Schrale Lippen zoon maar worden ook 'n verstand zoo groot nu moet 't de al heeft die als een knikker. Jansen. Ik vraag nogmaals accoun tantsonderzoek. En wat kan er eigen lijk ook op tegen zijn Op fabrieken #en in andere bedrijven en instellingen zien we dit toch ook geregeld gebeuren. Waarom weigeren de Regenten een accountantsonderzoek. Mag de wereld dan niet weten wat daar binnen de muren der Godshuizen voorvalt Ik zou er waarachtig trotsch op zijn indien me iemand geregeld voor de wielen zat en ik zou zeggen„zie zoo, direct een onderzoek en anders treed ik af." Zoolang er dus geen accountants onderzoek plaats vindt zal ik tegen alle regenten stemmen. De Kroon. D'r is hier al wel veel over een accountantsonderzoek ge sproken maar nog geen voorstel gedaan. U kunt dus niet zeggen dat de regen ten een onderzoek hebben geweigerd. Waarom maakt U a niet een voorstet van, dat zou rationeeler zijn Jansen. Wanneer men van te voren weet dat een voorstel toch zal kelde ren, dan is men er niet zoo haastig mee. ik ken de situatie. Maar enfin, ik wil nog wel eens de proef op de som stellen en maak er een voorstel van. Voorzitter. Dat is niet aan de orde en heeft niets met de voordracht te maken. Straks kunt (J 't wel voor stellen. Jansen. Dan wil ik er nog aan ver binden dat mijn voorstel in behande ling komt voor men tot stemming van de Regenten overgaat. Voorzitter. Maar d'r moeten ook reden zijn voor een accountantsonder zoek. Dan mogen we er ook wel aan denken dat de aanstelling van een accountant veel geld kost. De heer de Kroon merkt op, dat, indien er een fout gemaakt is, deze toch zeker reeds verb terd is. Jansen. De Voorzitter zei daarjuist, dat er eerst reden moeten zijn. Maar die zijn er. Als er fouten zitten tus- schen -rekeningen en kwitanties, is dit al reden genoeg. Bovendien kun nen er meerdere fouten zijn. Ik hand haaf daarom mijn voorstel. Voorzitter. Dat hoort bij de rond vraag thuis. Ik heb echter geen be zwaar om aan Uw verzoek tegemoet te komen. De heer Meijers wil ook eerst de agenda afhandelen. Voorzitter. Persoonlijk heb ik geen bezwaar. lansen Dan zou ik aan mijn voor stel nog willen toevoegen, dat, wan neer de Regenten een onderzoek weigeren, de raad ze dan allen onl slaat. Sassen. Kunnen wij die zaak anders nog niet wat uitstellen 't Is geen punt dat men maar even vlug kan afhandelen. Daar mogen we wel eens goed over nadenken. De Kroon. Juist, de zaak moet eerst goed doordacht worderi. Sassen. Wanneer een accountants onderzoek gewenscht is, mogen de Regenten daar toch niets op tegen hebben. Dan is de critiek ook meteen van de bean. lansen. Nogmaals, de Secretaris is niet berekend voor zijn taak. Wij zijn niet in staat om het geheele beheer te onderzoeken, daarom is een accountantsonderzoek gewenscht. De Kroon. Ik heb niet gezegd dat ik tegen onderzoek ben. Voorzitter Laten we maar van dit onderzoek afstappen. De stedelijke Godshuizen schijnen niet in een goeden reuken te staan door de vele verdachtmakingen. Men doet 't voor komen alsof 't er maar een onder onsje is. Maar mij is gebleken, dat iedere regent met eiken post op de hoogte is, waardoor ik den indruk kreeg, dat elke uitgave eerst goed overwogen en het geheele beheer niet door een paar menschen bedis seld wordt. Ik meen, dat ik dit toch wel eens even naar voren mocht brengen. Tak. Dat is mij ook gebleken, de menschen zijn op de hoogte. Zolang er geen onregelmatigheden plaats vinden ben ik er niet voor om een accountantsonderzoek uit te lokken. Jansen, 