DE ECHO VAN HET ZUIDEN fine pijptabak is No. 94. Zaterdag 27 Nov. '26. 49e Jrg, TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. In de j.l. Zaterdagnamiddag gehou den vergadering van den raad der gemeente Loonopzand, was afwezig de heer Verschuren. De Voorzitter opent de vergadering en brengt aan de orde: 1. Aangehouden adres van de bewoners van de Verlengde Hoofd straat te Kaatsheuvel om slraatver betering. Voorzitter. In de vorige vergadering werd dit adres aangehouden daar we het eerst besproken wenschten te zien in de Begrootingscommissie Zoo komen B. en W thans met het voorstel om gedeeltelijk op het ver zoek in te gaan en niet tot geheele straatverbetering over te gaan maar trottoirbanden te doen leggen. De kosten hiervan bedragen plm. f 4000. Dan is er Vrijdag in een vergade ring van het Dag. Bestuur gesproken over den slechten toestand van de Kloosterstraat te Loonopzand. B. en W. stellen nu voor over 50 M. een gedeelte van deze straat te verbeteren. De kosten zijn naar raming f 1000. De kosten denkt men te bestrijden uit de destijds aangegane geldleening voor verbetering van sintelwegen. Hiervan is nog een bedrag van f6154.90 over. Wijdemans. De weg is daar wel slecht. Voorzitter. Dat is waar, maar onze voorgestelde verbetering zal niet heele- maal afdoende zijn. Wijdemans. Ik meen dat de aan grenzende bewoners het trottoir be talen moeten. Voorzitter. Neen. Vroeger is er wel een belasting op geweest. Maar me dunkt dat onze belastingen toch al aardig zijn aangeschroefdr Wijdemans. Voor wie anders een goed trottoir voor zijn huis heef» moet dit toch wel iets waard zijn. Snaphaan. We zouden er wel een belasting op kunnen heffen, maar dan moet ze ook de geheele kosten dekken, en dan zou 't zoo hoog wor den dat de menschen er danig voor terugschrikken. Voorzitter. Trottoirs zijn mooi maar duur. En wij hebben ons op het standpunt geplaatst om de eerste jaren geen enkele geldleening meer aan te gaan. Dit is de eenigste weg om het belastingcijfer naar onderen te krijgen. Zeker, we zullen nog wel een geldleening moeten aangaan, maar dan toch een die zichzelf kan bedrui pen. Een geldleening ten behoeve van de gasfabriek b.v. is productief, maar ditzelfde kunnen we niet zeggen van een leening voor wegenaanleg, van den bouw van scholen, enz. Aangezien we echter van de reeds genoemde geldleening nog een flink bedrag over hebben, zijn we met dit voorstel tot wagenverbetering gekomen. Snoeren. Is een verbetering over 50 M. in de Kloosterstraat wel vol doende. Voorzitter. Volgens de verstrekte gegevens wel. Snoeren. In Loonopzand ligt toch ook nog zoo'n slechten weg. Hoe dikwijls hebben de menschen hier niet om verbetering gevraagd. Men heeft gezegd er bij de behandeling van de begrooting over te zullen spreken. Nu vragen de bewoners van de Kloosterstraat een wegverbetering en dit wordt dadelijk ingewilligd, maar 't verzoek om verbetering van een hoofdstraat wordt eenvoudig afge scheept. Voorzitter. De Kloosterstraat betreft toch maar een verbetering over 50 M. v. d. Horst. Waarom vraagt de Ver lengde Hoofdstraat om verbetering? Omdat deze met het hedendaagsche drukke verkeer een gedurig gevaar is voor de veiligheid. Door aanleg van trottoir-banden zou men het verkeer eenigszins kunnen beperken. De Kloos terstraat heeft toch lang niet dat verkeer als de Verlengde Hoofdstraat. Wanneer er geen verbetering komt wordt het gevaar voor het verkeer grooter. Daar er velen belanghebben bij een goede bestrating voor hun huis. heb ik plannen gehoord dat de burgers bereid zijn de wegverbetering onderling aan te besteden. Snaphaan. U zei dat er nog f 6154.90 over was. Is dit te danken aan de zuinigheid van den Opzichter? Voorzitter. Dat ligt ook aan de be grooting die 't eene jaar hoogerisdan 't andere. Doch ook 't beheer is hier natuurlijk van invloed. De voorstellen van B. en W. worden met algemeene stemmen aangenomen. 