BfjiBlilBffTTlMy I llllli lllll IWIIIIII dags en Vrijdags voor de andere teeken vakken. Als leeraar voor Boekhouden aan den Handelsavondcursus is benoemd de lieer van Delft, alhier. MADE. Door onvoorzichtigheid hebben tijdens de kermis alhier, velen een meer of minder ernstige wonde be komen. Zoo o.a. brak het 17-jarig meis je A. v. G. door het vasthouden van een leuning in de cakewalk een arm. Een van het personeel, die haar wilde grij pen, viel en brak ook een arm. De heer A. V. kwam met zijn rechterhand tus- schen de drijfriem en de machine, waar door de pols ernstig werd verwond. Ten slotte kreeg-de 78-jarige D. M. een lich ten slag van een schuitje van den zweef molen onder de slaap, hetwelk met een bloedende wonde afliep. Hoewel de oude man zijn bewustzijn verloor, is dit nog goed afgeloopen. Allen moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. Bij zijn werkzaamheden had de werkman -I. v d V. liet ongeluk zijn been te breken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Met ingang van 1 Januari is de heer W. J. J. Heesbeen, onderwijzer aan de K. Iv. Jongensschool alhier in gelijke functie, overgeplaatst naar Hel- voirt, zijn vroegere woonplaats. Tot assistent aan de Stoomzuivel- fabriek alhier is benoemd de heer Jans sen uit Bavel. Het contribueerend ledental der Halve Stuiversvereeniging voor lijders aan vallende ziekte, is voor Made, Oud- Drimmelen en Drimmelen gestegen tot 43 leden. Donderdag 7 Oct. zal des nam. 4 uur voor de dames en om 7 uur voor de heeren, in het patronaatsgebouw, de z.g. gevangeuisfilm worden vertoond, die laat zien het leven en werken der gede tineerden in de Nederlandsclie gevange nissen. MEEUWEN. Bij den landbouwer v. B. doet zich liet zeldzame geval voor, dat twee veulens lijden aan mond- en klauwzeer. De koppen vervellen geheel en een; der dieren is zelfs blind gewor den. Ook aan de hoeven is de ziekte merkbaar. Onder liet, rundvee komen' nog steeds nieuwe gevallen voor. Het vpoirtbestaan dezer ziekite zal tenslotte een ramp voor den Neder- landschen veestapel worden. De landbouwer v. T. geraakte Za terdag j.L door onwillig terugloopen van liet. paard met zijn met zakken graan beladen kar in den diepen boe zem langs de Dijksteeg alhier. Met veel moeite werden door talrijke helpers paard, kar en vracht weer op het droge gebracht. De schade bleek nog al mee te vallen. Met de fruitprijzen is het meer dan, treurig. Knolperen worden verA handeld voor 2£ cent per Kg., zijn dus haast liet plukken niet waard. De beste soorten handperen kan men zelfs niet kwijt. DUSSEN. Éen zoontje van v. d. P. alhier, viel bij den landbouwer de B. van een zolder en bekwam een lichte hersenschudding. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De schouw der waterleidingen van het waterschap „Zuid Hollandsche Polder" zal-worden gehouden op Vrij dag 15 October a.s. DUSSEN. Hedenavond zou in liet gymnastieklokaal der O. L. school al- bier een uitvoerige bespreking worden gehouden over dei voordeelen verbonden •aan liet deelnemen aan de vooroefenin gen. De opkomst was echter, jammer genoeg, zeer gering en deelde de heer sergeant Bax uit Waalwijk aan de aan wezigen dit in het kort mede. Besloten werd met medewerking van den heer Kolilei' alhier, reserve le luitenant, tot huisbezoek over te gaan. De heer Bax sprak de hoop uit, dat de ouders der dienstplichtigen in deze zullen mede werken om een voldoend aantal deel nemers te vinden, daar, wanneer deze oefeningen met