Waalwijk. NA AFLOOP GROOT BAL. Ziekte en Pijn 10-11 OCTOBER 1926 door T. A. V. E. N. U., met begeleiding van WAALWIJKS SYMPHONIE-ORKEST. „O God Wil mij het geluk nog geven" „Te mogen drukken haar aan't hart" „Een lichtstraal in mijn droevig lijden" „Zoo ik voor mijn sterven haar mocht [zien" „Mij in haar blikken, mocht verblijden," „Waarin haar moeder ieett misschien." Dan klinkt vanuit het kasteel een weemoedige zang. Plotseling verstomt het gesprek. Een wondere emotie bezielt den graaf, in de stem van Mariëtte, die daar zingt, meent hij de stem van Lucie zijn lieve vrouw te herkennen en in vervoering richt hij zich naar het kasteel; zijn lichaam trilt van aandoening. Door Marion onder steund begeven beiden zich in het tuinhuis. Intusschen is George de Veaucourt teruggekomen de strijd in de Vendeê is grootendeels geëindigd cn hij wil zich met ziin oom verzoenen, vooral nu hem het lot van den man door Bourdon is medegedeeld. Ook Mariëtte is op de hoogte van haar afkomst. In vertwijfeling en met groote droefheid zegt zij George, in de Veaucourt haar vader gevonden te hebben en wanneer zij er aan denkt, dat de Graaf binnen enkele uren door een kogel gedood zal worden, werpt zij zich wanhopig aan de borst van George en samen, steunend op elkanders liefde en ver trouwend op God gaan zij het kasteel binnen. Marion zint op plannen, om den Graaf te doen ontvluchten, zij kan het niet langer aanzien. De dood van haar vader zal Mariëtte het leven verwoesten. Haar plan is gereed Zelfs haar leven zou zij voor Mariëtte willen opofferen. George wil nog trachten de terecht stelling te doen verdagen Marion ziet echter de dwaasheid van dit plan in. De Conventie kent immers geen genade. Jean en de schildwacht heeft zij ver wijderd. Van dezq gelegenheid maakt zij gebruik den Graaf te doen ont- snappen. Teruggekeerd op het kasteel plein, wisselt zij nog eenige woorden met den schildwacht om hem af te leiden. Plotseling weerklinken geweer schoten. Aan hevige gemoedsaan doening ten prooi valt Marion ter neer. Zij voelt als bij intuïtie dat haar plan mislukt is. „Te laat!! Te laat!! gilt zij „Hij is verloren". Sol daten en dorpelingen komen onthutst aangesneld Jean houdt de Veaucourt, die doodsbleek en zeer ontdaan is, gevangen en Mariëtte werpt zich in haar vaders armen. Bourdon komt aangesneld en neemt zeer tot zijn verwondering kennis van de poging tot ontvluchting. Woedend gelast hij den schildwacht gevangen te nemen. Dat kan Marion niet aan zien en zich fier voor Bourdon plaat send zegt zij tot ontsteltenis en ver bazing van allen, dat zij den Graaf deed ontvluchten en deelt zij het volk mede, dat de Veaucourt de vader van Mariëtte is. Onder deze scène klinkt plotseling trompetgeschal. Een ordonnance brengt de mededeeling van deConventie.dat aan alle overwonnenen amnestie is verleend. Welk een vreugde bij allen. Als uit één mond heffen zij een „Leve Frankrijk" aan. „Juicht thans Ver.deëers Juicht zingt men en hiermede is de geschiede nis ten einde, een werk dat uitmunt door schitterend gezongen koren, soli, duetten, terzetten enz. machtig pak kende scènes en een prachj van costumes. E. VERDURMEN. Naar men ons mededeelt, is in Hotel Gerris een biljartclub opge richt, onder den naam „Hotel Gerris", waartoe reeds 12 leden toetraden. Wij verwachten dat ook deze vereeniging wel haar weg vinden en de noodige be langstelling zal trekken, temeer waar het in de bedoeling van het bestuur ligt een officieele openingsavond te orga- niseeren en wel door het spelen van een