I Verheijden. Schei maar uit over predikantenZie maar eens in het verslag van de Tweede Kamer, wat zich daar tusschen de Gereformeerde dominees heeft afgespeeld. Kerst. Dat doet hier niets terzake. U spreekt van geheimen, maar U moet bewijzen. Oerlemans. Een bedrag van f 1300 lijkt mij ook wel wat veel. Hoe hoog is het bedrag volgens het plan van B. en W. Verheijden. Dat zal nog wel volgens het eerste plan zijn, d i. t 59 000. 't Is een schandaal Men moet.toch maar durven ook. Laten ze maar eens pro- cedeeren. Oerlemans. Dat is gemakkelijk ge zegd. Maar we moeten zien wat voor de gemeente het beste is. Ik stel voor het honorarium te betalen overeen komstig het eerste door den raad goedgekeurde plan. We mogen ons niet aan een proces wagen. Indien wij den architect naar zijn eerste plan uitkeeren overeenkomstig de bepalin-, gen van den Bond van Architecten, dan komen we aan een bedrag van f600. v. d. Willigenburg. D'r zijn hier dingen genoemd waarvan misschien wel iets waar is, maar welke toch niets terzake doen, wat er zich heeft voorgedaan of met welke moeilijk heden men te kampen heeft gehad. Wij zitten hier om volgens de wet te handelen. De gemeente zeide mede werking toe Maar nu is het de kwestie naar welk plan moeten wij betalen, ik meen hier wel even te mogen aanhalen een soortgelijke kwestie zooals die zich te Leerdam afspeelde. Ook daar besloot de raad een lager bedrag aan den architect voor toezicht uit te betalen. De zaak werd toen aanhangig waarbij de minister een beschikking trof ten gunste van den architect. Ik meen dat wij een dergelijke risico niet mogen loopen. Als we een lager bedrag uit- keeren zal de architect zich tot het schoolbestuur wenden, terwijl het bestuur zich weer tot den raad zal richten. Ik vrees dat we een even tueel proces zouden verliezen. Boven dien zou dan nog na eenige jar^n het bedrag hooger zijn door de daarbij komende rente. Oerlemans. U laat het voorkomen, alsof naar 't eerste plan betaald zou moeten worden, waar mij dunkt dat dit niet rationeel is. Het eerste plan beliep pl.m f50,000: M.i. komt alleen het plan, dat volgens aanwijzing van den raad is ingediend, daarvoor in aanmerking. v. d. Willigenburg. 't Gaat er maar over wat wij volgens de wet verplicht zijn te betalen. Oerlemans. Ik verkondig geen theorie zooals U maar practijk. U weet hoe het in onze gemeente gegaan is en hoe na heel wat besprekingen het plan toch nog f20.000 lager werd v. d. Willigenburg. Dat is waar, door overleg is het goedkoope plan gekomen. Het gaat er om wat recht is. Oerlemans. Neen, de vraag is, wat is billijk? v. d. Willigenburg. Billijk, dat is een kwestie van opvatting. Oerlemans. Als een particulier plan nen laat maken, dan wordt de archi tect toch ook betaald voor het aan genomen plan. Verheijden. 't Is wel eens goed dat hier naar voren wordt gebracht, welke geweldige plannen er met die school geweest zijn, dan kan de pers en daardoor het publtek er eens nota van nemen. Het eerste plan beliep maar eventjes f53.700! Kerst, 't Eerste plan noem ik dit wat in den raad is gekomen, wat U daar noemt was slechts een ontwerp. Eerst na overleg met B en W. is het eerste plan in den raad gekomen. De heer Oerlemans maakt er een voorstel van om volgens het plan van f 22 0Ö0, overeenkomstig het tarief van den Bond van architecten vergoeding te geven. Verschillende heeren geven nog hun meening hierover te kennen, doch de discussies zijn onmogelijk te volgen, waar verschillende leden tegelijk aan het woord waren. Kerst De architect heeft verschillen de teekeningen en begrootingen moeten maken daarom is zijn rekening zoo hoog geworden. Oerlemans. Pardon, de architect had toen gezegd de overige plannen gratis te zullen maken. Verheijden. Heb je dat wel zwart op wit, want ik vertrouw ze geen Ze hebben zeker ook eerste klas reis- en hotels in rekening gebracht. De Voorzitter geeft in overweging te betalen volgens het plan van f 28.000 d.i. dan pl.m. f800, Kerst. Het schoolbestuur heeft een als gold 't direct de onzen en zooveel mogelijk met den „architect bedisselen. Verheijden. Dat weten we wel met die f 53700 Zwart. Zoolang de onderhandelingen nog gaande zijn, kan ik niet lot