OE [CUB Hi HEI ZUIPEN f VCo. I Wille Bioscoop. - Waolwük. 1 1 „ROBIN HOOD" S Vrijdag 8 uur, Zaterdag 8 uur, 1 I Zondag 6 en 8'|, uur 1 (De Vrijbuiter) 5 DOUGLAS FAIRBANKS. i FEUILLETO TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Verslag der Begrootingscommissie 1927 De Commissie, belast met het nazien der begrooting 1927, heeft de eer U hierbij haar verslag aan te bieden. De Commissie ging de inkomsten- posten nauwkeurig na en zag tot haar leedwezen, dat ook voor dit jaar, de in het vorige dienstjaar noodig gebleken verhooging van het heffings-percentage voor de gemeentelijke inkomstenbelas, ting, zal moeten worden gehandhaafd. Daarom vragen wij ons af, of het nu wel den tijd is om groote werken te ondernemen. Vorige Commissiën hebben steeds erop gewezen, dat onderhoud van stralen niet uit den kapitaal-, doch uit den gewonen dienst moest worden bestreden, waaraan dan ook de hand gehouden werd. Thans vinden wij op de begrooting van den kapitaaldienst de posten 355 tot en met 358, uitgetrokken tot een gezamenlijk bedrag van f34.228 voor vernieuwing van straten en wegen en eenige rioleeringswerken, en geven wij in overweging na te gaan, of het thans wel het tijdstip is om dergelijke groote werken, welke niet aller noodzakelijkst zijn, uit te voeren. Wij veroorloven ons aan de hand der begrooting de volgende opmer kingen te maken De kosten der gasverwarming der openbare gebouwen blijven hoog, al hoewel wij bemerken dat zuinigheid betracht wordt, en zullen wij gaarne zien, dat deze nog verder worde door gevoerd. Wat de verschillende voorgestelde subsidiën aangaat, vinden wij het eind bedrag wel hoog, maar de meesten toch zijn nuttig en onvermijdelijk. Wij stellen dan voor toe te staan, aan Wit-Gele-Kruis f2000 Groene Kruis f 1000 Alg. T. B. C. Commissie f 500 Chr. Bewaarschool Besoijen f 109.40 of zooveel meer of minder, als aan haar in ver band met het aantal kinde ren, in vergelijking met het vorige jaar zal worden toe gekend. R.K. Kookschool, Waalwijk Besoijen Handelshogeschool, voor éénmaal Harmonie „St. Crispijn" „St. Jan" Waalw. Symphonie-Gezelsch. Liedertafel „Oefening en Ver maak" f 575 f 375 f 250 f 200 f 100 f 150 f 100 Burgerlijk Armbestuur Waalwijk f9500 Besoijen f 850 Gasbedrijf. Met den opzet der begrooting kun- nen wij ons wel vereenigen, doch vree zen wij, dat de verhooging der steen- kolenprijzen eene herziening der gas prijzen zal noodzakelijk maken, teneinde het evenwicht der begrooting te kun nen handhaven en niet later voor on aangename verrassingen te komen. Waterleiding Wat de ingediende begrooting be treft, hiermede kunnen wij ons goed vereenigen, doch veroorloven ons de opmerking, dat deze gewijzigd zal moe ten worden, in verband met de voor genomen verbetering en uitbreiding van het buizennet, welke in het dienstjaar zal moeten tot stand komen. Electriciteitsbedrijf. Da voorgestelde verlaging der par ticuliere tarieven kunnen wij niet an ders dan goedkeuren, temeer waarook daarna het bedrijf nog een voordêelig saldo oplevert. Woningbedrijf. De ingediende begrooting geeft ons geen reden tot opmerking. Hypotheekbedrijf. Ook dit jongste gemeentebedrijf heeft reeds zijn bestaansrecht doen gelden, waarmee wij niet anders dan kunnen instemmen. Wij hebben ons tot de noodzake lijkste bemerkingen bepaald, waar tol ons genoegen, de begrooting zoo uit voerig is toegelicht. (get.) P. W. H. Verwiel. H. A W. Surig. Leon Hartog. De uitbreiding der Gemeentelijke Waterleiding. Het is gebleken, dat de hoofdbuizen der waterleiding in deze gemeente op verschillende plaatsen te klein zijn, vooral de waterleidingen vanaf den Watertoren naar de Markt. Daardoor treden groote drukverschillen op en als