DE ECHO VAN HEt ZUIÜEÜ WITTE BIOSCOOP - WAALWIJK. „HET TEEKEN VAN ZORRO", Alléén de WITTE peil D iedere rak DG MOOISTE FILMWERKEN!! Zaterdag 8 uur. Zondag 6 en 8 |2 uur. Wordt verwacht: HARRY PIEL Deze week brengen wij wederom een grootsch filmwerk: met in de hoofdrol de Koning der filmacteurs DOUGLAS FAIRBANKS. Xo. 04. Zaterdag- 27 Nov. '26, 40e Jrg DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 November '26. De heer J. Dumoulin, magazijn meester in dienst der N.V. Koninklijke stoomschoenfabriek A. H v. Sehijndel, herdenkt 23 December a.s. den dag waarop hij voor 25 jaar zijn betrek king bij genoemde firma aanvaardde. De heer Jos. Groenen, die uit verkoren was om de Wagner-uitvoe ringen onder Richard Strauss in den Stadsschouwburg te Amsterdam mee op te voeren, heeft daar groot succes gehad. Het Handelsblad, Telegraaf, e.a. prijzen zijn prachtvol, sonoor geluid, z'n muzikaliteit en dramatiek De tooneelvereeniging „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer J. W. v. Zeist, geeft Maandagavond a.s. om 7 uur een uitvoering in het café F. Hoffman v/h. J Klis te Sprang Opgevoerd zullen worden„Gevallen Grootheid", „Pietje", kluchtspel in 2 bedrijven, welk stuk speelt in den tegenwoordigen tijd. „De slimme Schaapherder" en .Vader Kobus". Een schitterend programma met op luistering van prachtig strijkmuziek. Nader vernemen wij dat de heer T. A. Schoep uit Tilburg, lid van de Ned. Vereen, van Keurmeesters voor Kanariezang, het verzoek heeft aan genomen om op 3 Dec. a.s. de vogels der Eerste Waalwijksche Kanarie vereniging, welke lid is van de Ned. Vereen, van Kanarieteelt en Vogel bescherming te komen keuren. Het belooft een mooie wedstrijd te worden. Er zijn inmiddels reeds vele eere-prijzen binnengekomen, waar onder zeldzaam mooie Deze zullen in den loop der volgende week zijn te bezichtigen in de étalage van den heer Joh. Marks-Meeuwsen, die deze belangloos hiervoor heeft afgestaan. Door den heer Duymaer van Twist zijn aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Waterstaat de voigende vragen gesteld le. Is het den Ministers bekend, dat op dit oogenblik de land-en tuin bouwers in de gemeenten Sprang— Capelle en Waspik veel overlast heb ben van het water, wat het gevolg moet zijn van het feit. dat de bema ling van het afvoerkanaal te Geer truidenberg niet eerder mag geschie den dan wanneer het water op de Maas een vast peil heeft bereikt? 2e. Zoo ja, zijn de Ministers dan bereid maatregelen te treffen, dat voortaan ook bij lager peil het water gemaal bij Geertruidenberg in werking zal worden gesteld Jhr. Mr. F. X. A. Verheijen. Met jhr. mr. F. X A Verheijen, die tegen l Januari 1927 eervol ontslag heeft verzocht als raadsheer in het ge rechtshof te 's Bosch, gaat een veteraan ons hoogste rechtscollege verlaten, die gedurende veertig jaren Vrouwe Jus tilia in verschillende functies heeft gediend. Begonnen in 1886 als rechter bij het kantongerecht aldaar, kwam mr. Verheijen in 1898 als rechter in de arrondissementsrechtbank en in 1904 als raadsheer in het gerechtshof. In de diverse rechtscolleges, waarin de heer Verheijen zitting had, heeft hij zich steeds onderscheiden door zijn groote tact en juridische bekwaam heid. —In aansluiting op ons bericht omtreni de uitvoering van O O.G. in de .Lin deboom", vernemen we nog dat na afloop een schitterend