succes zijn gevolgd, de diensttijd in werkelijken dienst inplaats van 51 maand, slechts zes weken duurt, vallende iji liet tijdvak van 16 Juli tot einde Augustus. Nabij de papierfabriek alhier reed een auto in volle vaart tegen een boom. Hjjfc voorste gedeelte der auto werd to taal vernield. De inzittenden, een Bel gische heer en dame kwamen niet den schrik vrij. ALMKERK. J.l. Zondagmiddag nam Ds. P. de Jong, Geref. predikant alhier, met een predicatie over- Efeze 3 vers 20-21, afscheid van' zijne gemeente. Na de gebruikelijke toespraken werd den naar Bunschoten-Spakenburg ver- trekkenden leeraar de zegenbede van Psalm 121 vers 4 en Psalm 134 vers 3 toegezongen. Een zeer groote schare vulde het kerkgebouw, om den bemin den leeraar voor 't laatst te liooren. Met ingang van 11 October a.s. zal dhr. D. de Ruijter, thans besteller bij de Posterijen te Hank, gemeente Dus- sen, als zoodanig overgeplaatst wor den naar den Nieuwendijk, gem. Alm- kerk. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Kaatsheuvel, 5 Oct. 1926. M. A. VAN BEURDEN, f Zaterdagmorgen 2 October overleed altlier de Edelachtbare Heer Martinus Alóysius v. Beurden in den ouderdom van 52 jaren. Niet alleen in. doch ook buiten de gemeente stond de heer v. B. bekend als een der eerste figuren van Kaatsheuvel. Toen hij nog over jeugdige werkkracht beschikte was hij in onze plaats de man die vaak het initiatief nam in vele zaken. Hij was begaafd met een helderen, scherpen blik, die gepaard aan een benijdbare welsprekendheid en een weergalooze doortastendheid van hem de man maakte, die wanneer er belangen te verdedigen waren, niet gemist kon worden. Bijna vijf-en-twintig jaren lang was hij de Voorzitter van deafdeeling Kaatsheuvel van den Bond van Schoen fabrikanten, terwijl hij tevens jarenlang lid was van het Hoofdbestuur van den R. K Bond van Schoenfabrikanten. Thans nog was hij lid van den raad en le wethouder van de gemeente Loonopzand. Tevens was hij Voorzitter der plaatselijke Lichtcommissie en lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Bij de oprichting van den Bond van groote gezinnen werd hij eveneens als bestuurslid der af- deeling Kaatsheuvel gekozen. Sinds den dood van zijn vader, den WelEd. Heer W. v. Beurden, was hij de begaafde organist in de parochiekerk St. jan Baptist, beschikkende over een technische vaardigheid, die slechts weinig beroepsorganisten eigen is. In den verren omtrek stond de heer v B. dan ook als een der beste koor organisten bekend jarenlang was hij eveneens de Directeur van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia", die alleen reeds door zijn figuur en ge makkelijkheid waarmede hij zijn koor leidde, imponeerde. Gedurende een tiental jaren was hij Voorzitter der Bouwvereeniging „Volksbelang" en onder zijn voorzitterschap werden niet minder dan 90 arbeiderswoningen ge bouwd. Als een der grootfabrikanten verte genwoordigde de heer v. B Kaatsheuvel in de Kamer van Kooph en Fabrieken in de Langstr. voor de afd. Grootbedrijf, terwijl hij nog lid was van dèCommissie van toezicht bij „Ons Middelbaar On derwijs". Met den heer v. Beurden ging alzoo een man henen met groote capaciteiten en begaafdheden, die -nog veel had 'kunnen doen in het publieke leven, doch vooral zal gemist worden in zijn met elf kinderen rijk gezegend huis gezin. Dinsdag om 10 uur had de solemneele uitvaart en begrafenis plaats onder enorme belangstelling, zoowel van de plaats als daarbuiten. Het par. Zang koor, het