'1 volgend jaar weer den ouden pacht, prijs vast te stellen en nu de menschen zelf "te laten bieden. Voorzitter: Dat is wel goed. Maar laten we nu de nieuwe pachten afhan delen en een volgende vergadering de oude. Kunnen de heeren zich hiermede vereenigen? v. Halder: D'r is wel iets op tegen om ii^'t zelfde seizoen onder twee verschil. lende condities te verpachten. Voorzitter: in dit geval is 'l toch niet onredelijk. Wethouder v. Halder beaamt zulks. W. v. d. WielWat de heer Van Dru. nen voorstelde om ook alle oude pach ten terug te brengen, daar zou ik toch maar niet zoo haastig mee zijn. Laten wc dat nog maar eens aanhouden. Muskens: Ik kan er mij wel mede vereenigen om de perceeltjes van Brok volgens de nieuwe condities te ver pachten. Het voorstel van den Voorzitter wordt met algemeenc stemmen aange nomen. 2. Wijziging begrooting 1927. De wij ziging is van administratieven aard en wordt goedgevonden. 3. Wijziging begrooting dienstjaar 1928. Alsvoren. 4. Aanwijzing stemlokalen voor de a.s. verkiezingen. 11. en W. stellen voor aan te wijzen als stemlokaal I, 't gemeentehuis en II de openbare school te Wolfshoek. Wordt goedgevonden. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de aanvulling der voorschriften voor elec. trische laagspanningsinstallatie. De Voorzitter deelt mede, dat de voorschriften van zuiver technischen aard zijn. Wordt goedgevonden, b. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van 10 gulden subsidie aan de Diocesane fe. deratie van het Wit.Gele Kruis (Bis dom den Bosch). Voorzitter: Burgemeester en Wet houders stellen voor om op het verzoek gunstig te beslissen vooral als blijk van sympathie en waardeering voor 't werk van het Wit.Gele Kruis. De sub sidie is wel niet veel maar heeft hier toch vooral een moreele beteekenis. W. v. d. Wiel: Is dat wel de aange wezen weg? M.i. niet, want we geven aan de plaatselijke vereeniging van het Wit.Gele Kruis toch een subsidie van 250,Laat het hoofdbestuur zich tot de plaatselijke afdeeling wenden. Ik meen dat voor een gemeente als de onze, een subsidie van 250,— voor de afdeeling van het Wit.Gele Kruis, wel voidoende is. Voorzitter: In algemeenen zin hebt U wel eenigszins gelijk, maar gezien de zeer nuttige werking der vereeniging, meenden wij aanleiding te hebben kunnen vinden om een kleine bijdrage te geven. 't Is toch ook niet veel. En d'r is toch geep vereeniging zoo nuttig als het Wit.Gele Kruis. Dit wordt trouwens algemeen erkend. De zusters werken zoo belangeloos en met zooveel toewij ding. Dc menschen zijn er allen ook zeer tevreden over. A. v. d. Wiel: In aanmerking geno men de taak der vereeniging mogen we toch ook wel een kleinigheid geven. Wanneer er geen geld is, kan men ook niets bereiken. Onze plaatselijke af deeling zal de centen ook wel hard noodig hebben. Daar kan 't hoofdbe stuur dus ook niet komen aankloppen. Ik hen voor 't voorstel van B. en W. W. v. d. Wiel: Maar ik meen toch, clat't hoofdbestuur vooraf kan weten, hoe het bestaan moet. Moet de gemeen te hierin nu helpen? Straks kunnen er wel hoofdbesturen van andere vereeni. gingen of instellingen komen. Ik wil njets van 't Wit.Gele Kruis zeggen, 't zou jammer zijn als er iets van gezegd werd, de instelling is zeer nuttig en on misbaar, maar de kwestie is, moeten we nou naast een plaatselijke vereeni. ging nog 't hoofdbestuur steunen? Daar op hen ik tegen. De heer Van Drunen sluit zich hier bij aan. Voorzitter: Voor onze afdeeling is een bijdrage van 250,zeer zeker een goede som, maar de vereeniging zal van dit bedrag moeilijk iets aan het hoofdbestuur kunnen gevep. Waar 't hoofdbestuur pas gevormd is, is er na tuurlijk geld noodig. Natuurlijk hen ik er niet voor om elk hoofdbestuur te subsidieeren. Maar gezien het feit dat wc hier met 't Wit.Gele Kruis te doen hebben, meen ik wel, dat we iets mo gen bijdragen om 't verdere bestaan van het hoofdbestuur mogelijk te ma ken In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 92 stemmen. Tegen stemden de hee ren W. v. d. Wiel en Van Drunen. 