bal werd ge geven, waarvoor de eerste maal een schijnwerper z'n fantastische stralen in alle kleurschakeeringen door de zaal wierp, wat een prachtig gezicht op leverde en den heer A. Mulders—Sars tot alle eer strekt. Hij had hiermee een groot succes. Genoemde schijnwerpers zijn het eigendom van den heer A. Mulders. Sars alhier, die deze kleurmachines tegen billijken prijs verhuurt en waar iedere vereeniging gebruik van kan maken. Zij die deze zaal en de uitvoeringen van Musis Sacrum be zochten, hebben van de schitterende belichting kunnen genieten. Men vroeg zich af zou zulk een prachtavond nu een waardig afscheid zijn van den ouden, of een goed be gin van den nieuwen kastelein. Een woord van dank mag gebracht aan de Tooneelvereeniging, de heeren van het Jaszband, maar niet 't minst aan den heer P. van Daelen. die zeker het leeuwen-aandeel had in dezen feestavond, waarmede bij 't publiek en z'n opvolger aardig heeft weten te verrassen. Het hooiland der familie van Iersel, gisteren verkocht door Notaris Jansen alhier, is in eigendom overge gaan aan den heer Jan van Iersel voor de somma van f 7270.— de beide perceelen. Onderstaande circulaire is door het Versierings-comlté verzonden aan de Jongelingschap en Belangstellenden der St. Antonius Parochie te Waalwijk Het is U allen gewis bekend, dat in het laatst van April 1927 de Zeer- Eerw. Heer A. KUIJPERS den dag herdenkt, waarop hij vóór 25 jaren als Pastoor onzer Parochie zijn intrede hier deed. Terecht wordt er van ver schillende zijden krachtig geijverd om het Zilveren Jubilé van onzen hoog- geachten Herder zoo schitterend moge lijk te doen slagen. Ook de Jongeling schap, dunkt ons, mag, waar het de voorbereiding van bedoeld feest betreft, in vlijt en goeden wil bij geen enkele groep parochianen achterstaan. In alle bescheidenheid meent zij, dat b.v. de versiering van het Kerkgebouw c.a. aan haar zorgen zou mogen worden toevertrouwd. Wordt|deze taak aanhaar opgedragen,dan zullen natuurlijkeenige financieele offers van ons gevraagd worden, doch niemand onzer zal hierin een bezwaar vinden. 't Is daarom, dat wij U beleefd durven uitnoodigen de hieronder be vestigde strook met Uwe bijdrage en handteekening te willen invullen, welke strook dan door één of meer der ondergeteekenden bij U in den loop dezer dagen zal worden afgehaald. Met de vaste hoop en overtuiging, dat U allen met ons tot genoemd doel zult samenwerken, verblijven wij met de meeste hoogachting M. ELS HOUT, Voorzitter. G. C. EIJKENBROEK, Vice- Voorzitter. J. DE GRAAFF, Secretaris Penningmeester. J. DE PEFFER, A. DE ROOIJ, G. SCHOEMANS, ANT. DE GRAAFF, J. SCHALKEN, M. DE HAAN, J. HENKES, M, KORTHOUT, Leden. St. Elisabethsvereeniging St. Jan. 19 November werd in de kerk van St. Jan den feestdag van St. Elisabeth herdachten werd tot intentie der werkende leden en weldoeners eene H. Mis opgedragen. Dinsdag daaraan volgende werd het jaarverslag uitge bracht enkunnen wij hieruit mededee- len,dat er het afgeloopen jaar in deze parochie aan vijf en twintig vrouwen, stille armen, zieke- en kraamvrouwen is uitgedeeld: Melk f 169.46 Manufacturen 193 72 Levensmiddelen 51.75 Naailoon en Kerkgang 16.17 Liefdegift Wit-Gele Kruis 10.