f v Diep in uw huid Waalwijks Belang. Ai HET TEGENWOORDIG BESTUUR VAN „WAALWIJKS BELANG* 1907 - 21 Maart - 1927. Wanneer een vereeniging haar vierde lustrum viert, heeft dit feit in den regel wel iets te zeggen en zeker wanneer het betreft, zooals hier, een vereeniging, die ten doel heeft uitsluitend algemeene, maatschap pelijke belangen te dienen. In het algemeen gesproken is ge meenschapszin, bereidheid tot sociale hulp, gepaard gaande, zoo noodig, met het brengen van persoonlijke offers, niet de deugd, die in den tegenwoordigen tijd bepaald op den voorgrond treedt. Wij zullen de oor zaken daarvan niet nagaan. Wij con- stateeren alleen het feit om met des te meer voldoening te herdenken de oprichting van Waalwijks Belang, nu 20 jaren geleden, als een spontane uiting van belangstelling in de ge meenschapszaak, een daad, geboren uit burgerdeugd, uit de behoefte om nuttig te kunnen zijn in de groote gemeentelijke familie. Dit was de opzet. Streven om nuttig werkzaam te zijn voor anderen, naam en aanzien van de gemeente en hare industrie te bevestigen en te verbe teren te trachten het leven in de gemeentelijke familie mooier te maken bij te dragen tot het scheppen van betere levensvoorwaardenonderwijs, kunst en wetenschap te bevorderen door het in de hand werken van vreemdelingenbezoek het verkeer der streek aan zich te trekken. Het terrein is zoo uitgebreidbij dezen opzet zijn er feitelijk geen grenzen. Zóó was het doel der vereeniging gedacht. Steeds hield het bestuur de gedachte aan dezen opzet levendig en deze gedachte beheerschte haar werken. Menig succes kon in een tijdsbestek van 20 jaren worden geboekt. De jaarverslagen hebben die successen vastgelegd. Teleurstellingen bleven echter evenmin uit. Niet steeds vond belangelooze arbeid waardeering en wordt ook thans nog het Bestuur geen critiek bespaard. Zoo gemakkelijk wordt vergeten, dat de goede wil alléén niet steeds voldoende is om een begeerd doel te bereiken, dat de geldmiddelen, die den goeden wil vruchtbaar zouden maken, maar al te vaak ontbraken. Niettemin bleef voor het Be stuur het werken voor de ver eeniging voldoening schenken, omdat bij voortduring warme belangstelling van de zijde der leden aan den dag trad. Het is waar, het ledental kon grooter zijn en moest ook, gezien het doel der vereeniging, grooler zijn. Het zou inderdaad grooter zijn, wanneer niet velen in bekrompen egoïsme verlangden, dat de geringe jaarcon tributie zonder falen werd omgezet in grooter en te becijferen voordeel in geldhet zou grooter zijn, wanneer gemeenschapszin voor velen niet was een onbekend begrip, beter werd verstaan, dat elke goede daad om zich zelf en door zich zelfvoldoening schenkt. Is het voor het Bestuur in het alge meen een groote voldoening, dat tel kens bevestigd wordt hare overtuiging dat bij Waalwijks ingezetenen de gevoelens, die tot uiting kwamen bij de stichting der vereeniging nog steeds levendig zijn, het resultaat dat het Comité, uit de leden gevormd, om het vierde lustrum te gedenken, heeft kun nen bereiken heeft ons zeer aangenaam verrast. Dit resultaat is echter veel meer nog dan een persoonlijke voldoening voor het Bestuur. In het licht van het enkele feit van dit resultaat, leert ons dit lustrum, dat de lofwaardige gedachten van de stichters der vereeniging nog de onze zijn en dat het werk der ver eeniging nog steeds beantwoordt aan de verwachtingen, die bij de oprichting werden gekoesterd. VAN LIEMPT, Voorzitter W. B. Nu nog een klein stukje geschie denis. Nadat op Zondag 10 Maart 1907, des nam. ten 6 uur op „Musis Sacrum" door den heer Herman J. A. Zeegers