Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen P y s Co. l um H l M l; l II %i U 19 1 FEÜILLETO DOOR ERWUflG P. KOE8EN 1213 NUMMER 89. WOENSDAG 10 NOVEMBER 192G. 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Raadsvergadering van 4 November. De Raad was voltallig. 1. De notulen werden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-ontvanger en den Admi nistrateur van den Vleeschkeurings- dienst op 7 Sept., waarbij alles in orde werd bevonden. b Besluiten van Ged. Staten, goed keurend den aankoop van een stukje grond achter den muur van het huis van A. van Dijk. c. Idem wijziging der Gem. begroo ting voor 1926, welke voor kennisge ving worden aangenomen. d. Circulaire van den N -Brab Prov. Brandweerbond, waarvan de gemeente lid is geweest met verzoek op die opzegging terug te komen. Na toelichting door den Voorzitter blijft de Raad bij zijn besluit. e. Nota van Ged. Staten met be trekking tot de Gem.-rekeningen over 1925 Enkele op en aanmerkingen werden gemaakt niet van zakelijk be-, lang, waarom aan B en W. de beant woording wordt overgelaten. 3. Vaststelling der Gem -begrooting en van die voor den Vleeschkeurings- dienst voor 1927. Namens de Commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren de Haan, de Mol en Schmiehusen, voerde de eerste het woord en prees het zuinig beleid, doch vond, dat men toch niet al te zuinig moest zijn. Zoo gaf hij te kennen dat het onderhoud der wegen hier en daar te wenschen overliet. De Voorzitter zeide, dat dit was buiten de schuld van het Dag. Bestuur, doch lag aan het niet komen van den straat maker. De Haan wilde de werkzaamheden dan maar opdragen aan een metselaar ter stede, wat de Voorzitter ontried, daar zulke karweien- beter door den beroepsstraatmaker konden worden verricht, er bij voegende, dat in 1927 alles in orde zou komen. De rapporteur voortgaande, vroeg waarom op fol. I voor wegen en voet paden afzonderlijk f 500 was uitge trokken. Dit was, volgens den wensch van Ged. Staten zeide de Voorzitter en wel tot eventueelen aankoop van grint. Bij den post: Haven- en Kaai gelden, die in 1926 geraamd waren op f 1050 en thans op f 700 vond rapporteur, dat zeer voorzichtig ge raamd was, wat de Voorzitter nood zakelijk vond. Hierna merkte de Haan op, dat na genoeg geen aansluiting meer bestond met het station Drunen—Heusden, sedert geen subsidie meer werd ver leend aan de Mij. van Holl. Buurt spoorwegen (tram) en vroeg er bij de Mij. op aan te dringen, om een betere regeling te krijgen. De Voorzitter zegt, dat de gemeente geen eischen meer kan stellen, doch de Directie heeft aan Ged Staten ge vraagd concessie, om een autobus dienst in te stellen tusschen Heusden en Drunen Door B. en W.. is geadvi seerd uitsluitend concessie te verleenen aan de Mij. van Holl. Buurtspoorwe gen, doch de dienstregeling aan de goedkeuring van Ged. Staten te onder werpen, zoodat op die manier de dienst toch kan worden geregeld overeen komstig het gemeente-belang, waarbij Ruitinga opmerkte als eisch te stellen, dat de bussen rijden tot aan het slation Drunen—Heusden, terwijl de Haan nog eens een lans brak voor subsidie, wat volgens den voorzitter altijd nog later kon worden gevonden Met genoegen constateerde de Haan, dat een post van f 3000 op de be grooting stond voor de voorziening van goed drinkwater en dat het erg voorzichtig was de post voor or.voor ziene uitgaven te ramen op f 3400. Hierop adviseerde hij de begrooting conform het voorstel vast te stellen. Het lid Schmiehusen had aangetrof fen een post van f 50 voor onderhoud