door de gemeente is bijgedragen doch dat gebleken is dat de vereeniging met dat bedrag er niet kan komen waarom wordt gevraagd voortaan f 15o per leerling te willen bijdragen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. heel sympathiek tegenover het Liceum staan. Echter durven ze de vrijheid toch wel te nemen om den raad voor te stellen niet op het verzoek in te gaan. Vlijmen heeft, doordat het zoo dicht bij den Bosch is gelegen, steeds veel leerlingen, zoodat het al een aardige duit moet bijdragen. Hij stelt voor om niet op het verzoek in te gaan waartoe met algemeene stemmen werd besloten. 19. Aanbieding der begrooting van de Gemeente over 1927 Wtj hebben de eer U hierbij aan te bieden de begrooting van inkom sten en uitgaven voor het dienstjaar 1927, alsmede de begrooting voor het G. E. B. voor dat jaar. Bij de aanbieding der begrooting voor 1926, waarbij het vermenigvuldi- gingscijfer der plaatselijke inkomsten belasting voor dat jaar werd gebracht van 1,30 op 1.00, openden wij het vooruitzicht, dat dit cijfer voor 1927 waarschijnlijk wederom zou kunnen worden verlaagd. Onze verwachtingen zijn niet beschaamd. Door een in de kleinste onderdeelen der huishouding doorgevoerd zuinig beheer en eene voorzichtige raming der begrooting '25 sluit de rekening 1925 met een voor deelig saldo van 1 11664,4972 (ove 1924 was er een nadeelig saldo van f 10628,72) .dat den dienst 1927 ten goede komt. Ook door de gestadige ontwikkeling van het G. E. B. kan de gemeentelijke subsidie vervallen. Door al deze gelukkige factoren hebben wi de begrooting voor 1927, waarop de ontvangsten niet te hoog en de uitgaven voldoende geraamd zijn, kunnen op maken, rekening houdende met een vermenigvuldigingsfactor voor de in komstenbelasting van slechts 0,70. Wi stellen U echter niet alleen voor de inkomstenbelasting wederom te veria gen, doch de opcenten op de perso neele belasting niet meer progressief te heffen en deze vast te stellen op 50. alsmede de opcenten op de vermo gensbelasting te brengen van 60 op 40 De practijk heeft ons geleerd, dat de hooge opcenten op de personeele belasting in verband met de tegenwoor dige hooge huurwaarde der woningen velen terughoudt zich in deze gemeente te vestigen, tot schade van de opbrengst der inkomstenbelasting en van de neringdoenden. Ten slotte zij opgemerkt, dat wi met het vaststellen van het vermenig vulcjigingscijfer voor de inkomstenbe lasting rekening hebben gehouden met het feit, dat de inkomens over 1926 die als maatstaf gelden voor de heffing 1927, door de staking in de manden industrie en door den minder gunstigen toestand in den land- en tuinbouw, zullen blijken te zijn. De Voorzitter deelt vervolgens nog mede 4 dat de leden een afschrift van de begrooting krijgen thuis gezonden en dat ze daarna in de vergadering zal worden behandeld. 20. Wijziging der begrooting 1926. Conform het voorstel wordt besloten. 21. Schrijven van den heer van den Hout, houdende het verzoek om zijne woning in huurprijs te verlagen althans het onderhands te kunnen huren voor f275 per jaar. Door de personeele belasting is zijn woning geschat op een huurwaarde van f450. Voorz. Door den fiscus zijn de huizen hier veel te hoog geschat. Diegenen die daarover hebben gereclameerd hebben vermindering gekregen. De velen die dat niet hebben gedaan, zijn nu hoog aangeslagen. Erkend moet worden dat de huur te hoog geschat is, maar f 275 is weer wat erg goedkoop, en daarom stellen Burg. en Weth. voor de huurwaarde te bepalen op f350 per jaar. De heer v. Udenhout zou de huur waarde bepalen op hetgeen hij altijd heeft betaald. Aan den tuin heeft hij toch niets. Den he^r Daelmans komt de huur waarde ook zeer hoog voor. Aan den tuin heeft hij niet veel. