0£ ECHO VHH HET ZMIOEH No. 88. Woensdag 20 Oct. '26. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 19 October 1926. De openbare vergadering van den raad dezer gemeente zal niet Vrijdag 29 October plaats hebben, maar Vrijdag 5 November. In de Prov. Ct. van 1.1. Zaterdag komt een bericht voor als zou naar bij geruchte vernomen worden, dat de heer Jac. Oomens, lid van den ge meenteraad, zich binnenkort in Den Haag gaat vestigen, zoodat in 't raads- college een vacature zou ontstaan. Naar de heer Oomens ons mede deelt is daarvan geen sprake of geen oogenblik sprake geweest en kan dit alleen berusten op fantaisie of op een flauwe grap ten zijnen opzichte. Maandag 18 dezer herdacht de heer Frans SmolBers den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad der Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen alhier. De jubilaris werd des morgens ten kantore genoodigd en daar, omringd door 't personeel, door den patroon toegesproken. Deze wees er in harte lijke woorden op, dat de jubilaris nog behoorde tot de z.g oude garde in dit bedrijf, die het wel en wee en dus ook den tijd van lang en laat werken nog heeft medegemaakt, waar door hij 't goede wat de huidige tijd biedt beter kan waardeeren en zulks ook bewijst te waardeeren door z'n groote plichtsbetrachting, zijn ijver, z'n werklust, vakkennis en uitstekend gedrag, waardoor hij 't in z'n vak, maar ook daarbuiten 't ver heeft weten te brengen. Hij sprak de hoop uit dat hij nog lang als chef-drukker aan de zaak zqu verbonden blijven en met het overige personeel samen werken om den bloei der zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Hij feliciteerde hem hartelijk met dit jubileum en bood hem als blijk van hoogachting en waardeering een mooi souvenir en een geschenk onder enveloppe aan, terwijl hij in de gele genheid gesteld werd den dag verder in huiselijken kring feestelijk door te brengen. Tot slot wees hij op 't feit dat een zilveren jubileum drie achtereen vol gende jaren in deze drukkerij werd gevierd, dat in Januari a.s. door het vierde zal worden gevolgd, wel een bewijs dat hier een goede verstand houding heerscht. Het personeel bood hem bij monde van den meesterknecht Eikenbroek een prachtigen eikenhouten leunstoel aan. De jubilaris dankte voor de prach tige geschenken en hartelijke woorden, waaraan hij verschillende herinneringen vastknoopte en goede beloften voor de toekomst. Hij noodigde het personeel des avonds ten zijnen huize, waar het natuurlijk recht gezellig toeging. Ook van andere zijden ontving de heer Smolders, die voor 't vereni gingsleven in onze plaats als ijverig secretaris van en krachtig werker voor d* R K. Werkliedenvereniging, voor de gemeenschap als ambitieus gemeenteraadslid vele verdiensten heeft, talrijke en hartelijke blijken van be langstelling. Door het Bestuur van den R K. Handelsavondcursus is in overleg met den Directeur en den Inspecteur van het Handelsavondsonderwijs besloten om tijdens de te geven Missie den cursus niet te doen doorgaan. Dinsdag had te Brussel een conferentie plaats om te komen tot een internationaal leder-kartel. Tot deze conferentie werd besloten op een der zittingen van het congres van lederfabrikanten, dat te Londen gehouden werd. Aan het leder-kartel nemen deel Duitschland, Frankrijk, België, Vereenigde Staten, Italië, Zwe den en Tsjecho-Slowakië. Als bewijs van dankbaarheid en waardeering voor de Waalwijksche leden van het Pieter Breughel-comité, zal het plaatselijk comité