Gemeenteraad Waalwijk. Behandeling Begrooting. Gewone begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Posten stratenverbetering verworpen. Nieuw stratenplan gevraagd. DERDE BLAD. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 5 November 1926 des avonds 7 uur. Voorzitter de Edelachtbaren heer Burgemeester Moonen. Van den heer Timmermans is bericht ingekomen dat hij wegens uitstedig- heid later ter vergadering komt, ter wijl de heer Oomens aan den heer Ei bers heeft verzocht hem te verontschul digen wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerkingen vastge steld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Schrijven v. h. bestuur der St. Petrus- school waarin het terugkomt op zijn verzoek om beschikbaarstelling van een crediet voor centrale verwarming. Verzoek van de afdeeling Waalwijk van den Boerenbond om beschikbaar stelling van een leslokaal. Waar het in vroeger jaren ook is gegeven, wordt dit zonder opmerkin gen toegestaan. Mededeeling van Ged. Staten dat in het College van zetters zijn benoemd de heeren Jac. Gragtmans en J. Kooien. Rapport over 't 3e kwartaal van het onderzoek der administratie gemeente bedrijven en proces-verbaal van kas opname. Alle stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Vaststelling der gemeente- en bedrijfsbegrootingen voor het dienst jaar 1927. De Voorzitter vraagt of iemand voor af een algemeene beschouwing wenscht te voeren dus niet gericht tegen een dei- artikelen op de begrooting, doch bijv. over het beleid van B. en W. in hel algemeen. Smolders: M. de Voorzitter. Als ik in het algemeen iets van de aange boden begrooting voor 1927 wil zeggen, dan is dat op de le plaats, dat ik 'n al gemeene beschouwing mis van Burg. en Weth. Bij meerdere begrootingen van voor gaande jaren trof men die aan. En al begeleidt die de gemeentebegrooting niet periodiek, van tijd tot tijd is het van belang en vind ik het noodzakelijk, dat Burg. en Weth. hun meening over den financieelen en algemeenen toe stand der gemeente aan den raad me- dedeelen. Momenteel, nu de eindcijfers der be grooting weer ruim 30.000 hooger zijn dan voor 1926 en het uitgetrokken be drag aan inkomstenbelasting ook weer geen verlaging aangeeft bruto 20.000 gulden hooger waarop ik bij den betreffenden post terugkom, waar be langrijke werken in 1927 worden voor gesteld of uitgevoerd zullen worden, als de stichting van het abattoir, ver nieuwing straten en uitbreiding water leiding, was er m.i. wel aanleiding ge weest voor een algemeene beschou wing. De eindceijfers der begrootingen van af 1922 samenvoeging der gemeenten lot 1927 vertoonen aanmerkelijke schommelingen. Sloot de begrooting 1922 aan inkom sten en uitgaven met rond 518.000, 1923 daalde met 47.000 tot 471.000, terwijl 1924 met nogmaals 20.000 daalde om die beide dalingen in 1925 weer bijna geheel te niet te doen door een stijging van 70.000 en daardoor het hoogste eindcijfer te bereiken van 521.000. 1926 ging weer 28.000 omlaag en 1927 slaat het record door met een vermeerdering van 32.000 gulden lot 525.074,27 gulden te stijgen. De staat waarop rente en aflossingen voor 1927 zijn gespecificeerd geeft totaal aan rente 77.739, en aan aflossing 72.847,48 een voorstel van straatvernieuwing, wat aanmerkelijke uitgaven vraagt. Daarbij treft men alleen de begroo- I weging willen geven om als men over oeven uit te breiden. Als we dus een grootere gasafname kunnen bevorde ren a 5 cent per M3 dan verdienen we minstens op iedere M3 2,5 k 3 cent, want toen was de kostprijs daarvan op ongeveer 2,5 cent per M3. geschat. Vorig