Voor Huis en Hof. Ziekte en Pijn moeten zoo zuinig zijn als het maar kan. Van Hemert. Is er nog geen bericht gekomen of aan het balhoofd gelost zal blijven mogen worden. Voorzitter. Neen, dat gaat daar alle maal weg. Voor 1 November moet dat daar alles zijn verwijderd, wil jnen met het Rijk in geen moeilijk heden komen. Van Vrede. Is er geen vergunning gekomen om daar te mogen blijven lossen. Voorzitter. Dat mag nergens. Winkel. Dat heb ik van te voren wel gezegd. Ge moet nu alles af breken dat is trouwens zoo ook besloten. Voorzitter. Zou het nog eenige waarde hebben. Winkel. Er liggen nog een hoop keien, die zou ik er toch zeker uit doen. Voorzitter. Die moeten blijven liggen. Winkel. Neen, ge moet alles ople veren zooals ge het hebt gekregen. Nou, en die keien hebben wij gelegd, dus moeten we ze er uithalen. Dobbelsteen. De manier waarop dat alles zal worden weggehaald en uit genomen, zou ik aan Burg. en Weth. overlaten. Van Vrede. Ik zou het voor afbraak verkoopen, dan is de gemeente over al af. Van Hemert. Aan de brug zijn nogal wat goede planken en balken. Voorzitter. Wij zullen trachten er zooveel mogelijk van te krijgen. Van den Brand. En anders moet ge alles maar afzagen. (Gelach). Vaststelling begrooting G. E. B. Dobbelsteen. Hoe is het met de ta riefkwestie. Voorzitter. Dat zullen we 't laatst doen, dan hebben we een beter over zicht. Van Hemert. Hoe zit het met het licht, 't Is bij ons 's avonds erg donker Voorzitter. Zondag wordt bekend gemaakt dat Vrijdag de aanbesteding plaatst heeft. 5. Aanbieding begrooting Burgerlijk Armbestuur. Wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 1893.60 6. Bespreking verkoop boomen in de Bernsche Hoeve. Voorzitter. Buig. en Weth. zijn van meening dat we nog eens moeten pro- beeren om de boomen te verkoopen. Winkel. Ik ben er voor om ze alle maal te verkoopen. Van Hemert. Er worden er nu anders heel wat te koop aangeboden. In Heusden worden die iepeboomen ook al verkocht. Van Vrede. Ik dacht dat daar niets van zou komen. Van Hemert. Ja wel, ze waren gis- teren al met de nummering bezig. Ik zou liever nog eens tot een volgend jaar willen wachten. Als er niet zoo veel verkocht worden, brengen ze altijd wat meer op. Winkel. Wie zal zeggen of het een volgend jaar weer niet wat anders zal zijn. Hoe langer ze blijven staan, hoe minder ze opbrengen. Voorzitter. Ze zijn al van 1890. Van Vrede. Dat Elzenhout brengt het meeste slijtage aan de wegen. Voorzitter. Daarom meenden wij dat het 't beste zou zijn om de boomen te laten afzagen. Er gaat geen storm voorbij of er vallen boomen om. Ik zou daarom zeker niet langer met ver koopen wachten. Van Vrede. De slooten langs de wegen moeten goed in orde worden gehouden, dat zegt voor een weg het meest. Van Hemert. Het best zal zijn dat men de boomen Iaat rooien en dan de conditie er bij maakt dat de gaten goed dicht gemaakt moeten worden. Daartoe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. NIEUWKUIK. Op Donderdag 14 October j.l. des namiddags 7 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de edelachtb. heer C. van den Broek, Burgemeester. Secretaris de heer W. van der Leede. Afwezig de heeren A. van Halder en J. van Son. Eerstgenoemde met kennisgeving. Een vacature. Na opening der vergadering door den Voorzitter wordt door den Secre taris de notulen gelezen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Verzoek van den Ned. R.K. Politie bond „St Michaël" om subsidie voor het jaar 1927 en andere jaren. Voorzitter. Zoo U bekend is werd dit verzoek bij de vorige vergadering aangehouden om zoo mogelijk bij de begrooting hierin nog te voorzien. Voorzitter stelt voor eene subsidie van f 25,— te verleenen voor het jaar 1927. De heer van Mierlo vraagt of hier voor ook reeds vroeger eene subsidie werd verleend. Voorzitter zegt dat hij meende, dat ook het jaar 1926 subsidie werd ge geven. Wordt goedgekeurd de subsidie van f 25,— voor het jaar 1927 toe te kennen. Voorzitter. Zooals de Wethouders be kend is werd door eene zekere Hellen uit den Haag voor het verleenen van toestemming tot het geven van acro batische toeren in