dat niet alleen eenig vermogen lieeft, handelt volgens algemeen erkend be ginsel, bovendien heel verstandig, wan neer het zijn vermogen op verschillen de wijze belegt, d.w.z. b.v, voor een groot gedeelte in land maar ook voor een gedeelte in solide schuldbrieven eu (of)hypotheeken, 0111 aldus het risico, dat aan iedere belegging van vermogen nu eenmaal in meerdere of mindere maten eigen is, zooveel mogelijk te ver deden en 0111 door de verschillende be leggingen liet gemiddeld rendement zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook dezen stelregel zal al evenzeer van toepassing zijn op de huishouding der gemeente, wanneer n.l. de gemeente zoo gelukkig is een groot vermogen in privaatrech telijken eigendom te bezitten. Welnu, de gemeente Drunen is zoo gelukkig een zeer groot vermogen in privaatrechtelijken eigendom te bezit ten, welk vermogen uitsluitend en al leen in landerijen is belegd en welk ver mogen zeer zeker de waarde van een half millioen guldens aanmerkelijk zal overtreffen. Volgens het bovenstaande zou het daarom uit een oogpunt van goed fi nancieel beleid zeer zeker wenschelijk zijn, dat de gemeente Drunen althans een heel klein gedeelte van haar gron den geleidelijk-aan zou verkoopen en de vrijkomende gelden zou beleggen in degelijke schuldbrieven en hypotheeken, waardoor, zooals wij zullen aantoonen, de inkomsten aanmerkelijk zouden stij gen, terwijl de belegging van het ver mogen desniettegenstaande solide kan blijven genoemd. Laten wij 1111 ten bewijze, dat de in komsten bij een dergelijke handelwijze zouden stijgen, eens ter verduidelijking eenige voorbeelden aanhalen. Stel dat de gemeenteraad 0111 bovenaangehaalde motieven er toe zou overgaan geleide lijk, de Lange Heide, over welks pach ten thans het meeste wordt geklaagd, te verkoopen. Laten wij 1111 eens een taxatie maken van de beste stukken van de Lange Heide en deze, gezien de zeer geschikte ligging ook voor bouw terrein, taxeeren voor de zeer zeker niet te hooge verkoopwaarde van 2650 den bunder. Zooals de lieeren weten is des tijds zelfs voor de eerste stukken 3500 per bunder geboden. Stel nu, dat de gemeente de koopsom van 2650 zou beleggen in een 4£% schuldbrief. Het jaarlijksche rendement zal dan voor taan van dien, zooals ik het zou willen noemen vroegeren bunder land bedra gen 4\°/o van 2650, of te wel 119.25. Deelen wij dit bedrag door zeven en liet jaarlijksche rendement zal dan van liet vroegere „hont" land voortaan be dragen 119,25 gedeeld door zeven of te wel ruim 17.Als men nu ziet dat de hoogste pacht van de beste stukken van de Lange Heide, na de pachtverhooging, 11,56 per hont be draagt en men neemt bovendien in aan merking, dat van deze 11,56 nog moe ten worden afgetrokken de notaris- gelden en de polder en grondlasten, dan zullen toch ook de pachters der be treffende gemeentegronden wel niet ontkennen, dat het\uit een oogpunt van finantieel beleid, zeer voordeel ig voor de gemeente zou zijn, zelfs al mocht de rentestandaard t.z.t. nog eenigszins da len, als de gemeente althans een klein gedeelte van haar landerijen zou ver koopen. En laat men niet zeggen, dat zulks alleen voor de beste stukken land geldt, want zulks geldt evenzeer voor de minder goede stukken. Immers wan neer wij de gemiddelde verkoopwaarde der Lange Heide, met del vele geschikte bouwterreinen, ongeveer 14 bunder groot, taxeeren, goed en slecht door elkander, op de zeker niet te hooge ver koopwaarde van ƒ2250 den bunder, dan zal de jaarlijksche opbrengst bij belegging der koopsommen in 4-1 schuldbrieven voortaan bedragen ruim 1400, terwijl de opbrengst thans voor de gemeente nog geen ƒ1100 