7. Verzoekschrift van de R. Iv. Voet. balvereeniging om subsidie, met afwij zend voorstel van Burgemeester en Wethouders. Voorzitter: B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De sport is wel goed, maar 't ligt toch niet op onzen weg om alle sportveree. nigingen subsidies te geven. We geven toch al een subsidie aan het Patronaat. Bij de begrooting is er ook gezegd, dat we niet alle kleine vereenigingen die er zoo opduiken kunnen helpen. Pijnenburg: Toch is er m. i. niets op tegen om hier iets te helpen, te meer waar we in Drunen maar één voetbal vereniging hebben. De personen van deze club zijn ook niet financieel krachtig. Men vraagt toch ook niet veel. Ik geloof 10. Voorzitter: D'r wordt geen bedrag genoemd. Pijnenburg: Er kunnen toch geen ernstige bezwaren zijn om een subsi die van 10 te geven. W. v. u. Wiel: Heeft de gymnastiek vereniging ook subsidie gehad? Ik heb er zoo iets van gehoord. Voorzitter: In mijn tijd niet. W. v. d. Wiel: Ik ben anders ook niet voor subsidies, maar in dit speciale geval zou ik, toch wel een uitzondering willen maken, waar 't geldt een pas op gerichte vereeniging. Men wil zich in de sport opwerken om straks in den R. K. Bond te kunnen spelen. Laat men b.v. voor één jaar subsidie geven. Voorzitter: Ik ben er nou niet hcele. maal op tegen om voor één jaar sub sidie te geven. Men is financieel niet sterk, ik weet 't, want ik ben zelf eere voorzitter van de vereeniging. Maar bij inwilliging van het verzoek zou ik de aanvragers er toch op willen wijzen dat ze absoluut geen zekerheid hebben, dat ze 't volgend jaar weer subsidie krijgen. Kunnen de heeren zich daar mede vereenigen, dat we voor één jaar een bijdrage van 10 geven? Wordt goedgevonden. 8. Verzoek van het R. K. Kerkbestuur om voorschot op de gemeentelijke ver goeding overeenkomstig art. 101 der L. O.-wet 1920, ten behoeve der Bijz. Lagere Scholen te Drunen voor het dienstjaar 1927. De vergoeding bedraagt 7,31 per leerling. Wordt goedgevonden, evenals het volgende punt: 9. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der L. O..wet ten behoeve der Bijz. Meisjesschool over 1925. 10. Benoeming leden der schattings commissie ingevolge art. 58 der wet op dc Inkomstenbelasting. Alle aftredende leden werden her benoemd, n.l. de heeren H. van Son, A. van Spijk, A. van Huiten en A. Brok. 11. Vaststelling verordening regelen de dc werkzaamheden van de commis sie tot toezicht en wering van school verzuim. De Voorzitter leest de desbetreffende verordening voor en deelt mede, dat in de commissie zitting hebben: mej. A. Klerks en-de heeren Pastoor Goos. sens, A. Brok, M. Elshout en W. van Rooij. Overeenkomstig concept wordt de verordening goedgekeurd. 12. Vaststelling Kohier Hondenbe lasting over 1927. De Voorzitter deelt mede, dat het Kohier is vast te stellen tot een bedrag van 543,50 en dat voor vastliggende honden geen penningen meer worden gegeven. Wordt goed gevonden. 