mm HET ZUÏQËÜ uwe advertenties Laat ons plaatsen Mulst# StilMHI mttti Mn. No. 2. Woensdag 5 Januari 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. DRUiNEN. De opening der R.K. School. Maandag j.l. vond de opening plaats der Bijzondere R.K. Jongensschool aan de Stations.raat. Om negen uur werd een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij de onder wijzers en jongens aanwezig waren en tevens het Üagelijksch bestuur onzer gemeente en de Secretaris, de heer Inspecteur van het Lager Onderwijs, Baron Van Voorst tot Voorst, het Schoolbestuur, de architect der school, de heer J. van Vlijmen en de aannemer de heer Q. de Bont. De H, Mis werd op uitstekende wijze gezongen door een knapenkoor, ge vormd uit de jongens der R.K. Bij zondere Jongensschool. Na de H. Mis werd het gebouw door den Z.E. Heer Wouters, Deken van Heusden, plechtig ingezegend, waarbij tevens de intronisatie werd verricht. Vervolgens nam Z.H.E. 't woord en toonde aan het groote nut van een Bijzondere School voor R.K. jongens. Spr. wenscht den pastoor van Drunen geluk met zulk een aanwinst en hoopt dat de jongens diep godsdienstig mogen opgroeien, hetgeen hun zoowel in het geestelijke als in het tijdelijke zal ten goede komen. Spr. wenscht ook het personeel der school geluk met hunne benoeming en spoorde hen aan zich ten volle te wijden aan de vorming der jongens. Spr. wenscht ten slotte architect en aannemer geluk met de prachtige uitvoering der bouwwerken en smeekt ten sloite in een plechtig sluitingsgebed den zegen van den Al lerhoogste over deze school af. Pastoor Goosens vervolgens het woord nemende, dankt op de eerste plaats den Deken van Heusden voor zijn bereidwilligheid om de inzegening en de intronisatie te verrichten. Verder brengt spr. dank aan den inspecteur van het Lager Onderwijs, Baron Van Voorst tot Voorst, voor zijn medewer king en loyalen steun. Spr. dankt ook den Burgemeester, Mr. Loeff en den gemeenteraad voor de goede verstand houding en prettige samenwerking. Verder bracht Z E. hulde aan den heer J. v. Vlijmen, architect en den heer G. de Bont, aannemer der school, die belden het fraaie gebouw tot stand brachten. Ten slotte dankte Z E. in zonderheid het H. d. S., den WelEd, Hefcr v. Rooij, die de laatste weken dag en nacht zich opofferde om de school in orde te brengen. Hij hoopte dat de onderwijzers alles zouden doen om de jongens te vormen tot degelijke mannen in de maatschappij. Z.E. sloot zijne rede met een aansporing tot de jongens en verzocht baron Van Voorst tot Voorst de school olficieel te willen openen. Deze zeide het zich tot een aange name taak te rekenen aan het verzoek van pastoor Goosens te voldoen, doch wenschte vooraf nog een en ander te zeggen. Spr. bood den heer pastoor en het schoolbestuur zijne beste wen- schen aan bij de gebeurtenis welke plaats vond. Spr. zeide, dat de oprichting dezer school zonder eenige tegenkanting van welke zijde ook was tot stand gekomen en hield zich er van overtuigd, dat wel deze prettige verstandhouding zich zou bestendigen, zoolang als het huidige Gemeente bestuur en School bestuur aanwezig blijven. Spr. zegde allen steun en medewer king toe en verklaarde voorts de school voor geopend. Hierna nam burgemeester Loeff het woord en sprak als volgt: Het gemeente-bestuur verheugt zich ten zeerste in deze g:beurtenis, omdat deze school op R.K. grondslag is op- gericht. Spr. zette uiteen dat het gemeente bestuur van Drunen, zich op het stand punt stelt, dat alle wereldlijke gezag en macht haar diepste ontstaan vindt in God en dat derhalve aan den dienst van God een gewichtige plaats behoort te worden toegewezen, ook In het openbare leven. Spr. zeide, dat de inwoners