Kougevat?i Abdijsiroop Middelkoop. De Rijksinkomsten- en Vermogensbelasting zou toch wel eens kunnen tegenvallen, v. d. Koppel Dat geloof ik niet. Voorzitter. Ik ook niet. 'tZal eerder meevallen omdat wij nu weer kasteel bewoners krijgen. Hierna werd de begrooting zonder over te leggen. Het was met deze dubbele bedoeling, dat wij aan het R. K. Werkliedenver bond verzochten de vage klachten na der te motiveeren. De afgevaardigden van het R. K. Werkliedenverbond zegden toe eenig materiaal aan den Raad van Overleg hoofdelijke stemming vaslgesteld 3. Aanvraag ingevolge art. 17 der Landarbeiderswet In behandeling komt de aanvrage van v. d. Pluijm om f2500 voor aankoop van een plaatsje. B. en W. adviseeren dit verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen goedge vonden. Rondvraag. 0 't Was even een korte gedachten- wisseling over straatverlichting. De Voorzitter deelde o.a mede, dat men dit jaar op de verlichting f 1000 had weten te bezuinigen. De kosten zijn van f2892 teruggebracht op f1700. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering. XIEUWKUTJK. Maandag G December des voomiicl- dags 11 uur kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Edelacktb. heer C. v, d. Broek, Burgemeester. Secretaris: de heer W. v. d. Leede. Afwezig de leden H. Fitters en A. van Halder. Eerstgenoemde wegens ziekte. Eén vacature. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Deze worden ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken valt te vermelden een verzoek van den heer A. van der Lee om ontheffing van de hon denbelasting in de le klasse en hem te doen opnemen in de 2e klasse. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Een verzoek van het plaatselijk mus- scliengilde om een subsidie van 25. tot uitreiking van premies voor ver delging van schadelijk gevogelte. De voorzitter wensclit hieromtrent het gevoelen .van den raad te hooren. Met algemeene stemmen wordt be sloten 25.subsidie te verleenen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot. onttrekken aan den open baren dienst van de openbare lagere school en der onderwijzerswoning, zulks met. ingang van 1 Januari 11)27. Wordt voorkennisgeving aangeno men. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan liet personeel der open bare lagere school met ingang van 1 Januari 1927. Voorzitter. Zoo ge weet is dit in de vorige vergadering reeds ter sprake ge bracht. doch werd toen besloten het zoolang aan te houden tot dat de goed keuring van (led. Staten hiervan was ingekomen. Alhoewel tot op heden dit echter nog niet is gebeurd, stelt spr. toch voor, hiermede niet langer te wachten en het personeel ontslag te verleenen. Zijns inziens kan dit geen bezwaar zijn of moeilijkheden opleve ren. Wordt met algemeene stemmen goed. gekeurd. Xiemand meer het woord verlangen de sluit de voorzitter de vergadering met den Chr. groet. BINNENLAND. HET RAPPORT VAN HET R.K. WERKLIEDENVERBOND. De „R.K. Werkgever" bevat het 'be gin van hel „Verweer der R.K. Werk- geversvereeniging tegen de beschuldi gingen van het R.K. Werkliedenver bond",. Het wordt als volgt ingeleid: „Toen in den Raad van Overleg de telkens in de arbeiderspers geuite be wering, als zouden bij de Katholieke werkgevers over het algemeen slech tere afbeidstoestandert heerschen dan bij niet-katholieke, ter sprake kwam, werd van de zijde der werkgevers te gen deze aantijging geprotesteerd. Aan dit protest werd het verzoek ge koppeld, om de zeer algemeen gehou den klacht nader te preciseeren, opdat naar aanleiding van het ingekomen materiaal zou kunnen" worden nage gaan, in hoeverre