pijnen in rug en lendenen Kloosterbalsctn SI. Nicolaas en zij» Fed 1/ Mijnheer de Redacteur, Mag ik een klein plaatsje in Uw geëerd blad verzoeken. Bij voorbaat mijn dank. Op de belangrijke en interessante algemeene vergadering van de R K. Kiesvereeniging is mij één zaak vooral opgevallen en dat is, dat die categorie van kiezers, die verreweg het grootste aantal leden vertegenwoordigt, relatief zeer slecht present was. n I. de arbeiders. De vele thuisblijvers zou ik onder het oog willen brengen, dat het geem zin heeft, na verkiezingen en andere belangrijke beslissingen door oificieete bestuurscollege^, op straat, in café of waar dan ook zijn misnoegen te ken nen te geven en te mopperen over dit en dat, als men verzuimt actief deel te nemen en mede zijn invloed uit te oefenen door het instituut daarvoor aangewezen, In deze de R.K. Kiesver eeniging, Belangrijke aangelegenheden staan zeer binnenkort voor de deur, als reglementswijziging voor de plaatselijke kiesvereeniging. Provinciale Staten en Gemeenteraadsverkiezingen in 1927, enz. Nog is het niet te laat. R K. arbei ders. neen alle R.K. kiezers van Groot V/aalwijk, die nog geen lid zijt van de R K. Kiesvereeniging, treedt spoedig toe. Woont aan bloc de komende algemeene vergaderingen bij, kortom, neemt eensgezind actief deel aan het werk der R K. Kiesvereeniging. Tot Januari is er nog tijd om toe te treden, wil men mede invloed uitoefenen op de komende verkiezingen voor de groslijst. Het algemeen belang en ook de daaraan ondergeschikte groepsbe langen, eischen van elke R K kiezer(es) volledige medewerking. Geen woorden, maar daden moeten gesteld. In dit verband zou ik zeggen loopt het bestuur eens vooruit en gaat in op het practisch voorstel van den Zeer Eerw. Heer Pastoor van Riel, door in elke Parochie een propaganda-club op te richten met als eerste doel, alle R. K. kiezers in te schrijven voor de R K. Kiesver. Bezorgt den bestuursleden in de diverse parochies eens een ver rassing, door U aldaar aan te melden als leden voor genoemde clubs Vooral jongeren moeten zich eens met dit organlsatiewerk gaan bemoeien. Als zoo eens spoedig aangepakt werd kon zeer veel ten goede voor 1927 bereikt worden. En de algemeene be langen die er mee gemoeid zijn, zijn het dubbel waard. Mogen deze regels ingang vinden. M. de R. nogmaals dankend voor de afgestane plaatsruimte. X. Waalwijk, 2-12—'26. Geachte Redactie. Mag ik een klein plaatsje in uw blad voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Nauwelijks is door ingrijpen der autoriteiten in Tilburg, een einde ge komen aan het gevaarlijk jakkeren der autobussen op het trajecl Tilburg— 's Bosch of hetzelfde spelletje begint op sommige dagen weer opnieuw vanuit Kaatsheuvel en Waalwijk met z.g.n. voorbussen. Zou het niet mogelijk zijn, dat de bevoegde overheden van Kaatsheuvel en Waalwijk aan dat zeer gevaarlijke en onverantwoordelijke rijden een einde maken door eenvoudig de voor bussen te verbieden Verwachten de maatschappijen bui tengewone drukte, welnu dat zij d3n twee bussen laien loopen, maar dan vlak achter elkaar. Indien bovenbedoelde mogelijk is, zullen de autoriteiten het publiek, niet het minst de reizigers, een zeer groo ten dienst bewijzen. Of moet het zoolang duren, dat iemand de' dupe wordt en een men- schenleven te betreuren valt? U nogmaals dankend. TOESCHOUWER. verdrijft de pijn. DRUNEN. Zooajs we reeds meld den, werd de Missietentoonstelling van den Naaikring Zaterdag en Zondag druk bezocht, doch de laatste dag was nog even druk, wat aan den verkoop van kaartjes merkbaar was. Het was dan ook de moeite waard en menig een heeft dit ook door zijn sympathie getoond