van Drunen eveneens deze meening zijn toegedaan, omdat ook zij overtuigd zijn dat een zeer voornaam middel om in de maatschappij de som van het kwaad te verminderen en de som van het goed te vermeerderen hierin bestaat, dat de godsdienst steeds in hoogeeere wordt gehouden. Spr. zeide verder overtuigd te zijn, dat wel is waar de onderwijzers der -hans opgeheven openbare school niet alleen uitstekende onderwijskrachten, maar ook uitnemende godsdienstige mannen zijn, maar dat dit toch niets afdeed aan 't feit, dat bij alle respect dat men in het inderdaad in vele ge vallen thans nog noodzakelijke open baar onderwijs als zoodanig in ons land mag hebben, de toch voor een diep godsdienstig voelende bevolking, steeds kille atmosfeer, waarin het open baar onderwijs nu eenmaal krachtens zijn positie verkeert, niet door de Drunensche ouders wordt verlangd, omdat deze gaarne zien, dat hun kinderen op dergelijke wijze worden onderwezen, dat zij door aanvang en sluitingsgebed, door wandversiering enz. in een woord door heel hun om geving, zooals zulks ook thuis geschiedt bij voortduring worden herinnerd aan de groote plaats, die God in hun leven zal moeien innemen. Spr. betoogde dat ook het onderwijs zelf, dit groot maatschappelijk belang zeer met deze nieuwe fraaie school zal zijn gebaat, gezien het feit dat de openbare school reeds zoo lang was afgekeurd, Spr. wenschte meester van Rooij en zijn staf aan, wie het onder wijs uitstekend is toevertrouwd, geluk met hun aanstelling aan deze school en zetde van meening te zijn, dat de taak van de onderwijzers bestaat alleen in de vaardigheid om jongens de we tenschap en den plicht te leeren be minnen. Zich vervolgens tot de jongens richtende zeide Spr,, dat deze wel gehoord hebben welken nadruk ook door het wereldlijk gezag op een gods dienstige opvoeding wordt gelegd. Spr. zeide dat de jongens wel moe ten weten, dat de godsdienst de ziel is van de maatschappij en dat even zeker als het lichaam moet sterven als de ziel dit verlaten heeft, ook evenzeer een goed geordende maatschappij moet ten gronde gaan als alle godsdienst daaruit verdwenen is Spr. haalde eenige voorbeelden aan van groote staatslieden die den godsdienst het eenige middel noemen om het kwaad te bestrijden dat onze tegenwoordige maatschappij teistert en spoorde daar om de jongens aan, naast de weten schap ook den godsdienst liet te hebben. Ten slotte hoopte Spreker, dat de jongens veel nut uit het te geven onderwijs zouden trekken, opdat zij later volkomen zouden bekwaam zijn voor den dagelijkschen arbeid en het volle menschenleven wat hun dan zou wachten. Spreker wenschte hierna het school bestuur en den heer Pastoor onder wiens ijverig toezicht deze school is opgericht en blijft toeker*r©" d van harte geluk. De hoofdonderwijzer, de heer van Rooij dankte ook namens de onder wijzers den heer Pastoor en het Kerk bestuur voor het vertrouwen dat deze in hen hebben gesteld. Spr. is over tuigd van de grooie waarde eener godsdienstige opvoeding en hoopt met de onderwijzers onder steun van ker kelijke overheid, zijn beste krachten aan de school te geven. Hierna werd op de pastorie aan de genoodlgden de eerewtjn aangeboden, terwijl 's middags de jongens werden onthaald op het patronaat. DRUNEN. Op Zaterdagavond 1 Jan. werd in% de zaal bij den heer Th. Elshout op den jaarlijkschen feestavond van de Handboogschutterij „Constan- tia", eenp groote uitvoering voor hare eere-leden en honoraire leden met hun ne dames en geïntroduceerde vreem delingen, met medewerking van het Antwerpsche Humoristische duo de Winter. Ruim zes uur nam de heer M. Elshout als voorzitter het woord en wenschte op de eerste plaats allen een gelukkig