jaar heeft de commissie nog eens onderzocht of het gas voor verwar ming nog voor dien prijs geleverd kan worden en is toen wederom gebleken dat die afname a 5 cent een voordeel voor hel bedrijf opleverde en daarom adviseerde zij om dienprijs te handha ven. v. d. Geld. Die geschiedenis zit me nog goed in het geheugen. Toen dat voor het eerst in den raad kwam werd ons voorgerekend dat de exploitatie kosten niet hooger werden en dat daar door dat gas niet meer dan 1,5 cent per M3 kostte, zoodat er wel 3,5 cent per M3 aan verdiend werd, maar toen de eerste bedrijfsbegrooting kwam, kwam dat anders uit. Toen is in een volgen de vergadering de wethouder van be drijven gekomen en die heeft gezegd dat dit "gas geen 1,5 maar 4,5 cent per M3. kostte. Ik durf dus op die officieele cij fers niet meer afgaan en ik zou in over- of totaal 150.586,48 dat is meer dan het geheele netto-be drag aan inkomstenbelasting. In dit verband wil ik wijzen op de straatvernieuwing, enz. voorkomende op den kapilaaldienst waardoor renten en aflossing wederom zullen stijgen. Meermalen is in den raad en in com missies de wenschelijkheid betoogd een algemeen plan voor straatvernieuwing en aanleg te ontwerpen en dan de uit voering over een reeks van jaren b.v. 10 te vcrdeelen. Burg. en Weth. zeggen niet of dit hun instemming of afkeuring heeft, ze zeggen hierover niets, ook niet bij ting van den Gem.-opzichter. Met allen lof voor het samenstellen van zoo'n uitvoerige begrooting met toelichting van de onderscheidene pos ten en eveneens van de diverse bedrijfs begrootingen en vele begeleidende sta len, moet ik toch ook de opmerking maken, dat de toelichting op meerdere plaatsen te ambtelijk is en niet geeft wat men als raadslid moet hebben. Bij de betreffende volgnummers zal ik dat aanduiden. Ten slotte mis ik nog de gebruikelij ke memorie van antwoord op het ver slag der begrootings-commissieen al heeft deze commissie haar verslag so ber gehouden, op meerdere plaatsen stelt ze afwijkingen voor van de voor stellen van B. en W. Dit in het algemeen. Voorzitter. In antwoord op het een en ander zou ik U op de eerste plaats willen opmerken dat U zich vergissen moet inzake de verhooging van het cij fer der inkomstenbelasting, daar dit in werkelijkheid dit jaar hetzelfde is als vorig jaar. Wat die stratenvernieuwing betreft is het maken van plannen afgestuit op de kwestie over de Grootestraat met het oog op de tramlijn die daardefbr loopt en die daardoor wat breedte betreft toch niet meer voldoen kan aan de eischen van het hedendaagsche verkeer. Wat het niet uitbrengen van een me morie van antwoord op het rapport der begrootingscommissie betreft, hgeft U reeds terecht opgemerkt dat dit zeer sober gesteld was en het zou alleen in zake de verschillen in subsidies moeten zijn dat wij hierop terugkwamen, doch B. en W. achtten het beter daarop niet in beschouwingen te treden. Bovendien is ook het rapport betrekkelijk laat in ons bezit gekomen. Wat betreft eene begeleidende me morie, wist ik niet dat zulks hier ge bruikelijk was. Gaarne zal ik het vol gend jaar daarmede rekening houden. Hierna wordt tot behandeling der begrooting overgegaan, waarbij het eerst de bedrijfsbegrootingen aan de orde worden gesteld. Electriciteitsbedrijf Door den heer Smolders wordt op eene administratieve fout in deze be grooting gewezen, waaruit blijkt dat het geraamde winstcijfer 600,te hoog is gesteld en dus de uitkeering van dezen dienst aan de gemeente in- plaats van op 5921,79 op 5321,79 zal moeten worden gesteld. Overigens kan men zich met deze be grooting vereenigen. Gasbedrijf Gragtmans: Hierbij wil ik even iets naar voren brengen wat in de gascoin- missie is opgemerkt. Men heeft daar besproken of wij in verband met de stijging der steenkolenprijzcn wel met dezelfde gasprijzen konden doorwer ken. Voor 390 ton welke besteld zijn moest 2 per ton meer betaald worden. De Engelsche kolen zijn thans niet meer te krijgen, zoodat men er in Duitschland heeft moeten aankoopen. 