Mishandeling op politie. J. V. schipper en landarbeider te Hank onder Dussen, had een politie man mishandeld en was deswege ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. Verdachte kwam van zijn vonnis in hooger beroep. De eisch luidde, bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. E. van Zinnicq-Bergmann wees er op da verdachte nog jong en de kostwinner zijner moeder is. De laatste maanden gedraagt hij zich goed. PI. verzocht toepassing van voorwaardelijke ver oordeeling. Diefstal. Het gerechtshof veroordeelde in hoo ger beroep: B. G. B., fabrieksarbeider te Heusden en J. F. T. v. d. B. arbeider te Tilburg ter zake van diefstal te Goirle, ieder tot één jaar gevangenis straf. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Februari '27. Waalwijks Belang. De Maandagavond in hotel Verwie gehouden algemeene jaarvergadering van de vereeniging Waalwijks Belang mocht zich in een goede belangstel ling verheugen. De voorzitter der vereeniging, de heer M. A. van Liempt, opende de vergadering en heette allen welkom Hierna werden door den secretaris den heer Jan Tielen de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke aller goedkeuring konden wegdragen. Jaarverslag. Door den Secretaris werd daarna het jaarverslag uitgebracht, 't welk wi in ons volgend nummer in zijn geheel afdrukken. De voorzitter maakt zich de tolk der vergadering als hij den secretaris dank zegt voor diens keurig verzorgd verslag en voegt hierbij een woord van erkentelijkheid voor de wijze waarop de secretaris zijn taak als zoodanig opvat. Wat onze vereeniging tot stand heeft kunnen brengen, zegt spr., is te danken aan de werk zaamheid en de activiteit van den secretaris. Spr. wil deze gelegenheid niet ongebruikt laten om hem hier voor een oprecht woord van dank te brengen. (Applaus). Vervolgens kwam aan de orde Periodieke aftreding der heeren M. A van Liempt, B. Timmermans-Verschure en Jud. Timmermans Phzn De stemming had het volgende resultaat: M. A. van Liempt 32, B. Timmermans-Verschure 32. Jud. Tim mermans Phzn. 31, L van Adelberg 2, H. Aarts 1 en J. van Eijkelenburg 1, zoodat de aftredende leden zijn her kozen. Op een vraag van den voorzitter verklaarden de herkozenen de benoe ming te aanvaarde^ van welke ver klaring door den voorzitter dankbaar nota werd genomen. Bespreking herdenking 20—jarig bestaan der vereeniging. De voorzitter vraagt of een der heeren van 't comité in de vorige vergadering benoemd, mogelijk hier omtrent iets heeft mede te deelen. Namens deze commissie deelt de heer P. Verwiel mede, dat men voor nemens is aan de gemeente Waalwijk eenige concerten aan te bieden. Spr. zegt, dat de lijst van bijdragen reeds buitengewoon is meegevallen. Tot nu toe heeft men al f300 Maar er zijn nog veel meer personen te bezoeken, zoodat de commissie voorstelt op een en ander terug te komen als de lijsten gesloten zijn. In overleg met't bestuur zal dan nader de bestemming worden vastgesteld. De voorzitter zegt, dat het bestuur door deze mededeeling zeer gevleid is en hierin voor zich een aanmoedi ging ziet. Het is voor 't bestuur een groote voldoening en stemt tot dank baarheid. Later zal nog wel gelegen heid zijn hierover nader van gedachten te wisselen. Bespreking van de mogelijkheid van het organiseeren van een winkel week. De Voorzitter zegt dat in 't bestuur het idee rijpte of het niet wenschelijk was om bij de opening der Autobus diensten eene goed georganiseerde winkelweek te houden. Hij merkt op dat een goed opgezette winkelweek een treffende propa ganda is voor den winkelstand van Waalwijk. Men meende, dat bij de opening van de nieuwe autobusdien sten hiervoor de beste gelegenheid was. Aanvankelijk dacht het Bestuur hiermee te komen op het terrein van den Middenstandsbond, maar uit het jaarverslag is gebleken, dat dit niet zoo is. waar door den Middenstands bond bij zijn oprichting onze mede- werking is gevraagd. Daarom werd dit punt op de agenda geplaatst om hieromtrent van gedachtente wisselen. De P. heer Verwiel. De winkelweek zou gehouden worden bij de opening van den nieuwen autobusdienst, maar de S S. wil de zaak in andere richting brengen. Wij wilden de Cito garan deeren maar de S S.