ot echo «nail No. 7 Zaterdag 22 Jan. 1927, 5 Jrg. TWEEDE BLAD. CONCEPT-REGLEMENT VAN DE R.K. KIESVEREENIGING, GEVESTIGD IN DE GEMEENTE WAALWIJK, belioorende onder de R.K. Statenkies- kring-organisatie Heusden en onder de R K Rijkekieskringorganisatie 's-Bosch (R. K. H.) Vestiging. Art. 1. Er bestaat eene R.K. Kiesvereeni ging' in de gemeente Waalwijk. Zij behoort ouder de R.K. Kieskring- organisatie Heusden en onder de Rijks- kieskringorganisatie 's-Hertogenbosch, (R.K.H.) en is een erkend onderdeel der R.K. Staatspartij. Doel. Art. 2. Het doel der vereeniging is a. het bevorderen van: 1. de priucipieele politieke ont wikkeling barer leden; 2. de voorlichting omtrent en de belangstelling in de actueele politieke vraagstukken 3. de politieke propaganda. b. het in studie en behandeling nemen van al die politieke onderwerpen, welke volgens het oordeel van de algemeene vergadering daarvoor in aanmerking komen. c. het bevorderen van de samenwer- king der Katholieke kiezers bij verkie zing van leden der R.K. Staatspartij in de vertegenwoordigende lichamen. De vereeniging tracht dit drieërlei doel te bereiken door: a. het houden van vergaderingen. b. het laten optreden van sprekers ter voorlichting der Kiezers en Kiezeressen. c. het verspreiden van vlugschriften en strooibiljetten onder de Kie zers en Kiezeressen. d. het verstrekken van inlichtingen aan de persorganen. e. alle wettelijke en geoorloofde middelen. Art. 3. J)e vereeniging neemt ook deel aan de verkiezingen van leden van den Raad der Gemeente waar zij is geves tigd. Leden. Art. 4. Leden van de vereeniging kunnen worden alle R. K. Kiezers, mannen en vrouwen, die in de Gemeente Waalwijk woonplaats hebben. Toelating, weigering óf royement ge. sdiiedt door het Bestuur der vereeni- ging, met beroep op de algemeene ver gadering en hooger beroep van de in het ongelijk gestelde partij op het Bondsbestuur R. K. H., telkens binnen 30 dagen na den dag, waarop de be schikking is verzonden. Partijen wor den van iedere beslissing betreffende weigering of royement onverwijld per aangeteekenden brief in kennis gesteld. De uitvoering van een besluit tot roye ment wordt door een ingesteld beroep niet opgeschort. Een beslissing in be roep moet worden genomen binnen 3 maanden, nadat het beroep is inge steld. h Voorts is, voorzoover zulks in de vorige leden van dit artikel niet uit drukkelijk wordt vermeld, het bepaalde omschreven in art. 4 van het reglement der R. K. Staatspartij, van toepassing. De leden worden geacht door hun lidmaatschap, instemming te betuigen met art. 2 van dit reglement. Door het lidmaatschap verbindt men „-1 de vereeniging te steunen en bij de officieel© verkiezingen zijn stem uit te brengen op de door de vereeniging vastgestelde en ingediende candidaten- 1 ij sten. Ieder lid is verplicht een minimum contributie te betalen, welk bedrag jaarlijks wordt vastgesteld. Art. 5. Men houdt op lid der vereeniging te zijn: a. door ontslagneming; b. door verlies van het kiesrecht; c. door het, na herhaalde aanma- ning, niet betalen der contributie d. door royement; e. door overschrijving van het lid maatschap naar eene andere er kende R. K. Iviesvereeniging, bij verhuizing van een lid naar eene woonplaats buiten het rayon der vereeniging; f- door het aannemen voor de Ka mer-, Staten-, en/of Gemeente raadsverkiezingen van eene plaats op eene andere lijst dan die der R. K. Staatspartij; g. door het teekenen van een ande re definitieve candidatenlijst dan die, welke door de vereeniging wordt vastgesteld en ingedieud. Studie- en Propagandaclubs. Art. 6. De reglementen van studie- of pro pagandaclubs, die door de vereeniging mochten worden opgericht of erkend, hebben de goedkeuring noodig, volgeus het bepaalde in art. 9 lid 3 en 5 van het reglement der R. K. Staatspartij. Kluchten. Art. 7. Ieder lid heeft het recht klachten over zijne vereeniging