J. ELEKAN Drinkt Vollenhovens Bieren, Pilsener-, Munchener-, Lager-, Licht- en Wijnbier. Vraagt Trappistenbier begint, naar onze correspondent meldt, vaste vormen aan te nemen. Zeker is het reeds dat 7 November, in het Egmontpaleis, een groot concert wordt gehouden, dat grootendeels gewijd zal zijn aan werken van Zweedsche com ponisten. Het is den volgenden dag, 8 Nov., dat de prins en de prinses hunne „blijde intrede" zullen doen in dehoofd- stad. 's Avonds is er een feestvoorstel- ling in den Muntschouwburg, waar he eerste bedrijf van .Les Pêcheurs de Perles", het eerste bedrijf van „L'Enfant et les Sortilèges" en het ballet uit „Roméo et Juliette" zuilen worden vertoond. Dinsdag 9 November worden het koninklijke gezin en zijne hooge gasten ten stadhuize ontvangen ter bijwoning van een feest op de Groote Markt. Woensdag 10 November wordt dan, naar reeds bekend is, het kerkelijk huwelijk ingezegend in de Sinte- Gedulekerk. De Maandag in Belgie gehouden ministerraad heeft andermaal den financieelen en monetairen toestand besproken. Verder werd besloten aan de hand- teekening van den koning te onder werpen: le. een wetsvoorstel betref fende de wijziging der statuten van de nationale maatschappij der Belgische spoorwegen2e. een wetsvoorstel betreffende de pensioenen der civiele en militaire invalieden. Tot zoover het communiqué. Naar anderzijds wordt vernomen, zullen Francqui en Franck, die de vorige week hadden gehoopt reeds j I Zaterdag te kunnen stabiliseeren, naar alle waarschijnlijkheid Woensdag naar Londen vertrekken om nog enkele nagekomen modaliteiten te regelen. Thans wordt verondersteld, dat de stabilisatie heden (Dinsdag) over 8 dagen zal worden afgekondigd. Tenslotte heeft de ministerraad zich ook bezig gehouden met de reorganisatie van de Nationale Bank. BINNENLAND, De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Septem ber ruim 4 millioen gulden meer op gebracht dan in September 1925. Van de vermeerdering kwam f 2.654.800 op rekening van de dividend- en tan tièmebelasting. Sedert het begin des jaars is de opbrengst f24 327 800 hooger geweest, waarvan f 12 402.200 aan de invoerrechten te danken was. Een twaalfde der raming was f38.183 000, de opbrengst in Septem ber van dit jaar f41 552 359, de op brengst in September 1925 f 37.481 902. Hieronder laten we volgen de op brengst der voornaamste middelen Grondbelasting Personeele belasting Inkomstenbelasting Dividend- en tantiè mebelasting Vermogensbelasting Suiker Wijn Gedistilleerd Zout Bier Geslacht Tabak Rijwielen Zegelrechten Registratierechten Successierechten Invoerrechten Sept. 1926 982 278.78 3.724.585.04 5.251.615.86 4 036.372.47 598.916.05 4.012.218?43 589.017.75 3.969.139.66 181.877.94 1.160.878 70 852.887.31 1.986 229.60 15.762.— 2.349.103 95 1.971 219.57 3.918.476.70 4.883.381.12 Sept. 1925 1.247.320.63 4.204.167.96 5.076.498.42 1.381.545.58 526.431.91 3.548.153.59 517.044.38 3.792.102.83 171 11836 1.339.525.17 947.323.34 1.559.243.66 Het „Hbld." zegt uit parlemen tairen kring een berekening te hebben gehoord, volgens welke het verdrag met België stellig geen meerderheid zal vinden. „In het allereerste geval zouden de vrijzinnig-democraten op de wip zitten, maar waarschijnlijk zullen ook die niet alleen één lijn trekken en een meerderheid van 52/48 tegen het verdrag schijnt wel het minste te zijn, waarop men in de kringen der tegenstanders rekent". De kansen, dat het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag nog vóór de begrooting wordt behandeldstijgen weer, zegt hetzelfde blad. Er is in vrij breeden kring van vóór- en tegenstan ders het gevoel, dat men nu tot een beslissing moet komen. Tegenover het inzicht van den voorzitter der Tweede Kamer, dat er vóór de begrooting wel geen tijd meer zal zijn, staat de meening van een aantal Kamerleden, dat dan maar wat later dan 9 November met de begrooting