Dt tGHQ VAN HEI ZlllOEii Asthma TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. Openbare vergadejing van den raad dezer gemeente op Vrijdag 8 October des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer P. Dekkers. Ongeveer kwart over zes uur opent de Voorzitter de vergadering; aan wezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DÈ ORDE: 1. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede dat door het bureau van Verificatie te 's Hage de boeken bij de woningbouw zijn nagekeken en in orde bevonden. Eveneens bij den Gemeente-ont vanger. Het bureau schrijft dat de buiten gewoon behoorlijke verzorging hun bijzondere aandacht heeft getroffen. Betreffende het onderzoek van de boeken bij het Burgerlijk Armbestuur schrijft het bureau dat de inrichting van de boekhouding overzichtelijker behoort te zijn. Naar de meening van het bureau kan de tegenwoordige Armmeester zulks wel doen en zal daartoe ook wel genegen zijn. De heer Brokx vraagt of met het bureau al een regeling betreffende de kosten van het onderzoek is ge troffen. De Voorzitter zegt dat dit nader zal worden opgegeven. Schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van het verzoek om eenige bijdrafe te mogen ontvangen als tegemoetkoming in de kosten voor de herstelling van de sluis aan de Vrouwkensvaartsche haven. Ged. Staten zeggen het gevoelen van het gemeentebestuur, als zou de sluis tengevolge van het zware verkeer over den Prov. weg veel te lijden hebben, niet te kunnen deelen Doch al ware zulks het geval, dan nog zou geen gunstige beslissing kunnen wor- den genomen omdat de gemeente nu eenmaal voor de onderhoudswerken heeft zorg te dragen. De kosten van de verbetering van de sluis hebben bedragen A de Graauw f 161.22. Roovers f 793.30. Baggerwerk f228.75, totaal dus f 1183.17. f 1200 was voor het werk uitge trokken. Verzoek van A. v. d. Born om de havenbeschoeiïng van de Vrouwkens vaartsche haven aan de Oostzijde te willen herstellen Tengevolge van het uitdiepen der haven is de beschoeiing dusdanig verzakt, dat verbetering dient te worden aangebracht Adressant wijst er vervolgens op dat voor vier jaar geleden door Jan baas al is verklaard dat herstelling dringend noodig is. Van zijn over leden vader heeft hij altijd gehoord dat het onderhoud daarvan aan de gemeente is en dat de gemeente zulks dan ook altijd heeft gedaan. Dooreen persoonlijke kwestie is verbetering daarvan tot heden achterwege gebleven. Voorzitter, Met van den Bom heb ik afgesproken dat we deze kwestie nader onder het oog zullen zien. Zoo heel eenvoudig als 't lijkt is de kwes tie niet, maar we zullen opzoeken wat er van te vinden is. Tot heden heb ben wij nog niets gevonden, maar wij zullen er onze attentie aan blijven schenken. Van de Rijken. Volgens de laatst vastgestelde politie-verordening kan de gemeente verplichten om de beschoei ing te laten herstellen. Maar nu wil ik eens deze vraag stellen. Indien de gemeente altijd verpiicht is geweest om de beschoeiing te on derhouden, kan dan maar door een enkele bepaling in de politie-verorde ning op te nemen, men deze verplich ting van zich afschuiven. Is die zaak door zoo'n bepaling nu als geheel af gedaan te beschouwen. Voorzitter. Volgens mij niet, dat moet ik u eerlijk zeggen. Ik wil ook aannemen wat van den Bom zegt, maar wij moeten toch nagaan welke besluiten daaromtrent vroeger door den raad zijn genomen. Als in de oude rekeningen te zien is dat door de gemeente voor herstel van de be- schoeiïng ooit iets betaald is, dan kun nen wij voortbouwen. Ik heb v. d. Born ook gezegd dat als hij nadere argumenten kan vinden, hij dat maar moet komen zeggen. Van de Rijken. Zegt van den Bom in zijn schrijven