1 geen voorstellingen. op Zaterdag 8 en Zondag 9 Jan. 1927 Musis Sacrum" te Waalwijk. in werk is zeer fraai uitgevoerd en zal ongetwijfeld de bedoelde belangstel ling opwekken. De Rijwielbelasting. Verzocht wordt er de aandacht op te vestigen dat na 6 januari de con trole op de uitvoering der rijwielbe lastingwet wordt hervat, zoodat op dien datum de rijwielen van belasting plaatjes moeten zijn voorzien. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van l Januari 1927 benoemd tot burgemeester van de gemeente Leiden mr. A. van de Sande-Bakhuyzen. Het communisme op Sumatra. PADANG, 3 jan. Het district Si- Iodnkang ter Sumatra's Westkust is vrijwel geheel in opstand. De weg- opzichter Leurs en vier goeroes (in- landsche onderwijzers) zijn te Siloeng- kang vermoord. Een aanval op Sa- wahloento is afgeslagen. Auto's, waar in militairen, die uit Padang-Pandjang te hulp waren gekomen, zijn bij Pa dang Siboesoek aangevallen. Bij dezen aanval sneuvelde de 1ste luite nant der infanterie Simons. Dertig op standelingen zijn neergelegd en tal rijke arrestaties geschiedden. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Januari '27. Wethouder Gragtmans. Tot ons leedwezen vernemen we dat de toestand van onzen oudsten wethouder, den heer Jac. Gragtmans niet vooruitgaande is; speciaal de hartzwakte neemt toe. f H. A. W. Surig. f Nieuw raadslid. Opvoiger van wijlen den heer Surig op de lijst der Katholieke Kiesver- eeniging is de heer Jos. Loeff, land bouwer te voormalig Baardwijkdeze heeft nog geen beslissing hieromtrent genomen. Onderling Kunstgenot. Naar wij vernemen gaat het* Waal- wijk's Revue Gezelschap .Onderling Kunstgenot", daartoe uitgenoodigd, wederom een soirée geven in de zaal der Harmonie „Concordia" te Loon op Zand. Deze uitnoodiging is een afdoend bewijs met welk een succes dit gezelschap in Loon op Zand en elders reeds gewerkt heeft. Het gezelschap zal aldaar optreden met een geheel nieuw programma, dat zooals we van „Onderling Kunst genot" gewoon zijn vlot zal worden afgewerkt en wederom de lachspieren eens geducht aan het werk zal zetten. „Concordia" staat alzoo wederom een gezellige avond te wachten. Wegens Pluimvee-ten toonstelling a.s. Zondag FLORA-BIOSCOPE. Op Nieuwjaarsmorgen ten omstreeks half zes overleed plotseling alhier de heer H. A. W. Surig, lid van den ge meenteraad, in den ouderdom van 59 jaren. Wel was de heer Surig ongesteld, maar niemand had zulk een plotseling einde verwacht, waar hij nog opgewekt met z'n huisgenooten dien oudejaars avond had gevierd. De heer Hei^ricus Antonius Wilhel mus Surig werd geboren 9 Augustus 1867 te Amsterdam en genoot aldaar z'n opleiding als onderwijzer. Na als zoodanig werkzaam te zijn geweest te Amsterdam. Deurne en Kaatsheuvel werd hij in 1911 benoemd tot hoofd der O. L. School fe Besoijen. Door stichting der R K Jongensschool en der Christelijke school werd de openbare school 1 Juni 1920 opgeheven en kwam de heer Surig op wachtgeld en bleef hij zich toeleggen op de opvoeding van een aantal jongelieden ten zijnen huize, voor wie hij, zoo goed als voor het onderwijs in de gemeente Besoijen, groote verdienste heeft gehad. De heer Surig werd 9 Oct. 1925 benoemd tot lid van den ge meenteraad als opvolger van den heer Jan Groenen, doch eerst 4 Juni 1926 door de bekende kwestie omtrent het schoolhuis, als zoodanig toegelaten. In den korten tijd dat hij in den raad zitting had, deed de heer Surig zich kennen als een ambitieus raads lid, die een eigen meening formuleerde en daarvoor krachtig uitkwam. Ook op ander terrein maakte hij zich ver dienstelijk om als secretaris der R K Kiesvereeniging, Bestuurslid (thans voorzitter) van den Prov. Staten Kies kring Heusden, administrateur R. K. Spaarbank, e. d. Hij was een echt katholiek, een warm verdediger der katholieke beginselen. Vier van z'n zes kinderen heeft de heer Surig aan den godsdienst afgestaan (een priester, een religieuse, een frater onderwijzer, een novice der