een besluit komen. Van den Willigenburg. De heeren hebben veel gesproken, maar ik ge loof, dat ze het voorstel van B. en W. nog niet goed kennen. Hierna brengt de Voorzitter het voorstel van B. en W in stemming. Dit werd verworpen met 5 tegen 4. Voor stemden de heeren Kerst, v. d. Willigenburg, v. d. Hoeven en van Beek. Tegen de de heeren Rijken, Zwart, Oerlemans, Moonen en Ver heijden. Het voorstel Oerlemans om den architect overeenkomstig het plan van f 22000 u:t te betalen werd aangeno men met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeien: Oerle mans, Rijken, Zwart, Moonen en Kerst. Tegen de heeren: v. d. Hoeven, Ver heijden, v. d. Willi enburg en v. Beek. De Voorzitter brengt ter kennis een schrijven van de West-Brabanfsche Waterleiding waarin wordt opgemerkt, dat de kadastrale huurwaarde van H. van Beek f 24 is en die van Le Sage f 59, terwijl toch beide woningen ge lijk zijn. In verband met de andere woningen in deze omgeving acht men de huurwaarde van v. Beek te laag, van Le Sage vindt men echter meer in overeenstemming. Besloten werd de Kadastrale huur waarde voor deze woningen te bepa len op f 30. 5 Aanbieding rekening van ont vangsten en uitgaven der gem. dienst 1925. De rekening geeft de volgende cijfers Gewonen dienst Ontvangsten Uitgaven Batig slot Kapitaal dienst Ontvangsten Uitgaven Batig slot 177030.135 159787.27 f 17242.865 118809 655 118329 055 f 480 60 Voor de Commissie van Onderzoek worden aarigewezen de heeren Moonen, Rijken en Verheijden. 6. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1927. Deze wordt in handen gesteld van de heeren v. Beek, Oerlemans en Middelkoop. 7. Vaststelling reglement voor de Burgerlijke Armbesturen in deze ge meente. De Voorzitter zegt dat in het be staande reglement verschillen waren welke moesten worden opgeheven. Thans is met het nieuwe reglement een betere werkverdeeling verkregen. Een en ander is gedaan in overleg met het Armbestuur. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. 8. Aangaan van geldleeningen (f 10.000 voor verbouw en eerste inrichting der Bijzondere School en f2500 voor aanleg Westelijke Dwars- steeg). De Voorzitter licht dit punt nader toe. De leeningen zullen worden op genomen a pari tegen 5 pCt. De eerste leening bij den Pensioenraad, voor de tweede heeft men echter nog geen geldschieter. v De heer Verheijden maakte naar aanleiding van een toespeling op hem voor het verstrekken van die f2500 de opmerking, dat de geldschieters een beetje huiverig zijn geworden om gemeenteschulden te financitëeren. De Voorzitter deelt mede, dat de leening van f8000 voor de haven a pari 6 pCt. inmiddels is geplaatst tegen a pari 5 pCt. Met algemeene stemmen wordt tot het aangaan van genoemde leeningen besloten. 9. Mededeelingen. B. en W hebben eenige kavels weg- afkrabsel verkocht en vragen hiervan goedkeuring. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede dat het bestuur der Bijz. School te Sprang bij Ged. Staten beroep heeft aange- teekend tegen het raadsbesluit om niet aan de door haar ingediende declaratie te voldoen. Verheijden. Hoeveel is dat. Voorzitter, f 149.35. Maar dit is slechts een mededeeling. Verheijden. Hoeveel personen zijn er op reis geweest? Zwart. Een keer met drie en eens i met twee personen. Verheijden Ik kan. mij volkomen vereenigen met het standpunt dat i B. en W, innemen om deze f 149.35 aan reis- en verblijfkosten aan de Bijz. School te Sprang niet uit te betalen langdurige correspondentie gevoerd-'zeer zeker niet wanneer dit yolgens met den architect om de kosten te j niet behoeft te gebeuren, doen verlagen. Als alles is afgehandeld I In de tweede plaats wil ik de wil het Bestuur gaarne al deze stukken navolgende opmerkingen maken. Hoe overleggen opdat er 't volle licht op is het mogelijk van het schoolbestuur valt en niets geheim blijft. We zullen de om in twee dagen voor 2 personen belangen van de gemeente behartigen zegge f70 aan reis- en verblijfkosten stuk te slaan te Brummen en Vaassen. Het is wel toevallig, dat ik Brummen even goed ken als mijne geboorteplaats reeds van jongstaf. Vaassen is nog minder dan Brummen of heeft men toevallig in een der duurste hotels te