der Breughel- feesten te SonBreughel a.s. Zondag een bezoek brengen aan Waalwijk, om nog eens persoonlijk uiting te komen geven aan de gevoelens van dank en waardeering voor de wijze, waarop door deze twee plaatsen van af den beginne op de prettigste wijze is saamgewerkt. Het Waalwijksche comité, dat toch de eerste gedachte en de eerste plannen uitwerkte, zal de heeren zeer zeker een waardige ontvangst bereiden, in den geest zooals men dat hier gewoon is. In December a.s. zal zich o m. naar de Missie in Brazilië begeven Soeur M; Ivona (in de wereld mej. Maria van der Meijs uit v.m. Besoijen) van de Congregatie van Oirschot, thans in 't klooster te Hilversum. Zij vertrekt daarheen met nog vier andere Zusters. Dat het onbeheerd laten staan van fietsen gevaarlijk blijft ondervond zekere H. de K. uit Kaatsheuvel Zondagavond. Slechts een enkel oogen blik had hij zijn fiets voor het café van den heer P. v. Daelen gezef en toch had men een zoo goed als nieuwe solar-lantaarn daarvan ont vreemd. Gij hengelaars weest op uw hoede, Bedenkt wat u te wachten staat, Laat toch niet langer op u wachten, Misschien is 't morgen wel te laat. Sluit allen u toch bij ons aan, Vereenigd kan niets uw kracht weerstaan, Dan zullen wij tezamen vechten, Voor onze vrije hengelrechten. Aldus waren de leden van de Al- gemeene Nederl. Hengelsport in hun orgaan „De Hengelsport" toegezongen De vereeniging Visscherslust" het gevaar inziende dat de hengelaars wacht, had tegen Zaterdag 1.1. in de zaal van den heer A. van Berkel een groote propaganda-vergadering uitge schreven, waarop alle liefhebbers van hengelen waren uitgenoodigd, om te protesteeren tegen het voornemen om art. 17 van het visscherij-reglement zoo te wijzigen dat het voortaan met het hengelen gedaan zal zijn. De heer F. de Goei, Voorzitter van de vereeniging „Visscherslust" opende de vergadering en drukte er zijn spijt over uit dat de leden van de andere bestaande visschersvereenigingen ge meend hebben niet op deze vergadering te moeten verschijnen. Spr. wees er op dat den hengelaars een groot gevaar dreigt, want wordt [het wetsontwerp tot wet verheven, dan is het met het hengelen gedaan. Dan zal alleen nog maar in Rijkswater ge- vischt mogen worden dat niemand in eigendom heeft en dat komt slechts zeer sporadisch voor, Hij deelde vervolgens mede dat lijsten zullen circuleeren waarop men, door zijn handteekening daarop te plaatsen, protesteert tegen dit voorstel. De heer A. Leijtens vroeg hoe het mogelijk is dat de Regeering door blijft gaan met het verleenen van een acte, terwijl men het hengelen zoo goed als geheel gaat verbieden. De Voorzitter merkt op dat men van een pachter van het water ver gunning kan krijgen om daarin te hengelen. Zonder in het bezit van een acte te zijn, zou men dan daarin nog niet mogen hengelen van daar het blijven verleenen van actes. De heer Leijtens meent dat bij op richting van een provincialen bonc meer zou zijn te bereiken. Nu kan slechts een vereeniging in een meente lid van den Nederl. Bond zijn. Bij het bestaan van een Prov. Bonc zouden alle vereenigingen daarbij kunnen aansluiten. Vereenigingen in Breda, Tilburg, 's Bosch, Dongen, enz. staan nu allen nog buiten den Bond. De Voorzitter zegt dat daarover a meermalen van gedachten isgewisselc maar dat zulks op vele moeilijkheden stuit. De heer A. Verwiel, Voorzitter van de pas opgerichte vereeniging „Het Puiloog" zegt dat zijne vereeniging dezer dagen een vergadering heeft gehouden waarin is besloten