DEI! DIET DEZE VASTENDAGEN heerlijke gemalen leng prima geklopte Stokvisch. Fa, ORIE-DUMOULIN GEMEENTERAAD. wrong? Door daar over heen te stappen geeft gij te kennan, dat die snoepreisjes niet geheel en al goed te praten zijn. In Uw laatste stuk staat .Of weet U soms iets of hebt U soms iets met een peJsoon, die beide functies vervuil." Waar dat „Of weet U soms iets" ver band mee houdt, is mij onbegrijpelijk. Op „of hebt U soms iets met een persoon, die beide functies vervult" kan ik U met een gerust geweten antwoorden „Neen!" Mijn onderteekening zegt de rest. Ik hoop dat dit schrijven „Een be langstellend toeschouwer" wat meer zegt dan het vorige, hetwelk ik hem nogmaals ter lezing aanbeveel, mis- sbhien komt hij dan tot andere ge dachten. U Mijnheer de Redacteur dankzeg gend voor de verleende plaatsruimte. Een Belastingbetaler. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 13 dezer, des nam. 3 uur. Voorzitter de Edelachtbare Heer Meijer, Burgemeester. Ongeveer kwart over drie opende de Voorzitter de vergadering, waarbij afwezig bleken de heeren Kerst, Rijken en Michaël. 1. Notulen. De notulen werden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken, mededee- lingen, enz. Ingekomen is o.a a een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij goed keuring wordt gehecht aan het regle ment van het Burgerlijk Armbestuur Sprang-Capelle b. de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van den Raad dezer gemeente tot het aangaan van twee geldleeningen respectievelijk van f2500 (voor wegen) en f 10000 (voor de school van de Heistraat). c. alsvoren, dat de geldleening ad f8000 voor havenbeschoeiïng wordt gebracht van 6 pCt. op 5 pCt. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. d. verzoek van R. van Dalen om vergunning tot het dempen 'en ver leggen van een sloot. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, onder voorwaarde, dat de aanvrager voor voldoende afwate ring zorgt. Oerlemans. Wat de waterafvoer betreft heeft van Dalen eerst in overleg te treden met en toestemming te vragen van het Polderbestuur. Dit heeft van Dalen trouwens ook reeds gedaan en het polderbestuur bepaalde de wijdte der waterbuizen. (De heer Rijken komt ter ver gadering). Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig voorstel B. en W. besloten. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat heeren Gedeputeerde Staten niet goedkeuren, dat de gelden voor werk verschaffing op buitengewone uitgaven worden geplaatst. De kosten uit de werkverschaffing -voortvloeiende, zul len uit de gewone middelen bestreden moeten worden. Verheijden. Ik heb de correspon dentie over een en ander gelezen, maar in den Bosch schijnt men erg optimistisch te zijn over onzen finan- cieelen toestand. Maar ik zou zeggen, dat wij de plaatselijke toestanden toch heel wat beter kennen. Daarom kan ik ook meegaan met het beginsel van het Dagel. Bestuur om deze kosten niet uit de gewone middelen te betalen. Dat kan immers niet. Ze weten er in Den Bosch niets absoluut niets van. Men kan daar wel op cijfers gaan zitten kijken van voor drie jaren terug, maar dat is de werkelijkheid niet. Ik kan er mij niet mee vereenigen en stel dan ook voor een leening aan te gaan van f 1000 af te lossen in vier jaar. In de gemeente Loonopzand heeft men dit ook gedaan. Daar maakten Gedeputeerde Staten geen aanmerking. Men meet hier dus met twee maten. Voorzitter. Wil iemand het voorstel van den heer Verheijden steunen? Het voorstel krijgt geen steun en wordt verworpen 8 1. Voor stemde de heer Verheijden. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged.'Staten is teruggekomen de ver ordening op keurloon met de opmer king dat daarin nog moet worden op genomen eene bepaling voor het heffen van keurloon voor den invoer van buitenlandsch vleesch en wel 3 cent per K G. Burg. en Weth. stellen voor aan den wensch van Ged. Staten te voldoen. Dit voorstel wordt aangenomen met 8—1. De heer Verheijden stemde lac hend tegen met de opmerking: „Ja, ik moet toch consequent blijven". .De Voorzitter brengt dan ter tafel een adres van het Bestuur der Christel. School aan de Heistraat, houdend ver zoek, om alsnog uitbetaling van een bedrag van f 95.25, voor verplichte contributie. Burg. en Weth. stellen voor het ge vraagde bedrag uit te keeren. Verheijden. Maar de rekening is toch al lang afgesloten, Voorzitier. Ja en toch zullen we moeten terugbetalen. Verheijden Toe maar en dan nog wel met terugwerkende kracht. Zoo kunnen we wel aan den gang blijven, al maar door betalen, betalen. v. d. Hoeven, 't Was toen nog niet bekend dat we dit bedrag zouden moe ten betalen. 'Verheijden Och, d'r zijn wel meer dingen niet bekend, maar waarvan men toch heel vreemd zou opkijken, indien ze aan 't daglicht kwamen. In stemming gebracht wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men met 5—4. Tegen stemden de heerenRijken, Oerlemans. Moonen en Verheijden. 3. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening en de rekening van het G.E.B. over 1925. De commissie brengt het volgende rapport uit: De Commissie, ingevolge 'naar in de vergadering van den Raad der gemeente Sprang—Capelle van 19 November 1926 gegeven opdracht, belast met het onderzoek der reke ning van Ontvangsten en Uitgaven over 1925, alsmede van die van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf over het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1925, heeft de eer, den Raad voornoemd te rapporteeren, dat de genoemde rekeningen bij dit onder zoek, dat is gehouden op 26 Nov. j.lzijn accoord bevonden, waarom zij den Raad voorstelt, deze rekenin gen, overeenkomstig Art. 220 der Gemeentewet, voorloopig vast te stel len zooals zij door B. en W. zijn aangeboden. Waar de Commissie bij evenge noemd onderzoek intusschen is ge bleken, dat krachtens de wet van 22 December 1922, Stbl. 725, nog immer een zoo belangrijk bedrag moet worden voldaan wegens wacht gelden van in verband met vereeni- ging van gemeenten ontslagen ambte naren, daar meent zij te moeten op merken, dat de houding welke tot op heden door de betrokken autoriteiten wordt aangenomen, waar het betreft de herplaatsing der wachtgelders en derhalve de ontlasting van de met de genoemde wachtgelden belaste gemeente-begrooting, ten zeerste is te laken. Overigens wenscht de Commissie nog de aandacht te vestigen op de zeer hooge bedragen waarmede de gemeente wordt belast terzake van de uitvoering der Onderwijswetten,' speciaal waar het geldt de uitvoering van de Hooger— en Middelbaar- Onderwijswet. Verheijden. Ik kan mij met dit rap port vereenigen en heb er niets anders aan toe te voegen dan de hoop, dat de pers dit rapport in zijn geheel goed opneemt. (Zooals de heer V. ziet hebben wij aan dit, hoewel overbodig verzoek voldaan. Red.) De Voorzitter dankte de Commissie voor het uitgebracht rapport, waarna de rekening met a. s. werd goedgekeurd. 4. Vaststelling der begrooting 1927. De secretaris leest het volgende, door de Commissie uitgebrachte rap port voor. De Commissie, ingevolge haar in de vergadering van den Raad der ge meente Sprang Capelle van 19 Nov. 1926 gegeven opdracht, belast met het onderzoek der b grooting van in komsten en uitgaven der genoemde gemeente, voor den dienst 1927, heef» na onderzoek dier begrooting, de eer den Raad mede te deelen, dat zij zich met de daarin verwerkte cijfers en ramingen accoord kan verklaren. Zij stelt den Raad dan ook voor, deze begrooting vast te stellen ge ijk zij door B. en W. is