2. Benoeming van een lid der Com missie tot wering van schoolverzuim te Kaatsheuvel, in de vacature ontstaan <Joor het overlijden van den heer M. van Beurden. Als zoodanig worden aanbevolen: W. F. P. Brok en H. W. Beekmans. Deze stemming #gaf 't volgende resultaat: Brok 8, Beekmans 3 en 1 blanco. 3 Begrooting 1927. De Voorzitter verzoekt den rappor teur L. v. d. Horst, zijne bevindingen ter tafel te willen brengen. v. d, Horst. Toen de begrootings commissie reeds eenige malen verga derd had, vond zij het beter eerst met B. en W. te spreken. Voor deze be sprekingen breng ik aan B. en W. hartelijk dank Daar het Dagel. Bestuur dus reeds van alles op de hoogte is, meen ik, dat mijn taak is me speciaal tot den raad te moeten wenden. Zooals de begrooting hier ligt, is zij in een half uur af te handelen. Elke post is nauwkeurig overwogen en ik meen dat we er geen een lager kunnen stellen. We meenen daarom een en ander te moeten nagaan met betrekking tot onze schuldenlasten. In totaal hebben we een schuld van f500 000.— Hierin is reeds begrepen een bedrag van f 12.000 dat we bin- nenkoit voor schoolbouw zullen moeten uitgeven. Voor den gewonen dienst bedraagt rente en aflossing f46.000 per jaar. We hebben er dus rekening mede te houden dat dit bedrag vast van onze gewone inkomsten af moet. Daarbij moeten wij ook niet uit het oog ver liezen dat de verdiensten van den werkman heel wat minder zijn gewor den. Ook de middenstand staat er niet gunstig voor en de industrie maakt een moeilijke crisis door. Al zouden de belastingen dus nog op dit peil gehou den kunnen worden, wil dat toch zeggen dat de druk op onze ingezetenen zwaarder wordt. Als de inkomsten ver minderen moet ook het heffingsper centage naar omlaag. De vraag is nu maar: hoe kunnen we dit bereiken? M. i. zoo: Als we nu telken jare zooveel mogelijk aflossen en gedurende b v. 5 jaar geen leening meer sluiten, dan hebben we reeds een voorsprong De commissie stelt voor, ook voor den komenden raad, om de eerste jaren elke geldleening te weren. Ik zou daarom willen voorstellen een besluit te nemen om voor een bepaalden tijd vanaf heden geen enkele leening meer aan te gaan. 't Geld, dat we hierdoor over houden aan te wenden voor een verlaging. We moeten niet naar andere gemeenten zien, daar hebben we niets aan, maar we hebben te rekenen naar eigen draagkracht. Nogmaals verzoek ik een besluit in dezen geest te nemen of hieraan adhaesie te willen betuigen. Eenige posten wil ik echter nog even aanstippen. Telefoonsfraat. Voor de Telefoonstraat wordt een keislagbestrating gevraagd, daar anders het gevaar niet denkbeeldig is dat de weg tot gruis zal vergaan. De Commissie meent ook midden in den weg een smalle strook kei- beslag te moeten maken Te Loonop zand denkt men hetzelfde te doen. Verhooging toelage rijwiel politie agenten en gemeente-opzichter. De Commissie stelt voor de vergoe ding per rijwiel met f 15 te veihoogen. Voorts hebben wij in overweging genomen ook voor gemeente-weg werkers eenige vergoeding te geven voor het gebruik van rijv/iel en wel f 15. Ik zie niet in waarom we ten opzichte van onze gemeente arbeiders een uitzondering zouden maken. Zij gebruiken immers ook geregeld een rijwiel. We zouden gaarne het gevoe len van den raad hieromtrent ver nemen. Salarisverhooging personeel gas fabriek. In de Gascommissie werd het voor stel gedaan het salaris van den secre taris met f 100 te verhoogen en even eens het salaris van Mej. v. d. Wee met f 100. De Commissie is hierover in over leg getreden met B. en W. Voor een verhooging van het salaris van den secretaris voelen we niet veel Nu de directeur zoover is, dat hij zelf in het bedrijf is ingewerkt, kan hij wel de leiding nemen. Een andere vraag is het of de secretaris veel voor het bedrijf heeft gedaan. Ik geloof wel dat we dit me een volmondig „Ja" kunnen beant woorden. Daarom stellen wij U voor den secretaris een gratificatie te geven van f200. Salaris Mej. v. d. Wee. De Commissie is van oordeel dat aangezien Mej. v. Gestel een salaris verhooging heeft ontvangen, Mej