Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I KERSTMIS. I 4 Co. fan Kr. AcGountaDtskanteor H. VERBOEF. BIGGELAAR's G. VAN HAARLEM ir. Accountant - Belasting-Adviseur Hotel P. Vcrwicl Waalwijk. PEUILLETO BAY Wm. 49e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD, Als eer. zware motor ronkt het mo derne leven over de wereld stampend gedaver van een stoommachine, krioe lende ijljacht van het Beursplein, trein zonder machinist. De afstanden zijn weggevaagd chor het snelverkeer, de radio doet ons be luisteren de verst-gesproken stem. Maar, één afstand is er grooter ge worden; de afstand tot den vrede; één stem is er. die ondanks dat alles te weinig beluisterd wordt: de stem van het geweten. Zelfs geen Kerstfeest is in staat voor velen dien afstand te overbruggen en die fluisterstem weer op te wekken. Men is het Kerstfeest gaan beschou wen als dagen van vacantfe thuis zonder meer, rond 'nv-rserden Kerst boom. En was het daar nog bij ge bleven Het gewijde verhaal der Mensch- wording heeft men beschouwd als een mythe met wat sentimenteele gevoe lens van sneeuw en maneschijn. En toch Kerstmis is een realiteit waarbij de wereld en hei inenschdom alles gewonnen heeft, zooals Adams 'neersmak een werkelijkheid was waar het alles bij verloor. Wat zou er van den mensch zijn terecht gekomen indien Oods barm hartige liefde zich niet had ontfermd over Zijn gevallen schepsel. Maar ook, en laten dit eens beden ken, diegenen welke hun eigen Ik heid ter aanbidding hebben uitgesteld, wat Jeidttot het rook-en van j zou er van de maatschappelijke ordt 1 zijn terecht gekomen zonder hei Christendom, wiens wieg heelt gestaan naast de kribbe van Betlehem. Kerstmis tijd van vrede. Waar zal de worstelende menschen- ziel vrede vinden tenzij in het lichl dat uitstraalt van het Kerstkindje? Zien we niet hoever de geesten verdwalen, zich wenden tot de dwaaste belachelijkheden, als de zaak niet te treurig was om ze zoo te noemen Spreken de onrustbaar stijgende cijfers van zelfmoord en zedenmisdrij ven niet meer dan alle artikelen in onze pers is BEDEREN VRIJDAG van 10 uur voorm. tot en met 4'/2 uur 'snam. te consulteeren in Worden onze bioscopen e.d. niet vol gepropt met menschenmassa's, die bij gebrek aan ziele-vrede, zich zelf trachten te ontvluchten en door nieuwe sensaties, die zij zoeken buiten de werkelijkheid de werkelijkheid van hun geweten trachten te overstemmen Waar zal de zwoegende maatschappij tiaar socialen vrede vinden tenzij bij de Kerstprincipen van naastenliefde en rechtvaardigheid Wanneer zullen de maatschappelijke klassen elkaar beter begrijpen en met meer vertrouwen tie hand van ver zoen ing reiken dan in den Kerst nacht Waar zullen de gedelegeerden der volkeren elkaar vir?uen tenzij jn den glans van den Kerstvrede? De wereld vraagt om rust en vindt zij. die rust niet, dan vraagt ze om bedwelming en grijpt er naar. Tragi sche worstelipg onzer dagen. Maar Kerstmis en de Verlossings werkelijkheid is gebieven de richtlijn voor die eenvoudig zijn van hart. Christus blijft de Verlosser der Volkeren. Christus heeft het gevallen geslacht weer opgericht, blijft het oprichten tot het einde van den tijd. En de Telefoon No 156,WA A L W IJ K. BELAST ZICH MET: HET OPMAKEN VAN BALANSEN; BET INRICHTEN EN CONTROLEEREN VAN BOEKHOU DINGEN e. d. 37323 HET BEHANDELEN VAN BELASTINGZAKEN. BILLIJKE CONDITIES., Christen, hij geloofl, bouwt onder de leiding van Gods Kerk zijn levens program en vindt verlossing, vrede en de rust zijner ziel. A. VAN DER PLUIJM. GEMEENTERAAD. DRUNEN. (Vervolg Voorzitter. Dat ging als volgt. D'r kwamen geregeld klachten dat men niet wist