1 li! «I 3 q R Jiclvt liloosierbölsei H [2 I Jr :,i si «I ij Hoofdhuid en Onberispelijk Haar. I v«f hi| g| i hi <iji ci n M K e| a \j z 3 Voorzitter' We zullen, zoo gauwde weersgesteldheid het toelaat, aan de buitenwegen laten beginnen. Niet al leen uit de Moer maar van alle wind streken komen de klachten binnen, 't Is op het oogenblik op alle buiten wegen onder onze gemeente een ellen- dlge toestand. v. Amelsfoort. Als er geen extra gelden voor wegenverbetering worden beschikbaar gesteld, dan komt het nooit in orde. Al komt er nu al eens een werk man wat modder van den eenen kant van den weg naar den anderen gooien, daarmede schiet men niets op. Zou het niet goed zijn, dat de we gencommissie eens ging zien, maar dan moet ze een voetreis en geen autotochtje maken. Wat is het oordeel van de heer v. Lier over deze wegen- geschiedenis v. Lier. Ik ben zelf eens naar die wegen gaan uitzien. De zandwegen zijn 's winters altijd in een slechten toestand al is het op de eene plaats ook wal erger dan op de andere. Zoo ik hoor, zijn de menschen die er wonen niet ongenegen om de gemeente te helpen een drag.lijken toestand te scheppen. Ik zie niet in waarom de kosten van verbetering zoo groot moe ten zijn. Als er tijdig begonnen wordt en de bewoners helpen mee, dan be hoeft het nog zooveel niet te kosten. Toen de gemeente destijds de werk- loozen er aan liet werken, waren de wegen vrij goed in orde. v. Amelsfoort. Die hebben juist veel wegen bedorven, doordat er leem op gebracht is. v Lier. Dat ligt daar niet aan, dat komt omdat de onderlaag niet goed is. Men heeft het verleden jaar al eens geprobeerd met den weg om te zetten en er zand op te rijden. Dat zou nu ook op sommige plaatsen te probeeren zijn. Men heeft hier eenmaal gezegd, dat geen nieuwe geldleeningen meer zouden worden aangegaan en ik gelocf ook niet dat dit voor de wegen nood zakelijk zal zijn. Het blijven altijd buitenwegen, zandwegen en waar zou men daar niet over klagen, dat is in alle gemeenten zoo. In de Moer klagen ze erg over de wegen en die zijn er inderdaad ook slecht, maar in den Hil is het toch nog vrij wat erger. v. Amelsfoort. Er wordt wel eens gezegd dat raadsleden uit de buiten wijken het nooit ergens anders over hebben dan over slechte wegen, maar ze hebben daartoe gewoonlijk ook wel aanleiding. Van Kuijk. In den Hil is de weg ellendig slecht, er moest geen paard en kar meer overheen mogen gaan Er wordt hier altijd aan de wegen gewerkt als er eigenlijk niet aan gewerkt mocht worden. Zoo waren ze gisteren bezig om het water uit die kuilen te schep pen. Ze moesten me eindelijk toegeven dat dit niet ging; toen gingen ze er met schoppen wat modder in gooien. Daar schiet men nu toch niets mee op. Men moest de katsporen wat beter bijhouden maar niet een week of 7 soms hetzelfde spoor laten rijden. Swagemakers. Er zijn zooveel wegen, 't is ondoenbaar om alles goed na te gaan. Van Kuijk. Als de sporen goed wor den bijgehouden en men gooit ze af en toe met de vlagzeis dicht dan kan men in één dag wel 1 K M. klaar krijgen; maar laat men het verloopen dan wordt het een onbegonnen werk. Van Lier. Ik kan mij hiermede zeer goed vereenigen. Met betrekkelijk wei nig werk zijn ze beter te onderhouden dan zooals het op het oogenblik ge schiedt. Op die manier zullen ze niet in zulk een toestand komen. Een groote verbetering zou het voorts zijn als de sporen eens een keer werden verzet, d.w.z. dat men niet steeds hetzelfde spoor hield, maar om beurten vlak er naast zoodat het paard de oude sporen dicht loopt. Als men de sporen te diep laat worden zooals nu, dan gaat dat niet meer. Voorzitter. Hel beste zai zijn dat de voorzitter van de wegencommissie bij een beetje mooi weer de leden maar eens uitnoodigt om een en ander eens na te gaan. Aldus wordt besloten 7. Adres inwoners van den Loon- schendijk inzake plaatsing van een lantaarn. Gevraagd wordt deze lantaarn te plaatsen halverwege den Berkdijk en de Brandschesteeg met het oog op de duisternis die ter plaatse gevaar oplevert voor het verkeer. Geen der aanwezigen kan zich pre cies omtrent de plaats orienteeren en wordt het adres verwezen naar de gascommissie die er een en ander nader zal onderzoeken. 