9E ECHO VAN HET ZUIDEN Kloosterbalsem Stramheid rheumatiek spierpijn DERDE BLAD, GEMEENTERAAD. jr-u-u-r -u-j-.n rj-unjL verdwijnen ver rassend snel indien gij U laat wrijven met den „Koning der Balsems", de ware uitkomst voor oude lieden, de beroemde AKKER'a PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 October 1926. Marion» de Marketenster. Opera Comique in 3 bedrijven door Sam Vlessing. 3de Bedrijf. Wanneer het doek opgaat voor de derde acte, ziet men een kasteel, dat geheel door een hek is afgesloten. Bourdon en Jean die nog steeds bericht van de Conventie wachten, betreffende hun handel wijze ten opzichte van de gevangenen en enkele sol daten bewaken het kasteel, waarin allen, ook Graaf de Veaucourt, zijn opgesloten. Vrouwen en meisjes ver dringen zich voor het kisteelhek en smeeken Jean hunne mannen eens te mogen zien en hen eenige versnape ringen te brengen. Jean opent het hek en laat haar binnen. Al wat zij hebben meegebracht wordt echter in beslag genomen, omdat er artikelen onder worden bevonden, die een vlucht der mannen zouden kunnen vergemakke lijken. Jean weigert aanvankelijk het verzoek. Als Julie het hem echter vraagt, durft hij niet weigeren en gaat het kasteel binnen om de gevangenen onder geleide van soldaten mede terug te brengen. Eindelijk komt ook'het lang verwachte bericht van de Conven tie waarin wordt medegedeeld, dat de dorpers zullen worden vrijgesproken, wordt aangekondigd. Bourdon laat de mannen bij zich komen en onder uitbundige vreugde van'hen en hunne vrouwen en meisjes, wordt hen hunne vrijheid teruggegeven. Thans wacht Bourdon echter een moei lijker taak. Hij zal ook Graaf de Veaucourt in kennis moeten stellen van zijn veroordeeling. Zijn zoon Jean gelast hij den gevangene te halen. Eenige oogenblikken later verschijnt de ci devant op het kasteelplein Gebroken naar ziel en lichaam, met droeve trekken op zijn bleek gelaat staat hij daar om zijn vonnis, de doodstraf, aan te hooren. Nog even licht in hem het vuur der grootheid van zijn adel, nog even weer die trotsche onkreuk baarheid, maar dan wordt het hem te machtig en moedeloos valt hij op de tuinbank neer, met starren blik voor zich uit ziende. Bourdon trekt zich dan in het kasteel terug, na zich van 1 hebben, terwijl even daarna Marion daaruit komt. Zij heeft een korf met levensmiddelen voor den graaf bij zich. toch (le reden van dezen reuzenzwaai? Een q eenigen afstand van dezen blijft zij hoofdakte? Nog meer verwonderde my de staan en beziet den man scherp. Vaag komen haar jeugdherinneringen voor den geest, 't Is, alsof zij dat gezicht reeds eerder heeft gezien. Beurtelings beziet zij een medaillon-portret van haar pleegdochter en het gezicht van den Graaf Plotseling herinnert zij zich een edelman uit haar jeugdtijd en De onder wij ski ok is hier ïoo jaar achter- j belangstellend informeert zij naar het uitgezet. Geen bagatel by den tegenwoordi- vroegere leven van den gestrafte. Hij gen toestand van vier bloeiende schoenfabrie ken, tuin- en landbouw, met zich sterk ont wikkelenden export. Wat moet dit worden als de lieer Renjaininse verplicht wordt op vertelt haar dan in zijn jeugd een vrouw gehuwd te hebben, Lucy ge naamd. een engel van reinheid en van den lieer Ryken te zeggen, die ik hoog j tÊrren Frankrijk, werd hij een jaarlang hel, staan doch om bovengemelde redenen j evangen gehouden, terwijl Intusschen hier niet de aangewezen man acht. Voor de K f> zijn echtgenoote spoorloos verdwenen was. Lang had hij haar nog gezocht, zonder echter maar een spoor terug te kunnen vinden. Nu staat Marion alles weer helder voor den geest en als zij den Graaf mededeelt, dat de vrouw uit wanhoop zelfmoord pleegde nadat haar een dochter was geboren, die thans nog leeft, dan krijgt de man een onuitstaan baar verlangen, dat meisje, dat Mariette is, te zien, en smeekend zingt hij Xo 80. Zaterdag 0 October 192(5. 