Koning, onze Geestelijkheid en onze Geloovigen ten dringendste uit dan ook dit jaar en volgende jaren diezelfde liefde en warmte voor Jezus' Koning schap aan den dag te leggen, waar mede wij toen den Onsterfelijken en Onzichtbaren Koning der Eeuwen er kend en gehuldigd hebben. Dezelfde drom van verknochte on derdanen en dienaren vuile dan onze tempels en heiligdommen, de paleizen van onzen Koning, dezelfde cijns van licht en bloemen vertolke Hem als om strijd onze nederige hulde, vertolke aan Zijn minnend Hart onze stijgende liefde en erkentelijkheid Ontvangen wij Hem vooral vol eerbied en vertrou wen in onze arme menschenharten, bieden wij Hem in ieder geval die harten aan. vaster dan ooit te voren besloten: Zijne alwijze wetten en ge boden te onderhouden in ons bijzon der en ons openbaar leven, zijn zoet juk en zijn zachten last te dragen in ons gezins- en in ons zakenleven, in ons staatkundig- en in onsvereeni- gingsleven, vaster dan ooit besloten al het mogelijke te doen om met blij moedige verloochening van onze geld zucht, onze hoovaardij en onze zinne lijke begeerlijkheden, vóór alles de ons door Jezus onzen Koning voorge houden en opgelegde gerechtigheid van het Rijk Gods te zoeken, en ron dom ons door gerechtigheid en liefde ons zelf en al onze evennaasten den waren vrede van Christus in Christus' Rijk te helpen herwinnen. Zóó moge deze jaarlijksche Feestdag Christus, onzen eenigen Koning, in Wiens goddelijke handen de Vader alles gesteld heeft, Christus, van Wien ons geopenbaard is, dat in niemand anders heil te vinden is, omdat eron der den hemel geen andere naam ons menschen gegeven is, door welken wij zalig worden, steeds algemeener doen gaan heerschen en triomfeeren van den eenen eindpaal der aarde tot den anderen. Zóó ga mede in ver vulling het woord door Isaias van Christus onzen Koning voorspeld (IX. 6-7) „de heerschappij is op zijnen „schouder gelegd, en zijn naam zal „genoemd worden Wonderbare-, Raad gever, God, Sterke, Vader der toe komende eeuw, Vorst des vredes. „Vermeerderen zal zich zijne heerschap- „pij en aan den vrede zal geen einde „wezen op Davids troon en over zijn „koninkrijk zal Hij zetelen, opdat Hij het „bevestige en sterke door recht en „gerechtigheid van nu af tot in eeuwig heid." 's-Hertogenbosch, 5 October 1926. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch. BINNENLAND. Mijnkwestie. In het kort komt het communiqué der Mijnwerkers hierop neer, dat de bonden afwijzen, dat in de naaste toe komst een voorstel tot loonsverlaging zal worden gedaan. Voorts wenschen zij den 6 urigen dienst op Zaterdag ingevoerd te zien op 1 December a s. en dat deze meer definitief geregeld wordt, terwijl zij voorts een uniforme regeling voor alle mijnen verlangen. Wat het tweede voorstel van de mijn- directies betreft, een tweeploegenstelsel op Zaterdag, dit wordt door hen defi nitief afgewezen. Een en ander in ant woord op de toezegging der directies. De werkgevers hebben algemeen zoover aan den eisch voldaan, dat de nieuwe regeling voor Kerstmis ingaat. Verder trekt de directie op verzoek de regeling in, waarbij een nachtdienst des Zaterdags vervalt en de arbeiders daarvan in andere ploegen zouden worden geplaatst. De regeering overweegt naar wij vernemen een wijziging van de Forensenbelasting, in dien zin, dat bedrijfsforensen beneden f2000 inko men worden vrijgesteld. Aan ,de Gedeputeerde Staten der provinciën is in dezen advies gevraagd. Naar de Tel. verneemt worden, nu de directeur van het nieuwe auto busbedrijf der Nederlandsche Spoor wegen, de heer Heg. van zijn onder zoek naar de explottatie van dergelijke ondernemingen in het buitenland is teruggekeerd, met kracht de voorberei dende maatregelen voor