WITTE BIOSCOOP- WAALWIJK. „DE KLEINE LOMPENBAAS" BEZOEKT Zaterdag en Zondag a. s. In eenvoud en bescheidenheid heeft de herdenking van den jubeldag plaats gehad, maar. bekroond door den zegen van den Allerhoogste, is de 23 Jan. van het jaar onzes Heeren 1927 met gulden letteren gegrift in de harten der H. Familie leden van Nieuwkuik en óók inde registers onzer Afdeeling. Bij gehouden aanbesteding van den bouw eener woning met annex boerderij voor rekening van den heer Herm. Mostermans alhier, was de laagste inschrijver de heer L Coolen aan wien het werk is gegund. Het bouwen van een boerderij op de ontginning .St. Margriet" werd opgedragen aan G. de Bosch zijnde de laagste inschrijver op een na. In haar jongste gehouden ver gadering besloot onze tooneelclub „Kunst na arbeid" dit jaar een tweede winter-uitvoering te geven en wel met Carnaval a s. Naar we vernemen werd reeds hier voor in studie genomen het blijspel „Mijnheer Klaproos". Naar we van wel bevoegde zijde vernemen is van het bericht, dezer dagen van elders geplaatst in het Huisgezin, alszou op de ontginning „St. Margriet" een zilver-vossen- kweekerij begonnen worden, tot heden niets bekend. DRUNEN. Tengevolge der lieersclien- (le „Spaansche griep", is de school der Eerw. Zusters gesloten. Verleden week Vrijdag had de verkoop plaats der openbare school. Nieuwe eigenaar werd de fa. A. van Sluisveld, voor de som van 8200. Op Vrijdagavond 28 dezer, om half zeven,wordt in de zaal van de Jongens-Congregatie een vergadering tfehouden voor de leden der Tuinbouw- vereeniging. Het bestuur verzoekt] trouwe opkomst. Zaterdagmiddag hield de Har monie „De Volharding" haar jaarlijk- sclien feestdag. Er werdj een muzikale wandeling gemaakt door de Torenstraat en zoo terug naar het vereenigingslokaal. Het verdere deel van den dag bleef men gezellig bijeen en werd besloten met een heerlijken maaltijd. Ingezonden Mededeelingen. Influenza en Griep Koortswerend en genezend zijn Sanapirin-tabletten Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth en Drog. Buisje 75,40 en 25 ct* Door de Harmonie „De Volhar ding", gevestigd in het Café van den heer Th. Elshout, zal, zooals ons werd medegedeeld van goede zijde, bij ge noegzame deelname, binnen korten tijd een Humoristen wedstrijd worden gehouden. Verschillende 'inschrijving gen zijn reeds ingekomen. Door liet bestuur wordt alles in het werk ge steld, om dezen dag tot een bijzonde ren te maken. Op Woensdag 3 Feb. a.s. zal van wege de R.K, Werkliedenvereeniging, door den Eerw. Pater Desidenius uit 's Bosch een lezing met lichtbeelden worden gehouden over den H. Fran- ciscus, toegankelijk voor belangstel lenden tegen eene kleine vergoeding. De uitvoering zal plaats hebben in de zaal der Meisjes-Congregatie. Wij twijfelenNiiet of de belangstelling zal groot zijn. Door liet Tooneel- en Operette gezelschap „Entre Nous", zal a.s. Zondag, 30 Jan., om G uur, in de zaal bij den heer Th. Elshout, eene groote uitvoering worden gegeven, toeganke lijk voor eenieder. Uitgevoerd zal worden „de Overkant", tooneelspel in 3 bedrijven en een komisch blijspel. Daar dit gezelschap goede krach ten bezit, twijfelen wij niet of de op komst zal groot zijn. CAPELLE. Vervolg verslag jaar vergadering Ned. Herv. Jongelingsver- een iging. Thans komt M. Vos met een opstel getiteld: „De Christen-Krijgsman" en ontwikkelt dit aan de hand van 3 pun ten, n.l. De vijanden, die er te bestrij den zijnde