waar met al e vuilnis te blijven. Men moest b v. een gat in den grond maken om daar 't vuil in te gooienweer anderen die niet zoo nauw zagen gooiden alles maar in ae sloot. B. en W. zochten nu naar een al- gemeene plaats waar de bevolking vuilnis vzou kunnen storten. Bij ver pachtingen viel onze aandacht nu op 't perceeltje van Pullens. We konden niet meer zoo spoedig een vergade ring beleggen om hierover te spreken. Toch hebben wij aan enkele leden het oordeel hierover gevraagd. Mer had toen geen bezwaar om 't perceel in plaats van voor f 12 te verhuren voor f 1 omdat Pullens nu ook moei gedoogen, dat daar vuilnis wordt ge stort. W. v. d Wiel. D'r valt dus niet meer over te spreken nu 't door B. er W. gegund is. Maar 't had eerst in den raad gebracht moeten worden. Dat aan Pallens wel aan Timmermans niet werd gegund Is onbehoorlijk. Wat steekt hier eigenlijk achter En waarom deed men voor Timmer mans nog een schepje op de pacht som Dat is niet in orde en de macht stellen boven het recht Voorzitter Ik zal op deze verdacht makingen niet ingaan, daar staan B. en W. boven verheven. A. v. d Wiel 't Is heel goed. dat U daar niet op ingaat Burgemeester, 't Is niets dan sarren van hem, 't ver veelt me al lang. W. v. d. Wiel. Zoo noemt U dat sarren als er Iets niet In orde is. en NUMMER 102. ZATERDAG 25 DECEMBER 1926. Langslraatsclie Courant Dit blad verschflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. AbonnementprtJs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gehoele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prys der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. BQ contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Id ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 171 Nadat Palmyre Cliocareille Nina Gipsy uit de gevangenis ontslagen was, verlie zen wy haar uit het oog. totdat wij haar 6 maanden later terugvinden, nadat zij kennis gemaakt had met een handelsreiziger. Caldas genaamd, die door haar schoonheid verblind werd en voor haar een woning in de nabij heid der Bastille huurde. Zij woonde daar en droeg zyn naam, totdat zy hem verliet om u te volgen. Hebt gij haar noot over dien Cal das hooren spreken? Neen, mijnheer. Die ongelukkige was zoo aan dat schep sel gehecht, dat hij bij het vernemen van haar trouweloosheid bijna krankzinnig werd. Het scheen dat hij een moedig man was en hij' heeft luid gezworen, dat hij dengeen. die hem haar had ontnomen, zou dooden. Men gelooft, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Zeker is het, dat hij kort na het vertrek van haar de meubelen van zijn woning ver kocht heeft en verdwenen is. Alle pogingen, hem, op te sporen, waren tevergeefsch. De rechter hield even op, om Prosper tijd te ge ven even na te denken, en op ieder woord drukkend, voegde hy er hijen dat is de le vensloop van het meisje, voor wie gij gesto len hebt. Ditmaal geraakte de rechter tengevolge vnn onvolledige inlichtingen van Fauverlot weder op den verkeerden weg. Hfl had gedacht dat Prosper, na dit alles gehoord te hebben, een hartstochtelijken gil zou uiten, maar deze bleef kalm. Van alles wat de rechter gezegd had, had hij niets ont houden. dan den naam van dien armen rei ziger, die een eind aan zyn leven had ge maakt, Caldas. Beken ten minste, drong de rechter ver der aan, dat dit meisje de schuld van uw on geluk is. Ik kan dat niet bekennen, mijnheer, want het is niet waar. i Zij heeft u toch het meeste geul gekost. Kijk eens, en de rechter nam een. paar reke ningen uit liet dossier, alleen in de A-orige maand hebt g\J by een modiste, Van Klopen, voor haar betaald: twee dagjaponnen 