aangeboden. Intusschen meent zij te moeten op merken, dat het ook in deze begrooting verwerkte bedrag ad f7503voor onderhoud van wegen, haar in ver houding tot de resultaten die met be trekking tot dit onderhoud worden be reikt, zeer hoog voorkomt, waarom zij heeft gemeend, den Raad in overwe ging te moeten geven, B. en W. op te dragen, ten aanzien van het onder, houden der wegen te trachten te komen tot toepassing eener methode, welke verbetering brengt in de ver houding tusschen koopprijs en resul taat, in welk verband de commissie speciaal de aandacht vestigt op het al dan niet onder aanwending van bind middelen, inwalsen van de aan te brengen verhardingsmaterialen. Verheijden. Ik wensch hier wel een kleine opmerking te maken. Zooals ik reeds vroeger zei kan ik mij geenszins begrijpen hoe in Protestant Nederland, waar we toch een rechts cabinet hebben op zulk een eigenaardige wijze de belangen van ons land worden ge diend. Oud-Burgemeester Valter, behooren- de tot de Christel.-Hist Partij en een gewezen gemeente secretaris, tot welke kleur die behoort weet ik niet precies, maar ik geloof dat hij ook dicht bij de C H. staat. maar^enfin, deze twee menschenJonu, die een paar jaren achtereen naar een nieuwe betrekking uitzagen, hebben 't thans moeten op- J geven om nog langer te solliciteeren. En nu sta ik er verstomd van hoe ambtenaren, 't zij in een hoogere of lagere functie, in dienst van H. M. de Koningin, lichtzinnig omspringen met i een eed, den eed oin de belangen van het land te behartigen. Ze hebben de belofte afgelegd om het land en de gemeenschap te dienen. En wat zien we nu? Dat er geen notitie wordt genomen van wachtgelders die reeds drie jaren zonder betr kking zijn, ondanks hun vele sollicitaties. Deze lasten nu drukken op vele gemeenten, ook bij ons. En we weten allen toch wel hoe zwaar reeds de belastingen In onze gemeente drukken en de draagkrachten te boven gaat. Daarom maak ik er een voorstel van om het wachtgeld met fl.— te ver minderen. Voorzitter. Wil iemand dit voorstel steunen Oerlemans. We zouden het wel kun nen probeeren, maar men zou de Degrooting dan toch niet goedkeuren, Dat brengt dan nog de noodige drukte mee met net eenigst resultaat, dat we toch op het nippertje zoudén moeren toegeven. We hebben immers alles geprobeerd om van de wachtgelders af te komen. Verheijden. Laat dan de begrooting maar weer terugkomen, da's ook zoo erg nog niet. We kunnen het in elk geval probeeren. Oerlemans. Maar als we toch van te voren weten dat onze middelen niet zullen helpen, dan is het beter om al die moeite te sparen. Verheijden. Moeten we ons dan maar altijd bij alles neerleggen, ik heb van twee boeren 't aanslagbiljet gezien en daar stond ik dan toch verbaasd van hoeveel die menschen betalen moeten Ik heb ze ook ronduit gezegdwaar jullie 't vandaan moeten halen weet ik niet. Maar ze zijn dom genoeg om alles te verhypotheken. Dat gaat zoolang tot ze uitgekleed zijn. Voorzitter. We willen er nog wel eens werk van maken en vragen of ze willen solliciteeren. Verheijden. Dat zal niets uithalen. De wachtgelders deden hun plicht, maar nu hebben zij alle hoop opge geven en solliciteeren niet meer. Wat heeft de Valter niét gedaan om een betrekking te krijgen 1 Doch hij kreeg bij Ruijsch steeds nul op het rekest. Alleen de afgescheidenen hadden sue ces, dat zagen we wel bij de benoeming van den Burgemeester van Almkerk. v. d. Willigenburg. Ik ben het met den heer Verheijden eens, de wacht gelders drukken zwaar op de begrooting. Maar we hebben reeds alles gedaan om ons hiervan te oniiasten. We zitien hier echter voor een groote moeilijk heid. We kunnen van de wachtgelders nieteischen dat zij blijven solliciteeren. En wanneer zij solliciteeren weten we ook