01tCüO Uil H [T ZIIIQtK G. VAN HAARLEM Jr. ROOKT La Paz Accountant Belasting-Adviseur Hotel P. Verwiel Waalwijk. Zandblaadjes Verkrijgbaar bij DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Een goede speech van den heer C. van Haren. Woensdagavond werd in de groote zaal van den „Gildenbond" eene alge- meene vergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging alhier. De belangstelling van de zijde der leden was lauw. Naast het Bestuur.waren nog aan wezig de Eerw. H.H. geestelijken van v.m. Besoijen, Waalwijk en v.m. Baard- wijk en de EdelAchtb. lieer Burgemees ter. Door het vertrek van den heer Klij- berg fungeert de vice-voorzitter, de heer W. Eibers, als president, die de vergadering opende met den christel ij ken groet. Alvorens over te gaan tot de verdere afwerking der agenda aldus de heer Eibers, wil ik hier een hartelijk woord van dank brengen aan den heer Klijberg, die zooveel voor onze ver- eeniging heeft gedaan en een model voorzitter was. (Applaus.). NoVulen. Wegens ongesteldheid was de secre taris der Vereen., de heer Surig, afwe- zig en moest de voorlezing en vaststel ling der notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. Nieuw Bestuurslid. De voorzitter deelt mede dat de lieer J. Hoffmans als mede-bestuurslid is ge kozen. Het Bestuur bestaat' nu uit Mej. Hombergen, de heeren W. Surig, Adr. Jansen, «Tos. Loeff, Math, van Loon, J. v. d. Geld, P. Broos, J. Hoffmans, F. Smolders, A. H. Lombarts en W. Ei bers. De heer C. van Haren, v.m. Baard wijk, doet de mededeeling, dat er daar ernstige grieven zijn tegen bestuur en organisatie, zóó zelfs, dat in Baardwijk een comité reeds overwoog zich van de Kiesver. te Waalwijk af te scheiden en een eigen' vereeniging te stichten. Zij hebben echter aan deze overwegin gen nog niet heelemaal toegegeven en besloten eerst nog eens andere midde len te beproeven welke er toe zouden kunnen leiden om die grieven en bezwa ren uit den weg te ruimen. Voorzitter: U stelt mij hier voor een wel wat moeilijk geval, liet Bestuur heeft de agenda vastgesteld en deze zullen we eerst moeten afwerken, dan kunnen we verder praten Van Haren: We meenen dat onze me- Jeclcelingen 't verstrekkendst zijn, dus hot eerst in behandeling zouden kun nen komen. Voorzitter: D'r-is aan deze vergade ring veertien dagen tevoren de noodi- ge publiciteit gegeven. Dan had U zich tot het Bestuur moeten wenden om Uw punten op de agenda te zien gebracht. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter. De heeren Witlox en Kooien fungeer den als stemopnemers. Bij de eerste stemming werden uitge bracht: W. Eibers 29, M. v. Loon 16, Broos 7. Hoffmans 7, Smolders 6, Loeff 4, v. d. Gekl 2 en voorts nog 10 blanco en 2 ongeldig. voor het werk van Mr. Loeff, maar ik meen toch, dat het in 't algemeen be lang van onze gemeente is, dat een Waalwijks burger lid wordt van de Prov. Staten. Ik hoop, dat er stemmen zullen opgaan om hier een candidaat te stellen. Nogmaals, me dunkt dat Waal wijk als voornaamste industrieplaats uit het district Heusden, toch wel een vertegenwoordiger mag hebben. (Applaus). Voorzitter: Ik stem volkomen met U in, maar voor het Bestuur is het uiterst moeilijk, om in een openbare vergadering met voorstellen in die rich ting te komen. We zullen eerst stem-* men uit de vergadering moeten hooren om deze later in intiemen kring nader te bespreken. De heer Jan van Iersel wil gaarne liet gesprokene van pastoor van Riel en den voorzitter onderschrijven. Zeer juist merkte pastoor van Riel op. dat deze gemeente eenige preferentie heeft om een Waalwijks burger als lid der Prov. Staten te zien aangewezen. Wan neer ik, zegt spr., de tintelende rede overweeg, verleden jaar door onzen Burgemeester bij de opening der groo te tentoonstelling gehouden, dan kan het niet anders, of wij moeten tot de overtuiging komen dat hij is de aange wezen man, om onze plaats en haar industrie waardig te vertegenwoordi gen, "omdat hij voelt voor z'n plaats, streek en deszelfs industrie en moeten wij