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. het huis met andere woningen hebben vergeleken. Die andere waar de veldwachter in woont, zijn ook op een huurwaarde van f275 geschat. De heer v. Udenhout meent dat die woningen ook zeker zoo aange naam zijn om in te wonen dan in dat oude schoolhuis. De heer Daelmans stelt voor de huurwaarde te bepalen op f300 De heer v. Wagenberg kan geen enkele reden vinden om de huur te verhoogen, integendeel wel om te verlagen. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten de huur op f300 te bepalen. Bij de rondvraag merkt de heer v. Udenhout op dat de weg vanaf v. d. Avoort naar den Dijk goed in orde is gemaakt. Hij geeft in over weging om te verbieden dat daar auto's passeeren anders is alles weer spoedig stuk gereden. Voorzitter. Ik zal eens onderzoeken of zulks kan. Ik zal er de Prov. ver ordening op naslaan. Van Sprang. Die eene lantaarn bij v. Heivoort op den Kleinen Akker moest een weinig worden verzet, dan wordt het daar heelemaal verlicht en nu is een gedeelte daarvan steeds in het duister gehuld. Voorzitter. Wij zullen het eens onderzoeken. Van Halder. De hooimijten moeten geruimd worden, dat wil zeggen dat ze 5 M. van den openbaren weg of van een woning moeten staan. Ik juich deze maatregel toe, maar zou willen verzoeken om nu de mijten er staan, aan degenen die daarom vragen ontheffing te verleenen. Voorzitter. Bij brand roept men. en ook de raadsleden, dat het een schan daal is dat de hooimijten zoo dicht bij den openbaren weg en de woningen gezet mogen worden. Ik heb er nu maar ineens ingehakt en alle menschen voorgeschreven dat ze zorg moeten dragen dat de mijten 5 M van den openbaren weg staan Nu er zoovelen sigaretten r )oken en vooral de jongens het eindje van de sigaret zoo maar achteloos weg werpen, moet er voor gezorgd worden dat de hooi mijten ver genoeg van. de wegen zijn afgelegen opdat door het wegwerpen van een sigaret geen brand kan ont staan. Als ik landbouwer was zou ik niet gerust slapen als vlak bij m'n woning een hooimijt stond. Van Halder. Dat is wei zoo, maar nu die mijten er pas meer zijn gezet zou ik ze een beetje willen helpen Vcorzitler. Dan zouden ze er bijna nog een geheel jaar moeten staan. In die tusschentijd kan heel het dorp wel afbranden juist door die miiten Die nu totaal geen plaats hebben dat zijn er ongeveer 10, heb ik ont heffing verleend. Daar waar de tram langs rijdt is het verschikkelijk ge vaarlijk. Men ziet de stukken vuur er soms uitvliegen Van Halder. Ik geef toe, het is gevaarlijk. Voorzitter. Wij moeten de knoop nu maar ineens doorhakken. Van Heivoort, 't Zijn altijd dezelfden die bezwaren maken. Een boer moet door deze bepaling wel vijf van die mijten gaan verplaatsen maar heeft daar in 't geheel niet tegen opgezien Voorzitter. Tegen die onwillig zijn, zal proces verbaal worden opgemaakt. Er zijn er bij de 200 aangezegd om de mijten te verplaatsen. De boeren heb ben nu niet zooveel werk meer als een paar weken terug en kunnen daarom best aan deze verplichting voldoen De heer v. Wagenberg zegt met ge noegen te hebben gezien dat de hooge belastingen naar beneden zullen gaan en ook dat f 4500 zal worden afge lost voor het transformatorhuisje. Dat is een stap in de goede richting waarom hij enkele jarefi geleden al heeft gevraagd. Het voorstel van in voering van dubbele tariefmeters is goed en nu hoop ik dat Burg. en Weth. hun aandacht eens zullen schen ken aan de kas-geldleening. Die lee ning moet men zoo gauw mogelijk de wereld uithelpen De Voorzitter zegt dat deze gelei delijk aan wordt verlaagd. Pas is er f 5000 afgelost en in het voorjaar hoopt men weer veel te kunnen af lossen. Het heeft de volle aandacht van Burg. en Weth. De heer Boom geeft in overweging om naar een andere plaats om te zien voor de vuilnisbelt- Voor den toegang tot de 350 H A. grond die de laatste