daar aan hun militie-plichten le vol doen en van beteekenis is het niet ontbloot als ze daar dan tijdelijk een onderdak hebben waar ze zich in vei lige haven thuis weten. W. v. d. Wiel. Het is toch jammer dat we van al die verzoeken niets op de agenda hebben vermeld zien staan. Thuis hadden we daarover onze ge dachten al eens kunnen lateri gaan. Het is treurig zoo'n agenda. Er staat niets op. 't Lijkt gewoonweg nergens op. Ik hoop dat dit in het vervolg anders zal worden, want iedereen heeft zoo maar geen tijd om hier heen te komen en de stukken te gaan in zien. Voorzitter. Dat de heer W. v. d. Wiel de zaak niet goed begrijpt, is niet mijn schuld. Als hij goed had na gedacht zou hij hebben geweten dat er al 3 of 4 van die verzoeken in den raad zijn geweest maar allemaal zoo als dat gebruikelijk is, zijn aangehou den tot bij de behandeling van de be grooting. Dat verzoek van de Hoogere Handelsschool is al in Mei of April binnengekomen en toen is besloten het heden te behandelen. Trouwens, geen enkele gemeente zal er worden gevonden die al die 'aanvragen bij de behandeling van de begrooting apart op de agenda ver meldt. Volgt men de begrooting goed, dan zal men ook kunnen zien waar het om gaat. De uitdrukkingen van den heer W. v. d. Wiel zijn dan ook op zijn minst genomen wat voorbarig te noemen. W. v. d Wiel. Er staat niets van op de begrooting en er was mij niets van bekend dat het heden in den raad zou worden behandeld. Voorzitter. U zou het vanzelf wel zijn tegen gekomen. W. v. d. Wiel. Toch niet dat ver zoek van de Militaire vereeniging. Ik weet niet dat daarvoor om subsidie is gevraagd. Het behoort op de agenda thuis. Voorzitter. Het is niet onwaarschijn lijk dat het al in den raad is geweest. Een goed lid betaamt het om destuk ken te komen inzien. Meermalen heb ik het al gezegd dat de heeren die overdag daarvoor geen tijd kunnen vinden 's avonds dat gerust kunnen doen. Als ze zich dan tot den Secre taris of mij wenden krijgen ze daar volop de gelegenheid voor. Een betere tegemoetkoming kan toch niet. Muskens. Is dat voor het bouwen van een lokaal of is dat voor een subsidie waarvoor men leder jaar terug zal komen. Voorzitter. Dat is mij ook niet be kend. Ik zou zoo zeggen dat men ieder jaar om een dergelijke subsidie zal vragen. Muskens. Het is niet veel wat wordt gevraagd. En er zijn zooveel Drunen- sche jongens die er van kunnen pro fiteeren. Ik zou daarom de gevraagde subsidie maar verleenen. A. v. d. Wiel. Ik ben het met den heer Muskens eens, het bedrag wat wordt gevraagd is niet groot en de jongens zijn daar zeker goed bewaard beter dan wanneer ze een geheelen avond op straat moeten rondloopen Bovendien kunnen ze daar nog wat leeren ook. Voorzitter. Die vereenigingen zijn inderdaad van groot nut en bezwaar om subsidie te verleenen hebben Burg. en Weth. niet. Alleen is maar gezegd dat er een grens moet komen. De ver eenigingen van 's Bosch, Breda enz. kunnen allemaal komen vragen. Van Halder. De hoofdzaak waarom Burg. en Weth. met geen voorstel zijn gekomen is dat men overal Militaire vereenigingen heeft die om subsidie kunnen komen vragen. Dat is alleen de reden geweest dat men met geen voorstel is gekomen. Met algemeene stemmen wordt daar na besloten een subsidie van f 10. te verleenen. Wordt vervolgd. Om 5 40 uur verliet Mussolini het Na ieder nummer barstte een hartelijk gingschap en den 8 urigen werkdag. Mej. Jansen, Inspectrice bij het Lager gymnasium, waar hij een congres voor applaus los. Nadat de heer J. van Laten we trachten het verkregene te I Onderwijs, Ds. Meijers, Ds. Snoek, wetenschappelijken vooruitgang had Wesel met zijn baryton. zijn nummer behouden en