, het was alsof al haar ledematen ver lamd waren en zij had slechts êén wensch, alleen te zijn op haar kamer om den brief te lezen en over dat wat zy zooeven gehoord had, met zichzelf in het reine te komen. Er werd aan de deur geklopt en op het „binnen" van de gravin, kondigde Koenraad aan: „Graaf Roleneck". Henny was opgesprongen en klemde zich als hulpzoekend aan de leuning van den stoel vast. De gravin ging den binnentreden de eenige schreden tegemoet en terwijl hij zich over haar hand boog, zeide zij „Ik zal u met uw bruid alleen laten, beste vriend, ge zult elkaar veel te zeggen hebben. Graaf Roleneck ging snel naar Henny toe, maar toen hij haar bleek gelaat en haar angstige oogen zag, aarzelde hij verlegen. Met zacht geweld maakte hy haar ijskoude vingers van de stoelleuning los en hield ze in zyn, voor een man opvallend smalle, zach te handen, met lichten druk vast. „De brief van uw vader heeft my zeer ge lukkig gemaakt. Ik heb u met heel myn hart lief Ilenny en uw geluk zal myn hoogste streven zyn", zeide hy zacht met zyn aan gename, innemende stem en bracht haar ljan- den aan zyn lippen. En toen hy zag dat Ilenny vergeefs naar woorden zocht, ging hy voorzichtig vragend voort: „Misschien heeft myn aanzoek u toch nog overvallen? Mis schien misleidde ik mezelf toen ik aannam dat ook gy vertrouwen in my stelde en een diepere belangstelling voor my gevoelde?" Henny's oogen vulden zich met tranen „Ja, het heeft my heel, heel erg overval len „Heb je vertrouwen in my, Henny?" Ze knikte. Hy legdö zyn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. „Jy lief, zoet, hang kind", fluisterde hy hartstochteiyk en drukte haar hoofd tegen zyn, schouder, terwyi zyn lippen lieur haren beroerden. Ik wil naar je liefde dingen Henny, be loof rny alleen, dat je my als je besten vriend wilt beschouwen en het volste ver trouwen in my wilt stellen. Wil je dat?" Ze kniktef sprakeloos. „En wil je probeeren my lief te hebben?" Ze aarzelde. „Geloof me, het zyn zelden de gelukkigste huwelyken die uit hartstochtelijke liefde ge sloten worden, veel belangrijker zyn weder- zydscli vertrouwen en juiste verhoudingen, waarin belde echtgenooten rustig aan elkaar kunnen wennen." „Mijn ouders zyn uit liefde getrouwd", bracht Henny met moeite uit „Ik weet het Maar ik heb ook gehoord, dat Toni von Orlenhaus vroeger een zeer be gaafd, geestvol meisje is geweest, gerechtigd en bekwaam, om in de hoogste kringen te verkeeren en dat zy later, met haar bloed verwanten in onmin geraakt, in kleine liui- seiyke zorgen en moeiten moest verkwynen. Wie weet, of zy niet even gelukkig, ja mis schien gelukkiger geworden was, wanneer zij een huweiyk gesloten had, dat met weinig liefde begonnen, haar op gemakkeiyker we gen gevoerd kon hebben, die haar veroorloof den zich zelf te biyven." Het was Henny alsof haar keel was dicht- gesnoerd. Woede en verontwaardiging stre den in haar binnenste met haar rechtvaar digheidsgevoel, dat haar zeide, dat graaf Ro leneck misschien nog niet zoo groot ongelfjk had. „En wat ons betreft Henny, wy hebben nog een hooge, schoone opdracht te vervul len Het belieeren van een bezitting die se dert honderden jaren in je familie is, en jy- zelf brengt dat aan je familie terug, wat zy anders zouden verloren hebben en slechts aan den Staat ten goede zou zyn gekomen. Hij haalde uit zyn tasch een klein kistje te voorschyn, opende het en nam er een kost baren antieken, met een robyn versierden ring uit. Toen nam hy Henny's hand weer. „Mag ik je den verlovingsring van myn moeder aandoen, Henny?" vroeg hy ernstig. Werktuigeiyk, als onder een dwang, stem de zy toe. Toen trok grnaf Roleneck zyn bruid nog maals naar zich toe en lieroerde haar mond met zyn lippen. Op Henny's verzoek bleef hy vandaag niet op den burcht Dymeck, hy had het ook op zich genomen, haar by de gravin te veront schuldigen, dat zy niet aan tafel kwam. Zoo zat Henny dan alleen op haar kamer, de geopende brieven van haar ouders voor zich. Veel lieve woorden luulden zij; geschreven, woorden van vreugde over het geluk van hun dochter, van verbazing, dat Henny hen in het geheel niets had laten merken, en van lichte waarschuwing, of zy zich niet door glans en rykdom had laten verblinden. Muar uit belde brieven4 sprak toch ook de blyd- schap, omdat voortaan nu ook hun andere kinderen bezorgd zouden zfln. Haar vader schreef „Ik ben biy. dat moeders zorgen nu lichter worden. Aan het eind van haar moe ders brief stond echteren denk er wel aan, lief kind, dat het 't allerhoogste is, als je je toekomstigen inan met heel je hart lief- hebt en, hem vertróuwt. Toen zy dat gelezen had verborg Henny het hoofd in haar handen en weende bitter. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1