tc: Benauwd der Ven wil dat gedeelte koopen en dan dat eigendom van hem aan de ge meente verkoop^n. Dat gedeelte langs de Pastoriestraat behoort niet aan de gemeente. Van der Ven heett het al eens afgesloten maar het publiek ver breekt het weer telkens. Gaat men op het voorstel in, dan Wordt de afstand naar den Prov. weg korter. Burg. en Weth. stellen voor dat ge deelte van v. d. Ven, dat 207 M2 groot is te koopen en dat van de ge meente, dat 119 M2 groot is aan v. d. Ven te verkoopen. Verder stellen Burg. en Weth. voor om het z.g. Oud-Kerkpad aan de pu- blieken dienst te onttrekken, en den grond voor f 1.— per M2 te verkoo pen en alsook om die k f 1.— per M2 te koopen. Alle onkosten daarop vallende als de acte van overdracht, de mededee- ling daarvan in de dagbladen, komen voor rekening van den heer v. d. Ven. Wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen, dan is er een hoop ruzie de wereld uit. Daelmans. Is dat daar wel 119 M2. Voorzitter. Ja, dat is daar verbreed. Ik heb gezegd, dat men eerst den weg moest leggen, opdat een goed over zicht zou zijn te verkrijgen. De heer Daelmans vraagt of de prijs van een gulden in verhouding wel goed is. Naar zijne meening is een en ander voor van der Ven veel meer van waarde, dan dat zulks voor de gemeente is. Hij acht daarom de gelijkstelling niet goed. Voorzitter. De gemeente heeft meer op deze wijze grond gekocht en ver kocht en dan is er nooit meer dan f 1.per M2 gerekend. Dat is tegen f 10.000 per H A. Ik geef toe, voor van derVen is het een aanwinst. Maar de onkosten die hij krijgt beloopen ook nog al wat, al gauw f 50. Van Helvoirt. Men heeft er nu een mooie pad van 3.80 M. breed. Voorzitter. Men kan er nu goed met een paard en wagen door. Van der Griendt, Is het voor som mige inwoners niet bezwaarlijk. Voorzitter. Het is gepubliceerd en niemand heeft toen eehig bezwaar in gediend. Van der Griendt. Dan is het een heel mooie oplossing. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot storting eener bijdrage in de stichtings- kosten van het transformatorhuis. De Voorzitter zegt dat dit ingevolge het in de vorige raadsvergadering ge nomen besluit moet worden gedaan, waarna conform het voorstel van Burg en Weth. wordt besloten. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot intrekking van het besluit tot beschik baar stelling van garantieleidingen. Voorzitter. Door het G E.B werd de leiding voor het electrisch licht in de woningen aangebracht z.g. huurleidin- gen. Er zijn er reeds 55 op die manier aangelegd maar telkens heeft men last dan weer als een huis verkocht wordt en dan weer bij vertrek enz. Nu kan men wel zeggen, dat men de leiding dan kan afsnijden, maar dan heeft men er ook niets meer aan, dan heeft die heele boel niets geen waarde meer. Drie huizen waar door het G E B. een leiding was aangelegd zijn gesloopt, waarmee alles \tfeg is. Drie zijn er verbrand, terwijl nog drie andere leidingen weer op een andere wijze zijn verdwenen. Burg. en Weth stellen voor om geen huurleidingen meer aan te leggen, om met dat stelsel te breken aangezien het de gemeente te veel geld kost. Bovendien zijn de kosten van aanleg niet zoo hoog meer dan zulks het geval was, toen dit besluit genomen is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aange nomen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot invoering van een goedkoop stroom- tarief voor huishoudelijke toestellen buiten spertijd. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om dubbele tariefmeters beschik baar te gaan stellen tengevolge waar van dan de gelegenheid kan worden gegeven, om buiten spertijd stroom af te nemen voor 25 cent per K.W.U. Diegenen die dan een stofzuiger, een motor in de badkamer enz. wil gebrui ken, kan dat dan doen tegen een goedkoop tarief. Van Heesbeen. Wat is de huur van een tariefmeter. Voorzitter, f 1.50 per maand. De Voorzitter licht toe, dat op die wijze een groote besparing kan worden verkregen. De heer Van Sprang zegt gemeend te hebben, dat de huurprijs 75 ct. zou bedragen. De Voorzitter antwoordt, dat eerst moet worden besloten om dubbele tariefmeters te verstrekken en dan kan later nog worden onderhandeld met de P.N.E.M. over den prijs der Meters. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 7. Rekening van de Gezondheids commissie dienst 1925. Wordt goedgekeurd op een bedrag aan ontvangsten van f 2488.22 en uit gaven op f 2245 61V2 alzoo met een batig slot sluitende van f242.60'/2. 8. Verlies- en'winstrekening, verslag en verzoek om subsidie van de Boüw- vereeniging .Vlijmen Vooruit" over 1925 met voorstel van Burg. en Weth. om f 1350 subsidie te verleenen. De Voorzitter zegt dat in de exploi tatiekosten een tekort is ontstaan waarin de gemeente med-e ten goede moet komen. De heer van der Griendt vraagt of de tekorten zijn ontstaan door achter stallige huren. Voorzitter. Neen, want daarover valt heusch niet te klagen. Er is er wel eens een enkel achterstallig maar dat heeft de strop niet gebracht want van het achterstallige komt nogal eens wat terecht. Met de staking waren er die wat ten achter waren geraakt, maar dat alles is successievelijk weer binnen gekomen, 't Spreekt van zelf dat men er wel eens een treft waar niets meer van terecht komt. doch dat heeft een particulier ook. Van der Griendt Men moest de prijzen omlaag kunnen brengen want de verdiensten zijn van de menschen belangrijk minder geworden, Voorzitter. Daarop is bij de Regee^ ring al lang en dikwijls genoeg aangedrongen, maar die wil er nog niets van weten. Alle pogingen tot dusver aangewend, hebben gefaald. De heer van Wagenberg zou het beter vinden indien van de woningen heel wat zou afgeschreven kunnen worden en op de werkelijke waarde konden worden teruggebracht. Voorzitter. Dat is niet te doen. Men is met alles aan handen en voeten gebonden aan de voorschriften van het Rijk. 9. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur dienst 1925. Voorzitter. Deze rekening sluit niet zoo mooi en heeft een nadeelig saldo van f 1224 73. Dit te kort moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de verpleging van patiënten in de verschiliende ziekenhuizen. Niet minder dan f3800 is daaraan uitgegeven. Er zijn patiënten geweest waaraan men 1200. f 180 160 enz. heeft moeten betalen. De ziekenhuizen zijn nog verbazend duur en daar komt nog bij dat men over het algemeen de patfënten nog langer houdt ais zulks vroeger het geval was. Aan bedeeling is niet zooveel uit gegeven. 't Is alleen de opneming van zieken die de strop veroorzaakt. 10. Aanbieding van de Balans, de Verlies- en Winstrekening en het ver slag van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf dienst 1925. Wordt vastgesteld zooals is aange boden. 11. Aanbieding der rekening van de Gemeente dienst 1925. Wordt ter fine van onderzoek in handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren van Heesbeen, van Sprang en Daelmans. 12. Subsidie aan en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1927. Het nadeelig saldo op de rekening 1925 is f 1224.73. Burg. en Weth. stellen voor om een subsidie te ver leenen inplaats van f4660 van f6000. Het nadeelig saldo kan dan gedekt worden, 't Is wel niet prettig maar het kan niet anders. J. v. Wagenberg. Zou het geen aanbeveling verdienen om bij de di recties van de verschillende Zieken huizen aan te dringen om hun tarieven te verlagen. Voorzitter. Dat is al eens gedaan. Ook het armbestuur heeft daarop al eens aangedrongen, 't Is echter nog eens te probeeren. J. v. Wagenberg. Zoo is de toestand voor de gemeente werkelijk onhoud baar. Voorzitter. Coulant zijn ze niet want wordt iemand 's avonds om 7 uur binnengebracht, dan wordt het voor een geheelen dag in rekening gebracht, zoo ook als een patiënt 's morgens om 7 uur de inrichting verlaat, dan moet ook nog voor een geheelen dag worden betaald. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat van den heer De Vaan, armmeester, het verzoek is binnengekomen waarin hij verzoekt hem voor zijne bemoeiin gen f50 per jaar vergoeding te ver leenen. Jaren lang heeft de heer de Vaan deze functie geheel gratis verricht doch de werkzaamheden nemen zoo geweldig toe, dat hij daarvoor gaarne f50 per jaar zou ontvangen. Burg. en Weth. stellen voor op dat verzoek in te gaan want het is nog zeer billijk als men de werkzaamheden in acht neemt. Op een morgen werd hij in een uur tijd vier maal van achter zijn ploeg uitgeroepen. Het is een heele bescheiden belooning. Boom. Als ambtenaar is het veel te weinig. Voorzitter. Dat is zoo, maar hij is er mee content. Doordat hij ontvanger is geworden heeft hij gezegd dat baantje zal ik er zoo wel bij doen, maar toen was het geheel iets anders. Als er nu 500 zijn waren er toen nog geen 50 en boven dien zijn de menschen nu zoo beschei den niet meer. Moest de betrekking beloond worden naar het werk en den aard van het werk, dan mocht wel f500 worden gegeven. Van Heivoort Hij doet de gemeente nog voordeel, want hij is heel streng. Boom. Was de Vaan bij de aan vaarding van het ambt van Ontvanger verplicht om deze betrekking er bij te vervullen, of is het altijd vrijwillig door hem waargenomen. Voorzitter. Neen, hij heeft dat altijd geheel vrijwillig gedaan (Wordt vervolgd.) MADE—DRIMMELEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 2 October, des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter Edelachtb. heer A. w Gils. Ongeveer kwart voor tien uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Antonissen en Ligtvoet, terwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer P. Stijnis. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde j 1. Onderzoek van de geloofsbrieven •van het nieuw benoemde raadslid de heer G. Schuller. De Voorzitter benoemt tot leden van de commissie van onderzoek de heeren Van der Sluis, Segeren Wzn. en Norbart en schorst tijdens het onderzoek de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de heer Van der Sluis mede dat de bescheiden in orde zijn bevonden en de commissie tot toelating adviseert. Met algemeene stemmen wordt daarna tot toelating besloten. 2. Mededeelingen. a. Proces-verbaal van kasopname. Uit het onderzoek is gebleken dat is ontvangen f 155.921.51uitgegeven f 143 306 83, zoodat er nog in kas was f 12 614 68 b. Schrijven van den heer Van der Made, houdende de mededeeling dat hij accoord gaat met den prijs van f60.— voor het perceeltje grond hem aangeboden en hiermede kooper is geworden. De heer Diepstraten zegt vernomen te hebben dat hij niet accoord ging met den aangeboden prij§. Een vriend van hem heeft hij hooren zeggen dat hij er dan f 70.voor wil geven. Van Beek. Andere inwoners hebben toch niet gevraagd dat perceeltje land te kunnen koopen. Voorzitter. Neen. Van Beek. Dan is van der Made koopman. Segeren Azn. Of er had een datum moeten zijn genoemd tot wanneer de aanbieding geldig bleef. Diepstraten. Ik hoorde zeggen dat er waren die meer voor dat perceeltje grond hebben willen geven. Van der Reydt. Dan hadden ze dat schriftelijk moeten opgeven. Nu wordt gezegd er zijn menschen die er meer voor willen geven, maar er is er niet een die iets is komen bieden. Maar dat is altijd zoo, dat zijn zoo van die herbergpraatjes. 