eene tent gedurende de kermis f 10,— gestort aan de ge meente. Wegens het niet verschijnen vraagt genoemde acrobaat nu het ge d terug. B. en W. ste len voor niet het geheele bedrag, doch f 5,— terug te geven. Wordt goedgekeurd. Het aangehouden verzoek om sub sidie van de Handels-hoogeschool te Tilburg in de vorige vergadering. Voorzitter stelt voor nog geen sub sidie hiervoor toe te staan. Wordt goedgekeurd. Verzoek der R.K. Militaire Vereeni- ging te Venlo. Hierin wordt een subsidie gevraagd van f 10, wijl de meeste jongens uit deze gemeente, die dienstplichtig zijn, in Venlo onder de wapenen moeten komen. Wijl nu de exploitatiekosten zeer hoog zijn, zoodat de jaarlijksche uitgaven de ontvangsten overschrijden en de rekening met een nadeelig saldo sluit, moeten nieuwe bronnen van inkomsten worden aangeboord. Wijl de noodzakelijkheid dezer in stelling wordt ingezien, welke zorgt voor de godsdienstige, zedelijke en sociale belangen dezer jongemannen, wordt met algemeene stemmen besloten een subsidie van f 10,te verleenen voor het dienstjaar 1927. Verzoek v d. Prov. Noordbr. Brand- weerbond tot toetreding als lid. Voorzitter licht een en ander toe, waaruit blijkt dat de contributie voor onze gemeente voor het lidmaatschap f 8,— zou bedragen. De heer van Mierlo zou er maar van af zien. Het volgend jaar kan men nog zién. Wordt goedgekeurd. Ingekomen begrooting van den keu ringdienst van waren te 's Bosch. De bijdrage voor onze gemeente hiervoor is voor het jaar 1927 f 187.42. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen verzoek der heeren Gies- sen, van Son, Siegers, de Gouw en van de Ven tot het plaatsen van een electrische lantaarn aan een der palen in de buurt van ondergeteekenden. Daarbij is nog een verzoek ingekomen om de lantaarn te plaatsen in het midden der Steegaan het huis van Van Son. Na eenige discusie hierover stelt Voorzitter voor de lantaarn in de ge- wenschte buurt in 't midden der Steeg te doen plaatsen. De kosten hiervan zouden f 40 be dragen. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Voorzitter deelt mede, dat B en W. indertijd een nota hebben ontvangen van Vlijmen over de gemaakte kosten van het uitgraven en herstellen van den sloot, het Ven. De kosten hiervan kwamen ten laste der vier gemeenten Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen en Hel- voirt. Volgens het destijds genomen besluit hiervan zouden de kosten voor onze gemeente hiervoor bedragen f 67,-, terwijl de door ons ontvangen nota van Vlijmen, hiervoor f 75,— aanwijst. We hebben hiermede nog geen ge noegen genomen en naar aanleiding hiervan gecorrespondeerd. Naar aanleiding van het ontvangen antwoord zal dit echter wel zoo zijn Daar B. en W. van oordeel zijn, dat er allicht hier abuis in 't spel is, vragen zij echter den raad machtiging zich nader met hun zegsman hierover in verbinding te stellen. Mocht dan echter blijken, dat er dan geen abuis hierin is, het toch te betalen. Deze machtiging wordt verleend. De opperbrandmeester heeft mede- deeling gedaan, dat bij een eventueel uit te breken brand hel dikwijls gebleken is, dat ladders en dekkleeden niet anders dan met groote moeielijk- heden of niet kunnen worden meege nomen. Daar dit echter in de meeste gevallen zeer noodzakelijk is, wordt er gevraagd hiervoor een wagentje te laten maken. Naar aanleiding hiervan vragen B. en W. den raad machtiging tot het aanschaffen van het gevraagde wagentje. Wordt verleend. 2. Voorloopige vaststelling Gem rekening 1925 De rekening werd voor- loopig vastgesteld voor den gewonen dienst op een bedrag aan ontvangsten van f 32329 07, aan uitgaven f 29705 42, alzoo sluitend met een goed slot van f 2623 65. Voor den kapitaalsdienst bedraagt het batig saldo f 593 00 3. Aanbieding Gemeentebegrooting 1927. Deze begrooting werd vastgesteld aan ontvangsten en uitgaven op f 22685.16. 