Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen P T Co, van I h G. VAN HAARLEM Jr. Accountant Belasting-Adviseur Hotel P. Verwiel - Waalwijk. FEUILLETON NUMMER 97. WOENSDAG 8 DECEMBER 1926. 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 2 Dec. 1926 des namiddags 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders, burgemeester. Bij de opening door den Voorzitter is afwezig de heer F. Herman. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. Ingekomen is slechts één stuk en wel het verslag van den Keuringsdienst over de maanden Juli, Augustus en September 1926 De Voorzitter zegt dat dit rapport voor heeren raadsleden eenigen tijd ter inzage wordt gelegd. 2. Vaststelling begrooting en reke ning. De Commissie, bestaande uit de heeren J. van Balkom en L. van Drunen, belast met het onderzoek der begrooting en rekening, brengt het volgende rapport uit: De in jle Raadsvergadering van 16 November 1926 door Uw voorzitter aangewezen Commissie uit uw' middën voor het onderzoek der rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1925, heeft in hare voltallige vergadering van 25 Novem ber 1926 de gemelde rekening met de daarbij overgelegde stukken onder zocht. Dat onderzoek en de daarbij ge houden bespreking geeft haar aanlei ding het volgende te doen opmerken De inzending dezer rekening door den gemeente-ontvanger is veel. te laat geschied. Op het tijdstip dier inzending was, reeds de door Ged. Staten dezer provincie gestelde termijn voor het inzenden der rekening aan hun Colle ge verstreken. Deze wijze van handelen door den gemeente-ontvanger acht de Commissie niet bevorderlijk aan een nauwkeurig onderzoek en een nauwge zette behandeling, hetgeen toch voor een zoo belangrijke aangelegenheid OF moet worden geëischt. Ook kreeg Uwe Commissie den in druk dat de gemelde rekening eenigs- zins gehaast, althans niet steeds met de gewenschte nauwkeurigheid dooi den gemeente-ontvanger is opgemaakt. Zoo trok het hare, aandacht, dat onder volgn. 10 G. D. het bedrag van het pre sentiegeld van den Raad niet op een der exemplaren van de rekening stond vermeld. Bij volgn. 112 G. D. stemmen de in de beide exemplaren der rekening vermelde bedragen van ontvangst niet overeen. Onder volgn. 138 en 139 G. D. zijn de inkomsten niet afzonderlijk ver meld. Met betrekking tot de opbrengst van de gemeente-inkomstenbelasting en van de opcenten der Rijksbelastingen, kan uwe Commissie slechts constatee- ren, dat het ter zake verantwoorde be drag overeenstemt met hetgeen deswe ge door het Rijk is uitgekeerd, maar niet of dit bedrag ook werkelijk over eenstemt met hetgeen waarop de ge meente ter zake recht heeft. Het is uwe Commissie verder niet duidelijk, waarom onder volgn. 67 G. D. in uitgaaf 2,50 minder wordt ver antwoord, dan onder volgn. 65 in ont vangst. Heeft alzoo het onderzoek bij uwe Commissie met betrekking tot de in zending en opmaking der rekening een minder gunstigen indruk gewekt, an derzijds werd door haar met algemeene instemming geconstateerd, dat de fi nanciën dezer gemeente door burge meester en wethouders niet veel zorg zijn beheerd en op diverse posten van uitgaaf niet onbelangrijke bezuinigin gen werden toegepast, waardoor thans eène behoorlijke verhouding tusschen inkomsten en uitgaven is verkregen. Uwe Commissie adviseert daarom, de rekening van ontvangsten'en uitga ven dezer gemeente over 1925, met dankzegging aan burgemeester en wet houders voor het ter zake gevoerd be