aren juist productief zijn gemaakt is het slecht want men kan er bijna niet passeeren. De heele entree is wegge nomen. Spr. geeft in overweging om iet vuil in de Wiel bij Donners te laten werpen. Jaren zullen er over heen gaan eer die gedempt is. Voorzitter. Men kan daar met geen kar <omen en bovendien is het juist voor de entrée van het dorp, dat is nog erger dan voor de entrée van het and Door Burg. en Weth. is er ook al meermalen over gesproken, maar we hebben nog niets geschikts ge vonden. Wel is het oog eens gevallen op de Hooge Hei, maar dat is te ver. Boom. De entrée van het dorp be hoeft niet ontsierd te worden want het vuil verdwijnt in de Wiel. Van Udenhout. Ze zijn er al mee bezig want ik heb er een kar met oud jzer zien neergooien. Voorzitter De kwestie is maar dat ze het voorden Wiel neergooien. Men zal er dan een geheelen dag iemand kunnen neerzetten die de boel op ruimt. Ik zal echter de zaak nog eens in de vergadering van Burg. en Weth. bespreken. Daarna wordt de vergadering ge sloten. MADE—DRIMMELEN. (Vervolg). De Voorzitter deelt mede dat de boeren in dezen tijd allemaal dorschen. iet gevolg daarvan is dat de maxi male belasting bij de P.N E.M. wordt overschreden wat de gemeente telkens 140 kost. Burg. en Weth. hebben gedacht om een regeling te treffen c at niet alle boeren tegelijk mogen dorschen maar telkens op vastgestelde uren een wijk. Kan daartoe niet worden besloten, dan moet het tarief voor hen worden verhoogd, want om maar aldoor f 140 toe te geven gaat niet op. Segeren Azn. Zit die overbelasting an alleen in het dorschen. Voorzitter. Zeer vermoedelijk wel, want het is een verschijnsel dat zich al jaren voordoet. Gaan de boeren in October aan het dorschen, dan krijgt men de overbelasting. Norbart. f 140 toegeven gaat niet, maar men moet de bedrijven absoluut niet gaan belemmeren. Voorzitter. Wil men er niet aan om dan die en dan weer die groep te laten dorschen, dan moet het tarief verhoogd worden. Ik had van de boeren eens willen hooren wat ze het meest gewenscht achten. Segeren Azn. Beperken in den arbeid gaat niet. Als hei slecht weer is wil een boer dorschen. Is het goed weer dan gaat hij het bietenveld in. Van Beek Ik zou niet gaan zeggen dan en dan mag men dorschen want in Wagenberg heeft men ook een dergelijke bepaling getroffen en het gevolg daar is dat reeds drie boeren een benzine motor hebben aange schaft. De boeren moeten kunnen dorschen als ze willen. Is het slecht weer, dan moeten ze kunnen dorschen en moet er niet gezegd kunnen wor den nou mag je dat niet doen. Inplaats van voordeel zou men dan een strop aan zoo'n bepaling kunnen hebben. Voorzitter. Het gaat niet direct om de verdiensten, alleen maar om er geen strop aan te hebben. Segeren Azn. Eerst werd er gezegd we moeten zien dat de boeren met hun bedrijf aansluiten en nu ze er zoo wat allemaal bij zijn, zou men ze gaan bemoeilijken. Laat de boeren maar dorschen wanneer ze willen. Waar komt de belasting vandaan. Van der Sluis. Er is nu direct nog geen reden Eerst als men ziet dat het bedrijf niet meer rendabel is moet men tot andere maatregelen overgaan. Segeren Azn. Ik geloof dat er veel boeren zullen zeggenloop naar den donder, ik koop gauw een benzine motor. De boeren zullen liever een paar centen meer willen betalen dan in hun bedrijf te worden gestoord. Voorzitter. Ik geef gaarne toe dat het voor den boer lastig zou zijn, maar tenslotte mogen de lichtverbruikers toch de dupe vairdeze kwestie niet worden. Wordt besloten dat Burg. en Weth. de kwestie nog eens nader zullen be kijken. De heer Diepstraten wijst er op dat op enkele plaatsen het zaagmeel tegen de boomen, die van de gemeente zijn, wordt opgehoopt, tengevolge waarvan de boomen dood gaan Spr meent dat het gemeentegrond is wat die menschen in beslag