eene lezing was gehouden over „Het Marktwezen" c.a., werd tegen Don derdag 21 Maart d a v. eene nieuwe vergadering in de achterzaal van hotel Verwiel uitgeschreven, om te geraken tot oprichting eener vereeniging ten doel hebbende de verheffing van 't Marktwezen en de bevordering van 't Vreemdelingenverkeer in deze ge meente. Met algemeene instemming werd alstoen besloten op te richten de vereeniging „Waalwijks Belang". Als leden van 't voorloopig bestuur werden gekozen de heeren H. Zee gers, Corn. Witlox, jan van Schijndel, Frans Rath, H. van Schijndel en Jan Tielen. Aanvankelijk opgericht met 40 leden, kon in de daarop volgende algemeene vergadering worden medegedeeld dat het ledental was gestegen tot 80, iets later tot 115. Vervolgens werden de statuten vast gesteld en een definitief bestuur ge kozen, bestaande uit de heeren H. J. A. Zeegers, Voorzitter; Jan Tielen, Secretaris; Corn. Witlox, Vice-Voor- zitter; Jan van Schijndel, Penning meester Antoon van Liempt, P. W. H. Verwiel, Willem Timmermans, Willem Zuurhout en Gerard Zuurhout, Commissarissen. (De heer Frits van Gils nam zijne benoeming niet aan). In 1909 nam de heer H. J. A. Zee gers zijn ontslag als voorzitter en werd als zoodanig opgevolgd door den heer J. A. Houben. Gelijk bij zoovele vereenigingen, kwam ook bij „Waalwijks Belang„ na de eerste jaren van grooten bloei, de reactie en verflauwde de belangstelling bij de leden, zoowel als bij een ge deelte der bestuursleden een verslap ping en onverschilligheid werd merk baar. zoo zelfs dat het een oogenblik dreigde den verkeerden weg op te gaan, waar haast geen vergaderingen werden gehouden en de vereeniging langen tijd meer dood dan levend scheen. Men wist haast niet of ze bestond of niet bestond. Het is de onbetwistbare verdienste van den heer Cor Witlox, waarvoor wij hem op deze plaats gaarne een eere saluut brengen, dat hij het initia tief nam om aan dezen toestand een einde te maken en tot reorganisatie der vereeniging over te gaan. Door middel van eene advertentie in dit blad, riep hij deleden en belangstellenden bijeen in een vergadering op 4 Juli 1911, waar hij op klare wijze den toestand uiteen zette en de vereeniging nieuw leven wist in te blazen. Besloten werd toen een nieuw bestuur te kiezen, dat werd saamgesteld als volgt: Dr. Jan van Gils, Voorzitter; Cor. Witlox, Vice- Voorzitter; Jan Tielen. Ie Secretaris; M. A. van Liempt, 2e Secretaris; H. G. van Everdingen, Penningmeester; Willem Timmermans Jan van Schijn del, H. van Tussenbroek en P. Ver wiel, Commissarissen. Van nu af aan werd eiken laatsten Donderdag der maand vergaderd, wat nog steeds geschiedt en ging de volle actie ontplooid worden op verschil lend terrein, n.l. marktwezen volks- en andere feesten, vreemdelingen verkeer, handel en industrie, enz. Het zal wel niet noodig zijn, ra de telken jare vermelde jaarverslagen, de aanhoudende mededeelingen in ons blad, omtrent het optreden dezer ver eeniging op verschillend terrein, nog een opsomming te geven van het geen al die jaren is geschied. We meenen te mogen zeggen dat zulks quantitatief en qualitatief grootelijks is geweest in 't belang der plaats, haar verkeer, haar handel, haar industrie, haar cultureele ontwikkeling en haar goeden naam niet 't minst. De heer Dr. van Gils, werd bij zijn vertrek als voorzitter opgevolgd door den heer Cor. Witlox, deze later door den heer Ph. W. B. Timmer mans, terwijl thans voorzitter is de heer M. A. J. van Liempt. Door den dood verloor de vereeni ging de in functie-zijnde bestuursleden, de heeren Jan van Schijndel en Ph. W. B. Timmermans, door vertrek de heeren