flnloon Tielen. •nHuisapotheek voor 60 centen alles heb ik reeds gezien. Wat Is de wereld boven de aarde toch groot! Hoe verder men komt, hoe grooter zij is Heel anders dan hier. Hier is een einde; daar niet. Hier is het land der Kabouters begrensddaar niet. Waar het eene dorp ophoudt, begint weer een ander dorp, en zoo gaat het op de wereld door, al maar door. Dat moest U eens zien, Moeder! Ja, mijn jongen, dat wou ik ook wel. Maar ik ben te oud om die avonturen mee te maken. Trouwens, zonder dat alles te zien en te hooren, ben ik er niet minder gelukkig om. Dat weet ik wel. Moeder, maar ik gunde U dat moois zoo graag. Ik denk zoo dikwijls bij m'n eigen dat moest ons Moedertje nu ook eens zien wat zou ze blij zijn en mee genieten «Brave jongen! Denk je dan nog aan mij, als je boven de aarde uit stapjes doet? Natuurlijk, Moeder Dan ga nu ook weer in vrede, Oza. En Oza gaat en staat weldra we derom onder den boom, waar het uitgangspunt ligt van at zijn tochten. Oza wacht tevergeefs op den vos Zoo, is mijn beschermeling goed uitgerust en van de reis van gisteren bekomen Ja. schoone dame. Ik breng U veel groeten over van mijn lieve Moeder, die ook zoo gelukkig is te weten, dat U hier over mij waakt. Dank je. Oza. Het doet me goed te hooren, dat jouw Moeder in mijne handen haar vertrouwen legt voor haar zoon. Dat vertrouwen zal ik niet beschamen. Maar komaan! We moeten voort. Hij rijpaard hinnikt reeds. Oza ziet vol verlangen uit naar een rijpaard. En zie, het staat er al; een hertje met mooi gewei. Ziedaar, Oza! Hier is nu het nieuwe paard Wees niet bang, Oza Mijn paardjes zijn goed gedresseerd en zullen geen valsche sprongen maken. Oza klimt op 't hertje zijn rug en de tocht begint. (Wordt vervolgd.) GEMEENTERAAD. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 21 Dec. 1926 des n.m. 5 uur. Voorzitter de EdelAchtb, heer van Bokhoven. Afwezig de heer v. d. Heijden'. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering merkt de heer Dob belsteen op dat in de vorige vergade ring door den voorzitter is gezegd dat volgens de gemeentewet de gemeente ambtenaren door B. en W. worden benoemd en ontslagen, doch naar hij meent is dit toch niet voor alle ge meentenaren het geval. De Voorzitter antwoordt dat dit voor sommige gemeente ambtenaren geldt, er zijn er ook, zooals de secretaris het hoofd van een school, enz. die door den raad benoemd worden. In het bedoelde geval betrof het een ambtenaar ter secretarie en die wordt door B en W benoemd en ontslagen. De Secretaris toont inmiddels aan de hand van de gemeentewet den heer Dobbelsteen aan dat de bewering van den voorzitter juist is. De heer van Hemert merkt op dat hij in de vorige vergadering heeft ge vraagd of in de instructies voor het werk aan „den Bol" (landingplaats, was bepaald dat bij opruiming de keien en het steigerwerk voor de ge meente zouden zijn. Hij vindt hiervan niets in de notulen opgenomen. De Voorzitter zegt zich in de vorige vergadering in zijn antwoord te heb ben vergist Wat de opname in de notulen betreft, daarvan zal thans aan- teekening worden gedaan. Hierna gaat de raad in geheime zitting over ora, aanvankelijk alleen, daarjia in tegenwoordigheid van het hoofd der school te Hedikhuizen den heer H. Fooij, te beraadslagen over eente bouwen woning voor dat school hoofd. Bij de heropening gaat de voorzitter over tot behandeling van punt 1 der agenda Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. a. proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger. b. proces verbaal van kasopname van het GEB. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. Schrijven van Ged. Staten waarin wordt medegedeeld, dat op advies van het Staatsboschbeheer geen goedkeu ring kan worden gehecht aan het raads besluit tot het vellen van boomen langs den weg naar Herpt, v. Vrede. De boomen staan er veel te gevaarlijk, ik zou ze toch maar laten rooien. Voorzitter. Dat krijgen we toch niet goedgekeurd, want men zal zich hou den aan het advies van het Staatbosch- beheer. Wel kunnen we er de zieke boomen uithakken. Van Hemert. Dat komt mij toch vreemd voor. Ged. Staten hebben wel kunnen goedkeuren dat de mooie boomen langs den weg naar Heusden worden gekapt. Wordt daar dan niet het natuurschoon geschaad? Voorzitter. Ja dat is zoo. Maar het S'aatsboschbeheer is van oordeel dat daar de boomen kaprijp zijn en bij ons nog niet. Van Hemert. Ik zou Ged. Staten er toch nog eens op willen wijzen, dat het, met hel oog op de veiligheid, noodig is dat we de boomen rooien. Voorzitter. Die overtuiging hebben we allemaal, maar ik geloof niet, dat wij er bij Ged. Staten succes mee zouden hebben. Van Hemert. Maar als er nu eens op wordt gewezen, hoe gevaarlijk de boomen er staan. v. Engelen. We krijgen toch geen goedkeuring. want we zullen een advies van het Staatsboschbeheer moeten overleggen. Besloten wordt overeenkomstig voor stel van Hemerl er nog eens bij het Staatsboschbeheer op aan te dringen en te wijzen op de noodzakelijkheid van het rooien der boomen langs den weg naar Herpt Goedkeuring wordt gehecht van de overeenkomst met de Nat. Bankver eeniging. Een schrijven betreffende de Com missie tot behoud en bevordering van natuurschoon in deze provincie, wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van A. v. d. Brand om, in verband met de ziekte van zijn kind, teruggave van het door hem betaalde schooldgeld, wordt inge willigd. Aanvrage van M v. d. Meijden en M. v. d. Water tot het huren van eenige perceelen grond ter beplanting met bandhout. Voorzitter. Om den Westakker te verhuren is, geloof niets op tegen, maar de Slootsakker toch wel. Deze perceelen grenzen ook niet aan elkaar. v. d Brandt. Als ze dat andere stuk willen nemen, wat er 'nog tusschen ligt, zou ik het toch maar doen. Naar aanleiding van eenige prijs bepaling zegt de Voorzitter, dat deze .perceelen hebben opgebracht de laatste 5 jaren f 404 en daarvoor f 744. De heer v. d. Dobbelsteen merkt op. dat 't veel te kostbaar werd. indien de gem. gem. zelf grond zou bewerken. Voorzitter. De Westakker dat zou nog wel gaan, da's allemaal dezelfde grond. De heer Winkels is van oordeel, dat de grond meer moet opbrengen dan de laatste 5 jaar. Van Engelen. Laten we dan b.v. brengen van f 80,— op f 120,—. In 10 jaar hebben we dan een meerdere opbrengst van f 400.—. v. d. Dobbelsteen meent, dat f 100, ook voldoende is. Voorzitter. Da's voor bandhout te weinig. Winkel. Nu heeft 't f 404,— opge- bracht, laten we zoo tellen, dat we in 10 jaar een meerdere opbrengst heb- ben van f 300, Van Hemert. Ik zou er maar een stok tusschen steken en er f 100, van maken. v. d. Dobbelsteen. De kwestie is ook nog of de grondprijs zoo zal blijven In de toekomst. Besloten werd een huur te bedingen van f 120,— per jaar. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gem. begrooting 1927. Dobbelsteen. Ik zal er mijn meening nog even over zeggen al mag deze eigenlijk reeds voldoende bekend ge acht worden en al weten wij ook dat van geen enkele zijde medewerking te verwachten is. Wat die ambtenaar betreft blijf ik op het standpunt staan dat die ont slagen diende te worden althans er geen gelden meer voor op de begroo ting moeten worden uitgetrokkenTwat de gemeentebode betreft, geef ik toe dat er geregeld iemand noodig is, doch het is mijn overtuiging dat die man daarvoor niet den gthtelen dag noodig is. Daarom stel ik voor om hem slechts voor halve dagen aan te stellen en zijn salaris daarmede in overeenstemming te brengen. Hetzelfde voorstel is door ons ook vroeger reeds gedaan doch toenbra cht men daartegen o m. ook naar voren dat de man een groot huishouden had doch ten opzichte daarvan is er intusschen wel eenige verandering gekomen. Voorzitter. U kunt voorstellen watu wilt, ik zal het wel in omvraag bren gen. Dobbelsteen. We hebben destijds al eens voorgesteld om het salaris van den gemeente bode op f 400 testellen en dat van den ambtenaar geheel te schrappen. Datzelfde voorstel willen wij ook thans doen. v. Hemert Naar ik heb gelezen is het in andere plaatsen ook wel gelukt om een ambtenaar ter secretarie af te voeren en op een andere plaats, waar het niet werd toegestaan, was dat omdat de functie van burgemeester en secretaris in één hand waren. Maar dat is hier toch ook niet het geval. Voorzitter, 't Is hier hetzelfde omdat de secretaris tevens gemeente-ontvan ger is v. Hemert. Dat is heel wat anders, dat doet hij vrijwillig. Het voorstel Dobbelsteen in om- vraag gebracht wordt hierna aange- nom n met 4 tegen 2 stemmen. Alleen de wethouders v. Engelen en Winkel stemden tegen. KUNST EN LETTEREN. Planquettes Opera Com'que „De klokken van Corneyil/e". Men schrijft ons uit 's-Bosch Zoo langzamerhand behooren de opera's van Mannenkoor tot de jaar- lijksche programmanummers, die met verlangen worden tegemoet gezien. Er wordt altijd ernstig gewikt en gewogen vóórdat een werk in studie genomen wordt en vooral wordt aandacht ge- scnonken aan populaire romantische werken, die door inhoud en melodi- euse muziek het auditorium boelen kunnen. Nu zal er wel moeilijk een roman tischer libretto te bedenken zijn dan de inhoud van Planquettes comischi opera „De Klokken van Corneville". Het gegeven is een wonderlijke lief desgeschiedenis vol onverwachte ver wikkelingen. waarin twee Norman- dische boerinnetjes de hoofdrollen spelen. Een onvermijdelijke markies, teruggekeerd van 'n wereldreis, vindt het kasteel van zijn voorvaderen terug als een spookslot waarin des nachts de geesten misbaar maken. De bijgeloovige bevolking van't stadje Corneville is vol vrees en angst voor de nachtelijke spookgeschiedenissen en raadt den onverwacht in hun midden verschenen markies om zich niet te wagen binnen de muren van het spook slot. Onverschrokken lacht de moedige zeevaarder met de fantastische verha len der visschers en landlieden. Te midden van harnassen, speren en schilden ondekt de markies, bijge staan door de matrozen van zijn vaar tuig in het nachtelijk uur de oorzaak der geheimzinnigheden. Op de jaarmarkt heeft hij 'n koetsier en een dienstbode gehuurd, die hem naar 't kasteel vergezellen. Zijn koetsier is een blufferige Nor- mandiër, die leugenachtig voorstelt een meisje van den dood gered te hebben. O itmaskerd door den markies wordt hij gestrafd en in een harnas gesto ken en bevend van angst in de spook zaal als wacht opgesteld. Rillend wacht hij in het harnas de dingen die komen zullen. Dan verschijnt met z'n dieven lantaarn