— Ariënfonds 2.50 H. Missen 15.75 Totaal 459.35 Het bestuur brengt zijn welgemeen- den dank aan alle weldoeners, die het in staat stelden den behoeftigen evenmensch het noodige te kunnen verschaffen. Moge God hun Zijn rijk sten zegen schenken. Op den grooten humoristen wedstrijd In komische solo's en duet- ten te Made, behaalden in de afdee ling duetten de heeren Brokken en v. d. Velden alhier den 2en prijs met „De Stakkers". In de afdeeling solo's behaalde met „Jan Ongeluk" de heer Brokken ook den 2en prijs. Naar wij vernemen gaan zij a s Zondag naar den wedstrijd te Geer truidenberg. De bekendmaking van denuitslag van den wedstrijd, 'l raden van't totaal der cijfers in de étalages, georganiseerd door den R.K. Middenstandsbond, heeft i plaats Donderdagavond in Musis. door de Staatschen bedreigd. In dezen tijd kwam er een vreeselij- ke nacht over ons land. Door de invallen der protestanten werd liet onmogelijk ons geloof in liet openbaar uit te oefenen. De protestant- selie geschiedschrijvers getuigen, dat 't haast niet mogelijk was, in den.tijd der hervorming-nog Katholiek te blijven. De Roonischen waren toen van alles uitgesloten. In schuren, krotten en kel ders werd toen het H. Misoffer opge dragen. Ons geloof bleek toen uit te sterven. Men kwam den Roonischen band verbreken met de leuze: onderzoek zelf. En nu zien we 't gevolg, zooveel hoof den, zooveel meeningen. Eenheid is er niet meer. Er zijn er zelfs die weigeren de H. Drieëenheid te geloo- veu en te verkondigen. Over het Katholieke geloof in ons land is wel is waar eens het doodvon nis uitgesproken, maar men wist niet dat 't Roomsche geloof een geloof is dat bergen kan verzetten. Ons geloof is blijven bestaan en dit is vooral te danken aan Brabant. Maar welk een verwijten treffen ons niet! Welk een fabels gaaiY er niet over ons priesters, fabeb» waaraan men lie den ten dage nog geloof schenkt. Wij Roonischen worden veel voor dom ooien gehouden.Önze Kerk noemt men een donker monster dat knaagt aan de welvaart. In ons land staan wij nog tegen over een overmacht van niet-Katliolie- ken. Maar al die menschen welke nog buiten onze kerk dooien kunnen we wij zen op Katholieke voorouders. Veel is en wordt er gebeden voor onze dwa lende broeders. Het komt herhaaldelijk voor dat groot waterverlies ontstaat door lekkage in de buizen der huis-aansluiting, veelal door 't onoordeelkundig leggen daarvan, b.v. in aanraking met kalk of anderszins. Nog dezer dagen werd ergens een verlies geconstateerd van 360 M3. De gascommissie zal in een volgende vergadering overwegen welke maatregelen ten deze zijn te nemen. St. Nicolaas. Het bezoek van St. Nicolaas aan onze plaats zal plaats hebben, zooals Woensdag 1.1. is aangekondigd. Ten twee uur komt Z. H., vergezeld van drie Pietermannen, per versierde stoomboot aan de haven aan en wordt daar ontvangen door het be stuur van „Waalwijks Belang" en de harmonie St. Crispijn. Dan bestijgt hij z'n paard en gaat het door Groote Straat, Mr. van Coothstraat, Burgemeester van der Klokkenlaan, St. Antoniusstraat, St. Crispijnstraat. Stationsstraat naar den Hoek, terug tot de Mr. v. Coothstraat om aan 't gemeentehuis af te stappen Nogmaals een dringend verzoek om de pakjes en geldelijke bijdragen ge reed te hebben. Zorgt voor zeer over vloedige bijdragen. Aangaande de op 8 en 9 Jan. a.s. te houden Pluimveetentoonstelling in Musis Sacrum, kunnen wij nog mededeelen, dat in de jongste ver gadering de volgende personen wer den benoemd als lid der Commissie, belast met de voorbereiding en werk zaamheden der tentoonstelling: H. Stokwielder, VoorzitterJ. C. L. v. d. Geld, Secr.