223 Ton zijn nog van het oude con tract te ontvangen, daarmede kunnen we tot 25 Februari werken. In het ge heel zijn er tot einde April wel vol doende kolen. Tegenover de hoogere prijs ddr steenkolen /staat ook eene hoogere opbrengst van den cokesver koop van 1139,omdat ook de prijs der cokes van 50 tot 80 cent omhoog is gegaan. De gasprijs zal dus vooreerst niet verhoogd behoeven te worden en ik geloof ok niet dat het met de kolen zoo'n vaart zal loopen. Surig. Het verwarmingsgas is altijd nog 5 cent per M3 geweest. Kan de di recteur nu ook verklaren dat wij zon der verlies ons gas voor dien prijs kun nen geven? Ik weet wel de exploitatie kosten drukken al op het lichtgas, maar de prijs van dat verwarmingsgas verhooging van den gasprijs gaat pra ten, dan eerst het verwarmingsgas een beurt te geven. Gragtmans. Ik heb nooit gesproken over 44 cent, dat zal de heer Smolders ook nog wel weten. Smolders. Het was voor den tijd dat ik lid van de gascommissie was, maar ik weet wel dat vorig jaar door de commissie veel aandacht aan deze kwes tie geschonken is en liet is juist zooals de voorzitter daarstraks mededeelde: wij kwamen tot. de slotsom, dat de le vering van verwarmingsgas aan dien prijs geen nadeel zou opleveren. Hoe veel winst daaruit zou voortvloeien, was moeilijk te onderzoeken. Ik ben er dan ook vast van overtuigd dat de kostprijs beneden het tarief blijft en afschaffing dus geen voordeel voor het bedrijf zou opleveren. Van Driel. In de rekening van het gasbedrijf over 1925 heb ik gezien dat er ruim 23 is afgeleverd beneden den kostprijs en dat er aan verwarminsgas 1/3 van de geheele aflevering verbruikt wordt. Nu heb ik eens een kleine bere kening gemaakt naar de winst die het bedrijf zou kunnen afwerpen. Volgens opgave zou ruim 35 M3 gas per 100 K.G. kolen gewonnen worden en dan gerekend naar de afname en de opbrengst kom ik aan een winst van 1741.Ik geloof dat de afname van verwarmingsgas van nadeeligen invloed is op het resultaat. Voorzitter. Ik heb ook vaak bereke ningen zitten maken, maar daarmede kom t men gewoonlijk falikant uit, want het is eenvoudig onmogelijk om een goede kostprijsberekening te maken. Niettenjin, als er sprake was van gasprijsverhooging, zou ik er ook voor zijn om zeker het verwarmings- gae te verhoogen. U moet echter ook niet vergeten dat dit 5 cent-tarief niet alleen verwarmingsgas betreft, maar ook het gas voor bakkerijen die een gas installatie voor hun oven hebben doen aanbrengen. Van Driel. Er zijn bakkers die een gas-installatie hebben en toch vaak hout stoken. Voorzitter. Ik heb ook wel eens ge hoord dat ze houtverwarming als aan vulling toepasten. Roks. Dat doet men niet uitsluitend voor de verhitting van den oven, maar ook om houtskool te winnen. Surig. Men meent dat de exploitatie kosten door de afname van dat verwar minsgas niet zullen stijgen, maar daar is toch ook een groot gasverlies, n.l. on geveer 30.000 M3 en dat moet toch ook op verwarmingsgas drukken, want hoe grooter de gasafname, onverschillig waarvoor, ook is, hoe grooter ook het gasverlies wordt en dat moet dus ook op het verwarmingsgas geleidelijk mee- di ukken. Voorzitter. Dat