wedstrijd tegen een sterke ver eeniging. Wij wenschen de nieuwe vereeniging veel succes. De besturen der visschersvereeni- gingen van Waalwijk, v.m. Baardwijk en v m Besoijen hebben op Zaterdag 17 October des avonds 8 uur in het café van den heer A. van Berkel een groote propaganda-vergadering uit geschreven. Doel dezer vergadering is om pro test aan te teekenen tegen de voor genomen wetswijziging van de Visch- wet, waarbij het vrije hengelen zal worden verboden. Met ingenomenheid vernemen wij dat voor de „Marion-avonden" groote belangstel ing bestaat, te oor- deelen naar de reeds vooraf genomen plaatsen zoowel Zondag- als Maandag avond. Degenen die de beschrijvingen van dit werk van de hand van den heer E. Verdurmen in ons blad gevolgd hebben, alsmede de mededeelingen die voor en na over de uitvoering, het spel, de begeleiding, de costumeering zijn verschenen, zal voldoende op de hoogte zijn om te kunnen conclu- deeren, dat hier door Waalwijkers aan Waalwijk iets zeer bijzonders geboden wordt Wij wenschen T.A.V.E.N.U. met zijn ijverigen dirigent, onze wak kere symphonie, het beste succes toe met deze avonden. Moge zij in het wel slagen en in een overdruk bezoek de voldoening vinden voor de groote opofferingen die zij zich op veelzijdig gebied getroost hebben om een derge lijke opera op dergelijke wijze uit te voeren. Woendagavond hield de afd. Waalwijk van den Nederl. R.K.. Bond van Kantoor- en Winkelbedienden in de achterzaal van het Hotel Verwiel eene feestelijke bijeenkomst, waarbij ook de niet-aangesloten Kantoor- en Winkelbedienden waren uitgenoodigd. De voorzitter, de heer Duivelaar, zei dat deze bijeenkomst was georga niseerd naar aanleiding van het zevende eeuwfeest van St. Franciscus, den patroonheilige van den bond. Na allen, in het bijzonder de Zeer- Eerw. pater Rudolphus, een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, moest hij er zijn spijt over uitdrukken dat zoo bitter weinig genoodigden ge hoor aan de uitnoodiging hebben gegeven. Hij durft hopen dat de velen die nog buiten de vereeniging staan spoedig zullen inzien dat ze behooren te zijn aangesloten. In een volgende vergadering zal een hoofdbestuurslid een lezing hou den over de noodzakelijkheid van organisatie. De Z Eerw. pater Rudolphus, hierna het woord verkrijgend, zegt gaarne hier te zijn gekomen om over St. Franciscus te spreken. Dat woord zal niet zijn een woord van aanbeveling, want geen stad of land is er in de wereld of er hebben feesten plaats ter eere van den populairen heilige, maar zal meer een woord van opwek king zijn om te leven in de geest van St. Franciscus. De geest van St. Franciscus is ver slapt 'en dat moet anders worden, tot heil van den menseh, tot heil van de maatschappij. Spr. gaat dan na wat de sociale beteekenis. de sociale invloed van St. Franciscus in zijn dagen is geweest en nog is in de onze. Daarbij doet spr. vooral uitkomen dat iedereen, onverschillig in welke stand hij is geplaatst, moet doen als St. Franciscus heeft gedaan n 1. zich zelf eerst hervormen, hervormen naar het Evangelie, eerst dan kan men verwachten dat er een voorbeeld van ons uitgaat. In mooie woorden spoort spr. de aan wezigen aan om allen navolgers te Vervolgingskosten, vorig jaar f50 thans f50. Totaal opbrengst vorig jaar f 184.955 thans f207.780. Geraamde winsten van Electriciteitsbedrijf vorig jaar f4072.30 thans f5921.79. Gasbedrijf vorig jaar f 3134.58 thans f 4093.44. Waterleidingbedrijf vorig jaar f 1973.48 thans f 4049 62. Subsidie Liedertafel O. en V. f 