Arnhem overnacht geluncht en ge dineerd? Trouwens begrijp ik heele- maal het bezoek aan Brummen niet, waar de kerkéraad rechtsethisch is en men daar zeker geen onderwijzer van Gereformeerde beginselen zal aanstellen, Juist de grootste tegen stellingen op godsdienstig gebied! Vaassen kan ik op dit gebied niet zoo. Ik zou de Heeren aangeraden hebben zich meer te oriënteeren aan de West zijde dan aan de Oostzijde der Veluwe voor hun beginsel of richting. Hooge- veen is mij ook eenigszins bekend. Gold het hier toevallig een oud- onderwijzer, dan was men wederom op een ongelukkig terrein, want voor ds. Bartlema aldaar is gekomen was deze plaats confessioneel. Weer een hevige strijd tusschen confessionalisme en predestinatie. Het lijkt mij toe, dat de Heeren, evenals op kerkelijk gebied wel meer gebeurt, op kosten, nu niet van de kerk, doch van de bijzondere school of nog beter gezegd van de geheele gemeente snoepreisjes gaan maken Hiertegen protesteer ik ten sterkste en verzoek speciaal den Burgemeester om terdege te -vragen om gespecifi ceerde rekeningen der bijzondere scholen, die bij. het gemeentebestuur worden ingediend, want het is toch wel meer dan bar, dat op de inge diende rekening der Sprangsche Bijzondere school een half blauw potlood is verbruikt voor schrapping van zeer vele posten, waarop men absoluut geen recht had en dit zal in de Heistraat wel precies hetzelfde worden. Men denke nu niet dat de gemeentekas een grabbelton is voor jan en alleman. Kerst. Mijnheer Verheijden spreekt daar over dingen waar hij niets van weet. Verheijden. Neen natuurlijk niet. Maar ik wou het toch pog eens even zeggen. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat B. en W. zich met een schrijven tot den Ingenieur van de Waterstaat hebben gewend, betreffende de droogmaking van het Keizersveer. Wordt voor kennisgeving aangeno men. in de volgende vergadering zal in behandeling komen een verordening op de maximum snelheid. Een concept ligt voor de leden ter visie. Rondvraag. Oerlemans. Is' er nog geen bericht van Kaatsheuvel inzake de verlichting van den^Loonschen Dijk? Het adres van Wolfsnest kon niet in behandeling worden genomen, toch is het noodzakelijk de gevraagde ver lichting aan te brengen. Is het niet mogelijk er een petroleumlamp te plaatsen Voorzitter, 't Lijkt me wenschelijker om er een electrische verlichting te maken en de menschen te vragen of zij zich willen aansluiten. Verheijden. Niet doen, anders kon de Roestelberg onderhand ook wel eens om aansluiting vragen. Voorzitter. Dat is toch voor rekening van het P. E. M. Oerlemans. D'r zijn in onze gemeente toch meerdere petroleumlantaarns. Voorzitter. Dan rijst nog de vraag wie zal ze ontsteken. Oerlemans. De belanghebbende be woners. Op den Dijk gaat dit ook zoo en heel goed. Voorzitter. B. en W. zullen zien welke verbetering gewenscht is. Zwart. Kan men de lantaarns op het Sprangsche pad niet wat verdraaien naar den Loonschen Dijk? Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna werd de vergadering gesloten. DRUNEN. Door de patronaats har monie wordt in 1927 deelgenomen aan een concours voor harmonie- en fanfare-gezelschappen te Amsterdam. Zaterdag trad in hotel Vissers op de bekende professeur de biliard Soliën. Op de eerste plaats werd een partij gespeeld van 500 caramboles waarop de heer Soliën 350 vóór gaf. Al aanstonds kon men bemerken dat den heer van Delft, die het tegen den professeur opnam wein.ig kans zou worden geboden. Ofschoon de laatste niet fortuinlijk speelde wist hij in betrekkelijk zeer korten tijd de overwinning te behalen en maakte hij seriën van 60, 70 en zelfs één van 101 punten, Tot slot gaf hij eenige fantasie- stooten te zien, die hij met bewonde renswaardige behendigheid wist uitte voeren. 