'Willen de regenten de cri tiek uit den weg ruimen, dan zullen ze een accountantsonderzoek moeten toestaan, waarvan de uitslag aan den raad bekend wordt gemaakt. Dan zullen de Godshuizen geen 4, maar 6 verdedigers hebben. Voorzitter. Och. dan is er later wel weer iets anders om critiek op uit te oefenen, 't Gaat toch steeds tegen personen. Tak. Wij zijn toch allen in de gelegenheid om alles tot in de puntjes na te zien. Als er wanfrouwen is, dan is 't in dit geval tegen zichzelf, anders zou men geen accountantsonderzoek vragen, 't Is voor den raad toch|geen onoverkomelijk bezwaar om de reke ningen van de Godshuizen na te zien. Wiegmans. Door den heer lansen werd straks ter sprake gebracht de door ons afgelegde eeden. Me dunkt wij leven in een tijd dat we kunnen en mogen zeggen wat wij meenen. Ik kan U de verzekering geven, dat ik zal stemmen zooals het gemeentebelang 't mee brengt en niet onder een of anderen druk. Jansen. Ik ken de situatie. 4—2. Wiegmans. Dat is voor U nog geen reden om te denken dat een ander zijn afgelegden eed niet nakomt. Vervolgens brengt de voorzitter de verkiezing van twee Regenten in stem ming. In de eerste vacature werd de heer Allard herkozen met 4 tegen 2 op den heer L. Rutgers, en in tweede vaca ture de heer C. C. Boom met 4 stem men tegen 2 op den heer J. Lucas. Bij den uitslag van elke stemming merkte de heer Jansen op: „Ik heb het dan toch wel goed gehad." 5. Voorstel tot het verleenen van machtiging aan Burgemeester en Wet houders tot het iiouden van de gebrui kelijke verpachtingen en aanbestedin gen in 1927. Hiermede kan de raad zich alge meen vereenigen. 6. Ingekomen stukken, mededeelin- gen, enz. De Voorzitter zegt dat er slechts één enkel stuk is ingekomen en wel een provinciaal schrijven waarin mel ding wordt gemaakt van de instelling eener commissie tot bewaring en be scherming van natuurschoon in deze provincie. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Vervolgens brengt de Voorzitter wederom ter tafel het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van A. van Dongen. B. en W. hebben met van Dongen een bespreking gehad en kunnen er genoegen mee nemen dat aan de voorzijde een betonafschei- ding wordt gemaakt tot een hoogte van 1 M. mits de schutting achter het huis wordt teruggebracht tot een hoogte van 1.95 M en bij het tuintje 1.45 M De heer Jansen vraagt of het mo gel k is de trottoirbanden in de buurt bij van Dongen door te trekken tot aan de woning van Broks. Voorzitter. Daar hebben we al met Broks over gesproken. De banden zijn reeds besteld en zullen we doortrek ken tot op den hoek. De heer Sassen heeft mij in de vorige vergadering gevraagd omtrent de stopplaatsen van de 's Graven- moersche autobus. Ik heb dit onder zocht waarbij mij gebleken Is dat de bussen van deze onderneming overal stoppen. Inzake het ooglijders-gestich t kan ik U echter nog niets mededeelen. Sassen. Dank U. Voorzitter. Dan heb ik onderzocht de opmerking van den heer Jansen betreffende het verstrekken van steun uit de gemeentekas aan werkloozen buiten deze gimeente. Dit is niet voor gekomen. Wel hebben niet-inwoners steun getrokken van den Bond, maar dan alleen indien er plaatselijk geen afdeeling bestond. Wat de informatie omtrent den Stationsweg betreft, met het onderzoek hiervan ben ik nog niet gereed. Wel is vroeger door de Staatsspoor een weg van den Emilia-polder overgeno men en daarvoor een som geld betaald. Maar met zekerheid kan ik echter nog niets mededeelen. Rondvraag. Sassen. We hebben evenals 't vorige jaar wederom in onze gemeente een de gradatie te constateeren. Ons postkan toor zal nl. worden omgezet in een hulpkantoor. We kunnen niets anders doen dan protesteeren. En dit moeten we dan ook. 