DE ECHO VIN HET ZUIDEN Waalwijk. NA AFLOOP GROOT BAL. Week-Revue. 10-11 OCTOBER 1926 door T. A. V. E. N. U., met begeleiding van WAALWIJKS SYMPHONIE-ORKEST. No. 70. Woensdag 6 Oct. '26. 49e Jrg, TWEEDE BLAD. Binnenland. De eisch tegen den liefdadigheids parasiet van de Drentsche venen is nog al raak. n.l. 3 jaar gevangenisstraf, al lijkt het ons zeer te bezien of de rechtbank naast het overtuigend be wijs, waarover geen twijfel bestaat, ook het wettig bewijs geleverd zal achten Mocht de .heer" Verschoor zijn drie jaar krijgen, dan mag het hem een troost zijn, te weten, dat ze hem door heel het Nederlandsche volk van harte gegund zijn. Zulke wezens moeten het maar eens aan den lijve ondervinden, dat ons volk zijn bekenden liefdadigheidszin niet ten bate van egoistische individuen wenscht te laten uitbuiten. Van de week heeft de politie een heele familie, die aldus op de gemeen schap parasiteerde, gevangen genomen Ze beijverden zich om .zonnestraaltjes" te verkoopen ten bate van ongelukkige tuberculose:slachtoffers, maar het mon ster van haar egoïsme leverde den zieken slechts donkere schaduw. Trouwens, de liefdadigheid is tegen woordig zóó in bijzonderheden ge organiseerd, dat de macht van organi saties een totale desorganisatie dreigt te wekken. Er wordt dagelijks en van alle kanten gevraagd, door bekenden en onbekenden. Men weet niet meer waaraan en aan wie(n) het goed of niet goed is, te geven. Een spoedige wetgevende regeling op charitatief gebied zou wel gewenscht zijn, niet omdat er nu wel eens een dubbeltje te veel of onnoodig uitgegeven zou kunnen worden, maar omdat de des organisatie er toe leiden zal, dat het geld, waar het werkelijk noodig is, niet binnenkomt. Buitenland. Poincaré heeft een koud-waterstraal gestort over de hoofden, die verhit waren van blijde opwinding over de Duitsch Fransche toenadering in het onderhoud tusschen Stresemann en Briand te Thoiiy tot uiting gekomen. Hij blijft de onverzoenlijke. Wel heeft hij Briand niet gedésavoueerd, maar door weer eens, voor de zooveelste maaj^ in het openbaar Duitschland's schuld aan den oorlog en deszelfs verwoestingen vast te stellen, heeft hij onnoodig geprikkeld. Wat hij zei, moge waar zijn, 't is ontactisch om steeds de waarheid te herhalen. Als iemand gestolen heeft, doch zijn leven beterde, dat gaat men hem niet steeds, als men hem ontmoet, de hand drukken onder het uitspreken van den groet: „Goeden morgen, dief". Maar waar beide landen elkaar noodig hebben, zal de verzoening toch tot stand komen, zelfs ondanks Poincaré Dempsey heeft 700.000 gulden ver diend en is kampioen af; meneer Tunney zit nu op de bovenste sport. 'tGing er erg verheffend toe. In de 7e ronde 't kan ook de achtste geweest zijn werd één oog dicht geslagen in de volgende ronde het tweede oogvoor de 10e ronde moesten ze hem naar het midden van den ring leiden, omdat de mant niet meer zien kon en toen deukte zijn tegenstander hem den neus in, zoodat het bloed hem uit den mond liep. Dat is sport. En alle bladen ter wereld huldigen Dempsey om zijn moedig gevecht en Tunney om zijn overwinning. En als straks in Spanje weer stieren op elkaar losgelaten worden, dan wenden we ons vol ergernis af en danken we den Heer, dat we niet zijn, als die daar. Van alle kanten der wereld be reikten ons berichten over natuur rampen. Een paar dagen na de cyclonen in Florida werd de Braziliaansche stad Itambe door een orkaan verwoest, weer een paar dagen later verging door een typhoon heel de visschers- vloot in de golf Macao; Italië werd eveneens door een stormramp ge teisterd. Zouden