der muziektent en vroeg of daar uit niet een paar lichtpunten konden j worden aangebracht, daar de vereeni- gingen nu zelf voor licht moeten zorgen. Ook de heeren de Mol en Ruitinga i zijn van deze meening en de eerste zegt. dat als het licht eenmaal is geïnstal leerd de kosten niet hoog kunnen zijn, terwijl de laatste verzocht een lantaarn der stad te willen verplaatsen naar de tent. De Voorzitter gaat niet accoord met beiden en vindt, dat, als de concerten gegeven worden als nu, men hoogst zelden lichtgebrek zal hebben. Na eenige discussie zegi hij toe, eens naar de kosten te zullen informeeren en er dan later nog wel eens op terug te zullen komen. De heer de Mol merkt op, dat het carillon tot heden steeds gratis en uit stekend wordt bespeeld en vindt, dat den beiaardier daar toch wat voor toekomt. De Voorzitter vindt in dat geval beter geen douceurtje te geven, doch een bescheiden salaris met vaste aanstel ling. B. en W. zullen in de vol gende bijeenkomst een voorstel aan bieden. De heer Ruitinga vroeg, waarom de post: „Politie" van f 1470 is terug gebracht tot f 1400? De oorzaak daar van zit 'm volgens den Voorzitter in vermindering van kindertoeslag De heer Ruitinga vroeg om subsidie voor de IJsvereer.iging Na bespreking kwam men overeen die niet toe te kennen, doch Voorzitter wilde wel. dat de gemeente zich voortaan zal be iasten met het onderhoud en het be waren der reddingsmiddelen, wat in stemming vond. De heer Ruitinga merkte voorts op, dat de lantaarn aan de Wijksche Poort beslist verkeerd staat en hinder- lijk is vooral voor fietsen. De Voorzitter zei een onderzoek in loco toe, en zoo mogelijk aan sprekers wensch tegemoet te zullen komen. Voorts uitte dezelfde spreker den wensch, dat de gemeente lid wordt van den Alg. Ned. Wielrijdersbond ter bevordering van het vreemdelingen verkeer. wat hij toelichtte. De voor zitter had hier wel ooren naar en zou beginnen met naar de kosten te in formeeren. Verder besprak de heer' Ruitinga de lage opbrengst van den verkoop der vuilnis op het stadsmestplein, de kos ten der gemeenterelniging en de bij drage aan de Werkloozenkassen, waar op de voorzitter tot tevredenheid van vrager antwoordde, waarna de gem- begrooting wordt vastgesteld in ont vangst en uitgave op t 65870,03'/2 en die van den vleeschkeuringsdienst met een eindcijfer van f 5633. 4 Voorstel van B en W. tot ver huring van een perceeltje bouwland nabij de Openb. School van H. Kuypers Overeenkomstig het voorstel wordt besloten dien grond, groot pl m. 17 Are te verhuren voor f 25 'sjaars. 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening op de stand plaatsen der Autobussen Naar aanleiding vanc een schrijven van den Ambtenaar van het Openbaar Minislerie wordt de verordening ge wijzigd, om moeilijkheden -te voorko men, wanneer ze wordt overtreden: 't komt hierop neer, dat in plaats van ondernemer zal komen „bestuurder van autobussen". 6. Voorstel tot wijziging der gem.- begrooting voor 1926. Een paar pos ten: één van f 301.20 met betrekking tot de leening van de Godshuizen en één van f 17.'9 als bijdrage der ge meente in het nadeelig slot van het Vleeschkeuringsbcdrijf, werden met algemeene stemmen goed gevonden bij te schrijven. 