100. Harm. St. Crispijn f250. Symphonie f 100. R.K. Leergangen,Tilb. f 100. Middelbare Handels avondschool f 1300. Een 4-jarig kindje van den heer B. in de Grootestraat alhier kwam zoo ongelukkig te vallen dat het zijn beentje brak dat door Dr. Sweens gezet werd. De Praktijk-Examens der Fede ratie van Handels- en Kantoorbe- dienden-Vereenigingen in Nederland (Mercurius-Diploma) zullen gehouden worden voor Handelscorrespondentie op 14 en 22 December, voor Boek houden op 15 en 16 December e.k. in de plaatsen in het prospectus ge noemd. Dit prospectus is gratis ver krijgbaar aan de bekende adressen en bij het Secretariaat der Federatie- Examens, Anna Paulownastraat 17a, Den Haag. De inschrijving sluit op 5 Nov. Hedenmorgen ten 9 uur had onder groote deelneming van het publiek in de parochiekerk van St. Jan Baptist de begrafenis plaats van den bij het auto-ongeluk te Waspik zoo droevig om 't leven gekomen heer Meeuwsen uit Beest. De heer J. Marks kon, hoewel het hoofd nog verbonden, de droeve plechtigheden medemaken. Met de herstelling van den toren in v.m. Baardwijk is men thans be gonnen. Het werk is onderhands op gedragen aan den heer J. de Bont te Nieuwkuik. De Commissie ter bestrijding der NIEUWKUIK. J.l. Zondag voor de dames en Maandag voor de heeren werd in het Patronaatsgebouw alhier door den Redemptorist Pater H. v. d. Sanden een lichtbeeldenavond gege ven over het leven en werken van den eerbiedwaardigen Petrus Donders Het was een interessante avond in velerlei opzicht. Uit de flinke opkomst en de groote aandacht waarmede de aanwezigen de voorstelling en duide lijke uitlegging volgden, blijkt wel dat een dergelijke avond door het publiek op hoogen prijs wordt gesteld. De biljartclub „Oefening en Vermaak" besloot in haar jongste vergadering op een daarvooj nader Ingezonden Mededeelingen. ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Sanapirin-tablelten Qlazen Buisje 75 ct. Bij Apoth.en Drogisten. Opera in 3 bedrijven van S. Vlessing, 37164 Aanvang Tl, nur. Entrée 1ste Rang f 1.25, 2e Rang 0.75 plus rechten. Voorverkoop vanaf 3 Oct. 1926 i. h. Sigarenmag. Wed. J. VAN DEN BROEK-van Ree. worden van St. Franciscus. Daarna werden prachtige lichtbeel den vertoond, betrekking hebbend op het leven en werken van den grooten volksheilige. Op meesterlijke wijze gafdeZEerw. pater Rudolphus van alles explicatie, zoodat het geheel een pracht-avond kan worden genoemd, een avond die drukker bezoek had verdiend. De voorzitter dankte den gewijden redenaar voor zijn mooie rede en al het schoone dat hij voor het oog had ontrold en sloot daarop met den gebruikelijken groet de vergadering. Gemeente-begrooting. In ons vorig nummer hebben we een en ander ontleend aan het ontwerp- gemeentebegrooting nl. de nieuwe werken, o.m. geheele vernieuwing rijweg Stationsstraat, gedeeltelijk trot toir Stationsstraat en Putsteeg, voorts noemden we den H. O. en eenige subsidies. We willen daaraan voor thans nog het volgende toevoegen: Opbrengst uit belastingen geraamd: 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendom men, vorig jaar f 10.300 thans f 10.400. 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigen dommen, vorig jaar f 1580 thans f 1580. 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, vorig jaar f 12.000 thans f 12 900. 