8. Benoeming leden Lichtcommissie. Alle leden worden herbenoemd. 9. Benoeming leden Wegencommis sie. Ook deze worden allen herbenoemd, terwijl ook de heer v. Kuijk in ver band met de besproken wegenkwestie zal worden uitgenoodigd. Bij de rondvraag informeert de heer Snoeren naar de oorzaak van de slor dige administratie bij de schoolgeld aanslagen. Dan komt men een dwang bevel brengen en eenigen tijd later wordt het weer teruggehaald. Dan krijgen menschen die altijd betaald hebben weer een aanmaning; anderen krijgen geen aanslagbiljet en denken dan vrij van schoolgeldbetalen te zijn, een aanslag van een geheel jaar in eens thuis krijgen en als het dan een groot gezin is, dan gaat dat zoomaar niet. Dat moest geregeld maandelijks bijgehouden worden dan wordt het gemakkelijker betaald, anders wordt het te veel. Verschillende leden beamen dat het niet in orde is met die schoolgeldaan slagen. De Voorzitter zegt dat de aanslagen op de secretarie worden uitgeschre ven en door de schoolhoofden wor den uitgegeven. Zoover Spr. kan nagaan gaat het hier in Kaatsheuvel heel goed, daar over komen geen klachten, 't Schijnt hier dus te gaan over aanslagen in Loon op Zand, en over vroegere dienstjaren, 't Zal met de tegen woordige aanslagen wel beter in orde zijn. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad in geheime zitting over. BUITENLAND. Marx onderhandelingen met de Duitsch-nationalen hebben gisteren, naar verluidt een niet ongunstig ver loop gehad, echter niet tot een defini tief accoord geleid. De nog bestaande meeningsverschillen hebben een frac tievergadering der Duitsch nationalen noodig gemaakt, deze had gisteravond plaats; heden zullen de besprekingen tusschen Marx en de Duitsch-nationa len worden hervat omtrent de samen stelling der regeering. Rusland heeft op de uitnoodiging van den volkenbondsraad tot deelne ming aan de economische wereldcon ferentie te Genève geantwoord met een bruuske weigering. De koning van Spanje heeft amnestie verleend aan al degenen, die zich aan hun militairen dienstplicht onttrokken hebben. Vele duizenden in 't buitenland vertoevende Spanjaar den kunnen nu ongehinderd naar Spanje terugkeeren. BINNENLAND. Het verdrag met België. Het voorloopig verslag in de Eerste Kamer. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het Nederlandsch- Belgische verdrag ontleenen wij het volgende Er blijkt o.a. uit dat men in het algemeen het betoog van den minis ter, waardoor verband werd gelegd tusschen het verdrag van 1839 en het aanhangige tractaat, zeer gekunsteld vond, Tegenover „sommige leden" die het beleid des ministers loofden, waren er „vele leden" die mst dien lof niet konden instemmen. Vele leden achtten het ontbreken van een rege ling omtrent de Wielingen een beden kelijke leemte in dit tractaat. Vele leden ook verklaarden volkomen in te stemmen met de gedachte België zooveel mogelijk tegemoet te komen, wat betreft de bevaarbaarheid van de Schelde, maar zij konden zich niet vereenigen met de wijze, waarop deze gedachte in het tractaat tot uiting is gebracht. Ernstige bezwaren rezen er bij vele leden tegen de bevoegdheden, welke aan de commissie van beheer worden toegekend. Ook werd de vraag gesteld, in hoever de getroffen rege ling in strijd is met de Grondwet. Een van de voornaamste grieven tegen het verdrag bleek de regeling van de rechtspositie der varende handels