nemen. Daartegen wil hij zich niet verzetten indien ze de boomen dan maar beschermen Voorzitter. Wij zullen daar onze aandacht eens op vestigen. De heer Norbart komt nog eens terug op de kwestie van de wijze waarop te Drimmelen het havengeld wordt geind. De verordening op de heffing van het havengeld moet worden herzien, want naar zijne meening zit die niet in elkaar zooals zulks behoort Spr. wil eerst de vraag stellen of de pachter zijn rechten van pachter mag overdragen. Wel mag iemand worden aangesteld om het geld op te halen, maar nimmer mag men al de rechten overdragen en zeker niet als zoo iemand er nog café-houder bij is. Dat is een fout in het contract die aanleiding kan geven en geeft tot allerlei moeilijkheden. Uijthoven is, toen een schipper wei gerde te betalen omdat hij in de meening was dat hij dat niet behoefde te doen, met de politie gekomen om den schip per zoo te dwingen te betalen. De schipper heeft het toen maar gedaan om verdere schande te voorkomen maar die handelwijze komt niet te pas, kan niet door den beugel. Naar spr. meening is dit een straf bare zaak. Volgens art. 4 van de ver ordening is men niet gerechtigd zoo op te treden, maar moet, als iemand weigerachtig is te betalen, eerst een dwangbevel worden uitgereikt. Nu is de handelwijze in treurig en roept om wraak" Spr. wijst er vervolgens nog op dat de verpachting niet heeft plaatsgehad volgens art. 38 van de gemeentewet De Voorzitter merkt op dat de ver pachting door Burg en Weth. is jehouden. De raad heeft Burg. en Weth. gemachtigd tot het houden van verpachtingen, verkoopingen, enz. Norbart. Dan zou ik dat besluit vernietigen want dergelijke zaken geven maar aanleiding tot de meest onaangename zaken. Ik stel voor om alles wat tot de havengeschiedenis behoort, de verordening op de in- vordering van hel havengeld, de manier waarop gepacht wordt, te herzien. Voorzitter. Als de tijd van ver pachting verstreken is zal een com missie worden benoemd, die de ver ordeningen in studie neemt Dat is n een vorige vergadering al besloten. Nu kan men van deze verordening niet af. Norbart. Daar staat toch in dat de verordening ten allen tijde kan worden gewijzigd. Komen er dan bepalingen die in het nadeel van den pachter zijn, dan kan hem daarvoor een vergoeding' worden gegeven. Voorzitter. Als de haven dan maar te verpachten is. Kijk eens wat de gemeente er nu voor krijgt. Norbart. Dan moet de gemeente de haven zelf maar exploiteeren. Er moeten maatregelen genomen worden dat een dergelijke diepgrie- vende vernederende behandeling, niet meer kan voorkomen. Van Loon is pachter en die mag dat zoo zonder meer niet aan Uijt hoven overdoen. i Voorzitter. Hij mag die functie voor Van Loon uitvoeren. Daar verzet zich i geen enkele bepaling van de wet tegen. Norbart Iemand met een café, dat is af te keuren. Mijnheer de Voorzitter, mijne heeren, een schipper heeft ook schaamte gevoel, die wil ook niet gaarne zoo beleedigd worden. Indien een schipper zegt ik behoef niet te betalen omcLr ik slechts lig plaats heb genon^gk^ K eenige repa ratie aan mijn scd^^^Tatèn verrichten, dan moet het riTët kunnen gebeuren dat de havenmeester met een politie komt aanstappen. Dat is een schande voor den Rijks veldwachter die zich daarvoor leende. Een dergelijke toestand mogen wij raadsleden niet sanctioneeren, doen we dat, dan zijn we een troep kwa jongens, niets meer. De heer v. d. Sluis merkt op dat de. kwestie een diepere beteekenis heeft. Door den heer Norbart is op de Rotterdamsche beurs reclame ge maakt. Door hem is gezorgd dat men in de Drimmelsche haven kan komen zonder havengeld te betalen, als men reparatie aan zijn schip heeft te ver richten en dal komt nu falikant uit. De heeT Norbart zegt dat het waar is dat hij op de Rotterdamsche beurs met schipper de Bot van het