v d. Wee hier ook voor in aanmerking komt. We stellen U voor Mej. v. d Wee een 2 driejaarlljksche verhooging te geven van f50 ingaande 1 Jan. 1928 Verlaging huishuur Leenarts Door den heer Leenarts is huur- verlaging aangevraagd op grond, da de gewone huurprijzen over het alge meen lager zijn. De Commissie houdt hier evenwel voor oogen dat het niet onwaarschijn lijk is dat bij huurverlaging aan Lee narts, ook spoedig de andere hoofden van scholen zich zouden laten hooren. Waar er echter een groot verschil is in den huurprijs tusschen Leenarts en de anderen, meent de Commissie dat aan het verzoek wel eenigszins tege moet kan worden gekomen. De Voorzitter dankt den heer v. d. Borst voor zijn uitgebracht rapport en gaat vervolgens over tot artikels- gewijze behandeling der begrooting. Brandbluschmiddelen. Amelsvoort. Is in het bedrag op dezen post ook begrepen de aanschaf fing van brandslangen voor buiten gemeenten. Voorzitter. Neen, wij hebben hier omtrent nog geen besluit genomen. Amelsvoort Dit is toch wel toege zegd Kan het nu niet op de begroo ting gebracht worden. Voorzitter. Dat gaat zoo gemakkelijk niet. Trouwens, we kunnen ook niet heelemaal met uw voorstel meegaan. We zullen er echter binnenkort wel weer op terug komen Kosten Waarschuwingsborden. De heer Snoeren wijst op een ge vaarlijk punt te Loonopzand. Voorzitter. We zullen dit wel eens onderzoeken. Maar we moeten toch ook op de medewerking der ingeze tenen kunnen rekenen. Snoeren. D'r moet in elk geval verandering komen, zóó is het te gevaarlijk. Subsidie aan vereenigingen voor drankbestrijding. Snaphaan. Hoe komt het dat voor 1927 deze post lager is. Voorzitter. Eene vereeniging te Loon opzand is ontbonden. Naar aanleiding van de aan den secretaris der gasfabriek verstrekte gratificatie vraagt de heer Snaphaan of de gemeente-opzichter ook hier voor in aanmerking zou kunnen komen. Voorzilter. Daar Is nog niet over gesproken. Van der Horst De werkzaamheden van onzen opzichter, als b v. toezicht schoolbouw, zijn voor de gemeente ongetwijfeld een geldelijk voordeel geweest. Daarom heb ik ook over een gratificatie voor den opzichter gedacht. Maar een gratificatie wordt toch eerst gegeven ais het werk ver richt is. Daarom zou ik nog willen wachten Indien men echter beslist wil kan ik er ook wel genoegen mee nemen een weinig op de zaak vooruit te loopen en reeds nu een gratificatie of in dier voege een vergoeding te geven. Snaphaan. Ik ben het met U eens, dat eerst een gratificatie wordt gege ven als het werk klaar is. Maar als de opzichter zijn werk zal hebben opgeleverd, staat hij niet meer voor denzelfden raad. De vraag is dan of de nieuwe raad er ook zoo over denkt als wij. Voorzitter. Ik vind dat B. en W. hier wel een beetje worden overrom peld. B. en W. hebben toch altijd over den opzichter het dagelijksch toezicht gehad. Nu gaat men achter ons om te werk. Snaphaan. D'r is hier geen sprake van achterom gaan, dat is te sterk uitgedrukt. Ik heb geen zitting in de Begrootingscommissie of in het College van B. en W., waarin ik er dan eerst over zou hebben kunnen spreken. Ik moet dit dus wel in den raad ter sprake brengen. Voorzitter. Daar bedoelde ik U ook niet mee. Mocht U dit uit mijn ge zegde hebben kunnen opmaken, zoo wil ik dit onmiddellijk retireeren. U is niet achter ons omgegaan Van der Horst Ik dan soms. Voorzitter. Neen. Van der Horst. Dat dacht ik dat L bedoelde. Ik ben daar nader op Inge gaan nadat de heer Shaphaan dit idee naar voren had gebracht. De heer Snaphaan had" toch recht op een antwoord. Amelsvoort. Ik voel ook veel voor het voorstel van Snaphaan, doch zou alvorens naam en bedrag te noemen dit punt eerst bij B. en W. in behan deling willen geven. Voorzitter. Ik zeg nogmaals dat het voor ons een overrompeling is. Laat ons nog eens de prestaties van den opzichter afwachten. Deze Raad is immers nog niet weg. Voldoet de op ziehier, dan kunnen B. en W. immers altijd nog tijdig met een voorste komen. Van der Horst. Dat ben ik eens met den Voorzitter. Dit lag trouwens ook in mijn eerste gezegde om nog wat te wachten met een gratificatie Deze Raad heeft nog zitting tot Sept. 1928 en we mogen verwachten, dat de schoolbouw in Juli is afgeloopen. Ook de heer Snaphaan kan zich hiermede vereenigen, evenals de overige leden Jaarwedde van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken, enz. Snaphaan. Ik ben er ook wel voor om de "gemeente-arbeiders voor het gebruik van hun rijwiel een kleine vergoeding te geven. Wijdemans. Mits ze natuurlijk in gem.