die duizenden golfstroomen, die we met onze radiotoestellen dage lijks de wereld rondzenden, nu werke lijk géén schuld hebben aan deze atmospherische storingen? De natuur laat zich zoo moeilijk dwingen 1 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 5 October 1926. Zondag werd wederom in het gebouw der Gemeentelijke Teeken- school eene tentoonstelling gehouden "*van werkstukken van leerlingen in den cursus 1925—26 en der gewoonte getrouw trok deze expositie zeer groote belangstelling. Zij verdiende dit ook ten volle, want elke afdeeling, van de hoogste tot de laagste, gaf blijk van het goede willen, de ijver en ernstige studie der leer lingen, maar niet minder van de onverpoosde werkkracht, de juiste opvatting van theorie en praktijk der leeraren en van den directeur, die de school o.i. op een hoog en juist plan heeft weten te brengen, 't welk zoo wel in onze gemeente als daarbuiten wordt gewaardeerd en waardoor onze teekenschool zulk een uitstekende naam heeft, 't Bewijs daarvoor geeft duidelijk 't groot aantal leerlingen, te groot haast voor de school, dat zich telkenjare opgeeft. Dit jaar komt het weer aan plm. 130 leerlingen, die Maandagavond zijn ingedeeld en toen is met nieuwen ijver en nieuwe werk lust het nieuwe cursusjaar begonnen. Hier een 130 tal leerlingen, aan de Rijksvakschool een 170 tal, aan de R K. Middelbare Handelsavondschool een 80-talmen ziet dat voor de ontwikkeling der rijpere jeugd in onze plaats heel wat wordt gedaan. Mogen de leerlingen en ouders weten te waardeeren, wat op dit Zoo juist waren wij in de gelegen heid de costumes te bezichtigen, ge leverd door de fa. Boomsma uit Groningen ook deze firma heeft schijnbaar haar beste beentje vooruit gezet, want alles ziet er schitterend en frisch uit. Voegen wij hier nog bij het prachtige ballet door 15 dames onder leiding van den heer Landmeter ingestudeerd, dan kunnen wij gerust zeggen, dat 10 en 11 October ons wederom avonden van waar genot te wachten staan. Mogen volle zalen het bewijs leveren hoe Waalwijks publiek het werk van T.A.V.E.N.U. weet op prijs te stellen. Nadat gisterenmorgen ten half acht in de parochiekerk van de H. Maria Onbevlekt Ontvangen, een gezongen H. Mis was opgedragen om Gods zegen af te smeeken over den bouw der nieuwe kerk, had ten half elf de plechtige wijding en gedenksteenleg ging plaats. Een groot aantal belangstellenden hadden zich in de in aanbouw zijnde kerk vereenigd om van deze plechtig- Z.Eerw. heer Buijs namens het Ge meentebestuur met deze plechtigheid en sprak de hoop uit dat het hem gegeven moge zijn onder de beste omstandigheden nog vele jaren aan het hoofd van deze mooie parochie te staan om zijne herderlijke bedie ning tot eer en glorie van God te vervullen. Hiermede was deze plechtigheid afgeloopen. Gaarne feliciteeren ook wij den Z.Eerw. heer Buijs met zijn grootsch opgezet werk en hopen dat hij er nog vele jaren de grootste voldoening van zal smaken. Opening Christelijk- Vereenigingslokaal. Maandag j.l. had' de feestelijke openingssamenkomst plaats in de nieuwe vergaderzaal boven de Chr. Bewaarschool in de Besoijensche Steeg. Na het zingen van Ps. 103 vers 1 ging ds. Schlemper voor in gebed en sprak vervolgens eenige oogenblikken over „Eben Haëzer", d i. „steen der hulpe, steen der dankbaarheid". Hij wees hierbij op Noach, Mirjam en Samuël, die „steenen of altaren der hulpe" Opera in 3 bedrijven van S. Vlessing, 37164 Aanvang 7'/2 uur. Entrée 1ste Rang 1 1,25, 2e Rang 0.75 plus rechten. Voorverkoop vanaf 3 Oct. 1926 i. h. Sigarenmag. Wed. J. VAN DEN BROEK-van