't Gaat heelemaal niet goed met 't platteland. Het 7e leerjaar is ook al afgestemd. Zouden we nou niet een verplichtend herhalingsonder wijs kunnen invoeren De jeugd die nu de lagere school verlaat bezit niet voldoende kennis. Welke scholen heb ben we hier voor de rijpere jeugd? lil Breda b.v. heeft men school op school en hier niets, terwijl we toch een belangrijk centrum zijn. Gaarne zag ik dat de Voorzitter deze aangelegen heid eens op andere vergaderingen ter sprake bracht. In den Haag kunnen ze wel meenen de wijsheid in pacht te hebben maar het is toch niet zoo. Voorzitter Wat uwe mededeeling over het postkantoor betreft, dat is zoo. Met ingang van 1 Jan. '27 zal ons postkantoor een hulpkantoor worden. Ik heb hierover bezoek gehad van een Inspecteur der posterijen. Aanvankelijk was er sprake van dat ons postkantoor zou overgaan in een Bijkantoor. Dat zou nog wel een degradatie van onze plaats beteekenen, maar 't publiek zou er toch geen nadeel van ondervinden. Maar wel als men er een hulpkantoor maakt. Men zegt, 't werk gaat er groole industrie hebben. danken aan het initiatief van den .■•ilnSen:.^ 1 lanceerde vooreenigen bisschop van Breda, die gisteren in tijd berichten, dat onze gem. zou worden j een brief aan zijn geioovigen mede tegengewerkt door een vroegeren functionaris, den heer Duynstee, die tegenwoordig een hooge positie be kleedt bij de posterijen. Maar dat geloof ik toch niet. Liever wil ik wijAn op onze industrie die, naar verhouding van. ons plaatsje vel de grootste in ons" iand genoemd mag worden. Daar heb ben we b.v. de Hooiperse/ij, de scheeps werf, Emailleerfabriek, Groentenfabriek enz. Spr. geeft een getrouwe opsom ming van alle hier bestaande indus- trieele ondernemingen. Ons zielenta in aanmerking genomen hebben we hier een groote en uitgebreide industrie. Wanneer er nu eens een deputatie naar den Minister ging....". Voorzitter. Dal is ons plan ook, Jansen. Dat vind ik mooi. Ik kan mij ook niet indenken dat de Minister dan nog afwijzpnd zou beschikken. Maar ik dank U zeer, dat U reeds dergelijke plannen had. Dan informeert spr. naar het slach- ten door z.g, niet-slagers, De Voorzitter, zegt dat dit gewone huisslachtingen betreft. Jansen. Ik heb gehoord dal het vleesch reeds 's avonds naar hier wordt gehaald, 't Staat dus een geheelen nacht bij een boer in huis. Gezien de wetten en de hygiënische maatregelen voor slagers is dat hier ook niet in orde. De Voorzitter zegt de zaak te zullen onderzoeken. Vervolgens vraagt de heer Jansen nog naar de haven en kadegelden Spr. weet, dat er dezer dagen weer 'n paar schepen vertrokken zijn zonder de verschuldigde belasting te voldoen. De Voorzitter zegt, dat er geen straf- bepaling bestaat en in hoeverre deze noodig is, zou nog onderzocht moeten worden. Dan zou men nog de namen van de overtreders moeten weten. Jansen. Die weet ik. Maar dat de havenmeeser niet altijd aan de haven kan zjn is te begrijpen, want hij is tevens nachtwacht. Zouden we niet kunnen bepalen, dat, alvorens te lossen, men zich bij den havenmeester moet aanmelden. In Duitschland b.v. moeten ze dat ook eerst doen. Voonitter. Maar dan rijst 't bezwaar dat mei niet altijd aan deze verplich- ttng zou kunnen voldoen omdat de havenneester niet steeds thuis