nieuwjaar, heette de talrijke aanwezigen welkom, en deelde mede dat deze uitvoering niet was van de Harmonie (ofschoon ze wel in deze zaal is) maar van de Doele; hij sprak den wensch uit dat allen zouden kun- nen genieten. Als eerste nummer werd opgevoerd „De Hofdames" (dwergnummer) wat bij allen veel bijval oogstte, vervol gens „een kwartier aan het strand" en „de nagemaakte Tirolers", vooral dit laatste werd uitstekend vertolkt, voor al de sopraan-stem van Mevr. de Winter viel zeer op. Een daverend applaus volgde na ieder nummer. Na de pauze werd nog opgevoerd „de Wondermuzikanten" (muzikaal nummer), „Terug uit den Dierentuin", en tot slot nog een extra nummer „Terug van de Bolsjewiki". Het lachen was niet van de lucht. Het accompagnement was natuurlijk in goede handen bij"den jongenheer J. Verhoeven. Wij meenen op te merken dat zijn spel telkens weer uiting geeft aan zijn groeiende virtuositeit. Aan het slot van dit keurig pro gramma nam de heer M. Elshout het woord en bracht namens allen een woord van dank aan de humoristen hij hoopte dat allen tevreden zullen zijn en als men eerstdaags bij de honoraire leden komt om contributie dat ze zich nietonbetuigd zullen laten. DRUNEN. Bij het plukken van mastappels viel zekere A. v. N. uit een hoogen den, met hel gevolg dat zijn arm brak. DRUNEN. Gisteravond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging. Het gewij zigd reglement werd zonder bemerkin- gen goedgekeurd. Als candidaten voor de groslijst voor de Statenverkiezing werden aangewezen Mr. H Loeff, burgemeester van Drunen, Mr. P Loeff, aftr. te 's-Hertogenbosch, de heer v., d. Ven. burgemeester van Vlijmen, de heer Moonen, burgemeester van Waal wijk, de heer Chr, van Herpt te Herpt. Als afgevaardigde naar de kieskring vergadering werd benoemd de heer los. Kessel. N1EUWKUIJK Maandag 3 Januari j.l. had de inzegening plaats van de alhier ingerichte school tot bijzonder onderwijs, 's Morgens om half negen verzamelden zich de jongens der ver schillende klassen op de speelplaats. Door het onderwijzend personeel in orde opgesteld, trok men hierna kerk waarts alwaar om 9 uur een plechtige H. Mis tot dankzegging plaats had, Onder het luiden der klok trok men hierna naar het schoolgebouw alwaar door den ZeerEerw. Heer Pastoor de inzegening plaats vond. Vertegenwoordigd waren de geeste lijkheid der parochie, alsook de Edel achtbare Heer Burgemeester, de heeren Weihouders, Secretaris der gemeente, gemeente-ontvanger en leden van het Kerkbestuur. Gewis zal dezen dag vele inwoners tot erkentelijkheid stemmen jegens hun herder aan wien zij het katholiek onderwijs voor hunne jongens te danken hebben. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand Dec. voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 2853 69 terugbetaald f4320 69. In het café van de Wed. F. Brok hield Maandagavond de Onderlinge Veeverzekering haar algemeene jaar vergadering. Na opening der vergadering met den Chr. groet, door den Voorzitter den heer Louis van Spijk, werd door den secretaris den heer J. de Pintt een keurig verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar 1926. De totale inkomsten waren f209 28. De uitgaven f 115 05. Alzoo een batig slot van f 94 23, Gedurende het afgeloopen jaar werd aan 24 stuks vee uitkeering gedaan tot een bedrag van f 2844 Besloten werd o.m. om de premie van kalf beesten vast te stellen op 45 cent op 60 dagen terwijl voor ander vee dit voortaan 35 cent is. Vroeger was dit voor alles 40 cent. Een koe die vroeger werd gekocht was niet verzekerd dan na de z.g branding. Voortaan zal een gekocht stuk vee direct na den koop verzekerd zijn en zal dus de belanghebbenden bij een eventueel ongeluk