Parijsche Modebrieven. Akker's Abdij s iroop Ontstoken keel is het begin GEMEENTERAAD. Avondtoiletten in October. Zijdén mousseline is een stof wear- van men zulke mooie en zoo'n verschei denheid van toiletten maken kan, dat men ze ook nog-in het begin van liet na jaar blijft gebruiken. Een afwisseling brengt men, door juist den nadruk te leggen op de luchtigheid de transpa rence van de stof. Daarom ziet men ze op contrasteerende kleur 'tgeen dik wijls een mooi changeant effect geeft. Een japonnetje van lichtgroene mous seline de soie draagt men b.v. op een roze onderjapon, witte mousseline op groen, pastelblauw op diepblauw, zwart op roze enz. Op deze manier kan men zelfs aan een japon telkens een ander aanzien geven door ze op verschillende gekleur de onderjurken te dragen. Maar de mooiste gelegenheidsjapon nen zijn die van geborduurde tulle of kantstof. Deze hebben zoo iets teers en luchtigs, zoo iets echt vrouwelijks, dat ze gunstig afsteken bij de veel kost baarder, maaT lang niet zoo fijne goud en zilvertoiletten van sommige dames. Vooral voor 'n frisch jong meisje kun nen we ons bijna nfets mooiers voor stellen, dan zoo'n roomkleurig kanten japonnetje, heel eenvoudig gemaakt, met 'n elikele groote roos op den schou der of met 'n kersrood fluweelen cein tuurtje met in 't midden 'n groote toef heel kleine rood zijden roosjes. Glim mi bloemen. Op sporthoedjes zien we tegenwoor dig veel als garneering tofjes gummi bloemen. Deze worden minder voor de fraaiheid genomen dan wel omdat ze zoo practisch zijn. Na een frisch regen buitje zien ze er nog even mooi uit als tevoren. En gelukkig heeft men ze bo vendien in heel mooie kleuren weten te vervaardigen, zoodat ze niet al te zeer afsteken bij de bloemen van veld en weide, die liet. sportmeisje onderweg tegenkomt. Ik houd niet. van die al te levendige voorstellingen, die men in Parijs zoo veel op kussens, op voetbankjes en kleedjes en doozen en zelfs wel op hoe den en japonnen aantreft, 'k Ben er. b.v. heelemaal niet op gesteld, dat het kussen, waarop ik me gemakkelijk neer- vlei een kikkerconcert voorstelt, of dat ik mijn moede voeten op een „rendez vous" plaats van een jonkvrouw en haar ridder of op een Hollandse-li land schap met molentje en boertjes. En ik zou er niet over denken om zoo'n mo dern groen vilten hoedje op m'n hoofd te zetten, waarop een volledige boerde rij is geborduurd niet venstertjes, een schoorsteen, een deur en een schuur. Maar... smaken verschillen! Bloem-japonnen. De japonnetjes met wijden rok, wel ke langs den rand geheel met zware fluweelen of zijden bloemen zijn bezet, doen soms zeer aan den ouden tijd den ken. Zelfs kinderjurken zag ik met deze garneering. De bloenipjes bestonden hier uit in gehaald lint. Het lichtblauwe tusschen- jurkje dat ik hier bedoel, had behalve den bloemenrand onder om het rokje, een groote bloem op eiken schouder. Het stond echt leuk, hoewel een beetje „gekleed" voor zoo'n klein ding. <S' chulp randen. De zoom en de volants der meeste ja ponnen zijn op 't oogenblik uitge- scliulpt. Het. is een karakteristiek, trek je van de huidige mode. Soms zijn de schulpen zacht afgerond, soms zijn ze scherp en puntig als tanden en vier kant van vorm als een Grieksche rand. Er zijn maar weinig japonnen, ten minste in 't gekleede genre, waaraan de schulpen ontbreken. Soms zijn de pun ten zelfs heel diep ingesneden, als bloembladen. In dit geval wordt onder de japon een passende, liefst geplisseer- de onderrok gedragen. Bij het gracieuse avondjaponnetje van onze eerste teekening vormen de „godets" de punten, daar elke godet puntig van voren is en beneden den rok uitsteekt. Het koningsblauwe flu weel is hier een fraaie garneering op de lichtblauwe zijde van den japon. Zelfs de uiteinden van de lichtblauw zijden sjaal zijn in puntvorm geknipt. Een groote zijden roos prijkt aan de taille. Struisveer en boa-s. 