wapenen, die er gedragen moeten wordenhet geheim der over winning. Het bleek dat deze zich goed in de stof had ingewerkt; hij ontving dan ook een welverdiend pluimpje. In de pauze tracteerde een aantal gedien stige dames op 'n kopje chocolademelk een koekje en aan 't'eind de niet te versmaden sigaar. Alsnu komt M. de Ilooij met een uit 'itterair oogpunt keurige voordracht: „Een lied van de zee." De vereeniging werd achtereenvol gens gecomplimenteerd door afgevaar digden van de vereenigingen te Be- soijen, 's Gravemoer, Sprang, Vrijli.- apelle, Dussen, Kaamsdonksveer, >V aspik, Baardwijk en de Meisjesver. en Knapenvereen. te Capelle, welke al. len door den Voorzitter dank werden gebracht. Ken overzicht van de boekenkast werd voorts gegeven door den Biblio thecaris, I\ v. d. Hoeven. In totaal zijn aanwezig ruim 200 leesboeken, waar van druk gebruik wordt gemaakt. Toch roept lnj aller medewerking in, zoodat de inkomsten ook daarmede zullen stijgen. Verschillende studieboeken worden gebruikt, w.o. ook de Chr. En cyclopaedic. Ter afwisseling dragen M. Vos en D. Soeters een leerzaam gedicht voor, ge titeld. „Het beste uurwerk", en W. de •Jong: „Aan de rijken". De secretaris zet dan op heldere en eerzame wijze de beteekenis van Art. II onzer geloofsbelijdenis uiteen. Dan volgen nog de voordrachten: „Roosje" door P. v. d. Hoeven, en ,-Sjoerr en Oukje" door Joh. van Beek. Als slotaccoord op alles zet de heer -J- de Rooij de kroon op dezen avond, door met ernst en klem de noodzake lijkheid van het bestaan der J. V. te verdedigen. Ook wordt nog even door hem aangestipt liet groote verlies niet alleen v van den Eere-voorzitter, üs. Meijers, maar ook van den voorzitter, den heer M. Kommers, die binnenkort het onderwijs zal dienen in een ander gedeelte van ons land. Doch hoe zwaar het verlies ook zal zijn, spreker is over tuigd God zal zorgen. Na dit alles, sluit de voorzitter deze welgeslaagde vergadering, zegt allen hartelijk dank die hebben meegewerkt tot het welslagen en gaat in dankge bed voor. WASPIK. Gisteravond hield de ver eeniging het „Wit-Gele Kruis" hare al. gemeeue jaarvergadering in het patro naatsgebouw. Met den gebruikelijken Christelijken groet, opende de Voorzit ter, de heer A. F. Maas, klokke half 7, de vergadering, waarna hij het welkom toeriep aan alle aanwezigen, vooral aan den Zeer Eerw. Pater Flavianus, die eene causerie wenscht te houden over zijn missie op Borneo, welke zeker zal bijdragen om deze bijeenkomst meer aantrekkelijk te maken. Redenen tot tevredenheid waren er niet minder dan het vorig jaar. Ongeveer 450 leden zijn thans aangesloten bij de vereeniging. Slechts een 10-tal zijn nog niet toege treden, zoodat met inbegrip van de Hospitantleden, schier de geheele ge meente lid is van het „Wit Gele Kruis", wel een bewijs dat het nut en het nood zakelijk bestaan wordt ingezien. Haar werken wordt dan ook gewaardeerd. Het magazijn is ruim voorzien. Het consultatiebureau wordt druk bezocht, de t.b.c. bestrijding, het vorig jaar be gonnen, zal met kracht worden voort gezet. Dit alles stemt ons optimistisch, om steeds op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarom blijft ons steunen, in woord en gesprek, opdat onze Vereeni ging, als het God behaagt, moge groeien en bloeien. Vervolgens deelt hij mede, dat omtrent het gebruik van den rol stoel was bepaald, dat hij niét mocht dienen voor huiselijk gebruik, dat hij berustte in het magazijn