is. jansen. Zouden we dat niet aan deelde, dat met de openstelling dezer kerk voor hem het hoogste ideaal bereikt is. Van 2 Januari af, aldus Mgr. zullen in de H. Sacraments kerk te Breda blijvend dag en nacht biddende en boetende zieien neerge knield zitten voor Jezus, den onsterfe- lijken Koning der eeuwen, uitgesteld op Zijn genadetroon". Deze gebeden zullen verricht worden opdat „Hij zich gewaardige alle dwalenden tot de een heid der kerk terug te roepen en alle ongeloovigen tot het licht van het Evangelie te brengen". Verschillende feesten, o.a eengroot- sche bloemenhulde, zullen bij die ge legenheid gehouden worden. Drie van de vijf pas in Rome door Z. H. den Paus gewijde Chi- neesche bisschoppen bezoeken thans ons land. Na Utrecht, Amsterdam e a. komt ook 's-Bosch aan de beurt. Ingezonden Mededeelingen. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL opdragen, die zit valt nog te over- Mouthzan kunnen dicht tij de haven. Voorxitter. Da*-, wegen. De heer Wiegmans verwacht wel een guistige werking indien bij een strafbepaling eenige voorbeelden wer den geteld. Als ze dan de hooge deurwaarderskosten moeten betalen zullen re zich later best aanmelden De hter Sassen zegt, dat het plaat sen van waarschuwingsborden ook ter sprake s geweest. De Voorzitter antwoordt, dat men wel waarschuwingsborden kan plaatsen als er etn strafverordening is. De heer Jansen wil op de achterzijde van de faveribriejes een waarschuwing laten zeten. Ofschoon tegen het voorstel Jansen van de ajde van den voorzitter eenige bezwarei werden opgeworpen, ver klaarde ce raad er zich ten slotte toch mede acioord. De hetr Jansen klaagt nog even over den sleciten toestand van de slraten in deze »em. Spr. dringt op verbete ring aan. De Votrzitter zegt aan een en ander zijn volle aandacht te zullen schenken. Hierna ging de raad in besloten zitting over. BUITENLAND. De Ceizer van Japan is Zondag overleden van even goed om, maar dat geloof fk niet dat is ook niet mogelijk bij inkrimping van personeel. B. en W. stellen dan ook voor om zooveel mogelijk te pro testeeren. Ik ben al bezig allerlei ge gevens hiervoor te verzamelen. Wel is de omzet hier niet zoo groot als in een plaats met 5 a 6000 zielen, maar daar staat weer tegenover dat we hier een MNNENLAND. Oncir aüe voorbehoud ontving de Tel. vji haar Berlijnschen corres pondent iet volgende bericht uit Stockholm: Volgens een bericht van ..Extra- biadet" za prinses Juliana zich binnen kort verloen met den tweeden zoon van den küonprins van Zweden. De tweeiezoon van den Zweedschen kroonprins is Prins Sigvad Oscar Frederik, tertog van Uppland, geboren op het kaseel Drottningholm, 7 Juni 1907 en is dus 19 jaar. Er is een commissie ingesteld om de regering te adviseeren inzake de uitgifte /an land door de demping der Zuideree. Lid daaren is o m. onze afgevaar digde Mr. )r L. Deckers. KERKNIEUWS. Te Breda zal op 2 Jan een kerk wor- denopengeseld, deH. Sacramentskerk, waarin dagen lacht gebeden wordt en waarin het H. Sacrament dag en nacht zal worden uitgesteld. Deze kerk is te NIEUWKUIJK. Maandagavond circa half tien ontstond in de woning van den heer Adriaan Stupers, bakker en kruidenier in de- z g. Peperstraat een felle brand. Hoewel men den brand spoedig ontdekte en direct alle pogin gen in 't werk stelde om hem te blus- schen, greep het vuur zoo snel om zich heen dat aanstonds het geheele huis in lichten laaie stond. Mede aan- gewakkerd door den sterken wind greep het vuur zoo snel om zich heen dat ook het