liiilll Hoest Akker'; Abdijsiroop en steken in de zijde No. 8. Woensdag 26 Jan. 1027, 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 Januari '27. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 28 januari 1927 des namiddags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Gedachtenis aan het overlijden van Wethouder J. Gragtmans en het lid H. A. W. Surig. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden J. A. Lotff en A van Gent en beslissing omtrent hunne toelating. Opmerking. Ingevolge het bepaalde in het tweede lid van art. 84 der Ge meentewet moet de verkiezing van den nieuwen wethouder geschieden binnen veertien dagen, nadat de nieuwgekozen leden van den Raad zijn toegelaten] Daarom zal op 11 Februari as. op nieuw een vergadering worden belegd tot afhandeling van de overige aan de orde zijnde onderwerpen. De heer L. Versteeg, leeraaraan de Gemeente-Teekenschoól alhier is als zoodanig benoemd aan de avond vak-teekenschoo! te Hilversum. Gemeenteraadsverkiezing. De heer C. Spapens, opvolger als gemeenteraadslid van den heer Jac. Gragtmans op de lijst der Katho lieke Kiesvereeniging, heeft zijne be noeming, zooals wij reeds Zaterdag ochtend bulletineerden, niet aange nomen. Hoewel hiermee deze lijst uitgeput is, blijft deze vacature toch niet onver vuld zooals elders werd vermeld. De zetel gaat over naar de lijst waar men het grootste stemmen-overschot had, in casu de Vrijz.-Democratische lijst. Hier is aan de beurt de heer A. van Gent, die naar wij vernemen de be noeming heeft aanvaard. Kamer van Koophandel. Bij 't a s. Jaarverslag der Kamer van Koophandel voor de Langstraat, welke verslagen meer en meer geraad pleegd worden als bron van econo mische en geografische gegevens en dus van groot belang geacht kunnen worden voor handel en industrie, vooral als ze door gegevens derindu strieelen en handelaren, zoo volledig en overzichtelijk mogelijk saamgesteld kunnen worden, zal voor de eerste maal een economisch-geografische kaart van dit district worden bijge voegd, waarmede beoogd wordt een beeld te geven van industrie, handel en landbouw in 't district onzer Kamer. Commissie van Advies Rijks Vakschool. In ons vorig nummer hebben wij nog medegedeeld de instelling en samenstelling der Commissie van Advies voor de Rijksvakschool van Leerlooiers en Schoenmakers te Waal wijk. Na hetgeen wij hier over voor en na schreven, behoeven we niet te zeggen dat wij de weder-instelling dezer Commissie in 't belang der school, in 't belang van 't contact tusschen industrie en school, zeer toejuichen. Wij hebben alle respect voor de mannen, die handel en industrie in deze commissie zullen representeeren, de keuze is uitstekend en toch meerien wij ten deze eenige tekortkomingen te moeten naar voren brengen lo. Is over de samenstelling geen advies gevraagd van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, (daar voor 't aangewezen lichaam), of eenige andere corporatie. 2o. Is de industrie van Waalwijk, dat zulke groote sommen aan deze school ten koste legde en voor welke plaats de beteekenis veel grooter is dan voor welke andere ook, o. i. niet genoegzaam in de commissie vertegen woordigd. 