orde der Witte Paters van Lavigerie in Algiers, wien hij zich nog zoo gaarne voorstelde een bezoek te brengen. Moge z'n verdienstelijk leven voor de diep getroffen familie, voor wie hij een voorbeeldig echtgenoot en vader was een troost zijn in dit plotselinge en groote verlies. Hij ruste in vrede. Dinsdagmorgen te 10 uur had de plechtige begrafenis plaats in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw, die tot in alle hoeken gevuld was. Het college van B. en W.. de gemeenteraad gaven door algemeene tegenwoordigheid blijk van hunne deelneming, alsook afgevaar digden van tal van vereenigingen en zeer vele ingezetenen. 2e Nat. Pluimvee tentoonstelling. De 2e Nationale Pluimvee-tentoon stelling in .Musis Sacrum" alhier za Zaterdagmiddag om 2 uur door den Edelachtb. heer Burgemeester geopend worden. Aan eiken 500sten bezoeker zal een fraai horloge worden aangeboden. St. Antonius parochie. In zijne Nieuwjaars-predikatie heeft de ZeerEerw. Heer Pastoor Kuijpers het jubeljaar zijner parochie ingeluic met het geven van een overzicht om trent de wording, de stichting derSt Antonius-parochie, de Ievensgeschiede nis, den groei in verschillend opzicht Z.Eerw. nam hierin ook de gelegenheic te baat een woord van hulde en dank te brengen aan de nagedachtenis van Mevrouw M. Timmermans van Turen hout, die zijn groote hulp geweest is bij de stichting, speciaal bij de op richting van de broederschap van den H. Antonius, de uitbreiding der devotie tot dezen Volksheilige en de bedevaart naar zijne kerk in deze parochie. Het geheel gaf zeer interessante data, cijfers, vergelijkingen van nu en toen betreffende de St Antonius parochie Het spijt ons wel dat wij niet in de gelegenheid zijn deze onzen lezers in extenso voor te zetten. Een nieuwe tak van industrie. Ofschoon onze nlaats f*«-h««i üc Langstraat eene sterk ontwikkelde leder industrie bezit, konden wij te voren toch nog niet inzien op een bedrijf zooals hier deze maand tot stand is gekomen, We bedoelen hier de fabriek van de fa. E. de Kuiper, Alkmaar, welke onder den naam van Nederlandsche Leder-industrie v/h. E. de Kuiper, naar onze plaats wordt overgebracht in pand 167a. Als directeuren van dit bedrijf zullen optreden de heeren Alphons van Delft, alhier en J. G Gielen, Alkmaar. Deze nieuwe fabriek zal zich belas en met de vervaardiging van alle ederproducten voor technische bedrij ven en landbouw en speciaal met de produceering van verpakkingspro ducten. Zijn we juist ingejicht, dan bestaat er in deze branche in heel ons land geen -tweede bedrijf zooals hier zal worden geëxploiteerd. Voor de ontwikkeling van Waalwijk zal deze nieuwe tak van industrie dus ongetwijfeld van beteekenis worden. Het ligt in cTe bedoeling het bedrijf medio Februari a.s. in werking te stellen, voorloopig in de oude looierij van den heer J. Broeders, achter den heer Th. van Delft alhier. Den ondernemers van harte succes. „De Overkant Gezien de prestaties van de tooneel vereeniging „D.VS.V." hadden we beslist een grootere belangstelling ver wacht bij de opvoering van j 1. Zondag. In alle bescheidenheid, deze krach tige dilettanten hadden recht op een tjokvolle zaal. Zeker, de belangstelling was nou niet direct matig te noemen, maar toch voor een vereeniging als „D.V S.V." had de zaal beter gevuld mogen zijn. De thuisblijvers hebben Zondag heehwat gemist. Het spel der hoofdpersonen stond voor dilettanten op zeer hoog peil. Daar we in ons no. van 29 Dec, 1.1. een uitvoerige beschouwing schreven over de eerste opvoering, is het over bodig dit thans weer te doen. Met genoegen vermelden we echter dat de tweede opvoering nog beter was en dan noemen we hier speciaal het spel van C. van Meijdenberg die een voor treffelijke creatie gaf in de rol van Grootvader Bronk. Zijn spel was be slist af. M. C. Berkelmans en Jac. M. Didden, waren natuurlijk als steeds weer uitstekend in hun rol. We hopen „D V.S.V." weer eens spoedig voor het voetlicht te zien. De Nederlandsche schoennijverheid in 1925. Volgens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be- stonden in lfigö hier te lande 351 van meer dan 1000 paar schoenwerk. [)eze vervaardigden in dat jaar voor een waarde van f34.4 millioen, waar onder 7.170.000 paar schoenwerk met een verkoopwaarde van f33.900.000 -liertoe werden verbruikt 12.500.000 vierk. voet en 230 000 K.G. overleder, 4.450.000 K.G. zoolleder en 4.450.000 vierk. voet voeringleder.