Ree. gebied onze gemeente presteert. Onze plaats en de industrie zullen er wel bij varen. Maandag 18 dezer zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Frans Smolders als 11-jarige jongen in dienst kwam bij de Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen, alhier. Dat is reeds drie jaar aaneen, dat in de drukkerij van ons blad dergelijk jubileum wordt gevierd. In de Maandagavond in hotel Gerris gehouden algemeene vergade ring van de Kynologen-vereeniging „Waalwijk en Omstreken" werd na eene breedvoerige discussie in prin ciep besloten tot het organiseeren van eene Hondententoonstelling in 1927, alhier. Voorts werden eenige nieuwe leden aangenomen en verschillende huis houdelijke zaken behandeld. De Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk is uitge- noodigd om de officieele opening van het Koloniaal Instituut te Amsterdam op a.s. Zaterdag door H. M. de Ko ningin, bij te wonen. Naar wij vernemen zullen de voor zitter, de heer B. Timmermans-Ver- schure en de secretaris, de heer M. A. J. van Liempt, de Kamer bij deze plechtigheid vertegenwoordigen. Marion. Nu nog slechts enkele dagen ons scheiden van de opvoeringen van Marion de Marketenster willen wij deze gelegenheid te baat nemen om de namen der hoofdpersonen bekend te maken. De rollen zijn verdeeld als volgt MarketensierMej. Dina Slaats, Mej. Jo. Mulders-Sars. MariëtteMej. Marie v. Heijst, Mej. Verdurmen-Botermans. julie: Mej. A Fransen, Mej. M. Mertens. Bourdonde heer J. Sars, de heer J. Knepfle. Jean:.de heer Jos de Bont. George: de heer Th. Burmanje. Graaf de Veaucourtde heer J. Princen, de heer G. Sars. Priponde heer Duivelaar, de heer A. Burmanje. Zooals reeds met een enkel woord aangehaald, komt de heer S. Vlessing, componist dezer opera, zelf een der opvoeringen bijwonen. Dit feit mag zeer zeker beschouwd worden als een groote eer voor T.A.V.E.N.U., maar niet minder voor Waalwijk, aangezien dergelijke groote musici dit zelden doen. heid getuige te zijn. Wij markten o m. op het Dag. Bestuur der gemeente.de Kerkmeesters en de Lerw. Geestelijken van deze gemeente die allen bij deze zeldzaam voorkomende plechtigheid assistentie verleenden. Nadat op het priesterkoor, waar een kruis was aangebracht, de voorge schreven gebeden waren verricht, werd in het voorportaal de gedenksteen aan gebracht. Op de steen staat: Me Posuervut 19 5/10 '26. J. Th. Buijs, J. Broeders, C. G. Verwiel, Par. Aeditui. Na de wijding nam de Z.Eerw. heer pastoor Buijs het woord en zei dat het hem een groote vreugde en vol doening is dat het werk reeds zoo ver is gevorderd. Reeds lang had men de behoefte gevoeld aan een nieuwe kerk, niet alleen omdat de bestaande te klein is maar ook vooral omdat men aan Godshujs een waardiger aanzien wilde geven, om ons in de dienst des Heeren meer op te wekken en om meer hulde en glorie aan God te kunnen brengen. Toen het plan van het Kerkbestuur bekend gemaakt*is, hebben alle pa rochianen direct blijken gegeven van hun groote sympathie daarvoor, want aanstonds is besloten om Zondags een ruime bijdrage te verleenen voor de oprichting van een Hoog-Altaar. Tot in verre nageslachten zal dat getuige nis afleggen van ware en diepe Gods dienstzin. Blijft, zegt spr., met die goede gevoelens bezield, dan zal de Kerk eenmaal Uw trots zijn en Uw troost op aarde. Vooral nu de zegening heeft plaats gehad durft hij vertrouwen dat de arbeiders aan den kerkbouw verbonden, zich voortdurend bewust zullen zijn waaraan ze werkzaam zijn. Ook hoopt hij dat het bouwen van dit monumen tale gebouw zonder ongelukken zal afloopen. Voorts