moet worden begonnen, maar dat voor de zaak, die zoolang reeds hangt, nu tijd moet worden ge vonden. Een voorstel het ontwerp aan de agenda der Kamer toe te voegen, kan dan ook vrij stellig worden verwacht. Een Minister-crisis Naar de „Tel." uit goede bron ver neemt heeft de directie der Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand op eene vergadering van rayondirecteuren de mededeeling ge daan dat minister De Geer de porte feuillekwestie stellen zal ten aanzien van den in de begrooting 1927 opge nomen memoriepost, strekkende tot het verhoogen der ten behoeve der Alge meene Centrale tegenover de Neder- landsche Bank verstrekte regeerings- garantie met tien millioen gulden. Naar verder verluidt is het geheele gewone aandeelenkapitaal der Alge meene Centrale verloren en zal op de preferente aandeelen vijf en zestig procent worden afgeschreven. Wel za men pogen voor de gewone aandeel houders iets te redden door de af schrijving voor de preferenteaandeel- houders hooger te stellen dan overeen komt met hun prioriteitsrechten. De directeur van de „Algemeene Centrale Bankvereeniging", tot wien wij ons om nadere inlichtingen richtten, verzoekt ons dit bericht categorisch tegen te spreken, Naar ook het Haagsch Corr. Bureau van de meest bevoegde zijde verneemt is het bericht uit den duim gezogen. De memoriepost staat reeds sinds 9 jaar op de begrooting en heeft door een maatregel van den vorigen minister van financiën, in December 1925 ge nomen, een ruimere draagwijdte ge kregen, die bij de indiening der be grooting voor 1927 uiteraard aan de Staten Generaal moest worden meege deeld, teneinde daarop hungoedkeurtng te verkrijgen. De beslissing daarover zal door de Kamers in vrijheid kunnen worden genomen. In geheel Europa (behalve Enge land) zal met 1 Mei 1927 de 24-uur- tijdsaanduiding bij het spoorwegverkeer worden ingevoerd. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden, heeft wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 Januari a.s. ontslag gevraagd als bur gemeester van Leiden. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. In 1927 verkiezingen voor de Gemeenteraden Ook in Waalwijk, waar doorgaans zoo weinig belangstelling getoond wordt voor de politiek, doch waar men nu reeds de wapens wet voor den komen den strijd Doch in dien strijd zal ook vanzelf sprekend onze R K. Kiesvereeniging gemengd worden. Zal zij de proef thans beter door staan dan 5 jaar gèleden Of zal zij, evenals reeds zoovele zuster-organisaties, roemloos ondergaan in dat kleinburgerlijk gekrakeel om louter kleingeestige persoonlijkheden Ik voor mij vrees het met grooten vreeze. Maar het wil mij voorkomen, dat wel niemand zal begeeren, dat de hoo- gere belangen, waarvoor onze organi satie zoo bitter hard noodig is, noode- loos worden opgeofferd aan derde rangs dorpspolitiek. Eu om dat te voorkomen zou ik een reorganisatie willen voorstellen, waar door bedoeld gevaar tot een minimum wordt gereduceerd en tevens de grond slag wordt gelegd voor een meer in tens meeleven van de groote massa, met de groote en gewichtige vraag stukken van onzen tijd. Het is hier misschien niet de plaats daarover in den breede uit te weiden doch ik wensch ook slechts op enkele punten te wijzen, opdat de leden ge legenheid hebben, dit vraagstuk voor de eerstvolgende vergadering der R K. K. eens ernstig te overwegen. Zie hier dan wat ik zou willen zien voorgesteld le. Het bestuur besta uit ten hoogste drie leden, die nooit geen candidaat gesteld kunnen worden voor Gemeen teraad, Provinciale Staten of Staten- Generaal 2e. In iedere parochie wordt opge richt een propaganda-club. waarvan leden nooit candidaat gesteld icunnen worden voor den gemeenteraad 3e. Door deze propaganda-clubs kunnen ten allen tijde propaganda- vergaderingen gehouden worden met voorkennis van het bestuur. Een bin dend besluit kan op deze vergadering nooit genomen worden. 