met 'n kijkje te gaan nemen. Om 7 uur werd in de Groote Zaal van het Patronaat een lezing gehou den met lichtbeelden door Dr. Ahaus, Directeur van het studiehuis St. Jo seph te Mill-Hill. Hij bracht in prach tige heelden de Missie van Afrika op het doek, van het heerlijk werk dat daar wordt verricht door de Paters. Treffende voorbeelden haalde ZEerw. aan, waaruit hleek de armzalige ziele- toestand der ongelukkige heidenen en dg noodzakelijke behoefte voor die menschen aan katholieke voorlichting en hij wekte alle aanwezigen op om het voorbeeld van de Paters te volgen, ten eerste met geldelijken steun en ten tweede door gebed. Hij heeft door zijne schoone rede zoo niet allen, toch zeker velen opge wekt tot liefde voor de Missie. Hij liet duidelijk uitkomen, dat er nog veel ineer gedaan kan en moet worden en hoopte dat allen hun steun zullen ge ven voor deze goede instelling, name lijk om de ongelukkige zielen te red den. Na afloop dankte de Eerw. heer Goossens, kapelaan alhier, de dames voor haar actie, gevoerd voor deze Missie; ook allen die deze missieactie hebben gesteund en allen die iets heb ben bijgedragen tot het welslagen. Vooral bracht spreker dank aan den spreker, Dr. Ahaus, voor hetgeen hij gepresteerd heeft, welke prestatie veel heeft hijgedragen tot dit groot succes. Daarna werd kennis gegeven hoe de loterij zou geschieden en werden Bur gemeester Loeff en Notaris Canters uitgenoodigd de controle te willen uit oefenen. Daarna had de verloting plaats. Een vijftigtal prijzen waren beschikbaar gesteld. De gelukkige winnaar van den eersten prijs, een fiets, was H. v. d. Krabben. Verder werden nog prijzen uitgereikt van de Kruisboogschutterij en de Barak, zoo dat op slot van rekening een groote menigte met ledige beurzen en 'n prijs huiswaarts keerde. De uitslag van deze tentoonstelling heeft de hoog ge spannen verwachting verre overtrof fen. Drunens' Katholieken hebben ge loond, alhier ook de Missieactie hoog op te willen voeren, ,en zijn bereid dit te blijven doen door gebed en gelde lijken steun, waardoor zeker dezegen van God op allen zal neerkomen nu en hiernamaals. De naaikring mag met genoegen op haar werk neerzien, waarvoor wij haar dank brengen. N1EUWKU1K. Bij onze liedertafel „Oefening baart Kunst" heeft een ge~ heele reorganisatie plaats gehad. Door bemoelngen van den ij ver vollen directeur den heer C. de Gouw en die der leden, zijn niet minder dan een twaalftal nieuwe leden waaronder flinke krachten tot het gezelschap toe getreden. Naar we vernemen zullen de nieuwe leden bij de a.s. winteruitvoering van onze liedertafel reeds hun steun hier aan verleenen, wat het gezelschap ongetwijfeld ten goede zal komen. Aan het met ingang van 1 Jan a.s. overgedaan laag spanningsnet van de electriciteit van onze gemeente aan de P NEM. te 's Bosch, werd als monteur daarvan door de P.N.E.M aangesteld, E. Daems alhier. Gedurende de afgeloopen maand Nov. werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 11673.59, terugbetaald f 6234.75. Door onze tooneelvereeniging „Kunst na arbeid" is in studie geno men het tooneelstuk „Gerald de Kruis ridder" treurspel in 5 bedrijven door J. M. Hoen Pr. Naar we vernemen zal de uitvoering hiervan met Kerstmis a,s. geschieden. SPRANGCAPELLE. (Voorm. Sprang) Predikbeurten Zondag 5 Dec. 1926. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Schlemper van Waalwijk. Geref Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 5.30 uur Proff. H H. Kuiper van Amsterdam. Op uitr.oodiging van de Geref. Zend. Vereen, en de Geref. Meisjes- vereeniging alhier, trad in het Geref. Kerkgebouw op de heer A. W. Brink van Haarlem, theol. student aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, met het onderwerp „Zendingsindrukken van een wereldreiziger". De slechts matig bezochte vergadering werd geopend door den heer Fijan, waarna de heer Brink een breed voerige beschrijving van zijn opgedane ervaringen betrtffende de Zending en haren arbeid in Amerika. Japan. China, Sumatra. lava en Afrika gaf. Tevens wees spr. op de vele moeilijkheden waarmede de Zendingsarbeid te kam pen heeft en wekt op tot gebed en offervaardigheid voor den Zendings arbeid. De heer Fijan dankte den geachte spreker voor zijn breedvoerige uiteen zetting, waarna de heer Brink met dankgebed sloot. De tooneelvereeniging „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer J. W. v. Zeist te Waalwijk, gaf 1.1. Maandag eene uitvoering in de zaal van den heer F. Hoffman alhier voor een uitverkochte zaal. De nummers die gegeven werden vonden bij het publiek veel bijval. Vooral het klucht spel „Pietje" viel een daverend applaus ten deel. Door den heer de Bruin werden na afloop ook nog enkele stukken ten beste gegeven, waarna men omstreeks half twaalf hoogst voldaan huiswaarts ging. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gem. alhier zal a.s. Zondag des n.m. half drie optreden Ds. van der Vlught uit Drunen. Gedurende de maand November 1926 werden op de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier inge legd f 4313.01, terugbetaald f5008 89. Het aantal inlagen bedroeg 55, dat der terugbetalingen 28 Door bijzondere omstandigheden is de uitvoering van het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" een dag later gesteld, zoodat Woensdag 8 Dec. •S. het programma voor de leden en Donderdag 9 Dec. d a v. voor niet— leden zal worden opgevoerd. Een zestal der biljartclub „Het kalme spel" alhier speelde Woensdag avond j.l. in haar vereenigingslokaal bij Mej. Wed. A. v. d. Vaart een vriendschappelijken wedstrijd tegen een zestal der biljartclub „Het kalme spel" uit Raamsdonk met den volgen den uitslag Capelle. A. v. Moergestel 90 in 61 beurten. C. Nleuwenhuizen 100 „33 Am. de Jong 100 „42 J Sterrenburg 76 67 Mand^makers 100 „67 J. v. d. Hoek 100 „53 Raamsdonk. G. Pruijssers 100 in 61 beurten. J. Heere 78 33 P. Pruijssers 84 42 De Rooij 100 67 De Groot 69 67 P. v. d. Plas 96 53 De biljartclub „Het kalme spel" alhier won dus dezen wedstrijd met 566 caramboles tegen haar zuster vereeniging uit Raamsdonk met 527 caramboles. Gedurende de maand November werden ter gemeentesecretarie alhier voor den Vleeschkeuringsdienst aan gegeven 33 runderen, 69 varkens, 1 kalf en 10 geiten. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk zal a s. Zondag des nam. 2 uur optreden Ds. Louwe Kooimans uit v.m. Baardwijk. WASPIK. Als verdacht van niet te noemen handelingen met een ongeveer 10 jarig meisje, werd hier door de politie gearresteerd de 15 jarige. V. üc St. Nicolaascoiiecte bracht hier bijna f200 op, benevens 53 pak jes. De mindergegoedt: kinderen zul len hier dit jaar gelukkig niet vergeten worden. De sociale cursus, gegeven door den heer Eijkemans uit 's Bosch, wordt door raini 20 cursisten gevolgd. Woensdag bracht St. Nicolaas vergezeld van Zwarte Piet, een bezoek aan de school der Eerw. Zusters St. Nicolaas scheen de kleinen goed te kennen. Hij wees op fouten en tekortkomingen, waardoor vele meisjes zoo onder den indruk kwamen, dat zij hare tranen niet konden weerhou den en al snikkende beloofden zich te zullen beteren. Versnaperingen door Zwarte Piet rondgedeeld, legden echter weer spoedig een zalfje op de wonde. RAAMSDONK. Dezer dagen werd het H. Hartbeeld op het voetstuk geplaatst. Het geheel ziet er zeer monumentaal uit, vooral