—aanvrage doet dit nu vervallen. De Voorzitter zegt, dat uit de houding van Ged. Staten wel is af te leiden, dat ook zij aan het particulier initiatief de voorkeur geven. 't Staat dus nog niet vast, dat aan de Spoorwegen concessie zal worden gegeven. Dan wijst spr. er nog op hoe men in Dongen, dat toch niet zoo gunstig is gelegen als Waalwijk, een uitstekend geslaagde winkelweek heeft gehouden. De heer Verwiel zegt dat men nu nog geen datum kan noemenmaar in elk geval gaat zijne vereeniging met dit idee zeker mee en is tot samen werking gaarne genegen. De Voorzitter stelt de tegenwoordig heid en de woorden van den heer Verwiel zeer op prijsdeze kan dan straks de gevoerde besprekingen in een vergaderingvan den Middenstands bond ter tafel brengen. De heer Klerkx zegt, dat wanneer de tijd daar is hij alles zal doen om de zaak in de hand te werken. De heer van Adelberg merkt op, dat de eigenlijke tijd voor een winkel week nog voor Paschen is. Spr. stelt voor uit verschillende vereenigingen een commissie te vormen, die de zaken dan eens flink op touw kan zetten. Z i. is dit de aangewezen weg, n.l. 2 bestuursleden van W.B., 2 be stuursleden van den Middenstands bond, 3 leden uit elke vereeniging. De voorzitter merkt op dat hier twee dingen door elkaar worden ge haald, een commissie uit diverse ver- eenigfngen en de tijd voor een win kelweek laat men elke zaak afzon derlijk stellen. De heer v. Adelberg zegt, dat een winkelweek, wil men succes hebben, in elk geval voor Paschen dient te worden gehouden, ook al is de nieuwe autobusdienst nog niet tot stand ge komen. Spr. vindt dit laatste meer ondergeschikt, al valt het nut hiervan niet te ontkennen. Voorzitter. U wilt dus niet wachten tot de nieuwe dienst geopend zou worden, maar afgezien hiervan toch met de werkzaamheden voor een winkelweek beginnen De heer v. Adelberg antwoordt bevestigend. Wanneer de zaak goed wordt aangepakt, zegt spr., is er alle kans van slagen. De voorzitter merkt op, dat zulks hier steeds geschiedt en dat omtrent het 2e advies van den heer v. Adelberg (samenstelling eener commissie) de hoffelijkheid eischt dat dienen te wor den afgewacht de besprekingen die hierover in den Middenstandsbond worden gevoerd. De heer Verwiel zegt, dat op 2 Maart a s. de Middenstandsbond een algemeene vergadering houdt, waarop spr. deze kwestie ter sprake zal brengen. Mededeelingen. (Kiosk-Volksconcer- ten, Auto-verbinding naar de Klei, Opening Oudheidkamer, Weg Roes- teiberg, St. Nicolaas, enz.). De voorzitter deelt mede, dat de architectonische plannen van 't Zie kenhuis klaar zijn en nu gezocht wordt naar een financieele basis ter exploitatie. Zooals bekend, is ons ver mogen langzaam gegroeid tot f22 25.000. De huidige opzet is zeer flink, waardoor de exploitatiekosten de eerste jaren niet zoo gemakkelijk zullen zijn. 't Ontwerp is schitterend en zal alle verwachtingen verre over treffen, zoodat wij voor 't lange wach ten ruimschoots schadeloos gesteld worden en iedereen zeer tevreden zal zijn. 