3o. is elk contact verbroken met het gemeentebestuur van Waalwijk, wat in de vroegere commissie steeds werd onderhouden, doordat de burge meester van Waalwijk secretaris der commissie was. Dit zijn onzerzijds de opmerkingen, die wij meanen te moeten maken, temeer waar het ons onbegrijpelijk voorkomt dat de hier bevoegde autori teiten geen notitie namen van de ge argumenteerde adviezen, die zij van officieele of terzake kundige personen ten deze ontvingen. Lezing Pater Dumoulin. Donderdag 27 Januari, des avonds 774 uur zal in den Gildenbond de 5e ontwikkelingsavond worden gehouden. Een oud plaatsgenoot, de Eerw. pater L. Dumoulin S. zal dezen avond een lezing houden over ,'t Christendom in de heidensche landen" (met licht beelden en Indische films) Pater Dumoulin is jaren in de missie van Engelsch Indië werkzaam geweest zoodat ons dus een leerzame en interessante avond te wachten staat. Op Maandag 31 Januari a.s. zal Pater Dumoulin in het Patronaatsge bouw te v.m. Baardwijk een lezing met lichtbeelden over de Missie houden. R K. Ziekenfonds. Het Ziekenfonds van de R.K. Werk liedenvereniging te Waalwijk zal zijne algemeene jaarvergadering hou den op Maandag 31 Januari a.s. des avonds ten 8 uur. O a. zullen behalve jaarverslagen van secretaris en penningmeester aan de orde komen het verslag der contro leurs over boeken en bescheiden periodieke verkiezing der heeren N. van Hoof, j. Leijten en mej. E. Hom bergen en een lid van den bestuurs raad, den heer F. W. Weber. Voorts mededeelingen en rondvraag Het bestuur acht opkomst dringend noodzakelijk. Een trouw dienaar. Maandag 1.1. werd onder vele blijken van belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Hein van Héijst, in den ouderdom van 78 jaren alhier overleden, die ongeveer 50 jaren aaneen de firma Gebrs Quirijns, in huiden en extracten, op dé meest trouwe en voorbeeldige wijze had gediend. Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij. Vrijdag 21 Jan j.l. vergaderde cie afd. Noord Brabant der Nationale Ver eeniging tot bevordering der Paarden fokkerij in Nederland, des voorrn. 11 uur in hotel Verwiel alhier. Een 50-tal fokkers waren tegen woordig, waarvan een groot aantal uit het land van Zevenbergen. Tevens merkien wij hierbij op den heer Heidema. Den Haag, Hoofd inspecteur N. S. T. Voorzitter Snoek, Ahnkerk, opende deze vergadering en heette allen wel kom, in het bijzonder den heer Heg- dema. 1. De notulen der voorlaatste en laatste vergadering werden, behoudens een enkele opmerking van den heer van Buuren, onveranderd vastgesteld. 2. De tekening 1926 en begrooting 1927 werden met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Benoeming van een bestuurslid wegens bedanken van den heer A. M Nelemans te Moerdijk De heer Nelemans werd met groote meerderheid van'stemmen herbenoemd. 4. Benoeming van een jurylid voor de inschrijving van mernën. Altredend de heer L. C Punt te Klundert (niet dadelijk herkiesbaar). Voorgedragen wordt de heer M. Mz. de Roon te Raamsdonk. De heer den Engelsen vraagt of 't niet mogelijk is den voorgedragene bij acclamatie te benoemen. De voorzitter acht zulks niet wen- schelijk aangezien 't hier over per sonen" gaat. De heer C. J. Datnen werd benoemd met 27 stemmen tegen 19 op den heer de Roon. De heer Damen zegt onder dank- zegging de benoeming aan te nemen. Den Engelsen. De benoeming heefi plaats gehad en is ook reeds aangeno men; ik betreur dat evenals verleden jaar buiten de voordracht wordt omgegaan. Als dat zoo doorgaat dan zullen veel leden bedanken. Dat is niet opbouwen maar afbreken. 5. Benoeming van een lid van het noofdbestuur wegens periodLk aftre den van den heer D. v. Buuren te Meeuwen (herkiesbaar). De heer van Buuren werd benoemd met 26 stemmen tegen 19 op den heer Nelemans. 6. Benoeming van een afgevaar digde en diens plaatsvervanger naar de algemeene vergadering te Den Haag. Met groote meerderheid van stem men werd de heer L. C. Punt be noemd als afgevaardigde en de heer J. Damen als diens plaatsvervanger. 