't Is weer heel nieuw om bij koel weer een struisveeren boa om den hals te slaan. Bij de wedrennen, waar men steeds de nieuwste snufjes te zien krijgt, waren verscheidene dames met een mooie struisveeren boa aan. Een merkwaardig model maakte veel sen satie door z'n buitengewone afmeting en doordat de lange, op den rug afhan gende witte veeren, in het midden te zamen waren genomen met zwarte vee- ren. Een andere aardige boa was van heel licht rose tot diep purper getint en werd gedragen bij een grijs zijden ja pon met verschillend getinte rose rozen bedrukt. WILHELM INE. Onze lezeressen, die uitvoeriger wen- scheti ingelicht te ivorden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kinde ren, raden wij dringend aan een abon nement te nemen op „Het Nieuwe Mo deblad." Dit uiterst practi$che Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij den uitgever dezer courant tegen sterk gereducecrden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieu we Modeblad, 2 maal per maand ver schijnende in 16 bladzijden, met telken male 2 gratis knippatronenbladen, be draagt slechts 0 95 per kwartaal, franco per post f 1,25. BINNENLAND. Het Nederfandsch Belgisch Verdrag In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer is op voorstel van den voorzitter het verdrag Neder land België aan de agenda toegevoegd. Alhoewel de voorzitter geen voorstel wenschte te doen over den dag van in behandelingneming van het verdrag verklaarde hij toch, dat er uiterlijk Vrijdag 29 October mede begonnen moest worden, en dat dan de andere wetsontwerpen, die nog niet afgehan deld zouden zijn, in een avondverga dering zouden moeten worden afgedaan. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer dit voorstel aan, dat door den voorzitter gedaan was mede namens de Centrale Sectie. In haar nummer van gisterenavond verklaart de redactie van de „Neder lander" overwegende bezwaren te heb ben tegen aanvaarding van het verdrag met België. Het gebeurde van Mei 1920 (het z~g. Wielingen-Incident) rechtvaaidigt, al dus het blad, het verlangen naar eene gewijzigde overeenkomst, met meer waarborgen voor de Nederlandsche belangen en met meer zekerheid tegen toekomstige moeilijkheden, dan het tractaat van 3 April 1925 biedt, Woensdag werd in het Luxor- ïheater te Breda de Potemkin film gekeurd. Daarbij waren aanwezig de burgemeester, de commissaris van politie, de wn. garnizoens commandant, de kapitein der maréchaussées de officier van justitie en de beide substituut-officieren ende gemeentelijke inspecteur voor het L O. Overeenkom stig het eenstemmig advies besloot de burgemeester de film niet toe te laten. Waarom geen schijnwerpers Hadde de machine van den nacht posttrein Rotterdam—Amsterdam op 13 dezer een sterk vooruitstralend licht vooropgedragen, het Monster Verkeer zou vier slachtoffers aan zijn klauwen hebben zien ontglipen. Dit dagbladbericht gaf den heer H. Bouwman in Den Bosch aanleiding in de belde bladen zijner woonplaats het volgende te schrijven Reeds meermalen heb ik mij de vraag gesteld, waarom locomotieven niet voorzien zijn van een sterken electrischen schijnwerper. Een ver vooruitgeworpen lichtbundel zoo mogelijk draaiend, zou, wanneer weersgesteldheid geluidsignalen be lemmert als een goede waarschuwing dienst doen voor hen die zich op de spoorbaan van een aankomenden trein kunnen bevinden, of onbewaakte overwegen naderen. Uit een correspondentie, welke ik ie dezer zake voerde met de N V Philips'Gloeilampenfabrieken te Eind hoven, blijkt mij dat een daarvoor geschikte schijnwerper wel bestaat, maar dat het bezwaar voor het aan brengen daarvan gelegen is in de om standigheid, dat op de machines niet een stroombron aanwezig is, voor het voeden van een dergelijke instal latie. Mijnheer de Redacteur, mag ik van uwe welwillende bemiddeling gebruik maken om tot den Dienst der Tractie der Ned Spoorwegen en alle overige technici het verzoek te richten de meest economische opneming van een instal latie tot stroomlevering voor een schijn werper op alle locomotieven in studie te willen nemen. Wat m i. mogelijk is op elke auto, moet toch ook uitvoer baar geacht worden op een locomo tief. Beveiliging van het menschenleven tegen het verkeer, dat dagelijks zoovele slachtoffers