Veer over het havengeld dat hier worat geheven, heeft gesproken. Dfe schip per zei tegen htm: jij bent nou lid van den raad, maar hoe komt het nu dat ze bij jullie de industrie niet be- voordeelen, dat ze de schippers die ligplaats nemen voor reparatie laten betalen. Ik heb toen gezegd dat het nog een oude verordening was en dat binnenkort die verordening wel zou worden gewijzigd omdat ook voor de machinefabriek in Drimmelen een der gelijke bepaling nadeelig werkt. De raad heeft in dien geest ook een be sluit genomen. Na die vergadering van den raad, zegt spr., is Uythoven bij deri bur gemeester gekomen. Of hij hem, toen bang of blij heeft gemaakt, weet ik niet. Voorzitter. Niet blij of niet bang hoor. Norbarter zijn maanden over heen gegaan dus mocht ik aannemen dat aldus was besloten. Voorzitter. Zoo lang het contract loopt kan toch geen wijziging daarin worden gebracht. Norbart. Ten allen tijde. Den haven meester kan dan vergoeding worden gegeven. Ik heb geen propaganda ge maakt. Ik heb gewoon gezegd wat is besloten en wat overal het geval is. Overal doet men alles om de men schen te krijgen zooveel als maar kan omdat dit de neringdoenden ten goede komt en hier, hier kijkt men naar niets, hier moet alleen de haven meester maar goed gedaan worden. Voorzitter. Het zal zoo zacht wel niet zijn gegaan, er zullen wel harde woorden zijn gevallen. Norbart. Hij heeft het recht niet om de politie er bij te halen Ik wil dan ook hebben dat zoo iets niet meer kan voorkomen, maar dat de wettelijke weg wordt gevolgd. Voorzitter. Ik zal met den havenmees ter eene bespreking houden. De heer Norbart vraagt waarom in een vorige vergadering de subsidie aanvraag voor schoolgaande schippers kinderen niet in openbare vergadering is behandeld. Van der Reijdt. Dat ging niet. Het ging over personen en dan gaat het toch niet aan om in openbare verga dering te gaan bespreken hoeveel hypotheek hij op zijn schip heeft staan, of iemand oppassend is, enz. Voorzitter ik stel voor deze bespre king in geheime vergadering te houden. Norbart. Ik vrees de waarheid niet. Ik vrees, of liever gezegd, ik heb een hekel aan al wat geheimzinnig Is Na heropening der openbare verga dering vraagt de heer Van Beek of hier een plaats is aangewezen waar- heen, zoo ook hier de typhus mocht komen, de lijders gebracht kunnen worden. De Secretaris deelt mede dat een jerceel grond, gelegen tegenover den teer Blijlevens, daarvoor isaangewezen. Binnen 24 uur is daar dan een barak geplaatst. Daarna wordt de vergadering ge sloten. (Vervolg.) 3. Goedkeuring begrooting Gezond heidscommissie voor 1927. Wordt vastgesteld als aangeboden. 4. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Capelle over 1925. De ontvangsten hebben bedragen 12558.39, de uitgaven f 9851.457a. zoodat de rekening sluit met een goed slc)t van f 2705.9372. De Voorzitter merkt op dat in de ontvangsten een bedrag van f 255.50 voor landpacht is verantwoord welk bedrag nog niet is binnen gekomen. Verheijden. Dat zal wel meer voor komen, wacht maar. 5. Goedkeuring begrooting Burg. Armbestuur Capelle voor 1927. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uit gaven van f 9079 50. Ingezonden Mededeelingen. Verstopping of moeilijke en onregelmatge stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mifnhardt's Laxeertabletten. Bij Apothekersen Drogisten. Doos 60 ct 6. Vaststellen dubbeltallen voor de benoeming van leden van het College van Zetters. Worden benoemd de heeren B. v. d. Hoeven en W. Rijken en als plaats vervangers de heeren G. Heijmans en J. Huijsmans. 7. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1925. 8. Vaststelling verordening als be doeld bij art. 178 der gemeentewet (periodieke vaststelling van de van kracht zijnde verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd). Conform het voorstel van Burg. en Weth wordt besloten. 