4. Voorstel van B. en W. tot eigen domsoverdracht van de openbare lagere school aan het R.K. Kerkbestuur. Voorzitter U allen zult wel de over tuigd zijn van het nut hiervan waarom B. en W. dan ook voorstellen hiertoe over te gaan. Wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 5. Idem tot beschikbaarstelling van een bedrag groot f 2000 uit de ge meentekas aan het R.K. Kerkbestuur tot dekking der kosten voor eerste inlichting der Bijzonder lagere school. Besluit als voor. 6. Idem tot onderhandschen verkoop der onderwijzerswoning aan het R.K. Kerkbestuur. Voorzitter. Het woonhuis der school 'en tuin is door deskundigen geschat. Alhoewel er een klein verschil was, hebben B en W. gemeend het huis met tuin en schuurtje zooals het is, voor een bedrag van f 6000 over te geven. Alleen zal de gemeente het recht behouden bij een eventueele verbou wing van 't gemeentehuis hetgeen wel niet in 't verschiet is het plaatsje hierachter daarvoor disponibel te laten. Besluit alsvoor. 7 Idem tot het verleenen van eervol ontslag aan het personeel van het gemeentelijk Electriciteitsb edrijf in gaande per 1 Januari 1927 wegens op heffing per 1 Januari van het plaatse lijk G.E.B. De heeren jan Wilgers als adminis trateur, E. Daems als technicus en P. van Baardwijk als geldophaler worden met dankzegging door den Voorzitter voor hunne bewezen diensten aan de gemeente eervol ontslagen. 8 Idem tot intrekking der verorde ring op de distributie van electrische stroom (bedrijfsverordering) ingaande 1 Januari 1927. Besluit alsvoor. 9. Idem tot het aangaan eenergeld- leening groot f 19 000 tot aflossing van voor het G. E. B. aangegane leeningen totaal f 19.0G0 waarvan f 17.000 rentende 6 pCt. en f2500 rentende 5 pCt. Voorzitter. We hebben over't plaat sen dier leening bij particulieren ge hoord alsook bij kassiers, zoodat we hiervoor verschillende aanbiedingen hebben. Het beste lijkt ons echter deze te doen plaatsen bij de firma Lenljes en Drossaerts, Kassiers en Commissionnairs in effecten te 's Bosch tegen koers en procenten zooals in schrijven vermeld. De heer A. Mostermans. Kunt U onderhands bij particulieren niet slagen Voorzitter. Mocht er soms nog een komen opdagen dan kunnen we nog altijd zien, doch zoo niet, dan lijkt mij de aanbieding van genoemde firma 't beste. Wordt goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging der ge meentebegrooting 1926 en van de begrooting van het G. E. B. 1926. Wordt na eenige toelichting door den Voorzitter alzoo goedgekeurd. 11. Rondvraag en sluiting. De Voorzitter deelt mede dat het sierhout is verkocht en f220 heeft opgebracht. Verder zal met de werkzaamheden tot verdere beplanting hiervan alsook op het nieuwe perceel een begin worden gemaakt. Nog deelt Voorzitter mede dat hij bij de a.s. schouwing wegens om standigheden niet kan meegaan. Hij wil er de leden echter wel op attent maken hierbij noodzakelijk te letten op leidingen van buizen naar groote schoorsteenen. Ook -dient gelet te worden op het pakken van hooi dat dit vooral niet gebeurd tegen schoor steenen en waar dit wel het geval is er op te wijzen dit alsnog te ver anderen. Het verdient aanbeveling de schoor steenen van boven te doen witten opdat men dan zal kunnen zien of er fouten of gebreken aan zijn. Eventueele fouten of gebreken zullen moeten worden opgeschreven, opdat later dan door den veldwachter kan worden gecontroleerd of herstelling is geschied. Alhoewel het misschien direct niet mogelijk is zou Voorzitter den raad in overweging willen geven de verordening toe te passen om hooi en stroomijten 5 M. van de huizen te doen plaatsen. De heer van Mierlo zou met het toepassen dezer verordening maar liever tot het volgend jaar wachten, daar voor dit jaar het opruimen der mijten voor vele menschen te moei lijk is. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter de vergadering met den christelijken groet. In den tuin. Afgevallen bladeren moeten we ge regeld bijeenharken, èn terwille van de netheid, èn omdat ze ons zoo bijzonder ten nutte kunnen zijn. Voor- Ingezonden Mededeelingen. ontstaan door Gevatte Koude, bestrijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Sanapirin-tabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten loopig brengt men ze tot een grooten hoop bijeen, op een beschut plekje, waar weinig gevaar voor wegwaaien bestaat. We werken de bladeren er tot een compacten hoop bijeen en zetten die gedurende den zomer nog een paar maal om. tot de massa vol doende verteerd is voor het gebruik Door toevoeging van meststoffen kunnen we de voedingswaarde van dien bladgrond nog aanmerkelijk ver- hoogen. Behalve dat deze bladaarde voor potcultuur onmisbaar is, bewijst ze goede diensten, als we ze in het najaar (het volgende najaar dus) luchtig over het gazon strooien, om voor verschillende gewassen den bodem te verbeteren zoodat hij voor hunne ontwikkeling geschikt wordt, enz. Wie dus daartoe in de gelegen heid is, gebruike het blad uit den tuin ten eigen bate en Ihte het niet weghalen. De vangbanden, die in den boom gaard dienst gedaan hebben als lok plaats voor de rupsen van de worm stekige appelen, kunnen zoodra het kouder wordt, opgeruimd worden. Al is het niet direct noodig om te zien, wat er in die schuilplaatsen zit, toch is het voor zeer veel menschen wel eens gewenscht zich goed te over tuigen, wat er al niet onder kruipt. Men kan het aan zijn vrienden eens vertellen, die door het succes aange moedigd zullen worden om ook deze manier van ongedierte verdelging te helpen bevorderen door het aanleggen van vangbanden. Oude dekens, lakens e.d. kunnen zeer goed gebruikt worden in de be waarplaatsen van hei fruit. Zoodra de vruchten opgeborgen zijn en er zich, niettegenstaande het zorgvuldig sor- teeren, toch nog wormstekige tusschen bevinden, dan zullen al zeer spoedig de rupsen uit de appels kruipen en een plaatsje zoeken voor hun winter kwartier, waar ze ongestoord hun winterslaap in poptoestand kunnen doorbrengen en waarvoor ze in het bijzonder oude kleeren, wollen lappen of iets dergelijks zullen opzoeken. Deze dingen moeten dus eenige weken worden nagezien en het ongedierte wordt verbrand. Honing. Honing is behalve genotmiddel ook een uitstekend voedingsmiddel. De zwakste magen kunnen het verdragen. Voor kinderen en jonge meisjes ver dient honing, volgens Dr. Ehrhardt, voorkeur boven staalpillen. Honing op het brood, Maakt de wangen rood I Tegenwoordig wordt een massa surrogaten onder fraaie namen als Vijgenhoning, Druivenhoning enz. tot zeer hooge prijzen aangeprezen, waar van de meeste, buiten den naam, niets met honing gemeen hebben. In voedingswaarde staan deze surrogaten bij zuiveren bijenhoning gewoonlijk ver ten achter. Zuivere honing levert bovendien allerminsi gevaar voor storingen in de spijsverteringsorganen, wat van bovengenoemde artikelen veelal niet gezegd kan worden. Men gebruikt de honing steeds bij niet te groote hoeveelheden en wel op het brood, in de melk of thee en zoo al meer. Gebruikt men de honing zonder deze, dan doet men dit liefst met suiker of theelepeltjes hoeveel heden Als de fijnste wordt wel de raathoning geroemddeze geeft ook de meeste waarborg voor echtheid. Men beware de honing op een droge, luchtige plaats. Een vochtige of dompige ruimte, is hiervoor aller minst geschikt, daar honing spoedig vochtigheid aantrekt en dan licht zuur zou worden. Evenmin mag de honing op een plaats staan, waar haring, tabak of zeep in de onmiddel lijke nabijheid is, daar hij dan aan waarde zou verliezen. Voor het bewaren van honing ge bruike men bij voorkeur glazen of aarden potten, welke met papier of een dierlijk vlies gesloten worden na het gebruik wordt de pot aanstonds weer gesloten. Men neme den honing er niet uit met een ijzer of stalen, maar liefst met een beenen of zilveren voorwerp. Versuikerde (gekristalliseerde) honing is niet minder goed dan vloeibare, vaak zelfs betertevens is het een bewijs, dat hij niet met vloeibaar blijvende mengsels vervalscht is. Wie bij het gebruik aan vloeibare honing voorkeur geeft, kan de flacon of het potje met versuikerde honing eenige minuten in flink warm water plaatsen, de honing blijft dan geruimen tijd vloeibaar. De kleur van den honing hangt ge- heel af van de bloemen, die door de bijen bevlogen worden. Zoo is b.v. klaver- en lindenhoning licht van kleur, die van de boekweit e.a. daarentegen donker tot diepbruin Bovendien is de kleur nog afhankelijk van den bo dem, waarop de planten groeien en eveneens is het zomerweer