bedraagt. Dat beteekent een verschil van ruim 300 op de 14 H.A., of te wel van onge veer 25 i\ 30 Waarom echter heeft dan de ge meenteraad in de vergadering dd. 14 Juli >1. geen besluit genomen 0111 een gedeelte van het gemeenteland te ver koopen, terwijl men toch wist, dat de gemeente-inkomsten daardoor aanmer kelijk zouden stijgen en het vermogen alsdan tocli veilig en juist zou zijn be legd Wel, Mijne Heeren, men heeft aldus gehandeld, uitsluitend en alleen in het groote belang der huidige pachters van deze gemeentegronden zelf, omdat 11.I. die pachters, wat meestal kleine boe ren, of tuinders zijn, zeer waarschijnlijk in hun bestaan, als boer of tuinder, bij gemis aan voldoende land, ten zeerste zouden worden getroffen, daar verre weg het meerendeel dier pachters niet bij machte zou zijn het land zelf te koopeu en het gemeentebestuur op het behoud van die boeren en tuinders ten zeerste prijs stelt. Welnu, als de belastingbetalende in woners dezer gemeente, die geen pach ters van gemeentegronden zijn en deze vormen toch verreweg de over hand zoowel burgers, boeren, als ar beiders, welke laatste inderdaad be langrijke categorie het toch ook soms zwaar te verantwoorden heeft, van het hooge rendement, wat bij gedeeltelij ken verkoop van het gemeenteland kan verkregen worden, afstand moeten doen juist ten behoeve der kleine boe ren en tuinders, als pachters dier ge meentegronden, dan is het ook zeer billijk en uitermate rechtvaardig, dat ook die pachters van hun kant een pachtprijs betalen, die den toets der critiek kan doorstaan, zonder de gren zen van het redelijke te overschrijden. Zeker, Mijne Heeren, er wordt in het request nog betoogd, dat de toe stand in het land- en tuinbouwbedrijf momenteel niet gunstig is te noemen. Burgemeester en Wethouders zullen de laatsten zijn 0111 dit te ontkennen, doch zij meenen, dat het toch niet aan gaat de pachtprijzen te bepalen naar de uitkomsten van slechts één jaar, waar toch ook meerdere uitstekende jaren, vooral in den tuinbouw zijn voorafgegaan. Mocht echter inderdaad het land- en tuinbouwbedrijf, wat God moge verhoeden, zich in minder gun stige richting gaan en blijven ontwik kelen, en dientengevolge de particu liere pachten dalen, dan zullen ook Burgemeester en Wethouders de eersten zijn om Uwen Raad tot verlaging dei- bestaande pachten te adviseeren. Ten slotte nog dit, Mijne Heeren; Burgemeester en Wethouders hebben hoog respect voor den boerenstand, die in zijn gedragingen, zoowel wat zijn werken als zijn levenswijze betreft, grootelijks moet worden bewonderd. Wij zijn de meening toegedaan, dat het een geluk voor elk dorp moet liee- ten, als dat dorp ouder zijn ingezetenen naast den nij veren arbeidersstand ook herbergt een bloeienden boerenstand, omdat ook de leden van dien boeren stand als oprechte dienaars van God en vaderland en harde werkers voor hun talrijk gezin, inderdaad een grooten steunpilaar zijn voor elk goed geordend maatschappelijk leven. Het is ook daar om dat het belang van de pachters der gemeentegronden, als vormende een ge deelte van den boerenstand van Dru nen, ons altijd zeer ter harte zal gaan. Maar laten dan en dat wil ik met klem herhalen de pachters der ge meentegronden de gemeente ook dank baar zijn, als met hunne belangen, zoo als zoo juist is aangetoond, ook zoo terdege rekening wordt gehouden en laten ze er zich voorhoeden, dat zij niet op sleeptouw worden genomen door enkele ontevredenen, die er nu eenmaal altijd zijn, om niet zelf bedrogen uit te komen, van welke ontevredenen im mers meestal het eenige doel is, het behartigen van hun eigen belang in ste de dat van anderen. Burgemeester en Wethouders mee nen, gezien de gegeven uiteenzetting, dat er vooralsnog geen reden is 0111 op het verzoek in te gaan en stellen mits dien Uwen Raad voor afwijzend op het verzoek te beschikken. DRUNEN. De R.K Tooneelvereeni- ging, gevestigd in het jongelingen- Patronaat alhier is voornemens in December een uitvoering te geven Ze heeft reeds in studie genomen „Het kostbare leven", blijspel in 4 bedrijven. 