en dat hij na liet gebruik binnen 21 uren moest wor den teruggebracht. Thans werd aan de orde gesteld het uitbrengen van, het jaarverslag, dat te veel plaatsruimte zou vragen, om het in zijn geheel weer te geven. Het aantal afgelegde bezoeken door de Zuster— wijkverpleegster bedroeg in het afge- loopen jaar 3275 aan 87 patiënten, waarvan 139 aan 5 armen en 509" aan 11 protestantenvan de verplegingsarti- kelen werd 208 maal gebruik gemaakt, waarvan 22 maal door armen en 18 maal door protestanten. Op het con sultatiebureau werden 312 bezoeken af. gelegd, waarbij 40 zuigelingen werden onderzocht. Lighal, rolstoel en bran card werden meermalen gebruikt. De rekening voor de gewone verple ging bedroeg aan ontvangsten 2309,GO en aan uitgaven 2100,08^-, een batig slot van 209,51^voor de t.b.c. be strijding aan ontvangsten 689,74, aan uitgaven 702.22, een nadeelig saldo van 12,48. Al deze verslagen werden onder danl goedgekeurd. De Voorzitter sprak nog een woord van dank tot de zuster-wijk- verpleegster, tot dokter Wijffels, den leider van liet consultatiebureau, dat met zoo'n buitengewoon succes werkt, aan gemeente- en armbestuur voor de verleende subsidies, aan med. en gees- 1 olijke adviseur, aan allen die hebben bijgedragen aan den bloei der vereeni ging en tenslotte aan zijn medebe stuursleden voor de genoegelijke sa menwerking, waarna hij aan de orde «telde: bestuursverkiezing, wegens pe riodieke aftreding van den heer Akker- mans en den secretaris. Beiden werden bij acclamatie herbenoemd, waarna zij bij monde van den voorzitter, onder bravo s der aanwezigen werden gefe liciteerd. Hierna gaf hij het woord aan den spreker, den ZeerEerw. Pater Flavia nus. Deze, uitgenoodigd om hier een woord te spreken, kon dit niet afwijzen. Het was hem een genot, deze vergade ring te mogen meemaken. In het liei- densche Borneo bleef hij van dergelijke bijeenkomsten verstoken en wanneer hij liier kerkelijke feesten bijwoonde, dan jubelde zijn hart opnieuw, wanneer de heerlijke gezangen door 's Heeren tem pel klonken, dan juichte en jubelde het, bij het zien der christelijke naastenlief de, door het W.G.K. in beoefening ge bracht, waardoor de volkswelvaart wordt bevorderd, waarbij zieken wor den bezocht en verzorgd. Die christelij ke naastenliefde is bij de heidenen on bekend en toch hielden zij lofprijzingen op de eerste christenen, omdat zij goed deden en zieken en kranken bijston den en zij riepen uit„Ziet, hoe zij el kander beminnen"Ook thans is de naastenliefde onder de heidenen nog onbekend. Wel wordt er voor de zieken iets gedaan, wel is er een dokter, maar geen ontwikkeld man, geen man van studie. Door goochel- en tooverkunst tracht hij in het duister de zieken te genezen. A an medische kennis en naas tenliefde zooals hier, is daar geen spra ke. Treur ie ziet h der blinden, der melaatsellen en krank zinnigen vooral. Ze worden onverbid delijk uit de samenleving verbannen. Melaatsehen, gestorven aan deze af zichtelijke ziekte,* durft men niet be graven. zoodat tenslotte de missiona ris voor een kist en de begrafenis moet zorgen. Dat is de christelijke naasten liefde. 