fabriekspersoneel, een depu tatie der Bouwvereeniging Volksbelang, het Dag. Bestuur der gemeente met den geheelen raad, heUGem. personeel van alle takken van dienst, de heer Denteneer als Alg. Secr. van den vroe- geren R.K. Bond van Schoenfabrikanten volgde met vele anderen de lijkbaar. Mgr. W. Völker droeg zelf het Misoffer voor zijn zielerust op. Het koor zong op verdienstelijke wijze de driestem mige Requiem Mis van Perosi en aan de lijkbaar in de kerk het graflied van Vliegh. Aan het graf werd nog het „Ego sum" gezongen, waarmede de droeve plechtigheid ten einde was. Hij ruste in vrede De heer H. j. v. d. Heuvel, architect alhier, is met 11 van de 12 stemmen benoemd tot leeraar aan de Teekenschool, Afdeeling Bouwkunde, te Waalwijk. Zondag hield de Kon. Erk. Schietvereniging „St. Jan", gevestigd bij den heer Jan v. Berkel alhier, 't jaarlijksch onderling koningschieten. Zooais gewoonlijk was de strijd zwaar. Twee volle uren werd er gekampt. De heer H. Jacobs behaalde ander maal het koningschap en werd daar door gepromoveerd tot keizer met 19 treffers van de 20 schoten Koning werd H v. Woensel met eveneens 19 treffers van de 20 schoten. A Elshout 3e pr. met 19 treffers. H. M denschot 4e pr. met 18 treffers. S Pepping 5e pr met 16 treffers P. v. Bokstel 6e pr. met 15 treffers W. Molenschot 7 pr. H. Dirks 8 pr. J. v. Berkel 9 pr. G v. Riel 10 pr. D. Boons 11 pr. D. Kops 12 pr. C. Schoenmakers 13 pr. en P. v. Dun 14 pr. Bij de prijsuitreiking werden even eens de seizoenprijzen uitgereikt. A. Elshout 1 pr. W Molenschot 2 pr. H. Jacobs 3 pr. J. v. Berkel 4 pr. P v. Dun 5 pr. Zondag a s. zal het Groot Vaandel- feest gevierd worden van de R.K. Drankbestrijding alhier ter gelegenheid van de Vaandelwijding van de Maria- vereeniging en het Kruisverbond. Het feest wordt ingezet met een generale H. Communie om 6 uur. In de na middag hebben de groote feestver- gaderingen plaats, voor de Maria vereeniging om 3 uur en voor het Kruisverbond om halt zeven. Na de opening door de Presidente der M. V. zal de HoogEerw. heer Mgr. W. Völker het vaandel wijden en een Vaandelrede houden. De tooneelclub „Ons Vermaak" zal het beroemde drama' „Priestereed" van Th. Mathijs opvoeren. Regie en tooneeldecor J. Seller, grimeering J de Waal, costu mes H. Schippers. Breda. De vergade ringen zijn voor allen, ook niet leden, toegankelijk Op liet fietspad tusschcn Kaats heuvel en Loon op Zand heeft gisteren avond een aanrijding plaats gehad tus- schen den motorrijder v. B. uit Waal wijk en den wielrijder v. B. uit Kaats heuvel. Door een passeerende auto werd de wielrijder naar Dr. Hueber te Kaats heuvel overgebracht waar bleek dat het ongeval betrekkelijk goed is afge loopen. Zoowel de motorrijder als de fietser kwamen er met enkele minder ernstige kneuzingen af. De politie te Kaatsheuvel heeft de zaak in onderzoek. Op Zondag 10 October zal de le Loon op Zandsche Politiehondenclub een demonstratie houden met politie honden op het voeèbal-terrein hij J. v. Berkel aan den Horst. Toen voor een 5 tal jaren de le Loon op Zandsche Poliliehondenelub haar eerste demon stratie hield, ook één der eerste in den lande, wekte deze uitvoering een enor me belangstelling. Ook met de jubi leumfeesten in 1923 was de toeloop zóó groot dat liet ruime terrein de raen- schenmassa niet kon bevatten. Steeds is de club sindsdien nog voortgegaan met stage en onverdroten oefening. Be schikte men bij de eerste vertooning slechts over twee gecertificeerde