3 December hoopt onze dorps, genoot, de Eerw. Frater Hermenigeld naar zijn missie in Curagao te ver trekken. Evenals voorheen zal hij optreden als directeur der M.U.L O. te Willem stad. Op 20 dezer hoopt het echtpaar Louwers hun zilveren huwelijksfeest te vieren. Wijl man en vrouw reeds op leeftijd zijn, heeft zich een buurt-commissie gevormd om dien dag feestelijk te herdenken. Reeds zijn gelden ingezameld om de jubilarissen een huldeblijk te kunnen aanbieden. Op Zaterdag 20 Dec. wordt in hotel Vissers een biljart seance gegeven. Evenals vorige jaren verwachten wij vele beoefenaars dezer edele sport aanwezig. Alhier is opgericht een Chr. Jon- gelingen-vereeniging onder den naam „Kleine Kracht". Deze vereeniging is aangesloten bij het Ned. Jongelingen Verbond. NIEUWKU1K. Zondagmorgen jl. 8 uur vertrok ten tweede male een aantal leden onzer H. Familie ter bedevaart naar Tilburg. Hoewel het programma van den tocht nog beter dan de vori- ge keer naar de wenschen der pel grims was saamgesteld, was hun aantal niet grooter en bedroeg slechts 70 personen. Op de heenreis werd in de tram gebeden voor onze nieuwe leden en voor de zieken in het dorp en af gedwaalde broeders. Te half 10 arri veerde de tram op „Den Heikant" en onze Eerw. Kapelaan, Directeur der H. Familie, wees allereerst erop, waarom deze kapel juist daar verrezen was en bracht toen namens allen een eerbiedigen groet en hu'de aan den Apostel der Melaatschen den Eerbiedigen pater Donders herinnerend aan de verleden H. Missie. Na gebeden te hebben uit het „Petrus Donders- Kerkboekje" tot diverse intenties, wan delden wij langzaam naar de Parochie kerk van Heikant, waar te 11 uur een solemneele H. Mis werd opgedragen, door den ZeerEerw. Prior van het Cisterziënzerkloosterte Nieuwkuik met assistentie van den Eerw. Heer P. Baaijens, kapelaan, Heikant als Diaken en den Eerw. Heer Th. v. d. Heuvel als subdiaken. Na het Evangelie hield deze laatste een treffende predikatie over P. Donders en diens gedachten over den dood en de Zielen in het Vagevuur, want zoo sprak Z E. wij zijn hier gekomen vanuit de Langstraat, om door de veelvermogende voor spraak van den Eerbiedw. Dienaar Gods P. Donders te verkrijgen de zielerust onzer afgestorven leden. Het H. Misoffer werd opgeluisterd door onze zangers die de driestemmige Mis van Cuipers in Honorem Si Mechtildis zongen, meesterlijk begeleid door den Organist der Parochie Heikant. Na de Hoogmis, die werd opgedragen voor de levende en overledene leden onzer H. Familie, werd op het Kerkplein vóór het Beeld der Onbevlekte Maagd een heerlijk Marialied gezongen. Thans had ieder vrijen tijd tot half 2, in wel ken tusschentijd verschillenden per „Brockway bus" een kort be zoek brachten aan het P. Donders, standbeeld aan het Wilhelmina-park. Door de zon vriendelijk toegeschenen had te half 2 de Kruisweg in de open lucht plaats bij het kapelletje, waarna het Rozenhoedje werd gebeden. Tegen 3 uur verzamelden zich onze mannen weer in de Parochiekerk, om gezame- lijk met de Heikantsche Familiemannen de H.Oefening te houden. Op de stoeltjes namen de onzen plaatsin het Priester koor zagen wij den Z Heer J. v. d. Veerdonk, pastoor van den Heikant en de Z.E. Heer L. Frencken, Em. Pastoor