niet dat de politie daar palen heeft uitgehaald en toen aan de overkant heeft ge bracht. Dat is dan, dunkt mij, wel een bewijs dat de gemeente daar iets heeft te zeggen, anders zou zoo iets toch niet gebeuren, Voorzitter. Ik zal een en ander nog onderzoeken en dan heeft de raad te beslissen. Vroeger maakte men daar ook ge bruik van om er hooi te plaatsen. Van de Rijken. De menschen die aan de Westzijde van de Kerkvaart- sche haven wonen, moeten zelf de be schoeiing onderhouden. Nu er een wegen-belasting is moet van dat geld de beschoeiing worden onderhouden. Het komt mij voor dat men dat nu verplicht is. Voorzitter. Ik moet den raad in over weging geven om erg voorzichtig te zijn daarmee, want werkelijk heeren, het kost heel wat moeite en hoofd brekens om de begrooting hier klop pend te krijgen. Trouwens als men zoo door zou gaan redeneeren zou onderhand alles voor rekening van de gemeente gedaan moeten worden. Van de Rijken. Dat zal er aan lig gen, hoe de zaak in elkaar wordt gezet. De Voorzitter zet uiteen waarvoor de belasting wordt geheven. Van de Rijken Het komt nu meer malen voor dat er van die zaken zijn die de menschen niet weten omdat ze nooit iets hooren van de gemeente zaken. Men weet hoe het gaat, de raad besluit en daar in den Bosch wordt het dan goed gevonden en de men schen weten van niets. Voorzitter. Dat kan vroeger het geval zijn geweest maar nu de cou ranten van de raadsvergaderingen een verslag geven en een er zelfs altijd een woordelijk verslag geeft en de menschen heel wat meer de courant lezen dan vroeger zulks het geval was, nu zal het heel weinig of niet meer voorkomen dat de menschen omtrent deze zaken niets weten. Van de Rijken. Er zijn nog andere gevallen. Men kan Waspik niet bij Rotterdam gaan vergelijken. Voorzitter. De heeren weten alle maal dat het havengeld weinig of niets opbrengt. Burg. en Weth. willen dan ook in een volgende vergadering met een voorstel komen om in de verordening op de heffingn van kaai- gelden een wijziging te brengen. In de gemeente Raamsdonk moet men, al heeft men maar een uur gebruik gemaakt van de kade, al voor een dag betalen. En dat is niet meer dan billijk ook. Woidt van een eigendom van de gemeente gebruik gemaakt, dan moet men daar maar voor betalen als van de haven of kaairechten zoo wat niets binnenkomt, dan kan men moeilijk veel daaraan gaan doen Men kan toch al die werken niet betalen uit de inkomsten-belasting. Van de Rijken. Als er een wegen belasting enz. is. dan moet de ge meente uit die opbrengst voor het onderhoud zorgdragen. Voorzitter. Met een bescho iïng is dat toch iets anders. Afin, een ieder heeft zijn eigen meening en is vrij in z'n denken, maar ik acht me toch verplicht om de heeren te waarschuwen met zulke zaken. We weten toch hoe weinig dat er van de, belasting binnen komt en we weten ook dat er maar weinig menschen overblijven, die be lasting kunnen betalen. Van de Rijken. Ik spreek hier niet voor me zelf, ik zal het wel betalen, maar ik wijs alleen maar op het on billijke van de zaak. Schrijven van H. Schellekens, hou dende het bericht dat hij aangeslaan is om f5 20 schoolgeld te betalen. Adressant wijst er op dat hij niet in de inkostenbelasting is aangeslaan en derhalve dan ook geen schoolgeld behoeft te betalen. De Voorzitter zegt dat zulks juist is, waarom Burg. en Weth. voorstellen afschrijving te verleenen. Van de Rijken. Er zullen wel meer menschen zijn die schoolgeld betalen en dat niet behoeven te doen. Door dat ze dat niet weten, doen ze het. Daar moest een andere regeling zijn want nu komt het voor dat werkelijk gegoede menschen niet betalen, terwijl, menschen die er hard voorzitten zulks wel moeten doen Dat is zoo