PRIJSVERLAGING THANS P. I. HERMANS 's-Hertooenboscli Uw Hoofdtiuidl i, DOBBELMANN ROTTERDAM KOSTHUIS Q. J. van Dungen m m „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer Alb. Kemperman, deelnam. De volgende heeren komen in dezen kamp uit: L. van Engelen—P. v. Beurden-. J. Segers—P. v. d. Loo. „Het Nieuwsblad van het Zuiden" schrijft over de 'n vorige week gespeel de partijen der Waalwijkers als volgt: De partij B. van Engelen—H. de Leeuw heeit een groot zwaar spel gegeven. Ook deze heeren gaven een zwaren kamp te zien* Hoewel hun spel rtiet klein en fijn genoemd kan worden, hebben zij toch een schitte rend groot spel gegeven. Zij beschik ken beiden over een geroutineerd bandspel. Telkens wanneer ae caram- bol bijna niet te maken was, wera hij dooi* den eerste of den laatste schitterend over band opgelost en hoorde men telkens de oudere sup porters van over de zestig, hun gulle uitroepen en bravo's hooren. De partij van P. v. d. Loo-J Slaats is wel de spannendste strijd geweest dezer ronde. De heer v. d Loo beschikt over een zeer fijn spel en is een geweldenaar in het mas seeren. Zijn massé's waren af. De heer Slaats heeft een meer groot spel en wat hem ontbreekt aan technisch spel, vult hij aan met zijn groote wil zijn enthousiasme om te willen .win nen. In deze partij heeft men de twee uitersten kunnen zien van groot en breed spel, tegenover het kleinere het fijnere, het technische. Beiden speelden tegen elkaar op, hoewel de heer v. d. Loo zenuwachtig en ge irilteerd werd door het carrot spel wat hij kreeg. Toch wist hij met zigi technisch spel de partij te winnen met tot slot een serie van 37. Ingezonden Mededeelingen. gwordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en anzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct PUROL Voor het in December j.l. ge houden examen voor Fransche Taal en Handelscorrespondentie slaagde, vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amster dam, de Heer Corn. v. d. Pol Goirle, die zijn opleiding ontving bij den Heer J. Smarius te Waalwijk. In verband met vorenstaand bericht wordt verwezen naar de advertentie, voorkomende in dit blad, (zie voor pagina le blad) waarin de aanvang der nieuwe cursussen van bedoelden Leeraar wordt aangekondigd. Er loopen geruchten, dat de Commissaris der Koningin in Noord Brabant voornemens is eervol ontslag uit zijn ambt te vragen. Wij deelen echter deze geruchten onder alle voorbehoud mede. De Commissaris zou, naar het heet zich te Vught will?n vestigen, waar hij een groot perceel bouwgrond heefi aangekocht. Het „Hsgz." deelt mede dat voor alsnog deze bedoeling bij den com missaris niet voorzit. De diefstal te Vlijmen. Naar men zich zal herinneren werd voor eenige dagen bij den gemeente ontvanger van Vlij nen ingebroken en een bedrag van f3400 ontvreemd. Zooals bekend, werd de zoon van den ontvanger als verdacht van dezen diefstal gearresteerd. Thans verneemt het „D. v. N.-Br", dat uit het onderzoek zou zijn ge bleken, dat de zoon niets m'et dezen diefstal heeft uit te staan, dat er althans geen aanwijzingen in die nchting zijn. Ook de signalementen, die ingezonden zijn, wijzen in een andere richting. Er schijnt een persoon te zijn geweest in padvinderscostuum Het onderzoek is nog in vollen gang. De tuinman W. de V. te Vlijmen, die Vrijdag voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch werd ge leid in verband met den die stal .bij den gemeente-ontvanger te Vlijmen werd nog denzelfden