het als een eer beschouwen onzen Burgemeester als candidaat te stellen voor de Prov. Staten. (Applaus). Voorzitter: Het Bestuur is U voor deze woorden zeer dankbaar en zal het zijne doen om de candidatuur op de goede plaats te brengen. Ik vraag nu de vergadering of zij met deze eandidaatstelling kan meegaan. (Algemeene instemming). Op de vraag van den voorzitter, zegt Burgemeester MoonenAls de Kiesver eeniging mij hier candidaat stelt voor de Prov. Staten, aanvaard ik deze can didatuur en zal gaarne en met kracht de belangen behartigen die aan dit mandaat verbonden zijn. (Applaus). Voorzitter: Ik feliciteer U namens de vergadering. De herstemming tusschen de heeren Van Loon en Eibers had tot resultaat: Eibers 39, Van Loon 36, zoodat de heer Eibers met meerderheid van stemmenNl werd benoemd. De heer Eibers dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Ofschoon spr. liever had gezien dat de heer v.Loon in dezen eerlijken strijd had overwon- rnn, wil hij toch wel in 't belang der liefdevol behandelden; een duidelijker zaak de benoeming aanvaarden en Rondvraag. De heer C. v. Haren wenscht thans de reeds door hem aangeroerde kwestie nader te bespreken. Men zal zich de vraag stellen, aldus spr., wat zijn dat toch wel voor luid jes van dat Baardwijksche comité, die zoo vrijpostig voor den, dag durven ko men? Het zijn goede burgers en de inocraten, is hierop spr.'s antwoord. Iedereen beweert wel democraat te zijn, zelfs de befaamde actualisten beel den zich zulks in, doch wat is eigen lijk democratiewanneer is men een goed democraat? Als schooljongen leerde spr. dat „de mocratie" is afgeleid van twee geleer de woorden, „demos" en „cratein" waarvan het eerste „volk" en het ande re „regeering" beteekent. „Volksregee ring" is dus de vertaling. Het woord „democratie" schijnt ech ter, naar uitlating van anderen, nog voor anderen uitleg vatbaar. We zien immers vele soorten van democraten in de politiek optreden, als socialisti sche-, communistische-, vrijzinnige- 'hristen- en Roomsche-democraten. Met algemeen bekende feiten toont spr. aan, hoe men 't in den boezem van elke partij, over de goede uitvoering van het democratische beginsel on eens is en hoe de partijen elkander verwijten de democratie-idee te ver- waarloozen. In de eigen, in de katho lieke partij, is het immers al niet an ders. En toch wordt ons herhaaldelijk voorgehouden en 'is onze partij ook de democratische partij bij uitnemendheid. Door alle eeuwen heen heeft ons ge loof dit beginsel gehuldigd. Was het in de eerste eeuwen niet iets ongehoords dat machtige Patriciërs hun slaven hoopt zoo goed als 'tkan in het belang der Vereen, werkzaam te zullen zijn. (Applaus). Vervolgens stelt de heer Elbcfrs voor den heer Klijberg te benoemen tot eere voorzitter der vereeniging. (Applaus). Candidaat Provinciale Staten. De voorzitter zegt, dat de eandidaat stelling op verschillende manieren kan geschieden, b.v. in deze vergadering of na al loop; een candidaatlijst met één candidaat moet dan minstens van tien kiesgerechtigde handteekeningen zijn voorzien; indien er op 1 lijst meer dan één candidaat voorkomt, moet deze minstens door vijf en twintig kiezers worden gesteund. De lijsten moeten vóór 10 Januari e.k. zijn ingeleverd. Pastoor van Riel vraagt hoeveel can- didaten gesteld kunnen worden. Als al le katholieken goed opkomen, is er veel V as om drie zetels te krijgen, zooals dat vroeger is geweest. Voorzitter: Het Hoofdbestuur heeft in deze reeds aanwijzingen gedaan. Po. Pven liet vermoedelijk aantal gekozenen mogen nog twee candid aten gesteld worden., Pastoor van Riel: Het is mij niet te doen om hier een candidaat naar voren Itabrengen maar ik zou er toch wel even U'f over willen zeggen. Den heer Klij- ïi^g hebben we voor ons helaas, als woner onzer gemeente en daardoor ook als lid der Prov. Staten verloren. Maar me dunkt dat de Langstraat en ook de hoofdplaats daarvan toch wel eenige aspiraties mag hebben óm een candidaat te zien aangewezen voor de Prov. Staten. M.i. moeten