ben ik geheel niet. u eens en als daarmede nog geen rekening is gehouden, dan dient men dat alsnog te doen. De heer Roks vraagt tenslotte nog waar dit groote gasverlies ontstaat en of dat niet eenigszins te ondervangen is, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit verlies ontstaat tusschen de fa briek en den verbruiker en een niet te voorkomen kwaad is. Het behoeft trou wens niets te verontrusten, want het is in vergelijking met andere plaatsen hier niet zoo hoog. Hierna wordt de begrooting voor het Gasbedrijf goedgekeurd. Woningbedrijf Behoudens een kleine opmerking van den heer Smolders, inzake een admi nistratieve onjuistheid, wordt deze be fooling zonder opmerkingen goedge keurd. Waterleiding: Op deze begrooting, evenals op die van het Hypo t.heekbed rij f worden geen bemerkingen gemaakt en retributieheffing niet dat bedrag op bracht, hetwelk in het vooruitzicht was gesteld, 't Was de moeite niet meer waard. De Voorzitter lichtte toe dat uit een rechterlijke uitspraak gebleken is, dat de gemeente in de lucht niets te vertel len heeft en deze verordening dus niet ten volle uitgevoerd kan worden. Bij de post van ƒ167500.— voor in komstenbelasting merkt de heer Smol ders het volgende op: Door de toelichting bij dezen post is mij nog niet volkomen duidelijk dat de ƒ20.000.verhoóging pi. ink. belasting (die bestemd is voor teruggave aan het rijk) practisch op dezelfde heffingen als het vorig jaar zal neerkomen Bij mij is de vraag gerezen, of bij het vaststellen van den vermenigvuldi gingsfactor voor de ink. belasting, dienstjaar 1927/'28, deze ƒ20.000.— geen invloed zullen uitoefenen. Ik heb gesteld om voor 4 politiehonden een vergoeding te geven van elk f 25. Druppelsgewijze worden die kleine zaken verhoogd. Het nut om 4 politie honden te houden is mij, door het alleen op de begrooting te zetten, niet aangetoond. Ik stel daarom voor, slechts voor 2 honden, evenals in 1924, eene vergoeding te geven. Voorzitter. Dat thans op de begroo ting is gebracht een vergoeding voor 4 politiehonden steunt op de veror dening. Deze verordening zegt o.a. dat de politie recht heeft op eene vergoeding voor politiehonden. Over 't aantal honden spreekt de verorde ning niet. Dat er thans vergoeding wordt gevraagd voor 4 honden, zal zijn oorzaak vinden in het feit, dat gebleken is dat een politiehond zeer nuttig blijkt te zijn. Voor goede politie honden wordt tegenwoordig dan ook zeer geijverd. Maar op Uw aanmer- prae-adviezen nagelezen king, mijnheer Smolders, kunnen wij hi laatste jaren, betreffende het vast- nog wel eens terupknmpn 't Rliilrt stellen van dien factor. En dan ontmoet hier nntiinrl.it non t„Soc*;Q ik daarin niets over een bruto- of net-' to-belastbaar inkomen en evenmin over een bruto- of netto-belasting opbrengst. Do factor zal nu toch vastgesteld moe ten worden om een inkomsten-belas- hier natuurlijk een kwestie van appre- ciatie. Post 167. Kosten van den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm. Smolders. Deze post is voor „Me- T- i morie" afgeschreven. Zou het geen ng 'cdrag te verkrijgen van 161,500 aanbeveling verdienen, evenals andere hinto genoemd), waarvoor hij m.i. hoo- jarerv nnt nn Hoto KBnrnMin» ger zal moeten zijn, dan om een bedrag te verkrijgen als vorig jaar, ƒ147,500. En hier gaat het om. Worden de goede betalers door deze regeling niet zwaar der getroffen? De Voorzitter licht toe dat met de vaststelling van den factor vorig jaar als volgt te werk is gegaanMen stelde het inkomen van de gemeentenaren vast op 4 millioen gulden. Men berekende daarop hoeveel de