1 Hoe gezegend zijn wij, te mogen leven te midden der christelijke beschaving; hoe gelukkig te wonen in ons vaderland niet zijn talrijke ziekeninrichtingen, met zijn dokters, verplegers en ver pleegsters. Dat is een zegen voor het volk. Moge dit voor u een aansporing zijn om op prijs te stellen, wat hier door de oprichting uwer vereeniging is tot stand gebracht. Steunt daarom dit werk, geeft uwe hulp aan personen die met de leiding belast zijn; geeft eene kleinen aalmoes. Denken wij hoe zeer wij gezegend zijn, zonder dat wij er iets voor deden; denken wij steeds aan de heidenen, steunen wij ook den missionaris, door gebed en offers, op dat het gebod van Christus naastenlief de moge gekend worden door de heide nen, waardoor het lot dier ongelukki- gcn zeker verbeterd zal worden. De voorzitter dankt Pater Flavianus voor zijn aangename causerie over zijn Missie onder de Heidenen in Borneo. Gaarne sloot hij zich aan bij zijn ver zoek om steun en hoopt dat hij in de gelegenheid zal worden gesteld met een welgevulde beurs naar zijn geliefd Bor neo te kunnen terugkeeren. Wijl bij de rondvraag niemand het woord verlangde, sloot hij de vergade ring, met dank voor de opkomst en het a indachtig gehoor en den wensch dat het de vereeniging ook in 1927 weer goed moge gaan ëh tevens met den ge bruikelijken christelijken groet. Gisteravond gaf de ZeerEerw. Pater Flavianus een lichtbeeldenvoor stelling uit zijn missiegebied op Bor neo. Op voor iedereen bevattelijke wij ze gaf hij een verklaring der verschil lende beelden, die een duidelijk over zicht gaven vanaf de oprichting zijner missiestatie tot op heden, waaruit de rijke vruchten v. zijn 14-jarigen apos- tolischen arbeid onder de Dajaks over vloedig bleken. De wanbegrippen om trent booze geesten, de ziekenbeliande- ling door een z.g. dokter, die met too- versteenen in het halfduister de zieken bewerkt, het overlijden eener moeder l ij de geboorte van een kind, waarbij het laatste wordt vermoord om tegelijk met de moeder begraven te worden, dit alles bemoeilijkt het werk der missio narissen om bekeeringen te maken ten zeerste. En toch, wanneer wij de op richting der eerste primitieve woning bij aankomst van Pater Flavianus in de onbekende, woeste hosselen vergelijken bij de hedendaagsche-pastorie, kerkje, scholen en ziekenhuis, door hem ge sticht, dan zien we, als loon voor zijn apostolischen ijver, een flinken voor uitgang. Ook de kleeding, hier door den missienaaikring vervaardigd, vervangt den lendendoek en draagt bij tot de beschaving van dit heidensche volk. Met een krachtig woord spoorde Pa ter I lavianus dan ook aan, om voort te gaan met de missie te steunen door het gebed en door af en toe een klein of fertje te brengen. Veel was er hier reeds gedaan, vele ouders hadden hun ne zonen en dochteren aan de Missie afgestaan. Hij hoopte echter dat nog meerderen dit voorbeeld zouden vol gen en dat allen zouden bidden om den zegen over het missiewerk af te smee- ken. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waspik op Vrijdag 28 Januari a.s. des n.m. 5 uur, Aan de orde is: 1 Mededeelingen, 2 Machtiging tot het houden van verkoopingen en ver pachtingen, 3 Benoeming lid burgerlijk- armbestuur, 4 Begrooting burgerlijk armbestuur, 5 Zekerheidsstelling secre taris burgerlijk armbestuur, G Wijzi ging bouwverord., 7 Controle admi nistratie, 8 Wijziging begrooting 1927, 9 Subsidies M it. Gele Kruis en Nijver heidsonderwijs Geertruidenberg, 10 Reclame belastingen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 25 Jan. 1927. Tot gemeentebode werd do®r B. en W. benoemd de heer C. J.v.Eggelen. Voor de militie-lichting 1928 werden ingeschreven 19 jongelui. Begin Febr. zal als spreker voor het Nut optreden de heer