DE ECHO VAN HET ZUIDEN SEIZOEN 1027. 1 't Mag. „DE BIJENKORF" =Damesstolfen,= Engelsche Heerenstoffen 't Mag. „DE BIJENKORF"! FRITS VAN DER VEN-BOELENS van de allernieuwste en allerfijnste s MARKT 25, s'-B O S C H. Ten allen tijde stalen aan huis te ontbieden. No. 23. Zaterdag 19 Maart '27. 50e Jrg GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 17 Maart 1927 des namiddags 3 uur. Voorzitter-Secretaris: de Ed.Aclitb. heer Snijders, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving Wethou der Van Steen. Na opening door den voorzitter worden de notulen voorgelezen en on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Ingekomen is o,m..: a. Schrijven Gedeputeerde Staten d.d. 7 Februari, houdende verdaging van het Raadsbesluit inzake over dracht der openbare school en verkoop onderwijzerswoning. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. Schrijven van Gedep. Staten dd. 2 Maart j.l., waarin goedkeuring wordt verleend aan liet Raadsbesluit tot overdracht der openbare school en verkoop der onderwijzerswoning aan het R.K. Schoolbestuur te Dussen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. c. Verslag van den Warenkeurings- dienst. van de verrichte werkzaamhe den gedurende het vierde kwartaal 192G; d. Begrooting en rekening van den Warenkeuringsdienst. Dei onder c. en d. genoemde stukken worden ter inzage gelegd. e. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten. ingevolge art, 73 en 104 der Ge meentewet. waarin een concept-rege ling wordt vastgelegd, betreffende sa- larieering van Burgemeesters, Ont vangers en Secretarissen. De Voorzitter geeft, een nadere toe lichting en deelt mede, dat dit stuk pas is ingekomen en daarom nog niet bij B .en W. in behandeling is geweest. Waar de regeling eigenlijk geen ver andering met zich brengt voor wat be treft de salarieering van Burgemees ter. Secretaris en Ontvanger dezer ge meente, stelt spr. voor, om aan Gede puteerde Staten instemming te doen betuigen met 't voorgestelde concept. Wordt goedgevonden. 2. Benoeming Schattingscommissie. De Voorzitter deelt mede, dat deze commissie wederom voor den tijd van vier jaar moet worden benoemd. Daar de commissie goed heeft gewerkt, vraagt spr. of men er zicli mede kan vereenigen deze bij acclamatie te her benoemen. Door een van de leden wordt een stemming wenschelijk geacht. De aftredende commissie bestaat uit de heeren: Burgemeester Snijders, J. van de Koppel, F. H. van der Pluijm en J. van Balkom. De stemming had tot resultaat, dat de heer P. van Mierlo werd gekozen in de plaats van den heer F. H. van der Pluijm. Overigens onderging de commissie geen verandering. 3. Ontslag openbare onderwijzers, school wijk B. De Voorzitter deelt mede, dat dit ontslag 't gevolg is van de overgave der openbare school. Beide onderwij zers gaan ook over bij liet Bijzonder onderwijs. Spr. stelt daarom voor, om de hee ren van Gooi en Siinonis, onder dank zegging voor de aan het openbaar on derwijs bewezen diensten, eervol ont slag te verleenen. Dit voorstel wordt algemeen goed gevonden. 4. Vaststelling vergoeding ex. art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. De Voorzitter geeft de volgende be rekening Voor de School met den Bijbel, met 103 leerlingen, 7,71 per leerling, waarvan 80 is 600, Voor de R. K. Meisjesschool, met 124 leerlingen, 7,71 per leerling, waarvan 80 is 7GG.38. Voor de R. K, Jongensschool, met 114 leerlingen, 7,71 per leerling, waarvan 80 is 703,15. Voor de R. K. Meisjesschool in Wijk B.m et G1 leerlingen, 376,25. Wordt goedgevonden. 5. Verkoop grond. (Een oogenblik zijn de raad hierom trent in geheime zitting). Zooals reeds in de vorige verande ring werd besproken, was 't misschien voor het R. K. Kerkbestuur bij de overname der openbare school, ge- wenscht, om het daaraan grenzend perceeltje ter grootte van 31,30 aren over te nemen. De Voorzitter stelt daarom voor be doeld stukje grond te verkoopen tegen eenzelfden prijs als waarvoor de ge meente in den Polder grond heeft aangekocht, nl. 0,35 per M2. De ver- kooping vindt voornamelijk plaats om een goeden uitweg te krijgen. De heer Middelkoop vraagt of de prijs niet. iets hooger gesteld kan wor den. 0,35 per M2 vindt spr. niet veel, Voorzitter. D'r is geen enkel ander gegadigde geweest. De heer Berm zegt dat van Dijk bij hem is geweest en over aankoop ge sproken heeft. Van Dijk had aan spr. gezegd er meer voor te willen bieden als 0,35 per M2. Voorzitter. Wij hebben natuurlijk 't liefst ook den hoogsten prijs. Waar we nu reeds zoover met het Kerkbe- stuur in onderhandeling zijn getreden is 't' niet aardig, 0111 dit plotseling af te breken. Dat we dit stukje grond willen verkoopen is toch algemeen be kendwij zijn toch, niet in het geheim te werk gegaan. Waarom is men niet eerder gekomen als men meer wil bie den? 