het nieuwe bedrijf voortgezet. Op het oogenblik ismen druk bezig een onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid der wegen waarlangs de bussen zullen moeten rijden. Men is reeds in onderhandeling getreden met verschillende gemeentebesturen, over de voorwaarden voor standplaatsen enz. Bovendien is men thans aangevangen met de personeelformatie. Het aantal sollicitanten voor allerlei functies is enorm, doch zooals van zelf spreekt, gaat het spoorwegpersoneel, dat nog op wachtgeld is, voor zoover voor het autobusbedrijf geschikt, vóór particu lieren. Bij de regeling van werkzaam heden heeft de Tweede Kamer heden middag besloten op Dinsdag 19 dezer te beginnen met .de openbare behan deling van de belasting ontwerpen. Het Belgisch verdrag is niet aan de agenda toegevoegd, daar het niet waarschijnlijk is, dat er voor 9 Novem ber, den datum van aanvang der begrootingsdebatten, gelegenheid zal zijn het verdrag te behandelen. Een uitvoerig artikel over het Nederlandsch-Belgisch verdrag besluit „De Maasbode" (r. k) aldus: „Minder dan ooit is er na de jongste M. v. A. van minister Van Karnebeek grond om dit verdrag ongewijzigd te aanvaarden". Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben, naar wij vernemen, hun goedkeuring verleend aan het raads besluit van Uithoorn tot stichting van een abatttoir, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer f 100.000. De minderheid van den gemeente raad en een groot aantal ingezeténen hadden bezwaren tegen dit plan inge bracht. Tel. De burgemeester van Zutfen heeft het vertoonen van de „Potemkin" film verboden. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Met verwondering heb ik de rede voering van den heer Michaël in de raadsvergadering van Sprang—Capelle, d.d. 6 dezer geleden. De heer Michaël merkt o.a. op toe vallig gehoord te hebben, hoe of het met die aanbesteding is gegaan. Van der Waals is na de aanbesteding aan komen loopen en heeft gezegdVan der Schans is geen baas en heeft geen werkplaats. Mijnheer Michaël dat wat U toe vallig heeft gehoord, hebben ze U toevallig verkeerd ingelicht. Mijnheer Michaël ik heb juist het tegenover' gestelde gezegd, omdat ik heel goed weet dat van der Schans zich in Besoijen gevestigd heeft. Mijnheer Michaël, zou het niet beter zijn, alvorens U mijn woorden om gaat draaien, dat U u eerst eens wat beter op de hoogte stelde Of komt het bij den heer Michaël wel eens voor dat hij iets zegt, dat hij zelf eigenlijk niet weet wat of hij zegt. U. M. de R,, bij voorbaat dank voor de verleende plaatsruimte. A. J. VAN DE WAALS. Geachte Redactie. Mag ik uwe aandacht en die uwer lezers vestigen op 't feit, dat het slacht vee enorm in prijs is gedaald. Sedert 1 Juli tot den dag van heden bedraagt die daling voor een vet beest van f 100—f 150 per stuk. En toch houden de slagers het vleesch vrijwel op de oude, zeer hooge prijzen. Naar evenredigheid, of betrekkelijk nog erger is dat het geval met de prijzen van het kalfsvleescb. Ik zou de slagers toch wel eens willen vragen of het nu nog geen tijd wordt om de prijzen eens flink te verlagen, waar zij toch zoo gaarne uitkomen voor de belastingpenningen der ingezetenen. Doen zij dit, en het is toch bij zulke lage veeprijzen een plicht, dan verlichten zij de huishoud- kosten reeds aanitferkelijk. Of moeten er eerst weer andere maatregelen komen Hoogachtend, X. Intern. Solisten-, Duetten- en Kwartetten-Concours van „Concordia" te Loonopzand. De zoo gunstig bekende harmonie Concordia te Loonopzand herdenkt haar derde lustrum en dat wel op waardige wijfce, nl. door het organ!