13. Belegging van de opbrengst van de Openbare Lagere School met school huis en tuin in hel dorp. De Voorzitter deelt mede, dat het schoolhuis met bijbehooren 8200 heeft opgebracht en 't in de bedoeling ligt van B. en W. om met dit geld een gedeeltelijke aflossing te doen. Wordt goedgevonden. 14. Vaststelling heffingspercentage Gemeentelijke Inkomsten-belasting. Voorzitter: Wij stellen U voor om 't heffingspercentage van 3 te brengen op 2,7. Van Drunen: Is het niet mogelijk om 't op 2,5 te brengen? Voorzitter: Dat hebben B. en W. aanvankelijk ook heel sterk overwo gen, maar 't gaat niet, 't zou geen denk beeldige gevaren brengen, als we 't op 2,5 stelden. Want de mogelijkheid is immers niet uitgesloten dat de boeren een slecht jaar krijgen, wat hetzelfde wil zeggen als een verlaagden aanslag. Dat gaat dus niet. In vergelijk met an dere gemeenten staan wij met onze be lasting niet hoog. De laatste vier jaren hebben wij steeds kunnen verlagen, 't Heffingspercentage heeft immers al op 4 gestaan. Terwijl andere gemeen ten verhoogden hebben wij verlaagd. In verhouding tot andere gemeenten behooren wij op 't oogenblik met onze belastingen zoo ongeveer tot de mid delmoot. v. Drunen: Ik ben er voor om 't op 2,5 te brengen. Wij hebben toch ook nog altijd een batig saldo gehad. Voorzitter: Maar dat moeten wc ook hebben. We moeten toch een post van 3000,kunnen dekken. Missen we een batig slot, dan zouden wij 't ergens anders moeten uithalen, maar andere bronnen hebben wc niet. v. Halder: We hebben 't heel secuur nagegaan en alles gecontroleerd om 't op 2,5 te stellen, maar 't gaat niet. Voorzitter: Ik vind 't al mooi dat we 't heffingspercentage met 10 pCt. kun nen verminderen. We kunnen daarom beter eerst nog eens afwachten alvo rens nog sterker te verminderen. Wordt goedgevonden. 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop van den nog resteerenden inventaris van de opgeheven Lagere School in het dorp. De Voorzitter deelt mede, dat een ge deelte van den inventaris reeds door de School in Wolfshoek is overgenomen. De overige kachels en banken, stellen B. en W. voor, om publiek te verkoo. in pen. Wordt goedgevonden. Naar aanleiding van een vraag van den heer W. v. d. Wiel betreffende den destijds voor 400 verpachten grond, deelt de Voorzitter mede, dal van het Rijk nog geen antwoord is ingekomen. W. v.d. Wiel: Dat begrijp ik niet goed. Nu duurt 't toch al 8 maanden.'t Lijkt me goed om eens aan den Minister te schrijven. Straks zitten we met een verlies. De Voorzitter en cenige leden maken den heer W. v. d. Wiel duidelijk dat het nooit voor de gemeente een verlies kan worden. De heer v. d. Wiel beaamt zulks. De heer Van Drunen vraagt of er door het Rijk een greppel is gegraven voor afscheiding. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Van Drunen meent dat daar een scheiding overbodig is. Spr. schat 't stuk van 3/4 bunder waar 12-jarige mast op staat niet zoo hoog. De Voorzitter zegt, dat de Schattings commissie zal vragen hoeveel 't Rijk er voor ge verf wil. De heer Muskens vindt hel ook be ter om den grond aan het Rijk te ver- li oopen. De Voorzitter zegt, dat men 't zal vragen. Dan heeft spr. nog een schrif telijke vraag van den heer Muskens, betreffende verbetering van Parallel weg en 'l plaatsen van lantaarnpalen. Spreker deelt mede, dat de weg in orde zal worden gemaakt en wanneer 't weer iets beter wordt de rijwielpaden zullen worden nagezien. Van Drunen vraagt om ook langs den Keiweg ijzeren palen te zetten. De Voorzitter zal dit overwegen. Hierna werden door den Secretaris de notulen