onrecht vaardig als het maar zijn kan. Voorzitter. Dat is ook onbillijk, maar daar is niets aan te doen. Van de Rijken. Menschen met kapi taal, doch die door een of andere omstandigheid, in het afgeloopen jaar geen winst hebben^gemaakt. behoeven niet te betalen, ook geen Rijksinkom stenbelasting. Die andere menschen weten van niets en betalen maar. Spr. vraagt of uit de lijsten van den Rijksontvanger het een met het ander niet is na te gaan. Voorzitter. Men kan altijd een ver zoek om afschrijving doen. Van de Rijken. Die menschen zijn daar niet zoo mee op de hoogte. Brokx. Tegenwoordig weten ze het wel hoor. Van de Rijken. Is aan die onbillijk heid nu niets te doen. Voorzitter. Daar is al zooveel over te doen geweest. Wij hebben geen enkele medezeggingschap daarover. Wordt met algemeene stemmen be sloten de gevraagde afschrijving te verleenen. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over het dienstjaar 1925. Voor den gewonen dienst hebben de ontvangsten f 76066.735 bedragen en de uitgaven f75427.51. alzoo een batig saldo van 639.275. Voor den kapitaaldienst hebben de ontvangsten f 218.117.74 en de uit gaven f 213.038.93 bedragen, alzoo sluitend met 'n goed slot van f 5078 81. Brokx. De Commissie met het onderzoek belast heeft alles in orde bevonden en stelt voor tot voorloopige vaststelling te besluiten, waartoe wordt besloten. 3. Vaststelling gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1927. Voor den gewonen dienst bedragen de ontvangsten en uitgaven f64241 86 en voor den kapitaaldienst f40178 81. De heer Verschuren zegt dat over de 3'2°/o bijdragen van de ambtenaren in hel pensioenfonds veel is gesproken. Hij wil daarom daarover hier niet meer spreken, alleen wil hij voorstellen om aan den ambtenaar ter secretarie, die tevens gemeente-ontvanger is en buiten gewoon goed zijn best doet, een salaris verhooging van f 100 te geven. Hij wil die post met f 100 verhoogd zien. Voorzitter. In de vergadering die we over de begrooting gehad hebben is afgesproken dat we in de cijfers geen verandering meer zullen brengen en met geen andere voorstellen meer zouden komen. In verband daarmede is de begrooting geheel kant en klaar gemaakt en ligt nu gereed om aan Ged. Staten te worden opgezonden. Later kan bij wijziging van het besluit daartoe wel worden overgegaan. Verschuren. Ik zal de begrooting dan goedkeuren, maar stel voor om, hoe dit gebeuren moet kan me niet schelen, het salaris van den ambtenaar ter secretarie met f 100 te verhoogen. Brokx. Ik wil m'n voorstel gestand doen en stel voor het salaris met f 200 te verhoogen. De heer v. d. Rijken zegt met het oog op de wegenbelasting zijn stem niet tot goedkeuring aan de begrooting te kunnen geven. Voorzitter. 'Dan had U dat in de Commissie vergadering ook niet moeten doen. Van de Rijken. Dan had dat beter toegelicht moeten worden. Had b v. Brokx niet op dien accountant gewezen, dan hadden we er aan vastgelegen. Ik heb mijn stem niet aan de goedkeuring gegeven, dat is geen officieele afspraak geweest. Voorzitter. Dat is geen motief om nu de begrooting niet goed te keuren als men zich met een post niet kan vereenigen. Zoo doorgaande zou dan een begrooting nooit goedgekeurd kunnen worden. Het eene lid zal zich niet kunnen vereenigen met het pre sentiegeld, een ander met de wegen belasting en weer een ander met weer iets anders. Meerdere leden verklaren dat in de voorvergadering afgesproken is de be grooting vast te stellen als toen is besloten te doen. De begrooting wordt daarna met op een na algemeene stemmen, die van den heer v. d. Rijken, vastgesteld. Brokx. Ik stel voor om het salaris van den ambtenaar ter secretarie met f 200 te verhoogen. Een ambtenaar die zich geheel geeft, moet een mensch- waardig bfstaan hebben. Als ik een knecht heb, wil ik ook hebben dat hij een menschwaardig bestaan heeft en dan moet het de g'meente ook doen. Voorzitter. Met ingang van? Brokx. 