-" seeren van een groot internationaal solisten, duetten en kwartetten-concours op Zondagen 17 en 24 October a.s. in de zaal van den heer Jac. Coomans. Dat dit concours in de volle sympathie staat, moge blijken uit het feit dat de burgemeester de heer J. L. v. Besouw het concours zal openen en een veertig tal autoriteiten en vooraanstaande per sonen schitterende prijzen voor dit concours schonken. ■Maar ook van de zijde der muziek beoefenaars is groote belangstelling getoond, niet minder dan 84 deel nemers hebben zich in verschillende afdeelingen aangemeld uit alle deelen des lands en wel het puikje der puiken, terwijl als jury fungeeren de heeren A. J. Roeien, Louis de Morée en Govert Dorrenboom. Het ijverige en sympathieke bestuur van de jubileerende vereeniging heeft alles in 't werk gesteld om de con- coursdagen zoo regelmatig en schitte rend mogelijk te doen verloopen en deelnemers en bezoekers een paar aan gename dagen te verschaffen en dat zulks aan dit bestuur goed toevertrouwd is, weet men bij ondervinding en ten overvloede men kan in Loon prettig feestvieren Terwijl wij de jubileerende vereeni ging onze beste wenschen aanbieden bij dit herdenkingsfeest, spreken wij de hoop uit dat deze prachtige har monie moge groeien en bloeien, haar naam steeds hooger moge stijgen tot haar eigen voldoening, tot eer van Loonopzand, en dat de concoursdagen in elk opzicht mogen slagen, een druk bezoek hun deel mogen zijn en voor deelnemer als bezoeker de aangenaam ste herinneringen mogen nalaten. Wij bieden onze lezers hierboven een foto der jubileerende vereeniging. voor zes cent! toen hij werd afgeluisterd door den beambte van den fiscus, die hem bekeurde wegens overtreding der Tabakswet. Eisch driemaal f 100 boete. 'n Duur bakzoodje. P. L. 20 jaar, los werkman te Vlijmen, zat op 27 Augustus aan een riviertje onder Cromvoirt met twee hengels te visschen. 't Was geduld oefenen, maar hij kreeg toch een aardig bakzoodje van dat springlevend geschud goedje bij mekaar. Ten slotte kreeg hij flink beet in den vorm van een bekeuring wegens visschen aan niet bevaarbaar water. Beschadiging van een hond. Het gerechtshof veroordeelde in hooger beroep H. M. de G., landbouwer te Drunen, die den hond van L. M. van Buul aldaar had aangeschoten tot f50 subs. 25 dagen hechtenis, met bevel dat het jachtgeweer waarmede het misdrijf werd gepleegd zal worden vernietigd. De rechtbank had verdachte ver oordeeld tot f40 boete. Diefstal met inklimming. De rechtbank veroordeelde J. A. S. uit Kerkrade, vroeger student, gedeti neerd, voor zijn misdrijf toerekenbaar verklaard, wegens diefstal met inklim ming in het Missiehuis ;St. Antonius" te Kaatsheuvel tot één jaar gevangenis straf. De eisch was één jaar en zes maanden. RECHTSZAKEN. Van de naamlijst der verdachten be klaagd van overtreding der Tabakswet, deze week 13 stuks, werd ook ter verantwoording geroepen B. W. B., winkelier te Almkerk. Verdachte was niet verschenen. Eisch: f50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Wil je 'r ook. J. E. S. koopman Den Bosch, bevond zich op de Botermarkt te Heusden. Zonder vergunning bood hij sigaren te koop aan. Wat verkoop jij? vroeg er een die daar voorbij kwam Sigaren aldus de koopman, ver heugd dat hij misschien zaken kon doen. En pienter liet hij er op volgen Wi! je er ook? De vermaarde „klant" was een be ambte van den fiscus, dus daar stond de koopman in Heusden te kijken En in den Bosch ook, want de eisch wegens overtreding der tabakswet luidde f100 boete subs 25 dagen hechtenis en verbeurdverklaring der tabaksfabrikaten van dien keer op de Botermarkt te Heusden. Overtreding Tabakswet. C. D. een koopman uit Den Bosch, vertoefde te Heusden om sigaren te verkoopen, doch was niet voorzien van een Tabaksvergunning. juist was hij bezig een zwoegenden schoenmaker, die in Heusden voor een open raam