niet, anders zouden we wel een of andere sollicitatie persoonlijk bij den Minister kunnen gaan- toelichten en aanbevelen. Verheijden. En 't beroerdste is, de heeren willen weer een gelijksoortige betrekking terughebben De heele wachtgeldregeling vreet meer geld op dan de steunregeling voor werkver schaffing. Daarom handhaaf ik mijn voorstel. Ik wil hier ook nog wel even zeggen, dat er bij ons stemmen opgaan dat wij 't met onze financien heel wat voorzichtiger moeten aanleggen Men wordt 't langzaam beu. v. d. Willigenburg. We kunnen doen wat we willen maar als we de wachtgelden met f 1.verlagen zullen Ged. Staten onze begrooting niet goedkeuren Dan zouden we dus weer verplicht zijn den post wacht gelden te verhoogen. Verheijden. Enfin Burgemeester, ik zal er verder over zwijgen, vraagt u maar even of er iemand mijn voorstel wehscht te steunen. In rondvraag gebracht wordt het voorstel Verheijden verworpen met 8 1. Voor stemde de heer Verheijden. In gelijke stemverhouding werd de begrooting goedgekeurd. De begrooting 1927 geeft de volgende cijfers aan Gewonen dienst. Ontvangsten Uitgaven Batig slot Kapitaal dienst. Ontvangsten Uitgaven f 132 888 57 f 132 888 57 Nihil. f 10065. 10065,— is geweest, waarbij tal van gemeenten waren uitgenoodigd. ik heb dus de klok hooren luiden maar weet niet precies waar de klepel hangt. In deze openbare vergadering zou ik nu wel eens gaarne vernemen, wat er alzoo in genoemde vergadering besproken is geworden. Voorzitter. In een vergadering van B. en W. werd besloten dat de heeren van den Willigenburg en v. d. Berg onze gemeente op die vergadering in Den Bosch zouden vertegenwoordigen. Als er geen geheime vergadering is 1 geweest wil Wethouder V. d. Willigen- burg misschien wel een en ander mee deelen. - De heer v. d. Willigenburg ver klaarde zich hiertoe gaarne bereid. Spr. zegt, dat bedoelde vergadering speciaal was gehouden in verband met de op handen zijnde wetswijziging (L.O.-wet). Afgevaardigden konden daar o a. naar voren brengen de ge rezen bezwaren bij de uitvoering der L.O.-wet. Een rapport van de gevoerde besprekingen zoü alsdan aan de Staats commissie worden uitgebracht Doch, zooals meer voorkomt, men praatte en praatte twee uren lang en nog was men niet tot eenig overleg of resultaat gekomen. Toen kwam men op het idee om een commissie te benoemen die alle bezwarenzou ontvangen Als hiervan een rapport was samengesteld zouden alle gemeenten weer voor een bespreking van dit rapport bijeen worden ge roepen, waarna men zich tot de Staats commissie zou wenden. Verheijden. Da's allemaal mooi, maar nu weet ik toch eigenlijk nog niet wat er alzoo besproken is. Ik vernam b v. dat de Burgemeester van Tilburg er een hartelijk woordje zou hebben gesproken. v d. Willigenburg. Dat is waar. Laat ik het kind dadelijk maar bij den naam noemen, de Burgemeesters van Bergen op Zoom en van Tilburg zeiden o.a. dat bij de huidige onderwijswet de macht te veel zat bij mijnheer pastoor e.a. Verheijden. Ik dank U. Nu weet ik tenminste meer. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. GEMENGD NIEUWS. Donderdagavond half zeven heeft een brutale overval plaats gehad bij den landbouwer Dijks in de Scheller- allee, juist tegenover café „De Bierton- te Zwolle. Terwijl de vrouw alleen thuis was. zijn drie gemaskerde kerels het huis binnengedrongen. Ongeveer tusschen zeven uur en half acht werd getikt op de deur van het huis van Dijks. De deur was ge grendeld en de vrouw, die niet ieder durfde binnenlaten, vroeg wie er was. „Goed volk, Van Kamphuis", riep een der gemaskerden. (Kamphuis is de buurman van DijksHierdoor gerusi gesteld opende zij de deur. Meer dood dan levend van schrik zag zij plots drie gemaskerde bandieten voor zich „Waar is het