schepen en vrij algemeen achtte men de reserve omtrent de Belgische oor logsschepen in de toelichtende me morie uiterst bedenkelijk. Ettelijke leden waren van oordeel, dat het niet kan worden toegelaten, dat België die reserve maaktenaar hun meening had noch in het verdrag, noch in de toelichtende memorie van de kwestie der oorlogsschepen gerept moeten worden. De eenige bevredigende op lossing zal, meenden vele leden, zijn dat de bestreden zinsnede uit de toe lichtende memorie vervalt. De economische bezwaren trokken zich vooral samen op het Moerdijk kanaal. Van verschillende kanten werd aangedrongen op een nader onderzoek naar de vraag of en hoe het kanaal nadeel aan de Nederlandsche scheep vaart zal toebrengenvele leden had den echter tegen de benoeming van een commissie met zulk een opdracht ernstige bezwaren. Velen meenden, dat een reconstructie van het tractaat toch nooit tot een goed resultaat zou kun nen leiden, omdat vaor alles de grond slagen moeten worden herzien. Om trent de beteekenis van de gevolgen van het Rijn—Maas-Schelde—kanaal bestond verschil van meening - tegen over het gevoelen van hen, die dit kanaal voor onze belangen schadelij ker achten dan het Moerdijk—kanaal stond dat van anderen, die van oor deel zijn dat dit kanaal voor Limburg van groote beteekenis zal zijn. Vele leden meenden, dat men als contra- praestatie van België het vervallen van de voorkeurtarieven der spoorwegen had moeten bedingen. Met de rege ling aangaande het beloodsen van schepen op de Schelde en de monden dezer rivier konden onderscheidene leden geen vrede hebbenook de rege ling omtrent de loodsgelden gaf aan leiding tot ernstige kritiek. Eenige leden, die meenden dat een motie geen debat zou mogen uitslui ten, verklaarden dat indien de discus sies er toe mochten leiden, dat de regeering door ongeveer de geheele Kamer werd uitgenoodigd nieuwe be sprekingen in te leiden, zij hun mede werking niet zouden weigeren, ook indien de regeering op haar afwijzend standpunt bleef staan. Vele leden waren echter van oordeel, dat boven een dergelijke motie, waarvan zij geen goeden uitslag verwachten, de voor keur moest worden gegeven aan een verwerping van het wetsontwerp, om dat in het laatste geval de regeering tegenover België sterker zou staan dan bij het aannemen van de bedoelde motie. In dit verband werden de ver moedelijke gevolgen van verwerping of aanneming breedvoerig besproken. Hierbij stelden zij die het aanhangige tractaat niet konden aanvaarden, op den voorgrond dat zij een nieuwe, voor beide landen bevredigende rege ling zeer ernstig wenschten. Wij be hoorden ons dan ook bij verwerping bereid te verklaren tot het aannemen van een welwillende houding bij het aanknoopen van nieuwe onderhande lingen. Hr. Ms. Sumatra, op weg van Nederland naar Nederlandsch-Indië via den Stillen Oceaan, is, naar gemeld, 18 dezer van Honolulu vertrokken en zal ongeveer 2 Februari te Yokohama aankomen. Wanneer geen bijzondere omstandig heden wijziging in het verdere reisplan brengen, zal het schip te Yokohama vertoeven tot na de begrafenis van den overleden keizer Yoshihito en deel nemen aan het hierbij te bewijzen bijzonder eerbetoon. Vervolgens zal het de reis naar Sjanghai voortzetten De Rotterkamsche Droogdok- Maatschappij vierde 1.1. Zaterdag haar 25 jarig bestaan. De Directie schonk een half millioen gulden voor de stich ting van een pensioenfonds voor het personeel. Door of ten overstaan van Notaris C. Onnen te Utrecht is Zaterdagmid dag het resultaat nagegaan van het referendum, onder de Nederlandsche Studenten gehouden ten opzichte van het Nederlandsch Belgisch Verdrag. Er waren ingekomen 4502 kaarten, waarvan er 187 waren vóór de aan neming van het verdrag, 4246 tegen het verdrag en 69 blanco. Aan de Universiteiten en