aangrenzende ge bouw, eveneens van Stupers, direct in vuur stond. Dit huis werd bewoond door A. v. Engelen. Uit deze beide woningen werd van den huisraad totaal niets gered en moesten de bewoners in aller haast vluchten. Al spoedig vatte de naast deze huizen geplaatste mustaartmijt vuur (deze schelf was voor het bakkers bedrijf van Stupers hier opgestapeld) en door de grootte van dezen schelft, ongeveer 2000 stuks, en de droogte van dit hout was dit direct een zoo groote vuurzee, dat ook wederom het hier aangrenzende huis van den rijwielhandelaar Kivfets in lichten laaie stond. Hier was intusschen nog wat huisraad gered. De brandweer wist dorr kracht dadig optreden de aangrenzende rieten woningen te sparen. Men kan zich voorstellen met welk een panischen schrik alle bewoners dezer wijk bevangen werden, toen in een goed kwartier tijds het vuur reeds in een drietal huizen woedde, Vele woningen werden ontruimd, andere voor ontruiming in gereedheid ge bracht, terwijl de brandspuit ook ijverig in de weer was met blusschen om de aangrenzende woningen nat te houden. Resumeerende is er verbrandhet luis van A. Stupers met den geheelen inboedel, winkel-inventaris met grooten voorraad, een partij meel, petroleum en bakkerijbenoodigdheden Nog een huis van Stupers, bewoond door van Engelen met den geheelen inboedel. Het huis van de Wed Kiviets, waarin een rijwiel- en reparatiezaak was ge vestigd. Van deze laatste kon men nogal wat inboedel in veiligheid brengen. Aan de belendende perceelen werd nogal waterschade toegebracht Naar we vernemen zijn de huizen slechts laag verzekerd, terwijl de nboedel van v. Engelen in 't geheel niet verzekerd was. Zaterdag len Ketstdag voor de dames en Zondag 2en Kerstdag voor de heeren, gaf onze tooneelvereen. „Kunst na Arbeid", beide keeren voor een overvolle zaal, haar jaarlijksche groote winleruitvoering in de zaal van het R. K Verenigingsgebouw. Het hoofdnummer van het program „Gerald de Kruisridder", treurspel met zang in 5 bedrijven, werd meesterlijk gespeeld. De rollen waren in goede handen en elke speler afzonderlijk vervulde zijn rol correct, wat wei bewijst dat de leiding bij het insiu- deeren van 't stuk in goede handen was bij den regisseur den heer A. v. Steensel. Immers, goede krachten bezit bijna elke vereeniging, zoowel op het gebied van muziek als tooneel, maar waar een goed geheel is, m.a.w. waar hel samenspel van dien aard is, dat zoowel op voordracht, uitspraak, zinsindeeling en alles wat voor de goede en juiste vertolking van zoo'n uitvoering vereischt wordt, niet veel valt aan te merken, dan is dit mede, zoo niet op de eerste plaats te danken aan de leiding. Na de pauze werd ten tooneele ge voerd het blijspel „Jocrisse de Vonde ling". dat eveneens vlot en correct werd gespeeld en de zaal menigmaal deed daveren van het lachen. De verschillende tooneelen, voor het eerst hier beschilderd door den heer Willy van Rooij uit Goirle, waren perfect in orde, wat vooral bij een drama van niet geringe beteekenis is en waarvoor genoemden heer dan ook wel een bijzonder woord van lef toe komt. Jammer dat er bij zoo'n uitvoeringen en vooral bij de dames nog velen aanwezig zijn die de strekking van een dergelijk stuk niet begrijpen of niet willen begrijpen, hetgeen zij alihans door hun gedrag tijdens de' opvoering duidelijk te kennen geven door ongepaste luidruchtigheid, het geen voor onzen weleerw. heer kape laan in zijn openingswoord alleszins reden was, en zeer terecht, hierop te wijzen. „Kunst na Arbeid" heeft aan velen een genotvolle avond verschaft, waar voor we hen gaarne dankzeggen. Met ingang van 1 Jan. 1927 is tot sub-ontvanger der Dir. Belastingen benoemd de heer Joh v. Dommelen, kantoorhouder van het hulppostkantoor alhier. Vanaf dien datum zullen de slagers voor hun te slachten vee aangifte moeten, doen op het hulp postkantoor alhier. Naar we met zekerheid vernemen is met ingang van 1 Jan. a s aan een gedeelte der mandenmakers alhier wegens slapte in het bedrijf ontslag aangezegd. SPRANGCAPELLE. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang- Capelle, te houden op Woensdag 29 December 1926 des namiddags 3 uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 13 December 1926. 2 Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring begrooting Burger lijk Armbestuur Sprang voor 1927. 4. Benoeming van een Jid van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle (pe riodieke aftreding). 5. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang (pe riodieke aftreding). 6 Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs (periodieke aftreding). 7. Benoeming van leden der Com missie tot wering van schoolverzuim (periodieke aftreding). 8 Onderhandsche verhuring van het voormalig schoolhuis te Sprang. 9 Mededeelingen. VRIJHOEVE-CAPELLE. J.l. Don derdagavond werd in het Geref. Kerk gebouw alhier voor de kinderen van de Ger. Zondagschool Kerstfeest ge houden onder leiding van den Eerw. Heer Ds. Snoek. Nadat Ds. Snoek de avond op gebruikelijke wijze geopend had, deed Mej. v. Wijlen de Inleiding derKerstgeschiedenis. terwijl Ds. Snoek de geboorte van Jezus zeer begrijpelijk voor de kleiner, vertelde. Door de kin deren werden verschillende Kerstlie deren gezongen. Ook deden enkele kinderen toepasselijke voordrachten, terwijl de dames H. Voor de Poorte, D. Dekkers en H. Snoek versnaperingen rondgaven Aan het slot werden de kleine bezoekers en bezoeksters der Zondagschool verblijd met een ge schenk. Nadat Ds. Snoek met dank gebed geëindigd had, keerden allen in blijde stemming huiswaarts. CAPELLE, Aangezien de Nieuwjaars dag op Zaterdag valt, zal de zitting van de Nutsbibliotheek gevestigd in de O. L. school in de Kom gehouden worden a s. Donderdag van 7—8 uur des avonds. De heer M. Kommers Jzn. heeft zijne benoeming tot onderwijzer aan de Chr. school te Apeldoorn aangeno men en voor die te Oegstgeest bedankt. len Kerstdag werd met de kinde ren der Herv. Zondagsschool in de Ned. Herv. kerk alhier des namiddags half twee onder leiding van het perso neel het Kerstfeest gevierd, hetwelk door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Hoogst voldaan keerden de kleinen, 's avonds huis waarts. Met de Kerstdagen werd op het overstroomde land in den Buitenpolder reeds druk schaatsen gereden, Hon derden bewogen zich over de baan. De Capelsche ijsclub heeft haar baan j.l. Maandag opengesteld. In het café van Mej. de Wed. A. v. d. Haart zal op 1 Januari a.s. een postduiventoonstelling worden gehou den door de postduivenvereeniging „De Luchtvaart", Bij de laatst gehouden examens, uitgeschreven door het Centraal Bureau van het Instituut Pont te den Haag slaagde voor stenografie met een snel heid van 130 lettergrepen per minuut onze dorpsgenoote, Mej. E. P. van der Linde. J.l. Donderdagmiddag ten twee uur werd in de Ned Herv. Kerk a.d. Loonschendijk het Kerstfeest gevierd door de Kinderen van de Chr. school aldaar. De leiding hiervan berustte bij

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2