1 Januari. Met 7 tegen 4 stemmen wordt be sloten het salaris met f 200 te ver hoogen. Voor stemden de heeren Brokx, de Hond, Vloeimans, Smits, A. Kamp, v. d. Rijken en Verschuren. Tegen de heeren J. Kamp, Rubbens, Ruitenberg en Pruijssers. Verzoek van de Pluimveevereeniging om gedurende 10 Woensdagen van 6 8 uur gebruik te mogen maken van een verlicht en verwarmd schoollokaal voor een te geven cursus in de Pluim veeteelt. Wordt met algemeene stemmen be sloten aan het verzoek te voldoen. Verzoek van den Boerenbond om van een verlicht en verwarmd school lokaal gebruik te mogen maken om daarin dan een landbouwcursus te geven. De heeren» Benjaminse en A. van Oversteeg uit Capelle zullen de lessen aan dezen cursus geven. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om ook aan datverzoekte voldoen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Besluit tot opheffing van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf. Voorzitter. Zooals de heeren weten, is het bedrijf aan de P.N.E.M. over gegeven en tot heden nog niet opge heven'. Wordt besloten tot opheffing over te gaan. 5. Besluit tot buitengewone aflossing eener geldleening van f 5000. Voorzitter, Aan het R K. Kerkbestuur is het schoolhuis voor f 5000 verkocht en nu stellen Burg. en Weth. voor om die geldleening waaraan nog f 11,250 valt te betalen met f 5000 extra af te lossen. Dat is in het finantiee! belang van de gemeente. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 6. Besluit tot het aangaan van een kasgeldleening voor 1926. Voorzitter. De kas is ontoereikend op 't oogenblik om alle betalingen te kunnen doen. Burg. en Weth. stellen daarom voor bij de firma Lankhuijzen Co., Bank te Raamsdonksveer een kasgeldleening aan te gaan groot f 25000 tegen den koers van 100 en 6°/o rente. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 7. Besluit tot wijziging der begroo ting over het dienstjaar 1926 Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten 8. Verzoek van den R.K Werklieden- bond en van neringdoenden inzake wijziging der kermis. Voorzitter, In de vorige vergadering hebben de stemmen over het al of niet verzetten van de kermis, gestaakt. Ik heb toen gezegd, dat in deze vergade ring dan daarover opnieuw gestemd zou moeten worden, maar daarin heb ik mij toen vergist. De vergadering was voltallig en staken dan de stem men, dan is de zaak daarmede van de baan. Het voorstel van Burg. en Weth. is daarmede dus van de baan en komt er van die kant dan ook geen voorstel. Van de neringdoenden is een schrij ven ingekomen waarin wordt verzocht de kermis weer op den ouden datum vast te stellen en niet meer gelijk te houden met die van Raamsdonk en Geertruidenberg. Adressanten wijzen er op dat de kermis slecht is geweest om de eenvoudige reden dat nu geen buitenmenschen komen. En waar de neringdoenden hier toch al zoo weinig verdiensten hebben, dringen zij er op aan om de kermis weer te houden als vroeger en niet gelijk met die uit de omliggende gemeenten. Van de R.K. Werkliedenvereeniging is een schrijven ingekomen waarin wordt aangedrongen om de kermis te doen houden als dit jaar nl. gelijk mét die in Raamsdonk en Geertrui denberg. Met verwondering en tevens met leedwezen hebben adressanten gezien dat men pogingen in het werk stelt pm de kermis weer op den ouden datum te laten doen plaats hebben. In het afzonderlijk kermis houden schuilt een groot more?! gevaar, zeg gen adressanten, want in dit geval zijn velen als 't