van Heesch. Onze Eerw. Directeur zwaaide hier ten 3de male den Lof van P. Donders als voorbeeldige ver- eerder van het huisgezin. Nadat de Zegen met het Allerheiligste was ge geven, kregen de onzen gereserveerde plaatsen in het Patronaatsgebouw en ving kwart voor 5 uur het boeiende Tooneelspel aan „de Toog van meneer Pastoor", dat uitstekend van stapel liep. Nadat we spontaan een „Lang zullen- ze-leven" op de Heikantsche Club ge zongen hadden en de Eerw, Directeur de oververmoeide acteurs gedankt en beloond had, konden we met de tram van half 8 naar huis. In de tram werd na Loonopzand gebeden voor de afge storven leden, na Baardwijk voor de Missie en Missionarissen, na Drunen om den zegen van P. Donders af te smeeken over onze H. Familie. Juist om 9 uur waren wij in Nieuwkuik, ten zeerste voldaan en stil vertrouwend allen plus nog meerderen het volgend jaar in 't Allerzielen Octaaf weer naar de bedevaartsplaats „Hei kant" te kunnen gaan. Door onze plaatselijke humoristen de heeren Th. Casteleijns en J. Dore- mans zal aan het in Geertruidenberg te geven humoristen concours uitge schreven door de amusementsclub „Terpeichor" aldaar op 28 Nov. en 12 Dec. e k. worden deelgenomen. Op Zpndag 28 Nov. a.s. zal door de Spaarvereeniging „De Voorzorg" gevestigd in het Café van der Geld met medewerking van de humoristen Casteleijns en Doremanseen uitvoering worden gegeven. Als bijzonderheid mag vermeld worden, dat den heer P. toen hij Zon dag j.l. aan het hengelen was een voorn ving die precies door een snoek werd gegrepen. Hierdoor kwam hij (bij toeval natuurlijk) ook in 't bezit van den snoek. 's-HERTOGENBOSCH. De 's Her- togenbosche Ct. meldt, dat de com missaris van politie alhier, de heer Van Dam, ontslag heeft aangevraagd, omdat hij om gezondheidsredenen is afgekeurd. 's HERTOGENBOSCH. De gemeen teraad heeft gisteren besloten tot toe lating van het nieuw-benoemde raads lid den heer A. F. F. M van den Dries (r.k.). B. en W. stellen voor, de boterhal voor 10- jaar te verhuren aan den heer von Weyhrother te Berlicum, die het gebouw wil inrichten tot autoga rage en autoshow. De huurprijs zou f3000 per jaar bedragen, en de huurder zou het recht hebben, dit pand en eenigebelendende panden voor f 125 000 aan te koopen Een kelder onder het stadhuis zou dan moeten worden inge richt als boterwaag, waarvoor een ere- diet van f2000 werd gevraagd. Uit mededeelingen in een plaatselijk blad was gebleken, dat er nog een andere gegadigde voor het pand was. Met 14 tegen 10 stemmen besloot de raad, het voorstel 14 dagen aan te houden, in welken tijd nog onderhandelingen kunnen worden gevoerd. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. RECHTSZAKEN. UITSPRAKEN BOSSCHE RECHTBANK. M. V. te Vlijmen, mishandeling op P. v. cl. Laak, aldaar, 2 maanden ge vangenisstraf. De eisch was drie maanden. B. W. B., winkelier, Almkerk, over treding Tabakswet 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. G. C. D. Waalwijk, openbare dron kenschap bij herhaling, vonnis van den Kantonrechter te Waalwijk bevestigd. DE MOORD TE VEEN. I11 hooger beroep stond voor het ge rechtshof te 's Hertogenbosch terecht: Machiel Kamerman, 25 jaar, koopman, géboren en wonende te Veen, gedeti neerd. Verdachte werd door de recht bank te Den Bosch veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf ter zake dat hij in den avond van 24 Mei 1926 te Veen opzettelijk Jacob Vos van het leven beeft beroofd, door op een afstand van een of twee nieter een met scherp ge laden revolver op hem af te richten en waardoor Jacob Vos in de borst werd getroffen, tengevolge waarvan hij een zwaar lichamelijk