Hoogescho- len waren lijsten terteekening gelegd, waarin werd verzocht aan de Eerste Kamer, het Verdrag niet aan te nemen. Daarop was geteekend door 1294 studenten, Bij elkaar hebben dus 5540 studenten zich uitgesproken tegen het Verdrag, 387 vóór en 69 blanco. Een overweldigende meerderheid is dus tegen het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. - Maandagmiddag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw op het bureau van het Staats- boschbeheer te Utrecht namens den Staat aanvaard eene schenking van den heer C. W. Jansen te Amsterdam van een complex gronden onder de kadastrale gemeenten Diever en Mak- kinga, ter grootte van ongeveer 750 H. A. Z. Exc heeft geen gemachtigde wil len aanwijzen doch er prijs op gesteld de schenking persoonlijk te aanvaarden om daardoor in de gelegenheid te zijn den schenker zijne erkentelijkheid voor diens belangrijke schenking te betuigen. De gronden zullen .overeenkomstig den wensch van den schenker, door het Staatsboschbeheer wordenbeboscht Naar de „Volkskr." verneemt zal het bestuur van het R K. Werklieden verbond binnenkort installeeren een commissie welke zal rapporteeren over „de stichting eener katholieke Sociale Hoogeschool voor arbeiders". Is het blad wel ingelicht, dan heb ben zich bereid verklaard in deze commissie zitting te nemen de heeren prof. P. Aalberse. Den Haag; Henri Hermans. Den Haag; B. Hinterding Amsterdam; Alb. v. d. Meys, Utrecht P. I. S. Serrarens, Rijsenburg, en dr. M. Verhoeven, Tilburg. Thans gaat men lichaamssport gansch [frissche lauw'ren vlechten 't Ontwakend Neerland komt na 't [denken tot de daad. „Een bezoeker" is te veel letterknecht geweest. Er bestaan in de taal figuren en tropen. Een zeer vaak voorkomende troop is de synecdoche. In het Ver klarend handwoordenboek der Neder landsche taal van M. J, Koenen vind ik opgeteekend Synecdoche (stijltroop der gedeel telijke aanduiding)door dezen troop benoemt men een persoon of een zaak met den naam van een deel of onder deel. Uit den geest, die uit het overige van het derde en ook-uit het vierde couplet spreekt, had „een bezoeker" met geringe inspanning kunnen op maken dat bedoeld was „geestescultuur en lichaamscultuur". Met deze betee kenis houdt de derde regel indirect verband. In het zoo vaak aangehaalde: Mens sana in corpore sano, klinkt den eisch van een billijke berechting, van een behoorlijk evenwicht. Dat de lichamelijke opvoeding langen tijd in den hoek werd geschoven, be hoeft weinig betoog. Menschen van mijn leeftijd en ook nog jongeren herin neren zich wel, dat in hun jeugd onder geen enkelen vorm iets werd gedaan aan de lichaamscultuur. Thans wordt op de meeste inrichtingen van lager onderwijs les gegeven in de zooge naamde vrije- en ordeoefeningen, wat reeds een stap in de goede richting mag heeten. Op de middelbare onder wijsinrichtingen is men reeds gevorderd tot de werktuiggymnastiek. Is nog niet kort geleden het gym nastiekonderwijs op den rooster ge plaatst der R K. Hoogere Handelsschool in deze gemeente? Het door de Regeering ingestelde instituut der lichamelijke opvoeding heeft, als ik mij niet al te bar vergis zijn koperen jubileum reeds gevierd Jammer genoeg is om bezuinigings redenen dit instituut, waarvan men kosteloos kon genieten, tijdelijk stop gezet. Voegen we daarbij den zich meer en meer openbarenden drang van jeugd en jongelingschap om te gaan deelnemen aan de lichamelijke oefening dan is dit als een verblijdend teeken te beschouwen en wijst dit alles wel op zekere kentering. Vroeger was al de Beschikbare tijd in ons stelsel van opvoeding en onderwijs toegemeten aan de geestes cultuur, de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens en was de lichamelijke opvoeding meer dan stief moederlijk behandeld. Dien verouderden toestand had