heer, voorloopig vast te stellen voor wat den gewonen- en den kapitaal- dienst betreft, overeenkomstig liet door gemeld College aangeboden ont werp-besluit. De Voorzitter ticüt thans eenige cijfers uit de rekening mede. Gewonen dienst. Ontvangsten f105591.05 Uitgaven f 97.139.95'/2 Batig slot f 8451.09'/* Kapitaal dienst. Ontvangsten f 43.040.01 Uitgaven f 40.747.39'/3 Batig slot f 2292.61 '/2 Voorzitter. Met betrekking op de aanmerkingen in het rapport hebben B en W. nog dit mede te deelen dat de inzending der rekening zoo laat is, vindt zijn oorzaak hierin, dat door Ged. Staten de rekening van 1924 ook pas aan het einde van het jaar werd vastgesteld. Inzake belasiingen hebben B en W ook nog na deze gegevens gevraagd, doch de Inkomsten kunnen nog niet precies worden opgegeven. Wat Uwe opmerking bij volgno. 67 betreft, zij medegedeeld, dat, aange zien de verschuldigde rente f2.50 te laat zou binnen komen, de gemeente dit bedrag heeft gestort. Later werd dit echter weer aan ons terugbetaald. Verder brengen B. en W. dank aan de Commissie voor het uitgebrachte rapport. Begrooting 1927. Deze begrooting heeft de volgende eindcijfers Gewonen dienst. Ontvangsten f 87 922.04 Uitgaven 1 f 87.922.04 Batig slot Nihil is IEDEREN VRIJDAG van 10 uur voorm. tot en met 4'/a uur 's nam. te consulteeren in De Kapitaal Dienst geeft aan in ontvangsten en uitgaven f13,000. Met betrekking tot deze begrooting heelt de Commissie het volgende rapport ingediend De begrooting van inkomsten en uit gaven dezer gemeente voor het dienst jaar 1927 met de daarbij overgelegde bescheiden, werd, zooals zij door bur gemeester en wethouders in de raads vergadering van 16 November j.l. is aangeboden, door uwe Commissie in bare voltallige vergadering van 25 No vember 1926 onderzocht. Als gevolg van dat onderzoek meent uwe Com missie bet volgende te moeten doen opmerken: De aanbieding der gemeente-begroo ting behoort vroeger te geschieden. Waar echter bij het opmaken der be grooting de cijfers der rekening over het laatst afgeloopen jaar bekend die nen te zijn, meent de commissie in de zen te moeten verwijzen naar hetgeen ten aanzien van het inzenden der ge meente-rekening over 1925 door haar is opgemerkt. Met betrekking tot de aanvragen om subsidie voor de R. K. Militaire Ver- eeniging te Venlo en de Politie Vak school „St. Michaël" te 's-Hertogpn- bosch, waarvoor geen bedragen op deze begrooting zijn uitgetrokken en thans door den Raad dient te worden beslist, geeft uwe Commissie in overweging afwijzend te beslissen. Gezien de erva ringen van de laatste ^jaren is uwe Commissie van oordeel, dat aan elders gevestigde ondernemingen en instellin gen, die nagenoeg geheel, buiten de plaatselijke controle staan, slechts in onvermijdelijke gevallen subsidie door deze gemeente behoort te worden ver leend. Onder volgnummer 71 is de op brengst v. d. heffingsrechten lijkwagen 50,hooger geraamd dan in vorige jaren. Uwe Commissie acht deze ver- hooging door het toenemend gebruik niet voldoende gemotiveerd, waar reeds vroeger in uw 'Raad stemmen zijn opgegaan voor verlaging van het tarief van heffing voor de laagste klas. Uwe Commissie heeft verder de be grooting met overgelegde bijlagen vol komen in orde bevonden en zij brengt gaarne hulde aan burgemeester en wethouders, die, zonder verhooging van belastingen er in geslaagd zijn eene behoorlijk sluitende begrooting voor 1927 aan te bieden. Voorzitter. Met de afwijzing van het verzoek der R