49e .ïrg. SPRANG—GAPELLE. Openbare vergadering van den Raad de zer gemeente op Woensdag O October des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Meyer. Ongeveer kwart -over drie uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zijn de heeren Zwart en B. Verhoeven. AAN DE ORDE 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 24 Juni 192(5. Worden zonder 'wijziging vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopname, gedaan bij den gemeente-ontvanger op 22 September. Uit het onderzoek is gebleken dat alles in orde is. b. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring van het raadsbesluit om eenige lokalen van de openbare school in de Hei straat in bruikleen' af te staan aan de Ver- eeniging tot stichting van scholen met den Bijbel. Michaels. Hierover wil ik wel eens iets zeggen. Voorzitter. Liever heb ik dat u op deze zaak terugkomt bij de behandeling van een adies. c. Schrijven, van Ged. Staten houdende de mededeelLng dat inzake de wachtgeldkwes tie met den heer Van der Lely, vroeger ge meente-secretaris van Gapelle, de gemeente Jnj het gelijk gesteld is. d. Schrijven van den heer B. Verhoeven, houdende -de mededeeling dat, hij zyn ontslag neemt als lid van den Raad. Wordt, voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van bewoners van den Loon- schendijk, waarin wordt aangedrongen op plaatsing van een lantaarn tusschen den Berkdijk en de Quiryusche Steeg. Adressanten wijzen er op dat het daar 's winters zeer donker is wat groote be zwaren met zich brengt, vooral omdat ten Noorden van den weg, waar men moet loe pen. omdat ten Zuiden daarvan 't te slecht is, zich een diepen sloot bevindt en het een drukke verkeersweg is. Voorzitter. Burg. en Weth. vragen de meening van den raad. Het college van Burg. en Weth. meent dat niet op het verzoek moet worden inge gaan. omdat dan vele verzoeken zullen ko men. De bewoners van Wolfs- en Eenden nest, van liet Varkenseind en nog van zoo vele andere kleine straatjes zullen dan ook komen. De lieer Micliaël merkt op dat men dezen weg. die beslist een drukke verkeersweg is, niet moet. gaan vergelijken niet die an dere kleine buurten. Het is daar werkelijk noodig dat een lan taarn op dat eind: wordt geplaatst. De heer van Willigenburg merkt op, dat door de gemeente Kaatsheuvel daar twee lantaarns zyn geplaatst. Laten adressanten zich tot die gemeente wenden. De weg be hoort ook in onderhoud aan die gemeenteen bovendien lieblien de inwoners van Kaats heuvel er groot belang bij. omdat liet de verbindingsweg is niet het station. De lieer Kerst meent dat, indien ook de bewoners aan dezen weg die op Kaatsheu vels grondgebied wonen, op liet adres teeke- nen, Kaatsheuvel wel bereid zal worden ge vonden daar een lantaarn te plaatsen. Vroeger heeft de gemeente Cai>elle ook wel lantaarns geplaatst op een weg die by de gemeente Vrijhoeve Gapelle in onderhoud was. Met algemeene stemmen wordt besloten adressanten in overweging te geven zich met hun adres tot liet gemeentebestuur van Kaatsheuvel te wenden. f. Adres van de firma Sneep Co., hou dende het verzoek om de haven in goeden toestand te houden. Adressanten wijzen er op dat de haven op 'toogenblik in ergerlijken toestand van ver zanding en vervuiling verkeert, zoodat de motorbooten last hebben om binnen te ko men of uit te varen. Blijft de toestand zoo langer duren, dan zullen ze veel schade in hun bedrijf, dat ->p vervoer te water is aangewezen, ondervin den. Adressanten merken aan liet slot van hun verzoek op. dat ze liet havengeld niet voor niets lietalen. Van der Hoeven, ik meen dat er geen re den bestaan om over den toestand van de haven te klagen. Een vorig jaar is nog veel gold uitgegeven voor liet uitbaggeren daar van. Ik kan er met myn verstand niet by dat adressanten zoo kunnen spreken. Michael. Dat uitbaggeren heeft een