de klachten juist waren en wat daartegen zou zijn le doen. Ons bestuur is zich ten zeerste be wust, dat de Katholieke naam, dien onze organisatie draagt zware ver plichtingen oplegt, dan dat geduld zou kunnen worden, dat werkelijk gefun deerde beschuldigingen van ontrouw, onrechtvaardigheid en gebrek aan lief de in onze Katholieke organisatie be scherming zouden kunnen vinden. Ons recht om onware en minder juiste aanklachten te weerleggen, zou ge paard moeten gaan met den plicht on voorwaardelijk te veroordeelen alles, wat tegen de Katholieke beginselen mocht zijn geschied. De te svolgen procedure was deze, dat het verzamelde materiaal in den Raad van Overleg zou worden bespro ken. In het kader dezpr procedure paste het natuurlijk niet, dat dit zgn. rapport, dat door het bestuur van liet Werkliedenverbond was overgelegd, gelijk het door dat bestuur was ont vangen, op groole schaal zou worden verspreid. Daarvoor was noch de vorm noch de inhoud der klachten van Ka tholieken tegen Katholieken, zonder de wederpartij gelegenheid te bieden tegelijkertijd haar meening te zeggen, zou in strijd komen met het karakter van den Raad van Overleg, die juist gesticht was, om noodelooze ergernis te voorkomen en de goede verstand houding tusschen de katholieke werk gevers en arbeiders te verbeteren. Gelijk bekend heeft intusschen het bestuur van liet R. K. Werkliedenver bond het rapgort aan de openbaarheid prijs gegev.en zonder dat het in den Raad van Overleg was behandeld, waartegen'het dag. bestuur aan de A. R. K. W. V. reeds in een perscommu niqué heeft geprotesteerd. „Het behoeft,geen naderen uitleg aldus luidt het in het „Verweer" dal door dezen gang van zaken de A. R. K. VV. V. genoodzaakt is geworden de aanvankelijk vastgestelde procedure om het antwoord aan den Raad van Overleg over te leggen, los te laten en tol openbaarmaking van het antwoord over te gaan. Wij betreuren het in liooge mate, dat <le aanvankelijk bedoelde opzet om de klachten en grieven te behandelen, buiten onze schuld niet gevolgd is kun nen worden. Wij vreezen, dat zooals de zaak nu gcloopen is, onze goedbe doelde poging om vrede te stichten, in haar tegendeel zal omslaan. De volle verantwoordelijkheid voor alle gevolgen van de publicatie der klachten, voordat de Raad van Over leg gelegenheid had daarover te spre ken, valt terug op het bestuur van het Werkliedenverbond, dat het vertrou welijk karakter van het stuk niet heeft weten te bewaren en bovendien zich niet ontzien heeft in hel rapport zelf misbruik le maken van vertrouwelij ke, aan de A. R. K. W. V. toebchoo- rende stukken. De Tijd heeft van den dag af dat het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond zich liet over halen, om, gedre ven door vrees voor het socialisme vrees is altijd een slechte raadgeefster het ongecontroleerde en ongezuiver de rapport le publiceeren, de afkeu ring niet verheeld zoowel van de on verantwoordelijke wijze, waarop het in socialistische handen was gespeeld, als van de ontijdige en eenzijdige open baarmaking. Het bestuur mist dan ook hel recht nu reeds een beroep te doen op de publieke meening. Zelfs als straks het tegenrapport der katholieke werkgevers bekend wordt, zal de •pu blieke meeping als zoodanig de be kwaamheid, den tijd en de studie mis sen om als arbiter in een zoo samen gestelde quaestie op te' treden als waarover hier haar oordeel wordt in geroepen. Veeleer zal zij zelve een objectieve voorlichting behoeven om mede te helpen niet enkel tot het hervatten dei- door een ongelukkige publicatie on- noodig uit elkander gedreven samen werking van