met kracht tegen deze wetswijziging te protesteeren Bij enkele leden van de Tweede Kamer zal worden aangedrongen om alles in het werk te stellen dat dit wetsontwerp niettot wet wordt verheven. De Voorzitter dankte voor deze krachtige actie waarna de vergadering met een kort dankwoord werd gesloten. Op den Maandagavond gehou den humoristen-wedstrijd te Ooster hout behaalde de heer H. v. Engelen alhier den lsten prijs en zal as. Maandagavond aldaar uitkomen in de Eerewedstrijd met de voordracht „Meerenberg en Medenblik" van Abr. de Winter. -— Het kaartgezelschap L'Esperance opende Zaterdagavond, Zondag en Maandagavond, in de achterzaal van den heer A. v. d. Pluijm, haar groot nationaal concours in het rikken, welk schitterend geslaagd mag heeten, als aanvang van dit concours. Aan de eerste ronden is door niet minder dan 18 viertallen deelgenomen en er heerschte deze avonden onder de diverse kaartspelers een zeer spannende strijd. Het hoogste aantal in dezen kamp (viertallen) is thans 57 punten. In de personeelen kamp was het aantal deelnemers zeer groot en over trof voor deze eerste 3 avonden reeds alle verwachtingen. Het hoogste aantal punten voor de perseneele prijzen bedraagt 19 punten. Met spanning wordt reeds de 2e ronde door de kaartliefhebbers tege moet gezien. Zondag j.l. 17 October heeft de vereeniging „Vischlust" wederom een onderling concours gehouden te Neder- hemert, ondanks het ongunstige weer, werd er toch nog tamelijk goed ge vangen. De prijzen werden als volgt behaald De zilveren wisselbeker werd be haald door A. Snaphaan. Verder le prijs: A. Snaphaan. 2e M. Bergmans. 3e E. van Schaik. 4e C. v. d. Kolk. 5e O. Goedhart. 6e M. de Goeij. 7e J. de Peffer. 8e L. de Kloe. 9e A. Verhoofstad. 10e A. Biekens. lie L. van Es. 12e Th. van Leent. 13e H. van Bokhoven. 14e L. Dekkers. 15e P. Biekens. 16e A. van Bokhoven. 17e J. van Bokhoven. 18e J. Trommelen. Na de priisuitdeeling bleven allen nog een gezellig uurtje bijeen en gingen allen voldaan huiswaarts. Zaterdagavond werd in „Musis Sacrum" een Harmonica-concert ge geven door de Gebrs. Theo en Willy Smith uit Rotterdam, met medewer king der heeren Vermeulen, de Vries en Bosteljon. Waar de gebroeders Smith in Waal wijk geen onbekenden zijn, want met kermis hebben ze door hun uitgebreic en kunstvol uitgevoerd repertoire meer malen groote belangstelling getrokken was het niet te verwonderen, dat de zaal tot in de uiterste hoeken bezet was, en velen wegens plaatsgebrek moesten worden teruggewezen. De zeer velen die een plaatsje be machtigd hadden en die die hebben kunnen genieten van het gebodene. zullen daarvoor vol lof zijn. Het was werkelijk onbegrijpelijk, welke accoor den deze virtuozen aan hunne pracht instrumenten, accordions van zes rijen met 284 bassen, wisten te ontlokken in de opera Traviate, Dichter unc Bauer en talrijke andere nummers. Zi werden enthousiast toegejuicht na elk nummer als 't publiek in gespannen aandacht had geluisterd, terwijl de artisten ongeëvenaard bleken om het publiek maar te laten genieten. De humorist gaf ter afwisseling aller aardigste voordrachten, die blijk- blijkbaar eveneens zeer in den smaak vielen. Het geheel was voor de vele tegenwoordige een genotvolle en pret tige avond. Het Comité, dat zich al eenige jaren belast met de verzorging van Letterkundige voordrachten, deelt ons mede, dat voor het aanstaande winter seizoen het volgend programma kon worden samengesteld 1. 