7. Rekeningen over 1925 en be grootingen voor 1927 der Godshuizen. De Voorzitter wees, zooals gebrui kelijk is een Commissie van onderzoek bestaande uit de heeren de Mol, Schmiehusen en Ruitinga, die zich daartoe bereid verklaarde. Hierna gaf de Voorzitter voorlezing van het namens B. en W. verzonden schrijven van de 33 gemeentebesturen, die ressorleeren onder het kantonge- recht van Heuaden, om te trachtende opheffing daarvan te voorkomen, wat met zichtbare instemming werd ver nomen. De Voorzitter stelde ten slotte nog voor een crediet toe te staan van f 1642 tot aanschaffing van een ont- ijzeringstoestel bij de pomp van 't stadhuis. Na voorlichting door den Voorzitter en aanvankelijk verzet van den heer de Haan werd er met algemeene slem- men toe besloten, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Lederwaren Hinthamerstraat 61 's-BOSCH- Lederen Motorjassen en broeken. 37350 Auto- en Motorhandschoenen, Auto-dekens. Beenkappen. HERPT EN BERN. Vergadering van den raad der gemeente Herpt en Bern op Viijdag 5 Nov. 1926 des v.m. 11 uur. VoorzitterH. J. v. Eggelen, burge meester. Secretaris: F. A. J. v. Liempt. Afwezig het lid A. v. Bokhoven. 1. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden en 16639.95 in kas aanwezig is. Schrijven Ged. Staten behelzende goedkeuring wijziging gemeente-be grooting 1926. Schrijven Ged Staten aan B. en W. inzake de in de vorige vergadering vast gestelde verordening tegen het inrij den van den z g. binnenpad met rijwielen en motorrijwielen, waarin zij uitgenoodigd worden een schets- teekening in te zenden van de be bouwde kom der gemeente mét ver melding van de plaatsen waar men de waarschuwingsborden denkt te plaatsen. Inmiddels zijn er reeds inlichtingen ingewonnen omtrent den prijs der waarschuwingsborden, welke ieder f20 zouden kosten, wat te samen f40 is. B. en W. hebben een ander middel gezocht om aan de geopperde bezwa ren tegemoet te komen en meenen en Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regoL By contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECIIO VAN HET ZUIDEN". OF 4) III. Als er één nmn op de wereld bestaat, die iloor geen enkele gebeurtenis verrast of be wogen mag worden, die altyd op zijn hoede is tegen leugens en valsclie schijn, die in staat is alles te gelooven en alles op te hel deren, dan is het zeker een commissaris van politie in Parfls. i Terwijl de rechter van uit de hoogte van zijn stoel de stukken regelt, waartoe de wet ten van het land hem verplichten, bewaakt en bestudeerd de commissaris van politie alle voorvallen, die de wet zonder hem niet zou kunnen bereiken. II y is ingewüd in kleine en groote zaken, in huiselyke en publieke misdaden. Mis schien treedt by met illusiën in dienst, maar na een jaar heeft hy die niet meer. Indien liy het menschelyk geslacht dan niet volkomen veracht, dan komt dit. omdat hy dikwyls naast ongestrafte gruwelen schit terende weldadigheid gevonden heeft, die helaas onbeloond blyft en omdat hy, waar hy brutale schurken de publieke beschou wingen ziet stelen, zich met de bescheiden verborgen helden, die hy leert kennen, troost. Zyn verwachtingen zyn reeds zoo menigmaal bedrogen, dat hy een volmaakt twyfelaar wordt. Hy gelooft' aan niets meer, niet meer aan het slechte, dan aan het waarlyk goede, niet meer aan de deugd, dan aan de ondeugd. Tegen wil en dank komt hy tot dit droevige besluit, dat er geen menscbeu meer zyn, maar wel gebeurtenissen. Xa door een klerk gewaarschuwd te zyn. liet de ontboden commissaris zich niet lang wachten; zoo kalm, zoo onverschillig mogelijk trad hij in het kantoor. Een kleine man, geheel in het zwart ge kleed. een stropdas om een kraag van twij felachtige reinheid dragend, volgde hem. De bankier gaf zich nauweiyks den tyd, hem te groeten. Mynheer, begon hy. men heeft u zonder twyfel reeds medegedeeld, welke pynlyke omstandigheden my