we alles in het werk stellen om een lid in dit col-, lege te krijgen, iemand die ons district behoorlijk kan vertegenwoordigen. We hebben natuurlijk alle waardeering bewijs van democratie kan men niet verlangen. Ware democratie is naar spr.'s uit eenzetting liefde tot den naaste, een dienaar zijn van de goede zaak des volks, ook in de Kiesverecnigingen, die men de levensorganen van ons parle mentaire stelsel kan noemen. Helaas moet worden geconstateerd dat ook in onze Staatspartij dit heer lijke beginsel niet steeds wordt doorge voerd. Met enkele voorbeelden toonde spr. aan hoe vaak het streven om de eerste viool te mogen spelen voorzit, de begeerte naar een zeteltje, speciaal wees spr. daarbij op het gedoe van de heeren Arts en de Michaëlisten. Hoe weinig zijn hun daden later in over eenstemming met hetgeen waarmede ze in den verkiezingsstrijd zoo schermden. Spr. wijst dan op het opvallende feit, dat de kringbesturen der R.K. Kies verenigingen zoowat uitsluitend zijn samengesteld uit raadsleden en leden \an Prov. Staten en ook de bestuur- deren der plaatselijke kiesverenigin gen zijn meest raadsleden of personen die het spoedig hopen te worden. Toi welke ongewenschte toestanden dit aanleiding geeft, toont spr. met ver schillende feiten uit onze plaats aan. Is de vroegere kiesvereeniging niet om zeep gegaan door een ouderlingen twist tusschen bestuursleden over een wet houdersbenoeming? Ook in andere gemeenten zien we1 als oorzaak van den ondergang der kies vereniging het feit, dat de bestuurs leden zelf belanghebbenden zijn bij de verkiezingen. Een en ander is voor spr. aanleiding geweest.om het voorstel te doen, dat bestuursleden niet meer ver kiesbaar zijn voor den raad, Prov. Sta ten of Tiecede Kamer. Spr. heeft nog een ander voorstel, dat hij als volgt toelicht: Toen Baardwijk nog een eigen kies vereeniging had, werden de vergaderin gen trouw bezocht, doch sinds de ver eeniging is die belangstelling danig verzwakt, wat in het bedanken van vele leden wel tot uiting zal zijn gekomen. Om in dezen zeer te betreuren, doch wel eenigszins te begrijpen toestand verandering te brengen, doet spr. het voorstel tot oprichting van parochicele propaganda clubs, die het recht hebben afzonderlijk te vergaderen, alles ander leiding en in contact met het bestuur. Dan komt spr. aan zijn derde en laatste voorstel, dat beoogt in v.m. Baardwijk de grieven weg te nemen die men er had tegen de Kiesvereeni ging, die niet gezorgd had dat-men daar een behoorlijke vertegenwoordi ging in den raad kreeg. Men zal zeggen, dat men, nu de ver eeniging van gemeenten is tot stand gekomen, niet meer over die oude gren zen moet praten. Zeker, het feit ligt er, en niemand zal willen beweren dat Baardwijk zich niet loyaal aan het nieuwe bestuur heeft overgegeven. Doch het. blijft een feit, dat deze vereeniging niet con ainore is geschied. Men moest niet zoo gemakkelijk in toestanden die door een historie van eeuwen het bur gerrecht hebben verkregen, met een handomdraai verandering gaan bren gen. Er gaan dan ook tegen al dat ge- annexeer den laatsten tijd veel stem men op. Maar nu er de vereeniging toch een maal is, is toch het minste wat men verlangen mag een behoorlijke verte genwoordiging in den raad. Men kan niet toelaten dat dit als thans louter van het toeval afhangt. Daarom is spr.'s derde voorstel: Bij een gemeenteraadsverkiezing komt elke parochie uit met een afzonderlijke lijst, ook wederom onder leiding en controle van één en dezelfde kiesver eeniging. Hiermede heeft spr. de grieven en w enschen van de oud-Baardwijkers ver tolkt. Men zal hem tegenwerpen dat er al- lijd ontevredenen zullen blijven. Toch mag men volgens spr. aan deze onte vredenen wel eens wat meer aandacht schenken. Wat een afval van de R.K. partij ook in ons Zuiden is hiervan het gevolg. Men moel^ ook aan grieven een gewillig oor leenen en waar het ver trouwen geschokt is, dit trachten te herstellen. Spr. verwacht op zijn voorstellen na tuurlijk critiek, doch zou die liefst