't Geheele plan is opgezet voor ongeveer 40 patiënten. Vervolgens brengt spr. ter kennis een schrijven van de Ned. Spoorwegen, betreffende de aansluitende verbinding voor Waalwijk op het complex auto- buslijnen in het Land van Altena, welk is gekomen als gevolg van een jespreking met het Bestuur van de Kamer van Koophandel te Waalwijk en de betrokken Burgemeesters. Spr. merkt op, dat het voor onze plaats van het grootste belang is. dat de verbinding tusschen Gorcum en Waalwijk over Dussen een recht- streeksche wordt. In een schrijven van W.B. aan de Spoorwegen is hierop ook gewezen. Aan 't verzoek der Ned. Spoorwegen om de concessie aanvrage te steunen kan worden voldaan, mits men ook aan de verlangens van Waalwijk te gemoet komt. Ook vragen wij niets ongerijmds. Men krijgt een verbinding Gorinchem—Geertruidenberg, Gorin- chem-Heusden, dan is't toch niets bij zonders als we voor den middenmoot, een lijn vroeg Gorinchem—Waalwijk, het centrum der Langstraat vragen. Dan heeft men ook met alle gevoelens rekening gehouden. Spr. stelt voor in dezen geest aan Ged. Staten te schrij ven qn de aanvrage van de Spoor wegen te steunen indien aan de onze verlangens wordt voldaan. De heer van Campen te Drongelen merkt op. dat 't van belang is om het particulier initiatief te steunen. D'rzijn >articulieren die al vijf jaar een auto- ïusdienst exploiteeren en hiermede n een groote behoefte voorzien. Dan leeft spr. gehoord dat er bij de ondernemingen van de Spoorwegen dikwijls geld bij moet. Dit laatste kan niet dan ten koste van de belasting- jetalers. Daarom is spr. tegen de SS. en wil de bestaande onder nemingen zooveel mogelijk handhaven. De laatste bieden nog 't voordeel, dat ze fietsen meenemen en op verzoek overal stoppen. De Voorzitter beaamt dit ten volle Spr. zegt, dat het ook geenszins in de bedoeling ligt om aan het particu lier initiatief te tornen. Men staat absoluut niet aan de zijde van de S S. en het zou onrechtvaardig zijn de door particulieren met veel moeite verkregen resultaten in den schoot van de S.S. te werpen. Maar als men geen andere communicatie kan krijgen moet men 't laatste middel niet af wijzen. De heer van Campen wijst er nog op, dat nu ook door de Cito ver gunning is aangevraagd men toch geen twee heeren kan dienen. De Voorzitter zegt, dat aan Ged. Stalen is geschreven dat men ook op ander terrein aan de Cito de voorkeur geeft, aangezien deze onderneming in alle opzichten rekening hee.t gehouden met de belangen van het reizend pu bliek. Spr. zegt, dat men zal aandrin gen op de tot standkoming van een rechtstreeksche verbinding. Inzake de kiosk deelt de voorzitter mede, dat deze in reparatie is en zeer veel aan ondërhoud kost, wat een aderlating is voor de kas van W. B. Spr. wil van de gelegenheid tevens gebruik maken om de aandacht te vestigen op de door het bestuur uit gegeven rentegevende aandeelen voor het onderhoud van de kiosk. Een aantal leden hebben deze aandeelen aan de vereeniging geschonken, mis schien dat er nog zijn die dit voor beeld willen volgen Dan vraagt spr. of er mogelijk een lid van den Raad een voorstel wil doen dat de ge meente de vereeniging W. B. eenigs- zins tegemoet komt in het onderhoud van de kiosk. Spr. hoopt, dat deze mededeeling voor de leden en de gemeente een vingerwijzing is om met een kleinigheid te steunen, met het oog op de hooge kosten onder houd kiosk, 't geven van volkconcerten, enz. De heer B. Timmermans vraagt of het niet gewenscht is om de kiosk aan de gemeente aan te bieden. De voorzitter vindt dit geen kwaad idee. 