netto-belastingop brengst daarvan bedroeg bij een hef- j fingspercentage van 1 en zooveel maal als dit bedrag ging op liet bedrag dat men hebben moest, zooveel maal was de i factor 1. De wijze waarop liet de vorige 1 maal geschied is, is van geen invloed. De Secretaris licht nog nader toe, waarom liet bedrag der belastingop brengst thans 'ƒ20,000 hooger staat aangegeven, ofschoon dit in werkelijk heid met dat van vorig jaar overeen komt. Het betreft hier slechts eene ad ministratieve forma 1 i teit. jarer^ ook op deze begrooting een vast bedrag uit te trekken? Zulks ook ingeval als straks de Vrijwillige Landstorm om subsidie komt vragen voor aankoop van prijzen ten behoeve van onderlinge schietwedstrijden. We zullen hier toch een bedrag voor beschikbaar stellen, daarom zie ik de noodzakelijkheid niet in deze post naar „Memorie" over te brengen. Besloten wordt voor genoemde post een bedrag van f 30 uit te trekken. Post 181 Subsidie aan het Alge meene Groene Kruis. Naar aanleiding van het rapport vraagt de heer Van Driel of hier extra subsidie werd aangevraagd. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het heeft een oogenblik bij B. en W. voorgezeten om de subsidie voor 't Wit Gele- en het Groene Kruis te verminderen, en dit verminderde be drag toe te voegen aan de subsidie voor de vereeniging ter bestrijding van T. B C. Bij nadere overweging heeft I)e lieer Smolders kan er na de gege- men echter dit plan opgegeven, ven toelichtingen mede accoord gaan. j Dhr. Smolders wijst op de veel om- Uitgaven. vattende taak der T. B. C.-vereeniging. p. r. 4 Als lid dezer vereeniging kan spr. in ^iLÏH/v'1 r M m 0p' hier wel over oordeelen. Nadat het Verlichting en verwarming Bestuur der vereeniging debegrootfng een rekenfout is geslopen. had opgemaakt, zag men de scherpe noodzakelijkheid in om f 1000 subsidie te vragen. Gezien haar veelomvattende werk zaamheden geef ik zeer ernstig in overweging, een hooger bedrag als hier uitgetrokken (f 500) ter beschik king te steilen. Mede ook op grond, dat er in Waalwijk zooveel lijdende zijn aan de gevreesde T. B. C.-ziekte. Als lid der vereeniging zou men van mij kunnen verwachten, dat ik. het verzoek van f 1000 subsidie zou onderschrijven. Maar ais lid van den Raad heb ik hier ook de gemeente- finantiën in 't oog te houden. Dit wil ik dan ook doen, waarom ik voor stel, het verschil van f f 500 te hal- veeren en de subsidie alzoo vast te stellen op f 750. Voorzitter. Met den heer Smolders is nog wel te onderhandelen. Maar ik wil hier wel verklaren, dat we met bloedend hart f 500 voor de T. B. C. Ik geslopen Met betrekking tot dezen post zegt de heer Smolders Hierover een enkel woord. De ge makken en zindelijkheid, die de gas verwarming met zich brengt, heb ik altijd onderschreven. Doch voor de cijfers in het praeadvies, waarbij werd voorgesteld tot di^ verwarming over te gaan, heb ik nooi( geen bewonde ring gehad en ze worden voor mij steeds vager. Dat praeadvies vermeldde dat voor het raadhuis in 1923 f361 voor cokes was uitgegeven. Voor de openbare school f530, daarop baseerende dat gasverwarming voordeeliger zou zijn. Nu is mij uit rekeningen en begrootingen der gemeente-gasfabriek gebleken, dat in de jaren 1912. '13. '14 en '15. waarin een cokesprijs gold van 50 a 60 ets. per H L dus een prijs, die vanaf het laatste kwartaal 1924 tot de helft van 1926 ook gel dende was voor alle gemeente ge er sympathie zal zijn voor- het bemiddelingsvoorstel van den heer Smolders. De heer Timmermans wil niet tornen bouwen (het raadhuis en opënbare wc'mc ui^trokke\ school, waarin toen 9 in gebruik zijnde stel," J? m°gen veronder klassen) hoogstens f 260 werd uitge- 1 geven. Dat is over een reeks van 4 jaren. uZrKevèniaafr mTo 'nvergeliikin^rSiclemeenlen. faadhuTs Tïla 17tgpgoH»!