brengt hij dank aan de Eerw. heeren geestelijken voor hunne assis tentie, aan- het Dag. Bestuur en aan allen die door hunne aanwezigheid deze plechtigheid hebben opgeluisterd. Zijn parochianen verzoekt hij Zon dag mede de zegen te willen afsmee- ken voor het begonnen werk. Waalwijk zal naast de andere drie tempels een kerk rijker worden, die een sieraad voor de gemeente zal zijn. De Edelachtb. heer Burgemeester het woord nemende feliciteerde den oprichtten, wekte de aanwezigen op dit eveneens te doen, doch daarbij op te passen voor Nebukadnezars hoog moed en hoopte dat deze nieuwe vergaderzaal er toe mocht bijdragen dat in deze gemeente een geestelijk gebouw mocht verrijzen. Naast dank aan God, bracht hij eveneens dank aan allen, die medegewerkt hadden tot stichting dezer zaal, speciaal aan Classicaal Bestuur dat financieëlen steun toestond, aan de gebr. Faro. die geheel belangeloos de electrische licht leiding verzorgden, aan Mej. Mazire voor haar klok, aan de heeren Fijan en Nieuwenhuizen als architect en aannemer. Hij eindigde met den wensch uit te spreken, dat het lokaal geschikt mocht blijken voor/t werk der Chr Vereenigingen, voor Chr. lezingen en ontspanning. Namens de Chr. Jong. Vereeniging sprak de heer Faro. Herinnerende aan den gevelsteen „Laat de kinderkens tot mij komen" wees hij vooral de ouders erop, dat hun Chr. opvoedings taak niet geëindigd was, als de kin deren de Chr, Bewaarschool en de Chr. School doorloopen hadden. Dan nog rustte op hen de plicht, de kinde ren zooveel mogelijk op te wekken deel te nemenaan't Chr. vereenigings leven. Mej. Mazirel sprak namens de Chr. Meisjesvereeniging haar vreugde en dankbaarheid uit over deze zaal, nu 't met behelpen uit was en stelde 't nut van 't vereenigingsleven in helder licht. De heer Jac. Ophorst van den Chr. Nat. Werkmansbond hield een referaat over 't gebrek aan tijd, dat veelal voor gewend wordt wanneer 't gaat om geestelijke zaken Een aantal andere voordrachten, ernstige en degelijke als „De val der Engelen" en „Zondagsheiliging" en eenige grappige vulden de rest van den avond. Ook de Chr. Zangvereeniging .Hal lelujah" liet zich niet onbetuigd en bracht' op de bekende wijze eenige liederen ten gehoore. De talrijke aanwezigen hebben een aangenamen eersten avond in de nieuwe zaal doorgebracht en gingen tegen elf uur, nadat ds. Schlemper in dankgebed was voorgegaan, dankbaar huiswaarts. De nieuwe zaal, die door openslaan de deuren in twee deelen verdeeld kan worden (waren drie niet beter ge weest maakt een alleraangenaamste indruk en strekt de heeren Fijan en Nieuwenhuizen tot eer. De ventilatie en verlichting is keurig. De trap echter voldoet niet aan de eischen, die men mag stellen aan de trap van een ver gaderzaal. Wt houden natuurlijk in 't oog, dat men rekening moest houden met de bestaande toestanden. Naar schatting waren op dezen eersten avond ongeveer 160 personen aanwezig daar de zaal nieteheel gevuld was, kunnen we wel zeggen, dat ze ruimte biedt aan een 200-tal bezoekers. Voor zang uitvoeringen is ze niet geschikt, wat deze avond wel gebleken is. Voor vm Besoijen is deze lokaliteit een ware uitkomst. Het drukke vereenigingsleven <on zich zich niet naar wensch ont plooien wegens gebrek aan ruimte. Mogen Jongelings-, Knapen-, Meisjes- en Zangvereeniging, Werkmansbond en Zondagsschool in de nu gegeven ruimte tot steeds hooger bloei geraken. Ernstig Auto-ongeluk. Een ernstig auto ongeluk, waarbij helaas weer een doode te betreuren valt, had gistermiddag plaals op het Vaartje, nabij het Middenhuis te Waspik. Vermoedelijk