voorgelezen, welke aller goedkeuring konden wegdragen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. Alle correspondentie te richten aan Oom Wvm, „De Echo", Waalnnjk.) II er stelling In ons vorig hoekje stond o.a. een stukje „Voor 'teerst vwn huis." Dit blijkt iriet van Lily Oonseyuilder te zijn. Wie heeft 't dan ingezonden? Lieve Nichtjes en Neefjes, Reeds vroeger schreef ik meerma len dat ons hoekje zou geven: „voor elk wat wils". Wie dit nummer aan dachtig leest zal moeten zeggen, 't is zoo. Ik plaats hier twee zeer uiteen- loopende pennevruchten. „Avond" van Paul, is niet voor de kleine jeugd, maar ik nam 't speciaal op. omdat ik weet, dat er heel wat grootere lezers met aandacht ons hoekje volgen. Zoo ik dus tegemoet aan verzoeken jongelui uit de hoogste klasse Hoogere Handelsschool. Tk raad lees „Avond" eens heel aandach tig. 't Is niet groot, maar juist hierin voelen we, hoe de schrijver behoefte heeft aan rustige overpeinzing, en een voelen van God in de dingen rondom zich. Wie van mijn studenten-vrien- vrienden maakt ook eens iets? Binnenkort krijgen we 'n mooi ver haal van Lily Consemulder. Tot volgende week. Uw aller OOM WIM. kom van der aan. DENKEN JULLIE AAN ONZEN RAADH EL W10 D STRIJ D IRACHTIGE PRIJZEN je heel graag maar de Re- rORRIOS l'ONPEXT! E. ■Jou. Hartelijk dank m'u vriend, voor 't ontvangen opstel ..De Lente". Is 't lentewindje al zoo vroeg in je gemoed gevaren? Eigenlijk niets te vroeg hé! Ja, de lente kun je ruiken. Zoo was ik eens bij een bekend schrij ver, die me zei„Ik heb vanmorgen in'n neus tegen een boom gedrukt en toen heb ik de lente geroken." En dat was in de eerste dagen van Fe bruari. Maar schrijvers hebben nu eenmaal een scherpe neusKun je dat opstel over „de Lente" niet eens wat' breeder uitwerken Jan? Probeer 'teens, vriend. Veel succes. Jozef Z wolfs, Turnhout. Heeft m'n nieuwe vriend krant en brief ontvangen? En...? Kom -Tos, ik zie met belangstelling uit naar iets nieuws van je. llaxtiaan Da hnmjer. •Ta Bastiaan, ik zou „De Avondster" sturen, dactie heeft nog niet aan mijn ver zoek voldaan. Als ik de no.'s krijg, stuur ik je onmiddellijk 'n exemplaar. Je moet ons hoekje goed lezen. Bas, van A tot Z. Nu zie je, als je vriend jes er niet op gewezen hadden, dan had onze goeie Bas er niets van ge weten. Dus opletten vriend. Zoo, je bent dus pas 11 jaar. Nu, dan heb ik me vergist. Als je ook zooveel neefjes en nichtjes hebt als ik. dan kun je ze ook niet altijd goed uit elkaar houden. Zet je maar vast schrap voor de raad sels en verhaaltjes, 't Zal een groote strijd worden Bas. Tot ziens. Wout Eindelijk dan Wout, kan ik je stukje plaatsen. Lees 'teens en je zult zien, dat ik hier en daar iets heb moeten wijzigen. Wil je mij eens ver klappen waar jullie kapitool ergens staat? Of bestaat 't alleen maar in je geest? Als het werkelijkheid is, dan moest je mij eens in de gelegenheid stellen om een vergadering bij te wo nen. Natuurlijk wil ik tevoren wel de vereischte eeden afleggen: ha! ha! Toen ik nog student was, heette ik ook Cupido op onze studie- en debat club. Da's 'n mooie naam. Wout, be gin al vast aani een ander opstel. Pro beer eens iets uit het gewone leven te maken. Met een beetje moeite gaat 'twel. Dag Wout! ONZE RAADSELWEDSTRIJD MOET EEN GROOT SUCCES WORDEN! En weer zit ik nu, voor 'teerst, stillekens 'weggedoken achter m'n heuveltje, aan den voet een meertje, waarlangs de IJssel stroomt. Hoe dikwijls zat ik hier op laten zomeravond, en droomde zoetjes, schoone sprookjes Peinzend-stil