9u0 francs, een avondjapon 7<X) francs, een do mino met kant 400 francs. Al dat geld heb ik vrywillig gegeven, zonder dat liet my eenigszins zwaar viel. De rechter haalde de schouders op. Zult gy misschien ook volhouden, dat het niet terwille van dat meisje is, dat u uw langjarige gewoonte om uwe avonden by de familie Fauvel door te breugen, hebt opge geven Ik verzeker u, dat het niet haar ter- wille was. Waarom zyt gy dan opeens niet meer tn het huis gekomen, waar u een jong meisje het hof maakte, wier hand mynheer Fauvel u, zooals hy my zeide, gaarne had gegeven, overigens schreeft ge dit aan uw vader. Ik heb daarvoor redenen gehad, die ik niet kan noemen, autwoordde Prosper met 'n trillende stem. De rechter herademde... Eindelyk haper de er dus iets aan zy'n verdedigingen. Heeft mejuffrouw Madeleine u genood zaakt, u te verwyderen? vroeg hy. Prosper bewaarde het stilzwygen, hy was zichtbaar ontroerd. Spreek, zei mynheer Patrigent, ik moet u waarschuwen, dat, die omstandigheid zeer zwaar weegt. Hoe groot het gevaar ook is, ik moet zwygen. Neem u in acht, hernam de rechter, het gerecht laat zich met gewetenszaken niet af schepen. Mynheer Patrigent zweeg. Hy wachtte op een antwoord, dat echter niet volgde. Gy weigert nog, hernam hy welnu, laat ons voortgaan. Gy hebt, zegt ge, in een jaar 50.000 franc» uitgegeven. De beschuldiging luidt 70.000 francs, maar laat ons uw cyfer aannemen. Uw bronnen zyn uitgeput, uw geld is uitgegeven, biyven leven als u tot nu deed, is oninogelyk. Wat dacht g\J t( begin nen? Ik had geen plan gemaakt, mynheer, ik had gedacht, dat het zoo lang zou gaan, als her ging en daarna... En daarna had ge in de kas geput, niet waar? O. mynheer, riep Prosper uit, ik zou niet hier zyn, als ik schuldig was. Ik zou niet zoo dom zyn geweest, naar het kantoor terug (e gaan. Dan was ik jntusschen ge vlucht. 'Mijnheer Patrigent kon zich niet weerhou den, met. zelfvoldoening te glimlachen. Ja, zei hy, dat is een, antwoord, dat ik verwachtte. Het is juist door niet te vluch ten. door te biy'ven, en den storm het hoofd te bieden, dat gy uw schranderheid bewyst. Verscheidene processen hebben onlangs aan slechte kassiers bewezen, dat naar het bui tenland vluchten, een gebrekkig redmiddel is. De spoor rydt gauw, maar de telegraaf is nog vlugger. België is vlak by. In Londen vindt men gewoonlyk binnen de 48 uren een Franschen dief. Amerika is zelfs geen veilige schuilplaats meer. Gy zyt voorzichtig ge weest en gebleven en hebt tot u zeiven ge zegd ik zal er mij wel door redden en in het ergste geval zal ik, na drie of \-yf jaar in de gevangenis te zyn geweest, wel weer fortuin maken. Menigeen offert 5 jaar van zy» leven op voor 350.000 francs. Maar mynheer, als ik zoo gerekend lmd. als u daar zegt, had ik my niet met 350.000 francs tevreden gesteld, dan had ik op gele genheid gewacht en ineens een millioen ge stolen O, zei de rechter, men kan niet altyd wachten. Prosper dacht even na. zyn gedachten wa ren op zyn gelaat te lezen. Eindelijk zei hy Mynheer, ik heb nog vergeten u een kleinigheid te zeggen, die my juist te binnen schiet en niyn onschuld kan helpen bewyzen. Verklaar u nader. De klerk, die het geld van de bank heeft gehaald, bracht het my, toen ik er reeds op wachtte, om te kunnen vertrekken. Ik weet zeker, ja heel zekez-, dat ik de bankbiljetten EUPEN. wegsloot, waar hy hy wós. In leder geval, verliet ik voor hem het kantoor. Het is wel, zei de rechter, de klerk zal ondervraagd worden. Men zal u nu naar uwe cel terugbrengen en beloof my daar nog eens goed na te denken. Dat de rechter deu beklaagde zoo plotse ling (leed wegbrengen, was, omdat