't Is ook gemakkelijker een onder- houdspost op de begrooting te zetten dan telken jaar een subsidie toe te staan. De heer Verwiel acht het wensche- iijker dat de vereeniging baas blijft in eigen huis en daarom 't eigendom van de kiosk blijft behouden. Nog opent spr. een ander gezichts punt. Nu met de lijsten gebleken is, dat er voor W. B. zooveel belang stelling is, meent spr. dat er wel personen gevonden kunnen worden, die voor het onderhoud van de kiosk een vaste kleine bijdrage willen geven. De voorzitter zegt dat dit wel goed zou zijn, maar om,_yaste bijdragen te krijgen valt niet mee. Een aantal heeren geven nog tc kennen, dat zij hun aandeelen aan de vereeniging wenschen te schenken. De Voorzitter deelt mede, dat in verloop van enkele weken de Oud heldkamer gereed zal komen en vraagt of er misschien nog leden zijn die hier voor iets hebben af te staan, wat hij zeker aanbeveelt. Inzake den weg naar den Roestelberg deelt de Voorzitter mede, dat hij hier omtrent een officieus onderhoud heeft gehad en wel toegestaan zal worden dat het bestuur van Waalwijks Belang alles doet wat in 't belang van de ver betering van dien weg geacht wordt en dat zelfs een werkkracht daarvoor mede ter beschikking zal worden ge steld. Hij heeft ook een onderhoud gehad met een deskundige en die meende dat een sintelweg zeer duur zou worden. Hij stelt namens 't bestuur voor om te beginnen met een goed fietspad en dan met behulp van aan grenzende eigenaars. boeren en fabri kanten die sintels afstaan, van jaar tot jakr een stuk van den wegte verbeteren, nadat officeel aan de gemeente Locn- op zand natuurlijk verlof is gevraagd. Met betrekking tot het St. Nicolaas feest deelt de voorzitter mede, dat 't resultaat van den gehouden optocht wel goed is geweest maar de onkos ten waren te groot door costuums, muziek enz. Voor 't eigenlijke doel schiet er dan niet zoo heel veel over. Nu kwam men op 't idee de dames van de be stuursleden van „W. B." aan te zoe ken voorde vervaardigingvancostuums. Dit is reeds met goed gevolg gedaan De kwestie blijft nu nog dat de har monie f 25.— honorarium krijgt. Spr. brengt de wenschelijkheid naar voren om de harmonie te vragen met het oog op het liefdadig doel van zoo'n optocht 't honorarium zoo laag moge lijk te stellen. Rondvraag. De heer P. van Schijndel zegt dat de Raad zou weinig gedaan krijgt van het Polderbestuur en vraagt of „W.B." niet wat kan doen om den Parallel weg in orde te brengen, de boomen opruimen, gaten dfchten enz. Dat ligt daar al 4 maanden zoo. De heer Hoffmans antwoordt, dat deze polderweg schitterend in orde is. De voorzitter beaamt dit en zegt. dat er met een vriendelijk woord wel iefe te bereiken zal zijn. Dat de Raad echter niets van het Polderbestuur gedaan zou krijgen is onjuist. Want het is aan de goede zorgen van het Polderbestuur te danken, dat men de nieuwe aanplanting langs de spoor lijn bij den overweg kon behouden. De heer Bossaerts vraagt of het de bedoeling is om voor de bezichti ging van de Oudheidkamer entree te heffen. De voorzitter antwoordt ontkennend. Dit mag volgens spreker ook niet de bedoeling zijn. De Oudheidkamer is straks voor eenieder kosteloos te be zichtigen. De heer Klerkx zegt dat de ver eeniging „Recht door Zee" nog over een heel oud vaandel beschikt. Mis schien is dit ook wel te krijgen. Spr. raadt in elk geval tot waakzaamheid aan, dat 't vaandel niet op een andere plaats komt. Tot slot deelt de voorzitter mede, dat de familie Timmermans voor de Oudheidkamer verschillende voorwer pen heeft toegezegd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de goede opkomst. R. K. Hoogere Handelsschool. Aan het verslag over het kalender jaar 1926 deze R K Hoogere Handels school met5j cursus te Waalwijk ontleenen wij 't volgende Plaatselijk Schoolbestuur. Voorzitter Waalwijk. M A.J.v. Liempt. Secretaris J. v. Iersel-Holtus. H. Donkers. J. v. Ham. Kaatsheuvel. Plaatselijk Comm. v. toezicht M.O. Dr. H. Langemeijer. Voorzitter. H. Wiesman. Secretaris. Norb. van