3. Vaststelling gemeente-begrooting en die van het GEB, dienst 1927. Voorzitter. De Commissie heeft de rekening en ook de begrooting onder zocht en alles in orde bevonden. Norbart. Heeft de commissie de begrooting ook al onderzocht. U spreekt nu over de rekening ook, maar we zijn toch pas aan punt 3 van de agenda. Alles gaat hier door elkaar en dan spreekt u zoo donders vlug, alles wordt zoo vlug afgerateld dat niemand in staat is om je te volgen. Wie kan nu op die manier iets van de zaak snappen. Voorzitter. Afratelen wordt hier niets gedaan. Vlug praten doe ik wel, dat is nu eenmaal een aangeboren ge woonte maar indien de vergadering zulks verkiest zal ik m'n best doen wat langzamer te spreken. Van der Sluis. De Commissie heeft alles nagezien en in orde bevonden. Norbart. Ik heb een kleine opmer king betreffende het GEB. Is er rekening gehouden met eenige uit breiding van het net of moet alles zoo maar weer op den ouden voet doorgaan. Voorzitter. Voor uitbreiding is een memoriepost op de begrooting ge bracht. Is het noodig om het net uit te breiden, dan kan zulks altijd ge beuren. Norbart. Is dat nou zoo wel in den haak. Ik ga maar na wat er een vorig jaar is gedaan. Aan de verkabeling hier in de omgeving van het raadhuis is heel veel geld uitgegeven. Op zich zelf genomen heb ik tegen dien onder- grondschen kabel-aanleg geen bezwaar gehad maar als dat nu aanleiding moet geven om alle uitbreiding maar uit te stellen, is het een groot onding en een handeling waarvoor men tegenover het grootste deel van de gemeentenaren niet is verantwoord. Er zijn buitenwijken die gaarne zou den worden aangesloten en daarom had ik gehoopt dat daarvoor op de begrooting een post was gebracht. Men gaat veel geld uitgeven voor ondergrondschen aanleg maar dat mag absoluut geen aanleiding zijn dat andere wijken voorloopig niet worden aangesloten. Er is gezegd dat men bij aanleg van kabels van de reparatie af is, maar ik ben bang dat dit leelijk zal tegen vallen. Voorzitter. Het besluit om een onder- grondsche kabel aan te leggen hier is met algemeene stemmen aangenomen, dus daar valt nu niet meer over te praten. Dit wil ik wel zeggen, dat dit de aansluiting van andere wijken niet belet. Komen er verzoeken om aansluiting, dan worden die aanstonds onderzocht want op de eerste plaats moet toch worden nagegaan of de te maken uit breiding rendabel kan worden ge maakt. In een vorige vergadering heeft de heer Antonissen de vraag nog ge steld om het net tot daarachter door te trekken en dat is ook aanstonds onderzocht. Dat onderzoek heeft uit gemaakt dat 5 personen zouden aan sluiten maar van die vijf kunnen er drie op het bestaande net worden aangesloten. Die drie personen kun nen nu geholpen worden, de rest niet. Van der Sluis. Men kan zoo maar niet zeggen, we zullen tot daar of daar het net doortrekken, men moet eerst zien of men daardoor geen stroppen krijgt. Norbart. Wat mij typisch voorkomt is dat, wanneer ik met een voorstel kom, dat het dan is alsof de gemeente stroppen krijgt, dat dan de rendabi liteit moet worden nagegaan, dan wordt er altijd tegen de kosten opge zien. Zijn die f 5000 die onder de Markt zijn gebracht rendabel? Van der Sluis. Ja, dat is beslist rendabel. Voorzitter. Die niet aan het net zijn aangesloten, betalen niet in de onder houdskosten daarvan. Norbart. Neen, dat weet ik wel, het is een gemeentebedrijf, maar men moet het standpunt innemen dat dit bedrijf de bewoners lusten biedt en die lusten moeten niet voor een groep van menschen zijn, maar moeten zoo gelijk mogelijk worden