A,K. Kiesiereeniging No. 96. Zaterdag 4 Dec. '26. 49e Jrg, TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. (Vervolg Hooger Onderwijs. Besloten wordt dit hoofdstuk nog aan te vullen met een post: Subsidie f30 voor de HindelsHoogeschool te Tilburg. Voorzitter. Aan de Ambachtsschool te Oosterhout moeten we f 1000 sub sidie geven, ofsctioon er maar weinig jongens uit onze gemeente die school bezoeken. Sassen. Wat zijn we toch gefopt, wat zijn we toch gefopt. Als ik toch bedenk dat we dit allemaal ook hier gehad kunnen hebben dan Subsidie Volksfeesten e. a. B. en W. meenden dezen post te verhoogen met f 100, voor het comité tot organiseering van volksconcerten. Jansen. Ik keur het niet goed dat een comilé dat zich zelf gevormd heeft bij den Raad om subsidie komt. Nu kan er ook wel een ander comité om subsidie vjagen. Zoo is hier b.v. al sprake van de oprichting van een Oranje-vereeniging Zoo'n vereeniging kunnen we dan ook geen subsidie weigeren. Ik ben niet tegen 't comiié of de feestelijkheden, maar ik zag gaarne dat er zich een comité vormde door en uit heel de bevolking. Voorzitter. Dat ben ik niet heelemaal met U eens Zoo iets gaat meestal anders in zijn werk. Zoo 'n comité ontstaat doordat er zich een groep menschen zelf voor opwerpt. De Harmonie b v. is toch ook niet ontstaan door een z.g. volksverklezing of zooals U dat dan ook noemen wilt Sassen. Ik wil het betoog van den heer Jansen nog wel eens even aan dikken. 't Is niet goed dat er altijd en altijd dezelfde personen in zoo'n comité zitten. Dat is niet zuiver. Voorzitter. Zal ook wel nooit zuiver te krijgen zijn. Sassen. Dat is waar, maar dat is toch niet goed We moeten dat nu toch eens eindelijk wat breeder gaan opvatten. Ik vind 't absoluut verkeerd dat er steeds maar dezelfde gezichten in zoo'n comité zijn. Voorzitter. Ik heb alle waardeering voor de werkzaamhedan van het co- té, Wat vindt U dan niet goed? Sassen, 't Is niet goed dat er in één hoek alles en in den anderen hoek niets zit. Trouwens dat is een alge meen verschijnsel in ons Brabant Waarom moeten er altijd dezelfde personen in dat eene oude gareel loo pen? We moeten samenwerking heb ben en dat is niet mogelijk wanneer alles in éénen hoek zit. D'r moet niet alleen gepraat worden maar ook daden moeten er komen. En dat is mogelijk, want werkelijk, de mensch is van nature niet slecht, de mensch is heel goed van nature. We moeten er natuurlijk rekening mee houden dat de een meer temperement heeft dan de ander. Kroon. Ik zit ook in dat Comité Sassen. Ik heb er niets kwaads van willen zeggen en geef u ook geen verwijt. Begrijp me nou goed. Kroon. Ik geloof dat 't wel goed loopt met dat Comité. Als 't op zij werd geschoven, zou men vragen waarom En zou men dan ook dat gene bereikt hebben van thans? Sassen. Ja. Kroon. Dat betwijfel ik. Sassen. Dat is aan U Voorzitter Wat is er dan toch niet goed aan dit Comité? 't Bestaat toch uit allerlei personen. Of deugen alleen de gezichten niet Sassen. Och. wat moet ik er van zeggen, 't Spijt me dat ik me hier nog sterker uit moet drukken. De uitersten profiteeren ervan. Jansen. Zouden we dan elk jaar een nieuw Comité moeten kiezen. Sassen. Ik heb niets tegen het be staande Comité, maar 't lijkt me toch wenschelijk om 't aan te vullen. De heer Jansen sluit zich hierbij aan. Voorzitter. Het is toch niet mogelijk In een kleine gemeente een Comité te vormen dat nou eens precies aan een ieder voldoet. Zit Jan in't Comité dan kijkt Piet scheel. Dan wordt er gesproken over profiteeren, maar dat begrijp ik niet. Sassen. Laten we toch maar eens de sterk veranderde mentaliteit nagaan. Zien we b.v. eens des Zondags achter in de kerk hoe daar wordt gesproken. En dan de gevolgen van bals e.d. Als we dat alles helder zien dan moeten we toch wel zeggen dat de uitersten hier profiteeren. Mijn overtuiging is toch geen jas die ik aan en uit kan trekken. Als ik hier spreek van profi- teeren, dan bedoel ik hiermee niet de finantieele of stoffelijke zijde. Voorzitter. Wat heeft dit nou met 't Comité te maken. Ik begrijp het verband niet. Jansen. Ik begrijp den heer Sassen heel goed Voorzitter. En als het Comité nu wordt aangevuld dan zouden der gelijke toestanden worden opgeheven? Sassen. Dan kmnen tenminste ook anderen hun stem uitbrengen, 't Eene komt uit het andere voort. Wiegmans U zei, dat er in de kerk oneerbiedig werd gesproken, maar ik begrijp het juiste verband hier niet. Sassen. Waarom begrijpt u dat niet. Wiegmans. Omdat ik het niet be grijp.