vorig jaar niet plaats gehad, maar in het najaar van. 1924. Van der Hoeven. Dat kan wel, maar toen zijn er toch honderden guldens aan uitge geven. Verlieijden. Men kan er wel duizenden aan besteden en dan zal het nog niets helpen Kijk maar eens naar Waalwijk. Hoeveel hebben ze daar al niet uitgegeven en wat is liet nou nog. Van Willigenburg. Zou de langdurige droogte er niet) aan meewerken, dat men nu voortdurend lage waterstand heeft. Dat zal wel veel schelen. Voorzitter. Zouden wfli het advies van een deskundige eerst niet eens vragen. Verlieijden. Dat zou ik niet doen. want die zegt toch, laat baggeren, maar ik zou me tot den Minister van Waterstaat wen den, want die toestand is zoo geschapen door liet Zuider-afwateringskanaal. Oerlemans. In Labbegat is het ook weer veel aangeslipt. Besloten was die haven een vorig jaar door werkloozen te laten uitbag geren. maar daar is niets van gekomen. Verlieijden. In Waalwijk heeft men, ge loof ik, al tweemaal (50.000 uitgegeven en nog is 't niets geworden. Rijken. Een geregeld toezicht houden zou wel goed werken. Voorzitter. Dan zou men veel beter altijd een gewone baggerman kunnen aanstellen I)e lieer van Willigenburg geeft toe dat de haven van Labbegat het eerst aan de beurt is om uitgebaggerd te worden. Oerlemans. Men moet rekening houden wanneer zulks kan gelieuren, want dat land waarop de bagger geworpen moet worden is verhuurd. Men kan het dus alleen in het voor- of najaar doen. Rijken. De schroef van de motoj-booten werpt liet zand omhoog en als dat op tijd verwijderd wordt, zou dat veel schelen. Voorzitter. De grooteoorzaak is, dat er met iederen vloedj zooveel slib meekomt. Micliaël. Als de havenwerken ietier jaar 400.moeten kosten, kan liet niets wor den. Men moet eerst beginnen met in liet voorjaar te laten baggeren. Dan zal het heel wat goedkooper uitkomen, want dan heeft, men de beschikking over genoeg schuiten In het najaar is dat niet het geval, want dan zyn die schuiten allemaal aan liet bie ten varen. Bovendien kan de bagger in het. voorjaar ook nog op het land: worden ge gooid en zoodra die wat verstorven is, kan die worden verkocht. Er worden altijd men sehen gevonden, die dergelijke grond graag koopen. Oerlemans. In liet voorjaar zou het lieel goed kunnen gebeuren, want dein komt het. vaak vooi; (lat het laag water is. Micliaël. En dan is er weinig werk ook. Dat scheelt allemaal. Ik zou dat by de be handeling van de begrooting bespreken. Aldus wordt besloten, g. Adres van den heer J. A. v. d. Schans, houdende het verzoek hem schadeloos te willen stellen. Adressant heeft ingeschreven by de ge houden aanbesteding voor liet verfwerk en was toen voor .">27 laagste insehryver. Door onjuiste inlichtingen is hem het. werk niet opgedragen. Gezegd was. dat liy geen in woner is, maar dan zou hy toch geen in- schryfbiljet hebben ontvangen. Adressant verzocht lieni voor het gemis schadeloos te stellen en 10 van de in schrijf som. uit te keeren. Voorzitter. Burg. en Weth. lieblien Van vier Schans het werk niet opgedragen, om dat. liy geen baas is. maar gewoon werk nemer. Micliaël. Als iemand door het gemeente- l>est.uur wordt uitgenoodagd om in te schrij ven, zou ik zeggen (lat hy wel als baas he kend staat, want anders wordt geen uit nood iging gezonden. Ik weet toevallig hoe het gegaan is. Ik zal namen moeten noemen, maar dat zal wel niet veel geren. Toen de aanliesteding was gehouden en v. d. Waals op een na'de laagste inscliryver was, is deze komen vertellen dat van der Schans geen aas is en geen werkplaats had. Dat nu is wel waar, want van der Schans heeft zyn werkplaats tydelyk overgeplaatst naar Be soyen, waar hy eenige huizen in orde moest maken. Als werkelijk aannemer was hij ty delyk werkzaam te Besoyen. maar hy woon de hier. Nu gaat men het werk gunnen aan iemand die hooger staat, terwyl de laagste insehryver