met vernieuwde kracht vertegenwoordigers van 't gemeente ingewijd, en begaf zich naar het station, Concert v. Davijj.' waarmede hij te voorwaarts gaan en strijden voor he bestuur van Sprang-Capelle e.a. temidden van de uitbundige toejui chingen der menigte. Op het oogenblik, waarop de stoet den Onafhankelljkheidsweg opreed, loste een individu, oogenschijnlijk in den leeftijd van 18 jaar, een revolver schot op Mussolini, die niet getroffen werd. De dader werd onmiddellijk omsingeld en gelyncht. Mussolini vervolgde zijn weg naar het station, waar hij de garnizoensof ficieren, die op het plein bijeenwaren, toesprak. Daarna vertrok hij per extra- trein naar Forli. In Rcmc en in alle Italiaansche ste den zijn betoogingen ter eere van Mus solini gehouden. De koning heeft Mussolini telegra fisch hartelijk met zijn behoud geluk gewenscht. Volgens een te Genève ontvangen telegram is het lijk van den jongen man, die een aans ag op Mussolini gepleegd heeft, geïdentificeerd. Het is Antonio Zamboni, de 15-jarige zoon van een bekend drukker uit Bologna. Loon op Zand in de afdeeling uit— goed recht op het maatschappelij muntendheid, den eersten prijs wist terrein des levens. Hiermede besluit te behalen, had doen hooren, nam de spreker zijn rede en geeft .Kunst na heer P. Elshout het woord, en bracht Arbeid" weer een mooi stuk ten beste, namens allen een woord van hulde waarna de tweede spreker, de heer aan den jongenheer Jo. Verhoeven, Palma hei woord verkrijgt. De heer voor zijn schoone pianobegeleiding, Palma wijst er op dat niemand kan waarna een daverend applaus volgde.worden gemist In den propaganda— Ter afwisseling werden door den heer Kasteleins uit Waalwijk een vijftal leuke voordrachten gegeven, die op verdien stelijke wijze werden vertolkt, en meer malen de lachspieren der aanwezigen in beweging brachten. Aan het slot van den avond nam de heer L. Sikkers nogmaals het woord, om in korte woorden den solisten, den pianist en den onvermoeiden Direc- teur A. van Huiten, door wiens be kwame leiding deze prijzen werden behaald, dank te brengen. Hij richtte daarna een woord van dank tot den humorist, voor zijne mooie pres- staties. Daarna bracht spr. een woord van dank aan het publiek voor het aandachtig gehoor, en deed een be De vader had zijn jeugdigen zoon roep op aller steun. Daarna keerden verboden zich na vijf uur op straat allen zeer voldaan huiswaarts, te begeven. Wijl de jongen na dien Door de gemeente zal dit jaar tijd echter niet teruggekeerd was, be- evenveel mast gehakt en verkocht gaf de vader zich naar de politie. Op worden als vorig jaar. Naar we verne- het bureau herkende de ongelukkige men zaj een gedeelte van het „Run" man in het lijk van den gelynchten bepoot worden met Amerikaanschen jongen zijn zoon. ejk Het R. K. Kerkhof zal om de herinnering aan de dooden leven- BUITENLAND. Revolver—aanslag op Mussolini. Zondagochtend had te Bologna de plechtige opening plaats van een gebouw, dat voor de sport is bestemd en 50.000 toeschouwers kan bevatten. Mussolini, in de uniform van com mandant der fascistische militie, reed te paard door de straten der stad, gevolgd door zijn staf, en luide toege juicht. Voor het sportgebouw, dat gevuld was met fascistische miliciens betoogde Mussolini, in een rede, dat de betoo ging beteekende. dat het gewapende volk zijn goedkeuring aan het fascis tische regime hecht. Hij voegde er aan toe Het fascisme wordt de civiele godsdienst van alle Italianen, die dezen naam waardig zijn. „Zwarthemden", aldus Mussolini die zich in de stijg beugels oprichtte, .heft uwe geweren hoog op, opdat de geheele wereld het woud van bajonnetfen ziet en het kloppen voelt