8 November 1926. Huib Luns, Directeur van het Rijksteekeninstituut te Amsterdam. „Een les uit Rem brandt's leven en werken, energie en „geestesvrijheid" (met lichtbeelden). 2. 26 November 1926 WiesMoens Letterkundige te Dendermonde. „De geest van Vlaanderen, gezien in de figuur van Tijl Uilenspiegel". 3. 10 December 1926. Dom. Grcgo- rius de Wit O.S.B. Kunstschilder te Leuven „Onze Gregoriaansche Kerk zang". 4.14 Januari 1927. Cyriel Verschaeve de Harpenaar van Vlaanderen te Alverichem. „De Physionomle van St. Franciscus van Assisië". 5. 4 Februari 1927. Dr. Pol de Mont, Letterkundige en Oud-Conservator van het Kon. Museum te Antwerpen Pieter Breughel den Ouden", (met lichtbeelden). 6. 18 Februari 1927. Drs. Gerard van Imbeeck te Waalwijk. „De geest der Gothiek in de Kathedralen en mysteriespelen", (met lichtbeelden). Wij meenen het Comité geluk te kunnen wenschen met een dergelijk programma en met voldoening maken wij er melding van dat het Comité er in geslaagd is beslag te leggen op zooveel, vooraanstaande figuren in de cunstwereld. Werkelijk deze serie zal aan de hoogst te stellen eischen ruim voldoen. Wij-vertrouwen dat het streven van het Comitié om de wintervoordrachten op zoo hoog peil te houden zal wor den gewaardeerd. Wij vernemen, dat het vorig jaar de ontvangsten niet groot genoeg zijn geweest om alle uitgaven te dekken. )it moest toch eigenlijk niet kunnen voorkomen en wij doen dan ook gaarne een beroep op onze lezers het v/erk van het Comité te steunen door 't nemen van toegangskaarten voor de geheele serie, die verkrijgbaar zijn tegen den werkelijk niet hoogen prijs van f6.—. Wij stellen ons voor evenals vorig jaar kort voor het houden van elke voordracht in ons blad den spreker en te behandelen onderwerp in- te leiden. De Burgemeester van Broek- huizen geeft belanghebbenden in over weging, alvorens vergunning af te geven, om te collecteeren, aan Wil helmus Jacobus Christiaan de Ble- court, boeienkoning, gedom. te Am- hem, eerst inlichtingen bij genoemden Burgemeester omtrent genoemden per soon in te winnen. Overneming in de nieuwsbladen wordt verzocht. De openingswedstrijd van de Bil- jartclub „Ons Genoegen" tegen de Waalw. Bilj. Club, welke j.l. Zaterdag avond in café „'t Vosje" plaats vond heeft een zeer spannend en gezellig verloop gehad. Al was het wederom de W. B. C. die als overwinnaar uit dên strijd kwam, toch geven de Baard- wijkers geducht partij en de totaal uitslag 562 tegen 482 in het voordeel van de W. B. C., had met een beetje geluk evengoed in het voordeel van „Ons Genoegen" kunnen zijn. Er was zeer veel publieke belang stelling en er heerschtn ook na afloop nog lang een vroolijke stemming in het feestelijk versierde café. „Ons Genoegen" kan met voldoe ning op haren openingswedstrijd terug zien. DRUNEN. Onze oud-dorpsgenoot de heer A. Jansen thans onderwijzer aan de R K U. L. O. School te Groenlo, is benoemd tot hoofd der op te richten R. K. School te Rhenoy bij Leerdam. Zondag is voor onze harmonie „De Volharding" een ware succes dag geweest. Niet minder dan 6 leden namen deel aan het solisten-concours uitgeschreven door de Koninklijk Erkende Harmonie „Concordia" te Loonopzand en werden 2 eerste en 4 tweede prijzen toegekend met onderstaande punten J. van Wezel, Baryton le prijs 75 p. G. Elshout, Tuba le 74 p. J. Merks, Clarinette 2e 69 p. N. Smits. „Es 2e 68 p. L. van Wezel. Piston 2e 68 p. M. v.d. Putten. Trombone 2e 66 p. Wij noemen dit een zeer kranige prestatie, waar de jury bestond uit muziek-kunstenaars van eersten