eigen honden, thans heeft de club zeven hon den met certificaat, waaronder ver schillende met lof. De eerste Loon op Zandsche staat hierin aan de spits van alle clubs uit den lande. Waar weer eenige jaren gepasseerd zijn sinds de laatste demonstratie, kan het alzoo niet anders of de belangstel ling zal verbazend groot zijn. Alle oefe ningen worden gegeven vanaf de ge- hoorzaamheidsoefeningen tot het stel len op een burger. Op het terrein staan verschillende gebouwtjes opgesteld, welke een kassierskantoor, een café, enz. moeten voorstellen. Houden we dit aangenaam Herfstweer, dan wordt het Zondag 10 October druk op het Horst- terrein. Volgorde der oefeningen 1. Eenige gehoorzaamheidsoefenin- gen. 2. Bewaken van voorwerpen, waar bij geprobeerd wordt de voorwerpen bij de honden weg te halen. 3. Revieren naar een groot voor werp. Een brandkast wordt gestolen en op een plaats verborgen de hond zoekt het terrein af en bij de brand kast gekomen, blaft hij en bewaakt deze, tot zijn geleider ter plaatse is. 4. De brandkast óief. die zich met den buit uit de voeten heeft gemaakt, wordt door den hond gezocht; daar de man volkomen stilstaat mag de hond hem niet bijten maar blaft hem aan en bewaakt hem, tot zijn geleider verschenen is- Nu heeft het transport plaats, waar de man een inbrekerswerktuig onge merkt probeert weg te werpen, doch de hond ziet oplettend toe en appor teert dat voorwerp. 5. Stellen stokvast. De hond gaat op bevel tegen den met den stok gewapenden boef in, die zich op de herhaalde sommaties van den politie beambte niet wil overgeven en dwingt dezen tot overgave, waarna het trans port plaats heeft, waarbij de boef nogmaals probeert te vluchten en we derom door (Ten hond gesteld wordt; daarna doet de boef een aanval op den geleider doch ook die wordt door den hond voorkomen. 6. Als oefening 5, doch de boef is nu gewapend met een bijl of der gelijk voorwerp. 7. Werpvastheid Als oefening vijf en zes, doch in plaats gewapend met! een stok of bijl, gooit de boef nu met steenen naar den hond. 8 Schotvastheid Een inbreker wordt op heeterdaad betrapt en neemt de vlucht naar eerst eenige malen op den politiebeambte te hebben gescho ten. Deze stuurt hem zijn hond na, die den boef, niettegenstaande deze aatste ook op den hond schiet, stelt en tot overgave dwingt, waarnatrans port volgt. 9. Stellen van een persoon op het rijwiel. Een rijwiel wordt ontvreemd en daarna stelt de hond den rijwiel- dief waarna transport volgt. 10. Het stellen van een vluchten den strooper en daarna het apportee- ren van het weggegooide jachtgeweer. 11. Terug roepen van den vluchten den helper. Nadat de hond het bevel van stellen heeft gekregen en bijna bij den helper is geeft deze zich reeds over en wordt de hond teruggeroepen 12 Verdediging zonder bevel. Een gevaarlijk persoon houdt zich verborgen in een hinderlaag en tracht een aanval te plegen op een surveilleerend politieman wat echter door zijn vergezellenden politiehond wordt voorkomen. Daarna heeft het transport piaats. 13 Berooving van een banklooper. Opsporing en overbrenging van de daders door middel van politiehonden. 