'tTs niet aardig om hiermee op 't: laatste oogenblik te komen. Eigen lijk gezegd worden B. en W. hierdoor eenigszins lam geslagen. Nu is het voor een ander gemakkelijk om te zeggenik bied er meer voor, ik geef een paar centen meer en de pastoor krijgt 't niet. We moeten er nou toch ook geen jodenzaak je van gaan maken. ƒ0,35 per M2 vindt ik werkelijk een goeden prijs voor grond die niet aan de straat ligt. Middelkoop. Misschien kunnen B. en W. er wel met den pastoor over spre ken en opnieuw onderhandelen. Daar om was 'twel gewenscht dit punt nog eens aan te houden. Voorzitter. Ik zou wel eens willen weten, hoeveel van Dijk meer wil ge ven. Dat moeten we toch eigenlijk eerst weten, anders kan hij straks weer zeggenik doe er nog een paar centen bij. De heer van Dijk meent, dat men de billijkheid in acht moet nemen. Spr. is van oordeel dat men den prijs voor de gekochte bouwgronden in den pol- A. van der Sluis. Ik zou 't werkelijk kinderachtig vinden om 'taan v. Dijk te geven, ook al zou hij een paar cen ten meer bieden. Van Drunen. 'tLigt er ook nog aan of de pastoor 't graag wil hebben. Voorzitter. Zullen we 't dan aanhou den en zeggen, dat de pastoor toch in elk geval de voorkeur heeft? 'tls hier toch geen jodenzaakje. Van Drunen. Maar ik geloof dat v. Dijk er ook niet zooveel om geeft. Als bij werkelijk dat stukje grond zoo graag wil hebben, dan was hij toch wel even bij B. en W. gekomen. Voorzitter. Natuurlijk. Ik ben er voor om 't voorstel van B. en W. te handhaven, Dit zal ik nu eerst in rondvraag brengen en dan het voor stel om dit punt- nog nader aan te houden. In stemming gebracht wordt het. voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de heeren van Dijk en van Drunen. 6. Vaststelling vérordening ex. art, 178 Gemeentewet, Wordt zonder meer goedgekeurd. 7. Vaststelling Kohier hondenbe lasting. De Voorzitter deelt mede, dat het kohier is opgemaakt tot een bedrag van 1098, Middelkoop. Kunnen wij de belas ting nog niet wat verhoogen, want er lieerscht op 't oogenblik een echte hon denplaag in onze gemeente. Voorzitter. Maar dat brengt ook veel op. Middelkoop. Dat kan nog wel liet dubbele opbrengen. Voorzitter. In vergelijk met andere genieenten vind ik dat we toch al een Voorzitter. Ja, nu hebben we twee voorstellen: I)e heer Middelkoop wenscht verhooging en de heer Her. man is voor verlaging. Maar ik geloof, dat we 't maar zoo moeten laten. De hondenplaag wordt ook niet zoozeer veroorzaakt door de losloopende hon den maar de waakhonden die men des nachts vrij laat. Hierna wordt het Kohier met alge. meene stemmen vastgesteld. 8. Vaststelling heffingspercentage O. I. B. dienstjaar 1927—1928. De Voorzitter stelt voor om het hef fingspercentage, met het oog op den financieelen toestand wederom vast te stellen op 3. Men zal dan ruimschoots met de financien uitkomen. Middelkoop. Dat zal zoo moeten blij. ven, want de inkomsten zullen zeer zeker niet stijgen. Voorzitter. Dat dachten we ook. De inkomsten worden over het algemeen minder. Anders zouden we wel met be lastingverlaging zijn gekomen. Beslo ten wordt het heffingspercentage vast te stellen op 3. 9. Woningbouw. De Voorzitter deelt mede, dat er nu reeds een viertal aanvragen zijn om te bouwen, waarvan twee landarbeiders, die in de termen vallen om geholpen te worden, overeenkomstig de Landarbei. derswet. Dan zijn er nog een tweetal aanvragen van fabrieksarbeiders n.l. Nieuwenhuizen en v. d. Beek, welke laatste 2600,vraagt. Om het woningbouwvraagstuk in deze gemeente eenigszins tot een op lossing te brengen, zegt spr., meenen wij iets in deze richting te moeten doen voor de fabrieksarbeiders, op dezelfde manier als de landarbeiders worden 'n halve ton beloopt. Voorzitter. Als we niet meer hebben dan houdt alles op. v. d. Koppel. Als er nu aan een fa brieksarbeider een voorschot wordt verleend en de man wordt over 2 of 3 jaar landarbeider, moet hij dan toch nog op de voorwaarden van fabrieks arbeider blijven betalen? Voorzitter. Ja, maar dat maakt niet veel uit. Besloten wordt de ter tafel liggende aanvragen in te willigen. Rondvraag. Herman. Wanneer een woning wordt aanbesteed is men dan verplicht om zich aan den laagsten inschrijver te houden? Volgens de Landarbeiderswet wel. Maar voor de fabrieksarbeiders? 