- De totale sterkte van het personeel )edroeg op plm. 15 September 1925 9060 personenop 31 December van dit jaar was in deze ondernemingen een machinevermogen van 5310 P K opgesteld. 1921 1922 1923 1924 1925 Aantal onder- 324 349 327 363 351 10.2 8.0 88 13.4 io 0.1 0.1 0.2 0.2 0.2 35 29 3.1 4.6 45 2.8 2.4 2.8 46 4.4 52 4.5 46 7.3 7.2 nemingen Verbruik x 1.000.000) van overleder opgeg. in vierk. voet) overleder (in vierk K.G.) zooileder (in vierk. voet) voeringl. (in vierk. voet) Productie van schoen werk (x .000,000 p.) Waarde xf 1.000.000) van de ver- br. materia- en e. d. de productie den afzet Sterkte per- soneel op 5 Sept. 9170 6480 7410 9300 9060 De productie zoowel als de sterkte van het personeel hebben zich in 925 vrijwel kunnen handhaven op het peil, dat in het vorige jaar be reikt werd de afzet daarentegen is zelfs nog eenigszins gestegen. Aange zien het invoersaldo van schoenwerk nagenoeg gelijk bleef aan dat van 924, is het binnenlandsch verbruik dus weinig veranderd. Het bedraagt ruim 11 m(Ilioen paar. De Minister van Arbeid heeft de seizoenoverwerkvergunning, die sinds 922 in de schoenindustrie bestaat, met ingang van 1 Jan. 1927 ingetrok- en. De 48-urige arbeidsweek zal na dien datum voor deze industrie dus 17.8 40 8 41.4 124 29 2 29 8 11.5 24 3 16.9 16 4 35.4 34.4 25 0 34.3 35.0 weer regel zijn. Wij weten dat er thans wederom onderhandelingen gaande zijn tusschen de werknemers organisaties en werk gevers om deze seizoen overwerk vergunning in gemeen overleg weder om aan te vragen. Zoowel de patroons als de arbeiders in de Duitsche schoenindustrie hebben de door het scheidsgerecht voorge stelde nieuwe loonregeling aanvaard, zoodat de dreigende algemeene uit sluiting vermeden is. Het autobusbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen. De N.V. Algemeene Transportonder neming, zooals de naam van het autobusbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen luidt, heeft o.a. aan de be trokken colleges van Gedeputeerde Staten vergunning voor de volgende autobusdiensten gevraagd. Gorinchem Heusden—Den Bosch (over Rijswijk); Gorinchem—Heusden (over Dussen); Gorinchem—Keizers- veen—GeertruidenbergEethen-Waal- wijk—Dongen— Gilze-Rijen (station). Wanneer wij bovenstaand lijstje bezien, gelooven we niet ons daar over zeer te kunnen verheugen de eenige lijn uit de Klei, die onze gemëente aandoet isEethen Waalwijk- Dongen Gilze Rijen (station) Wij moes ten toch minstens een lijn hebben die 'Gorinchem Dussen enz. met onze plaats verbond, anders zijn wij er o.i. al heel weinig mee gediend. Er dient in dien geest zeker een actie te worden ingesteld. Het gemeentebestuur, K. v. K-, de R K. Middenstandsbond en Waalwijks Belang mogen hier wel in 't gareel komen. „Door de firma De Kort uit Waal „wijk is in het bioscoopgebouw te „Drunen een schoenfabriek in bedrijf „gesteld". Bovenstaand bericht troffen wij aan in den „Prov. Bosschen Courant. De firma A. en J de Kort alhier, deelt ons mede dat zij absoluut geen fabriek in Drunen opent en zij int£ gendeel niets te maken heeft met dezen De Kort. Het is haar bekend dat schoenen verkocht worden onder ongeveer den zelfden naam, waartegen zij ten ernstigste waarschuwt. Onze brandweer. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van onze brandweer, zal dit heugelijk feit op eenigszins feestelijke wijze hedenavond worden herdacht. Te ongeveer 7 uur zullen alle brand meesters en oud-brandmeeeters in hötel Verwiel bijeenkomen. De tenge- f volge der reorganisatie van de brand- 5 weer op nonactiviteit gestelde brand- meesters welke langen tijd bij het korps werkzaam zijn geweest, zullen - bij deze gelegenheid vanwege de'? Koninkl. Brandweervereniging onder- scheidingsteekenen ontvangen. Wij bieden onze jubileerende brand- weer, die voor onze gemeenschap zeer zeker groote verdiensten heeft, onze beste wenschen voor nu en toe komst, speciaal den actieven Opper- brandmeester onze felicitaties voor hem en z'n corps. Loop der bevolking gedurende het jaar 1926: Werkelijke bevolking M. V. Tot. op 1 Januari 1926 4755 4682 9437 Vermeerd. d. geboorte 116 124 240 vestiging 224 223 447 Geheele vermeerdering 340 347 687 Vermind. door sterfte 40 52 92 vertrek 245 265 510 Geheele vermindering 285 317 602 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermin dering 5$ 30 85 Bevolking op 31 December '26 4810 4712 9522 Opmerkingen omtrent den loop der bevolking over 1926 Getal geboren in de gemeente M. V. Tot. Levend 115 124 239 Levenloos aangegeven 5 6 11 Te zamen 120 130 250 Sterfte in de gemeen te zonder levenloos aangegevenen 39 49 88 Getal huwelijken 51. R. K. Kiesvereeniging. Wij hebben er in onze vorig nummer terloops op gewezen, dat in tegen stelling met de drie andere parochies, wij nog zoo weinig hoorden van een intense propaganda in de parochie van St.Jan. En wij meenen dat het toch niet minder noodzakelijk zal zijn. Men kan de tegenwoordige kieswet afkeuren, speciaal voor den gemeente raad, een feit is het dat de lijsten worden saamgesteld in de kiesvereeni ging en de R.K. Kiesvereeniging een 11 tal leden van de 13 afvaardigt. Dit feit hebben we te aanvaarden en daarom te zorgen dat ieder katholiek kiezer daarop z'n invloed uitoefent, dus ieder katholiek kiezer ook lid der kiesvereeniging zij. Dat is een eisch van algemeen belang, een eisch van eigen belang. En wanneer nu de parochies St. Clemens, St. Antonius, O. L Vrouw alle moeite doen en terecht om zooveel mogelijk mee te tellen bij de samen stelling van de groslijst, dan is het toch zeker een gebiedende plicht dat de katholieke kiezers van St.Jan niet achterblijven. Want wij zeggen het met grooten nadruk, er staat dit jaar bij de ver kiezingen van onzen gemeenteraad zeer veel op het spel, zij zullen van het allergrootste belang voor de toe komst onzer gemeente zijn. Wij hopen dat alle kiezers dat eens ernstig zullen overwegen en tot het besef komen dat aansluiting bij de kiesvereeniging noodzakelijk is, en dat degenen die door capaciteiten, werk kracht, algemeene waardeering, als het ware aangewezen zijn om zitting te nemen in onzen gemeenteraad, nu toch eens het pad verlaten dat den laatsten tijd in onze gemeente helaas gewoonte schijnt te worden n.l. om zich niet beschikbaar te stellen voor de publieke zaak, en dat juist in een tijdstip dat onze gemeente een krachtige, doelbewuste regeering ten zeerste noodig heeft. Wij hopen dat degenen die daarvoor in de termen vallen, dit ernstig woord in den aanvang van 1927 ook met de/izelfden ernst opnemen en over wegen zullen. Ook voor de a.s. verkiezing der Provinciale Staten is eene krachtige R K. Kiesvereeniging in onze plaats ten zeerste noodzakelijk. Concert Liedertafel. Op 't groot Concert der Liedertafel op Maandag a.s. zullen door Mevrouw Lotti Muskens—Schreurs o m. uitge voerd worden werken van Puccini, Bart Verhallen, Cath. van Rennes, Max. Vredenburg. e.a. De heeren H J. van Herwijnen en N. F. Trommelen alhier slaagden dezer dagen voor het te 's-Bosch af genomen praktijk-examen boekhouden van de Vereeniging van leeraren in het boekhouden. Zij genoten beiden hunne opleiding bij den heer H. Verhoef acc. alhier. Zaterdag 8 Januari wordt de demifinale en finale gespeeld bij den heer Alf. Adriaansen van de biljart- match waaraan de biljartvereeniging NATIONALE PLUIMVEE ondernemingen /.iCt een ]ÜtXi oductic Ut Uitsluiting in dc Duitachc schoen industrie voorkomen. Men meldt uit Berlijn

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2