het voetstuk met trap. dat geheel uit graniet is vervaardigd. Ook is de laatste hand gelegd aan de beplantingen Wanneer nu het voorjaar in het land is en alles in blad en bloei staat, zullen velen er niet meer het oude terrein in terug kennen. De boombeplanting langs den nieuwen weg zal wel een zeer aardig effect geven. Mét de nieuwe school, mag dit terrein met z'n H. Hart- monument en fontein wel een fraai gedeelte van het Dorp worden ge noemd Het is hier wel de plaats voor Raamsdonks parochianen om nog eens een bijzonder woord van hulde en dank te brengen aan den ZeerEerw. heer Pa9toor, hun herder, die in zoo'n korten tijd al zooveel heeft gedaan" voor het onderwijs en de verfraaiïng van de kerk en omgeving en aan het kerk- en gemeentebestuur voor hunne loyale medewerking in deze. Naar men ons mededeelde, zal het H. Hart In 't begin van den zomer plechtig worden ingehuldigd. Zondag a.s. zal St. Nicolaas ons weer een bezoek brengen. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat de Sint met een boot in de haven zou aankomen, doch de waterstand laat het dien dag niet toe. Thans arriveert hij per auto en begeeft hij zich naar het Leo gebouw, waar de Vtnceniius vereeniging zal tegenwoordig zijn en de kindervriend wordt verwelkomd. Van hieruit begint hij circa half een zijn rijtocht door de plaats, daarbij vergezeld door de harmonie „De Een dracht" van het Veer. Zooals gebruikelijk zal door eenige collectanten weer ijverig met de bus worden rondgegaan. Ook pakjes zijn dubbel welkom. Kijkt uw kleer- en linnenkast nog eens even na. misschien vindt ge nog een lapje en de Vir.cen- tius is er blij mee, doch straks niet minder het arme huisgezin, waar anders misschien niets van het blijde van dit feest iti doordringt. Zondag a.s. wordt in de kerk van den H. Bavo op het Dorp een triduum geopend voor de leden van de Maria-congregatie. De oefeningen worden geleid door een pater-capucijn. Vrijdag is in de Hoofdstraat op het Veer door den heer A. van Zwol een nieuwe zaak geopend in auto's, l motoren en rijwielen. Er een« een kijkje gaan nemen loont de moeite wel. Het ophalen van het straatvuil 1 op het Veer is voor 1927 gegund aan G. H. Boons. RAAMSDONKSVEER. Ds. Ewoldt treedt Zondag om half tien op de Dorpsche Kerk en om 2 uur in de Veersche Kerk. Door dhren Gebr. Kleijn en Bax wordt aan de Juiianalaan voor rekening van dhr. C. v. d. Beek jr. een woning gebouwd. GEERTRUIDENBERG In de Ger. Kerk zal Zondag a.s. leesdienst ge houden worden. Onze zeer geachte en beminde stadgenoot, den Weled. Heer H. Kalker, zal Maandag 6 Dec a.s. zijn Zilveren huwelijk feest vieren. Het zal den Jubi laris aan belangstelling dezen dag zeker niet ontbreken. Onze stadgenoot den heer P. Krols is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. L. O. school, te Made. de 1.1. alhier gehouden collecte ten bate van liet Roode Kruis heeft ruim 63 opgebracht. Dinsdag 1.1. trad voor 't Nut van 'I algemeen, Departement Geertruiden- berg en omstreken op Mevrouw N. C. Zureizina. De fragmenten uit Heijer- mans Droomkoninkje behaalden een flink succes. D« verschillende num- Het vervolg van „Oza's Avonturen" blijft deze week achterwege, want Sh Nicolaas gaat voor. Lieve Neefjes en Nichtjes. Als dit schrijven onder julie oogen komt staan we aan den vooravond van het groote kinderfeest, dat alom in den lande en daar buiten gevierd wordteen feest, des te mooier, om dat groot en klein er aan deelnemen en door alle standen van hoog tot laag, tot feest gemaakt wordt en dus is een nationaal feest, waarbij eigenlijk geen enkel ander feest het halen kan. Is het niet zoo, lieve Nichtjes en brave Neefjes, wie zou nu ook