bij het Boudsbe- stuur R. K. H. in te dienen, een en an der overeenkomstig art. 11 van het reglement der R. K. Staatspartij. Ontbinding. Art. 8. Wordt de vereeniging ontbonden, dan worden na de betaling vau alle schulden de eventueel overblijvende gel. den afgedragen aan de kas der betrok ken 11. K. Statenkieskringorganisatie Algem eene verga der ing. Art. 9. Vóór 1 September van ieder jaar wor^t eene algemeene ledenvergade ring gehouden. Verder roept het bestuur eene alge meene vergadering bijeen zoo dikwijls als het zulks noodig acht. Het is daar toe verplicht, wanneer 20 leden zulks vragen, onder opgaaf der te behandelen punten. In het laatste geval zal dooi den voorzitter binnen een maand na het indienen van het verzoek een vergade ring belegd worden. Art. 10. In de algemeene jaarvergadering doet de secretaris verslag over het Jaatst afgeloopen jaar. De penningmeester doet rekening en verantwoording. De voorzitter benoemt een commissie van 2 leden om rekening en verant woording na te zien en zal na goedkeu ring daarvan de penningmeester voor zijn beheer gedechargeerd worden. Eventueele bestuursverkiezingen worden eveneens op die vergadering gehouden en zal verder al datgeue be haudehl worden, wat in het belang «er vereeniging dienstig of noodig is. Voorstellen moeten gesteund wor den door 5 leden. Af va a rdig'mg Kringver ga der in g. Art. 11. De vereeniging kiest, ten tijde door het reglement der betrokken R. K. Statenkieskringorganisatie aangewe zen, in hare vergadering voor elk -ol en elk begonnen 400-tal leden, een af gevaardigde voor de Kringvergadering der K. K. Statenkieskringorganisatie Heusden, waarbb het aantal leden wordt geacht te zijn het aantal leden, waarover het voorgaande jaar contri butie aan de Statenkieskringorganisa tie is afgedragen. Tevens wordt een gelijk aantal plaatsvervangende afge vaardigden gekozen. De afgevaardigden en plaatsvervan gende afgevaardigden worden voor 4 jaar gekozen. Bestuur. Art. 12. De algemeene vergadering kiest vooi 4 jaren een bestuur van 11 leden, met dien verstande dat gekozen worden, 5 leden uit de Parochie „St. Jan" en 2 leden uit ieder der andere Parochies. Door de algemeene vergadering Avordt uit het Bestuur een Voorzitter gekozen, terwijl het bestuur, uit zijn midden een onder-voorzitter, een secre taris en een penningmeester kiest. Aftredende bestuursleden zijn ter stond herkiesbaar en worden als geko zen beschouwd zoo geen tegen candid a- ten gesteld worden. Wanneer tegen- candidaten gesteld zijn, komen slechts die bestuursleden in stemming, welke in dezelfde parochie wonen als de te- gencandidaat(ten). Bij ontstaan eener vacature in het bestuur kan binnen een maand door minstens 10 leden een candidaat uit dezelfde parochie gesteld worden. Wanneer slechts één candidaat ge steld is, kan door het bestuur een 2e candidaat gesteld worden. Wanneer geen candidaat gesteld is, kunnen door het bestuur een of meer candidaten gesteld worden. Bestuursvergaderingen worden min stens eenmaal per jaar gehouden en voorts wanneer door minstens drie bestuursleden daartoe schriftelijk het verzoek aan den voorzitter gedaan wordt. Art. 15. Jaarlijks, uiterlijk in de maand Sep tember, wordt voor elk lid 10 ets. afge dragen aan den penningmeester dei- betrokken Statenkieskringorganisatie, onder opgave van het aantal leden der vereeniging. Bij het achterwege blijven dezer opgave, ook nadat door of na mens het Statenkieskringbestuur een maal is gewaarschuwd, wordt bij toe passing van dit artikel liet aar.tal le den geacht te zijn gelijk aan dat van het vorig jaar en is overe2nkomstig dezen grondslag de contributie ver schuldigd. Stemmingen. Art. 16. Stemmingen over personen geschie den met ongeteekende briefjes. Zij die bij eerste stemming de volstrekte meer derheid hebben verkregen, zijn geko zen. Wanneer niemand bij een eerste stemming de volstrekte