middag op vrije voeten gesteld. HÊRPT. Zondagmorgen vergaderde alhier de R K. Kiesvereeniging. Aller eerst werd het reglement voor de plaatselijke Kiesvereeniging vastge steld volgens het ontwerp daartoe ingezonden met dien verstande dat zij zich buiten de gemeenteraadsver kiezingen wenscht te houden. Vervolgens kwam de candidaat- stelling voor de Prov. Staten aan de orde, waarbij door het bestuur wer den voorgedragen de heeren Mr. P. HflnH °6^ *n 0 R- v- d- Ven. a^re- aende leden, alsmede de heer Chr. rv V' erpt» °nze candidaat. voorstel werd goedgekeurd, waarop de heer v. Herpl bedankte en m 200 het ,ot een verkiezing mocht komen, dat het vertrouwen in hem gesteld niet beschaamd zou worden. Daarna had de verkiezing van een geheel nieuw bestuur plaats daar het oude niet meer in aanmerking wenschte te komen. Gekozen werden de heeren P. de Mar., C. v. Grevenbroek, Chr. v. Herpt, Jan Buijs en Aug. Retico, waarop de vergadering uiteen ging. HEDIKHU1ZEN In de alhier ge houden vergadering van de R K. Kies vereeniging werden voor het lidmaat schap der Prov. Stalen candidaat gesteld de heeren Mr. P. H. Loeff uit 's Bosch, G R. van der Ven uit Vlijmen, beiden aftredend, Chr. A. J v. Herpt uit Herpt en Mr. H. Lotff uit Dru.ien SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). J.l. Zaterdag (Nieuwjaarsdag)- had alhier een auto-ongeval plaats dat nog oetrekkelijk goed is afgeloopen. De heer P. W. uit Haarsteeg had, doordat hij het stuur kwijt raakte, het ongeluk nabij de Dijkstraat met zijn auto tegen een lantaarnpaal te rijden, die afknapte. Dhr. C. H. uit Waalwijk passeerde juist met z'n verloofde, mej. A. v. B. alhier. Mej v. B. geraakte onder de auto en bekwam een ernstige wonde aan haar been, welke door Dr. Waardenburg alhier moest worden dichtgenaaid. Dnr. H. kwam ook met de auto in aanraking, doch bracht het er gelukkig met gescheurde kleeren af. De auto werd zwaar beschadigd. WASPIK. -De ZeerEerw. Father Gijs man, die na zijn verloftijd in den kring zijner geachte familie te hebben door gebracht, in de laatste helft van Decem ber naar zijn missiegebied van Madras terugkeerde, gee t van uit Rome vrien den en belangstellenden een beknopt overzicht zijner reis, welke hij over land maakte tot Genua, waar hij zich inscheepte op de „Rembrand". De tocht ging van hier via'Rozendaal. Brussel, Bazel, Milaan naar Rome, om van daaruit naar Genua terug te keeren. 't Was eene voorspoedige en prachtige reis, welke een onvergetelijken indruk op hem maakte. Met de sneltrein ging het van Brussel naar Bazel, eene stijve plaats, met groote logge gebouwen en breede, onzindelijke straten. Na Bazel verlaten te hebben, vertoonde zich eèn onbeschrijfelijk schoon wintergezicht. Alles lag diep onder de sneeuw, waar boven de reugachtige, immer groene naaldboomen, waarmede de berghellin gen begroeid zijn, hunne slanke toppen hemelwaarts heffen. Vooral rondom Bern, de hoofdstad van Zwitserland, was het uitzicht schitterend. Een han gende brug over een diepe ravijn, enz. waar kunstwerk van bruggenbouw en alles rondom* diep onder de sneeuw bedolven, bood een onvergelijkelijk heerlijke aanblik. Na vele tunnels, waarvan die doorden Simplon de langste is (22 minuten sporen) gepas seerd te zijn, stoomde de trein in volle vaart het station Milaan binnen, een der drukste steden van Italië. Onder de kolossale oude gebouwen, vooral n 't midden der stad. zijn vooral merk waardig: „De kathedraal van O. L. Vrouw Geboorte, dagteekenend