7. Vaststelling der eventueel be schikbaar te steller» premiën en de voorwaarden waarop deze zullen wor den uitbetaald. De voorzitter geeft zijn misnoegen te kennen over de wijze waarop ver leden jaar te Breda werd gekeurd. De keuring- vond plaats, zegt spr., door onbevoegde personen en de Keuringscommissie is 'in haar taak zeer te kort geschoten. De heer den Engelsen komt op tegen de bewering van den voorzitter als zou hij onbevoegd zijn in net keuren van paarden. Gij gaat buiten uw boekje, zegt spr., en niet gering. U gaat of te ver of u is met de situatie niet op de hoogte. Voorzitter. Ik ben er in zooverre mee bekend dat ik weet dat de Keuringscommissie hier te kort is geschoten. Den Engelsen. U is niet bevoegd deze kwestie op de stamboekvergade ring te brengen, wel bij deregelings commissie. Door die zaak hier ter tafel te brengen verscherpt gij slechts de onderlinge prikkels. De heer Punt zegt ook niet te kun nen meegaan met de woorden van den voorzitter over het niet bevoegd zijn der juryleden. Spr. is echter van oordeel dat hier eenige vergissing in het spel is. Den Engelsen. Na het gesprokene van den heer Punt zal 't u (voor zitter) toch wel duidelijk zijn dat het gewenscht is, dat gij uw woorden weer intrekt. De voorzitter zegt zijn woorden „onbevoegdheid" wel te willen in trekken. Den Engelsen. U zult er wel geen nevenbedoeling mee hebben gehad, maar u moest toch voorzichtiger zijn eweest. De heer v. Hoof zag gaarne naast de gewone geldpremie ook nog een medaille beschikbaar gesteld voor be kroonde éénjarige hengsten. De heer G. Branderhorst zegt hier aan niet veel waarde te hechten. Spr. heeft liever f50 dan een medaille. De geldpremie is ook bedoeld als een tegemoetkoming in de eerste kosten van verzorging en tevens als aanmoe diging. Met f50 kan men nog wat doen, maar met een medaille niet. Bovendien kan een éénjarige hengst later nog worden afgekeurd. De heer v. Hoof zegt dat er niet te veel naar een geldpremie moet worden gezien, de eer, zegt spr., is ook veel waard. De heer Punt is ook wel voor toe kenning van medailles, maar meent hier toch wel eenige voorzichtigheid te moeten aanraden, om teleurstellin gen te voorkomen. Spr. heeft geen bezwaar om bij de keuring van 3 jarige hengsten een medaille te gqven. Besloten wordt voor éénjarige heng sten geen medaille te geven doch 2 bijdragen van f50 onder voorwaarde, dat de premiehengsten 't volgende jaar wederom ter keuring worden ge toond. De voorzitter zegt dat voor 3 jarige hengsten een premie wordt gegeven van f 100. Andere hengsten komen hiervoor slechts in aanmerking indien zij voor het eerst op een premiekeu ring worden ingevoerd. Een „eindelooze" discussie ontstond over de klcurbepaling. Verschillende stemmen gaan op om slechts zwartp en donkerbruine hengsten voor de premie in aanmerking te doen komen. Een ander wil de kleuren „vrij" laten, maar duidelijke miskleuren af wijzen. De voorzitter geelt als zijn meening te kennenzwart, bruin en kastanje bruin. Na een langdurige discussie brengt de voorzitter in stemming het voorstel om niet een bepaalde kleur te prefe- reeren, maar bij de keuring alle kleu ren toe te laten. Dit voorstel wordt met 29 stemmen aangenomen. 8. Bespreking data en plaatsen der keuringen in 1927 en behandeling van een ingekomen schrijven van de Prov. Reg Comm. in verband met de plaats van de centrale hengstenkeuring. Voorgelezen wordt een schrijven van de Prov. Reg. Comm. waarbij deze wijst om zoo mogelijk overeen stemming te krijgen tusschen de fok kers uit 't Land van Heusden en Aitena met die uit 't Land van Zeven bergen over de keuringsplaat3 Waal wijk. De heer G. Branderhorst houdt een warm pleidooi om "de keuringen te Waalwijk te doen houden. Spr toont aan, dat Waalwijk steeds daadwerke lijke belangstelling heeft getoond voor de tuigpaardfokkerij, dat door het gemeentebestuur van Waalwijk een overdekte manege voor het iongeeren is gebouwd, die naar het oordeel van