gevolg daarvan een onvoldoende wa tertoevoer voor de industrie en het huishoudelijk gebruik. Meerdere malen moesten dan ook reeds enkele aange sloten industrieelen hunne machines stopzetten en was er in gebouwen met meer dan één etage, op de hoogere etages geen water meer. Door plotse linge groote afnamen ontstond vaak een zoo groote drukverlaging, dat reeds verschillende malen verbranding van geijzers is voorgekomen. Deze kwestie had reeds geruimen tijd de aandacht van den raad. In de zitting van a.s. Vrijdag zal de uitbrei ding van het buizennet aan de orde worden gesteld. Het hiervoor uitgebrachte rapport van den Directeur der Waterleiding wordt gesteund door B. en W. en de Commissie van Bijstand. Voor uitbrei ding heeft de Directeur een tweetal plannen ontworpen. Plan A wordt ge raamd op f 20312.5U en plan B op f 23105.50. De Directeur stelt voor het eerste plan omschreven in A zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Het college van B. en W. en de Com missie van Bijstand geven ook hun voorkeur aan plan A en zullen den Raad daarom voorstellen voor de uit voering ervan een bedrag van ten hoogste f21.000 beschikbaar te stellen. Bij aanneming van dit voorstel zal zoo spoedig mogelijk met de werk zaamheden voor uitbreiding worden «begonnen. Rijksveldwachterswoning. Door den in de voormalige gemeente Baardwijk gestationneerden Rijksveld wachter is tot den Raad het verzoek gericht, een woning te doen bouwen en deze voor hem en zijn opvolgers beschikbaar te houden. Bij B. en W. heeft dit verzoek in gang gevonden, waarom dit college voorstelt het verzoek in te willigen. De bouwkosten zijn begroot op f 4000. De Tooneelver. .Ons Genoegen" gevestigd in het café „Trompen" geeft Zaterdag a.s. haar eersle winteruit- voering om zeven uur. Opgevoerd zal worden .Pietje" Kluchtspel in twee bedrijven en nog enkele soli. Het Dagelijksch Bestuur van den 12den Diocesanen Katholiekendag te Waalwijk, houdt Woensdagmiddag 3 November zijne slotvergadering met het Uitvoerend Comité en de Com missie van Advies, in Hotel Verwiel alhier. Aan de orde zullen zijn Rekening en Verantwoording. Beslissing omtrent uitgave verslag. Zooals bereids is aangekondigd organiseert Waalwijks Gemengde Zang- vereeniging een cabaretavond met fancy fair op Zaterdag 6 November e k. in de versierde zaal „Mussis Sacrum". Behalve Amerlkaansche verkooping van diverse welwillend beschikbaar gestelde kunstvoorwerpen en een ge zellige dans, onder leiding van den heer Spiero, zal het koor zelf zingen: Aufforderurg zumTanz", „DasHerz- klopfen" en „Hannchens Eerste liebe". Het belooft een prachtige avond te worden en zal voor velen een groote attractie zijn, temeer waar men zeker voor het goede doel gaarne z'n steun verleent. Zooals vroeger door ons werd vermeld, zijn verschillende pas ver trokken Hong arsche kinderen weer bij hunne pleegouders alhier terug. Een hunner.de vijfjarige in de Mr. van Coothstraat algemeen bekende Gisie heeft de familie Aarts benauwde oogen- blikken bezorgd. De kleine zou door bemiddeling van den deken van Turnhout te Ant werpen aankomen en daar door de familie woiden afgehaald. Maar de kleine was in de trein nergens te vinden en niemand wist er meer van, dan dat het met de anderen in Hon garije was afgereisd. Men kan zich den angst voorstellen Ook den volgenden dag geen verder bericht omtrent het kind. Eindelijk eerst Vrij dagavond ontving men hier bericht, dat het kind in een plaatsje in de omgeving in Brussel op de pastorie was. De pastoor had het te Brusse (Schaerbeek) op 't station aangetroffen en het meegenomen, om te informeeren en het te bestemder plaatse te bezorgen en anders desnoods maar bij zich te houden. Men kan