niets voelen voor een feest als dat van Sint Nicolaas, dien goeien, braven, heiligen Man uit Spanje, die telken jare en zoo honderden jaren al lang, per stoomboot of per sneltrein of per vliegmachine, al naar hem dit het beste lijkt, aankomt in ons lieve Vaderland, waar duizenden en duizen den kinderen hem verbeiden met open armen en bem verwachten met onge duld en vol spanning Als ik spreek van „verbeiden met open armen" bedoel ik natuurlijk dit in figuurlijken zin, daar wij Zijne Heiligheid toch altijd met een zekere schroomvalligheid, gepasten ernst en met meer of minder schuchterheid tegemoet treden. Dit vindt zijn oorzaak en in het ontzag, dat hij ons inboezemt vanwege zijne heiligheid en beroemdheid en in den diepen eerbied dien wij koesteren voor zulk 'n hoog personage, dan wel, dat we niet zoo heel zeker zijn van onze zaak, want als we de hand in eigen boezem steken, ons terdege bewust zijn van minder nobele trekjes in ons karakter en in ons gewone doenzoodat hij misschien onze fouten weet en kent endeze ons op gevoelige wijze onder het oog zou brengen. Wanneer ik zeg, dat hij misschien onze fouten kent en weet, heb ik me niet precies uitgedrukt, want wat weet de goede heilige Bisschop niet? Dat zou Ik eens willen vragen Hij weet alles. Kort en goed gezegd hij weet alles. Hoe hij alles te weten komt, is ook zoo'n groot raadsel niet, als wij in aanmerking nemen, dat Piet, de knecht, te beschikken heeft over een paar goeie ooren en een paar heldere kijkers, hoe zwart ze ook lijken. Jongen nog toe, wat kunnen die oogen bliksemend neer zien. Voor dergelijke oogen blijven geen schuil- hoeken verborgen. Hem ontgaat niets, letterlijk niets. Hij ziet tot op den bodem van je ziel. En het mooiste van de grap ishij is overal. Hij steekt zijn neu? in alle zakenhij snuffelt in kasten en laden en boeken hij inspecteert kleeren- en speelgoed en schoolzaken en daarbij luistert bij zoo scherp toe, dat hem geen woord, laat staan een zin ontgaat. Zegt ge een ongepast woord, hij hoort het; zijt ge brutaal tegen vader of moeder of tegen Mijnheer in school, hij hoort het. Weigert ge een bood schap te doen, hij hoort het en.... wat hij hoort, schrijft hij op in een groot lijvig boek met dag en datum nauwkeurig vermeid en alles wordt precies op naam geboekt. Maakt ge veel ezelsooren of kladden en scheuren in uw boeken en schriften, hij ziet het; wilt ge het ellendige nagelbijten maar niet afwennen, hij ziet het; komt ge in school als een Boschjesmer.sch ongekamd en bijna ongewasschen en met vuile handen en zwarte nagels hij ziet het en wat qij ziet, teekent hij op met een nauw keurigheid. die u verbaasd doet staan. Verwondert het u nu. dat Sinterklaas alles weet; dat alles zoo punctueel is geboekt en dat alles klopt als een bus. Verwondert u dat nog, nu julie weten, wat Piet voor een knecht is? Mij verwondert niets of het moest zijn, het engelachtige geduld van dien grooten Heilige, maar daarom is hij dan ook zeker „heilig", niet waar? Want heeft hij geen geduld met ons Als wij beterschap beloven, of een traantje wegpinken van berouw, of een mooi versje hebben opgezegd, of een hartelijk gebed op de knieën hebben gebeden, of een mooi passend liedje ter zijner eere hebben gezongen en kan Pieterman zijn zakje onverrichter zake weer toeknoopen zonder iemand mee te nemen en kan hij de roede, die hij reeds dreigend ophief, stilletjes weer opbergen enis het woest gegrom en gebrom en het harteloos gegrinnik in eens uit. Dan maakt hij op een wenk van zijn gebieder rechts om keer en haalt de surprises binnen die bij stapels worden uitgedeeld en weer lachjes tooveren om den mond eo een schittering brengen