tijdens ver voer enz. direct recht op uitkeering hebben; zulks met het oog op het tegenwoordig drukke verkeer. in andere bladen. Het geeft ons provisie en bespaart U moeite en kosten. Na een woord van dank aan de vergadering door den secretaris voor de trouwe opkomst wordt deze met den Chr. groet gesloten. De heer P. Pullen welke op Nieuwjaarsdag het ongeluk had met zijn rijwiel onder een kar te geraken en voor de bekomen verwondingen hiervan tn het gasthuis te 's Bosch werd opgenomen, is Dinsdagmorgen reeds aldaar overleden. WASPIK. Loop der bevolking over 1926 Bevolking op 1 Januari 1926; 1734 m., 1623 vr. totaal 3357. Vermeerderd gedurende het jaar doorGeboorte 40 m 32 vr. totaal 72. Vestiging: 56 m., 89 vr. totaal 145 Totale vermeerdering: 96 m., 121 vr. totaal 217. Verminderd gedurende het jaar door Overlijden20 m., 16 vr. totaal 36. Vertrek: 71 m., 100 vr. totaal 171. Totale vermindering 91 m., 116 vr totaal 207. Verschil tusschen totale vermeerde ring en totale vermindering: 5 m -f 5 vr Totaal 10. Bevolking op 31 Dec. 1926: 1739 m., 1628 vr. Totaal 3367. Aantal voltrokken huwelijken 24. Levenloos aangegeven 4. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 4 Jan. 1927. Was het Armenconcert van „Apollo" in de maand December een succes, niet minder was dit het geval met het liefdadigheidsconcert dat het Kon. Mu ziekgezelschap „Euphonia" op 2 Ja nuari ten bate der St. Elisabeth ver- eeniging gaf. De zaal was, zooals steeds bij dergelijke uitvoeringen te klein en het Bestuur van het gezelschap deed een goed werk met eens ernstig te overwegen of niet nog vóór het groot festival zal gehouden worden een uit breiding mogelijk is. Iemand die van een gemakkelijk rustig zitje houdt op een concert, bevangt de schrik, als hij denkt dat het druk zal loopen in de zaal. Haring in een ton is nog comfor tabel gehuisvest, 'vergeleken bij som mige in plooien gedrongen toehoor ders op de uitvoeringen in de zaal. De Harmonie zette met een drietal num mers in, waarvan we de Ouverture L'Aurore van Clement en de Grande Valse de Concert van Govaert speciaal moeten noemen. Beide nummers gaven ons te hooren, dat er ernstig gewerkt wordt onder de muzikanten, en dat de bedoeling voorzit 1927 niet alleen een jubeljaar, doch ook een succesjaar te doen zijn. Het kwartet „Le Calif de Bagdad" was in opwitting en voordracht zeer verdienstelijk, doch leed hier en daar aan gebrek in stemming. De heer G. Wooning gaf een tweetal liederen, waarbij we zoowel stem als uitvoering ten hoogste mogen roemen. De heeren Tuerlings en de Rooij gaven het duo „Artevelde en zijn zoon van Concone en de heeren v.Dangcn en Ber- zeveld „Egmond en Hoorn", twee num mers die een daverend applaus van de zaal in ontvangst moesten nemen. De heer A. v. Amelsfoort Jr. speelde op den vleugel de Reveries van Tschaï- kowski. Velen zullen versteld gestaan hebben wat deze jeugdige pianist op de piano presteert, 't Is werk dat zoo wel technisch als in opvatting en uit voering af is. De Gebr. Lips uit Zevenbergen vie len als Humoristen bijzonder in den smaak. Wat de heeren te hooren en te zien gaven was tip-top verzorgd en tol in de puntjes afgewerkt. Bijzonder de vrouwenrollen in „de nieuwe dienst bode", en „Een klein misverstand" en „Klantjes van de Diaconie" waren on verbeterlijk. Het suTces van het twee tal was dan ook met elk nummer stij gende. Bijna 100 gulden was de bruto opbrengst van deze uitvoering. Zondag 9 Jan. viert de Weled. Gestr. Heer J. F. v. Helsland, inspec teur van Politie alhier het feit, dat hij 12l/s jaar in dienst der gemeente Loon- op-Zand is. Naar wij vernemen, zal de ze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. De werkzaamheden aan