eens hooren van diegenen die niet aan poli tiek doen. Laat men zich toch niet weerhouden door een zekeren schroom, door de bewering dat „de politiek al- lijd vuil is", of door de overweging dat „spreken zilver en zwijgen goud is." Dat gaat hier niet op; doch laat U lie ver leiden door de oude leuze: „Een goed woord vindt altijd een goede plaats." Een hartelijk applaus beloonde spre ker voor z'n goed verzorgde en interes sante speech. De voorzitter zegt dat het door den lieer v. H. naar voren gebrachte in het Bestuur zal worden besproken en dan met het comité zal worden gesproken. De heer Schouten merkt op dat liet meermalen groote moeilijkheden heeft meegebracht, als een Bestuurslid van een Kies vereen, ook lid van den Raad is. Spr. kan uit ondervinding spreken. De heer van Iersel, v.m. Baardwijk, zegt indertijd geprobeerd te hebben om in Baardwijk een eigen Kiesvereeni ging te krijgen. Als er tegen de volgen de gemeenteraadsverkiezing geen, ande re regeling is, loopt 't weer mis en zal Baardwijk weer met een wilde lijst uit komen. Spr. sluit zich overigens geheel bij van Haren aan. dat dit dan spoedig door en met de propagandaelubs te bereiken is. oorzitter. We zullen binnenkort het reglement herzien, het gesprokene overwegen en met Baardwijk in over leg treden en ook de kwestie der. pro pagandaelubs regelen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. R. K. DIOCESANEN GYMNASTIEK- BOND. V ij vermeldden onlangs de oprich ting van een kring „Langstraat" van R. IC. Gymnastiekvereenigingen, waar toe de beide gymnastiekvereenigingen uit onze gemeente en die uit Kaatsheu vel, Drunen en Vucht toetraden. Als een der hoofdmotieven voor de oprichting van dezen kring gold het feit dat er te weinig samenwerking be stond, doordat de bestaande R. K. Dioc. Gymnastiekbond haast geen teekenen van leven meer gaf. Een gevolg van de verkregen samen werking is dan ook geweest, dat een deputatie uit den kring bij Z.D.H. den Bisschop op audiëntie ging en hem onder aanvoering van de grieven, die men tegen het huidige slappe hoofdbe stuur had, verzocht, eene algemeene vergadering van den Bond bijeen te doen roepen, om maatregelen te kun nen beramen om een krachtiger Bonds- leven te verkrijgen. Deze audiëntie heeft blijkbaar een goede uitwerking gehad, want tegen Zondag j.l. was er door den voorzitter van den Bond, den H.E.Gestr, heer J. van Rijzewijk, lid der 2e Kamer te Til burg, op verzoek van Z.D.H. eene alge meene vergadering uitgeschreven. Zooals te verwachten was waren de afgevaardigden der aangesloten ver- eenigingen in flinken getale in Hotel Noord-Brabant te 's Bosch bijeengeko men, en stond het te voorzien dat er legio grieven tegen het hoofdbestuur, voornamelijk tegenover den secretaris en den voorzitter zouden worden ge uit. stuurslid ontslagen en in zijn plaats de heer Trommelen uit Vucht als zoo danig benoemd.. Over de overige be stuursleden werd geen stemming meer verlangd. Verschillende huishoudelijke zaken, vooral finantieele aangelegenheden werden nog afgehandeld. De besprekin gen hadden een geanimeerd verloop; door inspecteur Nijsten en kapelaan Hendrikx, geestelijk adviseur, werd nog het woord gevoerd en met de beste ver wachtingen voor een bloeiend bondsle- ven gingen de afgevaardigden tenslotte uiteen. VERGADERING DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR is IEDEREN VRIJDAG van 10 uur voorm. lot en met 4'/2 uur 'snam. te consulteeren in Do lieer Verhuist spreekt nog over t aanal candidaten. De lieer van den Hoven, v.m. Baard wijk, zegt ten volle de woorden van den heer van Haren te onderschrijven. En waar de voorzitter de kwestie niet graag bij den naam noemt, zal hij het doen. De wijze van stemmen, speciaal van de St. Antoniusparochie, is de WL schuld dat er aan de bestuurstafel der I uit Tilburg, wiens heengaan en royee- uesv ereeniging leden zitten, die al-1 ving als bestuurslid door allen ge leen door voorkeurstemmen in den raad wenscht werd, als nieuwe candidaat zijn gekozen, waardoor