eenoudeNormandiër, Gaspard, n gierigaard, die zich tijdens de afwe zigheid vanden markies van dlensschat- ten meester maakte. De vrek verlustigt zich daar boven in de ridderzaal in het ongestoorde bezit van 't lieve geld en rammelt met z'n gouden schijven en zingt een harts tochtelijk liedje van gelddorst dan hult hij zich in 't spooklaken en danst voor de venstersen daar buiten beven de bewoners van Corne. ville voor de geestverschijning Plotseling wordt hij verrast De gezellen van den markies, die kasteel doorzocht hebben, zingen een helsch liedje in de oude wapenzaal Gaspard schrikt zóó hevig', dat hij krantkzinnig van angst op den grond stort. Daar, in die spookachtige omgeving, ontvlamt de liefde van den ma kies voor Germaine, de nicht van den vrek Een lieve vondelinge, Serpolette, eveneens door Gaspard opgevoed ziet zich op eens door oude perka menten, in 't slot gevonden, tot mar- kiezinne uitgeroepen. Haar vreugde is echter van korten duur, want uit een zoekgeraakt blad van 't stadsre- gister blijkt, dat aan Germaine die titels toekomen. Gispard, de spokende, krankzinnige vrek, speelt door de opera heen als een sterk dramatische figuur, sterk contrasteerende met den nobelen mar kies. De blufferige koetsier Grénicheux wordt door den markies ontmaskerd, wijl hij zelf de redder van Germaine geweest is. Nu nadert het einde, waarin „ze- mekaar-krijgen", zooals in iedere opera pleegt te gebeuren. De vrek geneest en bekent en als de klokken van het kasteel luiden, schiet Amor twee harten stuk voor altijd. Dit alles wordt in melodieuzen trant geïllustreerd, boeienden onderhoudend. Het voert ons door bosschen en rid derzalen. bij dag en nacht, door bloem, rijke parken naar een feestelijke ont knooping. Bekende melodieën zijn in de muziek geweven. Een voorname rol vervullen de koren, die voortdurend de solisten omstuwen visschers en boeflbnvolk, matrozen, soldaten, rechters, raadsheeren en een zielige baljuw, die op z'n oijden dag een gedwongen blauwtje loopt, z'n reputatie verliest en zelfs in een markt- twist zijn pruik kwijtraakt. 't Is een en al levendige vroolijkheid, gemengd met bijgeloovigen angst schilderachtige bedrijvigheid in een Normandisch visschersstadje. Over heel deze opera ligt een toon van Fransche blijgeestigheid. De keuze van Mannenkoor is wel een zeer gelukkige geweest, wijl ook muzikaal het geheel zóó in 't gehoor van het publiek ligt. Bij de eerste opvoeringen te Parijs, later ook hier te lande was het succes enorm zoodatnog steeds deze comische opera tot de moest populaire zang spelen behoort. INGEZONDEN STUKKEN A. V. D. PLUIJM. Professor v. h. College. Eupen. Bplg'ë. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 24 Dec. 1926. Zondag geeft de R.K. Tooneelver- eeniging: „Kunst en Vermaak" een extra tooneelavond ter viering van haar 20 jarig bestaan, waarvoor twee blij spelen op 't programma staan. Ter bijwoning zijn uitgenoodigd o.a. alle oud werkende leden, oud-regisseurs etc en naar we vernemen is de R.K. Fanfare van zins dien dag de jubilee- rende vereeniging een aubade aan te bieden. Maandagavond trad In Concordia op Mr Kamp uit 's Hage Op 't pro gramma stonden: „Melodrama's" en Mijnheer de Redacteur Hoewel het gaat vervelen, ben ik toch verplicht nog een antwoord te geven aan „Belastingbetaler" op zijn laatste schrijven. Ik dacht zoo. „Be lastingbetaler*' voelt zeker nattigheid, want hij begint uitdrukkingen te ge bruiken, die hij afkeurde voor een ander, zooals; zeer ongelukkig ver