Loon. J. Tielen. In het Plaatselijk Bestuur waren het eind van het jaar twee vacatures, één ontstaan door het vertrek van den Voorzitter van het Bestuur, den Heer E. W. Klijberg, één door het over lijden van den Heer M. v. Beurden te Kaatsheuvel. Vanaf de stichting der school is de Heer E. W. Klijberg Voorzitter van het Plaatselijk Bestuur geweest en heeft in die functie de belangen der school zoowel als die van het Perso neel op de meest sympathieke wijze behartigd en daardoor zeer veel bijge dragen tot den uitbouw en bloei der school. Personeel. Tot leeraar in de Lichamelijke Oefening is met ingang van 1 Septem ber 1926 aangesteld de Heer A. J. Tervoort, leeraar Gymnastiek M. O te Den Bosch Mutaties kwamen overi gens onder het onderwijzend personeel niet voor. Den 1 April 1926 is de Heer W Verhoeven, tot dan toe leerling-ama nuensis, tot concierge-amanuensis dei- school aangesteld. Onderwijs. Met ingang van 1 September 1926 is het vak Lichamelijke Oefening in het leerplan opgenomen. In verband daarmee is het totaal aantal uren voor de .andere vakken eenigszins ingekrom pen en eenige wijziging gebracht in de verdeeling van het totaal aantal uren over de verschillende klassen. Er is op die wijze gezorgd, dat in geen klas meer dan 35 uren per week les wordt gegeven in de verplichte vakken. Bij Ministerieele beschikking van 29 Juni 1926 (No 1246 Afd. H.O werd de school wederom officieel als handelsschool met 5 jarigen cursus erkend. De volgende fabrieken en werkplaat sen zijn door den leeraar-warenken- nis met de leerlingen der 4e en 5e klas bezocht De Bierbrouwerij „de drie Hoef ijzers" te Breda. De Suikerfabriek „Statendam" te Geertruidenberg. De Papierfabriek te Dussen. In het laatst van Augustus werd een driedaagsche leerlingen-retraite gehouden in de Kapel en één der lokalen van de Zusterschool -Groote- straat 244 alhier. Deze retraite werd wederom geleid door een Zeereerw. Pater Redemptorist. Leerlingen. Het aantal leerlingen was op 31 Debember 1926 70 (31 Dec. 1925 77). Deze vermindering is het gevolg van het betrekkelijk groote aantal lusschen- iijdsvertrokkenen, n.l. 17, meestal in verband staande met ongunstige studie resultaten enkele malen verband hou dend met financieele omstandigheden der ouders. Toelating. Het aantal jongelui, dat toelating verzocht, was 22 (evenals het vorig jaar), en wel 19 voor le klas, l voor de 2e, 2 voor de 3e en 1 voor de 4e klas. Een candidaat voor de le klas kon niet worden toegela ten. Resumé, Aantal der leerlingen der school op 31 Dec. 1925 77 Aantal toegelaten op 1 Sept.1926 21 98 Vermindering: voor het eindexamen geslaagd 11 tusschentijds vertrokken 17 28 Aantal leerlingen op 31 Dec. 1926 70 Van de 70 leerlingen waren 38 af komstig uit de gem. Waalwijk, 32 uit andere gemeenten, (vorig jaar resp. 36 en 41). Bevordering. Van I naar II werden bevorderd 15 (niet bevorderd I). Van II naar 111 werden bevorderd 17 Van lil naar IV werden bevorderd 14 (niet bevorderd 1). Van IV naar V werden bevorderd 10 (niet bevorderd 1). Eindexamen. Aan het eindexamen namen alle leerlingen der Ve Klas (II) deel. Het werd afgenomen overeenkomstig de bepalingen van het ministerieel vast gesteld eindexamen programma voor de handelsscnolen met 5 jarigen cursus. Directeur en leeraren werden hierbij bijgestaan door de volgende gecommi- teerden. N. H. J. van Riel, pastoor te Waalwijk. J. M. van Liempt, Gem. Secr. en Secr. Kamer van Koophandel en Fabr. te Waalwijk. J. van lersel, Industrieel, Lid v. h. Pl. Schoolbestuur te Waalwijk H. Wiesman, Industrieel, Secr. Pl. Comm. v. Toezicht M O. te Waalwijk. G. van Loon, Industrieel, Lid Kamer van Koophandel en Fabr. te Waalwijk. Drs. B. Geers. Apothekeres