Baardwijk's voor deze functieden heer Trommelen, candidaten verloren gingen. Hij hoopt secretaris van „P. H." uit Vucht, oud- ui I belang der zaak dat dit voor een inwoner van Waalwijken oud-secr. der volgende verkiezing voorkomen kan en W.G.V. z.il w orden, anders loopt het geheel mis. Met luid applaus gaf de vergadering (Applaus), zijn instemming hiermede te kennen. Voorzitter: Zooals de heer v. Haren De voorzitter, de diverse sprekers be leed s heeft doen uitkomen, is het Be- antwoordend, stemt allereerst in met slnur bezig met de wijziging van het het plan nopens het orgaan en zal vol- reglement. Overigens zal men gaarne gens de gegeven aanwijzingen handelen, overleg plegen. Maar dat Baardwijk De candidatuur van den heer Tromme- niel goed vertegenwoordigd is in den len als secretaris, is hem zeer svmpa- gem. raad, ligt niet aan het Bestuur, thiek. In elk geval, is tvoor mij, die on- voorbereid voor deze kwestie sta, moei lijk hierop verder in te gaan, maar in t bestuur zal er "direct werk van <*e- Echter wist de heer van Rijzewijk als een handig diplomaat alle critiekvoer- ders den pas af te snijden door in zijn openingsrede ronduit de schuld van het slecht functioneeren van den Bond op rekening van zichzelf en van den secretaris te brengen, daarbij de om standigheden schilderend die zijn te kortkomingen verminderden en die de hoofdschuld op den secretaris wierpen. Verschillende afgevaardigden voer den daarop het woord; wij zullen hier echter slechts beknopt het door de af gevaardigden uit onzen kring naar vo ren gebrachte weergeven. De heer Jac. van Mierlo, voorzitter van „K. Kr." alhier, betoogde ten duidelijkste hoe het gemis van een or gaan een goed functioneeren van den Voorzitter deelt vervolgens nog mede, Rnn,i i Ti- dat ,iet resultant van de door de Kamer maakt worden. Na nog eenige op- en aanmerkingen van geringen aard, wijst de heer Smol ders op het luttel aantal aanwezigen vanavond, terwijl er toch vele hon derden leden zijn. De tijd die nu nog rest voor de verkiezing, zag spr. gaarne aangewend voor een krachtige propa ganda, opdat er zooveel mogelijk kie zers worden gewonnen. Pastoor tan Riel: Wat de heer Smol ders daar zegt is van zeer groot belang, eveneens wat de heer van Haren inzake propagandaelubs naar voren bracht. Ik geloof dat er dan straks ook niets on aangenaams te hooren zal zijn. Door on derlinge voeling komt men ook tot over eenstemming. Het ware te betreuren indien er hier vier Kjesvereenigingen zouden bestaan. We moeten een heer lijke eenheid zien te verkrijgen. Ik hoop Inzake het aftreden van het geheele bestuur houdt spr. een schitterend be toog, waarin hij die, wat de andere be stuursleden betreft sterk ontraadt, doch opzichtens zijn persoon de verga dering volle vrijheid laat, bij voorbaat verzekerend dat een, eventueele afstem ming hem niet grieven zal. Zijn woorden missen hun uitwerking niet, want zoowel de heer v. Laarschot als de lieer Schambergen wenschen hun voorstel wat het aftreden van het ge heele bestuur betreft in te trekken, ter wijl ook de heer L. van Drunen, alhier, in overweging geeft, om daar thans van af te zien en daarover desnoods in de volgende algemeene vergadering in Ja nuari a.s. beter voorbereid van gedach ten te wisselen. Hierna wordt met overgroote meer- I lf<!? )be9luit ™rdt senomen ten aan- x, Vs I zien van het verzoek der Kamer te 's Her dei heul van stemmen de huidige secr., de heer Smulders uit Tilburg,' als be- VERSTER CO A.s. Donderdag wordt in de R. K. Werkliedenvereniging de tweede cursus-avond gegeven, door kapelaan Bijnen, oud-adviseur, over „Uit 'tLand der verwoesting, slagvelden van Reims en Verdun." Niet alleen om 't interessante onder- werp, maar zeker om den spreker, den algemeen gewaardeerden oud-adviseur en kapelaan onzer parochie, zal liet ze ker overvol zijn. De N.V. „van den Berg's Fabrie ken" te Rotterdam, heeft voor 1927 een kalender uitgegeven, waarop een vier tal mooie reproductie's van den schil der H «J. Ansingh voorkomen, voor stellende