- Dat er in de kerk dingen ge beuren die niet in orde zijn, dat weet ik ook wel Als U een goede regeling zoudt weten om hierin verandering te kunnen brengen, dan zal ik U dank baar zijn. Sassen Zooals ik reeds zei, komt het een uit het andere voort. Veel is er reeds te verbeteren als de te houden feesten of concerten verstandig en tactvol worden georganiseerd. Men moet dat zoo doen, dat niemand in zedelijk gevaar komt of er zijn plich ten door zou kunnen verwaarioozen. Voorzitter. De door het Comilé georganiseerde concerten kunnen hier al heelemaal niet van invloed zijn. Alle concerten zijn op Zondagavond gehouden, zoodat dus eenieder eerst z'n kerkelijke plichten heeft kunnen waarnemen. Het Comité treft hier dus geen schuld. Sassen. U legt mijn woorden zoo aardig uit, dat men er de conclusie uit zou kunnen trekken dat ik aan het Comité eenig verwijt maak. Voorzitter. Ge hebt U toch in dezen geest uitgelaten. Trek uw woorden dan weer in. Sassen. Maar ik heb niets in te trekken. Ik heb enkel en alleen maar eens willen duidelijk maken en aan- toonen welke mentaliteit er op het oogenblik in ons dorp heerscht. Voorzitter Dat is vlug ontdekt, daar feliciteer ik U mee. Sassen. Op dergelijke gelukwenschen ben ik absoluut niet gesteld hoor. Onze dorpsmentaliteit is door een ieder te zien. Kroon. Als het Comité eens deze besprekingen hoorde, kon 't wel eens zeggen Knappen jullie dan nou maar eens ons zaakje op. Jansen. Ik wil heelemaal niets zeg gen van de werkzaamheden van het Comité. Maar ik zou toch graag zien, dat alle klassen in dit Comité een stem hadden. Daarom kan ik mij vereenigen met den heer Sassen om 't Comité uit te breiden. Sassen. Ik wil niet den indruk achterlaten als zou ik hier voor een persoonlijke zaak spreken, maar ik meen in het algemeen belang te han delen, als ik er op wijs, dat we door gezamenlijke samenwerking meer kun nen bereiken. En dit is toch ook wel mogelijk dat alle klassen in het.Comité meespreken. Voorzitter. Dat is heel mooi, maar toch uitsluitend theorie. Practisch is er geen Comité te vormen dat naar ieders zin w?rkt. Tot nu toe ging toch alles best. 't Is toch niet goed om de zaak nou te gaan afbreken. Sassen, lk ben een andere meening toegedaan. Voorzitter. We zullen de discussie hierover sluiten. Wiegmans Ik wensch toch nog wel even terug te komen op het gezegde van den heer Sassen over het praten in de kerk Zou de politie hier niet kunnen optreden. Ik meen dat er vroeger ook al eens over deze kwestie gesproken is. Hoever is dit toen ge gaan. Voorzitter. De politie heeft toen eenige processenverbaal opgemaakt. Maar hoe het verder hiermee is weet ik niet. Ik kan het wel laten onderzoeken. Jansen. Is de politie hier wel op goed terrein Voorzitter, lk geloof 't wel. Maar het Kerkbestuur kan hier toch ook wel iets aan doen Enfin, daar valt nog over te praten In elk geval zal ik zien of er wijziging in onze politie veror dening noodig is. Steun werkeloozen Jansen. Ik heb heelemaal geen be zwaar dat er aan werkloozen steun wordt gegeven. Maar is het u ook be kend, dat er steun wordt getrokken door werkeloozen die buiten onze ge meente woonachtig zijn Voorzitter Neen, daar is mij niets van bekend. Jansen. Ik had toch graag dat U dit eens nader onderzocht. Zoo is mij b v. ter oore gekomen, maar of het waar is weet ik niet, dat er personen uit Raamsdonksveer uit onze gemeentekas werkloozensteun genieten. Voorzitter 't Komt mij als zeer on waarschijnlijk voor. Maar ik wil het