tocli een bekwaam vakman is. Ik hen dan ook volkomen overtuigd dat ad- essant liet volste recht heeft om. schadeloos te worden gesteld. Het is niet prettig als men laagste in sehryver is en men krygt het werk dan niet. Voorzitter. Hoe komt men er dan by om te zeggen dat hy arbeider is. Van Willigenburg. Hy stond als werkzoe kende l>y de arbeidsbeurs ingeschreven. Micliaël. Juist omdat hij geen baas kon krygen heeft, liy zich, als patroon gevestigd. Hy heeft een uitnoodiging gekregen om in te sehryven en dan is het toch hoogst onbil lijk 0111 later te gaan zeggen, je krygt liet. werk niet. Men kan iemand toch geen moei ten en kosten voor niets laten maken. Het is een onderliandsclie aanbesteding, dat maakt nog een verschil. Noodigt men dan iemand uit. dan is het lang niet lekker als men het werk niet krijgt. Dat klopt niet om zoo te handelen. Dat is iemand een klap in liet. gezicht geven. Van Willigenburg. Nu drukt, ge u wel een beetje al te sterk uit. De man is het werk niet onthouden, omdat liy niet solide was, maar omdat liy geen gevestigd patroon is. Hy behoort niet tot (lien stand. U voelt toch wel, dat het dan toch niet gaat. Michael. U voelt wel. u voelt wel, ik voel niets, ik zeg alleen maar dat liy een uit- noodiging heeft gekregen 0111 in te sehryven en dan moet hem het werk ook worden -ge gund als hy laagste insehryver is. Ik geef u de verzekering dat u het ook minder pret tig zou vinden, zoo te worden behandeld. Van Willigenburg. Er zit nu voor hem tocli geen lieleediging in. Kyk eens, met het zenden van uitnoodigingen is zoo gedaan. Er worden voldoende bestekken klaar ge maakt) en dan wordt er gezegd goed zorg te dragen dat niemand wordt overgeslagen. De bode gaat dan op stap om de uitnoodigingen rond te brengen. Toen dat nu gebeurde, kwam de bode van der Schans tegen en die zei: ik ben ook baas. geef mij ook een be stek. De bode lieeft. er toen een gegeven. By de aanbesteding was hy de laagste en toen Burg. en Weth. er op attent werden gemaakt dat hy geen baas was, hebben deze daaraan direct geen geloof gehecht, maar de zaak eers-t terdege onderzocht. Hy staat nog wel degelyk als arbeidzoekende by (1e ar beidsbeurs ingeschreven. Gezegd is nu dat. de bode geen uitnoodi gingen meer af mag geven, maar dat ze allemaal van een adres worden voorzien. Ee^h vorig jaar is er ook al eenige onaange naamheid door ontstaan mot Ramstoyn. Michaël. Er zit toch iets in (lat die man moet gerehabiliteerd worden en een schade loosstelling worden gegeven. Middelkoop. Nu hij zelf om de uitnoodi- ging heeft gevraagd, is het iets anders ge worden. Michaël. Men kan het draaien of wenden zooals men wil, ik blijf er bij <lat liet voor hem een klap in het gezicht, is. Hij is toch ook een belastingbetalend burger, evengoed als de andere schilders. Voorzitter. Hy woonde in Besoyen. Michaël. Neen, hy is hier altijd blijven wonen, alleen heeft: hij zyn werkplaats tyde lyk naar Besoyen overgebracht. Middelkoop. Hoe is het geregeld gegaan. Is het meer voorgekomen, dat er om een be stek werd gevraagd. Voorzitter. Ja. Als de bode het zeker weet, wordt er een gebracht. Micliaël. Ik heb ook nog een uitnoodiging gekregen om voor 3 een bestek te komen halen. Myn naam stond daar wel degelyk boven. Voorzitter. Er is gezegd dat men u ook niet mocht vergeten. Michaël. Als raadslid' mag ik niet insolirjj- ven. Van Willigenburg. Dat weten wy wel. maar wy weten niet wat u liet liefst is. U hebt liet volste reclit om in te scliryven. Michaël. Juist, je wil me er dus zoo wat laten inloopen. opdat ge me later aan den Dyk zoudt kunnen zetten. Mag ik aannemen dat ge me moe begint te worden. Pas op, mynheer van Willigenburg, ge moet niet probeeren om me er in te laten lo<>i>en. Van Willigenburg. Er is geen sprake van dat bij iemand van het Dag. Bestuur lieeft voorgezeten om u er in te laten, loopen. Michaël. U