meerderheid heeft gekregen, wordt tot een tweede vrije stemming overgegaan. Is ook bij deze stemming geen volstrekte meer derheid verkregen, dan komen voor her. stemming geen volstrekte meerderheid daten voor elke vacature en wel zij, die bij de tweede stemming de hoogste stemaantallen op zich vereen igd heb ben. Hebben bij tweede vrije stemming meerdere personen een gelijk aantal stemmen verkregen, dan komen allen in herstemming. Ingeval een gelijk aantal stemmen bij de herstemming verkregen wordt, is de oudste in jaren gekozen, en inge val van gelijken ouderdom beslist het lot. De stemming over zaken geschiedt mondeling en bij meerderheid van stemmen, behalve in het geval bedoeld in art. 19 van dit reglement. V ereenigingsja ar. Art. 17. Het vereenigiugsjaar valt samen met het kalenderjaar. Verkiezing leden voor den gemeenteraad. Art. 18. De wijze van verkiezing van leden voor den Gemeenteraad is bij afzonder, lijk reglement vastgesteld. Wijzigingen. Art. 19. Geen veranderingen kunnen in dit reglement worden aangebracht dan met twee derden der ter vergadering uit gebrachte stemmen en nadat vooraf in de oproepingsberichten is medegedeeld, welke veranderingen zullen worden voorgesteld. De vera^ieringen treden eerst in werking na goedkeuring van dezelve door het Bondsbestuur R.K.H Algemeene Bepalingen. Art. 20. De leden der vereeniging zijn voorts in alles gehouden door de bepalingen der reglementen van de hoogere orga neu der R.K. Staatspartij. Art. 21. In alle gevallen, waarin het regie ment niet voorziet, beslist het bestuur Aldus vastgesteld in de verga dering der R. K. Kiesvereeniging voornoemd, d.d De Voorzitter, De Secretaris, REGLEMENT voor de Verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Art. 13. De voorzitter leidt alle vergaderin gen. Bij ontstentenis; wordt hij vervan gen door den onder-voorzitter en bij diens afwezigheid door het oudst (in leeftijd) aanwezige lid. De secretaris houdt de notulen en voert de correspondentie. De penningmeester is belast met de inning der contributie-gelden en het beheer der geldmiddelen. Contributie. Art. 14. De minimumcontributie per jaar wordt in de jaarvergadering telkens voor het volgende jaar vastgesteld. Minstens één maand vóór den datum der officieele candidaatstelling, zal door een commissie van 3 leden uit het bestuur, te benoemen door den Voor zitter, en waarvan de oudste in ja ren de Voorzitter is, zitting gehouden worden tot het in ontvangst nemen van candidatenlijsten. De dag, het uur en de plaats wordt den leden minstens 8 dagen van te vo ren bekend gemaakt. Candidatenlijsten worden door het bestuur beschikbaar gesteld, eveneens de formulieren, waarop de candidaten de betreffende verklaringen moeten teekenen. Elke candidatenlijst moet door min stens 15 kiezers geteekend worden, en begeleid zijn van een verklaring van den candidaat (de candidaten), dat hij (zij) een candidatuur aanvaard(en). De voorloopige groslijst zal daarna door het bestuur worden vastgesteld, door loting. Blijkt het aantal der be hoorlijk gestelde candidaten minder te zijn dan 20, dan worden de ontbreken de door het bestuur aan de lijst toege voegd. Op een Zaterdag minstens 10 dagen voorafgaande aan de wettelijke candi daatstelling kan ieder lid zijn stem uit. brengen op 12 candidaten, volgens het puntenstelsel. - Dit puntenstelsel werkt als volgt: Door de leden worden 12 candidaten genummerd en wel van 1 tot en met 12. No. 1 geeft men hem, die men als eerste geplaatst wil zien, terwijl dit nummer voor 12 punten telt. Die men als tweede geplaatst wil zien, geeft men No. 2, dit y nummer telt voor 11 punten, en zoo vervolgens tot en met No. 12, welk num mer voor 1 punt telt. Na afloop der stemming wordt het aantal punten, door iedere candidaat behaald, vastgesteld. l)e candidaat die het hoogst aantal punten op zich heeft vereenigd wordt als eerste op de