weer. om alles heen draaien, zulk gedraai, enz. Dan wanneer de ver slaggever het niet verstaat, kan het op de publieke tribune ook niet wor den verstaan dus toch een gereser veerde plaats. Deze gedachte wordt U een idee fixe. Mijnheer, blijft U s.v.p. bij het stuk. U hebt gezegd; ik heb het nergens gelezen, dus het is niet waar van die f900 En nu heb ik U duidelijk gemaakt dat de Secretaris heeft voorgelezen ontvang sten en uitgaven der school, waaruit bleek dat f 900 minder was uitgegeven dan ontvangen, ergo bezuinigd voor de gemeente. Hier had U erkenning gepast en geen ontkenning, en dan moet U niet gaan spreken van g3- draai, want dan zou men gaan denken dat U zoo was vervuld van Uw draaien dat U ging denken dat nu alles en iedereen draaide. Wat heeren verslaggevers denken, dat weet ik niet. Wel weet ik wat ze doen. wanneer ze zulke zaken ver slaan, dat ze alleen maar noemen het eindbedrag. (Zie raadsverslag Waalwijk). „Belastingbetaler" schrijft dat ik me zelf tegenspreek, als ik in het eene stuk schrijf dat niemand aanmerking had kunnen maken als de Chr. School f900 meer had gebruikt en later dat B. en W. f140 hebben geschrapt. Hier sta ik versteld van! Begrijpt „Belastingbetaler" nu heele- maal niets meer van de zaak 'of is hij al draaiende in de war geraakt? Het verband van mijn schrijven in eerste instantie was, waar er gesproken was van smijten met geld, even aan te toonen dat er overgehouden was, n.l. f900, van hetgeen de school wettelijk mocht gebruiken. Daarin was niet begrepen hetgeen reeds door B. en W. was geschrapt, n.l. reisgeld. En wanneer ik nu in mijn laatste stuk f 140 heb genoemd, dan kon U weten dat ik dat gedaan heb als antwoord op Uw vorige vraag, waarom ik niet op die snoepreisjes inging. Ik hoop dat „Belastingbetaler" zich schamen zal zich er met zulken onzin af te maken en ik hoop niet dat hij daar- mede iets of iemand dienen wil. Mijnheer de Redacteur, ontvang mijn hartelijken dank. Een belangstellend toeschouwer. KERKNIEUWS. Katholieken van de Langstraat en Omgeving. Gij staat aan 't begin van 1927, wel licht met zware zorgen voor uwe tijde lijke zaken en met angst denkt ge aan de mogelijke tegenslagen, die U te wachten staan, in handel of bedrijf, mogelijk in uw gezin. Moge God U daarvoor bewaren maar neem zelf uw voorzorgen. Ge moet alles van God ontvangen, zonder Zijn steun immers zal het U ook in uw tijdelijke zaken niet goed gaan, met Zijn hulp echter zult ge een gelukkig jaar tegemoet gaan. Welnu verzeker U dien bijstand Gods door tot intentie van den bloei uwer tijdelijke zaken een gift af te zon- deren, die besteed wordt aan Gods eigen woning n.l. aan de Kapel van het College te Eupen. Deze immers verkeert in een erbarmelijken toestand, wijl wij noch altaar of altaarkruis, orgel, biechtstoel, kelk noch remon- strans, zelfs geen misgewaden het on ze kunnen noemen. Zulk een toestand is onhoudbaar vojDr de Priesters, die in dit opvoedingsgesticht de jeugd onderrichten Gedenk dat God zich niet in edelmoedigheid laat overtreffen en dat door de kleine gift, edelmoedig voor Zijn eeredienst afgestaan, wellicht een tegenslag in uwe ondernemingen wordt afgewend. In alle dankbaarheid zullen giften worden aanvaard door den Z E.H Dr, Cordonnier, Directeur van het College te Eupen België of voor Holland door den Heer M v. d. Pluijm, Straatweg Hank. (N.