ik met de gewraakte versregels willen lypeeren. Of ik daarin min of meer handig slaagde, mag voor „een bezoe ker" en ondergeteekende een kwestie van appreciatie blijven. Met dit al isgeenszinsbeweerd.dat wij moeten terugkeeren tot een heiden sche verafgoding van het lichaam. Dat de geestelijke cultuur, het verwerven van kennis en de ontwikkeling der godsdienstige en zedelijke begrippen steeds het aanzienlijkste deel van on derwijs en opvoeding blijft opeischen, blijft buiten kijf Dat heeft het leven met zijn steeds grooter wordende eischen aan allen, die tot oordeelen geschikt zijn, immers wel geleerd. A. PR1NCEN. Ingezonden Mededeelingen. INGEZONDEN STUKKEN M. de Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van 22 Januari j 1. verzoek ik U beleefd het navolgende te willen opnemen, waarvoor ik U gaarne dank zeg. Aan een bezoeker Hoewel ik mij tot regel heb gesteld nimmer te antwoorden op een onge- teekend schrijven, wil ik voor dezen enkelen keer eens van dien regel af wijken, omdat er elementen in het geding worden gebracht, die de zaak niet raken. Ik vraag me dan ook af, of er aanleiding was om op een der gelijke manier uit te pakken. Ik wil echter het stukje van „een bezoeker" laten voor wat het is. Zal er dus niet te zeer op ingaan, doch daartegenover „mijne" verklaring plaatsen van den geincrimineerden versregel van het W. G. V.-lied. „Een bezoeker" haalt dan aan Reeds i gloorj] de morgen! van leen t r [nieuwen dageraad De geest i heeft al'te lang het lichaam [durven knechten En hli laat we De verzachtende, genezende en z'J'^e rende werking van Purol is niei perkt tot de huid van handen en gelaat maar deelt zich mede aan de gansche menschelijke huid. Daarom is Purol ook het aangewezen middel ter ver zorging van de hoofdhnid. iemand die eiken ochtend slechts een weinig Purol eerst even tusschen de beide handen wrijft, dan door de haren en daarna met de vingertoppen goed in de hopfd- huid, zal weidra ondervinden dat hoofdroos en huidschilvers verdwijnen; dat het haar dadelijk zachter wordt, wat glanzender en donkerder getint, en dat het den geheelen dag onberis pelijk blijft zitten. Purol is verkrijgbaar bij alle drogisten in doozen van 30 ct. en tuben van 80 ct. N1EUWKU1K. Bij het 60-jarig be staan van de H. Familie. Zondag 23 Januari j.I. vierde onze H. Familie feest. Toen toch, herdacht zij haar 60 jarig bestaan en herdachten ter dezer ge legenheid ook niet minder dan 42 leden hun diamenten en gouden jubilé. Op eene stichtende en voorbeeldige wijze hebben de jubilarissen en leden der H. Familie het diamentenfeest der Aartsbroederschap binnen de parochie Nieuwkuik gevierd. De dag begon met een stille H. Mis, apart voor de leden opgedragen, waaronder de ZeerEerw. Pater P. v. Kessel C S.S R. een voorbereidend woord sprak voor de daarop volgende I algemeene H. Communie der leden. Onder de Hoogmis weidde dezelfde spreker in den breede uit over de voorrechten, verbonden aan de Aarts broederschap der H. Familie. Spr. herinnerde er vooral de leden der H. Familie aan. de voorrechten aan het lidmaatschap verbonden wel in acht te nemen en spoorde de leden verder aan trouw de 14-daagsche ver gaderingen bij te wonen en het na komen der regelements artikelen en dan hierdoor te doen aantoonen het lidmaatschap waardig te zijn. Doch het hoogste punt van het feestprogram bereikten zij in den na middag toen in het versierde patro naatsgebouw de algemeene feestver- gadering om 4 uur werd gehouden. De Eerw. Directeur (Kapelaan van den Heuvel) begon dan uit het Me- moriale der H. Familie, de voornaamste gebeurtenissen in en van de H. Familie van af den dag der oprichting, op te sommen. En dat geschiedkundig overzicht bevatte naar Z.Eerw. zeide slechts twee zwarte of minstens grauwe vlekken; ten eerste dat het