de jaargetijden. In de Verlengde Putsteeg zijn twee boompjes, behoorende bij de beplanting aldaar, baldadig vernield. De politie stelt een onderzoek in. Woensdag werd door de gemeente politie bekeurd zekere M. T. uit Wijk, wegens liet vervoeren van 15 mollen- huidjes, die in beslag werden genomen, en proces-verbaal opgemaakt. Inlijving bij de zeemacht. Het Bureau voor Militaire zaken deelt ons het volgende mede De Minister van Marine heeft de in lijving der eerste ploeg, voor wat be treft de dienstplichtigen van de lich ting 1927, toegewezen aan de Zeemacht, vastgesteld op 28 Febr—2 Maart 1927. Aanvankelijk was het inlijvingstijdvak bapaald op 1—3 Maart '27. Herhaaldelijk komt het voor, dat looden leidingen in putjes worden ge metseld en in fundeeringen worden ge bouwd. Daar lood wanneer het steeds met vochtige kalkdeelem in aanraking komt, verteerd, ontstaat een waterlek in den grond, wat in den regel eerst wordt ontdekt bij de eerstvolgende me teropneming. Daar de watermeters om de drie maanden worden opgenomen, is er veelal een flink kwantum verloren gegaan, zoo ook nu weer een kwantum van 361 M3 water in een tijdverloop van 16 dagen. De Commissie overweegt ernstig om in dergelijke gevallen geen restitutie meer te verleenen, daar ieder die bouwt of verbouwt toch behoorlijk voor zijn waterleiding moet zorg dra gen. Het waterleidingbedrijf staat ten allen tijde gratis met inlichtingen ten dienste, bij nieuwe aansluitingen of uitbreiding van bestaande waterlei dingen. VAKSCHOOL TE PIRMASENS. Omtrent de Vakschool te Pirmasens die 1 April 1927 geopend zal worden, lezen we nog, dat de behoefte aan goe de meesterknechts, modelleurs e.a., een vakschool noodzakelijk maakte. Voor de arbeiders zelf zullen avondcursussen worden opgericht. Er zullen twee afdeelingen gesticht worden, n.l. een boven- en tien onder- mmstens 3 jaar practisch in een be drijf werkzaam geweest zijn, zullen worden toegelaten. Dus zij moeten minstens 18 jaar zijn, kooplieden 21 jaar. De Bond van Duitsche Scbeenfabri- I kanten besloot voor 1927, een subsidie te verleenen van 5000 R.M., onder con ger toestand is ingetreden voor de positie ditie dat aan dezen een zetel in 't cu ratorium zou worden ingeruimd en de hoop wordt uitgesproken, dat men lee ring zou trekken uit de vroeger bij de vakschool te Wermelskirchen begane fouten en nu ook wat beters zou berei ken. In het Duitsche Vakblad „Sclioen- fabrikantenzeitung" lezen we een uit voerig. met teekeningen gedocumen teerd artikel, naar aanleiding van een kort geleden bij den uitgever C. C. Pöschel te Stuttgart verschenen boek „Het Schoenbedrijf en zijn productie proces van de hand van, Dr. Heinrich Groll, thans student aan de Rijksvak- No. 96. Zaterdag 4 Dec. 1926. 49e Jrg. Waalwyk, 3 December 1926. VERGADERINK li. K. KIESVER EENIGING. Burgemeester Moonen candidaat Pro vinciale Staten. i M——B—M—WWIHiii.1 DE LANGSTRAAT, gehouden te Waalwijk op 2 December 1926. Van de afdeeling^Grootbedryf zyn afwezig (le Heeren Verheden, Smits, Van der Reydt en Van Loon. van de afdeeling Kleinbedrijf de lieeren Elemans en Rombouts. Voorzitter B. Timmerinans-Verschure, Se cretaris M. A. J. van Liempt. Alvorens met de behandeling van de agen da aan te vangen, gedenkt de Voorzitter het overlijden van den heer van Beurden te Kaatsheuvel. Hij brengt in herinnering, dat de overledene jaren lang Voorzitter was van (le voormalige Kamer van Koophandel te Kaatsheuvel en bij de reorganisatie der Ka mers werd aangewezen als lid der Commissie tot voorbereiding van de Kaïner van Koop handel voor de Langstraat. Door zijn uit nemende bekendheid met de kringen der schoen- en lederindustrie lieeft-hij zich niet alleen zeer verdienstelijk gemaakt voor de samenstelling van het handelsregister, doch is hij een groote steun geweest by de voor bereiding der Kamer in den nieuwen vorm. Gekozen tot lid der gereorganiseerde Kamer voor de Langstraat, werd hy gedurende eenige jaren gekozen tot ondervoorzitter voor de afdeeling Grootbedrüf en vond voor