- dienst van een rijwiel gebruik maken. Vrlnten. Vele arbeiders wonen ook ver af en moeten steeds van een rij wiel gebruik maken. Van Lier. Ik meen hier in overwe ging te moeten geven, de vraag, zijn we hier mee af? Vandaag is het de vergoeding voor die, morgen weer voor een ander. Is daar wel over gedacht? 'eder tracht natuurlijk zijn positie en salaris te verbeteren. Wanneer aan de gemeente-arbeiders een vergoeding wordt gegeven voor het gebruik van een rijwiel dan komen er ook nog andere personen voor in aanmerking, b.v. de secretarie-ambtenaren. We weten dus niet waar we mee af zijn. Particulieren geven toch ook geen extra vergoeding voor een rijwiel. Gaan we den een geven dan komt morgen weer een ander. Vrinten. Gemeente-arbeiders zijn toch niet met polderwerkers gelijk te stellen. Van der Horst. Voortgaande op het geen de heer van Lier zegt zouden we alle toelagen moeten gaan afschaffen. Maar dit is niet mogelijk. D'r zijn politie agenten die f 30 vergoeding krijgen en geen of bijna geen gebruik maken van een rijwiel. Daar staat weer tegenover dat een gemeente arbeider veelal van een rijwiel gebruik moet maken, En we weten toch ook, dat 't onderhoud van een rijwiel niet zoo heel goedkoop is. Als gemeente kunnen we ons onmogelijk met parti culieren op één lijn stellen. Bij parti culieren is 't «Vraag en Aanbod." In dien wij ons hiermede zouden verge lijken dan kunnen we morgen aan den dag wel alle gemeente-ambtenaren ontslaan, want er zijn er genoeg te vinden die voor de helft van het salaris zouden willen werken. Maar dit gaat och niet op, we moeten de politie en gemeente-arbeiders voor vergoeding van rijwiel gelijk behandelen. Door de omstandigheden moeten dearbeiders zich toch geregeld verplaatsen. Van Lier. De heer v. d. Horst meent dat ik er tegen ben. Maar ik ben niet tegen redelijke vgrgoeding, ik wijs er alleen maar op, dat we niet weten waar we mee af zijn. Van der Horst. Neen dat bedoelde ik niet. Ik zei immers als we een oogenblik doorgaan op het gezegde. Maar 't is waar, we zijn op een hel lend vlak. Van Lier. U zegt daar dat we op een hellend vlak zijn, is het dan niet beter de vergoedingen stop te zetten dan er mee door te gaan en nog die per te vallen. v. d. Horst. Niet ten koste van recht en billijkheid v. Lier. Da's een kwestie van op vatting, wat de een billijk vindt, noemt de ander onbillijk, v. d. Horst. Da's heel juist. Snaphaan. In dienst der gemeente moeten de arbeiders toch veel van hun rijwiel gebruik maken. Met algemeene stemmen werd be sloten aan de gemeente arbeiders een vergoeding te geven van f 15 per rijwiel. Onderhoud van wegen en voetpaden, v. Kuijk. Zou deze post niet wat verhoogd kunnen worden? De wegen worden nu zoo slecht. Voorzitter. De weersgesteldheid is in dit jaargetijde natuurlijk van invloed op den slechten toestand der wegen en voetpaden. v. Kuijk. Langen tijd is er toch ook nog geen hand uitgestoken bij ons naar de 2 Straatjes. Voorzitter. Ik zal er den opzichter op wijzen. v. d. Horst. En hoe staat het met den Hil? Voorzitter. Over deze aangelegen heid zullen wij straks in geheime zit ting spreken. Naar aanleiding van de reeds tevo ren door den heer v. d. Horst aange roerde kwestie inzake straatverbetering zegt de heer v. Lierik ben niet tegen de voorgestelde verbetering maar zou niet ineens 15 wagons keislag willen laten komen. Met den opzichter heb ik er reeds over gesproken, en deze is van mee ning