deskundigen aan alle eischen voldoet. Wij willen graag alle premiekeuringen zoo kort mogelijk bij onze woonplaats vlak naast onze deur gaat niet, doch laat ons trachten overeenstemming te krijgen, dat Waalwijk de plaats is om ons allen zooveel mogelijk tegemoet te komen. Meestal zijn er in 't Land van Heusden en Altena 7 a 9 tuig- paardhengsten en in 't Land van Zevenbergen 1 of 2. In 't Land van Heusden en Altena is geen enkel spoor of tram, terwijl vanuit Lage- Zwaluwe een hengst in een uur tijd per trein te Waalwijk staat. De reis vanuit Zevenbergen naar Lage-Zwaluwe is korter dan die naar Breda, zoodat Breda geenszins als centrum der warm bloedfokkerij is te beschouwen. Kor tom, spr. toont duidelijk aan het be lang voor de warmbloedfokkers om mede te helpen bevorderen dat de keuringen voortaan te Waalwijk wor den gehouden. De heer den Engelsen merkt op, dat de fokkers uit Zevenbergen hier mede geen genoegen zullen nemen. De heer Punt heeft alle bewonde ring voor de volharding van den heer G Branderhorst. Spr. wil een beeld hebben van heel de paardenfokkerij in Noord-Brabant, zoowel van tuig- als van koudbloedpaarden. Beide keu ringen moeten dus op één plaats ge houden worden. Daarom meent spr. dat Breda hiervoor de aangewezen plaats is. 't Zou volgens spr. zeer te betreuren zijn, indien de keuringen in Waalwijk en in Breda zouden worden gehouden. (Applaus). De heer Branderhorst zegt zich allerminst te willen inlaten met de keuringsplaats der koudbloedpaarden. Wij hebben in onze vergadering de tuigpaardfokkerij te bevorderen, zegt spr. Daarbij komt als de tuigpaard- hengstenkeuring in Breda wordt ge houden, -bijna geen belangstellenden aanwezig zijn wegens de groote reis vanuit het Land van Heusden en Altena, waar het centrum der tuig- paardfokkers is, naar Breda, terwijl tijdens de koudbloedhengstenkeuring zeer veel belangstellende koudbloed- fokkers uit de omgeving van Breda en het westen van Noordbrabant een haag van toeschouwers te zien geven, en juist het aanwezig zijn der tuig paardfokkers op de tuigpaardhengsten- keuring is nuttig. De heer de Visser, Lage-Zwaluwe, meent uit de bespreking te mogen opmaken dat hier in ho belangen voorzitten. Spr. wil Breda als centraal punt der keuringen. Slechts daar is volgens spr. belangstelling te vinden. De heer Nelemaes zegt, dat de tuigpaardfokkerij er in Brabant toch al niet zoo schitterend voorstaat. In verband hiermede vraagt spr. of het niet op den weg van het bestuur ligt om voeling te krijgen met het bestuur van de koudbloedpaardenfokkerij en dan eenmaal per jaar één groote paardendag te organiseeren. De heer Branderhorst zegtVerge lijkt men de keuringen in Oldenburg, Aurich en. Groningen met die in Noordbrabant, dan zijn de hengsten tijdens die keuringen gestald in een donkere rustige box, vlak bij de keu ring De hengsten komen vol tempe rament ter keuring en wekken mede door hun stalmoed een ieders bewon dering en trekken alle menschen, die iets paardengevoel hebben, naar de keuring. Hier in Noordbrabant moeten alle hengsten uit het Land van Heus den en Altena een buitengewone reis afleggen te voet, waardoor van stal moed al geen sprake meer is. Boven dien is er in Breda geen enkele box of geschikte stal in de omgeving der keuringsplaats en in geheel Breda woont geen enkele N. St. tuigpaard- fokker en is 't zeer moeilijk een stal te vinden, fn Waalwijk is volop stal ling vlak bij de keuring. De roem en de reclame derOiden- burgsche en Groningsche hengsten is mede te danken aan hun geschikte stallen vlak bij de keuring. De reis vanuit 't Land van Zeven bergen naar Breda is minstens even groot als die naar Waalwijk, als men vanuit Lage-Zwaluwe per trein gaat. Bovendien zal