K. Militaire Ver- eeniging te Venlo, kunnen B. en W. zich wel vereenigen, echter niet wat betreft de subsidie voor de Pilitie- vakschool „St. Michael" te 's Bosch, aangezien deze het vorig jaar ook een subsidie heeft ontvangen. De opbrengst van de heffing „rech ten lijkwagen" raamden wij dit jaar met t S0 hooger, aan de hand van de inkomsten van het vorige jaar. Men maakt nu meer gebruik van den gemeente-lijkwagen. Middelkoop. Zijn, met het oog op de inkomstenbelasting, de cijfers niet te hoog geraamd. Voorzitter. Dat is natuurlijk heel moeilijk vooruit te zeggen. Maar onze ramingen zijn gebaseerd op de uit komsten van verleden jaar. Ik geloof niet dat wij te hoog zijn gegaan. We zullen er wel mee kunnen uitkomen. Middelkoop 't Kon ook wel eens tegenvallen Voorzitter, 't Kan ook wel meevallen Maar 't blijft natuurlijk een raming. We zullen er echter wel mee uitko men, daar we hebben weten te be- zuinigen. Vervolgens geeft de Voorzitter eenige vergelijkingen in cijfers met het vorige jaar, waaruit blijkt dat de ramingen dezer begrootingen goed zijn over wogen en getoetst. De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Lanptraatscbe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZA T-JD E D A G, Abonnementprfl s per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Ad verten tiön 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentlön moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". 12) Hier en daar staat tegen den muur een zware, eikenhouten bank, door langdurig ge bruik zeer vuil geworden. Onwillekeurig be denkt men, dat op die bank achtereenvolgens "jaren lang alle gevangenen hebben gezeten, alle dieven en moordenaars uit het departe ment der Seine. Toen Prosper er kwam, was die gang zeer vol. De bank was bijna geheel bezet. Naast hem, zoo dicht l>ü, dat hij zich aan hem stootte, zat een in lompen gekleedde man met bedrukt uiterlijk. Voor iedere deur, die tot het vertrek van een strafrechter toegang geeft, stonden fluis terende groepjes personen. Ieder oogenblik kwamen er agenten langs, wier voetstappen op de marmeren tegels weerklonken, en die gevangenen brachten of teruggeleiden. Nu en dan hoorde men een snik boven het gefluister uit en zag men een vrouw, de moe der of zuster van een der gevangenen den zakdoek voor de oogen hóuden. Met korte tusschenpoozen werd een deur geopend of gesloten en hoorde men den deur waarder een naam of een nummer afroepen. Temidden van dit schouwspel en dat ont- eerend gezelschap, in die heete atmosfeer, voelde de kassier dat de krachten hem bega ven, toen een klein oud mannetje, dat op zijn zwarte kleeren de teekenen zijner waar digheid droeg: Prosper Bertomy, riep. De ongelukkige richtte zich plotseling op en zonder zelf te weten hoe, bevond hij zich weldra in de kamer van den rechter van instructie. In het eerst zag hij niets, daar hij uit die donkere gang plotseling in het volle licht kwam, dat door 'tvlak tegenover de deur zijnde venster naar binnen viel. Dit vertrek ziet er, evenals alle kamers op dien gang, zeer, gewoon uit. Men kon denken dat men zich in het een of andere kantoor bevond. Prosper bemerkte van dat alles echter niets. Zijn aandacht was geheel op den rech ter gevestigd en, terwijl hij hem gadesloeg, merkte hij t>ü zichzelf op, dat zijn bewaker hem niet had bedrogen. In lipt gelaat van mijnheer Patrigent,-dat zeer onregelmatig is en door korte roode bakkebaarden, omlijst wordt, staan een paar levendige oogen, de