officieele candidaten lijst geplaatst. De candidaat die "op één na het hoogst aantal punten op zich heeft vereenigd, wordt als tweede ge plaatst en zoo vervolgens. De stemming in de kiesvereeniging kan op meer dan een plaats in de ge meente gehouden worden. De plaatsen worden door het bestuur aangewezen. Elk stembureau, door den voorzitter aan te wijzen, moet bestaan uit min stens drie personen waarvan de oudste in jaren voorzitter is. Dag, uur en plaats ot plaatsen waar de stemming zal plaats hebben, wordt den leden minstens zes dagen te voren bekend ge maakt. Direct na afloop der stemming wor den de stemmen opgenomen. Zoo dit bezwaarlijk is, worden de stembussen verzegeld en blijven onder berusting van den voorzitter van het stembu reau. Wanneer tot stemopneming worrit overgegaan, worden de lTussen, ter plaatse waar het stembureau zitting heelt gehad, door dat bureau geopend en in het openbaar procesverbaal der stemming opgemaakt, waarna de bil- letten vergezeld met begeleidend proces verbaal naar het Hoofdstembureau worden gebracht. Het bestuur zorgt dat de officieele candidatenlijst behoorlijk ingevuld en onderteekend ter bevoegder plaatse bezorgd wordt. Iedere candidaat is verplicht te be vestigen dat hij niet voor voorkeur stemmen zal ijveren of doen ijveren. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Uit den raad der gemeente. Stichting R.K. School voor L. O f 13 000 uit 's Rijksschatkist voor de uitvoering der Land arbeiderswet. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 19 lan. 1927 des nam. 2'/i uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Snij ders, burgemeester. Bij de opening der vergadering zijn afwezig de heeren Leemans en van Dijk. Aangezien deze vergadering de eerstp is in het nieuwe jaar, wenscht de Voor zitter alle leden en hun gezinnen een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar. Was bij den aanvang van 1926, zegt spr., de toestand der gemeente- finantiën nu niet zoo heel gunstig te noemen, thans kunnen wij getuigen, dat onze fiaantiën er heel wat beter voor staan. Dan wijst spr. op eenige in 't afge- loopen jaar genomen besluiten, zooals met betrekking tot de P.N.E.M, en de Landarbelderswet. Ik hoop, aldus spr., dat wij langs dezen weg en de nog te nemen be sluiten mogen komen tot oplossing van de brandende kwestie inzake de polderwoningen. Dan betuig ik hierbij den raad mijn oprechten dank voor de aangename en prettige samenwer king en ik hoop, dat wij in dezen geest zullen blijven samenwerken in het belang der gemeente. Naar aanleiding van het door den Voorzitter gesprokene, maakt Weih. van Steen zich tot tolk van den ge- heelen raad om namens dezen den burgemeester de beste wenschen aan te bieden. Spr. hoopt, dat het hem (den Voorzitter) gegeven mag zijn, nog lang, zeer lang als burgemeester dezer gemeente te fungeeren. Spr. dankt voor het uitnemend beleid cn de groote welwillendheid en geeft de verzekering, dat de raad steeds zijn best zal blijven doen. Ten slotte wenscht spr. hem en zijn gezin een alleszins gelukkig nieuwjaar en hoopt dat Gods besten zegen op hem zal neerkomen. De Voorzitter dankt voor de goede wenschen en sympathieke woorden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Ingekomen is o.m. a. Een besluit van Ged. Staten dezer provincie, houdende verdaging der goedkeuring der begrooting 1927. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeente-rekening 1926. De Voorzitter deelt mede, dat de aanmerkingen in hoofdzaak van admi- nistratieven aard zijn, met uitzonde ring echter van één post op den capitaaldienst. Het door de gemeente jekochte stuk grond in wijk C werd door ons nl. op den gewonen dienst gezet. Ged. Staten achten zulks echter niet wenschelijk en verzoeken ons dezen posi over te brengen op den kapitaaldienst. B en W. stellen voor hieraan tegemoet te komen. Wordt goedgevonden. C. Schrijven van Lentjes en Dros- saerts te s' Bosch betreffendeuitbetaling coupon-aandeel f500. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente-ontvanger hier eenigszins in gebreke is gebleven. Toen dat aan- deel werd uitgeloot, had de ontvan- ger hiervan dadelijk bericht moeten zenden. Indien zich zooiets zou her halen, moet de ontvanger er voortaan maar zelf de lasten van dragen. Van Balkom. Zij hadden de coupons dadelijk moeten kunnen aanbieden. Voorzitter. Zeker. Middelkoop. De ontvanger moet er voortaan terstond melding van maken als een coupon Is uitgeloot. Besloten wordt den ontvanger op dracht te geven om de coupon betaal baar te stellen. d. Besluit van het Ministerie van Finantiën, dat uit 's Rijksschatkist f 13.000 beschikbaar is gesteld voor deze gemeente ter uitvoering van de Landarbeiderswet. e. Procesverbaal van kasopname, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. f. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim betreffende de werkzaamheden dier Commissie over het afgeloopen jaar. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. g. Verzoek van het Wit-Gele Kruis om een subsidie van f 10 tot f25. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt afwijzend beschikt. 2. Benoeming Armmeester. Het aftredend lid H. Staal wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 3. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van school verzuim ter voorziening in de vacature Jonckbloet. De - Voorzitter brengt een woord van dank voor de diensten door den heer Jonckbloet bewezen. De Commissie legt den raad de volgende voordracht voor: 1. B van Dijk. 2. A Verhoeven. De heer van Dijk werd benoemd met 5 stemmen tegen 3 op den heer Verhoeven (1 ongeldig). 4. Benoeming lid der Commissie van toezicht op het L. O. - De Voorzitter zegt dat over het aftreden van den heer v. Balkom eenige correspondentie is gevoerd. De heer v. B zou nl. niet voor be noeming in aanmerking komen, aan gezien hij geen kinderen meer op school heeft. Ged. Staten hebben B. en W. advies gevraagd, naar aanlei ding waarvan zij mededeelen, geen bezwaar meer te hebben tegen de benoeming van den heer v. B. De heer van Balkom werd benoemd met 7 stemmen tegen 2 op den heer J. Weterings. 5. Benoeming leden stembureaux. De stemming had het volgende resultaat Hoofdstembureau. Voorzitter Burge meester (ambtshalve). Wethouder v. Steen en Weth. v. d. Pluim, leden. Berm en Middelkoop, plaatsvervan gende leden. Stembureau de Polder, v. d. Koppel, voorzitter, v. Balkom en v. d. Pluim, leden. v. Drunen en Leemans, plaatsverv. leden. Centraal Stembureau. Voorzitter Burgemeester (ambtshalve), v. Drunen, v. Steen, v. d. Pluim en Middelkoop, leden. Berm, v. d. Koppel en v. Balkom, plaatsverv. leden. 6. Verpachting perceeltjes bouw land in wijk B. Wordt goedgevonden. 7. Stichting Landarbeidersplaafsjes. Een tweetal aanvragen zijn ingeko men en wel van Maartensdijk en G. Nieuwenhuizen, verzoekende resp. f2200 en f2100. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. 8. Aanvrage stichting R. K Bijz. Lagere School in wijk B. Voor een nadere bespreking ging de raad in geheime zitting over. Bij de heropening deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. met het kerkbestuur reeds overleg hebben ge pleegd B. en W. stellen nu voor de oude school wijk B. met ingang van 1 April 1927 over te dragen aan het R K. Kerkbestuur. Van Drunen. En als wij dan een schoollokaal noodig hebben voor stem bureau b.v. Voorzitter. Dat is geen bezwaar. Men heeft hierin welwillend mede werking toegezegd. Middelkoop. Gaan er nog protestant- sche kinderen naar deze school Voorzitter. Ja, één kind. Ik vind dat we nu een klaardere zaak krijgen en daarom juichte ik deze aanvrage toe. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Verkoop onderwijzerswoning wijk

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5