4e. De parochieëele propaganda- clubs vereenigen zich desgewenscht tot één studie-club met als bestuur het drie-ledig bestuur der organisatie. Moge de overweging dezervoorstellen leiden tot een ernstige proef, om de organisatie hechter en sterker te maken, dan zal ik mij gelukkig achten, althans iets te hebben gedaan voor de goede zaak. Aan U, M. de R., voor de opname bij voorbaat hartelijk dank. C. VAN BAARDWIJK Jzn. Waalwijk, October 1926. M. de R. In de laatste Gemeenteraadsverga dering van Sprang.Capelle heeft de heer Verheijden een aardig boekje open gedaan over den schoolstrijd aldaar. Gelieve ook de volgende bladzijden uit dat boekje aan uw lezers voor te leggen. Bij voorbaat mijn dank. Blz. 1066. Wat doet de benoeming van den heer Rijken tot hoofd vreemd aan! Toen hij pas de hoofdakte be haald had, zeide eener zijner (aange trouwde) bloedverwanten, dat hij wel spoedig hoofd zou worden in een mooie plaats, zooals Zeist of Velp, maar niet hier in Capelle (minachtend gebaar). En nu Blz. 1394. Wat heeft het nieuwe schoolbestuur te maken met het per- soneel van de Chr. School aan den Loonschendijk, die nog steeds in 't ge heim leeggepompt wordt? Niets na tuurlijk. Maar wat ter wereld heeft dan een bestuurslid der „nieuwe school" per auto naar Zalt Bommel te gaan om het hoofd van den Loonschendijk aan te bevelen Om hem kwijt te zijn natuurlijk, opdat hun handen vrij wor den en omdat hij te goed de duistere wegen der predestinatie-broeders kent. Gelukkig was de benoeming juist den vorigen dag geschied. Blz. 1418. Waarom heeft het bestuur aan den Loonschendijk een paar be dankjes ontvangen van benoemden. Zitten hier ook al intriges achter? Waarom blijft dat schoolbestuur in deze moeilijke tijden niet één? Waarom moest daar met alle geweld een onder wijzer uit de omgeving benoemd worden niet geschikt voor de klas en bij wien de jongens ter knapenvereeniging gaan om eens spats te kunnen maken Alleen om zekere verplichtingen? Bij geruchte vernam ik dat een vreemde ae benoeming heeft aangenomenge lukkig. Schoolbestuur, let op uw zaak! Toeschouwer V. C. (geen belanghebbende GEMENGD NIEUWS. Toen Zondagmorgen de machi nist van het stoomgemaal van het wa terschap Dieze bij Zwolle wakker werd, bemerkte hij, dat het stoomge maal niet werkte, terwijl er wegens den hoogen waterstand dag en nacht gemalen moest worden Bij onderzoek bleek de hulp-machinist M. Kwakkel, die nachtdienst had, verdwenen te zijn. Een oliekannetje werd op den grond gevonden. Daar de machine automa tisch blijft stilstaan, wanneer iets tus- schen de schoepen van den molen en de betonnen vloer van het anderhalve meter diepe reservoir komt, vreesde men, dat K. te water was geraakt, wat later bleek werkelijkheid te zijn. Na geruimen tijd werd zijn lijk onder de machine vandaan gehaald. De beenen waren op eenige plaatsen gebroken. K., is blijkbaar bij het smeren te water geraakt en door den sterken stroom meegesleurd tot onder de schepraderen. Om 5 uur hadden visschers het stoomgemaal nog zien werken, en om half zes verwonderden voorbijgangers zich er over, dat die machine niet meer werkte. K. was een oppassende ongehuwde man van 27 jaar. Een groot aantal politieagenten en speurders is in Brooklyn op zoek naar een drietal roovers, die Zaterdag avond mevrouw Calder, de vrouw van een oud-senator, en haar vriendin van juweelen ter waarde van ongeveer 35.000 gulden hebben bestolen. De dames keerden per auto terug uit den schouwburg toen de bandieten de auto aanhielden, den chauffeur dwon gen binnen plaats te nemen en het gezelschap door Prospect Park reden, tijdens welken rit zij de vrou wen uitplunderden, waarna zij ze mid den in den nacht op straat zetten. De bandieten deden de dames, die met een revolver in bedwang waren ge houden, verder geen overlast aan. Uit Toronto (Canada) wordt ge meld, dat een kleine passagiersboot, die een dienst onderhoudt tusschen Quebec en plaatsen aan de golf van St. Laurens, gedurende een storm ver gaan is. Tien mannen en een vrouw zijn omgekomen. Zaterdag is er gedurende een godsdienstplechtigheid te Labore (Br.