goedheid is er op te le zen, het is innemend en bemoedigend. Neem een stoel, zei hij tot Prosper. Die beleefdheid verwonderde den gevan gene zeer, daar hij verwacht had, met diepe minachting behandeld te worden. Hij be schouwde haar als een goed voorteeken en daardoor werden zijn gedachten helderder. Ondertusschen gaf mijnheer Patrigent een teeken 'aan den' griffier. Wij beginnen, Sigault, zei hij. let op, en zich tot Prosper wendend, vroeg hij Hoe/ heet u? August Prosper Bertomy, mijnheer. Hoe oud zijt gij? Den 5den Mei word ik dertig jaar. Wat i^ uw beroep? Ik ben, dat wil zeggen, ik was kassier bij de bankierszaak van mynheer Audré Fauvel. De rechter raadpleegde even een klein zak boekje, dat naast hem lag. Prosper, die al zijn bewegingen nauwkeurig volgde, kreeg reeds hoop, want hij dacht, dat een man, die zoo weinig tegen hem scheen ingenomen te zijn, hem wel niet gevangen zou houden. Mijnheer Patrigent scheen de gezochte aanteekeningen gevonden te hebben en ver volgde zijn verhoor. Waar woont u? Rue Captal 39, sedert vier jaar. Voor dien tijd woonde ik 7 Boulevard de Batig- nolles. m Waar zjjt u geboren? In Beaucaire, departement du Gard. Hebt gy nog ouders?? Mijn moeder verloor ik voor twee jaar, mijnheer, maar myn^ vader leeft nog. Woont liy in Parijs? Neen, mynheer, hy woont in Beaucaire, evenals myn zuster, die met een der ingeni- euren aan het Canal du Midi getrouwd is. By het beantwoorden dier laatste vragen klonk Prospers stem zeer dof, want al zyn er oogenblikken in ons leven, waarop de ge dachte aan onze familie ons troost en moed geeft, er zyn tevens vreeselyke uren, waarin men wenschte geheel alleen op de wereld te zijn. Mijnheer Patrigént bemerkte dit en no teerde, dat de gevangene zeer ontroerd was, toen hy over zijn familie gesproken had. En wat oefent uw vader voor beroep uit? vervolgde hij. Hij is opzichter der bruggen en staat- wegen geweest, vervolgens beambte bij het Canal du Midi, evenals mijn zwager; nu heeft hij zyn ontslag genomen. Een oogenblik heersclite er diepe stilte. De rechter had zyn stoel zoo gedraaid, dat hy, hoewel het den schyn had, dat hy het hoofd had afgewend, Prosper onafgebroken kon gadeslaan. Nu, zei hy opeens, u wordt beschuldigd van uw chef 350.000 francs ontstolen te heb ben. Gedurende vier en twintig uren had de on gelukkige tyd. gehad, zich met de vreeselyke gedachte van die beschuldiging vertrouwd te maken en toch ontroerde hy. by het ver nemen van die woorden zoodanig, dat hy geen woord kon spreken. Wat hebt u daarop te antwoorden? vroeg de rechter van instructie. Ik zweer u mynheer, dat ik onschul dig ben, ik zweer het. Ik hoop het voor u, zei mynheer Patri gent, en u kunt op my rekenen, dat ik alle krachten aan zal wenden, uw onschuld te helpen bewyzen. Hebt u misschien eenige feiten ter uwer verdediging aan te voeren, kunt u eenige bewyzen geven? Ach, mynheer, wat kan ik zeggeö, daar ik zelf niet begryp, wat er heeft kunnen ge beuren. Ik kan slechts myn geheele levens... De rechter wenkte hem te zwygen. Laat my eens nagaan, zei hy, hoe (le zaken .staan. Onder de omstandigheden, waaronder de diefstal heeft plaats gehad, schynt het, dat er niemand anders verdacht kan worden dan mynheer Fauvel of u, of gelooft gy. dat nog iemand anders verdacht kan worden? Neen, mynheer. U zegt, onschuldig te zyn, dus is myn heer Fauvel de schuldige? Prosper antwoordde niet. Hebt) gy, drong mynheer Patrigent ver der aan, eenigep grond te denken, dat myn