't Is wel eens voorgekomen dat er bij inschrijving een verschil was van 25 a 50 gulden en dat men, toch liever 't werk zag uitgevoerd door een ander die iets hooger was. Voorzitter. De stichting houdt zich natuurlijk aan den laagsten inschrijver waarnaar ook de vaststelling van het voorschot geschiedt. Dit doen we om te voorkomen, dat de gemeente er eenig nadeel van zou ondervinden. Want dan kon een aanvrager 't met iemand wel op een accoord gooien en zeggen, schrijf maar in ik gun 't jou toch. We moeten ons dus aan den laag sten inschrijver houden. Wil men 't een ander gunnen, dat kan ons niets schelen, maar wij betalen overeenkom stig de laagste inschrijving. De teeke. ning en 't materiaal moet ook eerst door ons worden goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. zzzz heeft het seizoen GEOPEND met een prachtcollectie in alle mogelijke modetinten, tevens vestigen wij Uwe aandacht SSSST op onze geweldige sorteering van de beste EE Wilt U apart en chique gekleed zijn en toch zeer VOOr* deelig zoowel HEEREN als DAMES, koopt dan uitsluitend in der niet als maatstaf kan nemen, want deze was veel te laag. Voorzitter. Mijn inziens niet. Dan moeten we niet vergeten dat liet bier een algemeen belang geldt, als belioo- rénde bij het onderwijs. Wanneer we nu met. van Dijk, dan weer met den pastoor aan 't onderhandelen gaai}, dan kon dit wel eens tot resultaat heb ben, dat beide partijen zeidenik wil dgn grond niet meer hebben. Daarom is liet goed om hier dadelijk spijkers met koppen te slaan. Ik ben van oordeel, dat van Dijk zich persoonlijk tot liet gemeentebestuur had moeten wenden en zeggenKijk eens, zooveel wil ik er voor geven. Dan was de zaak in orde geweest, nu niet. Als gevolg van onze onderhandelingen heeft de pastoor er natuurlijk al zoover op gerekend, dat hij den grond kan koopen. Waarom is van Dijk eigenlijk ook niet eerst naar den pastoor gegaan? De.heer Van Dijk wil bij inschrij ving verkoopen. Voorzitter. Dat is niet goed. We moeten niet vergeten dat we hier met de kerk, dus met een openbaar lichaam te maken hebben. Dit moeten we niet tegenwerken, want dan werken bet onderwijs ook niet in de hand. We kunnen daarom wel van Dijk hooren, maar geeft hij niet meer dan de pastoor biedt, dan wil ik den laatsten toch de voorkeur geven. Wil men dit punt nu aanhouden, in verband met liet dooi den heer Berm ter sprake gebrachte? hooge belasting op de honden heffen. Middelkoop. Ik bedoel 't voorname lijk 0111 den hondenplaag tegen te gaan. Voorzitter. Enkele mensclien ver dienen er nog wat aan. Maar u kunt er een voorstel van maken. Middelkoop. Neen, dat is de bedoe ling niet. De heer van de Koppel merkt op gehoord te hebben, (lat er iemand uit (le Biesboscli drie honden heeft en er geen cent belasting voor betaalt. Voorzitter. Dat kan ik natuurlijk zoo niet zeggen. Maar dat is misschien wel na té gaan. Berm. Als men nou eens huis aan huis ging Voorzitter. De mensclien zijn straf baar als ze opzettelijk een foutieve opgave doen. Maar willen (le heeren een afschrift hebben van bet kohier, dan kan ieder voor zijne omgeving na gaan of alle opgaven goed zijn. Me dunkt echter we hebben een mooie opbrengst van 300 honden. D'r komen wel geregeld mensclien bij me klagen, (lat er zijn die geen belasting betalen, maar als ik ze vraag, noem me eens een naam, dan weten ze niets te zeg gen. Herman. Wat moet men nu betalen voor vastliggenden hond? Voorzitter, 3 vindt u dat niet ge noeg? Herman. Da's te veel voor een waak hond of trekhond. Ik vind dat een an dere groep beter 1 meer kan betalen. geholpen, met 't onderscheid echter, dat een fabrieksarbeider 4,5 pCt. rente moet betalen en een aflossing in 33 jaren. Daarnaast zal men als eiscli stel