patroons en arbeiders maar ook tot het bezweren van nog dreigende sociale conflicten en het verzoenen der vijandschap tusschen de standen. WIJZIGING RIJKSTELEFOON- REGLEMENT. Abonnementsgesprekken. De gelegenheid tot het voeren van interlocale gesprekken bij abonnement dagelijks gedurende minder dan een uur wordt aanmerkelijk ver ruimd. Hiervoor zullen voortaan de volgende regelen en tarieven gelden: Tusschen twee bepaaldelijk aange wezen kantoren v kunnen interlocale gesprekken bij abonnement worden toegelaten, voor zoover naar tiet oor deel van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie het verkeer zulks toelaat. De abonnementen worden onder scheiden in dag- en nachtabonnemen- menlen. Dagabonnementen worden aangegaan voor het voeren van ge sprekken tusschen 6 uur v.m. en 10 uur n.m. en nachtabonnementen tus schen 10 uur n.m. en G uur v.m. Het abonnement geeft den geabon neerden liet recht op alle dagen op een overeen te komen tijd een gesprek te voeren gedurende 3 ach tereen vol gendc minuten of zooveel maal daarop volgende minuten meer als waarvoor het abonnement is aange vraagd en door den directeur-gene raai voornoemd, met het oog op de bèlangen van het telefoonverkeer toe laatbaar wordt geacht. Voor een abonnement tot het voe ren van interlocale gesprekken is bij vooruitbetaling per maand verschul digd: a. voor zooveel betreft de uren G v.m. tol 6 n.m. bij een gebruik van 3 minuiten (1 gesprekjs-'dbnheid) 37.50, 6 achtereenvolgende minuten (2 gesprekseenheden) 75, 9 idem, (3 gespr.) 112.50, 12 idem (4 gespr.) 150, 15 idem (5 gespr.) 187.50 30 idem (10 gespr.) ƒ300. b. gedurende de uren 6 v.m tot 9 v.m. en 6 n.m. tot 10 n.m. bij een ge bruik van 3 inin. (1 gesprekseenheid) 9.50, 6 achtereenvolgende minuten (2 gesprekseenheden) 18.75, 9 id. (3 gespr.) 25, 12 id. (4 gespr.) f 30, 15 id. (5 gespr.) 37.50, 30 id. (10 gespr.) 62.50. c. gedurende de uren 10 n.m. tot 6 v.m. bij een gebruik van: 3 min. (1 gesprekseenheid) 6.25, 6 achtereen volgende minuten (2 gesprekseenhe den) 12.50, 9 idem (3 gespr.) 18.75, 12 idem (4 gespr)) 25, 15 idem (5 gespr.) 31.25, 30 idem (10 gespr.) 50. Voor abonnementsgesprekken van langer dan 15 achtereenvolgende ini- nuten^en korter dan een half uur of van langer dan een half uur en kor ter dan een uur worden de abonne mentsbedragen door den Dir.-Gen. der P. en T. onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, met be langhebbenden overeengekomen. Indien het abonnement is toege staan voor niet achtereenvolgende ge sprekseenheden wordt het abonne mentsbedrag samengesteld uit de som van de bedragen verschuldigd voor de afzonderlijke tijdvakken, waarvoor men zich abonneert. Indien de betrokken kantoren van elkander gelegen zijn op een hemels breed gemeten afstand van ten hoog ste 15 K.M. of zooveel meer als de Dir.-Gen. voornoemd in bijzondere gevallen noodig acht, worden de hier- voren bedoelde bedragen slechts voor 2/5 berekend. Het abonnement wordt aangegaan voor tenminste één maand. Huistelefooninrichtingen. Te rekenen van een nader door deh Dir.