aantal abonné's op het Familieblad in Haarsteeg (een naburig dorp terzelfder groote onge veer als Nieuwkuik) steeg tot 171 en hier daalde tot 71 en ten tweede dat de kas er door de jaren steeds slechter op was geworden. Dankbaar herdacht Z.Eerw. de vroe gere Directeuren, maakte melding van bedevaarten, opdrachten, pretecten- vergaderingen, het aantal overleden leden (sinds 1876 pi. m. 271 sinds 1917, 74; sinds 1923, 23) hoopte dat het aantal stille begunstigers grooter mocht worden, terwijl hij onder de bescherming van het H. Drietal en den zegen van den Eerbiedw. P. Donders bestendigen bloei der H. Familie mocht beleven. In de laatste jaren is ook op velerlei wijze gewerkt om de vereeniging tot grooteren bioei te krijgen. Met groot genoegen kan worden medegedeeld, dat wij hier vele leden en goede leden hebben in onze af- deeling der H. Familie, uit eiken stand, maar laten wij hopen, dat ook de jonge mannen in steeds grooter getal zich scharen rondom het vaandel van Jezus, Maria en Joseph. Nadat een lijst der 42 jubilarissen was voorgelezen, bleek dat 31 van hen aanwezig waren, de overige waren wegens gebrekkigen ouderdom oi ziekte verhinderd) die het eeremetaa* met een kleine tractatie in ontvangs kwamen nemen, terwijl deze vroeget al een foto der jubilarissen erlangdenr Achter in de vestibule der zaalwa. de groote lijst met foto's aller Families leden tentoongesteld, vervaardigd doo- den fotograaf Wissekerk met de meder deeling dat van alle secties nog klein- of groote foto's bij te krijgen warene Nadat de jubilarissen, omhangen me. -'J het eeremetaal wederom op hun zetelst hadden plaats genomen, verkreeg de Eerw. Pater van Kessel het woord om in een magnifieke toespraak de gede coreerden geluk te wenschen en de jongere leden aan te sporen door trouw vergadering-bezoek zich ook eens die gouden onderscheiding waar dig te maken. Het applaus na deze begeesterende woorden bedaard zijnde, biacht de Ed.Achtbare Heer Burgemeester C. v. d. Broek, óók gouden jubilaris, namens alle gedecoreerden een dankwoord aan den Eerw. Pater, aan den Directeur en aan allen die hun dezen schoonen feestdag bereid hadden. Insgelijks stelde de Burgemeester voor, een fonds of liever een college weldoeners te stich ten, opdat de onkosten in de toekomst door hen konden worden bestreden. De gouden jubilarissen zouden de eerste toetreders zijn en hij zelf gaf zich als de allereerste op, hopend dat zijn voorbeeld vele navolgers zou vinden. Dit voorstel werd met handgeklap begroet en verheugde den Eerw. Direc teur ten zeerste, wijl hij reeds lang naar een geschikte gelegenheid tot oprichting van een weldoenersfonds had uitgezien. Vervolgens werd door den Eerw. Directeur een lezing met lichtbeelden gegeven over Lourdes. Echter door den overdadigen rook, het te zwakke licht en de duisterheid van sommige plaatjes, kwam een en ander niet tot zijn recht en konden de aan- wezigen zich een beteren indruk van Maria's genadeoord vormen uit de woorden van den spreker dan uitzijn projectie beelden. Onder de aanwezigen zagen wij ook de Z.Eerw. Heer Pastoor van Beek, oud-Pastoor Freneken, Kapelaan Meijs, Haarsteeg e.a. die hunne sympathie voor Nieuwkuiks H. Familie kwamen betuigen. I I B! I F o té v; ti le o i i v! r< nl ei IT V V F ii I! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). rkeumatiek, «pit in den rug, «tramheid en dergelijke aandoeningen vereischen een verwarmend drijfmiddel dat tot diep m de huid zijn weldadig genezende werking doet gevoelen. Zulk een krachtig, ge nezend, pijnstillend en onschadelijk middel is de alom beroemde AKKER s uitslag i aambeien k onmisbaar bij wonden, Overal verkrijgbaar in porceleinen potten van 20 gr. voor 50 ct, groote potten van 50 gram f L—

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2