zich de blijdschap der familie A. voorstellen. Tot onderwijzeres aan de Bijz. R.K. Meisjesschool in de parochie van O. L. Vr. is benoemd mej. M. W. J Riet te Nijmegen. Bij de Zaterdagavond gehouden onderhandsche aanbesteding voor he bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van de firma Blok-van Heijst, waren laagste inschrijvers de heeren W. v. d. Hammen en H. Maas voor de somma van f 9950, aan wien het werk is opgedragen. Het Dinsdagavond ten overstaan van Notaris A. Schaap verkocht, huis met erf en tuin van den heer A. C. Trimbach in de St. An.t-parochie, is eigendom geworden van den heer M. Brok alhier voor de somma van f 4095.- We herinneren nogmaals aan de Algemeene Vergadering van „Waal wijks Belang", die Donderdagavond ten 8'/2 uur in de achterzaal van hotel Verwiel wordt gehouden over Zater dag Markt. De Tiendaagsche H. Missie die Dinsdag (Allerzielendag) in de avond oefening met groote plechtigheid werd gesloten heeft een schitterend verloop gehad in elk opzicht. De Eerw. paters en de geestelijkheid der parochiën kunnen naar wij meenen en vernamen tevreden zijn over hun werk. Steeds, 's morgens en 's avonds bij de oefe ningen, als bij de bijzondere diensten waren de kerken stampvol en met de grootste aandacht en devotie werden de predicates aanhoord en de oefe ningen gevolgd en medegemaakt, terwijl de H. Missie bezegeld werd met eene vrijwel algemeene H. Com munnie, zoodat zeer zeker de gevolgen ten goede vele zullen zijn. Een treffende plechtigheid, zooals men er zelden een zal hebben mede gemaakt had Zondagavond plaats in de nieuwe parochiekerk van St. Jan, n.l. de planting van 't Missiekruis. De kerk, die tot in de uiterste hoeken en gangen bezet was, baadde in een zee van licht, terwijl in het priesterkoor op een bed van bloemen het prachtige missiekruis lag uitge spreid te midden van een schat van de mooiste chrysanten en van eene imponeerende verlichting. Nadat de H. wijding door den Zeer Eerw. heer pastoor, omgeven door de parochiale geestelijkheid en paters, had plaats gehad, hield pater van der Velden een indrukwekkende predicatie over de beteekenis van 't Kruis voor het menschdom en daarna werd de stoet gevormd, die door den geheelen processiegang trok, begeleid door het gezang van 't koor of van de ge- loovigen te samen. Eerst de eerw geestelijkheid, dan het zangkoor, ver volgens het prachtige Missiekruis ge- vertoonen wij het groote meesterwerk (Naar hel beroemde werk van ALEXANDER DUMAS) met in den hoofdrol de wereldberoemde Speelt in de tijden der Kruistochten. dragen door de prefecten der H. Familie, dan de leden der processie en van het Kerkbestuur, de processie telkens onderbroken door een kort en krachtig woord van den leider van den avond, tot ten slotte het kruis werd opgehangen achter in de kerk nabij het bekende Mariabeeld. Na een slotwoord.de zegening enz. was deze plechtigheid ten einde, die zeer zeker een overgelijken indruk heeft achtergelaten op alle aanwezigen. De Paters spraken Dinsdagavond een dankwoord aan pastoor en paro chianen, omgekeerd mogen wij dit zeker doen aan deze missie-predikers der gemeente Waalwijk. Met een Te Deum Laudamus en onder plechtig klokgelui werd de Missie gesloten. Verschenen is het programma 1926 1927 van het Comité der Letter kundige voordrachten alhier. Dat ziet er, zooals we reeds vroeger mede deelden, zeer goed uit, een keur van uitnemende menschen zal ons dezen winter van hun kennen en kunnen doen genieten, al hoorden we hier en daar de opmerking maken, dat men ook wel graag eenig ander genre er tusschen gezien had. De eerste avond is Maandag 8 Nov. a.s. dan zal de bekende directeur van het Rijksteekeninstituut te Amster