-Gen. der P. en T. te bepalen datum zullen huistelefoon-inrichtin gen alleen dan op de Rijkslijnen kun nen worden verbonden, indien zij door het Rijk in gebruik gegeven zijn. Huistelefoon-inrichtingen, niet door bet Rijk in gebruik gegeven, zullen dus meringen in den weg zijn gelegd bij de vervulling van hun werk. Hij heeft er op gewezen, dat een goede voorlichting door de pers een publiek belang is, en daarom den ministers en de spoorweg- directie verzocht, hun invloed aan te wenden, opdat aan de journalisten in dergelijke gevallen alle mogelijke me dewerking worde verleend voor een richtige uitoefening van hun werk. DRUNLN. Zondag na de Hoogmis nad alhier in het |ongens-Patronaat, de verdaagde jaarvergadering plaats van den Kolenbond „Helpt Elkander", onder-afdeeling der R.K. Werklieden vereeniging. De waarnemende voor zitter heette allen welkom en opende deze vergadering met den Christelijken groet; vervolgens werd door den secretaris F. v, d. Hoven verslag uit- neemt AKKER's van de leden Er werden nog enkele punten besproken. De jaarvergadering zal eerst later plaats hebben XTErWKFTJK. Zondagavond had in het Café M/erkx de verloting der prij zen plaats van de uitgeschreven loterij door onze harmonie „De Eendracht." Begrijpelijk trok dit een enorme be langstelling. Nadat'door de harmonie enkele muzieknummers ten beste waren gegeven, had onder politietoezicht de trekking plaats en werden de prijzen als volgt behaaldno. 69 een heeren rijwiel, no. 487 groote pendule, no. 37 - in,,c .4 kleine pendule, no. 501 groot beeld, no. gebracht over het jaar 1925, waaruit 430 zilveren horloge, 1,0. 91 klein beeld, kon worden afgeleid, dat de vereeniging nog in haar bezit heeft een saldo van no. 506 scheerapp. I, 110. 776 seheer- i apparaat 2, no. 459 scheerapp. 3, no. 546 1 22,62 en 2,05 op het Boekje. Tot scheerapp.4, no 465 scheerapp. 5 commissie van controle werden be noemd de heeren W. Klerks en W. van der Zanden. Door W. v. d. Zanden werd rapport uitgebracht n.l. dat alle stukken in beste orde waren bevonden, zoodat alles kon goedgekeurd worden. Door A. v. d. Wiel, penningmeester der vereeniging, werd vervolgens in den breede uiteengezet, hoe het ver loop is geweest en $m welke reden deze vergadaring, zoo laat wera ge houden. Ook werd aan de leden mede gedeeld, dat ze op deze wijze van werken niet langer wenschen door te gaan, waarop werd besloten in Januari nogmaals eene vergadering te houden, om te trachten te komen tot een groo- ïer getal leden, daar deze vereeniging anders niet concurreerend werken kan. Door een der leden werd opgemerkt, dat, wanneer de leden wekelijks sparen, de bond goed kan werken, om zoo doende de iage kolenprijzen te kunnen handhaven, waarop werd besloten, met een weinig progaganda middelen zoo ver te komen, dat de leden iedere week geld opbrengen en dan bij het begin van den winter de kolen thuis te bezorgen. Verder werd gevraagd, hoeveel de Bond nog te vorderen had van de Hanzebank en hoeveel hij reeds heeft ontvangen. Bij de rondvraag niets meer aan de orde zijnde sluit, de waar nemende voorzitter de vergadering. Zaterdagmorgen werden aan talrijke behoeftige kinderen, in de school bij de Eerw. Zusiers, verras singen in lekkernij en kleeren uitge deeld door St. Nicolaas, geschonken door eenige milde gevers, waarvpor hartelijk dank mag worden gebracht, menig kind toch keerde voldaan en met blijdschap huiswaarts. Eerst wer den enkele liederen gezongen, waar na de goede St. Nicolaas kwam om alles uit te deelen. Ook de Z Eerw Heer Pastoor Goossens was aanwezig, die een dankwoord bracht voor alles wat de Eerw Zusters gedaan hebben voor de kinderen. Z Eerw. sprak de hoop uit, dat de kinderen altijd goed en braaf zouden blijven, wat hen-ook later beloond zal worden. na dien datum niet meer op de Rijks- Bij resolutie van den minister van aansluitingen worden verbonden. Op dien datum reeds toegelatenen zullen voorhands toegelaten blijven. Sir Eric Drummond heeft thans definitief stelling gekozen inzake de kwestie van den zetel der economische Volkenbondsconferentie. Hij heeft Ge- nève als zetel aanbevolen, op grond van de