- Indië) een vuurwerkbom ontploft. Vijf personen werden gedood, waarbij een Mohammedaan, en dertig gewond. Het stoomschip „Guide" is gis teren 8 mijl van de kust, bij de St. Laurence-rivier (Canada) vergaan, waarbij 10 man en 1 vrouw verdron- ken, Siechts 5 personen konden wor den gered. Aan boord van de te Gent voor anker liggende Nederlandsche sleep boot „Friso", heeft een motor-ontplof- fing plaats gehad. De zoon van den schipper, Albert van der Veen, werd onmiddellijk gedood. Zijn broeder Jacob verloor een oog De mechanicien Gijs - brecht Wendels bekwam ernstige buikwouden. Een andere arbeider liep eveneens ernstige kwetsuren op. Te Avelino bij Napels, werd een auto met fascisten door een andere auto ingehaald, die zoo dicht langsde eerste passeerde, dat vijf fascisten, die op de treeplank stonden, werden doodgedrukt. Uit Heerlen wordt gemeld Op den Passartweg bij de Staats mijn Anna is Zondagavond de 45- jarige grondwerker Vedde van Vondel, in dienst van de Bruinkool-onderne ming „Karisborg" en wonende in de Anjelierstraat te Heerlerhelde, door een onbekende doodgestoken. Naar de „Crt." meldt heeft het drama zich als volgt toegedragen Het slachtoffer kwam in gezelschap van juffrouw M. van de kermis te Hoensbroek. In hun onmiddellijke na bijheid liepen nog een man en een vrouw, van wie echter niet zeker is, dat zij bij elkander be hoorden. Juffrouw M. wandelde enkele meters voor van Vondel uit, ontstemd als zij was over het feit. dat deze naar haar meening te veel had gedronken, toen zij plotseling een mannenstem hoorde zeggen „Ben jij Grönninger? Daar heb je dan wat van me!" Op hetzelfde oogenblik riep v. Vondel: „lk ben gestoken". Wankelend kwam hij naar mejuffrouw M. toe. Hoog onlsteld riep deze aanstonds om hulp. De caféhouder v. Bus. nabij wiens woning de aanslag werd ge pleegd, snelde naderbij en ving den gewonde op, toen deze in elkaar zakte. Men merkte op, dat zoowel de man als de vrouw, die tegelijk met het slachtoffer en diens gezellin uit Hoens broek waren aangekomen, doorliepen, alsof er niets was gebeurd. De caféhouder waarschuwde de politie en riep geneeskundige hulp in. De geneesheer uit Treebeek kon slechts den dood constateeren. Van Vondel had een messteek gekregen in de linkerzijde van de borst. De slagader was geraakt ten gevolge waarvan de man na eenige oogenblikken moet zijn doodgebloed. Onder leiding van den burgemees ter van Heerlen en den commissaris van politie werd een onderzoek inge steld. Juffrouw M die van het vree- selijk gebeuren zeer onder den indruk was, wist niet den naam van den man, die tijdens den aanslag in de onmid dellijke nabijheid van het slachtoffer was geweest, doch meende hem wel van gezicht te kennen. Zij was in staat een vrij duidelijk signalement te geven en voegde er aan toe, dat hij in een van de koloniën in de omge ving zijn woning moest hebben. Dank zij het werk van den com missaris van politie te Heerlen, bijge staan door den inspecteur der recher che en van den inspecteur en twee rechercheurs te Heerlerheide is giste renmiddag in Heerlen aangehouden de 22-jarige C. de V mijnwerker, afkoms- tig uit Oost-Friesland, verdacht van den moord op den 41 -jarigen mijn werker V. v. V. De man heeft gisteravond voor den commissaris van politie bekend v. V. te hebben gestoken. Hij was, zoo verklaarde hij, samen met het slachtoffer van de kermis te Hoensbroek gekomen. Zij hadden toen woorden gekregen, waarbij hij door van V. was bedreigd. Hij trok daarop een mes, waarmede hij den doodelij- ken steek toebracht. Beiden verkeer den onder den invloed van sterken drank. Onze berichtgever te Ifmuiden