daalt de avond nu. Blanke eendjes wiegen zachtjes op 't rossig, rimpelend meertje. Loom waggelen logge ganzen naar hun hutje in de weide. Dof ruischt 'n verre waterval, die neerbruist in de diepte. Dieper daalt de zonGrootschor wordt de kleurenpracht aan wijden hemelkoepel. Plots zoeft 'n vogel rakelings langs me door de lucht. Nijdig bromt 'n horzel. O schoon! Een merel wipt in 'ttop- ke niet ver van mij en zingt zoo zoet jes, droomerig, z'n schoon lentelieke. De avondklok luidt. Bee-klanken golven over 'tveld 'n Diepe, diepe rust daalt in m'n ziel, die stil wordt, als 't rimpelende meer, met z'n blanke eendjes. En in reine zieleblijheid, geroerd door 't diep-mystieke, neem ik m'n pet af, en bid den Angelus En zeg: God is goed. PAUL. SCHERP UW VERNUFT! ZOO ROND PASCHEN ZAL HET SPAN NEN AVOND, n Mengeling van ruwe m'n kop, toen ik raoè keerde. En 'n innig verlangen groeide ïue naar een peinzende stilte. beeldvormen huiswaarts EEN VERGADERING VAN ONZE SCHOOLCLUB, door Cupido. „Handen omhoog, of ik schiet!", I klinkt het mij plotseling'in de öoren. „Goed volk, Nero." ..Oh. Cupido, ben jij het?" „Om u te dienen, keizer." „Ga dan maar binnen." Even wil ik den lezer enkele dingen duidelijk maken. Dien avond was ik op weg naar de vergadering van onze schoolclub „De Witte Doodskop". Deze vergaderingen werden gehou den in een zelfgemaakte hut,'die in het dichte, rijke bosch stond. Het ma ken van dit, zeer primitieve verga derlokaal had veel moeite gekost. Al leen de leden waren met 't bestaan er van bekend. De hut was opgebouwd van planken, boomstammen, takken en leem. Van binnen zag het er (vol gens ons jongens) zeer netjes uit. De wanden waren niet allerlei bonte doe ken bedekt, die de leden bij hun moe der hadden opgescharreld. Het pla fond bestond uit echte pannen, ja uit echte roode pannen, die wij zwart hadden geteerd met een witten doods kop er op. Alle leden hadden een aparten naamde mijne was en is thans ook nog. Cupido, die van den wachter, Nero, terwijl de voorzitter Zeus heet. Eens in de week is er vergadering, 's avonds om «S uur. De wachter ligt met een geladen klapperpistooltje in de hand. voor den ingang. Toen ik er aan kwam. stond hij op om mij binnen te laten. Als je er binnen ging, kwam je eerst in een portaal, de z.g. kleed kamer. Hier trok ik mijn jas uit en zocht mijn mantel. Dit was een oude dames- bontmantel, die ik voor een kwartje bij een voddenkoopman gekocht had. Deze had hem toen zwart gemaakt, met een witten doodskop er op. Den mantel gooide ik losjes over mijne schouders, zette mijn steek op en ging de eigenlijke zaal binnen. Er waren pas enkele leden aan wezig. Op den „troon" zat. Zeus, met den sleutelbewaarder, Corbulo, te praten. Toen Zeus mij zag, stond hij op, kwam naar mij toe en drukte mij zwijgend de hand. Na mij kwamen achtereenvolgens: Apollo. Julius Caesar, Hannibal, Her cules en Claudius Civilis binnen. Even later kwam Hera. „Mijne broeders, Jupiter en Donar zijn uit en Wodan is ziek. Alle leden zijn, behalve de laatstgenoemden, pre sent. Zeg dat Nero zijn post verlaat, op dat hij de vergadering bijwone," ge- l>ood Zeus mij. Nero kwam. „Ik open de vergadering," aldus Zeus. „Secretaris (Claudius Civilis) zijn er nog belangrijke stukken inge komen „Ja, er is een brief van den verra der Pansanias." „Lees voor." „Hij luidt als volgt: (De volgende brief was met roode inkt geschreven): „De Roode Hand". Met deze meld ik U, dat in de ver gadering van „de Roode Hand" be sloten is, dat wij U den oorlog ver