te groote praktische bezwaren aan een verplaatsen van bijna 100 amb tenaren en veel archiefstukken voor langen tijd buiten Genève (naar Am sterdam) verbonden. Met het oog op sir Eric Drummond's beslist advies acht men de kwestie thans afgedaan, tenzij Stresemann ter wille van Sow- jet-Rusland plotseling nog een verras sing zou brengen. De werknemers- en werkgevers organisaties in het boekbindersbedrijf hebben de collectieve arbeidsovereen komst, welke Maart a.s. afloopt, voor een jaar verlengd. De voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring heeft zich ge wend tot den minister van justitie, den minister van waterstaat en de directie der Nederlandsche Spoorwegen, met de mededeeling, dat aan vertegenwoor digers der pers bij meer dan één spoor wegongeval in dén laatsten tijd belem- financiën van 3 dezer is benoemd in den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen te 's-Hertogenbosch tot lid de heer A. N. Fleskens, te Geldrop. AMSTERDAM—BATAVIA DOOR DE LUÓHT EN TERUG. Naar de „Tel." verneemt zal, on voorziene omstandigheden voorbehou den, op Zaterdag 2 April a.s. van Schiphol uit en met medewerking der Fokkerfabrieken een tweede vliegtocht NederlandIndië worden onderno men. Daar de plannen van luitenant Ei kerhout, naar waarschijnlijk is, voor dien datum hun beslag nog niet zullen hebben gekregen zal deze vlucht ver moedelijk nummer twee zijn. Als piloot zal, behoudens wijziging, fungeeren luitenant G. A. Koppen, voor tweeden vlieger en mecanicien is nog geen keuze gedaan. De tocht zal worden ondernomen met een drie- motorig Fokkervliegtuig, model F. VII A. Het plan is, hel traject Amsterdam Batavia in negen dagen af te leggen, daarna 10 dagen in Indië te blijven en ten slotte ook de terugreis wederom vliegende le maken, eveneens in negen dagen. DRUNEN. Maandag vierde de Eerw. leer Kapelaan Goosens zijn 12'/2 jarig priesterfeest. Ofschoon het feest met familie in huiselijken kring werd ge vierd, mocht Z.Eerw. toch vele blijken van belangstelling ondervinden en had talrijke gelukwenschen in den vorm van brieven en telegrammen in ont vangst te nemen". Voor den Eerw. Gees telijken zal dit feest a s. Donderdag herdacht worden. A.s. Zondag wordt in het Meisjes Patronaat door de Con grèganisten dit feest gevierd, alwaar dan de Eerw. Directeur op waar dige wijze gehuldigd zal worden. Ver schillende liederen zullen ter zijner eere gezongen worden en tevens het stukje „het Misoffer" worden voorge dragen, zoodat het Z Eerw. zeker niet aan belangstelling ontbreekt. DRUNEN. A.s Zondag zal in onze gemeente optreden de alom bekende acrobaat de heer Boesnach en zal deze als overal elders zijn „vliegkunst" vertoonen. De voorstelling zal plaats vinden op een terrein nabij café Pijnenburg en wel om half twee en 's avonds om 5 uur, met electrische verlichting. Gezien het groote succes dat den heer Boesnach steeds ten deel viel, twijfe len wij niet aan een groote belang stelling. Zaterdag 18 December wordt in café Bogaerts een uitvoering gegeven, door het aldaar gevestigde Tooneel- gezelschap. Zondagmiddag hield de Bijen- houdersbond van Drunen en omstreken „St. Ambrosius" gevestigd bij den heer H. Pulles de Wit (Heide) een verga dering. Nadat den leden door den voorzitter een woord van welkom was toegesproken, werden de nieuwe sta tuten en reglement artikelsgewijs voor gelezen cn behandeld en verder goed gekeurd. Daarna had de betaling plaats van de geleverde was en honig, als mede van de achterstallige contributie 261 rookstel, no. 104 peper (yi zoutstel, no. 39 een kat taai taai, no. 588 een fruitschaal, no. 