in onze guitige kijkers, die eerst dof stonden en ook zoo ernstig, met een tikje angst er in. Dan is Pieterman zoo mak als een lammetje, want eigenlijk be schouwd en onder ons gezegd en gezwegen, heeft hij niet meer te zeg gen, dan een gewoon knechtje of krul- lejongen. Alleen kan hij leelijk kijken en mijn lieve Nichtjes bang maken, overigens valt hij toch nog wel mee, al maakt hij het wel eens al te bont. Dit is mijn ondervinding hoor en ik verzeker jullie, dat ik heel wat keeren Pieterman over de daken heb hooren marcheeren of aan de deur heb hooren luisteren en gezien heb, dat hij met zijn Heer en Meester op stap ging of bij ons zijn jaarlijksch bezoek bracht. Want niet waar? Het Sint-Nicolaas- feest is een feest voor allen, voor groote menschen zoo goed als voor kir.deren, die de kinder- schoen nog niet ontwassen zijn. En zoo zijn wij allen dan in afwach ting, wat ons die goeie Man uit het verre Spanje brengen zal. En wat ik nu wensch voor jullie allen Ik hoop en vertrouw, dat niemand uwer naar Spanje mee moet wegens slecht gedrag in huis en even siechie vorderingen in de school, maar dat ieder van mijn vriendjes en vriendin netjes rijkelijk bedacht wordt met dat gene, wat „zoo echt verlangd werd" en dan dat alle gemaakte schoone beloften, worden nagekomen tot groot plezier uwer ouders en tot vreugde voor den Heiligen Bisschop uit Sp nje, den grootsten kindervriend, dien wij vereeren en liefhebben. En nu nog maals „Prettig Sint Nicolaasfeest". Julie liefhebbende OOM WIM. N.B. Ik verwacht nog meer op lossingen en zal daarom nog een weekje geduld hebben. OOM WIM. CORRESPONDENTIE. Albert. Wel, heb je dat leuke Sint Nicolaasverhaaltje eigenhandig ge maakt Ik zet er mijn petje voor af hoor! Kijk maar eens of het de vol gende week hier een plaatsje vindt. Ik geloof het stellig. Dag. C. H. Neen maar, Catootje, ik wist niet dat je al zulke aardige versjes kan maken. Met plezier ruim ik er een plaatsje voor in. Mag ik op meer rekenen Dank je tot ziens. Toosje van Mersbergen. De oplos singen en het opstelletje heb ik zoo juist ontvangen. Voor een meisje van 10 jaar is dit een kranig stukje werk. En wat kan je mooi schrijven. Toosje! Onder de vele inzendingen is dat van jou het keurigste schrift. Ga zoo door, hoor 1 Laat me eens hooren wat voor een soort boek je wel graag wou hebben. TWEE ZUSJES. Kleine Fie, een goudblond meisje» Van nog lang geen vier jaar oud, Heeft een alleraardigst Zusje, Waar zij, oh, zooveel van houdt. Als zij 's morgens na 't ontwaken, ln de kamer komt met Moe, Loopt zij altijd 't allereerste, Op haar zusjes wiegje toe. En dan heeft die kleine Annie, In haar wieg de grootste schik, Grijpt al met haar kleine handjes, Naar Sophietjes groote strik. „Neen dat mag niet", zegt Sophietje, „Als jij bent zoo groot als ik, Krijg jij ook een „bobbed" kopje, Met zoo'n mooien grooten strik". Cato. mers na de pauze vielen eveneens goed in den smaak. ALMKERK. J.l. Vrijdagavond werd alhier in de Herv. school, onder leiding van Ds. Röth de 1ste ouderavond ge houden in dit seizoen. Nadat gezongen was. Psalm 138 1 en een gedeelte uit de Heilige Schrift was voorgelezen werd door Z Eerw. in gebed voorgegaan. En sprak Z.Eerw. hierna een welkomswoord tot de aan wezigen, waarna een 2-tal opstellen ten beste werden gegeven, waarop eene discussie volgde. Nadat door de ouders een kop koffie was gebruikt en 't werk der kinderen in oogenschouw was genomen, sloot de Voorzitter v. d.-Schoolver. na 't zingen van Gezang 180, 1 deze bijeenkomst met dankgebed. As. Zondag hoopt voor de Gert. Kerk des v.m. 9 30 en n.m. 2 uur op Voor de

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6