zat te puffen, blij te maken met zijn aanbod: eene fijne sigaar GEMENGD NIEUWS. Dinsdagmorgen is te Hoek van Holland binnengekomen de logger Vlaardingen 47 van de reederij Pot te Vlaardingen. De schipper rapporteerde, dat de stoomiogger „Copernicus", gemerkt „VI. 46", schipper Dirk Pen ning, Zondag tijdens het zware storm weer. nabij Doggersbank is vergaan. De bemanning van de „VI. 47" kon zeven leden van de opvarenden van de „VI. 46" redden, op de thuisreis zijn vier van hen overleden. De bemanning van de vergane „VI. 46" bestond uit zeventien koppen, zoodat dus in totaal bij dezen ramp 14 menschen het leven hebben verloren. De namen van de geredden, welke door de „VI. 47" zijn aangebracht, luidende jongste Corn. Assenberg uit Vlaardingen, de jongste Dirk de Waard uit Marken en de reepschitter Dirk Penning, zoon van denschipper, uit Vlaardingen. Volgens de monsterrol waren aan boord 17 opvarenden, het is evenwel mogelijk, dat een lid der bemanning nog een jongen heeft meegenomen, doch dit staat niet vast. Verdronken zijn schipper Dirk Penning uit Vlaardingen, stuurman Jan Weilhorst uit Vlaardingen, de machinist B. van den Berg uit Vlaardingen, de stoker W. Metaal uit Vlaardingen, de matrozen Lodewijk de jong, Simon van Roon, beiden uit Vlaardingen, Pieter Peereboom, Hendrik Heeman, Corn. Visser, H. Visser, allen van Marken, J. Manneken uit Vlaardingen, de oudste Jan de Groot Czn., de oudste Pieter Visser Hzn. en de reepschitter Corn. Roos Czn. De „VI. 47" heeft behalve de drie bovengenoemde geredden meegebracht de lijken van L, de jong, P. Peereboom, C. Visser en P. Visser. Het staat dus vast, dat er 14 per sonen om het leven gekomen zijn. De stoomiogger „VI. 46" is onge veer twee weken geleden ter visscherij vertrokken. In de schaduw van de kathedraal waar het jongste Eucharistische congres geopend is, in North Statestreet te Chicago, hebben gisteren twee smok kelaarsbenden slag geleverd, waarbij een advocaat, verdediger van het hoofd van de eene bende, doodelijk gekwetst is en twee boeven gedood zijn. O'Brien, de advocaat, wiens welsprekendheid al menig misdadiger van de galg gered had, was belast met de verdediging van Joe Saltis, hoofd van een bende biersmokkelaars, die met een vriend beklaagd was van den moord op een ander bendehoofd. Even nadat hij Dinsdag de rechtzaal verlaten had. voor de bloemenwinkel, waar de bende van Saltis haar hoofdkwartier heeft opge slagen, werd O'Brien aangevallen. Hij was juist uit de tram gestapt en de twee makkers van Saltis waren juist per auto aangekomen, toen uit een raam van de tweede verdieping van een huis aan den overkant een machine geweer begon te knetteren. Terzelfder- tijd kwam een auto aansnorren, waar uit geweerschoten op Saltis vrienden werden gelost. Diens beide makkers sneuvelden en O'Brien kreeg drie kogels in den buik. Toen de politie arriveerde, was het huis. waaruit geschoten was, leeg. Het machinegeweer was in een zijstraat gegooid. De gevel van de kathedraal is door het machinegeweervuur beschadigd. De aanvallers zijn waarschijnlijk dezelfden, die onlangs een substituut officier van justitie met machinegeweer vuur gedood hebben. De politie schijnt weinig hoop te hebben om ze in han den te krijgen, doch wrijft de handen in elkaar, dat de misdadigers onderling een flinke opruiming in hun gelederen houden. Bij Anastacis (Brazilië) is een passagierstrein op een goederentrein geloopen, waardoor 8 reizigers zijn gedood en ongeveer 50 gewond. Te Berlijn Friedennau, hebben dieven, die zich den heelen Zondag in een wijnkelder hadden verstopt, zich des nachts toegang verschaft tot een juweelenwinkel en daar voor ongeveer 30.000 mark gestolen. Vier jaar nadat veldmaarschalk sir Henry