wel eens onderzoeken. Jansen. Ik ben er niet al te best mee op de hoogte maar heelemaal in- orde is 't niet met de werkeloozen uit Raamsdonksveer. Voorzitter. Als u namen zoudt kun nen te weten komen van personen uit Raamsdonk die van onze gemeente misschien steun zouden trekken, geeft U mij ze dan eens te zijner tijd op. Ik zal dan de zaak wel verder onderzoe ken. Sassen. Wanneer we eens een zeer slechten winter kregen, hebt U dan reeds een idee voor werkverschaffing. Voorzitter. Neen Wel zouden er kleine werkzaamheden te vinden zijn, maar een grootsch plan heb ik nog niet. Ik hoop echter dat dit ook niet noodig zal zijn dezen winter. Volgens de statistiek is de werkloosheid dit jaar reeds heel wat minder in ons land. Sassen. Dat is mogtlijk voor de Noordelijke provinciën maar in het Zuiden is er van werkloosheidsver mindering toch nog niets te bespeuren Jansen. Zooals ik reeds zei heb ik geen bezwaar om aan werkloozen steun te verleenen, mits het personen uit onze gemeente geldt. Maar 't is te hopen dat er dezen winter geen groote werkloosheid uitbreekt. Voorzitter. We zijn er toch wel op vooruit gegaan. Een voorname factor is wel. dat de menschen er tegen woordig meer op uit zijn om werk te zoeken. Sassen. Och, als de menschen een behoorlijk loon krijgen dan zijn ze toch heusch niet werkschuw. Voorzitter. Men schijnt nu ook wat verstandiger te worden. D'r wordt ook wel anders geleefd. Dan wijst men er op om in goede tijden te sparen, opdat men niet bij de kleinste werkloosheid reeds terstond bij Armbestuur of ge meente behoeft aan te kloppen. Belastingen. De volgende belastingen werden vastgesteld 80 opcenten gebouwde eigendommen. 20 opcenten ongebouwde eigen dommen. 45 opcenten personeele belasting. Io0 opcenten Hoofdsom Rijksin komstenbelasting. 30 opcenten dividend- en tantième. Het heffingspercentage der gemeente belasting bleef ook ongewijzigd en werd evenals vorig jaar vastgesteld op l'/a De begrooting sluit met een batig slot van f900 Vorig jaar met f 3000.- De hondenbelasting is geraamd op f600 en de inkomsten der belas tingen op vermakelijkheden op f 750.- G. E. B. De vermoedelijke winst van het G. E. B. zal f 1000 bedragen. Kapitaal-dienst Grondbedrijf. De Voorzitter licht toe waarom voor het Grondbedrijf een leening van f20.000 zal moeten worden aan gegaan. De heer Sassen pleit vooreen goede, reclame der gemeente-gronden. De Voorzitter zegt dat men eerst de gronden in eigendomsrecht zal moeten hebben Hierna wordt met algemeene stem men de begrooting vastgesteid. 3. Aanbieding begrooting Gods huizen. Voorzitter. Deze begrooting ligt nu ter visie en zal in de volgende verga dering in behandeling worden gegeven. 4. Ingekomen stukken Ingekomen Is: 1 de goedkeuring van Ged. Staten op het besluit van den raad tot verkoop van iepenboomen. 2. Goedkeuring tot wijziging der subsidle's voor autobusondernemers Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 3. Verzoek van A. van Dongen om ontheffing van de overeenkomst betreffende de afrastering om zijn huis. Voorzitter. Het is U bekend, dat, toen wij aan v. Dongen bouwvergun ning gaven, wij den eisch stelden dat hij een door ons voorgeschreven, althans een door ons goed te keuren afraste ring moest "maken. Nu heeft v. Dongen achter zijn huis een hooge schutting gezet en vraagt om het hek voor het huis lager te mogen maken, dus meer in overeenstemming met de naastbij- gelegen huizen. Jansen. Ik kan het niet mooi vinden daar achter het huis een hooge schut ting te plaatsen. Voorzitter. Ik ook niet. 't Is ook minder prettig voor zijn buurmenschen. Jansen, 't Is niet gemakkelijk om hier dadelijk een besluit te nemen. Voorzitter. Is het goed om gunstig op zijn verzoek te beschikken, onder voorwaarde, dat hij de schutting ach ter het huis minstens een M laat zakken. Of is het beter dit punt nog voor een nader onderzoek aan te houden. Wiegmans Zou die schutting geen gevaar worden. Ik bedoel, dat er achter die schutting wel eens dingen gedaan konden worden, die niet in Die niet vóór 31 DECEMBER 1926 lid van de is, heeft voor 1927 geen recht van stemmen in de organisatie der R K. Staatspartij in den Bosschen Kieskring (R. K. H) orde zijn Besloten wordt het adres nog aan te houden. Op de nota van vragen, aanmerkin gen en aanwijzingen geeft de Voor zitter eenige toelichtingen van admi nistratieven aard. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Verzoeke voor onderstaande letteren een plaats in Uw blad. In de Echo van Zaterdag 27 Novem ber 1926 las ik het artikeltje van „Een belangstellend toeschouwer" en met een vreemd gevoel, want immers de Raad gaat (zooals in dat stuk vermeld staat) niet op het gesprokene van den heer V. in. terwijl „Een belang stellend toeschouwer" den heer V. waardig genoeg keurt, om hem ant woord in het openbaar te geven, on danks zijn schrijven van waar en waar dig worden van den heer V. 't Is evenwel mijn doel niet <ien handschoen voor den Heer V. op te nemen. Wat zegt „Een belangstellend toe schouwer". Wil de schrijver o a. daar mee te kennen geven, dat hij geen belastingbetaler is en zijn schrijven zoodoende alleen plaats vond om zijn bemoeizucht en nieuwsgierigheid te bevredigen. Ik zou mij nog vele vragen kunnen stellen, doch de antwoorden zijn slechts gedachten en daarom ge- noeg hierover. Hetgeen Een „belangstellend toe- schouwer" schreef over de 3 jaarl. afrekening, waaruit bleek dat de Chr. School te Sprang f900 minder heeft gebruikt, dan waarop die school recht had, wat zegt dat? Wil hij daarmee te kennen geven hoe zuinig alles in zijn werk gaat? In dat geval wil ik hem antwoorden, dat het niet meer dan de menschelijke plicht is. om met andermans geld zoo zuinig mogelijk om te springen. Het getuigt altijd niet van een zuinig beheer wanneer de een of andere instelling minder gebruikt dan waarop zij recht heeft. Ik zou „Een belangstellend toeschou wer" willen aanraden, indien hij het Chr. Onderwijs in de gemeente Sprang- Capelle wil dienen, dat hij dergelijke artikeltjes in zijn pen houdt, want het verwekt alleen de denkbeelden, zou „Een belangstellend toeschouwer" in contact staan met den gemeenteraad het schoolbestuur of misschien met beiden U, Mijnheer de Redacteur, dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte Een belastingbetaler. Mijnheer de Redacteur Nogmaals verzoek ik eenige plaats ruimte in Uw blad, als repliek op het ingezonden stuk van 27 dezer aan „Een belangstellend toeschouwer." U zegt dat ik in de laatste raads vergadering weer aan 't woord was. Het heeft allen schijn, dat U liever hadt, ik maar gezwegen had. U zegt dat het gesprokene genegeerd wordt, doch ik draag den last dikwijls van drie zijden te worden aangevallen, waarop ik verplicht ben rechtsche hoekstooten uit te deelen. U vergist zich dus toeschouwer 1" In de eerste plaats wil ik U aanraden, alvorens mij wederom „leugenachtig" te maken, aangaande de geschrapte posten der Sprangsche bijzondere school om eerst eens inlichtingen in te winnen ter secretarie, indien men U tenminste deze geven wil. De negen honderd gulden blijven buiten deze kwestie, of moeten deze soms bij U als doekje voor het bloeden dienen Weet U wel, dat de Vrijhoevensche openbare school gehee en de Capelsche 2 openbare waaronder een nieuw gebouw van 1914 bijna zijn afbetaald Afl >ssing en renten der pas gebouwde en vergroote Sprangsche bijzondere school kan door Capelle voor het allergrootste deel betaald worden plus het raadhuis. Zwijg dus verder maar In de tweede plaats, aangaande Darwinistisch, Ethisch etc. wil ik L openlijk bekennen, dat ik de allereerste lezing van den Heer Klaas de Vries met opzet' heb gemeden, daar ik meende er buiten te moeten blijven. Wel bezocht ik de lezing van den Heer Groenewoudt, en eerlijk gezegd, hoewel ik het des avonds na afloop niet liet merken, was ik ontstemd over zijne uitlating „De bijzondere school is het voorportaal der kerk." Na dien tijd heb ik goed rond gekeken en terdege mijn oor tot luisteren