van onze harten, welke onoverwinnelijk zijn". DRUNEN Maandagmiddag hield de d|-g houden voortaan op Zon Coop Eerste Langstraatsche Stoomzui- en Feestdagen voor bezoeken toegan veifabriek van Drunen en aangesloten keIijk zijn van 9_4 uur We juichen gemeenten, een algemeene vergadering dit besluit ten zeerste toe, temeer in de zaal der Meisjescongregatie. De daarhierdoor aan een lang gekoesterden voorzitter, de heer M. v. Halder heette wensch is voldaan. Laat het publiek de leden welkom. Besproken werd o. daarvan een devoot bruik makfcn m. het leveren van ondermelk voor 2'/, 4 cent per liter. Met de verbetering der Stations De directeur der fabriek de heer J. s)raa* js begonnen. Voorde verbete v. Kessel, besprak deze levering, wel- biervan is door de gemeente van ke werd voorgesteld als volgtgedu- Provincie een groote partij keistee- rende de maand November voor 2'/a nen aan8e^kocht. De weg zal geleidelijk cent per Liter, en dan tot Maart voor worden vernieuwd. den geldenden prijs, waarop door CAPELLE. J. 1. Vrijdag hield de Chr. allen werd besloten, dit jaar deze niet besturenbond te dezer plaatse haar te leveren en alle te laten thuis bezor aankondigde propaganda—vergadering gen. Hierna volgde herbenoeming der in de schoenfabriek van de firma C. bestuursleden, aftredend de heeren A. Vos alhier. Om circa half acht opende Klijn en J. Biok. Bij de stemming ble- de voorzitter, de heer P. Faro, deze ken te zijn uitgebracht 205 geldige bijeenlromst, die niettegenstaande de stemmen waar van A. Klijn 169 en I- minder gunstige weersgesteldheid flink Brok 181, zoodat Deiden zijn herkozen. was bezocht, met gebed en heette Benoeming van een lid van de com- daarna de aanwezigen welkom, in het missie van onderzoek volgens art. 47 bijzonder den directeur en werkende aftredend lid H Brok. In diens plaats leden van het muziekgezelschap .Kunst werd bij acclamatie gekozeni de heer na Arbeid", die zoo welwillend J. Pulles de Gouw te Elshout. Het I waren geweest ook voor dezen avond entreegeld voor nieuwe leden werd hunne medewerking te verleenen. Alsnu wederom op 3 gebracht. Daarna had richtte hij zich met een welkomstwoord de uitreiking plaats van diploma s, I j0| de sprekers van dezen avond de behaald bij den melkcursus dezen win- heeren J. v. d. Steen uit Voorburg ter te Nieuwkuik gegeven. Diploma's en Palma uit Utrecht. Laatstge- ontvingen A. J. Knippels, Urunen-Heide noemde js jn de plaats gekomen van met 179 punten, de andere, allen te den heer Veldwijk, die verhinderd Nieuwkuik, Theo Pullen 169 p., Martina I Was deze vergadering bij te wonen, van Mierlo en Nic. van Mierlo met Spreker deelt mede dat vanwege het p., Anna van Kuik 156 p., Catha- Chr. Nationaal Vakverbond deze week rina Loeff 154 p., Martina Mommer- eiken avond op 12 h 15 plaatsen steegen Ant Mommersteeg 151 P» groote propaganda—vergaderingen zijn Frans van de Wiel 151 p. belegd, zooals deze, om de liefde voor Daarna werd namens de cursisten de cbr vakbeweging weer te doen een woord van dank gebracht aan het oplaaien en met vernieuwde kracht bestuur, en verder aan den directeurde pr0paganda-actie in te zetten. Hierna den heer J. van Kessel voor zijn theo* geeft .Kunst na Aibeid" een prach- retische lessen, aan den heer J. Smits I tigen Vlaamschen marsch ten gehoore, als leeraar van den cursus, vervolgens waarna het woord wordt gegeven aan aan de examinatoren en verder aan den den heer van Steen. De inleider begint zuiyelbond voor de schoone diploma's, met er op te wijzen hoe de toestand Verder werd medegedeeld dat dit voor ons arbeidersvolk thans is en jaar m Elshout een cursus wordt gege-1 voor 50 jaren geleden en gewaagt ven