ware aangewezen om tweemaal kermis te houden Door de sociale onrechtvaardigheid die nog in ernstige mate bestaat, zoeken de arbeiders veelal hun plezier waar dat niet moet worden gezocht, redenen waarom er zoo weinig mogelijk gele genheid moet bestaan om meermalen in het jaar kermis te houden. Ook in het belang van de organi satie achten adressanten het een gevaar dat meermalen in het jaar kermis kan worden gehouden omdat de jongelui dan meer aan uitgaan denken dan aan vergaderen. Adressanten willen toegeven dat er neringdoenden zijn die met gelijk stelling van de kermissen een weinig schade zullen leiden, maar de moreele kant moet het hoogste staan. Brokx. Ik stel voor om de kermis weer te doen houden als vroeger en niet meer gelijk met die in de omlig gende gemeenten Ik hoop dat de heeren die in een vorige vergadering daarvoor gestemd hebben zich, ook al is van zekeren kant drang uitge oefend om anders te stemmen, aan hun eenmaal ingenomen standpunt zullen vasthouden. De Hond. Mijnheer de Voorzitter. Zou u het ip het belang van de gemeente achten indien de kermis weer wordt gehouden als vroeger. Voorzitter. Ik laat me daarover niet meer uit. In de vorige vergadering heb ik mijn gevoelen gezegd Smits. Is het een uitgemaakte zaak dat de gemeente door gelijkstelling minder inkomsten heeft gehad. Voorzitter. De opbrengst van stand plaatsen is wel minder geweest. Smits. Er is zoo gauw een besluit genomen, maar ons schrijven is ver zonden nadat de zaak van te voren van alle kanten onder de oogen is gezien. Ik wil een oogenblik aannemen dat er enkele neringdoenden, enkele hoor, wat schade bij gelijkstelling van ker mis hebben, maar was het nu niet veel beter om een anderen weg te zoe ken om hun finantieelen toestand te verbeteren. Ik heb hier al meermalen er over' gesproken dat men alles in het werk moet stellen om hier wat meer industrie ie krijgen. In andere plaatsen werkt men daar zeer hard voor. Zoo heb ik ook meermalen in de couranten gelezen dat er een ventver- bod bestaat. Dat kan ook hier in het leven worden geroepen. Zoo zou alles en nog wat veel beter voor den midden stand zijn dan de kermis weer te verzetten op den ouden tijd. De café's worden hier, wat de be lasting op de biljart betreft, zwaar belast. Ik weet niet of de gemeente daar iets aan kan doen, maar ik zou stappen doen dat daarin verandering wordt gebracht. U, mijnheer de Voorzitter, is toch lid van de Vereeniging van gemeenten en zou toch iets in die richting kun nen doen. Het is een groot verschi of men een café heeft in een gemeente met meer dan 5000 zielen of daaron der. Het is een groot verschil of de biljart een heele avond loopt en iedere avond of zoo maar eens een enkele avond in de week. Als men de oogen eens naar dien kant openslaat, zou er nog wel eenige verdiensten te maken zijn. Ik denk dat op die manier meer zal te verdienen zijn dan met de ker mis weer te houden als vroeger. Brokx. Dus u zou de boeren het venten van eigen geslacht vee willen verbieden. Smits. Neen, alleen die van buiten de gemeente komen. Voorzitter. Het is waar, er zijn enkele gemeenten die het venten totaa verbieden. Smits. Had men hier een terrein waarop de verschillende vermakelijk heden geplaatst konden worden, dan zou er voor de gemeente wat meer uit te halen zijn en wel een voordee mee zijn te halen. Nu moeten de in richtingen bij particulieren terecht \Ci AKKER'» s komen, ze moeten dan een hooge pacht betalen en nog een zware be lasting, zoodat ze dubbel hebben te betalen. De schommel had zijn staan geld nog niet gebeurd. Ook de vlieg- molen heeft niets ontvangen en toen was de kermis nog niet gelijkgesteld. Een draaimolen kan men niet eens meer hier krijgen. Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen, daar heeft men nog flinke kermissen, maar daar krijgen de werklieden vrij en worden toch uitbetaald. Indien de patroons hier ook zoo eens deden, dan zou men ook heel iets anders zien. Brokx. Met de kermis deelen ze uit potten en dan zijn de arbeiders nogal finantieel krachtig. Smits. Dat zal wel, kapitaalkrachtig Van de Rijken. Zouden er geen andere invloeden zijn dat de kermis niet die drukte meer geeft. Dat de kermis stil is omdat men in Geer truidenberg ook kermis heeft, wil er bij mij direct zoo niet in. Van invloed is dat de menschen bijna geen verdiensten meer hebben en vooral van invloed is ook dat de menschen die nog over een paar centen beschikken, de gemeente dan verlaten. Er zijn er veel die zoo hun eigen gemeente afbreken. Laat men een vereeniging oprichten en besluiten om de eigen gemeente vooruit te zetten. Laten we allemaal met onze centen hier blijven. Brokx. Als men dat algemeen in toepassing zou gaan brengen, dan zou het voor de middenstanders er slecht uitzien Dat is iets wat onmo gelijk in practijk is te brengen. Van de Rijken. Die centen hebben gehad zijn naar Antwerpen of Brussel gegaan. Voorzitter. Ik zal hetwoorstel van den heer Brokx in omvraag brengen. Met 7 tegen 4 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Voor stemden de heeren De Hond, Rubbens, Pruijssers en Brokx. Tegen de heeren Verschuren, J. Kamp, Vloeimans, A. Ruijtenberg, A. Kamp, v. d. Rijken en Smits. Bij de rondvraag merkt de heer v. d. Rijken op dat een adres door hem is ingediend en vraagt of dit in behandeling komt. De Voorzitter zegt dat verschillende adressen zijn ingekomen waaronder er ook zijn van de straatbelasting, welke hij in een volgende vergadering allemaal tegelijk wil behandelen. De heer v. d. Rijken wijst vervol gens op de toezegging deslijds door de Waterleiding Mij. gedaan om ook de Vaartkant en daar verder op Waspik—Boven aan te sluiten. Dat zou worden gedaan zonder dat van tevoren behoefde te worden opgege ven hoeveel aansluitingen daar zullen komen. Voorzitter. En dan kunnen wii er nog bij vermelden dat er ingezetenen zijn, die een nota hebben ontvangen waarin hun meer berekend wordt dan anderen, wat onbillijk is. Op de vergadering zal ik daarop ook wijzen en zeggen dat het niet aangaat om juist de pio niers bij de anderen achter te stellen. Het is onbillijk om hen die later aan sluiten goedkooper te bedienen als zij die zulks het eerst hebben gedaan. Smits. Een ander praatje. Deze week zijn er een paar vrouwen voor den politie-rechter geweest. De politie twijfelde of een der getuigen wel be trouwbaar was. Voorzitter. Ik acht me niet verplicht om in openbare vergadering over po- litie-zaken te spreken. Op 't.oogen- blik twijfel ik er zelfs aan of ik wel bevoegd ben om op uw vraag te ant woorden. Smits. Het is niet in bet belang van de gemeente als het eene proces wordt doorgevoerd en het andere niét. Het proces van een mishandeling is toen niet doorgegaan. Voorzitter. Hier wordt het proces verbaal opgemaakt en of het al of niet wordt doorgezet is aan den officier van Justitie Trouwens het gaat niet aan over dergelijke zaken hier te praten Op de eerste plaats gaat het buiten ons om en op de tweede plaats zou niemand het prettig vinden als men in No. 82. Zaterdag 1G October 1926. 49e Jrg. gaat gepaard met verschillende verschijnselenbenauwdheid, kort-> adcmigheid, beklemdheid op de borst bij de minste 'inspanning. Akker's Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis, keelpijn. Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram ƒ1.50 550 gram 2.75 en 1000 gram ƒ4.50

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5