-penningm.S. Smit, I. Verwiel, M. A. J. van Liempt, G. P. van Huiten, W. van Hees, J. Tuelings (Kaatsheuvel) en G. Timmermans. Het Comité voor Letterkundige Voordrachten alhier, heeft in 't pro gram een kleine wijziging moeten aanbrengen. In December zal er geen voordracht worden gegeven, instede waarvan op 28 Jan. 1927 Felix Tim mermans zal komen spreken. De in- en uitvoer van schoenen. De invoer van schoenen bedroeg In October 1926 308 309 paar ad f557.664 tegen 318 130 paar ad f652.000 in October 1925. De uitvoer 27.450 paar ad f 135.402 tegen 34.31! paar ad f 158.000. De netto-opbrengst van de too- neeluitvoering van „De Dommelkring" ten bate van 't Wit Gele en Groene Kruis is f 122.75 en niet ruim f140 zooals in de Prov. Crt. werd mede gedeeld. Alsdan worden ook de prijswinners van den raadselwedstrijd in den St. Nicolaasbode bekend gemaakt. Vakschool te Pirmasens. De Beiersche minister van onder wijs h eft op de vraag van het kamer lid Dissinger uit Ludwigshafen geant woord, dat de staat geen geld heeft voor subsidieering van een schoen makersvakschool te Pirmasens, waar voor het gemeentebestuur een bouw plan heeft gemaakt.dat rond 700 000 Mark zou kosten, ongerekend de kos ten, van meubileering en machinerie. De stad Pirmasen zal het nu zonder den staat zien klaarte spelen en wil in het a.s. voorjaar een school openen in de onlangs reeds aangekochte schoenfabriek der fa. Griessen Lang V.v.d.S. LEZING KAPELAAN SICKING. Donderdag had de opening plaats van de serie ontwikkelingsavonden met een voordracht van Kapelaan Sic king uit Tilburg over „Het békeerings- werk in Nederland". De belangstelling was maar matig. Te ongeveer half acht opende kape laan Beekmans de vergadering met den christelijken groet, heette allen welkom in het bijzonder den eerw. spreker kapelaan Sicking. Spreker dankte voor de belangstelling even eens de Harmonie, die zoo bereidwillig was dezen avond bare medewerking te verleenen. Hierna bracht de Harmonie een drie tal zeer goed uitgevoerde nummers ten gehoore, die een dankbaar applaus oogstten. „Lezing Kapelaan Sicking". D'r is een tijd geweest dat héél Ne derland Katholiek was. Als men gaat naar Rotterdam of Leiden, Haarlem of Amsterdam of andere steden, overal vinden we teekenen die er op wijzen, dat Nederland eens geheel katholiek was. Leiden draagt in 't wapen de sleutels van Sint Pieter. 't Stadhuis van Haarlem laat nog zien dat 't eens een klooster was. Amsterdam de Sa- cramentsstad met den keizerskroon. Tal van Roomsche kerken worden thans voor profane doeleinden gebruikt, zooals in Leiden en andere steden. Dat moet ons vervullen met een groot heimwee. Onze heiligenbeelden werden verbrijzeld. Utrecht, 't Roomsche Utrecht werd ook ten prooi aan de beeldenstormerij. Dat was 'n droeve tijd. Utrechts Bis schoppen moesten in ballingschap en de priesters werden niet meer geduld. Alle Roomsche plaatsen werden ernstig En wat Le Sage voorzag voltrekt zich. Wij zien eiken dag nieuwe bekeerin- gen. Een heerlijke tijd breekt aan, we kunnen overwinnen. Tal van groote mannen zijn reeds tot de moederkerk gekomen jen zij vinden er heil hij. Maar daartegenover staat veel ge loofsafval onder '1 volk. Hoeveel R.K. menschen