9. Vaststelling vergoeding inge volge art. 101 der L. O wet 1920 uit te keeren aan de bijzondere lagere school te Sprang met afrekening over het driejarig tijdvak 1922/24. De Voorzitter deelt mede dat het schoolbestuur waarschijnlijk met de afrekening geen genoegen zal nemen omdat door Burg. en Weth. enkele posten voor reiskosten zijn geschrapt. Van den Willigenburg. Willen ze in beroep gaan, dan moet het bestuur dit zelf Weten, maar Burg. en Weth. zijn van meening dat dit bedrag niet behoeft te worden uitbetaald. Voorzitter. Het gaat om een bedrag van f 140. Michael. Waren er geen rekeningen bij van koekjes? (Gelach). Wordt aldus vastgesteld. 10. Wijziging begrooting dienst 1926 Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. De Voorzitter schorst de vergade ring welke na een half uur weer wordt heropend. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor om D. Haafstna ontslag te geven als lantaarnopsteker. Er kwamen zoo veel en zulke gegronde klachten over hem in, dat wij genoodzaakt waren van de diensten van een ander gebruik te maken. Met algemeene stemmen wordt be sloten Haafsma te ontslaan. Verzoek van het Armbestuur te Capelle om 2 noodwoningen te mogen bouwen. Met algemeene stemmen wordt be sloten de vergunning te verleenen. Bij de rondvraag wijst de heer Verheijden er op, dat op de Willem van Gendsvaart en de Hoogevaart nergens eenig materiaal van de brand weer is ondergebracht zoodat men daar bij brand aangewezen is op de Heistraat wat veel te ver is. Voorzitter. Wij hebben gevraagd aan eenige menschen o a. ook aan Borne of daar wat materiaal mocht gebracht worden, maar niemand die daartoe genegen was. Verheijden. Bij Dekkers, is dat daar geen goede gelegenheid. Middelkoop. Dat zou daar gevraagd kunnen worden want de ruimte is er wel. Voorzitter. Ik heb ook al eens gedacht om ergens op den Dijk wat materiaal te plaatsen, maar dat gaat ook al niet of we zouden bij de Pro vincie een gedeelte van die loods moeten huren en dat wordt te kostbaar. De heer Kerst wijst op den molen. Daaronder beschikken ze over een groote ruimte. Voorzitter. Wij zullen daar eens een onderzoek naar instellen. De heer Verheijden zegt reeds in een voor-vorige vergadering betref fende de brandweer iets gevraagd te hebben en nu vindt hij het niet aardig dat die vraag tot nu toe straal gene geerd is Het is spr. niet te doen om de boel onder het oude raadhuis te brengen maar waar het materiaal van de brandweer nu is ondergebracht* nl. op het kerkhof, verstikken de slangen gelijk. Om die reden is hei er vroeger al eens weggehaald en elders ondergebracht. Voorzitter. Dat is gedaan op advies van den brandmeester Treffers. Die zei weer dat de slangen verstikken onder het oude raadhuis. Middelkoop. Het gebouwtje op het kerkhof is erg vochtig en dat zou nog niet zoo erg zijri als alles maar goed werd onderhouden. Maar hoe gaat het? Meestal worden de slangen zoo maar opgerold en blijven er dan zoo staan dat de schimmel er op zit. Als de slangen op tijd uitgehangen wor den, geeft het niet zooveel. Verheijden. Ik sprak een brand meester en die wist niet eens waar het brandweermateriaal 'is geborgen. Die dacht nog dat het onder het raadhuis stond. Voorzitter. Ik kom de volgende week toch in Capelle, dan zal ik eens kijken. De heer Michael wijst er op dat met de West N.-Br. Waterleiding Mij. overeen gekomen is dat betaald zal worden naar de huurwaarde. Aan deze overeenkomst schijnt de Mij. zich niet te houden want dezer dagen is iemand van de waterleiding afge sneden die 23 ct. moest betalen in plaats van 17 ct. zooals dat volgens de huurwaarde moest zijn. Hij geeft in overweging om bij de Maatschappij SPRANG—CAPELLE.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2