noodzaken van uwe goe de hulp gebruik te maken. Men zei my, dat hier een diefstal ge pleegd is. Juist, mynheer, een brutale, onverklaar bare diefstal, hier in dit kantoor gepleegd, uit die brandkast, die gy daar geopend ziet en waarvan my'n kassier, en hy wees op Prosper, alleen het woord kent en den sleu tel heeft. Deze verklaring scheen den ongelukkigen kassier uit zyn droevig gepeins te doen ont waken. Pardon, mynheer de commissaris, zei hy met zwakke stem, ook mijn chef kent het woord en heeft een sleutel. Natuuriyk, dat spreekt vanzelf. Zoo was de commissaris reeds by de eer ste woorden op de hoogte. Klanrbiykeiyk beschuldigden deze twee mannen elkaar wederzyds. Volgens hun eigen opinie kon slechts een van hen de schuldige zyn. En. de een was het hoofd van een zeer aanzienlijk bankiershuis, de andere een een voudig kassier. De een was de chef, de ander een ondergeschikte. Maar de commissaris van politie wa9 er te goed aan gewend, om zijn indrukken te verbergen, dan dat zyn gelaat ook maar even zou verraden, welke gedach ten hem door het hoofd gingen. Geen spier van zyn gezicht vertrok. Alleen beschouwde liy. ernstiger geworden, beurtelings den kas sier en mynheer Fauvel, alsof hy uit hun houding en uiteriyk eenige aanwyzingen poogde te putten. Prosper was nog altyd even bleek en ter neergeslagen, hy zat in elkaar gedoken op een stoel, beide armen hingen slap langs zyn lyf. En het bedrag van den diefstal is enorm. Men heeft mij een kapitaal antstolen, 350.000 francs. Die diefstal bad voor mij rampzalige gevolgen Kunnen bobben. Op een oogenblik kan by gebrek aan die som het rykste buis verloren gaan. Dat geloof ik graag, op een vervaldag. Welnu, mijnheer, ik had juist heden een belangrijke betaling te doen. r Zoo. werkelyk. ■Deze aanhef van den commissaris liet dui- deiyk bemerken, dat hy argwaan kreeg, dat een eerste vermoeden zyn brein doorkruiste. De bankier liegreep dat ook. hy sidderde everi en hernam toen snel; Ik ben ïnyne ver plichtingen nagekomen, maar ten koste van een groote opoffering. Ik ïiioet er nog aan toevoegen, dat deze 350.000 francs niet in myn kast waren geweest, indien men, myn orders opgevolgd had. Hoezoo? Ik heb 's nachts niet gaarne groote som men in buis. Myn kassier had het bevel altyd tot het laatste oogenblik te wachten om de golden, die aan de bank van Frankryk gede poneerd zyn. te laten halen. Ik had hem by- zonder streng verboden 's avonds geld in kas te houden. Hoort gy dat'? zei de commissaris tot Prosper. Ja, mynheer, antwoordde de kassier, wat mijnheer Fauvel zegt, is volkomen juist. By dit gezegde vervloog de argwaan van den commissaris inplaats van zich te beves tigen. Enfin, hernam hy, er is een (liefstal gepleegd? Door wien? Is de dief van buitens buis gekomen? De bankier aarzelde een oogenblik. Ik geloof het niet, antwoordde hy daar na. En ik Ikui zeker van neen, verklaarde Prosper. De commissaris van politie had deze ant woorden verwacht. Maar ]<y kon daaruit toch niet dadelijk gevolgtrekkingen maken. Maar toch, bracht hy daartegen in, men moet alles voorzien, en zich tot den man wen dend, die hem begeleidde, zei hy Mynheer Fauferlot, wilt u eens zien, of u misschien eenige aanwyzing kunt vinden, die wellicht de oplettendheid dezer heeren ontsnapt is? Mynheer Fauferlot, bygenaamd de eek- lioorn, heeft aan zyn vlugheid, die aan liet wondorlyke grenst, dien bynaam te danken, waarop hy zeer trotseh is. Niettegenstaande zyn stalen spieren heeft hy een klein en ma ger voorkomen, en wanneer men hein ziet met zijn zwarte jas tot' aan de