uit 't Zuiden gaan er toch verloren als ze naar de Noordelijke provinciën trekken. Zien we eens naar Amsterdam, waar van de gemengde huwelijken er 50 pCt. door Katholie ken worden aangegaan. Ons werk nu is het, daar een dam tegen op te wer pen. Dit kunnen wij b.v. door lid te worden van de apologetische vereeni ging „Petrus Canisius". Veel wordt voor de bekeering van ons land gedaan, b.v. door 't Geert Groote Genootschap, 't Gilde der Klare Waarheid, e. a. Als ge vraagt, wat kan ik doen? dan is dit in de eerste plaats het gebed. Wij moeten Gods zegen over onzen ar beid afsmeeken. Zeer veel kunnen wij ook hereiken door een goed gedrag. Bij ons bekeeringswerk stuiten we tel kens op aanmerkingen over slechte voorheelden. Men kan zich b.v. niet hegrijpen, dal een Katholiek oneerbie dig is in de Kerk. Daarom kan een goed gedrag zooveel doen. Bekeerings werk eischt veel tact, we mogen nooit opdringerig worden. Verspreiding van goede lectuur heeft ook zijn nut. Tot slot gaf Kapelaan Sicking nog eenige nuttige wenken bij 't bekeerings werk. Een langgerekt en warm applaus viel'den Eerw. spreker ten deel. Kapelaan Beekmans dankte den spr. voor de leerzame voordracht en hoopt, dat men de aangegeven middelen voor de bekeering van Nederland, zich ten nutte zal maken. Voorts dankte spr. de Harmonie en sloot de vergadering met den Chr. groet. Ons kwam 't volgende verhaal ter oore, wat, zoo de feiten juist zijn, nog al kras genoemd mag worden. Een student der Rijksvakschool al- personen in Tilburg te kennen, die hem konden legitimeeren. Dit kon 'echter niet baten, hij werd eerst meegenomen naar een politiepost en later naar het hoofdbureau. Daar deed hij dezelfde mededeel ingen met verzoek ten spoe digste te informeeren in Tilburg of in Waalwijk. Men heeft een persoon uit Tilburg gehaald, die direct zijn inden- titeit opgaf enz., maar dit verhinderde toch niet dat hij den volgenden nacht op 't politia-bureau moest doorbrengen en Zondag door twee agenten van po litie naar Waalwijk werd gebracht. Wij herhalen nog eens, dat, zoo een en ander juist is en wij hebben geeu reden eraan te twijfelen, wij hier mo gen spreken van een behandelen van vreemdelingen, dat toch niet door den beugel kan Op den illustratie-pagina van het Huisgezin komt een foto voor van de solisten in „Tristan u. Isolde" te Am sterdam gegeven. Er onder staat o.m. dat de derde van links is de Holland- sclie tenor Jae. Urlus. Waarom zet het blad er ook niet onder dat de tweede van rechts staat: de bekende Neder- landsehe en Brabantsche bariton Jos. Groenen uit Waalwijk. Wij Brabanters zijn toch aardige menschen, wij klagen wel eens, maar zijn er dikwijls zelf de schuld van. Waarom de Hollander wel, doch de Brabanter niet naar voren gebracht en dat iu een echt Brabantsch blad! POAL WöHLERO. Voor een goed bezette zaal gaf de moderne goochelaar Wöhlero j.l. Za terdagavond in „Musis Sacrum" een uitvoering. Als „goochelaar" gaf Wöh lero verrassende staaltjes van vinger vlugheid. Zoo noemen we b.v. zijn ver tooning met biljartballen, met kaarten, i geldstukken e.a. j Als belangwekkende nummers me- moreeren we vooral het doorzagen eener levende dame. De verbazing van het publiek steeg hier ten top. Hoe de truc in elkaar zit weten we niet, maar 't is een knap stuk van Wöhlero. Uiterst interessant was ook zijn hyp notisch