neerslaat, vraagt van ieder een, zijn weten in dienst te stellen van dezen plicht der naastenliefde. Bij besluit van het bestuur der St. Raboudstichting zijn benoemd tot gewoon hoogleeraar de buitengewone hoogleeraren dr. G. Brom en dr. A. Pompen O.F.M. Voorts is het lectoraat voor Griek sche en Romeinsche wijsbegeerte om gezet in een buitengewoon professo raat en in verband hiermee is lector dr. P Sormani benoemd tot buitenge woon hoogleeraar. De opbrengst van de weldadig heidspostzegels, die van 15 December 1925 tot 15 lanuari 1926 werden ver kocht. is f 77 356 77. Na aftrek van de onkosten en reser- veering voor de actie voor de a s. uitgifte is dit bedrag als volgt in ver deeling gebracht: aan 6 vereenigingen voor achterlijke kinderen tezamen f 8542 57§an 54 vereenigingen voor kindervacantiekolonies en h rstellings- oorden tezamen f 9664.50 aan 149 vereenigingen voor verwaarloosde en misdadige jeugd tezamen f 48.330 03; aan 7 vereenigingen voor blinde, doove- en doofstomme kinderen, teza men f 2900.70, en ten behoeve van kinderen van het postpersoneel f 1000; totaal f 70 437 80 Aan reserve en kosten tezamen is mitsdien nog geen 9 pCt van de op brengst besteed. Het economisch manifest, dat Woensdag zal worden gepubliceerd en door vooraanstaande bankiers en zakenlieden in alle landen van Europa is onderteekend dringt aan op volle- dige opheffing van iedere tolbelemme- ring. Het stoomschip Rotterdam van de Holland—Amerika—lijn gaat het volgende jaar zijn zesde Middellandsche Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan 't gevaar het slachtoffer te worden van een ver waarloosde verkoudheid.Wordt geen borst- of astbmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met de slijmoplossende, verzachtende flMBsBBSH Zee-reis maken met maximum 550 passagiers. Het schip vertrekt 19 Jan. van Rotterdam en 3 Februari van New- York naar Madeira, Cadiz, Gibraltar, Algiers, Napels. Tunis, Athene, Con- stantinopel, Haifa, Alexandrië. Cattaro- Ragusa, Venetie, Napels, Monaco, Southampton, Boulogne sur Mer. De reis duurt 70 dagen. In samenwerking met de Frank Tou rist Company te New York zijn drie pleizierreizen georganiseerd met de Veendam naar West Indië. Voor de eerste reis, die 15 dagen duurt, gaat het schip 11 Jan. van Rotterdam en 29 lanuari van New-York, naar Bermuda. Kingston (Jamaica) Havana en Nassau. De tweede reis duurt 27 dagen, 17 Februari van New-York naar Havana, Kingston, Colon (Panama), Curasao, La Guayra, Trinidad, Barbados, Mar tinique, St. Thomas, San Juan en Bermuda. Voor de derde pleiziervaart, dezelfde als de eerste, vertrekt de Veendam 19 Maart van New York. De Zweedsche kruiser Fylgla wordt den 7den November te Vlissingen verwacht; hij zal daar dien dag en den volgenden dag verblijven. Aan boord van dezen Zweedschen oorlogsbodem zal zich bevinden prin ses Astrid van Zweden, de verloofde van den kroonprins van België, op haar doorreis naar België. Tijdens het verblijf van de Fylgia in de haven van Vlissingen zal zich aan boord inschepen de vader van prinses Astrid, de hertog van West- Gothland. die van een reis terugkeert. Den 8sten November vertrekt het schip naar Antwerpen, waar het tot den 12den November zal blijven. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezondene door den heer v. d. Waals in Uw blad d d. 16 dezer het volgende: In de raadsvergadering van 6 Oct. I.I is, naar aanleiding van een inge komen adres betreffende gunning van verfwerk, op hetgeen ik ten aanzien van den heer v. d. Waals gezegd heb, door het College van B. en W. geen afkeuring uitgesproken. Indien ik een onjuiste naam ge noemd of iets onjuist gezegd had, geloof gerust dat B. en W. dat niet over hun kant hadden laten gaan. Ik was goed op de hoogte, (niet toevallig). Of het bij mij wel eens voorkomt dat ik iets zeg wat ik eigenlijk zelf niet weet Deze vraag wil ik met een weder vraag beantwoorden en daarom Mijn heer v. d. Waalskomt het bij U vaak voor dat U iets doet wat U zelf niet weet? In dank M. de R. J. MICHAËL. 