verdeeld. Daar bij moet wel in het oog worden ger houden, dat het bedrijf rendabel blijft. Van der Reijdt. Ik ben het met den heer Norbart in zooverre eens dat ook de buitenwijken zooveel mogelijk moe ten worden aangesloten als het eenigs- zins kan, maar dat is altijd gedaan. In den loop van eenige jaren zijn de wij ken Stuivezand, de verlenging tot bij Stoop, de Zandstraat, de Zegweg, de weg naar Drimmelen, enz. aangesloten. Het kost wel eens ooit geld, maar als dat niet te veel is, dan wordt daar nog wel eens over heen gestapt. Er zijn nog zoo'n massa menschen die aan het net wonen en niet aanslui ten. Zoo gaat het altijd. Zij die niet kunnen, willen en die wel kunnen, doen het niet. Maar dat zal zoo wel blijven. Zaak is maar dat ieder verzoek goed onder de oogen wordt gezien en wordt nagegaan of het rendabel is te maken. Zoo was er een vorige week nog een verzoek. Burg. en Weth. zijn in deze altijd diligent. Norbart. Ik maak geen verwijten, ik vraag maar of een en ander voortduT rend de aandacht van Burg. en Weth. heeft. Van der Reijdt. Kan de heer Nor bart een buurtschap aanwijzen waar men gaarne wenscht te worden aan gesloten. Norbart. Ik spreek maar in algemeenen zin. Over het algemeen genomen wordt wel eens voor wat werk teruggeschrok ken, doch dat moet worden voorko men. Tegen verkabeling in den grond zal ik mij voortaan verzetten, want dat is het kapitaal maar vastleggen op een manier waar niemand iets aan heeft en wat vervolgens oorzaak is dat andere wijken voorloopig van het net en daardoor van aansluiting verstoken blijven. Voorzitter. Dat men hier tot onder- grondsche kabel-aanleg is overgegaan is in hoofdzaak voor de boomen ge daan. Van der Sluis. Indien het mogelijk was, zou ik het heele net ondergronds brengen. De heer Norbart spreekt wel van uitbreiding van het net, maar men dient er wel op bedacht te zijn dat, komt er nog maar een kleine uitbrei ding, er een tweede transformator huisje bijgebouwd zal moeten worden. In Zwaluwe heeft men dat ook moeten doen. Norbart. Laat je toch niet uitlachen, wat is dat nou toch voor een redenatie, dat lijkt nou gewoon nergens op. Voorzitter. We zullen met de wen- schen van den heer Norbart rekening houden. 4. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur. Voor Drimmelen sluit de begrooting op een bedrag aan inkomsten en uit gaven van f 3616.71 '/a. voor Made op f2121.78. 5. Voorloopige vaststelling gemeente rekening en die van het G.E.B. dienst 1925 De rekening van den gewonen dienst sluit met een bedrag aan ontvangsten van f93095 13, aan uitgaven van f83629.06, alzoo met een batig saldo van f9466.07. De rekening van den kapitaaldienst sluit op een bedrag aan ontvangsten van f 42483.68, aan uitgaven van f 42476 90, alzoo met een batig slot van f8 08 sluitend. 6. Benoeming voor vacature P. Stijnis. a. lid Burgerlijk Armbestuur Drim melen. b. lid Commissie tot wering van schoolverzuim Drimmelen. c. lid Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De Voorzitter acht het gewenscht, omdat over personen gesproken zal moeten worden, in geheime vergadering over te gaan. De heer Norbart kan zich daar niet mee vereenigen en zegt een hekel te hebben aan al die geheim-doenerij. Alle andere leden verklaren zich echter voor bespreking in geheime vergadering.' Na heropening der openbare verga dering wordt aan de orde gesteld 8. Vaststelling Suppl. Kohier Hon denbelasting. De heer Segeren Wzn. zegt te be twijfelen of aan de samenstelling van het Kohier wel streng de hand wordt gehouden. Voorzitter. Die lijst wordt door de veldwachters gemaakt. Segeren Wzn. Ik wil er hier niet verder op ingaan maar bij gelegenheid zou ik de lijst toch eens gaarne inzien. Er zullen wel leemten inschuilen. Voorzitter. De lijst ligt ter uwer beschikking. 