194 courantenhouder, no. 159 scheerstel, no. 955 fietslamp. De prijzen dezer nummers kunnen bij den secretaris der harmonie, dhr. A. de Pinth, tegen inlevering der num- merbewijzen worden afgehaald. Dp Zondag 12 November a.s. zai in het Café van der Geld, des avonds om 9 uur de prijsuitreiking plaats hebben van het aldaar gegeven groot winterconcours, door het Kruisboogge- zeischap „De Jonge Batavieren". Gezien de overgroote belangstelling tijdens het concours, zal het ook dan wellicht niet aan belangstelling ont breken, temeer daar hier prachtige prijzen ter beschikking zijn gesteld. Maandagavond had in het Bonds: gebouw alhier eeni propagandavergade ring plaats voor het oprichten eener vooroefeningsklas. Als spreker hiervoor was aanwezig de sergeant-majoor Hoek. De ZeerEerw. heer Pastoo opende de vergadering met den Chr. groet en een welkom aan den Edelachtb. lieer Bur gemeester en verdere aanwezigen voor liunne belangstelling. Spr.Vspoott de militieplichtigen aan zoo mogelijk aan de vooroefening mee te doen tot geestelijk welzijn der jon gens en geeft verder het woord aan den spreker voor dezen avond, sergeant- majoor Hoek uit? 's Bosch. In een duidelijke rede toont spr. aan het goede bestaansrecht van een voor- oefenings-instituut en de voordeelen aan het vooroefenen verbonden voor de militieplichtigen. Door den mede-aanwezigen instruc teur, den heer Van d. Leede, worden de woorden door den heer Hoek gesproken, nog eens aangestipt en aangetoond hoe of de voordeelen niet alleen zijn voor de militieplichtigen zelf op moreel ge bied, doch voor een kostwinner uit een huishouden, hieraan ook veel voordee len vast zitten, wegens den verkorten diensttijd, op finantieel gebied. Staande de vergadering gaven zich reeds enkelen op tot het volgen der oefeningen, terwijl bij de niet-aanwezi- gen een huisbezoek zal worden ge bracht. CAPELLE. De gemengde zangver- eeniging „Het Rozeknopje" alhier zal op Woensdag 15 en Donderdag 16 Dec. a s. in de zaal van den heer L. F. v. Dongen haar eerste winleruitvoe- ring geven. Behalve verschillende zang nummers, zullen ter afwisseling eenige voordrachten en tooneelstukken wor den opgevoerd. Naar men ons mede deelt zal de heer N. Snijers uit Raams- donksveer juist met deze uitvoering zijn 10 jarig jubileum als Directeur van ,,'t Rozeknopje" vieren. In de plaats van den heer C. Vos Czn. alhier is in de dezer dagen ge houden bestuursvergadering tot voor zitter van de Capelsche IJsclub benoemd de heer A. E. Dekkers, Jaczn. Op het eind der vorige week bracht St. Nicolaas, vergezeld van zijn onafscheideiijken knecht, Zwarte Piet, een bezoek aan deze gemeente. Vrijdag middag brachten de hooge bezoekers een bezoek aan de O L.. school te Vrijhoeve-Capelle en aan de Nieuw- straat, terwijl Zaterdagmorgen deschool in de Kom met een bezoek vereerd werd Tijdens het bezoek, dat aan iedere school ongeveer een uur duurde deelde Zwarte Piet aan de leerlingen versnaperingen uit, waarna ieder kind een aardig St. Nicolaas-cadeau ontving. Verheugd met van geluk stralende gezichten, keerden de kleinen vervol gens huiswaarts. De biljartclub „Het kalme spel" gevestigd in het café van mej van der Haart alhier, zal a.s. Woensdagavond een vriendschappelijken wedstrijd gaan spelen tegen de vereeniging „Het kalme spel" te Raamsdonk. Naar we vernemen zal de gemeng de zangvereeniging „De Heidebloem" uit deze gemeente op Maandag 13 Dec. a.s. onder leiding van haar directeur, den heer A. v. d. Kolk uit Besoijen, I A m m iclmq iron PAntrAlc» uiarnan ha 1 1 no. l 1 PP

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2