-Br Welke Katholiek maakt hier op ver gaderingen of in eigen kring eens pro paganda voor t. t. in x° „Vroolijke Kunst". Voor de pauze be- handelde hij o a. „De bedevaart naar Kevelaer" (Heine) en „Het Heksenlied" (Wildenbruch), daarbij op de piano geaccompagneerd door Mevr. De Rid der Spaan. Na de pauze dioeg hij voor: „Frederik", „De blauwe plek" en „Raapzaad". Het applaus, dat volgde, bewees, dat men zeer voldaan was, wat nog eens verduidelijkt werd in een toespraak van Mr. v. Ommeren. De Kerstfeestviering had in de Prot. Bewaarschool reeds gistermiddag plaats. Voor de beide Zondagscholen is het bepaald op a s. Maandag in den vooravond. Zekere J, V. van hier ge raakte onder Vlijmen onder een auto, waarna hij per bus naar het Diacones- senhuis alhier werd getransporteerd. Gelukkig is het ongeval veel beter afgeloopen, van aanvankelijk de ge ruchten liepen. Naar men ons mededeelt, wordt hier te beginnen a s. Zondag een autobus-dienst geopend, die voortaan des Zondags geregeld zal rijden tus schen onze stad en 's Bosch. Dinsdag en Woensdag werd hoofdzakelijk voor de donateurs der Heusdensche Harmonie een feestavond gegeven. Telkens werden een tweetal blijspelen vertoond, terwijl de Harmo nie enkele nummers ten beste gaf. Over al wat aangeboden werd, was maar een roep, zoodat de bezoekers in ieder opzicht den avond zeer ge zellig doorbrachten. ALLE DRUKWERKEN, van de meest gewone tot de fijnste; speciaal ook GROOTE OPLAGEN EN BOEKWERKEN. Schitterende reclame vloei-cartons. Algemeen Advertentie Bureau. Abonnementen op alle bladen. Boekwerken op elk gebied. Kantoor-, School- en Studieboeken. Pakpapier aan rollen, vellen en inwikkelpapier. GEMENGD NIEUWS. Bij den aanleg van de nieuwe stuw in de Lahn tusschen Ems en Dausenau is gisteren een ernstig onge luk gebeurd, waarbij zes mannen zijn gedood. Een heimachine, die op 2 pontons was geplaatst, zou de rivier op worden gesleept. Daarbij raakte een der pontons onklaar en zonk, zoodat de heimachine kantelde. Van de acht man aan boord van de ponton zijn er zes verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. Uit Dortmund wordt gemeld: In een fabriek is gisterochtend bij een proefneming met saamgeperste lucht een gasbuis uit elkaar gespron gen. Een arbeider, die zich in de nabijheid bevond, werd gedood, ter wijl twee anderen ernstige verwondin gen bekwamen. Onze Antwerpsche redacteur meldt d. 21 dezer Dezen middag hebben twee bandie ten een brutalen inval gedaan in het kantoor van den wisselagent Nassant op de Kaasbrug. Met den revolver in de hand dwongen zij den aanwezigen bediende den inhoud der kas te over handigen. Zij roofden al het aanwezi ge geld en sloegen daarna op de vlucht. Op het oogenblik is nog niet bekend, hoeveel er vermist wordt. Uit Odessa wordt gemeld; Het munitiedepot te Odessa is in de lucht gevlogen. Veertien personen werden gedood. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de ontploffing aan een misdadigen opzet is toe te schrijven. Naar uit Peking wordt gemeld, zijn 300 koeli's, die door de Noorde lijke troepen gevangen waren geno- men, doodgevroren, doordat zij tijdens de heerschende strenge koude op on gedekte wagens werden vervoerd. Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. (Wordt vervolgd.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). v.°°' brand-; sni|- en stootwonden. verouderde wonden, zonnebrand, aam- beien, spierpijnen, spit. rhcumatische pijnen, wintervoeten, springende handen °?LVC.Cl J?,6"* koopt met een pot Akkers Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. "7*

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5