de Verl. Hoofdstr. tot verbetering van den weg zijn begonnen. Een aanvang is ge maakt met het rooien der hoornen, wat een lastig karwei is, daar deze hoo rnen juist tusschen de huizen en het electrisch bovennet zijn uitgegroeid en zoowel aanraking met het een als het ander schade kan veroorzaken. Bevolking gemeente Loon op Zand. Bevolking op 1 Jan. 1926: 5083 m., 4602 vr., totaal 96S5. Geboorten 179 ra., 159 vr. Vestiging 203 m., 205 vr., totaal 382 m., 364 vr. Overlijden 75 m., 61 vv„ vertrek 254 m.. 197, vr., totaal 329 m., 258 vr. Ver meerdering 53 in., .106 vr, totaal 159. Bevolking op 31 Dec. 1926: 5136 m., 4708 vr., totaal 9844. Bevolking op 1 Jan. 1926: 96S5. Bevolkingstoename 159. SPORT. VOETBALSPORT. WAALWIJK. W. S. C. Ongunstiger kon door WSC het nieuwe jaar niet ingezet worden dan j.l. Zondag door met 1 0 in Tilburg tegen Oranje Wit te verliezen. Het is wel opvallend, dat WSC zelden met succes uit Tilburg terugkomt en werd dit wederom j.l. Zondag tot teleurstel ling der aanhangers bevestigd Boven dien was WSC Zondag niet fortuinlijk om juist tegen deze sterke vereeniging met twee invallers wegens ziekte te moeten uitkomen en werd vooral het gemis van hun linksbinnen uitermate gevoeld. Daarbij een speelterrein waar op de zwarthemden zich absoluut niet bewegen konden, in tegenstelling met de Tilburgsche spelers, die zich hierop best thuis gevoelden. Wij willen hier mede geenszins aanduiden, dat dit slechte terrein de directe oorzaak van de nederlaag was, doch voor eene vereeniging, die gewoon is op tenmin ste een fatsoenlijk terrein te spelen, valt zulks enorm tegen. De voorhoede spelers van WSC werden er zelfs in de tweede he ft moedeloos onder tel. kens den bal van richting te zien ver anderen en elke gelegenheid hierdoor ontnomen te zien omeen aanval trachten op te zetten 1 Eerst een kwartier voor het einde wist Oranje Wit bij een doorbraak de eenigste goal te maken, welke later de overwinning zou brengen. Wel kreeg WSC even voor het einde nog eene opgelegde kans, doch ook deze ging door overschieten nog verloren. Toch kwam Oranje—Wit de overwinning direct niet onverdiend toe, daar hunne spelers zich beter op dit terrein kon den bewegen en daardoor sterker schenen. Ook a.s. Zondag zal WSC wederom eene reis naar Tilburg moeten onder nemen, thans zal tegen Tilburgia ge speeld moeten worden en laat ons hopen met meer succes. H. E. C. H. E. C. heeft het j.l. Zondag in Baardwijk niet tot een overwinning kunnen brengen. Een gelijk spel was het resultaat wat voor de H. E C. aanhangers wel een tegenvaller was. Het dient echter gezegd dat Baardwijk een schitterenden wedstrijd speelde. Vooral hun keeper die verschillende reeds zeker schijnende doelpunten voorkwam, was subliem. Het schijnt dat de H. E. C.ers hun zelfvertrouwen eenigszins kwijt zijn. Zij kunnen ten minste beter. Wij hopen daarom dat het in het vervolg ook beter zal gaan. De nieuwe opstelling was een ver betering de nieuwe spil maakte een goed debuut. A.s. Zondag gaat H E.C. „Good Luck" bekampen. Wij vertrouwen dat vele supporters de reis zullen meemaken om onze jongens aan te moedigen. De kosten voor een gezelschapskaart zijn 53 cent retour. Liefhebbers kunnen zich tot uiterlijk Vrijdagmiddag aan- melden bij het Bestuur. JULIANA. Onder flinke belangstelling had Zondag j.l. de wedstrijd Juliana HEC plaats. Beide elftallen verschijnen volledig. Direct na den aftrap wordt door beide partijen flink aangepakt de HEC-linksbinnen geeft een hard schot op doel, hetwelk de Juliana- keeper, van Mierlo schitterend stopt. Nu trekt ook |uliana ten aanval maar ook de HEC keeper geeft niet thuis. Als na een kwartier de HEC links binnen enkele meters voor open