't Was een pracht-avond voor de vele aanwezigen. Op 13 Dec. e.k. zal in de zaal der Meisjes congregatie een feestavond worden gehouden, ter viering van het l21/2-jarig priesterfeest van den Eerw. Heer Kapelaan Goossens. Feitelijk vindt het jubileum reeds op 6 Dec. plaats, doch door omstandig heden kan dit eerst eeri week later worden gevierd. De jubilaris zal door een der Con- greganisten worden toegesproken, ter wijl verder het tooneel-stuk „Het Mis offer" zal worden opgevoerd. Zondag j.l. zijn door eenige dames loten verkocht ten bate van den Missie-naaikring. De tentoonstel ling wordt a.s. Zondag geopend en is voor eenieder toegankelijk. Zondagmiddag hield de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" eene vergadering in de zaal van het Jongelingen—Patronaatdoordat er geen Voorzitter was werd de verga dering geleid door den secretaris W. v. d. Sanden. Deze heette allen welkom en vooral den heer Hendriks uit 's Bosch en opende de vergadering metdenChris- telijken groet. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens had het kiezen van een voorzitter plaats. Als stem—opne* mers werden benoemd de heeren D. Muller en J.'Laak. Uit de uitgebrachte stemmen bleek, dat met meerderheid van stemmen was gekozen W. v. d. Zanden; deze be loofde alles naar best vermogen te zullen vervullen. De heer Hendriks het woord ver krijgende, meende eerst zijn leedwezen naar voren te moeten brengen, over 't feit dat alhier de vergaderingen zoo slecht worden bezocht, waaruit blijkt dat hier niets geen leven in de organisatie zit. Hij hoopte alhier bin- nenkor! een spreekbeurt te houden, om te komen tot meerderen op bouw hij raadde het bestuur aan te trachten een vergadering te beleggen waarop alle leden tegenwoordig zijn, dan zal spr. aaritoonen, dat met een beetje goeden wil, ook behalve de godsdienstig zedelijke belangen, ook nog de maatschappelijke belangen kunnen behartigd worden. Want zegt spr. hier is nog veel tot stand te brengen, wat kan wanneer men een drachtig samenwerkt en niet zegt de Werkliedenvereeniging doet toch niets want dit is juist verkeerd, men moet alles in het werk stellen, om alles te doen groeien en bloeien en als wij mannen zijn van de daad, dan zal dat gebeuren. De Voorzitter dankt spreker voor zijn rede, waarnk deze de vergadering ging verlaten. Vervolgens werd de agenda bespro ken van den Centralen Raad, welke op 12 Dec. a.s. zal plaats hebben. Daar er geen amendementen werden ingediend werd besloten, aan den Voorzitter W. v. d. Zanden, die deze vergadering zou bijwonen vrij man daat te geven. De Voorzitter bracht namens pastoor Hol uit Zuidhorn dank voor den ver leenden steunvervolgens werden de ingekomen stukken voorgelezen en daarna het woord gegeven aan den weleerw. heer Adviseur A. Goosens die mededeelde dat hij door bijzon dere omstandigheden niet in Nov. maar in Dec. een lichtbeelden-avond zou geven voor de leden en belang stellenden. Vervolgens werd de ver gadering door den voorzitter gesloten met den gebruikelijken groet. Door het Bestuur en werkende leden der St. Elisabeth vereeniging werd j.l. Vrijdag de feestdag van Si. Elisabeth herdacht. Om 9 uur werd een plechtige H Mis opgedragen tot intentie der levende en overledenen weldoeners waarbij velen ter H. Tafel naderden. Daarna werd eene feestver- gadering gehouden bij de Presidente; vervolgens werd Zondag in de Hoog mis, door den weleerw. heer kapelaan Goosens een verslag uitgebracht waar uit wij kunnen opmerken, dat dit jaar wederom aan vele zieken en arme ge zinnen veel is gegeven. Wij ontleenen hieraan het volgende Uitgaaf aan melk f 197.54, aan ma nufacturen f 191.01, aan vleesch f 159 22, aan eieren f 23.62, aan andere uitgaven van verschillenden aard f 32 30, totaal f 613 69. Inkomsten bedroegen van weldoe ners en eere-leden f 161.03, van be stuursleden en eere-leden op de ver gaderingen f 42.05, door dezelatricen werd opgehaald f 324.40, aan rente van tijdelijk uitgezet geld f 55.41, bij dragen van een milde geefster f 40, in kas 1926 f 17 81 is totaal f640.70, zoodat er een batig saldo is van f 27.01. Het bestuur brengt zijn welgemeen- den dank voor den steun, aan de wel doeners voor hunne gulle milddadig heid, de leden voor hare ijverige medewerking, en hoopt dat allen weder om hun steun zullen blijven geven, zoodat in goed vertrouwen op Gods zegen in de toekomst nog veel zal kunnen worden bereikt voor de leni ging van den nood in menig arm gezin. Alleen dan wanneer de katho lieken van Drunen naar best vermogen door hunne giften meehelpen, zal het aan de St. Eiisabethsvereeniging ge geven zijn door