heer Fauvel zichzelf bestolen heeft? Hoe on beduidend ook, zeg het my. •En daar de ondervraagde nog steeds zweeg, hernam de rechter: Het schijnt dat u nog tyd noodig hebt na te denken. Luister naar het verslag van uw verhoor, dat myu griffier u zal voorle zen u kunt het dan onderteekenen en men zal u naar de gevangenis terugvoeren. De ongelukkige was vernietigd. De laatste lichtstraal, die in zyn donkere wanhoop viel, verbleekte. Hy hoorde niets van hetgeen Sigault) voor las en zonder er naar te zien teekende hy. Toen hy vertrok, wankelde hy zoo, dat zyn begeleider hem aanried, op hem te steu nen. J Gaat liet niet goed, vroeg de man, kom, mynheer, moed gehouden. MoedProsper had geen moed meer, toen hy weer in zijn cel was, maar tegeiyk met de woede trad ook de haat) in zyn liart. Iiy had zich voorgenomen, dat hy tot den rechter zou spreken, om zich te verdedigen en zyn onschuld te bewyzen, maar men had hem er geen tyd toe gelaten. Hy maakte zich een bitter verwyt, aan een schynbare wel willendheid geloofd te hebben. Hoe bespotteiyk, dacht hy, is dat nu een verhoorNeen, in werkeiykheid is dat geen verhoor, maar eenvoudig een vorm. Door Prosper te laten voorkomen, kwam mynheer Patrigent eenvoudig artikel 93 van het strafwetboek na, waarin staat, dat iede re beschuldigde binnen vier en twintig uur verhoord moet zyn.i Maar in vier en twintig uren, kan geen rechter de grondstoffen voor een onderzoek vereeuigen en zeker niet in zulk een geval, waarby geen tastbaar bewysstuk, geen en- kele aanwijzing te vinden was. Om over liet koppige verzet van een ge vangene, die alles volslagen ontkent, te kun nen zegevieren, heeft, men wapenen noodig en die wapens moest mynheer Patrigent eerst in orde maken. Als Prosper nog eenige oogenblikken lan ger in de gang was gebleven, liad hy den zelfden deurwaarder, die hem geroepen had, weer uit het vertrek van den rechter kun nen zien komen en hem nummer 3 hebben liooren roepen. De getuige nummer 3, die zyn beurt af wachtend, eveneens op de houten hank had plaats genomen, was mynheer André Fau vel. De bankier was niet meer dezelfde man. Met dezelfde mate van welwillende bedoelin- gen, waarmee hy den vorigen dag op zy» kantoor bezield scheen, met dezelfde mate van woede op zy» kassier, trad hy heden by den rechter van instructie binnen. Het na denken, dat gewooniyk met de kalmte ver gevingsgezindheid meebrengt, had hem nu slechts toorn en verlangen naar wraak ge bracht. Nauweiyks kan hy de eerste hy ieder ver hoor onvermydeiyke vragen beantwoorden, of zyn drift sleepte hem mee en hy uitte be schuldigingen en zelfs hevige scheldwoorden tegen Prosper. Mynheer Patrigent moest hem tot kalmte aanmanen, hem er op wyzen, wat hy, hoe groot de schuld van zyn bediende ook was, zichzelf verschuldigd was. Zoo toegevend als de rechter in het eerst met de gevangene was geweest, even oplet tend en voorzichtig werd hy nu. Dat kwam omdat het verhoor van Prosper slechts een vorm was geweest, de bevestiging/'vnn een gepleegde misdaad, nu echter handelde het, om de bykomende feiten en^ de hyzonderhe- den op te sporen en deze in* volgorde te no- teeren, om uit de belangi-ykste daarvan een gevolgtrekking te kunnen maken. Laat ons langs den geregelden weg voortgaan, mynheer, zei hy tot Fauvel, wees zoo goed u voor het oogenblik er toe te be palen, mlfn vragen te beantwoorden. Hebt u ooit aan de eeriykheid van uw kassier ge- twyfeld? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1