gelegc en ben eindelijk tot de conclussie ge komen, dat de heer Groenewoudt op dat oogenblik gelijk had. Lang na dien ben fk lid geworden van „Volksonder wijs." Het is mij na die rede duide lijk gebleken, dat het nog erger is geworden Het gaat nu niet meer zelfs in onze gemeente tusschen links of rechtsch, doch nu zien wij den striid tusschen de rechtschen onderling I Als voorbeeld een paar grepen in onze omgeving. Dussen contra Almkerk, Capelle contra Loonschendijk. Het Is nu toch meer dan duidelijk te zien dat deze onderlinge rechtsche strijd zich niet alleen in de kerken afspeelt, doch reeds tot de schoolbanken is doorge drongen. Vindt U zoo iets niet ver schrikkelijk? We laten nu de hierdoor hopeloos in de war gestuurde finantlën van vele kleine protestansche ge meenten buiten beschouwing. Dit heb ik tevens nu eens plat uitgedrukt voor buitenstaanders Op de laatste vergadering van „Volks onderwijs" las de Heer Klaas de Vries een gedeelte voor uit Mattheus 25 ter verdediging van zijn standpunt. Z Ed. was dien avond „mat", doch wij wisten niet dat Z Ed. lijdende was en vlak voor eene ingrijpende operatie stond. Toen wij dit hoorden heeft onze af- deelinghem onmiddellijk een telegram van deelneming gezonden. Ter zake, na lezing van dit hoofdstuk beweerde een theologisch candidaat Geref richting Herv. Kerk dat deze „exegex"(uitleg) was van den Ethischen professor Gunning (Theoloog). Was dan de Heer Gunning niet orthodox? U ziet dus dat niet lk de schuldige was om eens op verschillende richtin gen te wijzen. Versta mij nu goed. Ik vraag me wel eens af zonder „de ge reformeerde leer aan te tasten", want hiertoe acht ik mij niet bevoegd, ik schreef reeds éénmaal, dat ik slechts luister en hierover veel lectuur In handen krijg. Wat deden voor c. a. 15 h 20 jaren geleden de theologische studenten be stemd om de „predestinatieleer" te verkondigen toch eigenlijk aan de Utrechtsche Universiteit? Er was ioch gelegenheid te Kampen, Apeldoorn en aan de vrije Universiteit te Amsterdam Ging het soms om de zilveren koorde? Wil men van Uirecht een gerefor meerde burcht maken Men pleitte te dezer plaatse reeds om gereformeerd Hooger Onderwijs op den kansel. Zoo ja, dan loopt het mijns inziens op een oogenblik toch spaak met de profes soren der andere faculteiten. Deze Geleerde Heeren zullen zich toch niet alles laten aanleunen, zich laten ringe- looren of in een dwanebuls laten zetten door 2 of 3 Heeren Professoren te Utrecht lk begrijp de studenten van de te genwoordige „Alma mater" te Utrecht niet meer Wat zijn dat toch voor Heeren Is het wederom om de secure zilveren koorde te doen? Als kost schooljongens waren wij dan toch andere snaken in onzen tijd Kwam er destijds eens een rare eend (leeraar) In de bijt, welnu die waren wij gauw genoeg kwijt Er werden korte metten gemaakt. Frappante staaltjes werden mij c a. 15 jaren geleden verteld door Gereformeerde theologische candidaten uit Utrecht zelf? U ziet nu, hoop Ik toch wel, dat ik maar niet lukraak redeneer doch wel degelijk goed op de hoogte ben, misschien veel te goed 1 Al deze droevige feiten hebben wij reeds jaren lang voorzien. Ten slotte nog in 't algemeen. De gereformeerd Hervormde Predikanten Ds. Koster en Ds. Paddenburg te Capelle hebben steeds gezegd, dat zij zich uitsluitend met den kansel be moeiden en geen beroering in deze plaats wenschten te stichten op onder wijsgebied of gemeentehuis? Het ge volg is geweest, dat zij regelmatig „de liberaalste onder de liberalen" onder hun gehoor hadden Deze beide Hee ren waren bij andersdenkenden zelfs, hooggeachte bloedverwanten niet en alleen in Capelle doch zelfs op de classiliale vergaderingen te Heusden Hiermede heb ik de zaak voldoende weerlegd en U kunt verzekerd zijn, indien het noodig is, ik af zal blijven bijten, zoolang -ik achter de groene tafel zit. Dankend voor de plaatsruimte. A. M. VERHEIJDEN Adrz 's-Grevelduin Capelle, 30 Nov. '26. ümmm (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5