's Grevelduin-Capelle, 19 Oct. '26. Mijnheer de Redacteur, Ofschoon het mijne gewoonte niet is mij aan het schrijven in couranten over te geven, wil ik thans hiervan eens afwijken en verzoek U beleefd een plaatsje in Uw blad, waarvoor ik U reeds bij voorbaat dank zeg. Het betreft hier de in Capelle en ook wel in de omstreken bekende „Dameskrans", gevestigd te 's Grevel duin-Capelle. Ik zeg „bekend" om het vele goede dat zij deed voor het Groene Kruis, die zeer nuttige instel ling. waarvan vooral de minder met aardsche goederen bedeelden zooveel nut ondervinden. Het heeft toch voor eenige jaren weinig gescheeld of die ALMKERK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Almkerk op Dinsdag 10 October 1020. n.m. 2 uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter spreekt zijn leedwezen uit, over 't overlijden van 't lid, dlir. A. VV. Don ker. Een schrijven van 't Bestuur der Clir. Herv. Sch ooi ver. alhier is ingekomen, waar in 't bestuur den raad verzoekt om eene sub sidie voor 't' herhalingsonderwijs van 21» cent per week en per persoon te verleenen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. De beer Verschoor stelt er prijs op dat er ouders zijn die hunne kinderen 'tonderwijs laten volgen, maar spr. vreest dat er nu per sonen zullen komen, die 't zelf goed kunnen betalen. Spr, is er niet voor dat zulks dooi de gemeente wordt betaald en bad wel ge dacht dat B. en W. wel met een weigering zouden zijn gekomen. De voorzitter zegt dat er geen sprake van is, dat B. en W. het te veel op de schouders der gemeente zouden leggen. Spr. vindt het een nuttige zaak. Ook vraagt de heer Verschoor of er nog on kosten aan verbonden zijn, b.v. leermiddelen, waarop de voorzitter antwoordt dat deze door hen zelf worden betaald. De heer v. d. Meijden gelooft ook niet dat het op den weg van de gemeente ligt, om hiervoor subsidie te geven. Spr. zegt dat ze daar zelf maar voor moeten zorgen. De heer Verschoor gelooft dat de gemeente zich op een gevaarlijk pad begeeft. Spr. ziet nog meer achter de schermen. De Voorzitter noemt hierna een voorbeeld van Molenaars graaf, daar zegt spr. is bet ook 'n reehtsehen Raad. evenals bier en die geeft ook een klei ne subsidie. De heer Verschoor had wel ge dacht dat B. en W. dit verzoek voor kennis geving zouden hebben aangenomen, want spr. gelooft dat er nu jongens zullen komen voor 't herhalingsonderwtjs, die t'zeer goed kunnen betalen, waarop de voorzitter zegt dat zij daar geen kennis van hebben, want. dan zou „een nieuw kohier moeten worden gemaakt van schoolgelden. Ook dhr. Koekkoek is niet voor dit adres, daar, zegt spr.. de kinderen evengoed tot bun 14de jaar de school kunnen bezoeken, want herhalingsonderwijs is maar herhalen van wat men al meer beeft gehad. De heer Ottevanger zegt dat het platteland veel tekort schiet bij b.v. steden en begrijpt toch niet dat men hier aanmerking op maakt, 'tis, zegt spr., toch hoofdzakelijk voor den minderen stand. Ook dlir. Snoek begrijpt niet dat hier over zoo'n kleinigheid gedis- cusieerd wordt. Spr. vindt het een schoon? zaak dat de jongens van de straat zijn. De heer van .Leeuwen zegt de heeren ook niet te begrijpen en vindt het zeer „krenterig"', daar het tocli voor een goed doel is. Spr. zegtal komen alle scholen, dan* ben ik er nog voor subsidie te geven. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht, wordt met algemeene-stemmen aan genomen. Hiernn is aan de orde het onderzoek dei- geloofsbrieven van 't nieuw gekozen lid van den Raad, dhr. A. Brand. De Voorzitter schorst de vergadering tijdens het onderzoek. Na heropening wordt bij monde van dhr. van Leeuwen verklaard, dat alles in orde is bevonden, zoodat dhr. Brand als lid van den Raad is toegelaten. By de behandeling van den Vleeschkeu- ringsdienst informeert dlir. Koekkoek naar den post groot 500. waar deze voor is. De voorzitter zegt dat deze is voor onder houd van de auto van den keurmeester, hoofd van dienst. De heer Koekkoek zegt dit wel wat veel te vinden. De heer Ottevanger zegt dat die uitgaven geschieden zoolang de kas dit toelaat; ook zegt spr. dat deze dienst zichzelf moet