spreker nooit weer spreken over de keuring Waalwijk als bij meeting der afstanden de heng sten uit het Land van Heusden en Altena niet meer dan 4 maal grooteren afstand moeten afleggen dan de heng sten uit het Land van Zevenbergen naar Breda. Mocht het zijn dat de heeren uit Zevenbergen ons goed recht zouden willen erkennen en billijken als onze afstand 4 maal grooter was, dan was door meeting spoedig een overeenstemming bereikt om Waalwijk als plaats der centrale hengstenkeu ring te beschouwen, en zal het voor de Prov. Reg. Comm. gemakkelijk zijn deze keuring te verplaatsen, even als het bevrediging heeft gegeven dat wij met onze merries ook niet meer naar Bieda meeten. De heer v. Hoof zegt, dat men tegenwoordig gemakkelijk per auto de paarden kan vervoeren. Hierop antwoordt de heer Brander horst, dat dan eigenlijk het bezwaar van Zevenbergen om naar Waalwijk te komen is opgeheven. Te meer waar men in het Land van Zevenbergen maar met twee hengsten uitkomt. De fokkers uit het Land van Heusden en Altena komen daarentegen met 7 9 paarden uit. Na eenige discussie zegt de voor zitter dat, gezien de besprekingen, het niet mogelijk schijnt nu tot over eenstemming te komen. Daarom zal de secretaris van de gevoerde dis cussie een verslag uitbrengen aan de Prov. Reg. Commissie, die dan zal uitmaken waar de keuringen zullen worden gehouden Voorts werd nog besloten de jaarl. vergadering voor het volgende jaar te Zevenbergen te houden. De vergadering, die van half elf tot ongeveer 4 uur geduurd had, werd daarna gesloten. Provinciale Staten. Besloten is, dat de Vrijheidsbond voor de verkiezingen voor Prov Staten in Noord Brabant in alle districten zal uitkomen met lijsten, waarop als no. 1 voorkomt mr. C van Ommeren te Heusden (aftr.). Mooi succes. Dat onze harmonie „St. Crispijn" mei hare kwartetten op 't concours te Steenbergen succes heeft gehad, blijkt temeer uit 't feit, dat haar Clarinet-kwartet het hoogst aantal punten heeft behaald van de 28 der aan dit concours, dat drie dagen in beslag nam, deelnemende kwartetten. Dit kwartet heeft daardoor nog een extra prijs van f 10 verdiend. Zeker een mooie prestatie. Bond van R. K. Statenkieskring- organisaties in den Rijkskieskring 's Herlogenbosch (R. K. H.). Op Zaterdag 12 Febr. a.s zal het bestuur van .bovengenoemden bond met de voorzitters en secretarissen der R.K. Statenkieskringorganisaties Eindhoven, Helmond, 's Hertogen bosch, Grave en Waalwijk, een ver gadering houden in „Lohengrin" te 's Hertogenbosch. De agenda vermeldt o.m.Stand der contributieafdracht en vaststelling van de grootte der afvaardigingen ter Bondsvergadering R.K H. voor 1927 Plan der werkzaamheden voor 1927; Rapport inzake verbinding der lijsten bij de a.s. Prov Statenverkiezingen. Een der rapporteurs, nl. de heer H. A. W. Surig te Waalwijk, is inmid dels overleden. De StofzuigerCentrale. Blijkens achterstaande advertentie is op den besten stand van Tilburg, n.l. in de Heuvelstraat iets geheel nieuws voor 't Zuiden geopend, n.l trale beweegt zich op elk gebied der stof- zuiger-branche, we vinden er Vampier, Occo, Electrolux, Hoover, Exechaion, Premier, Western-Electric, Servus e.a. kortom alle merken zijn hier te koopen, te huren, te ruilen, te repareeren enz. Ook vinden de dames een keur van electrische boenniachines. We behoeven niet te zeggen, dat de zaak er bij de opening schitterend uitzag, met z'n directe verlichting, die alle artikelen uitnemend tot hun recht deed komen. De goede smaak van den eigenaar, onzen oud-stadgenoot, den heer Jos. van Giis^ die zelf de leiding nam van de geheele installatie, is den Waalwijkers voldoende bekend om te weten dat hier een smaakvol en en practisch geheel is verkregen, waarmede