zegt het toch zoowat zelf. Het college vant Burg. en Weth. weet dat ik niet mag inschreven en toch zenden ze me een uitnoodiging. Voorzitter. I" krygt voortaan geen uitnoo diging meer. Kerst. Is de man daadwerkelijk een ge vestigd patroon, dan zou eene onbillijkheid zyn begaan. Maar is hij dat niet, dan be rust de zaak op een vergising. Verheyden. Men kan by de Kamer van Koophandel informeeren of hy als patroon staat ingeschreven. Oerlemans. Ik plaats me opl het standpunt van Burg. en Weth., want toen de inschry- ving plaats had. was hy als knecht werk zaam by de Lange in Kaatsheuvel. heeft gekregen zegt toch ook nog wel wat. op 'tlaatst gezegd is, genoegen met twee lo- Of Burg. en Weth. het. hem sturen of dat kalen te nemen, om een einde aan de zaak liy er om vraagt aan een bode, dat is een te maken, maar dan toch weer direct te zul- groot, verschil. I len komen om een derde lokaal te vragen. Michaël. Ik stel voor om in principe uit j Michaël. Er is tocli met niets bewezen dat te maken of liy gerehabiliteerd moet worden, i men een lokaal, meer noodig zal hebben. Later kan dan nog over de schadevergoedin worden gesproken. Oerlemans. Ik geloof (lat we dan een ge vaarlijk precedent gaan stellen. Michaël. Neen, wy hebben alleen maar te verklaren 'dat die man voor zijn taak bere kend was. Dit. voorstel wordt met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Moonen. Korst. Oerlemans, Rijken, Verheyden. Michaël en Middelkoop. Tegen de heide wethouders, de heeren van Willigenburg en-van der Hoeven. Micliaël. Dan stel ik verder voor hem schadeloosstelling te verleenen. Dit voorstel wordt niet ondersteund, zoo dat 't niet; in omvraag kaïn worden gebracht. li. Adres van de vereeniging het Volks onderwijs. waarin wordt aangedrongen om vier lokalen voor de openbare school vry te houden. Michaël. By besluit van den raad van 24 Juni 192(5 is door den Raad aangenomen om de twee Zuidelijke lokalen of! zooveel ruimte meer als noodig was af te staan aan de Ver eeniging tot stichting van scholen met den Bijbel. Nu kan ik het standpunt dat Burg. en Weth. lieblien ingenomen niet doelen. Ik kan niet begrijpen hoe Burg. en Weth. er toe zyn gekomen om drie lokalen beschikbaar te stellen, vooral gezien het laatste scliryven van de vereeniging, waarin gezegd werd dat men niet een nieuwe school van twee loka len genoegen zou nemen. De kosten van dien bouw waren geraamd op 25.000. Duidelyk is dus te kennen gegeven dat men niet twee lokalen kan volstaan en nu gaan Burg. en Weth. geheel buiten het raadsbesluit om, drie lokalen in orde laten maken. De inspectrice kan daar wel aan debet zyn, dat weet ik uiet. On de openbare school gaani 123 kinderen, waarvoor 4 leerkrachten en voor de school met den Bijbel zyn twee lokalen genoeg of anders hadden ze maar met een lijst voor den dag moeten komen, waarop staat aange geven liet aantal leerlingen dat de school zal komen bezoeken. Ik will dan ook hier wel te kennen geven, dat het door Burg. en Weth. ingenomen standpunt heneden alle peil is. Ze hadden naar een lyst moeten vragen. Nu zal men aan 9(5 kinderen drie lokalen geven en dan zouden 124 kinderen daar ook maar inge stopt. moeten worden. Dat is heelemaal geen bewys van goed overleg. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. in een vorige vergadering opgedragen is om niet het bestuur van de school in overleg te treden en aan te dringen dat z4 genoegen zouden nemen met het voorstel van den raad. 