uit de 15e eeuw, een gothiek gebouw, met ontelbare kleine torentjes en ruim 11 000 marmeren beelden (binnen en buiten de kerk) waarvan het meer dan evensgroote marmeren beeld van den H. Bartholomeus een waar kunststuk. de bijzondere aandacht trok. Z. H. Pius XI, onze tegenwoordige, roemrijk re- geerende Paus, was Aartsbisschop in deze kerk. Ook de gebrandschilderde ramen, voorstellende 't Oude en Nieuwe testament, zijn werkelijk bezienswaar dig. Van Milaan ging de tocht naar Rome met zijn pracht van tempels in 't geheel 400, welke in onbeschrijfelijke schoonheid met elkander wedijveren en waarin de grootste kunstschatten van schilder- en beeldhouwkunst, let terlijk als op een gestapeld zijn. Vooral munten uit de kerk van St Jan van Lateranen, de oudste kerk van Rome, eertijds de kerk van den Pausrwatnu de St. Piete; is met zijn reusachtige marmerenbeelden,alles meesterstukken. De alles overheerschende St. Pleter, in afmeting en pracht alles overtreffend, de kerk van Petrus banden, zoo ge naamd naar de ketenen, waarmede Petrus geboeid werd in de gevangenis en die thans nog vertoond worden Het ^colossale marmeren beeld van Michel Angelo, zoo overweldigend schoon, dat het den schijn wekt, een levend wezen voor zich te zien. De kerk van het H. Kruis van Jerusalem met haar ver scheidenheid van relikwieën, een der nagels een paar doornen, een siuk van 't Kruis, ook van 't Kruis van den goeden moordenaar en vele andere bezienswaardigheden zooals de scola sancta. de marmeren trap van 't paleis van Pilatus te Jeruzalem, welke kort na Christus naar Rome werd overge bracht. De marmeren treden zijn met hout betimmerd en slechts op de knieën mag hij beklommen worden. Dan nog het -Vaticaan met zijn bij uitstek rijk en prachtig museum, zijn tuinen, zoo uitgestrekt en zoo schoon, dat men zich, zonder dit alles gezien te hebben geen denkbeeld er van kan vor men, terwijl bouwwerken uit den Ro- meinschen tijd, zooals Colliseum, forum en heidensche tempels, die stomme getuigen zijn der vroegere grootheid van 't oude Rome Na tot eene au diëntie te zijn toegelaten bij Z.H, den Paus, die zeer belangstellend was, vooral omtrent den missiearbeid, werd Rome verlaten, om de terugreis naar Genua te aanvaarden, waar het ss. Rembrand wachtte en spoedig het ruime sop zou kiezen. Gisteren hield de Maria vereeni ging eene algemeene ledenvergadering, waarbij de WelEerw. Heer kapelaan van Riel lichtbeelden vertoonde uit het leven van den H. Franciscus. Ver schillende keurige tafereeltjes werden op het doek getooverd. In het naburige Capelle reed dezer dagen een auto tegen een boom, waarbij de auto ernstig be schadigd werd en een der heeren een. beenbreuk bekwam, RAAMSDONK. Op het Smidseind werd dezer dagen een thermometer en op het Sandoel een portemonnaie met een gulden gevonden. Inlichtingen verschaft de politie. Aan de jongens die geboren zijn in 1908 én zich dit jaar moeten laten inschrijven voor den dienstplicht, wordt daartoe in het bijzonder gelegsnheid gegeven op Woensdag 12 Januari e k. des v m. van 9—12 en des n.m. van 2-4. De Rijksontvanger zal ten ge meente-huize op de aangegeven dagen geen zilting meer houden, zooals wooniijk van 9 12, doch van 10 12. In het Leogebouw wordt op Driekoningen, n m. om 6 uur, een uit voering gegeven door de Tooneelver- eeniging „Amicitla" van het Veer. Op gevoerd worden „De Hellas" en „De Huishoudster De tooneelavond wordt opgeluisterd door Strijkmuziek. DUSSEN. Van de