te Waal wijk. Mr. H. Loeff, Burgemeester te Drunen Mr. J. H. Thiel, inspecteur van het Handelsonderwijs te Heemstede. Van de 11 geslaagde examencandi- daten kregen 3 een administratieve of commercieeie functie op een schoenfabriek, 1 als boekhouder-cor- respondent op een magazijn van tex- tielstoffen, 1 kreeg een betrekking als assistent bij de Bataafsche petro leum Mij. op Borneo, 1 werd geplaatst bij Philps' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, 1 studeert aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam (met Rijks- beurs), 3 zijn aangewezen voor den militairen dienst. Gedrag en vlijt gaven ook dit jaar tot geen bijzondere opmerkingen aan leiding. Absentie kwamen buiten ziekte zoo goed als niet voorde ziekte gevallen beperkten zich voornamelijk tot de eerste 3 maanden van het jaar. Felix Timmermans. Kerstmis St. Franciscus. Voor een propvol zaaltje kwam Felix Timmermans over bovengenoemde onderwerpen vertellen. D'r zijn er, en zullen er ook wel altijd blijven, die zich heftig kanten tegen een bepaalde kunstuiting van Timmermans, zoo bv. zijn vertelling van het „Kindeken Jezus". Men zegt, dat het „huiverend" is op welk een „banale wijze door Timmermans hei lige zaken" in zijn schepping worden opgezet. We geven echter dergelijke uitspraken voor wat ze zijn: een uit vloeisel van versteende geesten, die de mogelijkheid van 't bestaan van andere levenssferen niet toelaatbaar achten. Om de diepere schoonheid van Timmermans werk ongerept te kunnen vatten en om de ontroering die tot weergave opwekt, in dit geval de cri- tiek, zoo zuiver mogelijk te stellen, ook in moreel verband, moet men hem eigenlijk hebben hooren vertellen van zijn leven en droomen en werken. Dan voelt men en zal men erkennen, dat Timmermans tot die heel weinige schrijvers behoort die werkelijk kun stenaar zijn. Wie het waarachtige wezen der Vlaamsche volksziel kent moet de sterke waarheid getuigen, dat Timmer mans zich het Goddelijk verhaal van het Kindeken Jezus alleen in het kader en de landscnappen van zijn eigen volk en land kon verbeelden. Komt dit eigenlijk niet omdat er in den Vlaming nog veel van den simpelen geest der middeleeuwen voortleeft Zoo ook bij Ttmmermans die voorde attributen van zijn kunst teruggrijpt naar 't z.g. „simpele volksgeloof." Maar dit is slechts de natuurlijke bui tenkant, de kern is en blijft steeds oorspronkelijk. Zijn fragment „Kerstmis" is wel van buitengewone schoonheid en waarin zich ook weer één algemeen karakte. ristieke trek van Timmermans kunst openbaart, n.l.: zijn plastiek. Zijn beeldkracht is soms geweldig simplis tisch met de argeloosheid van de pri mitieven en de zinnelijke gretigheid van een Rubens. En zien we waaraan Timmermans zijn beelden ontleent: aan het reëele alledaags leven. Hier door krijgt hij zulk een wonderlijke plastiek en een direct verstaanbare vormentaal, die eigenaardig is om hare vreemde tegenspraak tusschen middel en gevolg. De uitwerking van zijn literaire effec ten zijn steeds verbluffend hij treft het wezen der dingen in puren een voud met beelden, die in het gewone leven andere voorstellingen en gevoe lens wakker roepen. De verklaring moet hierin gevonden worden'n beeld, waarachtig uit visie geboren, is altijd waar en verricht die functie die de kunstenaar hieraan stelt n.l.: middelaar te zijn tusschen diens ge voel en begrip en den lezer of hoorder Na de pauze vertelde Timmermans over St. Franclscus-leven.'t Leven van het „Hovenierken Gods" is meer dan voldoende bekend, dan dat we 't hier nog eens zouden herhalen. Natuurlijk, Pnrol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 cl.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10