al de schoen -en ledernyverheid in hem een pleitbezorger, waar het de belangen dier beide takken van industrie betrof. Den laatsten tyd belette hem een geschokte ge zondheid actief deel te nemen aan het werk der Kamer. Zyn nagedachtenis eal by de Kamer steeds in eere biyven. Resloten wordt het inemoriam ter kennis te brengen van de door den overledene nage laten betrekkingen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de uitvoering die aan de besluiten van de vorig® vergadering z.yn ge geven; de voornaamste der verzonden stuk- ken zyn aan de leden in afschrift medege deeld. Met voldoening maakt hy melding van het besluit der regeering tot woder-instel- ling der commissie van advies voor de Ryks- school voor Leerlooiers en Schoenmakers en het daaraan verbonden proefstation ten bate der Lederny verheid, waarvoor de Kamer reeds eenige jaren heeft geyverd. Verschillende leden geven hunne verwon dering te kennen, dat in de vakbladen en in de vakkringen reeds wordt gesproken over de bezetting der zetels in die commissie, ter wijl aan de Kamer met Intrekking tot de benoeming der leden niets is medegedeeld of gevraagd. Dit verwondert deze leden te meer omdat het Ryksinstituut is gevestigd in de gemeente waar de Kamer zetelt en deze* is ingesteld voor een district waar de schoen en lederny verheid op zoo byzoiulere wyze domineert. Besloten wordt de aandacht van de Regeering hierop te vestigen. J maakte. II IJ wees op j in, het begin van dit jaar gehouden enquete de groote waarde van een orgaan uit j ten aanzien van de wenscheiykheidv eener het oogpunt van propaganda, van voor- meer rationeele verdeeling van den werk- lichting, in technische aangelegenheden, i ?e schoenindustrie, verband houdende i met het verloop der productie by de seizoens- a bektndluid te „even aan genomen wisselingen, heeft kunnen bespreken met den besluiten in den Bond en in de Zuster- Hoofdinspecteur van den Arbeid te Breda vereenigingen, enz. Spr. zette verder en dit in verband met aanstaande ambteiyke uiteen, hoe de finantieele en technische Rejachtenwisselingen over deze aangelegen moeilijkheden die er aan verbonden '^y de behandeling der ingekomen stukken schenen, gemakkelijk waren te onder- deelt de Voorzitter l>y de aanvrage van een vangen. j uitgeversfirma tot het verstrekken van ge- De vergadering betuigde zijn groote govc.nV'oor <le„ samenstelling van een eco- inrrpiimnmihriwl mnt ah- ^i„„ I nonMSCh»geografische kaart voor Nederland gtn nheid met dit plan. mede, dat liet in de bedoeling ligt aan het lie heer van Laarschot uit Vucht, jaarverslag der Kamer voor 1926 toe te voe- liet uitkomen hoe men onder de gege- gen een dergeiyke kaart voor dit district, ven omstandigheden een collectief af- 1 0p verzoek dor Bredasche Kamer wordt treden van het geheele bestuur had ver- m'haes'e beh,'s(I aan hare nota wacht. De vergadering zou zich dan wel uitspreken, welke hoofdbestuurs leden zij nog aan de bestuurstafel wenschte te zien. De heer Schambergen, voorzitter der W.G.V. alhier, stemde met den vorigen spreker in en stelde verder in de plaats van den secretaris, den heer Smulders (le middelen ter bevordering van de ontwik keling van Westeiyk Noord-Brabant. Het door het Bureau der Kamer aan den Minister van Arbeid gezonden adres inzake wyziging van het Duitsche invoertarief voor 1 ooiextract wordt gesanctioneerd, eveneens het advies, uitgebracht aan het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de rangschikking van de looistoffen in de sta tistiek, van in- en uitvoer. Besproken wordt de correspondentie ge voerd inzake de voorgenomen opheffing van den spoorweg Lage-ZwahiweMoerdyk en wordt besloten af te wachten het antwoord van den Minister van Waterstaat op de vraag welk standpunt zal worden ingenomen nu belanghebbenden zich bereid hebben ver klaard in het exploitatietekort by te dragen. Op het desbetreffende verzoek van het Comité vanActie tot bestriding van den ver koop met. cadeaux. wordt besloten de kamer te doen vertegenwoordigen op