Autobus-onder- neming „Onzen Dienst" zal vanaf heden een nieuwe bus gaan rijden, welke plaats biedt voor 25 personen. GEERTRUIDENBERG. Gedurende de maand Dec. 1926 werd op het kantoor der Rijkspostspaarbank alhier, totaal ingelegd f 5235.18 en terugbe taald f 10776 85. Donderdag j.l. werd door de Rederijkerskamer „Geestbeschaving", uit Oosterhout, in de groote zaal van hotel Centraal opgevoerd het tooneel- stuk „Schijn". Het stuk werd zeer goed gespeeld, vooral de rol van „David", de veedrijver, was bij den heer Joh. de Jongh in goede handen. Het succes was dan ook groot. Maandag j 1. had de heer P. de Bok, uit Made het ongeluk op de rol- brug alhier, met z'n fiets tusschen de tramrails te komen. De val was zoo erg, dat hij hierbij z'n been brak. Hij werd in het wachthuisje binnenge dragen, alwaar dr. Lips een noodver band legde. „Excelsior" gaf Zondag 1.1. haar laatste opvoering van het tooneelsluk „Het kostbare leven". De uitvoering was niet zoo druk bezocht als de eerste. Het stuk werd buitengewoon goed gespeeld, maar het mocht deze maal niet de algemeene lachlust op wekken, zoodat. het voor de spelers zwaar werken was. De fietsen- en motorzaak van v. d. Sluijs, is naar wij vernemen onderhands verkocht aan de heer Sonderman alhier. Maandag n.m. had de heer P.J. Kussen, uit Rotterdam het ongeluk met z'n auto tegen een der boomen, aan den Stationsweg alhier te rijden. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto eenige meters over de weg werd ge slingerd.~Twee wielen gingen er onder uit en de kap werd gewoon ingedrukt. De bestuurder werd door een zij ruit gedrukt, maar bekwam gelukkig geen ernstige verwondingen, zoodat deze z'n reis per trein kon vervolgen. De Gebrs. Bax alwaar de overblijfselen zijn binnengebracht zullen deze her stellen. De sociëteit „Vriendenkring", gevestigd in hotel Jansen, zal op de Maandagen 10 en 17 jan. a.s. een groote nationale humoristenwedstrijd houden. MADE. Gedurende eenige weken stond bij den heer A. Verhagen-v. d Vaart een verzegelde flesch met boon tjes voor het raam leder die 5 pond margarine of f 2 50 (tot Nieuwjaar) kruidenierswaren kocht mocht naar het aantal raden. Het aantal boontjes bedroeg 2662. De prijzen werden behaald als volgt le prijs f 25 Mina Verwater 2665 boontjes, 2de pr. nikkelen waschketel S. de Bot 2666, 3e pr nikkelen koffie kan* Th.. Tnijssen 2673. 4e prijs keu kenrek P. Vissers 2650 5e pr. E. v. Stenis 6 tafelmessen 2695. Gisteren liep met goed gevolg van stapel de groote ijzeren bak voor binnenlandsche rekening van de scheepswerf van Gebrs. Nederhof, ter wijl een dergelijk bak op stapel is gezet eveneens voor binnenlandsche rekening ALMKERK. J. 1. Vrijdagavond werd alhier met aanvankelijk 23 leden eene Chr. Hist, Kiesvereeniging opgericht Tot Ouderling en Diaken zijn in de Geref. Kerk alhier herkozen de Heeren H. D. v. d. Meijden en A. v. Iperen. De collecte gehouden in de Herv. kerk op oudejaarsavond, ten bate voor 't ziekenfonds bracht op ruim f 145. Naar wij vernemen heeft de col lecte voor 't Roode Kruis langs de huizen opgebracht ruim f38. DUSSEN. In den ouderdom van bijna 76 jaar overleed heden alhier de heer J. F. Spiegels Oud-veldwachter dezer gemeente. Hij ruste in vrede. EETHEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat in Januari voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1908. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente secretarie van 10 tot en met 15 januari as. ST. JOACHIMSMOER. Zondag 2 Januari hield de tooneelclub T O.G op ietwat feestelijke wijze haar gewone maandelijksche bijeenkomst. Zij her dacht haar 5 jarig bestaan Het tooneel was bij die gelegenheid versierd met een passenden in sierlijke letters ge- j calligrafeerden gelukwensch en een portret met versierde omlijsting. De leider hield een feestrede, waarin hij nog eens voor oogen stelde de moei lijkheden in dat tijdperk ondervonden, alsook het succes waarmede die allen waren overwonnen. Hij wenschte de club in de toekomst eenzelfde onkreuk bare eensgezindheid toe. Hierna wer den de gewone huishoudelijke zaken afgehandeld, alsmede de voorbereiding der Vastena.vonduit voering, welke met vertrouwen tegemoet mag gezien wor den. Als een zeldzaamheid mag vermeld worden, dat in 1926 in de parochie St. Joachim§moer, geen enkel sterfgeval te boeken is geweest. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 4 Jan. 1927. Het Heusdens Mannenkoor hield Donderdagavond onderling een feestelijke bijeenkomst. Tevens werd bij die gelegenheid de Edelachtb. Heer Burgemeester geinstalleerd als Eere voorzitter. Naar we vernemen ging het er recht gezellig toe onder zang en voordrachten, terwijl ook de inwen dige mensch niet werd vergeten. De Heer Ko Deurlo alhier slaagde voor het diploma boekhouden (Mercu- rius). KUNST EN LETTEREN. a— Door Van Holkema& Warendorf's Uitgevers Maatschappij zijn twee prijs vragen uitgeschreven en welkeen voor het beste meisjesboek en een voor het beste jongensboek. Als prijs fs voor elk boek een bedrag van "f1000. uitgeloofd. De jury voor het meisjes boek zal bestaan uit de dames Tob Naeff, Anna van Gogh Kaulbach en J. P. Zoomers Vermeer terwijl de jury voor't jongensboek bestaat uitde heeren C. Joh. Kieviet, Theo Thijssen en A. B. van Tienhoven. De condities voor beide prijsvragen zijn op aanvrage bij Van Holkema Warendorf's Uitgevers Maatschappij te Amsterdam verkrijgbaar. Mevr. Theo Man-Bouwmeester, de groote Nederlandsche tooneel- speelster, zal op Donderdag 13 lan. a s. In Schouwburg Casino te 's Her togenbosch haar afscheidsvoorstelling geven met het tooneelspel „Het kind van de Liefde" van HenrKBataille. AGENDA. WAALWIJK. Donderdag Algemeene Muziekleer Waalwijksche Muziekschool Donderdagavond 7 uur. Cursusles „Eerste Hulp bij Ongelukken" in - de Openbare School Stationstraat. Donderdagavond 7'/2 uur repetitie voor de adspiranten en 8'/2 uur voor de leden van „Kunst en Kracht". Donderdag 8'/2 uur repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Vrijdag Viool- en Cellocursus Waal wijksche Muziekschool. Coöperatie„Ons Belang", voorin. Baardwijk, wenscht leden en begunstigers een Zalig Nieuwjaar. 3762 ADVERTENTIëN. De Burgemeester van Waalwijk en Mevrouw MOONEN-Sassen zeggen hartelijk dank voor de talrijke gelukwenschen ontvangen bij gelegenheid van Nieuwjaar en bieden wederkeerig hunne beste wenschen aan. 37624 HEER vraagt degelijk met vrije Zitkamer. Brieven met prijsopgaaf onder No. der advertentie a. h. Bureau van dit blad. 37634 Accountant Hinthamerstraat 90 Billijke tarieven voor regel matige contióle. Belasting adviezen. ORGEL EN PIANOMAKER, STEMMER. 36023 WAALWIJK. BETAALT OUS GEEN 15 CT. MEER! Door de sterk verlaagde prijzen op de Amerl kaansche Tabaksmarkt en het in gebruik n®"!®? van oijze nieuwe fabriek kan de prijs van 8ZK thans gesteld worden op 12 ct. per ona Kwaliteit blijft onveranderd, dus onovertroffen GEDEPONEERD

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3