rang en een hevige concurrentie bestond van deelnemers uit gezelschappen van naam. Met een weinig geluk had men 6 eerste prijzen in de wacht kunnen sleepen, want zooals blijkt ontbroken voor de vier laatsten slechts enkele punten. Evenwel het bestuur onzer harmonie mag tevreden zijn en de heer van Huiten niet het minst, wijl hij zijn vele moeiten en goede zorgen beloond ziet. Aan de deelnemers brengen wij een eere-saluut en spreken het vertrouwen uit, dat hunne bekroning een spoorslag moge wezen zich nog verder te be kwamen in de schoone muziekkunst. A.s. Zondag 24 dezer wordt in café Van der Westen een barak-con cours gehouden, waaraan verschillende waardevolle prijzen zijn verbonden. HERPT. De handboogschutterij Ons Genoegen" heeft wederom haar jaarlijksch prijsschieten gehouden. Wanneer zij zelf de wedstrijden af gaat is zij dikwijls de schrik der aan de wedstrijden deelnemende vereenigingen geen wonder dat, wanneer zij in ver eeniging uitgaat gezamenlijk hun best doen, nu het gold elkaar individueel te bekampen in eigen vereeniging hebben zij elkaar niet gespaerd even min als in gezelschappen hun mede dingsters. Zie hier de uitslag die er met eere mag zijn op het kunstpapier. le prijs A. J. van Howen 40 punten 2e prijs P. Fitters met 38 punten 5 4 4) 3e G. Piron met 38 (4 4 4) 4e A. van Grevenbroek 37 (5) 5e Mart. Fitters 37 (4 4)6eA. v. Lieshout 37 (3 4) 7e prijs P. van Gestel 35. Op het gelukspapierA de Kort 73, 2e G. de Wilt 67 (8) 3e G. v. Sprang 67 (7) 4e A. Verhoeven 67 (7) 4e A Verhoeven 66, 5e prijs Ad. Buijs 64, 6e Ant. de Wilt 62, 7e P. Piron 60. De gratis prijs verschietingle prijs 3. Piron 70, 2e A. de Wilt 66, 3e P. Fitters 63. 4e A. Greve 59 (9) 5e M. etters 59 (7) 6e G. van Sprang 58 7e G. de Wilt 56, 8e Th. v. Hoven 55, 7e Ant. Fitters 54, 10e Ant. van der Wensch 53, lie A. Verhoeveif 52. Hiermede is het schietseizoen afge- oopen en kan men dezen winter uit rusten om het volgend jaar wederom met nieuwe krachten deze sport aan te pakken. SPRANG-CAPELLE. A.s. Vrijdag 22 October des avonds om half 8 zal n de school in de Heistraat een spreek- avond worden gehouden over de Mili taire Vooroefeningen. Op dezen avond worden uitgenoodigd alle jongelingen die nu 18 jaar oud zijn of dit jaar nog 18 jaar worden. Ook de Vaders van deze jongens worden verzocht vooral mede te komen. Zooals bij velen reeds bekend is, verkrijgt men door deze vooroefeningen te volgen een verkorting van den militairen diensttijd van 4 maanden. De oefeningen worden hier ter plaatse gehouden, wat dus voor de jongens heel gemakkelijk is. Komt dus allen, het is van groot belang. CAPELLE. J.l. Vrijdagmiddag 1 uur werd op de begraafplaats alhier in het familiegraf ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer C. de Roon Mzn., tot voor eenigen tijd president Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier. Aan het graf werd het woord gevoerd door Ds. P. van Toorn, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, terwijl een zoon van den overledene eenige woorden van dank sprak. Een tweetal bloem stukken dekten de kist. De belangstel ling in de omgeving van het kerkhof was zeer groot. Langs den provincialen weg, den zoogenaamden Winterdijk alhier, staan weer eenige boomen er doods bij. Ze schijnen door een ziekte aangetast te zijn. Jammer van dezen mooien weg, dat jaarlijks eenige boomen, die aan getast zijn, gerooid moeten worden. Naar men-ons mededeelt zal de school in de Nieuwstraat van de ver eeniging tot