dat nieu we feit. dat zich opeens voordeed, hem ver ontrustte. Het verhoor van dien klerk zou van veel gewicht zy». Wat er van te denken als die man zou bevestigen, dat hy den kas sier het geld had zien wegsluiten en hem had zien vertrekken. Kon hy niet al vooruit door Prosper omgekocht zyn? Zoodra de ge vangene vertrokken was, vroeg hy aan den griffier: Die klerk, die Antonin, (lien Prosper daar noemde, is dat. niet dezelfde, die niet is opgekomen en zicli door een be- wys van den dokter heeft laten veront schuldigen? Juist, mynheer. Waar woont hy? Fauverlot heeft my gezegd, dat hy niet meer thuis is. Daar zyn wond van ernstigen aard was en liy lang bedlegerig zou zyn, heeft hy zich naar het hospitaal Dubois laten brengen. Welnu, ik zal hem dadeiyk gaan onder vragen. Neem al het noodige mee en laat een ï-ytuig voorkomen. Het was ver van het paleis van justitie, het hospitaal Dubois, maar de koetsier, door de belofte vrin een flinke fooi aangespoord, liet zyn paard er (lapper van doorgaan. Zou Antonin in staat zyn te antwoorden? Dat was nu de vraag. I)och de directeur van het ziekenhuis stel de den rechter op dit punt gerust. De ongelukkige klerk had hy een val zyn knie gebroken. Iiy leed ontzagiyk. maar zyn geest was helder. Als liet zoo is, mynheer, zei (le rechter van instructie, verzoek ik u, my by hem te brengen, ik moet hem ondervragen, maar zoo mogeiyk, mag er niemand in de nabyiieid zyn, die ons kan hooren. O, er zal niemand binnenkomen, ant woordde de directeur; hy is weliswaar in een kamer met vier bedden, maar hy ligt al leen. Zeer goed, laten we dan gaan. Toen Antonin, die zyn wereld kent, den rechter van instructie met den jongen mage- ren nmn in ambtsgewaad zag binnenkomen, wist hy dadeiyk waarom liet was. Aha, zei hy, mynheer komt zeker voor de zaak van den heer Prosper. Juist. De rechter bleef aan het bed staan, terwyi de griffier zyn papieren, op een tafeltje neer legde en daarna ging zitten. De zieke antwoordde op de gewone vra gen. dat hy Antonin Poche heette, 40 jaar oud, in Cadaujas. Gironde, geboren en onge huwd was. Wel vriend, vroeg de rechter, voelt ge u sterk genoeg can my te antwoorden? Zeker, mijnheer. Zyt gy het, die op den 27 Februari de gestolen 350.000 francs van do bank hebt ge haald? Ja, mynlieer. Hoe laat zyt gy teruggekomen? Tnmeiyk laat. Toen ik van de bank kwam, moest ik nog even hy het „Credit Mobilier" aangaan, liet zal wel vyf uur ge weest zijn, toen ik op het kantoor terug kwam. Ho. innert gy u. wat Prosper gedaan heeft, toen gy hem het geld overhandigd hadt. Haast u niet te antwoorden, verzamel uw gedachten. Wacht eens, eerst heeft hy ze nageteld en toen heeft hy er vier bundels van ge maakt, die hy in de brandkast heeft gelegd, vervolgens heeft hy de kast gesloten en toen ik geloof, neen ik weet het zeker, dat hy daarna heen is gegaan. Hij sprak die laatste woorden met zoo- i veel levendigheid, dat. hy, niet aan zyn knie denkend, een beweging maakte, die hem een kreet, van smart ontlokte. zyt gij geheel zeker, van wat gy daar zegt, vroeg de rechter van instructie. De plechtige toon van den rechter scheen Antonin te verontrusten. Zeker, mynheer, antwoordde hy zicht baar aarzelend. U begrypt, dat ik er niet met mijn hoofd voor zou instaan, maar ik ben er toch zeer zeker van. Het was niet mogeiyk, hem te bewegen, meer te verklaren. Hy was bevreesd, en waande zicli reeds in gevaar, en trok zyn woorden terug. Het effect was er niet minder om geweest en* toen zy weggingen, zei de rechter tegen den griffier: Het i» een ernstig geval, zeer ernstig. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1