experiment. Door middel van hypnose wist hij zijn medium in een algeheelen verstijfden en gevoelloozen toestand te brengen (Katalepsie). Het program,werd besloten met een kijkje in het geestenrijk. Al waren deze spiritistische demonstratiën van ietwat bedenkelijken aard, onaardig waren ze toch niet. Over 't geheel een interessante avond, al was de vertooning en 't lange wachten soms wat saai. ST. NICOLAAS IN DE BAZAR, 't Was Sint Nicolaas ter oore geko men dat 'l Groene Kruis alhier een Bazar hield. En hel is alleszins begrij pelijk dat een man als St. Nicolaas, die ook de sociale nooden van een volk kent, ja van heel de wereld, belang stelt in het liefdewerk van 't Groene Kruis. Om van zijn groote belangstel ling een waarachtig blijk te geven, had de Heilige Man uit Spanje aan de ju- bileerende vereeniging een telegram gezonden dat hij zeer waarschijnlijk Woensdag per spoor zou arriveeren, U begrijpt, dat het bestuur niets onge daan liet om den II. Man zoo waardig mogelijk te ontvangen. Te ongeveer half vier kwam St. Nicolaas aan. Hij maakte een grootsche indruk in zijn prachtig costuum, met zijn langen, zil veren haard en zijn gouden staf. Eer biedig weken de vele kleine toeschou wers terug toen Sint Nicolaas, op den voet door den immer lachenden Zwarte Piet, naar het rijtuig schreed. Alvorens de stoet zich in beweging zette werd Sint Nicolaas eerst nog even op de ge voelige plaat gebracht. Nog voor men de "Grooiestraat bereikt had bewoog zich om den altijd graag gezienen man een stroom van kinderen. Dat was een jool zonder eind. Toen St. Nicolaas een kijkje in de Bazar genomen had, waarover Hij vol lof was, nam Hij zijn plaats in onder het baldakijn op het podium. Hier heeft Sint Nicolaas eenige uren recep tie gehouden voor de vele honderden kinderen. Voor 't kleine volkje was dit een sehoonen middag. Niet minder dan 1200 kinderen heb ben dien middag de bazar bezocht. Woensdagavond en ook Donderdag was de belangstelling zeer groot, toen gaven respectievelijk „„Hallelujah" en „Waalwijks Symphonic Gez." eenige nummers, die een groot succes had den, Vanavond komt „Vooruitgang zij ons Doel" en is het met den sluitings avond, de uitslag van.de verloting, dat zal een drukte geven. Misschien kun nen we daarvan voor onze lezers in Waalwijk elders nog wat geven. BEZOEK STUDENTEN HANDELS- HOOGESCHOOL. Zooals we reeds in ons vorig num mer mededeelden, zou onze plaats be zoek krijgen van een 50-tal studenten der Hooge Handelsschool te Botter dam. Gisteren arriveerde dit gezel- hier, (Duitscher), fietste door Tilburg en werd door een agent van politie schap, waaronder een aantal vrouwe- iehouden, die hem zijn legitimatie- t lijke studenten, onder leiding van prof. aangehoude bewijs vroeg. Hij had dit ongelukkiger wijze niet bij zich, toonde hem z'n weg- kaart en een Duitsche rijwielkaart en verklaarde leerling der Rijksvakschool te Waalwijk te zijn en verschillende ADVERTEERT IN DIT BLAD. Sneller en prof. de Vries. Nadat men een bezoek had gebracht aan de vak school was de eerste excursie naar de Schoenfabriek „Mesco". Hier werden zij door den heer .Spa pens hartelijk ontvangen. In zijn be groetingswoord gaf de heer Spapens een kort resumé van de ontwikkeling der machinale schoenindustrie. Groeps gewijze nam men vervolgens het he-

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9