geld", riep weer een der bandieten, doch de vrouw ant woordde, dat er geen geld was Ze smeten haar op den grond en drukten haar een prop in den mond. Terwijl een der mannen, die naar schatting jonge kerels waren van 22 k 24 jaar. bij de vrouw bleef staan, doorzochten de twee anderen heel de huiskamer. Ze snuffelden nog wat in de kasten, doch vonden niets van hun gading. Hierop namen zij de vlucht, de hevig ontstelde vrouw achterlatend. De hevig verschrokken vrouw kon zich nauwelijks roeren en heeft aldus ruim een uur gewacht tot haar man uit de kerk thuis kwam. De politie stelt een onderzoek in. De dader van den- rnoord in de Akkerstraat is gearresteerd. Het is de 29 jarige W. S„ typograaf bij de firma Wolters. Hij heeft gehandeld uit wrok over een vermeende onrechtvaardige aanmerking. Vrijdagmiddag vijf uur is hij naar huis gegaan en heeft een scheermes gehaald, waarmee hij den moord heeft gepleegd. Zaterdag is S wonende in de Atjehstraat te Gronin- door den hoofdinspecteur Moolenaar gearresteerd in de werkplaats. Nader vernemen wij, dat het ter drukkerij der uitgeversmaatschappij J. B. Wolters te Groningen, de aan dacht trok, dat de 29 jarige W. S., een zetter van deze drukkerij, kreupel liep. Het was bekend, dat men Vrij dagavond iemand over een schutting in üe nabijheid van de plaats van den moord heelt zien klimmen. Een en ander maakte dat men S. ging ver denken van den gepleegden moord op den 42 jarigen J. S., voorman van de machinezetters van dezeltde druk kerij. Op grond ook van verdere in lichtingen heett de politie 8. loen aan gehouden. Na met het lijk van den verslagenetezijn geconfronteerd, heett hij de misdaad bekend. Volgens een telegram uit Buenos Aires is een Chileensch stoomschip nabij Santiago tijdens stormweer op de kust vergaan. Ongeveer zeventig van de honderd opvarenden zijn verdron ken. Uit Alexandria wordt gemeld, dat tijdens een voorstelling het dak van een bioscooptheater instortte. Ze- ven bezoekers van de cinema vonden on der de puincn den dood, terwijl een dertigiai gewond werd. Alle siachioffers zijn Egypicnaren. .volgens een bericht uit Sydney zijn de boschbranden in Nienw Zuiu-Waies voor een groot gedeelte bedwongen. De schade beloopt milli- oenen ponden. Voorzoover lot nu toe bekend, heett slechts een man bij de branden het leven verloren. Twee personen worden echter vermist. Een bericht van hedenmorgen uit Sydney meldt intusschen, dat het vuur nog lang niet gedoold is en dat de stad Adeiang bedreigd wordt. Tot dusver zouden zes düoden te betreuren zijn. Naar de „Daily Express" uit Sjanghai verneemt is de stad Joeng- tsjang door bandieten geplunderd, 1200 inwoners der stad, die zich wilden ver zetten, werden vermoord. Daaronder be vond zich ook de burgemeesterdiens hart werd uitgerukt en in de hoofdstraat tentoongesteld. Twee Engelsche vrou welijke zehdehngen werden door de bandieten gevangen genomen. ADVEKTENTlëN. GEBOREN: Jacques ftdrianus. Zoon van j. C. PULLES. H. PULLES-AARTS. Waalwijk, 9 Dec. 1926. 37528 Voor de vele bewijzen van •deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijne geliefde Moeder, de Weduwe J. v. d. Hoek-BlJl, betuig ik mijnen oprechten dank. A. v. d. HOEK, 37531 Capelle ieqers. dei\ Koest voor de keel ÖOcta per blikje ARSAVON aan onze Batig slot Nihil. Rondvraag. Verheijden. In een van onze industrie plaatsen in Noord-Brabant hoorde ik van een raadslid dat er op 3 Dec. een groote vergadering in Den Bosch en 37534 Beleefd aanbevelend, Depot „Nutricla". WAALWIJK. Voor f 10.— bons wordt 25 cent terugbetaald. (wtnio uanntns) - HAARWASOIMIDOCL ttuujxa TUBuivmfuvl vnoexBAw. .„FLESSOlOl «ui vniic«tt.Lp<t*«ioorr*. «mdohbq iim, uoa TABSMJN COHWNY -HAARLEM

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 3