kin dichtge knoopt, zou men hem voor een klerkje van een deurwaarder houden. Zijn gezicht maakt iemand bang; hij heeft een wipneus, dunne lippen en kleine ronde oogjes, die onoplioudelyk in beweging zyn. Na vyf jaar aan de geheime politie te zyn verbonden, brandt hij van verlangen, zich te onderscheiden en naam te maken, want hy is eerzuchtig. Helaas, de gelegenheid heeft hem tot nu toe altyd ontbroken, of misschien wel het talent. Voor dat de commissaris het hem gelast bad, had hy reeds overal rondgesnuffeld, de deuren bestudeerd, de sloten en het loket onderzocht, zelfs in de asch in de schoorsteen gewoeld. Het schynt my haast onmogelijk, ant woordde hy. dat hier een vreemde heeft kunne binnendringen. Hij liep het kantoor rond. Is deze (leur 's avonds altyd gesloten, vroeg hy. Altyd op slot. En wie bewaart den sleutel daarvan? Een der bedienden, aan wien ik hem iederen avond geef, als ik weg ga. antwoord de Prosper. Die bediende, voegde mynheer Fauvel er aan toe. slapt hier vlak naast op een veld bed, dat hy iederen avond opslaat *n des morgens afbreekt. Is hij hier, vroeg de commissaris. Ja, mynheer, antwoordde de kassier. Hij opende daarop iladelyk de deur en riep Anselme. Deze vertrouwde bediende was sedert tien jaar by mynheer Fauvel in dienst. Hy wist dat op hem geen verdachting kon vallen, maar de gedachte, (lat er een diefstal in huis is gepleegd, is verschrikkelyk en hij beefde als een rietje toen hy binnentrad. Hebt gy hedennacht hiernaast gesla pen? vroeg de commissaris hem. .Ta. mynheer, zooals altyd. Hoe laat zyt ge te bed gegaan? Tegen half elf en ik had den avond in het koffiehuis hiernaast, met een huisknecht van mynheer, doorgebracht. En hebt gy vannacht geen beweging ge hoord Neen mynheer, ik slaap toch zoo licht, dat ik altyd wakker wordt, als mynheer eens een enkele maal naar beneden naar de kas gaat.. Komt mynheer Fauvel dikwyis 's nachts naar beneden? Neen, mynheer, zeer zelden. Is hy er vannacht geweest? Neen, mynheer, ik weet zeker van neen. daar ik door de koffie, die ik met den huis knecht gedronken had, haast niet sliep. Het is wel, zei de commissaris van po litic. gy kunt weggaan. Anselme vertrok en Fanverlot zette zyn onderzoek voort. Ily had de deur van de trap geopend, die naar het privé-kantoor van mynheer Fauvel leidt. Waar voert deze trap heen? vroeg hy. Naar myn kantoor, antwoordde myn heer Fauvel. Is dat niet dezelfde, waarop ik naar boven gelaten werd? vroeg de commissaris. Juist Ik zou dat kantoor wel willen zien, ver klaarde Fanverlot, ik zou dien toegang gaar ne onderzoeken. Wel, niets gemakkeiyker dan dat, zei de heer Fauvel met'vuur, komt myneheeren, Prosper ga ook mee. Het privé-kantoor van mynheer Fauvel bestaat uit twee deelen eerst de weelderig gemeubileerde wachtka mer, vervolgens zyn werkkamer, waar het geheele meubilair bestaat uit een enormen schrijflessenaar, drie A vier leeren leuning stoelen en aan iederen kant van den schoor steen een schryftafel en een papiermand. Deze twee! vertrekken heblten drie deuren, waarvan.de eene naar de geheime trap toe gang geeft. Door de andere komt men in de slaapkamer van den bankier; de derde opent zich op den trap, die naar het groote portaal voert en langs deze worden de klanten en bezoekers naar boven gelaten. In een oogenblik had Fanverlot, het ver trek waar de lessenaar staat doorsnuffelt. Hy scheen teleurgesteld, omdat hy gehoopt had, iets te vinden, wat opheldering kod ge ven en hoegenaamd niets van dien aard kon ontdekken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1