'Na overleg gepleegd te hebben is door liet schoolbestuur gezegd* goed we zullen op het voorstel ingaan, maar dan moeten we de be schikking over drie lokalen krygen. De In spectrice van het onderwijs adviseerde om daartoe over te gaan, omdat men dan van nieuwbouw af was. Afgezien van liet aan tal leerlingen waren er twee factoren aan wezig om op liet verzoek, 0111 drie lokalen beschikbaar te stellen, in te gaan. Gaf men aan dit verlangen^ geen gehoor, dan zou de vereeniging op nieuwbouw hebben ban ge drongen en dat kost de gemeente ">000 meer. Burg. en Weth. Zyn van oordeel dat de finantieele belangen van de gemeente op den voorgrond dienen te worden geschoven. Bo vendien mag als zeker worden aangenomen, (lat het aantal leerlingen van de openbare school wel dusdanig zal verminderen, dat geen vierde leerkracht meer zal noodig zyn. Persoonlijk is niy gezegd, dat met ingang van 1 April nog veel kinderen naar de by- zondere school zullen komen, zoodat al di- reclit een derde leerkracht bij moet komen. I)e heer Michaël meent dat liet lietoo. Kerst. Kunt u bewyzen dat daar niet zoo- I veel kinderen zullen komen dat een derde lokaal noodig zal zyn. Michaël. Man en paard is door jullie af- goloopen pn nou kan men wel zeggen van den Loonschend4jk krygen wy er 30. van Yrjjhoe- ve 30 on liler 30. dat is gemakkeiyk gezegd, maar dat moet bewezen, goed bewezen wor den. Ik hen voorstander van het openbaar on- derwys en dat verdedig ik als men het in eei> hoek wil schoppen. Kerst. Ja, ik ben voorstander van hyzon- (ler onderwijs en verdedig dat. Ik zou eerst wel eens' willen hooren op welken grond de heer Micliaël zyn eiscli stelt, dat een ïyst van de kinderen had moeten worden over gelegd. Als hy dat doet behoeven er niet zooveel woorden over verspild, te worden. Van Willigenburg. Misschien was het wel zoo verstandig als Burg. en Weth. over deze kwestie verder het zwijgen hadden bewaard, maar nu de heer Michaël doet voorkomen alsof Burg. en Weth. de openbare school op zettelijk in den hoek schoppen, wil ik nader op deze zaak terugkomen. Spr. wyst er dan op, dat er geen precies afgerond voorstel is geweest waaraan Burg. en Weth. zich hebben te houden gehad. Burg. en Weth. werd gezegd de kwestie voor 10.000 af te wikkelen. Eer Burg. en Weth. tot hun besluit zyn overgegaan, hebben zy zich terdege op de hoogte gesteld van liet aantal leerlingen dat op school zal komen en zeker is men er van (lat met 1 April of Mei. wanneer weer een nieuw schooljaar be gint: er zooveel leerlingen zullen zyn dat een derde leerkracht noodig zal zyn. Ook weten Burg., en Weth. dat liet aantal leerlingen aan de openbare school zal verminderen. Waar nu gezegd is 2 lokalen te geven of zoo veel ruimte als noodig is, hebben Burg. en Weth. er geen bezwaar in gezien om drie lokalen te geven, wijl dat nu liet goedkoopst kon worden gedaan. Verder wyst spr. ook ojij de kwestie van de lijsten. door den lieer Michaël aangeroerd en die daarmede de plank gedeeltelijk mis heeft. De lieer Michaël zegt niet te kunnen be grijpen hoe Burg. en Weth. liet kunnen ver antwoorden om buiten een raadsbesluit om te handelen. Van Willigenburg. Ik heb juist aange toond waarom Burg. en Weth. zich verant woord achten. Na nog eenige discussie over de z.g. over to leggen ïysten zegt de heer Verheyden dat ook geteekeiul wordt door dwang van de diaconie. Dat scheelt veel. Maar daarmede moeten ze voorzichtig zyn. Kerst. II moet ook in Uw uitdrukkingen voorzichtig zyn. Er wordt zooveel verteld. Laten wfl de zaak nu zuiver zakelijk bespre ken. Verheyden. II is toch geen diaken. Kerst. Als zaak moet deze kwestie wor den besproken. Ik lieb de geheel© zaak be sproken op grond van de Lagere Ondenvijs- wet. die men moet kennen. Michaël. Ik protesteer omdat men zich niet aan liet raadsbesluit lieeft vastgehou den. Oerlemans. Er is gezegd dat Burg. en Weth. zieli op de hoogte hebben gesteld van liet aantal leerlingen. Wist men ook dat er met 1 April nog leerlingen komen. Voorzitter. Op de lyst staat wie met No vember en wie niet April of Mei komen. Oerlemans. Op grond van de aanmeldingen zyn B. en W. dus overtuigd dat er meer dan 9(1 leerlingen zullen komen. Voorzitter. Ja. Maar zeg nu. dat er on verhoopt eens niet zooveel kinderen zouden komen, dan zou (lat lokaal nog weer voor liet. openbaar onderwys bestemd kunnen blijven. Oerlemans. Kan dat dan zoo maar weer. Voorzitter. Zeker. Er is toch gevraagd om Verzachtend, zuiverend en genezend bty wonden, huiduitslag en winterhanden. Dvtml verkrijgbaar to porceleioen potten van 20 Gr. 10.60, vbo SO Gr II.