48 opcenten "op de hoofdsom der div. en tantieme belasting, vorig jaar f5000 thans f6500. Belasting naar het inkomen (raming bruto-opbrengst) f 167.500, (hiertegen over staat een post van terugontvangst van het rijk van f20.000), vorig jaar netto-opbrengst f 147.500. Belasting op de honden, votig jaar f 1400 thans f 1500. Belasting op tooneelvertooningen, vorig jaar f6000 thans f6000. Opbrengst vergunningsrecht, vorig jaar f1325 thans f1350. zuigelingenziekten in Noord-Brabant heeft verslag uitgebracht over de werk zaamheden over het jaar 1925. Aan dit verslag ontleenen wij Het eerste punt, dat van belang is, is de verhouding van het aantal levend geboren kinderen tot dat, wat het Con sultatiebureau bezocht. In 1924 werden Van deze bezochten levend geb. het Cons. Bureau Procentisch te B.-op-Zoom 533 219 41.1 te Waalwijk 240 148 61.7 te Oss 416 131 31,5 te Boxtel 304 80 26 3 te Gemert 174 59 33 9 In de plaatsen, waar Consultatie- werd gehouden, was de zuigelingen sterfte vanaf 1919 als volgt: 1919-'21 1922 1923 1924 1925 Bergenop-Zoom 8 9°/o 6 25°/o 5.58% 4.89% 4.82 Waalwijk 8 1% 12.18% 7.663.33% 5.51 Oss 13 9% 13.49% 11.43% 10.52% 8.2 Boxtel 14 6% 11.86% 11.368.2 13 6 Gemert 16 5% 18.01% 15.67% 10.35% 5 te bepalen datum een groot concours te geven. Nog besloot men met het houden der wekelijksche oefeningen een begin te maken. Gedurende de maand September werd aan het postkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f6678.18, terugbetaald f 1459.90. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A s Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te tre den Ds. van den Anker uit 's Grave- moer. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. Verhoeven Bzn., slaagde dezer dagen aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen voor het examen Ingenieur Landbouwkunde. Geslaagde en familie proficiat. De heer B. Verhoeven alhier heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad der gemeente Sprang-Capelle. De heer Verhoeven is plm. 40 jaar gemeenteraadslid geweest, waarvan plm. 37 jaar van de voormalige ge meente Sprang, alwaar hij ruim 30 jaar de functie van wethouder ver vulde. Als opvolger van de lijst der Chr. Hist. Partij is aan de beurt de heer J. v. Beek Czn. alhier. A.s Maandagavond om half acht komt de Chr. Volksbond alhier in jaarvergadering bijeen. AgendaOpening, Jaarverslagen secretaris en penningmeester, Verslag Commissie onderzoek boeken Penn., Onderwerp door een der bestuurs leden, Rondvraag en sluiting. WASPIK. Vrijdag 8 October zal de raad dezer gemeente des namiddags 6 uur eene openbare vergadering houden. Aan de orde 1. Mededeelingen. 2. Voorloopige vaststelling gemeen terekening over het dienstjaar 1925. 3. Vaststelling gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1927. 4. Besluit tot opheffing van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. 5. Besluit tot buitengewone aflos sing eener geldleening van f5000. 6. Besluit tot aangaan eener kas- geldleening voor 1927. 7. Besluit tot wijziging der begroo- ging over het dienstjaar 1926. 8. Verzoek van den R.K. Werk- Iiedenbond en van neringdoenden inzake wijziging der kermis. Een koe van den landbouwer J. v. L. stierf aan miltvuur. Het cadaver werd onder politietoezicht verbrand. De missietentoonstelling zal ge houden worden op 20, 21 en 22 Nov. a.s. De rijke collectie Missie goederen, door de vaardige hand der leden van den Missie naaikring vervaardigd, zal zeker een bezoek waard zijn. Woensdagnamiddag werd door Dr. Mettrop uit 's Bosch en Dr. Nieu- wenhuizen uit Utrecht sectie verricht op het lijk van den helaas door een auto-ongeluk op zoo'n noodlottige wijze om het leven gekomen heer Meeuwsen uit Beesd. Na verkregen verlof is het lijk naar Waalwijk ver