een vergade ring die zal worden belegd, om te komen tot het vormen van een speciale commissie uit de Kamers van Koophandel. Het verzoek van de te Waahvyk gevestig- de R- K. Middenstandsvereeniging om een subsidie van 250.in de kosten van het tot stand brengen en in stand houden van een autobusdienst Dussen—Meeuwen—Babi- ge- togen bosch, gericht tot den Minister van Ar beid. Handel en Nyverheid om ter besparing van kosten toe te staan, dat voor 1927 sup- pletolre kiezersiysten worden opgemaakt Bericht van goedkeuring der begrooting 1927 en eenige andere stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Inzake de verbetering van den weg Tll- burgWaalwyk wordt besloten aan te drin gen op voortzetting van de verbeterüigswer- ken. Op voorstel van de Heeren De Haan en Roza wordt besloten by de Gedeputeerde Staten aan te dringen op het treffen van maatregelen die noodig zyn om te verkrygen dat de erbarmeiyke toestand, waarin de weg van Herpt naar Haarsteeg verkeert verbeterd te krygen. De heer Verscliuuren bepleit wyziging in de openstellingsuren van het telefoonkantoor te Loonopzand en wordt besloten te verzoe ken de gevraagde wyziging in te voeren. Op voorstel van het Bureau der Kamer wordt besloten tot ambtshalve doorhaling van enkele inschryvingen in het Handels register. De vergadering wordt daarna gesloten. Heden werden by een 70-tal behoeftige gezinnen pakjes thuis bezorgd, bevattende de verrassingen door weldoeners in geld en in natura geschonken by den rondgang van St. Nicolaas 1.1. Zaterdag georganiseerd door Waalwyks Belang. Ontegenzeggeiyk zal dit voor velen een biyde verrassing zyn en een woord van dank mag gebracht aan de schenkers en aan de dames van W. B., die dagen besteed hebben om het geschonkene te sorteeren en tot pas sende pakjes saam te voegen en die te zen den aan de adressen door de liefdadigheids instellingen verschaft. 1 oen te circa II uur, Vrydagmorgen, de heer Jansen, notaris alhier, met zyn span netje door Drunen reed in de richting Nieuwkuyk, kwam van de tegenovergestelde richting een vrachtauto in volle vaart aan- rydetf, die links van den weg reed. Inplaats van te probeeren om op den weg te komen en zoodoende in de goede richting uit te wyken, bleef de auto de verkeerde richting houden, zoodat een aanryding niet kon uit- biy'ven. Het paard werden de voorpooten verbryzeld, waarna de auto tegen een elec- trische paal opreed. Had deze de auto niet in zyn vaart gestuit, dan zou het ongeluk nog veel ernstiger zyn geweest. Hel paardje moest direct worden afge maakt. De auto werd zwaar beschadigd. I)e lieer Jansen en de autobestuurder bleven ongedeerd, terwyi ook het rytuigje niet be schadigd werd. Vermoedeiyk is een defect aan de stuur inrichting de oorzaak dat de auto niet naar de andere zyde van den weg reed. De politie heeft de zaak in onderzoek. loniënbroekEethenG endorenD rongeion —Waalwyk, wordt afgewezen terwille van *n it j- de aan een inwilliging verbonden consequen- w^i k-afdeeling. Alleen leerlingen, die ties met betrekking tot de vele in 't district der Kamer geëxploiteerde autobusdiensten. Andermaal wordt in behandeling genomen het verzoek der Tilburgsche Kamer om adhaësie te betuigen aan haar adres inzake bestryding van valuta-concurrentie. De ver gadering is van oordeel, dat geen aanleiding besfaar liet ln de vorige vergadering ingeno men standpunt te herzien en te minder nu in valuta-verhoudingen een zooveel gunsti- dor .ondernemingen voor welke de door de Tilburgsche Kamer gevraagde regeling wordt bedoeld.. Aan het verzoek van eenige ingeschrevenen in het Handelsregister, om te bevorderen, dat een brievenbus (bybus) wordt geplaatst in de nabyheid van de haven, wordt gevolg ge geven. Besloten wordt adhaësie te betuigen aan het adres der Kamer te Heerlen, wanrby wordt bepleit het invoeren van een reductie op vncantiekaarten voor kinderen, op de zelfde wyze als die reductie wordt gegeven op (le gewone plaatskaarten voor kinderen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9