Dr. van der Sleen met een causerie over het Himalaya-gebergte. Men kan er van verzekerd zijn een zeldzamen avond te hebben. Zondagavond had de tweede winteruitvoering van de R. K. Fanfare plaats. Behalve enkele gewone num mers werd ook een tweetal (solo en duo) ten gehoore gebracht, waar mee de heeren van Bladel op het concours te Helvoirt zullen uitkomen. Alle werden verdienstelijk uitgevoerd. Ter afwisseling gaf de R.K. Tooneel- vereeniging enkele komische voor drachten. De vice voorzitter meende dan ook terecht een hartelijk woord van dank te moeten richten tot de medewerkers. RECHTSZAKEN. De moord te Spekholzer heide. Het gerechtshof te Den Bosch, uit spraak doende in hooger beroep, rekening houdende met de verklaring van den psichiater dokter Casparie, dat n.l. verdachte minder toerekenings vatbaar is dan een ander gewoon mis dadiger, veroordeelde Arie Wakker, 24 jaar, melkknecht te Spekholzerheide Kerkrade, ter zake van diefstal met geweld en mishandeling met doodelij- ken afloop op vrouw Borghans te Spekholzerheide, tot twaalf jaar gevan genisstraf met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Maastricht, waarbij verdachte veroordeeld werd lot vijftien jaar gevangenisstraf, Drankmisbruik en levenswee. J. v. d. B de jonge vrouw van eeiï veehandelaar uit Waspik stond terecht wegens diefstal van manufacturen, goe deren welke ze van de toonbank in een winkel had meegenomen, Ze had het listig aangelegd, waardoor het den schijn kreeg, als was ze er op afgericht. Doch uit het verhoor bleek dat de zaak een diepen ondergrond had door levenswee, voortgekomen door het drankmisbruik van den man, die door den drank z'n zaken zag verloopen en waardoor vervolgens de armoede haar droevige intrede hield in het gezin, in het sombere licht van haar zwaar levenslot geleek het misdrijf der vrouw minder zwaar. En daarom ook wordt een reclasseeringsrapport verwacht en de zaak nader behandeld. Kèk, meneer! Vrouwke V, een oud moederke uit Sprang Capelle had bij het uitwer pen van een emmer water het ongeluk gehad dat er een paar spatjes van het nat terecht waren gekomen op het jurkje van een kind van G. R. en dat zette zoowaar kwaad bloed. R. kwam op het vrouwke afgestoven en stompte haar geweldig tegen de kin. „Kèk, meneer!" aldus het moedertje tot den president, terwijl ze een aan schouwelijke voorstelling gaf van de wijze waarop de stoot was aangekomen en dat „arg zéér haai gedaon". En getuige V. redeneerde: .M'n vrouw is al oud en misschien voor een ander ook wel eens lastig en met R zijn we weer goede vrienden. 't Liep voor R. goedkoop af. Wegens mishandeling werd hij veroordeeld tot f5 boete. Een rare Chinees? C. v. d. L. te Waalwijk was aldaar door den Kantonrechter wegens verzet tegen de politie in Aug. 1926 veroor deeld tot f25.— boete. Hij kwam van zijn vonnis in hooger beroep omdat hij geen geld had om de boete te betalen. Van hem werd getuigd dat ie zoo'n rare Chinees is, maar waarom dat werd er niet bijgezegd. De eisch luidde bevestiging van het vonnis, de uitspraak conform. Indien .verdachte lang over de be taling wil doen dan moet hij zich schriftelijk met zijn verzoek tot den Officier van Justitie wenden. Dan wordt hem misschien wel „gepoft". Mishandeling W. L. M.. sjouwer te Raamsdonk. Verdachte stond voor de Rechtbank te Breda terecht ter zakedat hij op 29 Augustus 1926 onder de gemeente Raamsdonk, opzettelijk en gewelddadig Johannes C. Lodewikus met