letsel uitmaken de wonde heeft bekomen en daaraan is overleden. Als getuigen waren gedagvaard K. Verbeek, C. Kamerman, Z. Bouman en C. van Rijswijk. De Officier van Justitie, die zes jaar gevangenisstraf had geëiseht had tegen het vonnis hooger beroep aangetee- kend. Het Gerechtshof was samengesteld als volgt: Jhr. mr. G. F. O. van Sasse van IJsselt, president, Mr. van Baar en Mr. Vliegenlhart, raadsheeren, Jhr. Mr. de Knijper, griffier, Mr. Visscher, vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie. Als verdediger voor verdachte was aanwezig Mr. E. van Zinnicq-Berg- mann, advocaat-procureur te Den Bosch. Op de publieke tribune was groote belangstelling. Getuige Zweer Bouman, koopman, was met verdachte op weg. (Getuige aarzelde wat). Ben je bang geworden? vroeg de president. Getuige lachte zenuwachtig en zeide alles niet goed meer te weten. Daarna begon hij zijn verhaal. Verdachte had onaangenaamheden met Jacob Vos. Tijdens bij in de ge vangenis zat, zou verdachte ongeoor loofde verhouding met de vrouw van Jacob Vos gehad hebben en had dit aan verdachte verweten. Verdachte was dan nu op weg 0111 wraak te nemen. Hij was dronken en had een geopend mes in den zak. Getuige waarschuwde verdachte voor de gevolgen van een aanval op Jacob Vos „die er aan moest". Getuige verklaarde dat verdachte geen bijzonder lastig persoon is als hij zich bedronken heeft. Verdachte zegt dien avond stom dronken te zijn geweest. Getuige K. Verbeek, weduwe van den verslagene verklaarde, dat verdachte 's avonds aan hare woning is komen aankloppen terwijl Jacob Vos al te bed was. De vrouw schrok en was bevreesd voor verdachte, die daar stond met zijn broer Gornelis en blijkbaar „0111 den boel in de war te schoppen". Wat moeten jullie hier, ga heen, had getuige tot de mannen gezegd. Verdachte wilde haar man spreken, doch getuige hield haar man terug. Maar toen de mannen zich niet verwij derden kwam Jacob Vos toch naar buiten en de vrouw riep om hulp. Ze zag verdachte een wapen uit den zak halen en op haar man richten, 't Ge beurde alles zeer snel. Ze zag een licht straal langs haar man gaan die viel en riep: Oóóóó! De getroffene werd bij Gerrit Kamer man binnengedragen en daarna naar de eigen woning, waar hij 's morgens overleed. Getuige verklaarde dat verdachte een zuiper was en al meermalen haar man had uitgedaagd. Zelfs zou hij reeds 14 dagen met bet mes in den zak geloopen hebben. Getuige Gerrit Kamerman, die naast Jacob Vos woonde, hoorde op den be- wusten avond dat Koosje, de vrouw van Jacob Vos, naar buiten riep: Wie ben je. Er werd geantwoord:-Hier is Giel, die wil Jacob spreken. Overigens verklaarde getuige gelijk luidend als destijds voor de rechtbank. Getuige beeft het schieten gezien, ter wijl Jacob Vos riep: Hij schiet me dood. De getroffene had een smarte- 1 ijken doodstrijd en leed de laatste uren van zijn leven vreesdijk veel. Getuige was bij het overlijden aanwe zig. Houdt u de weduwe van Jacob Vos voor een eerbare vrouw, die niets met verdachte te maken had toen Vos in de gevangenis zat? vroeg de president. Getuige had nooit iets verkeerds over de vrouw van Jacob Vos gehoord. Wel heette het dat Jacob Vos „lange vin gers" had. De verdachte is iemand waar goed mee op te schieten is. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillendeen Zenuwsterkende s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dc verdediger vroeg of getuige niet weet van welke verschrikkelijke feiten, ook van geweldpleging, waarvan Jacob Vos verdacht werd en waarvoor hij in voorarrest gezeten heeft? Getuige antwoordde ontkennend. De verdediger met verheffing van stem: Weet getuige niet wat heel Veen weet? Durft hij onder eede volhouden dat hij niet weet dat Jacob Vos ver dacht werd van moord op een man en vrouw en brandstichting daarna? En van verdenking van verschillende mis drijven en een diefstal in Haarlemmer meer? Stond Jacob Vos zoo goed be kend. Getuige had dat wel gehoord, maar wist toch niets van Jacob Vos. Getuige C. van Rijswijk verklaarde als voor de rechtbank. Verdachte ondervraagd verklaarde dien avond van Gorkum te zijn geko men en dronken te zijn geweest. De adv. gen. Je hebt eerst gezegd, dat je niet dronken was. Ja, ik vond het zoo'n schande, aldus verdachte, maar ik wiis dronken, maar ik had geen kwade bedoelingen. De president: En je hebt gezegd: dit mes gaat er geheel in en anders neem ik mijn revolver maar. Verdachte beriep zich weer op dron kenschap en verzekerde, dat hij zijn misdrijf uit angst heeft gepleegd. Je had daar niets te maken, aldus de president, Jacob Vos lag te bed; er was dus voor niemand eenig gevaar. Toen ik hem zag verschijnen, ant woordde verdachte, ben ik zóó ge schrokken en daarom heb ik gescho ten, maar ik richtte naar z'n knieën 0111 hem niet te treffen. 't Was een kerel die heel slecht be kend stond en voor alles in staat was. De adv. gen. mr. Visscher nam requi sitoir. Spr. ging de feiten uitvoerig na en concludeerde dat verdachte schul dig is aan het ten laste gelegde. Spr. meende dat de kwalificatie voor het misdrijf zijnde doodslag de juiste is en was van oordeel dat de straf door de rechtbank opgelegd te weinig was. De eiscb luidde 5 jaar gevangenis straf. De verdediger Mr. E. van Zinnicq- Bergmann pleitte clementie en meende dat het misdrijf behoort te worden ge kwalificeerd als mishandeling met zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. Pleiter wees er op dat iedereen bang was voor Jacob Vos en dat het een op luchting is voor Veen en Heusden en omgeving, dat Vos uit de voeten is. De broer van verdachte acht pleiter niet in het minst schuldig. Deze toch had moeten denken aan de gevolgen en had verdachte moeten terughouden. Pleiter hing een lang relaas op van verschrikkelijke feiten: moorden, brandstichting, diefstal en roof, waar van Jacob Vos verdacht werd, maar die men niet te pakken kreeg, omdat hij zoo'n verschrikkelijk gevaarlijke kerel was, dat niemand tegen hem durfde getuigen. Er zijn er zelfs ge weest die een nieuw slot op de deur deden maken, toen ze hoorden, dat Ja cob Vos uit de gevangenis los kwam. Er is een lijst met handteekeningen ingekomen ten gunste van verdachte, die brave ouders en familie heeft, die zeer onder deze droevige omstandig heden gebukt gaan. Verdachte was doodsbenauwd voor Jacol) Vos en pleiter kan zich voorstel len dat bij van angst is been gegaan om eens eindelijk van dat schrikbeeld be vrijd te zijn. Immers hij wist dat Vos hem naar 't leven stond. Pleiter drong op de clementie van het gerechtshof aan. Verdachte gevraagd of hij nog iets te zeggen heeft vroeg om lichtere straf. Hij vond het toch erg, vijf jaar! Maar wat je gedaan hebt, is véél er ger, aldus de president. Je hebt iemand hel leven benomen en je slachtoffer heeft vóór den dood nog zoo vreeselijk geleden door uw schuld. Ja, maar ik was dronken, en ik zal er mijn leven lang berouw over heb ben, aldus verdachte. Je moest maar niet drinken als de drank de schuld is, wedervoer de pre sident en verklaarde de behandeling der zaak gesloten. Uitspraak 22 November a.s. GENADE VOOR RECHT. De politierechter veroordeelde E. S. schoenmaker te Waalwijk, wegens mishandeling op P. van Eeten aldaar tot 4 maanden gevangenis voorwaarde lijk. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3