van invloed groote droogte geeft b.v. donkerder honing. De gemengde honing, op verschil lende planten^gewonnen, dez.g. Bloe- menhoning wordt als de smakelijkste geroemd. Hondenrassen. We beloofden enkele groote fouten aan te duiden, op welke men bij aan- koop te letten heeft. We moeten ter zake weer zéér algemeene aanduidin gen geven, want er zijn vele herders hondenrassen - Hollandsche, Duitsche, Belgische, w.o. b.v. Groenen daelers, Mechelsche- en ruwharige, Schotsche, Fransche, Hongaarsche, enz. die alle hun eigen „standaard" hebben en eigen typische fouten. Wie zich voor een bepaald soort interesseert, doet dan ook het best om zich van de „standaard" eischen op de hoogte stellen. Een herdershond moet van middel matige grootte zijn, geen kolos en geen lype schoothond,'n goede hoogte is 55 65 c.M. De hoogte wordt ge meten van den grond af tot de aan gedrukte vacht op de schouderbladen boven de voorpoten, als de hond in opgerichte houding staat. Het beste meet men het dier door het ongedwon gen tegen een muur te plaatsen en een lat op de genoemde schouder bladen te leggen, waarna men de hoogte op den muur met een potlood streepje aanteekent en uitmeet.' De ooren van Herdershonden moeten staan, behalve van enkele langharige uitheemsche soorten, ais de Schotsche en de Hongaarsche, var» welker ooren de punten naar voren mogen over hangen. Overigens zijn niet staande ooren ernstige fouten die de honden sterk minderwaardig maken, uit een schoonheidsoogpunt gezien tenminste. Een herdershond „zet" zijn ooren op een leeftijd van 2—7 maanden, als ze dan nog niet staan, is er weinig hoop meer, dat ze nog recht komen. Bevor deren kan men het stellen der ooren door ze aan de binnenzijde uit te scheren en ze dagelijks een paar maal te masseeren met kamferspiritus. Men legt de oorlap daartoe in de hand en bestrijkt met den duim de binnenzijde van het oor telkens van beneden naar de punt. De staart moet afhangend zijn en lichtelijk gebogen als een klewang (sabelstaart). Groote fouten zijn als de staart in een krul boven den rug ge dragen wordt of de onderzijde van de staart met een knik naar links of rechts afdraait. Een spelende hond en in 't algemeen, als het dier in actie is, draagt de staart wat hooger dan in rust, maar nooit mag ze in vertikalen stand omhoog gaan. Een verkeerde staartdracht is niet te veranderen, men heeft wel eens „hondenmeppers", die het dier een hangende staart bezorgen, maar dat wordt slechts verkregen door breken of kneuzen van de staartwer- vels $n is een ontoelaatbare praktijk. Keurmeesters kunnen zulke practijken wel constateeren, doordat de staart op de beleedigde plaats eene ve'rdikking vertoont en zulke dieren worden ge- disqualificeerd, evenals de eigenaars, wanneer die schuld aan het geval hebben. Een ernstige fout is mede nog een doorgezakte rug, vanaf de punt der ooren tot het einde van de staart moet een herdershond een steeds verder afloopende lijn vertoonen. In het algemeen kunnen alle herders honden-soorten als waak- verdedigings- of geleidehond worden gebruikt of afgericht, maar de Schotsche Herders hond, de Colley, achten we daarvoor toch miRder geschikt, hij is nog al eens veel een allemansvriend en loom .in de beweging, overigens een kalme hond bij kinderen en een sieraad in de kamer. De lang- en krulharige groenen- daeler, een der Belgische soorten, is eveneens „mooi". Overigens zouden we. naar persoon lijke appreciatie, in het algemeen een Duitsche Herdershond als begeleide- hond verkiezen op de wandeling of achter de fiets, een Hollandsche Her dershond als waak- en verdedigings hond, waarvoor ook de kortharige Mechelsche en de ruwharige Belgische Herdershonden zeer geschikt zijn BUITENLAND. Zinowjeff, Trotsky en Kameneff en de overige leiders der oppositie van de communistische partij in Rusland hebben hun onvoorwaardelijke onder werping aan de besluiten van het partijcongres aangeboden. Het programma der feestelijkhe den, welke ter gelegenheid van het huwelijk van prins Leopold en prinses Astrid, te Brussel zullen plaats hebben,

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2