dam, Huib. Luns, spreken over: „Een les uit Rembrandts leven en werken, energie, en geestesvrijheid (met licht beelden). We vertrouwen dat velen voor de geheele serie zullen inteekenen, want we mogen het comité wel metterdaad steunen in zijne welgeslaagde pogingen om ons weer voor 't derde jaar zulke avonden aan te bieden. Vrijdag had een auto ongeval plaats dat bijzonder gelukkig is afge- loopen. De auto, waarin mevr. G. alhier met haar kinderen gezeten was, slipte te Antwerpen door de gladheid van den zeer rondgelegen weg en kwam tegen een boom terecht. Door den schok sloeg 't portier open en vloog't zoontje uit de auto en kwam een paar meters verder terecht, gelukkig zonder zich te bezeeren. Wonder boven wonder bekwam niemand der inzittenden eenig kwetsuur van beteekenis. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Van verschillende zijden maakt men ons attent en we hebben het meermalen zelf kunnen constateeren, op een gevaar dat den reizigers dreigt door de concurrentie der twee hier rijdende autobusondernemingen. Er wordt soms enorm hard gereden, blijkbaar met het kennelijk doel elkaar voor te zijn, men heeft soms geen tijd voor in- of uit te stappen, in elk geval wordt de veiligheid te zeer opgeofferd aan bovengenoemd doel. We willen door deze weinige regelen de aandacht der directies vestigen op deze belangrijke aangelegenheid en zullen er daarom thans niet meer van zeggen, in 't vertrouwen dat hieraan de noodige aandacht zal worden ge- schonken. Zaterdag, Zondag en Maandag is het concours in het rikken bij den heer A. v. d. Pluijm, uitgeschreven door het kaartgezelschap „L'Esperance" wederom zeer druk bezocht geweest. Waren velen in de veronder stelling dat de bezoekers van de diverse Tilburgsche gezelschappen wel een hoog aantal punten zouden be- halen, daar deze vereenigingen aan het concoursrikken reeds meerdere malen hebben deelgenomen, omdat zoo een concours vooral in Tilburg algemeen is, zij zijn hierin echter niet kunnen slagen en is dan ook in den stand der punten geen verandering gekomen, zoodat deze nog is zooals wij vorige week hebben medegedeeld. Hoewel dit concours het eerste is wat in onze plaats gehouden wordt, waren vooral de Tilburgsche ver eenigingen hoogst voldaan over de goede regeling en werd door hen een woord van dank gesproken aan de verschillende commissarissen voor hunne roijale medewerking en vooral aan de controleurs voor hunne moei lijke taak. Voor a.s. Zaterdagavond 8 uur is het kaartgezelschap „T.A.V.", gevestigd bij den heer Max Govaerts alhier in- geschreven. Daar er onder dit gezel schap ook verschillende goede kaart spelers schuilen, zal ook door deze vereeniging wel geprobeerd worden een van de hoogste prijzen machtig te worden. De vereenigingen wier speelavonden vanwege de H. Missie verzet zijn geworden, zullen deze week bericht ontvangen op welken dag en uur zij zullen kunnen komen spelen. Zondag komen spelen gezelschappen uit Kaatsheuvel, Goirle, Udenhout en 's Bosch, terwijl Maandagavond weder om verschillende rikkers uit onze plaats deelnemen. Vereenigingen en liefhebbers, die nog aan dit concours wenschen deel te nemen, raden wij aan zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij den heer Ant. v. d. Pluijm daar zij anders misschien geen kans meer krijgen, wegens de reeds vele inschrijvingen. Uit het rapport van den Keurings dienst van waren over het 3e kwartaal 1926, blijkt dat over dat tijdvak in onze gemeente in totaal 174 inspecties zijn verricht, waarvan 75 in bakkerijen. Er werden 178 monsters volle melk genomen, waarvan 20 ondeugdelijk van samenstelling waren en 3 ondeug delijk van toestand. Er werden voorts 31 monsters van andere waren genomen, terwijl 14 partijen werden afgekeurd. Het aantal uitgereikte waarschuwingen bedroeg 12 het aantal processen-verbaal 1. De wintertijd, het seizoen der tooneeluitvoeringen, is er weer en er schijnt ons in de komende dagen op allerlei gebied, weer volop te worden geboden. Ook de St. Clemensparochie krijgt daarvan ruimschoots haar deel. No. 87. Woensdag 3 Nov. 1926. 