door een defect aan het stuur, reed de auto van den heer Jan Marks uit Waalwijk, die met zijn zwager, de heer Meeuwese uit Beesd, op weg was naar Statendam [Geertiuidenberg) tegen een telefoon paal, die in drie stukken brak, waarna hij tegen een boom terecht kwam, die nog werd versplinterd. De heer Meeuwese sloeg met het hoofd tegen een ruit, waarbij hij een ernstige wonde aan het voorhoofd bekwam, vervolgens viel hij met zijn hals op de verbrijzelde ruit, waarbij hem als 't ware de keel werd afgesneden en de slagader doorgesneden. Beiden stapten nog uit de auto, doch de heer Meeuwese, ontzettend bloedend, zakte direct ineen. De heer Marks trachtte de wond nog dicht te houden, maar zonder resultaat. Zij werden daarna binnen gebracht bij de kinderen Smits, waar geneeskundige en geestelijke hulp spoedig ter plaatse waren. De eerste mocht voor den heer M. niet meer baten, doch de laatste werd nog verleend door den WelEerw. Heer kapelaan van Riel, die hem de absolutie veileende en het H. Olisel toediende. De heer Meeuwese laat een vrouw na met vijf kinderen. Zijn lijk werd voorloopig per brancard van het „W.GK." naar de oude school ver voerd om geschouwd te worden. De heer Marks werd per auto door ür. Wijffels, die een eerste verband had gelegd, naar Waalwijk vervoerd. Hij heeft verschillende hoofdwonden bekomen, maar is naar omstandig heden wel. Zooals te begrijpen was de mate- riëele schade eveneens aanzienlijk, de auto is ontzettend gehavend. Een vreeselijk ongeluk zeer zeker, nog ernstiger door de omstandigheden, waardoor deze familie werd getroffen. Bij de overtrooming heeft haar huis al dien tijd in 't water gestaan en leden zij groote schade en sindsdien was het steeds sukkelen met de werk zaamheden. Voor een maand is nog een kind verbrand en thans, nu de vader na lang zoeken een betrekking gekregen had aan de suikerfabriek „Statendam", waarvan de campagne morgen begint en waarheen z'n zwager de heer Jan Marks, die met z'n familie voor deze menschen enorm veel heeft gedaan, hem heden- weg bracht om daar in dienst te treden, vindt de brave man, echtgenoot en vader van vijf kinderen, een dergelijke droeve en plotselinge dood. Welk een tijding voor zijne diepbe droefde en verweesde familie. A s. Vrijdag wordt de heer M. te Waalwijk ter aarde besteld. De auto is door de marechaussée in beslag genomen. De plannen voor een waardige viering van het 40 jarig bestaan onzer Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" in het volgend jaar, en de daarmede gepaard gaande huldiging van den eveneens jubileerenden directeur den heer L. van Cromvoirt, en den mede oprichter den heer L. Burmanje, heb ben j.l. Zondag in een speciaal be legde ledenvergadering wederom een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Uit alles blijkt dat de Liedertafel zich opmaakt om op schitterende wijze het zeldzaam jubileum te her denken, waarbij een groot festival voor harmoniën, fanfares, mannen- en ge mengde koren de hoofdschotel zal vormen. Lag het aanmerkelijk in de bedoe ling om dit festival op de beide Pink sterdagen in 1927 te doen houden, omdat men toen nog niet vernomen had dat ook de harmoniën van Kaats heuvel hun groot festival op die dagen hadden vastgesteld, thans nu zulks is bekend geworden, meende men in beider belang en terwille der goede verstandhouding de datums een paar weken te moeten verschuiven en te stellen op de Zondagen 26 Juni en 3 Juli 1927. De officieele opening zal dan op Zaterdag 25 Juni plaats heb ben. „Nusis Sacrum"

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5