verstrekking van ver sterkende middelen, kleeding en dek king den grootsten nood van zieken en behoeftige moeders te kunnen lenigen. - Moge Gods rijken zegen het loon zijn voor aller belangelooze medewer king in het welslagen van dit liefde werk. De collecte onder de Hoogmis voor de St. Elisabeth—vereeniging kan bevredigend genoemd worden. As. Zondag worden de zelatricen verzocht bijeen te komen bij de pen ningmeesteres, mevrouw Canters, na het Lof. Van 5 tot 8 December wordt door een pater een Triduum gehouden in onze R.K. kerk. NIEUWKUIJK. Het kruisboogge zelschap „De Jonge Batavieren" ge vestigd in het café van den heer Th. van der Geld besloot in zijn jongste vergadering een winter-concours te geven. Dit concours zal beginnen op Zondag 28 November tot en met Zondag 12 Dec. a.s. in genoemd café. Er zal niet buiten op de banen van het gezelschap, doch binnen geschoten worden, waarvoor een schiefbaan wordt ingericht; op kunst en geluk. Vanaf den len dag van 't concours zuilen de verschillende prachtige prijzen ter dezer gelegenheid beschikbaar ge steld, in bovengenoemd café ter be zichtiging worden tentoongesteld. In zijn jongste vergadering be sloot het bestuur van de kalververze- kering alhier het inleggeld tot lidmaat schap na 31 December as. voortaan vast te stellen op f 1 50. Diegenen echter die zich nog Voor gestelden datum opgeven kunnen nog lid worden aan den ouden prijs. Zondag jl. werd in het cafë van der Geld vanwege de aldaar gevestigde Spaarvereeniging „De Voorzorg" een uitvoering gegeven. Er werd door het duo Casteleijns— Doremans prachtig spel geleverd. Jammer maar dat de zaal slechts matig bezet was. Niettemin van de waar deering en dank der aanwezigen, die het duo eenige uren van kunstgenot verschaft hebben, kunnen zij verzekerd zijn. SPRANG CAPELLE. (V.m. Sprang) Bij de gehouden verkiezing voor een ouderling en een diaken voor de Geref. Kerk alhier, werden de aftredenden herkozen n.l. voor ouderling de heer C. Klootwijk en als diaken de heer C. v. d. Hoven. A.s. Donderdagavond half acht hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden de heer J. Steenhuis van Gro ningen, propagandist van de Vereeni ging tot bevordering van Geref. Zieken verzorging in Nederland, met het onder werp „De noodzakelijkheid van Christelijke ziekenhuizen". CAPELLE. De heer C. Vos-van Gent alhier heeft bedankt als voorzitter der Capelsche ijsclub. Bij fie j.l. Zaterdag gehouden verkiezing van notabelen der Ned. Herv. gem, a/d Loonschendijk werden 33 stemman uitgebracht verdeeld als volgt: 20 op J. Haverhals, 17 op A. Mayers, 13 op P. J. Geenen, 9 op G. de Jong en 1 op P. Dekkers. Volgens mededeeling van den president-kerk voogd is deze verkiezing voor ver nietiging vatbaar en kan derhalve thans nog niet definitief worden vast gesteld wie als benoemden kunnen worden beschouwd. WASPIK. Met een woord van dank door den WelEerw. Heer Kapelaan van Riel aan allen, die tot het welslagen der missietent. hadden meegewerkt, had heden avond onder enorme belang stelling de sluiting en de verloting plaats der missietentoonstelling, die zich vooral gisteren en heden in een buitengewoon talrijk bezoek heeft mogen verheugen en daardoor schit terend geslaagd is. De uitslag heeft dan ook de hoog gespannen verwach ting verre overtroffen. Waspiks katho lieken hebben andermaal getoond, de missieactie zoo hoog mogelijk te willen en te kunnen^opvoeren. Na afloop der verloting sprak de WelEerw. Heer Kapelaan van Riel de hoop uit, dat men het volgend jaar een zelfde be langstelling zou toonen. Tot procuratiehouder met be perkte volmacht van het kantoor te Tilburg der Nationale bank te Utrecht is benoemd de burgemeester van Waspik, de Edelachtbare Heer P. N. Dekkers. Dank de onvermoeide zorgen van het bestuur en de werkende leden van den missienaaikring, werd Zater dag j.l. in het patronaat eene tentoon stelling geopend, die den toets der vergelijking met andere parochies in alle opzichten kan weerstaan. De keurig versierde zaal bood een pretti- gen aanblik, terwijl een rijke verschei denheid van met ware kunstenaars hand vervaardigde goederen in bonte

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2