49e Jrg. Waalwijk, 2 November 1926. van „DE ECHO VAN JIET ZUIDEN OF 2) Dus, zei de jonge Cavaillon tot Pros per, heeft men de brandkast opengebro ken Neen, zij is ongeschonden. Maar wat dan? Wat dan? Het Ls gebeurd. Gisteravond waren er driehonderd duizend francs in en vanmorgen vind ik ze niet. Iedereen zweeg; een oude bediende al leen deelde niet in de algemeene ontstelte nis. Maar mynheer Bertomy, laat 't hoofd niet zoo gauw hangen, zei hy, misschien heeft de patroon het geld noodig gehad. De ongelukkige kassier herademde by die woorden en klampte zich aan die gedachte vast. Ja, riep liy, dat kan wel, de pa troon zal het geld hebben. Doch na even na gedacht te hebben, vervolgde hij weer ge heel ontmoedigdneen, dat is niet mo gelijk. in de vyf jaar, dat ik de kas heb, heeft mynheer Fauvel de brandkast nog nooit zonder mij geopend. De twee of drie keeren, dat hij geld noodig had, heeft hij op mij gewacht of mij laten halen, maar j nooit kwam hij er hij myn afwezigheid, aan. i Dat doet er niet toe, merkte Cavaillon op alvorens te wanhopen, dienen wij hem te waarschuwen. Maar mynheer André Fauvel had het reeds vernomen. Een der jongste bedienden j was naar zyn kamer gegaan en had hem j verteld wat er voorging. 1 Op het oogenblik, dat Cavaillon voorstel de hem te gaan halen, verscheen hij. Mynheer André Fauvel, een man van on geveer vyftig jaar, van middelmatige groot te en met grijzende haren, gezet, loopt een I weinig voorover, zooals alle werkezels en heeft een min of meer waggelenden gang. Nog nooit heeft een zyner handelwijzen de goede uitdrukking van zyn gezicht gelo genstraft. Ily heeft een rondborstig uiter lijk;, levendige, openhartige oogeiy roodfj. lachende lippen, en daar hy in den omtrek van Aix geboren is. vervalt hy, als hy zich opwindt, altijd eenigszins in het dialect dier provincie, wat aan zyn geestigheid een bijzonderen geur geeft, want hij is zeer geestig. Hy scheen van het bericht, dat de be diende hem gebracht had, zeer te zyn ge schrokken, want, niettegenstaande hy meestal nogal veel kleur had, zag liy nu zeer bleek. Wat zegt men, vroeg hij aan de bedien den, die met eerbied voor hem op zy gingen wat is er gebeurd? Het hooren van mijnheer Fauvel's stem, gaf den kassier die gekunstelde energie, die bij een belangrijke crisis noodzakelijk is. Het beslissende en gevreesde oogenblik was aan gebroken, hy stond op en naderde zyn pa troon. Mynheer, begon hij, daar ik, zooals u weet, hedenmorgen driehonderd vijftigdui zend francs terug te, betalen had, heb ik die som gisteravond bij dé bank laten halen. Waarom, gisteravond, mijnheer, onder brak hem de bankier, ik geloof dat ik u wel honderd keer bevolen heb tot den dag zelf te wachten. Dat weet ik, mynlieer, ja, ik had het niet moeten doen. maar gedane zaken nemen geen keer. Gisteravond heb ik het geld weg gesloten en nu is het verdwenen, zonder dat de brandkast opengebroken is. Maar je bent gek, riep mynheer Fauvel, je droomt. Deze weinige woorden ontnamen Prosper alle hoop, maar de afschuw van zyn rol in deze zaak, gaf hem wel niet de tegenwoor digheid van geest om 11a te denken, alvorens te antwoorden, maar tenminste dat soort van doffe onverschilligheid, die op alle onver wachte ontdekkingen volgt. Zonder merk bare verlegenheid antwoordde lry dan ook Ik ben niet gek en droom