- van 100 Gr. 11.75. onmogelijk kan beantwoorden en het is meer dan misselijk, terstond by de benoeming de herrie en ruzie te hooren tusschen deze twee christelijke scholen, gelegen in een cirkel met een straal hemelsbreed te van ca. 10 minuten. Dat belooft wat! Maar liet diep- •treurige is dat de Capellenaars niet begry pen. dat met Sprangache hulptroepen onze oude gemeente met den grond geiyk wordt gemaakt, finantieel en moreel, dit laatste is bet ergste in eertijds onze gemoedeiyke gemeente. Gapelle, Uw val Is in de laatste 4 jaren groot, grootendeels door verdeeld heid Uwer eigen gem centenaren Tot myn groote verwondering vernam ik dat de vertrokken predikant, Ds. Meyers, die in Cnpelle geen godsdienst onderwys wensclite te geven op de openbare scholen, l>en(>em(l zal worden als zoodanig aan de Ohr. H. S. te Hoogeveen. Dit is toch een meten met twee maten. (Slot volgend nummer). van (len Voorzitter niet erg duidelyk is, al- 2 lokalen of zooveel meer ruimte als noodig thans het is piet opgebouwd naar het geno- is. men raadsbesluit en daar gaat het by hem Verheyden. Het overzicht voor het hoofd maar om. Het besluit van den raad is ge woon geheel genegeerd geworden en daar. wil hy zich tegen verzetten. Men is alleen maar afgegaan wat door de Insi>ectrice is gezegd. De heele handelwijze raakt kant noch wal. Men had.een lyst van schoolgaande kinderen moeten vragen, niet alleen een ïyst van kin deren maar een bewys van de ouders da tl ze naar school zullen komen. Zyn er !K5 kinde ren dan moet met twee lokalen worden vol staan. zyn er 98 dan kan men (1e beschik king over drie lokalen krijgen. Waarom moet hier de openbare school zoo in de hoek wor den getrapt en dat doet men, want men kan niet beweren dat de christelijke school nu drie lokalen noodig heeft. Het is meer dan erg <lat Burg. en Weth. op eigen houtje zoo ver zyn gegaan. Voorzitter. Er is nog over gesproken, over (lat\ vierde lokaal. Michaël. Hot besluit is genomen om de twee Zuidelyke lokalen af te staan of zoo veel meer ruimte als noodig is, en dat laatste is niet aan den dag gekomen. Of men geen lijsten heeft of dat men er niet mee voor den dag durft, komen, weet ik niet, (lat weet ik welf dat. het zoo niet in den haak is. Voorzitter. My is om geheimhouding ge vraagd. Michaël. Dat is gevaarlijk wat u daar zegt. Dat moet voor den dag komen. Kerst. Met belangstelling heb ik het be toog van den heer Michaël gehoord. Rede lijkerwijs had ik» anders verwacht. Wat toch is het geval? Volgens het besluit van de vorige verga dering! waren Burg. en Weth. gerechtigd tot liet plegen van overleg en om de zaak, die al zoo lang gehangen heeft, af te werken. Burg. en Weth. stonden nu voor twee mogelij klie- (len. Of 10.000 voor verbouwing uitgeven van de openbare school,k of 15,000 voor het bouwen van een nieuwe school. Uit het over leg van Burg. en Weth. is voortgevloeid dat het goedkoopste plan kon worden uitge voerd. En nu dat alles is bereikt, had ik eerder een woord van waardeering verwacht. Dat het lastig is voor de openbare school om in een lokaal twee leerkrachten te doen werken, geef ik toe. maar dat is omgekeerd ook zoo het geval. Nu er gelijkstelling van het onderwys is, nu mag redelijkerwijze ook verwacht worden dat men die gelykstelling geeft. Spr. wyst vervolgens nog op de kwestie wat betreft de Ïysten. Volgens de wet is die lyst eenmaal ingediend en waarop de heer Michaël zyn eiscli grond dat nu nog eens een ïyst. moet worden overgelegd, zou hy wel eens willen hooren. Wacht G maanden. dan zal men zien. Michaël. Op