een mes heeft geslagen, gesteken of gesneden en daardoor bloedend heeft verwond en pijnlijk heeft getroffen. Verdachte werd te dier zake veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De adv, gen. elschte dezelfde straf. POLITIE-RECHTBANK. Op de Bossche Sinterklaasmarkt. Jenneke van W. te Wijk, zonder beroep, stond terecht wegens diefstal van een paar kousen op de Sinter klaasmarkt te Den Bosch. Jenneke ontkende. Eisch f 20 boete. De verdediger Mr. E. van Zinnicq- Bergmann wees er in zijn pleidooi op dat Jenneke's dochter altijd de beurs had. Ze was gewend eerst haar waren die ze kocht op te steken en dan te betalen. Nu werd er maar direct gedacht dat ze gestolen had. Dominé kon 't óók niet gelooven. Verdachte had de kousen aan haar neefje afgegeven. Uitspraak volgende week. Vrijgesproken. Het Gerechtshof heeft in hooger beroep M. v. O. te Vlijmen vrijge sproken van de hem ten laste gelegde mishandeling. Ook voor schadevergoeding is v. M. bijgevolg niet aansprakelijk. GEMENGD NIEUWS. Te Round Rock in den siaat Texas, Ver. Staten, zijn bij een aanrijding van een autobus door een sneltrein elf personen gedood en elf zwaar gewond. De slachtoffers waren leden van de wedstrijdploeg voor korfbal van een plaatselijke universiteit. Ernstige sneeuwstormen, gepaard gaande met een koudegolf teisteren Rusland. Volgens berichten in de Russische bladen hebben er vele dra ma's plaats. Zoo wordt o.m. door den correspondent van de .Pravda" te Rostov gemeld dat de politie de lijken gevonden heeft van 29 daklooze kin deren die waren doodgevroren. Ze waren onder treinwagons gekropen om een beetje warmte te vinden. Uit Samara wordt gemeld dat de wolven dertigduizend stuks levend vee hebben verslonden. Andere berichten maken er melding van, dat hulpploegen reizigers ontdekt hebben, in ingesneeuwde treinen, die vreeselijk van de vorst te lijden hadden en van wie sommigen doodgevroren waren, terwijl de sterfte onder de ge vangenen, die de wegen trachten vrij te maken van sneeuw, groot is. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van 's-Her- togenbosch heeft benoemd tot pastoor te Malden den weleerw. heer Q Th. H. de Bekker, tot kapelaan te Eindhoven (Villapark) den weleerw. heer A. H. van den Hurk, die assistent was te Malden, en goedgekeurd de benoeming van den heer Petrus van Vroomhoven tot Armmeester te Sommeren. in verreweg DE BESTE film, die hij gemaakt heeft sinds „THE KID". Minstens zoo goed als „THE KID". Naar onze meening zelfs nóg beter. 37731 WAAROM beter dan „THE KID" Omdat JACKIE COOGAN, de heele film is en hij ditmaal niet als artist hoeft te concurreeren tegen den grooten Charlie. Omdat het een film is, die spreekt tot het hart, tot het hart van de massa, tot het hart van de geheele wereld. Kunt U zich voorstellenJACKIE COOGAN bij een brand van een weeshuis ontsnapt, verzeild geraakt in 't „magazijn" van den lompenkoopman, Max Ginsberg Kunt U zich voorstellen JACKIE COOGAN eerst volontair bij den vodden koopman. later compagnon en ten slotte zelfs hoold van de uitdragers firma „KELLY EN GINSBERG" Er zijn scènes in deze film, die U de tranen uit de oogen persen van het lachen.er zijn scènes in, welke U tot tranen roeren. Het is een KOMEDIE-DRAMA van het ALLEREERSTE WATER. Daarom sporen wij U nog eens extra aan, deze zeldzaam mooie film vooral niet te missen. Iedereen moet deze lilm komen zien.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3