14. Extra nummer. Een persoon in burgerkleeding vlucht, de hond krijgt het bevel om hem te stellen als de hond ongeveer bij hem is, staat de man stilde hond mag hem nu niet bijten, maar moet hem aanblaffen en bewaken tot zijn geleider verschenen is. LOON OP ZAND. 40ct. Het was gis tereneen feestdag voor den Werkl bond die een vaandel heeft verkregen. Des morgens algemeene H. Communie der leden, om 10 uur Hoogmis voor den bloei der Vereeniging. Te 5 uur feest- en propaganda vergadering, waarin het vaandel door den WelEerw. heer Ad viseur werd gewijd en deze een warme toespraak hield. Dan nog hielden een Hoofdbestuurder van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond en een Hoofd bestuurder van den Bosschen Dioce- sanen Werkliedenbond eene opwek kende rede. De zangvereeniging „St. Jozef", onderafdeeling van den R.K Werkliedenbond gaf haar medewerking en zong de beide mooie nummers „Werkmanslied" en „Jesu dulcis Me moria". De vergadering had een schoon verloop. De ZeerEerw. Heer J. Theeuwes Missionaris voor Noorwegen, gaf gister avond eene voorstelling met lichtbeel den gezichten uit Amerika, maar ook vooral uit Noorwegen, alles ten bate zijner arme Missie waarvoor hij ook Zondag in de kerk had gecollec teerd De zaal der Werkliedenvereni ging was meer dan vol De voorstel ling met verklaring van Zijn Eerw. was dan ook hoogst aanlokkelijk en zeer leerzaam. De eerste steen van de nieuwe in aanbouw zijnde Fraterschool gewijd en gelegd door den Z Eerw. heer ka pelaan alhier in tegenwoordigheid van Geestelijken, van den Edelachtb. Heer Burgemeester.de Fraters en de School kinderen. De Eerw. Frater Vicarius sprak de kinderen toe. De Eerw. Frater Mauritius, pas vier weken directeur der R.K. Bijz School alhier, is gisteren tot Vicaris van de Congregatie van O. L Vrouw te Tilburg gestemd, in de vergadering der stemgerechtigde leden, zoodat we hem voor de school verliezen, wat voor deze te betreuren is. Z.Eerw. was alles voor de school. ST. JOACHIMSMOER. De Tooneel club T.O.G., welke dit jaar haar eerste lustrum zal herdenken, heeft voor haar eerste wintel-uitvoering in studie genó- men lret prachtige drama „De zoon van den werkstaker". Met nog een blijspel en eenige zangnummers door de zang afdeel ing hoopt ze donateurs en be langstellenden een gezellige en genot volle avond te bezorgen. Vanaf Maandag zal geregeld op de Tilburgsche marktdagen een Auto bus rijden van de Moer naar Tilburg. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 5 Oct. 1920 Onze stadsgenoot, de heer Chr. Merkx dr., is benoemd tot Directeur der Gem. Zangverèen. „Polyhymnia" te Gendereu. Het Kroondomein is voornemens de boomen te rooien op den Oud-Heus- denschenweg, te beginnen bij de Poort tot het Maasbrugje. Daar het jammer zou zijn, dat deze mooie laan zou ver dwijnen, wendt het gemeentebestuur pogingen aan haar te behouden. Deze maand nog hoopt de Gein. Zangvereeniging „Crescendo" haar le winteruitvoering te geven. Op het pro gramma zullen eenige keumummers ko men, benevens 't blijspel „Beurskoorts". Bezoekers zijn dus van een gezelligen avond verzekerd. Vrijdagmorgen werd de nieuwe Openb. Lagere School plechtig geopend door den Ed. Achtb. heer burgemeester ten overstaan van het Dag. Bestuur, den Inspect, van het Lager Onderwijs, enkele raadsleden, het onderwijzend personeel, een. der beide architecten en de aannemers van Wijk en Gebrs. Ban kers. Iu een werkelijk aardige toe spraak zette de Burgemeester uiteen, hoe men er eindelijk toe overgegaan was ('t had maar even 40 jaren ge duurd) een nieuwe school te bouwen en bracht hulde aan allen, die aan de totstandkoming hadden medegewerkt, en richtte zich vervolgens tot de onder wijzers en de jeugd. Hierna kwamen nog aan 't woord de Inspecteur v.n., raadslid De Haan, de aanwezige archi tect en het hoofd der