ongelukkiger- wyze ook niet, ik zeg de waarheid. Deze kalmte op zulk een oogenblik, scheen mijnheer Fauvel te verbitteren. Hij vatte Prosper bij den arm en hem ruw heen en weer schuddend, schreeuwde hjj Spreek, spreek, wie denkt gy dat de kast geopend heeft? Ik kan het u niet zeggen. Gy en ik alleen weten het woord, wy alleen hebben een sleutel. Dat was een formeele l>eschuldiging, ten minste alle toehoorders vatten het zoo op. Maar de kassier verloor zyne merkwaar dige kalmte niet. Hy maakte zich bedaard uit de handen van zyn chef los en zei heel zachtjes; Werkelyk. mynheer, niemand anders dan ik kan dat geld genomen hebben. Ongelukkige! Prosper deinsde terug, en, terwyi hy zyn oogen onafgebroken op liet gelaat van den heer Fauvel gevestigd had, voegde hy er by Of u. De bankier maakte een dreigende bewe ging, en wie weet, wat er gebeurd, zou zyn, als .men by de deur, die op het portaal uit komt, niet een driftig gesprek had gehoord. Een klant wilde bepaald naar binnenen niettegenstaande de klerken het hem poog den te verhinderen, kwam hy in het kantoor- Het was mynheer Clameran. Alle bedien den, die in het kantoor waren, bleven onbe- weeglyk, als versteend staan; er heerschte een volslagen plechtige stilte. Men kon dui delijk zien, dat er iets vreeseiyks gebeurd was. dat er een zaak op leven en dood tus schen al deze mannen besproken werd. De bezoeker sciieen dat niet te willen zien. Hy naderde met zyn hoed op het hoofd en zei op onbeschaamden toon Mijne heeren, het is over tienen. Niemand antwoordde en mynheer de Cla meran wilde voortgaan, toen hy den bankier bemerkte, dien hy nog niet gezien had. Hy ging recht op hem af: mijnheer, riep hy uit, eindeiyk vind ik u en dat is zeer geluk kig. Ik ben vanmorgen reeds eenmaal hier geweest, maar de kas was nog niet geopend, de kassier was nog niet gekomen en u af wezig. U vergist u, mynheer, ik was in myn privé-kantoor. Men heeft mij toch het tegendeel verze kerd, en op Cavaillon wyzend: deze heer zei het my. Maar dat doet er weinig toe, her nam hy, ik kom ter*ug en nu is niet alleen de kas gestolen, maar men weigert my zelfs den toegang tot de kantoren. Met moeite ben ik zoover gekomen en nu zult u my openiyk wel willen zeggen, of ik myn geld kan ki-ygen, ja of neen? Mynlieer Fauvel hoorde hem zwygend aan. Hy beefde van woede en van doodsbleek was hy vuurrood geworden, toch hield hy zich in. U zoudt my zeer verplichten, mynheer, zei hy op doffen toon, my een klein uitstel te willen geven. Ik dacht dat u gezegd had Ja, gisteren, maar vanmorgen, op dit oogenblik verneem ik. dat ik het slachtoffer ben van een diefstal van driehonderd duizend francs. Mynheer Clameran maakte een spotachti ge buiging. En zal ik lang moeten wachten vroeg hy. Den tyd, die noodig is om het geld van de bank te halen, en daarop den graaf den rug toekeerend, wendde mynheer Fauvel zich tot zyn kassier: Maak een briefje klaar, zei hy tot hem, en zendt u er zoo gauw mogeiyk om, laat met een rytuig het disponibele, geld aan de bank halen. Prosper bewoog zich niet. Hebt gy my verstaan? herhaalde de bankier met nauweiyks ingehouden woede. De kassier tilde, het was alsof bij uit een droom ontwaakte. Het is onnoodig er om te zenden, ant woordde hy kalm. De schuldvordering van mynheer bedraagt 300.000 francs en aan de bank zyn niet meer dan 100.000 francs van ons. Men zou zweren dat mynheer De Clame ran dat. antwoord verwacht had, want hy prevelde: Natuuriyk. IIy sprak dat woord wel niet bepaald uit, maar zyn stem, zyn bewegingen, zyn gezicht, schenen te zeggen Die komedie wordt goed gespeeld, maar het is een komedie en ik laat er my niet door misleiden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5