bedruipen. De heer de Jong zegt dat den dienst, welke de Keurmeester moet verrichten, onmogeiyk per fiets kan geschieden. Thans is aan de orde de gemeente-begroo ting 1027. De voorzitter zegt dat daar een post op voorkomt groot 60. Spr. stelt daar om voor zich aan te sluiten bij de Vereeni- ging van Nederl. Gemeenten, daar kan men zich op een zeer voordeelige wyze verzekeren. In verband daarmee is deze post op de be grooting geplaatst. De heer Ottevanger is er voor om by de Jong Co. te biyven. Spr. zegt, daar is bier in deze gemeente een vertegenwoordiger van en in verband hiermede, ben ik er niet voor naar een andere verzekering te gaan. De heer Verschoor zegt, er zyn wel meer agenten van Brandverzekeringen als van de Jong Co. Spr. zegt. bet minste past ons. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 1 stemtegen stem de de heer Ottevanger. By den post, onderwys gekomen zynde, in formeert dhr. Verschoor naar den post 50. waarop de Voorzitter antwoordt dat deze is voor de Commissie op bet lager onderwijs. De beer Verschoor vindt dat dit toch wel wat boog is. Dhr. Ottevanger zegt dat dit bedrag al zeer is ingekrompen. De heer Ver schoor stelt voor dit bedrag op ƒ25 te bren gen. welk voorstel door dhr. Snoek wordt gesteund 't voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Naar aanleiding van een vraag van dhr. Verschoor werd besloten de leening groot 10.000 A 0 pet., om te zetten in een 5 procent leening. By den post belastingen gekomen, infor meert dlir. v. d. Meyden. hoe of het staat niet de 100 pet. op de vermogensbelasting, of deze al terug is gebracht op 50 pet. Spr. meende dat B. en W. dit vorig jaar al had den toegezegd. De beer Ottevanger. Weth., zegt hier al eens anders over gedacht te hebben. Spreker zegt, wy mogen als lid van den raad dit niet doen om een persoonlyk belang naar voren te brengen, daar 't geen gemeentebelang is. Spr. zegt, dan drukken wy den minderen man. De heer Snoek Vindt do 100 pet. op de ver mogensbelasting evenals dlir. v. Meijden. on- billyk. Dhr. Koekkoek zegt, er zyn in onze gemeente zoowat 100 personen die aangesla gen zyn in de vermogensbelasting en onge veer 900 die aangeslagen zyn in de andere belastingen. Spr. zegt. nu gaat liet toch niet, om die 100 te bevoordeelen en de andere niet en nu brengt de vermogensbelasting 2000 op en wanneer deze tot de helft wordt vermin derd. moet dat tocli by de arbeidersklasse gehaald worden. De Voorzitter zegt dat dit ook niet volgens Gods Woord is. Spr. zegt dat de armen nu toch al een hoogen lichtpi-ys lietalen en dan zouden deze nog meer moeten betalen. De heer v. d. Meyden stelt voor de 100 pet. op 50 te brengen, welk voorstel wordt ge steund door dlir. Snoek. Dit vdorstel wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmenvoor de 00 proc. stemden de heeren v. d. Meyden, Snoek en de Jong. De bogrooting wordt daarna aangenomen. Hierna ging..de Raad over in geheime zit ting tot. behandeling van een nieuw contract met de P.N.E.M. Na beropening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. machtiging hebben ontvangen tot onderhandeling met de P.N.E.M., omtrent een nieuw contract der Elec. voorziening dezer gemeente. Bij de gebruikeiyke rondvraag informeert de beer van Leeuwen naar de Almkade. Spr. zegt, daar wordt de laatste jaren niets meer aan gedaan. Ook zegt spr. een klacht ont vangen te hebben omtrent 't water scheppen aan de Alm. b.v. dat een schip voor de wa ter stap lag. De Voorzitter zegt wat betreft het. eerste, dat B. en W. dit zullen onderzoeken en wat de klacht aangaat bad spr. graag dat zy rechtstreeks naar den Burgemeester kwamen met klachten. Nadat de heer Verschoor nog geïnformeerd heeft naar de watervoorziening aan den Ip- pelsehendyXen dhr. v. d. Wal verzocht beeft, de waterpomp te Uitwyk te doen herstellen, sluit de Voorzitter, daar niemand meer het woord verlangt, deze openbare vergadering. Overal per koker f 1.50 f2.75 f4.50 öe groote flacon» ^<4, t l 'al *1° voordeeliger» (Buiten verantwoordeiykheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6