wij den ondernemer felici- teeren en gaarne alle succes toe- wenschen. zijn 't gevolg van een ver waarloosde verkoudheid en waarschuwen U voor het naderend gevaar van borstaandoening. Gebruik daarom nog vandaag de beproefde LOTTÏ MUSKENS—SLEURS. Onderstaande, dat wij heden over namen uit de Maasbode moge een be wijs zijn, boe gelukkig onze Liederta fel steeds is met de keuze barer solis ten. Uit Parijs wordt gemeld: Op den avond welken de thans te Parijs vertoevende Russische compo nist Tscherepine voor de concerten van den Eiffeltoren 18 dezer gaf, is de Ilaagsche zangeres Lotti Muskens Sleurs voor een zieke collega ingeval len om eenige liederen van dezen com ponist onder diens persoonlijke leiding ten gehoore te brepgen. Naar aanlei ding van bet succes beeft de directie van de Eiffeltorenconcerten haar aan gezocht, haar medewerking voor meer concerten te verleenen, waarvan het eerste plaats vindt op 25 Januari a.s. Tevens ontving zij een uitnoodiging, mede te werken op den eereavond van den Russischen componist A. Gretcha- ninoff. Sl'RANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). 1.1. Zaterdagavond kwam de «Hulp kas" verbonden aan de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Palri- monium" in jaarvergadering bijeen, in de zaal van de Chr. Volksbond. Nadat de Voorzitter, de heer C. Klootwijk de vergadering op gebruike lijke wijze was geopend, heette hij alle hartelijk welkom. De Secretaris las hierna de notulen der vorige vergadering, welke berden goedgekeurd. Tevens bracht de Secr. zijn jaarverslag uit, waarin hij mocht gewagen van den gestadigen bloei der vereeniging. Ook de Penningmeester bracht verslag uit over den toestand der finantiën, welk verslag reden tot tevredenheid gaf. In het afgeloopen jaar werd ruim f 535.— aan zieken uitgekeerd. l ot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Chabot en G. v. d. Hoven. Besloten werd den leden dit jaar bij ziekte eene vergoeding te schenken op de kosten der doktersrekening, n.l een maximum van f 18.— voor de Ie klasse; f 15.voor de 2e klasse en f 12. voor de derde klasse. De vergadering werd door den heer Jac. de Roon met dankgebed gesloten. Jaarvergadering der Afd. Sprang van de Ned. Chr. Fabrieksarbeiders- bond op Donderdag 27 Jan. des avonds half acht. Aan de orde 1. Opening, 2. Notulen, 3. Jaarver slagen Secretaris en Penningmeester, 4. Bestuursverkiezing, 5. Bespreking feest- vergadeting, 6. Sluiting. MEEUWEN. Naar wij vernemen zullen de aangiften voor de accijns bij liet slachten van vee, voor de plaatsen Meeuwen, Babiloniënbroek, Eetlien en Drongelen, voortaan ten postkantore te Meeuwen kunnen geschieden. Op Donderdag 27 Januari a.s. hoopt de Geref. Meisjesvereeniging „Maranatha" haar eerste Jaarverga dering te houden in de Geref. Kerk alhier. De Ned. Herv. Jongelingsver- eeniging „Obatja" hoopt op Donder dag 27 Januari a.s. haar eerste jaar vergadering te houden in de Nederl. Herv. Kerk te Babiloniënbroek. DUSSEN. Zekere de R. alhier, werd ter wijl hfj werkzaamheden te Almkerk ver richtte, niet een riek in zijn hand gestoken. Dr. de Vries uit Almkerk verleende ge neeskundige hulp. I)e fanfare „Wilhelmina" hield dezer dagen in Hotel Leemans alhier haar alge meene jaarvergadering. De president, de heer J. Joaigbloeds, opende deze vergade ring en heette de aanwezige leden, alsook de eereleden, van harte welkom en dankte de aanwezigen voor hunne trouwe opkomst. Hierna bracht de Secr.-Peuningm. ver slag uit over het afgeloopen jaar; bi) het nazien der hoeken bleek dat alles netjes in (u-de was. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. In het algemeen jaarverslag stond ook

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5