school. Vervol gens werd door den Burgemeester een glas wijn aangeboden, waarna de schooljeugd in de oude school werd geregaleerd. Metselaar Ant. A. bevond zich op een hooge ladder aan de woning van C., toen deze op zijde viel. Hij had de te genwoordigheid van geest, zich aan de dakgoot vast te pakken en bleef zoo hangen, tot hij. door de overburen op gemerkt, uit zijn neteligen toestand werd verlost. Zaterdagavond, bij gelegenheid van haar 20-jarig bestaan gaf de Heus- densche Harmonie een concert op de ischmarkt. Na afloop daarvan begaf men zich naar hotel Concordia, waar men den avond verder hoogst genoeg lijk doorbracht. De teekenschool is Vrijdagavond begonnen, niet grooter aantal leerlin gen dan te voren, die dank zij de vol doende ruimte in de nieuwe inrichting, allen konden worden geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Lezende in Uw blad de rede van den Burgemeester inzake het slachthuis trof mij de volgende zinsnede„Voor mij hebben al die handteekeningen dan ook niet de minste waarde". Volmondig wil ik erkennen, dat ik mijn handteekening gezet heb, niet omdat ik tegen een slachthuis ben, maar louter en alleen uit vrees dat ten slotte deze inrichting verhooging van belasting met zich mede zal brengen. De noodzaak van een slachthuis was bij mij echter niet voldoende aanwezig dat ik belastingverhooging er voor over had. Wat nu het eigenlijke principe van een abattoir stichten aangaat is de uitspraak van den Burgemeester aan gaande mijn handteekening volkomen juist, maar wil deze uitspraak naar mijn gevoelen nu ook volkomen recht doen, dan zal het bestuur van het komende gemeentelijk slachthuis ook de vrees die tot teekenen dreef hebben te beschamen. In dit geval zal ik mij, trots mijn handteekening op den lijst der slagers, ook kunnen verblijden in de gevallen beslissing van 1.1. Vrijdag. U Mijnh. de Red. dankend voor de opname. Hoogachtend, X. SPORT. QUICK—HELMOND. Een welverdiende overwinning I Onder zeer groote belangstelling en fraai voetbalweer speelde Quick j.l. Zondag >de eerste wedstrijd voor de competitie, en zette het seizoen prachtig in met een alleszins verdiende over winning op het sterke „Helmond" team. Als scheidsrechter van Eggelen om precies half drie laat opstellen, zien we de gasten met één invaller en Quick volledig aantreden. Het begin is van beide zijden nogal zenuwachtig, doch het blijkt ook direct dat het er zal gaan spannen, want beide elftallee beginnen met groote geestdrift. Een paar mi- nuten is er gespeeld en dan weet men reeds dat de beide verdedigingen uit stekend voor hun taak zijn berekend. Nil Beerends wil ook doelman Hendriks eens z'n talenten latentoonen. hij zendt 'n schitterend schot in dat de Helmonder even keurig stopt. Het wordt een pittige snelle wedstrijd doch voorloopig blijven de verdedigers de baas. Als 'een kwartier is gespeeld geeft Stippent Sr. de Quick centervoor een dot van een kans doch hij schiet ver naast. Een minuut later, een prachtige Quick- aanval. Frans van Delft komt alleen voor den Helmond doelman doch ijn schot gaat recht in 's keepers hand n. Nog even later schept de oudste Stippent weer een prachtkans doch deze gaat door buitenspel verloren. De wedstrijd wordt met het minuut fraaier en sneller en de Helmond ver dediger zwoegt met man en macht. Vermelding verdient een schitterend schot van Stippent Sr.inden uitersten hoek dat Hendriks op wonderbare wijze

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7