De directeur van den Jonge Boeren- daarbij van Gods rijken zegen voor Siand spoorde aan propaganda te ma- onze £hr. sociale beweging. Weliswaar ken om een zeker getal leden te krijgen js de teleurstelling' op dit gebied dik- waarna dour den Voorzitter de verga- wijls nog groot en zijn we nog niet dering met den Chr. groet werd geslo- waar we wezen moeten, maar toch ten* mag men zeer dankbaar zijn voor de Zondag, 30 October gaf de Har- verkregen verbetering. Daarom acht monie „De Volharding" een goed referent het onze roeping om met geslaagd concert tot sluiting van het vernieuwde kracht voorwaarts te gaan seizoen in de prachtig versierde zaal en Gode de eer te brengen die bij den heer Th. Elshout, met welwil- hem toekomt. Er zijn nog verschillende lende medewerking van den karakter vragen die onze aandacht eischen, humorist den heer Th. Kasteleins uit zooals het vraagstuk van medezeggings- Waalwijk, voor heeren leden en ho- schap, de werkloosheidsverzekering, noraire-leden met hunne dames en het woningvraagstuk, enz. Immers de belangstellenden. Nadat dit concert met arbeider is ook beelddrager Gods en een marsch onder leiding van den heeft als zoodanig recht op een mensch- directeur den heer A. van Huiten was waardig bestaan. Eenerzijds gaat het geopend, hield de voorzitter, de heer tegen het socialisme, dat onder schoon- L. Sikkers 'n korte toespraak. Hij heette klinkende woorden en leuzen de arbei- allen welkom en gaf zijn voldoening ders oproept tot een anderen maat- erover te kennen dat de opkomst zoo schappijvorm, waarbij het persoonlijk groot was. Daarop sprak hij een woord bezit bestemd wordt voor communaal van hulde tot de solisten en feliciteerde bezit. Men verwerpt de Christelijke hen met hun groot succes, op het beginselen voor het sociale leven solistenconcours te Loon op Zand. Hij en houdt geen rekening met den spoorde hen aan steeds met ijver en geopenbaarden wil des Heeren. ambitie te blijven voortgaan op den Anderzijds gaat de strijd tegen econo- ingeslagen weg. misch liberalisme, dat ook heden nog Daarna werd een solo gegeven door een groote macht heeft en dat den P. Bogaarts, die den eersten prijs arbeid alskoopwaar beschouwt,inplaats behaalde, en zoo vervolgens door alle van den arbeider een menschwaardig deelnemers aan het concours. We bestaan toe te kennen. Vooral in dezen jehoeven niet te vragen of het con- tijd zien we een groote groep werk- cert bij het publiek insloeg. Het was gevers zich krachtig verzetten tegen muisstil, met ingehouden adem luisterde alles wat in den loop der tijden is de groote menigte naar de schitterende bereikt en er wordt fel gestreden tegen muziek, die deze solisten aanboden, bedrijfsorganisatie en mede—zeg- arbeid, die met alle kracht moet worden gevoerd. Huisbezoek is de aangewezen weg en er moet getracht worden, dat alle arbeiders zich bi onze beginselen aansluiten Niet eer* onzer leden moet zich van den arbeid op dit terrein onthouden, want ieder is in staat om indien hij wil, zijn krachten te geven. Nog duizenden staan buiten onze organisatie. Vooral de jeugd moet bewerkt worden, de on georganiseerden moeten bezocht en er moet voor verspreiding van de noodi ge lectuur gezorgd worden. De strijd tegen reactie en conservatisme is zwaar maar wanneer we goed toegerust zijn met de noodige kennis valt onder Gods zegen door geregeld huisbezoek vee te bereiken. Trouw lezen van zijn pers en bijwonen zijner vergaderingen is een voornaam punt. Intusschen komt Ds. Snoek ter vergadering, die zeer hartelijk welkom wordt geheeten en overgaat tot het spreken van een slotwoord, nadat gelegenheid is ge geven tot het wisselen van gedachten met de geachte sprekers, waarvan een zeer druk gebruik wordt gemaakt. In een breedvoerig betoog toont de geachte spreker aan hoe noodzakelijk het is op alle terrein des levens en dus ook op dit, vooral rekening te houden met Gods geopenbaarden wil. Tenstotte brengt de voorzitter een woord van dank aan alle sprekers voor dezen avond en ook aan „Kunst na Arbeid". Alsnu wordt het Wilhel mus gespeeld en door alle aanwezigen staande medegezongen, waarna Ds. Snoek in dankgebed voorgaat. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer ad. Chr. School a.d. Loonschendijk de heer P. J. Kohlenberg uit 's Graven- hage. Gedurende de maand October werden voor den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 25 runderen, 51 varkens, 5 kalveren en 10 geiten Vorige week nam de heer J F. Wendte, hoofd der Chr. School aan den Loonschendijk, afscheid van het perso neel en zijn leerlingen. Hij werd op de meest hartelijke wijze toegesproken door den onderwijzer Braber, terwijl de kinderen hem toezongen dezegen bede uit Ps 121 vers 4. Diep bewogen dankte de heer Wendte voor het ge sprokene en het toegezongen vers. Het bestuur der Chr. School aan den Loonschendijk heeft mej. A. van Carnpen, onderwijzeres aan genoemde school belast met de tijdelijke waarne ming van het hoofdschap. Onze vroegere dorpsgenoot J. W. L H. A. Maaskant, thans te Apeldoorn is bevorderd tot vaandrig bij het 10e Regiment Infanterie. Uitgaande van de landbouwver- eeniging alhier is dezer dagen te dezer plaatse een landbouwcursus geopend, waaraan les wordt gegeven door de landbouwonderwijzers J. Benjaminse en A. van Oversteeg. Te beginnen met a s. Woensdag zal het cathechetisch onderwijs in de Ned. Herv. Kerk alhier een aanvang nemen. Het onderwijs zal gegeven wor den door Ds Ewoldt uit Raamsdonk. Gedurende de maand October werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 3738.52 en terugbetaald f4671.—. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. de Jong, Med. Doet. Arts heeft zich thans als geneeskundige ge vestigd te Loenen op de Veluwe. J.l. Zondag stierf het beste werk paard van den aannemer C. Michael alhier. Op deskundig advies moest het cadaver onder politietoezicht worden begraven Voorwaar een groote schade post. De officieele opening van de school met den Bijbel te Capelle. Voor de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel was j.l Maandag een gewichtig oogenblik aangebroken. Na jaren van strijd mocht 't deze plaatse lijke vereeniging eindelijk gelukken haar lang beoogde en met taaie vol harding nagestreefde doel te bereiken. Dat dit bereikte doel, 'n school met den Bijbel, niet zonder meer in ont vangst zou worden genomen, is alles zins begrijpelijk. Het bestuur had daarom gemeend aan dit niet onbe langrijke feit een eenigszins feestelijk karakter te moeten geven. Aan de uitnoodiging om de offi cieele opening der school te willen bijwonen hadden zeer velen gehoor gegeven. Onder de talrijke belang stellenden merkten wij o.m. nog op De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der vereeniging, Ds. Meijers, uit Hoogeveen. Nadat door de aanwezigen het 5e vers van Psalm 66 was gezongen, citeerde de voorzitter een stuk uit Gen. 61. Ver volgens opende Ds. Meijers de bijeen komst met gebed en heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder echter de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en Mej. Jansen, Insp. bij het L.O. In zijn openingswoord zegt spr. met zeer veel genoegen gehoor te hebben gegeven aan het verzoek om deze bijeenkomst te wil len openen. Gezien den zwaren strijd der vereeniging is het een moeilijke taak om de gedachten te ordenen in het raam van 't verleden, 't heden en de toekomst. De wording dezer school draagt volgens spr. een zóódanig karakter, dat hij 't passend vond den reeds genoemden Bijbeltekst aan te halen. 