meldt, dat de logger Katwijk 103. waarover men zich ernstig ongerust maakte, hedennacht aldaar is aangeko men. Het schip werd binnengesleept met gescheurde zeilen door den stoomtraw ler „Amplitudo". KUNST EN LETTEREN. Naar wij vernemen, zal het in ons blad van Zaterdag 2 October voor komend lied voor Roomsch' Brabant, van kapelaan J. Sicking uit Tilburg, door den bekenden musicus W. van Kalmtfiout uit Tilburg, op muziek gezet worden. Breughel- Tentoonstelling. Naar aanleiding der Brenghel-her- denking op 9 October j.I. zijn in het Museum van het Provinciaal Genoot schap thans eenige origineele teeke- ningen van den meester en een aantal reproducties zijner schilderijen uit het Kunst-Historisch Museum te Weenen geëxposeerd. De bekende politieke teekenaar van „de Groene" Joh. Braakensiek vierde 1.1. Zondag zijn 40 jarig jubileum als zoodanig. Hij werd van verschillende zijden gehuldigd en benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. KERKNIEUWS. Z. D. H. heeft benoemd tot pas toor te Zeelst den ZeerEerw.ZeerGel. heer A. C. W. Keukens, tot professor aan het Seminarie te St Michiels-Gestel den WelEerw. heer J. P' van Dinteren tot kapelaan te Gemert den Eerw. heer P. Sanders, priester van het Seminarie. Verder heeft Z. D. H. benoemd tot kerkmeester te Vechel en te Eersel resp. de heeren H. van Zutfen en Petrus Bloks. St. Jansklokken. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 19 Oct. '26. Tot zetters bij de Rijksbelastin gen zijn voor deze gemeente benoemd de heeren G. van Everdingen en-Hub. Verhoeven. Tot groot gemak van het reizend publiek is een der kamers van't stad huis, de v.m. botermijn, opengesteld als wachtzaal voor hen, die van auto bussen gebruik willen maken. De heer C. L. van Meijnsbergen slaagde voor het prop.-examen van werktuigkundig ingenieur. Op 't solistenconc. te Loon-op-Zand werd door een kwartet der Fanfare in de le afd. (A. v. Bladel, A. van Bladel, M. Laros en J. Toethuis) een 2e pr. behaald. Voorts behaalden J. v. Helvoirt (saxophone 2e afd.) een len prijsA. van Bladel (Tuba 2e afd) een 2en prijs en P. de Graag (clarinette) 2e afd., 2den prijs, de laatste lid der harmonie. Van de werf der fa de Haan en Oer- lemans werd met goed gevolg te water gelaten het stalen Rijnschip „Themis" gebouwd door dhr. P. Wirtz te Trier. De afmetingen zijn 50 M., bij 6.60 M. bij 2 25 M. met een laadvermogen van 530 ton. Op de helling werd een dito schip op stapel gezet voor Nederland sche rekening. Zondag geeft het „Heusdensche Mannenkoor" met medewerking van den Humorist W. Kuijs (Herpt) een extra-concert in het Verenigingslokaal. Het programma omvat acht zangnum- mers en zes komische voordrachten. ADVERTENTIëN. Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij gelegen heid van zijn 25-jarige dienst vervulling bij de Waalwijk- sche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, in het bijzonder aan den Heer en Mevrouw J.Tielen-van Wely, aan het Zetterij-, Drukkerij en Kantoorpersoneel, benevens aan den Voorzitter en leden van den gemeenteraad die blijken van belangstelling gaven. F. C. SMOLDERS. Waalwijk, 20 October 1926, KANTOOB VAN RECHTSKUNDIG ADVISEÜB. Havhnstkaat 5 (nabij 't Statten) 's-Hxmogkvsobch. Adviezen en bijstand met be- trekking tot processen, straf zaken, faillissementen, nalaten schappen, boedelscheiding, voog- dfl, cnrateele, echtscheiding, ar beidscontract ena. Behandeling van alle voorko mende Rechtszaken, zoowel bfj Rechtbank als bfj Kantongerecht, innen van Sohaldvor deringen, regeling raken van debiteuren met hunne ach ui detachers, maken van contracten, reqnesten ens. Degelijke en prompte afwerking, Billijke conditiën. ZONDAGS NA 1 UUR KANTOOR GESLOTEN. Hf C« DE LOUW, Westeinde 46, WAALWIJK In Bieren, Likeuren en Wijnen. 36434 2.109.229 55 1.711 580.14 3 443.167.66 4.717347.13

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3