klaren. Pansanias". Hier zweeg Claudius. ..De verrader", liet Zeus zich uit. „Mijne broeders, ik stel voor dat we hen een antwoord' sturen, dat raak is." aldus de voorzitter. „Tegen," zeide ik. „Tegen". „W at wil mijn broeder Cupido dan?" vroeg Zeus. „Ik vind het beste om ze eerst, te waarschuwen en te schrijven, dat. als ze niet voor Zaterdag den verrader. Pansanias, uitleveren, wij strenger maatregelen zullen nemen." Allen stemden hiermee in. „Schrijf dan maar op. Claudius." Zeus dicteerde hem de volgende brief Kapitool „de Witte Doodskop". Mijne broeders en ik berichten U, dat wij U en Uwe medeleden gevan gen zullen nemen, zoo gij niet voor a.s. Zaterdag ons den verrader Pan sanias uitlevert. Zeus. „Cicero, (men spreke uit Kikeroi. jij brengt dit antwoord wel weg, zon der gezien te worden, hé." Cicero is n.l.- postbode. „Volgend punt. Is er nog meer correspondentie?" „Neen." „Heeft iemand nog wat Ie vragen of te zeggen?" „Ik", zeide Hera. „Ik wenseh, dat we nog eens praten over hel nieuwe lid." „Ja, Claudius Civilis, lees artikel 5 en (I eens op." De secretaris haalde een dik boek. het z.g. Boek der Boeken, uit een kastje, sloeg het open en las: „Artikel 5: Indien een nieuw lid bij de vereeni ging komt, moet hij 3 vragen beant woorden. Deze vragen zijn vooraf door Hera gesteld. Vraag en antwoord worden door den Secretaris opge schreven. Artikel G. Een nieuw lid moet de volgende eeden afleggen le. De club nooit te verraden. 2e. Nooit de leden te verraden. 3e. Altijd te doen wat Zeus hem vraagt of gebiedt. 4e. Zich nooit naar liet kapitool te begeven zonder toestemming van den voorzitter. Se. Nooit te verraden waar of het kapitool zich bevindt. Hier stond Claudius Civilis op en klapte het Boek der Boeken dicht. „Hera, stel uwe vragen", zeide Zeus. „Eerste vraag: Zult gij, zoonoodig, de leden bij staan? De tweede Zult gij nooit de vergaderingen ver zuimen? De derde Zult gij U geen vrienden onder onze vijanden maken?" „Zijn mijne broeders het er mede eens?" „Ja." „Heeft nog- iemand iets te zeggen?" Geen antwoord. „Niemand?" Stilte. „Welnu, dan sluit, ik de vergadering. Wie moet er vandaag het eerst weg?" (Het was de gewoonte dat wij allen één voor één weggingen, om geen arg waan te wekken). „Ik." „Welnu, broeder Cupido, vaarwel." „Vaart wel." BINNENLAND. De uitkeering aan mobilisatie, slachtoffers. De Tweede Kamer heeft heden de motie-Oud, om de regeering uit te noo. digen een nieuw wetsontwerp inzake de mobilisatie-slachtoffers in te die nen, verworpen met 41 tegen 29 stem men. Het wetsontwerp inzake uitkeering aan mobilisatie-slachtoffers werd z. h. s. aangenomen, nadat de amende. menten.K. ter Laan op art. 2 en 3 resp. met 47 tegen 31 en 44 tegen 34 waren verworpen. Er heeft zich een Comité van Actie gevormd voor de Indische ballingen, die communisten, die de aanstokers en uitvoerders zijn van de moorden op ambtenaren, politie.dienaren, militai ren e.a„ die een aanslag pleegden op bet gezag, waarvan de omverwerping door een uitgebreide comm. organisatie in de bedoeling was. Daarvoor zijn enkelen ter dood ver oordeeld en anderen zullen op Guinea geïnterneerd worden. Men verzoekt nu afschaffing van de doodstraf, afschaffing van de internee. ring of anders 't brengen van de grootst mogelijke verzachting in het lot dezer geïnterneerden, n.l. het verschaffen van boeken, tijdschriften en couranten, het zonder censuur correspondeeren, een zekere portvrijheid, het ophouden Voor de lengd in

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6