doel schiet houdt de keeper nog goed den bal, springt terug voor goal en de HEC midvoor doelpunt onhoudbaar. De spanning komt er nu in en de Juliana-rechtsbinnen A. Timmermans brengt de partijen op gelijken voet. Hard gaat het spel tegen elkaar op en een gevaarlijk moment ontstaat voor het HEC doel als de bal voor open goal blijft liggen en de keeper nog juist kan wegwerken, even later weet de HEC rechtsbinnen aan HEC de leiding te geven met welken stand de rust aanbreekt. Na de rust weder hetzelfde vlugge spel en de Juliana linksbuiten H. van Mierlo, brengt met een onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet. Tot het einde werken beide partijen om de winnende goal, maar beide verdedigingen houden stand en onder groote spanning komt het einde van dezen mooien wedstrijd met welken uitslag HEC meer dan tevreden kan zijn en onze geel zwarten hebben getoond voor geen enkele vereeniging in hun afdeeling onder behoeven te doen. Juliana II wist na een spannenden wedstrijd van Bossche Boijs I met 4—2 te winnen. R.W.B. RWB heeft zich, zij het dan ook met verschillende invallers, waaronder de doelverdediger met 5 0 door Good-Luck laten kloppen na een geanimeerden wedstrijd. DRUNEN. Zondag speelde onze voetbalver- eeniging „Sporters" een onderlingen wedstrijd. Zondag a.s. zal zij uitkomen tegen HVV te Haarsteeg, welke de uitslag zal toonen van den loopenden serie wedstrijd. Aanpakken „Sporters". Geertruidenberg 11 speelde tegen Good Luck II. Hoewel de partijen tegen elkaar opgingen, wist G'berg twee goals te fabriceeren en Good- Luck 11 geen. Na de rust is Good-Luck U sterk in de meerderheid, en na een bekogeling van ongeveer 10 minuten, maakt eindelijk van Erp 2—1. Good Luck is weer sterker, maar G'berg breekt ook eens los en 't is 3 1. Good-Luck krijgt nu een strafschop te nemen, welke in een doelpunt wordt omge werkt 3—2. Spoedig daarop maakt men 3 3. 't Wordt nu een vinnige strijd. Good-Luck is iets de meerdere en spoedig is't 3—4. Na eenige oogen- blikken is de Good Luck zege daar als er 3-5 wordt gemaakt Na eenige minuten komt met dezen stand het einde van dezen spannenden strijd. Good-Luck is het gelukt RWB met 5—0 te kloppen. Direct is Good- Luck in den aanval, en maakt de linksbinnen 1-0. Na eenige mooie aanvallen, stormt de RWB doelman, zeer gevaarlijk op onzen linksbinnen toe, met het gevolg, dat onze links binnen door de opgeloopen blessuur niet verder kan medespelen. Good Luck blijft in den aanval, maar succes blijft uit. Eenmaal bokst de RWB-doelman tegen Leentje aan, maar deze schijnt op den stoot gerekend te hebben en heeft gelukkig geen letsel. Na een mooie doorbraak geeft de rechtsbinnen met een harden schuiver, den keeper den bal voor het nakijken 2—0. Spoedig hierop maakt de rechtsbuiten 3-0. Met dezen stand komt de rust. Hierna is RWB even in den aanval, maar de achterhoede is op haar post. Ook van Gils laat zich door eenige verre schoten niet verschalken. Good- Luck neemt den aanval weer over en maakt achtereenvolgens 5—0. Na de rust of liever na 't gemis van den linksbinnen, was het mooie van het Good Luck spel af, in de voorhoede was dikwijls alle verband zoek. Geertruidenberg I wist na een aardig gespeelden wedstrijd met 3—3 gelijk te spelen tegen Internos II uit Breda. KORFBAL. B L.E.I. speelde op Nieuwjaarsdag tegen B K C. te Breda. Na een goed gespeelden wedstrijd verloor B L.E I. met 3—2. BURGERLIJKE STAND. RAAMSDONK. Burgerlijke Stand 1631 Dec. 1926. Geboren: Huiberdina H. d. v. Johan nes Goossens en Hendrica A. de Jongh. Antonius E. z. v. Gerardus A. van Vugt en Johanna E. van Seters. Cor- GEERTRUIDENBERG. GEERTRUIDENBERG.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5