voerd geworden, waar het zal worden begraven. Onze hooggeachte dorpsgenoot, de ZeerEerw. Pater J Gijsman, die zijn verlof in den kring zijner familie doorbrengt, ontving Woensdag van den Aartsbisschop van Madras, Mgr. Aelen, zijne overplaatsing van Padi- banda naar Phirangipuram, Engelsch- Indië. Ofschoon het eene buitengewone promotie voor hem is, zich als pastoor te zien benoemd van één der voor naamste missieposten, waar hem een tweetal kapelaans Ln zijn apostolischen arbeid zullen bij3taan en waar hem de bediening van 42 dorpen rondom zijn missiepost zal worden toever trouwd, zal hij ongaarne zijn tegen woordige parochie verlaten, waar hij zelf eene kerk stichtte. Moge zijn verdere missiearbeid met een schitte rend succes bekroond worden en moge hij in zijn ijver voor de bekeering der arme heidenen den moreelen en finan- tieelen steun in ruime mate onder vinden. RAAMSDONKSVEER. Zondag treedt Ds. Ewoldt in de Veersche Kerk op om half tien. Des namiddags zal er leesdienst zijn in de Dorpsche Kerk. Dhr. Broen. propagandist van den Chr. Nat. Werkl. Bond treedt Woensdag 13 Oct. op voordeRaams- donksche Afdeeling met het onderwerp „Ons Tuberculosefonds". J. de Vries, H. Brok, II. Bergmans, F. Heflmans, J. v. Va alen, .T. v. d. Wiel. W. van Loon, Ant v. d. Wiel. F. van Noord. J. Vrij hoeven, M. v. d. Westen. H. Verhoeven, .7. v. Veggel, J. v. Ravenstefln, K. Boom, P. v. d. Sanden. P. v. Engelen, L. v. Herpt, 17. v. d. Wiel, C. v. Hel voort. G. Vrijhoeven, J. van Wel en A. van Noort. Op geluk: G. Vrijhoeven, F. v. Noord. 7'. v. d. Sanden, H. Brok en AI. v. d. Westen. De avond werd verder in gezelligen kring doorgebracht en om elf uur sloot de voor zitter dezen aangenomen feestdag. Zondag a.s. wordt om 1 uur de honing en bijenmarkt geopend, terwijl Maandag de eigenlijke markt zal worden gehouden. ..De Volharding" zal de opening opluiste ren met-een concert, dus* wil het weer eenigs- zins medewerken, dan is een groote drukte te verwachten. Prijsnoteering 5 October 1926. Appelen van 0.070.39, Lem oen-appelen extra 0.39. id. Ie soort; 0.30. id. 2e soort 0.21, id. 3e soort 0.14, Sterappelen 0.18- 0.29. Goudreinetten 0.1S0.20, Dirkappe- len 0.i:i—D.17, Pippeling 0.10—0.19. Os senkoppen 0.120.22, Ivafappel 0.14 0.18. Zoete appel 0.060.17, Peren ƒ0.03 0.30. William Duchesse ƒ0.200.3G, Duches- se d'Angoulème 0.120.23, Beurré Clair- geau 0.100.19, Beurré Napoleon 0.11 0.14. Maagdeporen ƒ0.100.15}; Stoofperen ƒ0.040.14, Snijboonen ƒ0.10—0.54, Stok- princessen 0.20-0.44. Stamprineessen 0.02- 0.17. Rentegevers ƒ0.080.20. Spruitjes 0.200.30, Tomaten ƒ0.000.14, Juin 0.020.004, Kroten 0.040.01. Wortelen 0.0240.03, Spinazie ƒ0.010.03, alles per K.G. Nooten 0.040.01. Roode kooL 0.01 0.00:, Witte kooi ƒ0.030.07, Savoie kool ƒ0.01—0.07}, Bloemkool ƒ0.0:7—0.12. Rame- nas ƒ0.04—0.01. Andijvie ƒ0.01—0.02. alles p. Stuk. Peen 0.02-0.03, Selderij 0.14-0.10, Prei 0.120.23, alles per bos. „Nasis Sacrum" DRUNEN. Dezer dagen vond landbouwer de G. zijn paard dood in don stal. Ee.11 flinke schadepost. Zondag j.l. hield liet Kruisbooggezel- sclinp „De Vriendschap", gevestigd in Café v. d. Weston, zyne eerste onderlinge prijs ver schiet ing. Om twee uur werd geopend met een algemeene vergadering, waarin de voor zitter, de heer J. de Vries, in korte woorden memoreerde hetgeen de vereeniging in haar eerste levensjaar zooal heeft medegemaakt. Vele moeilijkheden zijn te overwinnen ge weest zegt spr., doch dank aller medewer king, speciaal door het ijvervolle streven van den heer van