Wilson vermoord op den drempel van zijn huis op het Eaton- plein te Londen, heeft de politieke afdeeling van Scotland Yard de hand gelegd op geheime bescheiden over de bedrijvigheid van de Sinn Feiners te Londen, warin met name één van de moordenaars, O'Brien, genoemd wordt. De stukken zijn aangetroffen in een geloten tasch, die op naam van een Ier in depot was gegeven op een bestelkantoor in Goswell Road, De tasch bevatte ook een revolver met patronen. De speurders zijn over tuigd, dat de stukken dooreen vrouw geschreven zijn. Er is ook sprake van een samenzwering om een groote electrische centrale te vernielen. Dinsdagnacht 3 uur zijn ortder Kethel door den posttrein Rotterdam —Den Haag—Amsterdam vier spoor- wegarbeiders, die allen te Kethel woonachtig waren, doodgereden. Zooals we in ons vorig nummer onder laatste berichten hebben meegedeeld. Dit noodlottige droevige ongeval heeft zich als volgt toegedragen Men is bezig de baan tusschen Schiedam en Kethel op te hoogen. Vannacht was daarvoor een trein met zand en grint aangekomen. Komtzoo'n trein aan, dan wordt tijdens de lossing één van de twee spoorbanen vrij ge maakt. In dit geval was, van Schiedam —Kethel komende, de baan rechts vrij gemaakt. Na de lossing van den zandtrein werd, omdat het weer zoo buitengewoon ongunstig was het regende en stormde, zoodat er van ver- der werken geen sprake was be sloten, den arbeid niet voort te zetten. De ploeg Schiedam—Kethel heeft zich toen naar huls begeven, maar inplaats van op de uitgesloten baan, moeten de mannen op de voor het verkeer nog open staande rails hebben geloo pen. Ze hebben er zich waarschijnlijk geen rekenschap van gegeven, dat daardoor de mogelijkheid bestond, dat ze door een achteropkomenden trein werden verrast; maar juist deze baan genomen, omdat ze de uit dfr richting Delft komende goederentreinen dan konden zien aankomen. Deze ploeg bestond uit den 42 jarigen ploegbaas C. G. Noomen, zijn 20 jarigen zoon L. Noomen, den 38 jarigen G. Derk Hoekzema en den 32 jarigen A. J. Kwant, allen te Kethel woonachtig. Deze vier mannen zijn allen gedood. De ploegbaas Joh. Blom, van de ploeg Kethel—Delft, die op een af stand van 150 M. achter de vier was aangekomen, maar de andere, de af gesloten baan had gehouden, zag toen hij in den stikdonkeren nacht op de plaats, waar het ongeluk had plaasts gehad, was aangekomen, iets verdachts liggen, maar hij werd zich nog niet bewust van den omvang van de ramp, die was geschied. Denkende, dat een koe of paard was overreden, en voor een volgenden trein gevaar vreezende, begaf hij zich naar de spooorweghalte men begrijpt ,dat het ongeval op de lijn Schiedam—Delft en niet op lijn van den beruchten overweg is gebeurd om assistentie te halen. Met de helpers samen vond hij toen de verminkte lijken van twee Noomens en Kwant; het lijk van Hoekzema werd een 20 meter verder gevonden. Een wachtsman uit het wachtlokaal bij de halte is daarop naar het dorp gegaan en dr. Sauer en Burgemeester Verveen gewaarschuwd. De lijken zijn door spoorwegperso- neel uit Schiedam naar de halte Kethel gebracht en daarna voorloopig geplaatst in een schuur bij die halte, waar ze gekist zullen worden. Aan den spoorwegoverweg te Orthen ('s-Hertogenbosch) is gister middag een tweejarig kind van den heer van O. onder de afsluitboomen doorgekropen juist toen trein no. 305 uit Utrecht naderde. Het kind is over- reden en gedood. Nabij de Corneliabrug te Noord- wijkerhout is gisterochtend de zand- schipper v. d. Putten uit Vogelenzang bij een rukwind overboord geslagen en verdronken' De man laat een groot gezin achter. (Buiten verantwoorden)kheid der Redactie.) BOSSCHE RECHTBANK.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 7