't Heden komt uit 't verleden, en wie het heden kennen wil, moet dit stellen in het licht van 't verleden. Als spr. zijne gedachten terugwerpt in 't verleden, dan zijn dit zeer zeker geen aangename, 't Zijn gedachten van beginselstrijd In de geschiedenis van Isaac en Abimelech vinden wij aldus spr. het karakter van onzen strijd. Isaac was evenals Abraham een man Gods. Toen God aan Isaac ver scheen werd hem gewezen op het werk van zijn vader. Hierin lag voor Isaac de aanwijzing, dat hij evenals Abraham alle zegeningen zou ontvan gen indien hij wandelde in 't licht van Gods verbond. Abimelech is een andere figuur. Hij is de z.g. „wereld- ling", en vormt met Isaac een scherp contrast. In deze geschiedenis ligt nu het zuivere karakter van den school strijd. Is het geen voorrecht dat wij met onze kinderen mogen wandelen in 't verbond met God Maar dit verbond eischt ook plichten, willen wij althans aan de zegeningen hiervan deelachtig worden. Zoo Is hei Chris telijk onderwijs ook een eisch des verbonds. 't Is Gods woord dat wij moeten wandelen in Zijn licht, en daarom kunnen en mogen wij niet dulden dat de Bijbel uit de school wordt gebannen. We zien in Isasc een taai geduld waar Koning Abimelech hem in zijn levensbesfaan aanvalt. Isaac was de geduldige. We zullen ons zelf niet verheffen, maar we mogen gerust zeg gen dat ook wij geduld hebben weten te beoefenen. Vier lange jaren hebben we voor ons Christelijk onderwijs gestreden. Hierin hebben we meer dan geduld kunnen beoefenen. We hebben evenals Isaac zachtmoedige lijdzaamheid betracht. Hebben wij ons niet naar de omstandigheden moeten schikken 1 En hierin toonden wij even als Isaac taaie volharding en zacht moedige lijdzaamheid. We hebben ge meend te moeten volharden om de eere Gods. Men zal zich misschien de vraag stellenhoe hebt ge onder zulke omstandigheden kunnen ^vol harden En wederom wijs ik U op de figuur van Isaac. Evenals hij von den wij de kracht in ons geloof en in 't gebed. Of er fouten, gemaakt zijn? O ja, ook Isaac was immers geen volmaakt man. We erkennen dat er wel eens een woord werd geuit dat beter ongesproken had kunnen blijven Mis schien zijn we wel eens de perken ets te buiten gegaan. Maar ik stel er prijs op te verklaren, dat we slechts lebben gestreden voor ons eerlijk beginsel en met eerlijke middelen. Het heden. Zooals we zien legt 't heden de getuigenis af van groei. We mogen blijde een toename constateeren, evenals Isaac dit kon. Onze tegen standers leveren voor onze ontwikke- ing 't beste bewijs. Te midden van groote onimoediging en vijandschap heeft ons ledental nog kunnen toe nemen. De uitkomst zien we heden. De biddende en lijdzame Isaac werd de vrees van Abimelech, zóó zelfs, dat de Koning hem verzocht: „Trek weg van ons." Het heeft lang geduurd eer men tot ons zei „trek weg van ons." Maar men heeft gevoeld dat ons be ginsel niet met 't hunne te vereenigen was. Het Openbaar onderwijs loopt niet parallel met 't christelijk onderwijs. We zeggen niet te veel wanneer we verklaren wij zijn machtiger gebleken. Niet door ons zelf, maar in en door den Heer. Toekomst. We zullen onze positie bepalen voor de voorstanders van het openbaar onderwijs. Wij kunnen dit doen in symbolische voorstelling en vergelijking met 't verband tusschen Isaac en Abimelech. Isaac kan vergeven, ook wij kunnen dit. Wij wenschen geen bondgenootschap met de voorstanders van het openbaar onderwijs om samen

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2