der Westen, voelt de ver eeniging zich thans sterk on krachtigj Daarna toonde hij de verschillende! prijzen en sprak de hoop uit, (lat deze onderlinge strijd zou mogen bijdragen tot verderen uit houw van het gezelschap. De (loeien waren ter dezer gelegenheid feestelijk versierd, het weer was prachtig, zoodat oen vrij talrijk publiek aanwezig was. Na heftigen kamp werd aan de volgende personen een prijs uitgereikt voor hun over winning op punten VRI.THOEVE-CAPEIJ,E. Evenals verle den jaar hooirt de heer L. Penning ook thans, 11 October a.a, weer op te treden voor de Ger. Jongel. Vereen, alhier. Nu met. een le zing over „Schetsen uit mijn leven". Laat niemand deze gelegenheid voorbij laten gaan om den schrijver-verteller nog weer eens te beluisteren. Plaats van samenkomst is de Ger. Kerk, aanvang 7.30 uur. CAPELLE. A.s. Maandag des avonds ten 7 bur, zal in het Kerkgebouw der Geref. gein. al'liier optreden de heer L. Penning uit Utrecht, met het onderwerp: Schetsen uit myn levensgeschiedenis. Deze lozing wordt gehouden op verzoek van de aldaar bestaan de jongelingsvereeniging. Voor de Ned. Herv.*Kerk, alhier zal op a.s. Zondag des nam. half drie uur optreden Ds. Jonkers uit Waspik. In de zaal van den heer L. F. van Don- gen alhier zal op Dinsdag 12 Oct. a.s.. dos avonds 7 uur door de afd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs eem openbare verga dering gehouden worden, waarop als spre ker zal optreden de heer I\. de Vries. Alge meen Secretaris van Volksonderwijs, te Am sterdam, met het onderwerp: Waarom is openbaar onderwijs te verkiezen boven bij zonder (kerkelijk) onderwijs? Door den Chr. Besturenbond zal op Vrijdag 29 dezer in de voormalige schoen fabriek van de firma C. Vos in de Nieuw- straat een propaganda-vergadering worden gehouden, waarop door een tweetal sprekers liet woord gevoerd zal worden. Deze verga dering zal opgeluisterd worden door muziek. Het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" heeft besloten dezen winter weder een tweetal uitvoeringen te geven in de zaal van den heer II. P. Mes aan de haven. De eerste uitvoering zal nog in den Joop van dit jaar plaats hebben en de volgende in liet begin van het jaar 1927. Een dezer dagen; had vrouw V. het on geluk te struikelen, met het noodlottig ge volg. dat zy haar pols brak. Geneeskundige hulp werd dooit Dr. Kohier verleend. De eerste scheepslading suikerbieten voor de Coöperatieve Suikerfabriek is deze week uit de haven vertrokken. Nu de bie tencampagne aan den gang is, beginnen de landbouwers met het inkuilen dér pulp, wel ke per schip in de haven of per trein aan het station wordt aangevoerd, zoodat die plaatsen zich de laatste dagen kenmerken door een buitengewone bedrijvigheid. Naar we vernemen is onze vroegere pre dikant Ds. A. Meyers, thans te Hoogeveen aldaar benoemd tot Godsdienstleeraar aan de Chr. H.B.S. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loon schend ijk optreden Ds. Ewoldt uit Raamsdonk. GEEIITRUIDENBERG. In (le Ger. Kerk zal Zondag a.s. optreden Ds. Krabbe uit Mijdrecht De amusementsclub „Terpsichore", zal het winterseizoen inzetten met een groot bal, welk Zondagavond 10 October a.s. te half acht n.m. in Hotel Santbergen zal wor den gehouden. MADE. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zyn op hei land van den heer A. Verkooyen een party van ongeveer 20 h 25 vaststaande witte kool ontvreemd. De tarra van de suikerbieten op de beetwortelsuikerfabriek „Statendam", he-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 10