dat sintelwegen wel met keislag kunnen worden bewerkt maar slechts geleidelijk aan. Voorzitter. We moeten dezen post toch handhaven. Als we zien wat andere gemeenten voor aanleg en on derhoud van wegen uittrekken, dan staan wij daar nog heel simpel tegen over. De heer Snoeren wijst nog op het plantsoen bij de Telefoonstraat, dat met een kleine verbetering zou zijn te verfraaien. De Voorzitter zegt dit toe. Huur van huizen en andere gebou wen. v. d. Horst. De huishuur van Leen arts levert nogal een groot verschil met de anderen. Een verschil zal het blijven, ook dan als we de huur van Leenarts iets lager stellen. Snoeren. Maar Leenarts bewoont ook een heel wat mooier huis dan de andere hoofden van scholen. Ik kan mijn stem niet geven voor huur verlaging. De Wijs. 't Gaat hier net als met de vergoeding voor rijwielen. We bevinden ons op een hellend vlak. We mogen echter niet de billijkheid uit het oog verliezen. Van der Horst. We kunnen wel zeggen dat hef een mooi huis is, maar als Leenarts er uit trekt, kon het wel eens gebeuren dat de ge meente het huis niet meer voor dien prijs kan verhuren. Dit laatste moeten we toch trachten te voorkomen. Voorzitter. We moeten ons op het standpunt plaatsen, is de huur te hoog of te laag. Maar de gemeente moet geen douceurtjes gaan geven. Van der Horst. Ik heb er ook geen voorstel van gemaakt. Leenarts is er over bij de Commissie geweest. Amelsvoort. Als we aan het verzoek van Leenarts voldoen loopen we ge vaar dat ook de anderen komen om huurverlaging. De heer v. Lier merkt op, dat de raad zich op het standpunt moet plaatsen, of de huur te hoog is In verhouding tot andere. Besloten weid in den huurprijs voor de woning Leenarts geen verandering te brengen. Schoolgelden. Van der Horst. D'r is zoo'n grooten achterstand in de schoolgelden, dat het hoogst noodig is deze zaak eens goed onder 't oog te zien. Voorzitter. Dat zullen we doen. Maar U meent misschien dat de schoolgeldregeling heelemaal herzien moet worden. Van der Horst. Juist. Adres van de Vereeniging Moeder- schapszorg, Heerlen, om een subsidie van f25. N Van der Horst. De Commissie neemt met betrekking tot deze sub sidie-aanvrage nog hetzelfde standpunt in als verleden jaar. Besloten werd afwijzend te be schikken. Adres van het bestuur der Zuster school te Loonopzand om tegemoet koming in de kosten der nieuwe bewaarschool. Van der Horst. Deze aanvrage heeft ook bij de Commissie een punt van bespreking uitgemaakt. De plannen der Zusters kunnen we niet anders dan toejuichen, maar toch meenden wij 't verzoek voorhands nog niet te kunnen inwilligen. De moge lijkheid blijft bestaan dat ook andere bewaarscholen om subsidie komen vragen en dan weten we niet waar we er mee blijven. De Raad sluit zich bij het oordeel der commissie aan. Subsidie aanvrage Hoogere Handels school Tilburg. v. d. Horst. Aangezien de gemeente er geen belang bij heeft, besloot de Commissie het verzoek af te wijzen. Kosten vergoeding dokters en vroed vrouwen. Wijdemans. Ik vind dat er wel wat scheeve verhoudingen zijn in de ver goedingen. van Lier. De verschillen zijn opper vlakkig niet goed te beoordeelen. v. d Horst. In de eerste vergadering der Commissie werd ook de opmer king gemaakt dat de vergoeding van Dr. de Both te laag was. Bij deze gedachtenwisseling bleef 't. De raad nam geen besluit tot wijziging der voorgestelde vergoedingen. Snaphaan. Ik meen dat de Voorz. straks iets zei over het salaris van Mejuffr. v. d. Wee De typiste heeft f800.— en Mej. v. d. Wee maar f700. Naar mijn meening is het voorstel der gascommissie om dit salaris met f 100 te verhoogen toch niet overdreven. v. d. Horst, 't Vorige jaar was er ook al verhooging gevraagd. Snaphaan. Ik blijf bij het besluit der gascommissie. 't Bedrijf gaat goed en er is geen reden om het salaris niet te verhoogen. De heer Weijdemans, stelt den heer v d Horst voor, het voorstel der Commissie ietwat te wijzigen en de

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5