9. Schrijven van de vereeniging Gemeente-Belang, houdende het ver zoek om een subsidie van f 100. voor de instandhouding van een te geven cursus in het boekhouden. Voorzitter. Burg. en Weth. erkennen gaarne het nut van 'n dergelijken cursus en stellen voor f90.— subsidie te ver leenen, benevens de beschikking over een verlicht en verwarmd lokaal van de openbare school. De heer Norbart verklaart tegen verleening van subsidie geen bezwaar te hebben, maar vraagt of men een lokaal wel af mag staan, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. 10. Schrijven var. den Tuinbouwcursus om gebruik te mogen maken van een verlicht en verwarmd lokaal. Voorzitter. Subsidie vragen ze niet. Van der Reijdt. Is er nog al deelname. Segeren Wzn. Ja; staande die ver gadering hebb,en zich al 13 leerlingen aangemeld. 11. Schrijven van den ondernemer van de auto-bus. Voorzitter. De ondernemer van de autobusdienst heeft van Ged. Staten bericht gekregen, dat hij van de Pro vincie een subsidie zal krijgen van f 226.26 mits deze gemeente een sub sidie geeft van f 113.13. De bus onderhoudt den dienst op MadeGeer- truidenberg—Oosterhout en Breda. De dienst voorziet in een groot gemak. Van Beek. Er is al een half jaar geroepen, dat men nieuwe bussen krijgt maar er is nog niets van te zien. Voorzitter. Toevallig is het mij be kend, dat er een paar groote bussen voor aflevering gereed staan. Een er van moet nog geverfd en gelakt worden en de ander zou hier al zijn geweest, als met het probeeren niet iets van den motor, geloof ik, was gesprongen. Dat is eerst weer gemaakt moeten worden maar nu zal er spoedig een zijn. Norbart. Geeft deze dienst nu aan sluiting op de tram of zal men nu ineens doorrijden naar Breda. Voorzitter. Er zullen bussen recht streeks naar Breda doorloopen en enkele weer in Oosterhout aansluiting op de tram geven. Van Beek. De bedoelingen van die man zijn wel goed, maar ik geloof dat het toch goed zal zijn, indien wordt besloten om de subsidie te geven, dat we hem in enkele zaken vastleggen, Norbart. Over het al of niet ver leenen van subsidie aan autobussen is al heel wat gediscussieerd. De rege ling van den dienst is goed te noemen, alleen is het jammer, dat de onder neming niet hier gevestigd is. Ook moet gezorgd worden, dat de man wat betreft de prijzen wat aan banden wordt gelegd. Voorzitter. Dat gaat zoo gemakkelijk niet. Norbart. Dat kan gemakkelijk. Men moet dien man 't monopolie niet geven, want dan zou de kans kunnen bestaan, dat hij de zaak ging uitbuiten. Hij moet aangezocht worden om betere bussen in den dienst te brengen. Voorzitter. De subsidie wordt ge geven voor 1926. De dienst is best. Van der Veeken, Hij heeft nog nooit ongelukken gehad. Nu kan het toch wel gebeuren, maar hij zorgt er altijd voor, dat de bussen goed in orde zijn. Na iedere dienst kijkt hij ze goed na. Van Beek. Waarom is zoo'n gewich tig punt niet op de agenda gezet. Voorzitter. Er is besloten om de agenda 8 dagen van te voren bij de leden te bezorgen en dit adres is na de Agenda is bezorgd, binnen geko men. Men kan het wel gaan uitstellen, maar dan blijft het weer zoo lang U Wanneer Uw luchtwegen verstopt zijn en gij een gevoel van be nauwdheid kriigt, probeer dan eens Akker's Abdijsiroop die door haar slijmoplossende werking Uw luchtwegen zal zuiveren van slym die zich op Uw borst heeft vast gezet. Gebruikt ook bij bronchitis, asthma, kinkhoest, hardnekkigen hoest, keelpijn de bekende Akker's verzacht zuivert geneest. Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en >000 gram ƒ4.50

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6