stichting en instanhouding van scholen met den Bijbel alhier op 1 Nov. a.s. geopend worden doorDs A. Meyers, Herv. predikant te Hooge- veen, terwijl ZijnEerwaarde Zondag daaraan voorafgaande, dns 31 October in de Ned. Herv. Kerk zal optreden. Op Vrijdag 29 October e.k. des avonds half acht zal er een propaganda- vergadering gehouden worden uitgaan de van den Chr. Besturenbond te Sprang—Capelle. Deze vergadering heeft plaats jn de oude fabriek van den heer A. Vos, in de Nieuwstraat alhier. Als sprekers hopen op te treden de heeren J. v. d. Steen, te Voorburg, Voorz. v. d. Chr Zeelieden- bond en J. Veldwijk fe Utrecht, 2e Voorzitter van Chr. Bouwarbeidersbond Eerstgenoemde zal spreken over „met vernieuwde kracht voorwaarts" en laatstgenoemde over „niemand kan worden gemist." Op 20 October e. k. zal in de schoenfabriek van A. Vos in de Nieuwstraat alhier een vergadering gehouden worden door den Chr. Besturenbond. Aanvang des avonds half acht. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 4. Propaganda actie in de komenden winter. 5. Bespreking oprichting van een afd. T.b.c.-fonds. 6. Rondvraag en sluiting. WASPIK. In ons raadsverslag komt een onjuistheid voor. Wij hebben den heer van der Rijken voor de verhoo ging van het salaris van den ambtenaar ter secretarie laten stemmen. Dit is niet juist. De heer van der Rijken behoorden tot de tegenstemmers. WASPIK. Op de heden gehouden waren ruim 60 stuks vee aangevoerd, benevens een paar bennen varkens; door het heerschend mond- en klauw zeer was de aanvoer geringer dan vorige jaren. De handel was flauw. De prijzen varieerden voor graskalveren van f60 tot f 70, kalfvaarzen van f200 tot f225; vet van 40 a 45 cent per pond. Ook de marktkramen waren in grooten getale opgekomen. Slechts enkelen maakten goede zaken. Tevens waren 10 Russische ponneys aanwezig waarin geen handel was. Door den Raad der gemeente werd aan de Vereeniging het W.G.K." een subsidie toegekend van f200 voor de gewone verpleging en f 100 voor de t bc.-bestrijdjng. RAAMSDONK. Openbare vergade ring van den raad dezer gemeente op Zaterdag 23 October 1926, des namid dags ten zes ure. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. 2 Adres van de Commissie van bijstand voor schippersschoolkinderen, te Rotterdam, om een subsidie uit de gemeentekas van f60.— 'sjaars. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot niet inwilliging van het verzoek der R. K. Vereeniging „Moederschapszorg", om een jaar- lijksche subsidie uit de gemeentekas van f 25. 4. Alsvoor tot niet-inwilliging van het verzoek van den Directeur der R. K. Militaire Vereeniging, om een subsidie van f25.—voor het jaar 1927. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot intrekking van het raadsbesluit van 30 September 1914, no 205, waarbij aan de geltenfokkerij een subsidie is toegestaan van f40.— 6. Ontwerp besluit, regelde de wijze van belegging der reserve van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. 7. Staten van onzinbare en nog te verhalen posten van plaatselijke belas tingen. 8. Voorloopige vaststelling der reke ningen van de Gemeente, het gemeen telijk Electriciteitsbedrijf en het Vleesch- keuringsbedrijf over den dienst 1925. 9. Goedkeuring rekening, dienst 1925, en begrooting, dienst 1927, van het Burgerlijk Armbestuur. 10. Vaststelling begrootingen van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, het Vleeschkeuringsbedrijf en die der Ge-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5