ë. f 315 30 3,duS de "eer Timmermans, nemen we openbare school —3 klassen totaal f 782 of f 522 meer dan vroeger bij kan wel eens te laag zijn en we mogen ziJ'n (le bedrijfsbegrootingen dus alle on- toch geen aalmoezen geven aan die ver. veranderd goedgekeurd, bruikers als het ware. Dan wordt de Voorzitter. Dit is reeds een kwes tie van 2 jaar. Er is indertijd zóó gere deneerd: De gasproductie bedraagt één millioen M3 en er worden slechts een 600.000 M3 afgenomen, bijgevolg kun nen er nog 400.000 worden afgenomen G emeentcbegroot-mg artikelsgewijze in behandeling geuo- men. De lieer Timmermans komt thans ier vergadering. De heer Smolders maakte bij de des- cokesverwarming. Voor 1927 is voor de drie genoemde onderdeelen nog f 730 benoodigd. In het licht dezer cijfers zon ik, als het resultaat van het tweede proefjaar bekend is, de gasverwarming nog eens aan het oordeel van den raad onder werpen. Ook den heer Timmermans is dit verschil opgevallen. De Voorzitter zegt dat aan 't einde van het jaar over een en ander verslag zal worden uitgebracht. Post 146. Kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters, ontlokt den heer Smolders de volgende vraag Waarom wordt voorgesteld nieuwe revolvers aan te schaffen, zijn de oude onbruikbaar geworden Voorzitter. Dat wil zeggen als re volver. De oude revolvers zijn niet i bruikbaar zonder levensgevaar. De heer Roks zegt een zeer ongelijke verhouding te zien in de kindertoelagen voor den Inspecteur van Poltie en 't overige politiepersoneel. Voorzitter. Daar kunt U later wel op terugkomen maar daar kunnen wij thans geen debat over gaan voeren. Deze regeling berust op een verordening. Wanneer U 't wenscht, zal ik U t.z.t. wel de benoodigde inlichtingen over deze kwestie verstrekken. Post 152. Reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie. Smolders. In 1924 werd op de be grooting gesteld de vergoeding voor 2 politiehonden. In 1926 voor 3 en 'n zeer goede positie in ten opzichte van de subsidieering van dergelijke insti tuten Maar we moeten ook het eind cijfer niet. uit het oog verliezen, lk heb absoluut geen bezwaar dat aan het Wit—Gele en 't Groene Kruis 'n subsidie wordt verstrekt van f3500. Maar ter bestrijding van T.B.C kan men -wel van elk dezer ver. f250 aftrekken. De heer Smolders geeft in deze den heer Timmermans nog eenige inlich tingen. Het Wit—Gele Kruis kan geen Provinciale subsidie ontvangen indien 't niet een zeker bedrag hiervan be schikbaar stelt ter bestrijding van T.B.C. De heer Timmermans. Ik ben van oordeel dat particulieren hier eens beter moesten steunen. Het is niet mijne bedoeling de vereeniging ook maar eenigszins tegen te werken. Maar het gaat toch ook niet aan om alles op de gem. te wentelen. Particulieren moeten hier maar eens meer appreciatie aan den dag leggen. De heer Smolders. Dit laatste van den heer Timmermans onderschrijf ik ten volle en ik hoop dat het gespro kene naar buiten bekend zal worden en zijn uitwerking niet zal missen. In derdaad het particulier initiatief laat veel te wenschen over. De heer Van Driel kan er zich niet mede vereenigen indien men tot ver laging van de aangevraagde subsidie zou overgaan. De Voorzitter doet het voorstel, om voor één jaar de onderscheidene sub sidies te handhaven en dit voor de ver. ter bestrijding van de T B.C. te De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9