len, dat ook een fabrieksarbeider over een behoorlijk stuk grond zal moeten beschikken, evenals de landarbeiders, dus minstens 10 aren. Middelkoop. Dan is het dus de be doeling om die menschen te laten bou wen met gemeentelijk voorschot? De voorzitter antwoord bevestigend. Van Drunen. Staat deze kwestie hee. lemaal buiten de Landarbeiderswet? Voorzitter. Ja, maar we moeten toch ook de fabrieksarbeiders helpen. Van Dijk. Dat mogen we wel eens goed onder de oogen zien. Want hoe veel aanvragen zouden er tenslotte wel niet kunnen komen! Voorzitter. Natuurlijk mogen we dit punt wel goed overwegen. Maar nu kunnen we toch wel eenige aanvragen helpen. We hebben nu 't geld van 't verkochte onderwijzershuis en dan staat er ook nóg wat op de begrooting. lln totaal hebben we 7000. Berm. Maar wc moeten toch ook als voorwaarde stellen dat men minstens 10 aren grond heeft, dan hebben we tenminste eenige waarborg. Voorzitter. Zeker, en dan bepalen we nog dat men minstens 2 jaar in deze gemeente woonachtig moet zijn. Middelkoop: Zou ons dat zaakje niet over 't hoofd groeien? Als 't niet hoo. ger loopt dan gaat 't nog wel, maar veronderstel dal die zaak straks eens BINNENLAND. De Rijwielbelasting over Februari 1927 De Rijwielbelasting heeft over de maand Februari 1927 opgebracht f 206 637 tegen f 376.299 in Februari 1926. De Communistische opstand in Indi'è eefi gevolg van in Moskou genomen besluiten. Aan den Volksraad is het overzicht van de voorgeschiedenis der onlusten verstrekt. Er wordt in uiteengezet, dat de actie van Juli 1925 tot December 1926 een gevolg was van het doorvoeren van de besluiten, genomen op hetj Wereldcongres te Moskou in 1924, welke besluiten nader werden uitge werkt op het congres van de P. K. 1. in 1924 te Djocja. In 1925 kwamen instructies van de leiding van de P.K I. tot de oprichting van illegale organisaties. De plannen werden gepreciseerd in een bijeen komst op 22 Maart te Weltevreden, die door vele slechte elementen werd bijgewoond. Op deze bijeenkomst zette A 1 i m i n het plan van de P. K 1. uiteen, om in de kampongs misdadigers te zoeken voor de organisatie van rooversbenden. De tweede helft van 1925 werd ge kenmerkt door een vakactie als laatste gevolg van de besluiten van het con- gres van transportarbeiders te Canton de P. K. 1. organiseerde vakbonden en betrok kleine nog zelfstandige bonden in de actie, hetgeen verschillende sta kingen tot gevolg had. Het voornemen tot een algemeene staking, waartoe op 5 Aug. 1925 besloten werd, Is gestuit door het vergaderverbod, omdat de plaatselijke organisatie overgelaten was aan de vereenigingen. De leiding van de P. K I. concen treerde haar aandacht op Soerabaja, teneinde een keten van verbindingen met het secretariaat in Moskou te sluiten. Zij stichtte een „Secretary Red Labour Indonesia" en begon een zeer krachtige actie onder de vakbonden. De stakingen te Soerabaja zijn echter te vroeg uitgebroken. Intusschen was te Singapore een geheim centrum op gericht, bestaande uit een afdeelirg van propaganda voor Indo China en Ned -Indie en een voor directe actie. De hoofdleiding van de P. K I. bevond zich voor een deel te Bandoeng en voor een deel aan den overwal. Het contact met Moskou werd voort durend inniger, wat o.m. blijkt uit de correspondentie, die uitwees, dat de Indische communisten Nederland te ver verwijderd achten om van daar uit de beweging in Indië te doen leiden. De leiding van het verzet versterkte intusschen de illegale actie. Zulks bleek uit gevallen van brandstichting, roof en uit bomaanslagen. Bij de ar restatie van een vervaardiger van bommen ontdekte de justitie het be staan van een bubbel organisatie. Bij de hoofdleiding te Singapore ontstond onderling meeningsverschil in verband met het besluit van een vergadering der Indische Communis tische Partij te Solo. die plaats vond, bij het einde van 1925 en waarbij besloten werd tot onmiddellijke ver wekking van de onlusten. Alimin stemde hier vóór, maar Tanmalakka was tegen. Ten slotte wordt in het overzicht geconstateerd, dat de P. K. 1. erin geslaagd is gedurende 1926 haar positie belangrijk te versterken, waarbij zij o.a. gebruik maakte van de bestaande stroomingen op godsdienstig gebied.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5