de I/. O. wet. Zes maanden nog eens wachten wil ik niet. Ik wil op 't mo- noes leerlingen zyn, wonlt (le zaak anders, j doch d t Qraaf egn dr'oeviger lot De heer Michael zegt (lat er nu lang ge- dor school is nu weg. Oerlemans. Als de lieer Kerst hier ver klaart dat er geen bezwaar l>estaat om het derde lokaal af te staan, indien er geen ge noeg gesproken is over deze kwestie en st; It voor de volgende motie aan te nemen „De raad der gemeente SprangCnneile spreekt als zijne meening uit dat Burg. en Weth. niet gehandeld hebben volgens d? be doeling van het raadsbesluit genomen in de vergadering van 24 Juni 192G. Deze motie wordt aangenomen met te gen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Oerlemans. Ver heyden. Ryken. Michaël en Middelkoop. Tegen de heeren Moonen, Van Willigen burg, Van der Hoeven en Kerst. Verheyden. Namens e,ene categorie van belastinglietalers wenscli ik een woord van hulde en dank te brengen aan het Christe lijk schoolbestuur, met zyn roekelooze bouw plannen. aan de wethouders en de raads leden die van den beginne af steeds stemden voor het voteeren van groote kapitalen ten behoeve van den bouw eener luxe-school, terwyl men vooruit kon zien dat twee groote scholen werden lediggepompt. De gemeentelijke finantiën zyn by al deze Hee ren in uitstekende handen, dit is ten duide lijkste bewezen. Met verbazing vernam ik op een gegeven oogenhlik, dat liet. schoolbestuur plotseling liet. hoofd, in den schoot lag en genoegen nam l]; taak zeer noode gekweten te niet liet voorstel der meerderheidsfractie,. J om, niet te houwen en te accepteeren wat hen ca. jaren geleden reeds was aange boden, doch steeds werd geweigerd. Wat is Micliaël. Hy heeft die woningen tegen- ment zien hoeveel kinderen er zullen komen. over de pastorie ook aangenomen. Als van der Waals zelf geen werk genoeg lieeft gaat zyn 'broer ook wel eens werken als knecht. Van der Schans heeft, op welke manier dan ook, een uitnoodiging gekregen en dan had men het hem ook moeten gunnen. Middelkoop. Daar zit *m nu juist de kwes tie. Oerlemans. Hy was knecht toen de aanbe steding plaats had. Micliaël. En de uitnoodiging dan. Oerlemans. De manier waarop hy dat Kerst Op welk art. van de L. O. wet. Michaël. Dat noem ik niet. kan ik niet noe men. omdat ik dat, zoo van buiten niet weet. Hoofdzaak is dat het er in staat. Men kan er lang en breed over redeneeren. Burg. en Weth. zyn buiten hun hoekje gegaan en heb ben niet gehandeld volgens het raadsbesluit, niet gedaan wat daarin is vastgelegd. De lieer Kerst wil de houding van Burg. en Weth. niet verdedigen, daar zijn deze zelf wel bekwaam genoeg voor, alleen wil liy er even op wijzen dat door het schoolbestuur mij even onverwachte gelijktydige benoeming van den lieer M. Rijken, met slechts DE hoofdakte tot hoofd dezer school, waar ca. GO v jaren lang twee hoofden stonden met noten Fransch, Duitscli en Engelse-li, en waarbij liet tegenwoordige lioofd, de lieer Ilenjaminse. nog landhouwakte lieeft. waar van de buitenwijken kolossaal hebben ge profiteerd door schitterende afwezigheid van wachtgeld te gaan, zonder iets ten nadeele goedheid. In Italië, tijdens den oorlog eerste beginselen der moderne talen kan men de kleine kleuters van 9 en 10 jaar dan naar Waalwijk zeilden en dat in dezen ge vaarvollen tyd voor zulke kinderen!! In ge- moede vraag ik my dan ook af. wat is er toch gebeurd? Ging deze school om een ze ker beginsel? Of moest deze schoolhoofdkluif bewaard' blyven? Moest de benoemde tegen over de Loonsehendijksche Hervormde school als tractor dienen voor een positief overtuigd predestinatiekarretje? Ging een bepaalde richting boven het onderwljspeil? dan is het nog onverantwoordeHjker van twee predi kanten en (le industrieel en. tevens lid van het schoolbestuur. Het zyn vragpn, die ik

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9