Dr. Jan van Gils en H. G van Everdingen, de heer P. W. Ver wiel nam z'n ontslag, terwijl in den loop der jaren de afgetreden, ver trokken of niet herkozen bestuurs leden vervangen werden door de heerenH. Wiesman, Norbert van Loon, Gerard Verkade, Henri Hoff mans, B. Timmermans-Verschure, A. H. van Schijndel Jr., Jud. Timmermans Phzn. Ook verloor zij haren bescherm heer, den edelachtb. heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele. Zijn opvolger, de edelachtb. heer E. C. J. Moonen, nam deze waardigheid wel willend op zich. De vereeniging telt op 't oogenblik 210 leden, 8 donateurs en 6 buiten leden. Ook wij, die zoo krachtig mogelijk op hare oprichting hebben aange stuurd, haar zooveel mogelijk gesteund hebben en zoo overtuigd zijn van hare noodzakelijkheid en onmisbaarheid voor onze plaats, bieden haar onze beste ge- Iukwenschen bij haar 4e lustrum. Moge zij nog vele tientallen van jaren voort bestaan, onder doelbewuste leiding en met den krachtigen steun van degenen die het wel-meenen met den vooruitgang onzer plaats, opdat W. B voor haar bloei nog zeer veel zal mogen en kunnen bereiken. Zooals bekend is door een groot aantal belangstellende leden, op initia tief van het actieve huldigingscomité, (de heeren W. Eibers, A. v. Gent, Th. v. MierIo,P. v.Schijndel, J. C. Spapens, P. W. H Verwiel en Arn. Verwiel), 't prachtig bedrag van pl.m. f 400 bij eengebracht tot huldiging van „Waal wijks Belang" bij zijn 20 jarig bestaan. In de gisteravond gehouden bespre king tusschen dit comité en't bestuur van „W. B." is besloten deze huldi ging te doen bestaan in een reeks van schitterende zomer-concerten en daar aan dus het geschonken bedrag ge heel te besteden. Iedereen zal dus in 't a.s. seizoen van deze hulde kunnen genieten. Voorts werd besloten a.s Maandag 21 Maart eene speciale algemeene leden-vergadering van „W B." uit te schrijven, ter herdenking van het vierde lustrum en tot aanbieding van't hulde blijk. Ongetwijfeld zullen vele leden Maandagavond ten 8f/a uur in de achterzaal van hotel Verwiel van hunne belangstelling doen blijken. bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heerlijk wrijfmiddel, zet het zijn verzachtende, zuiverende en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand en snijwonden, winterhanden- en voeten en alle huidaandoeningen. {Alle correspondentie te richten aan: Oom lVim, „De Echo", Waalwijk.) Lieve Nichtjes en Neefjes, Zooals ik voor 14 dagen schreef heeft ons hoekje ook de belangstelling bij de Dagblad- en andere pers Jullie herinneren je nog wel dat „de Avond ster" een paar stukjes van ons over nam. n I. van Bastiaan en van Piet. Luister eens wat de Redactie van ge noemd Dagblad de vorige week o a. schreef. .Deze twee verhaaltjes waren niet van onze lezertjes zelve, maar werden door ons overgenomen uit ae Jeugd Rubriek van de „Echo van het Zuiden", een tweemaal per week verschijnend blad, maar dat zich zeer mag ver heugen in de belangstelling vooral van z'n kleine lezers en lezeressen. Met welk doel we die twee ver haaltjes overnamen Helaas... dat stond er niet bij alhoewel Ik er toch 'n opmerking voor mijne kleine lezers en lezeressen had bij geschreven om dit voorbeeld van „Bastiaan Dalmeijer" en „Piet" die in de „Echo van het Zuiden", die mooie verhaaltjes hadden geschreven, te volgen. Maar nu dat bijschrift niet werd geplaatst nu moeten we op deze wijze toch even 'n onrecht goed maken, een onrecht die twee jeugdige auteurs (auteur beteekent schrijver) in de Echo aangedaan, door zoo maar hun ver haaltjes over te nemen zonder er hun naam bij te vermelden. Deze tekortkoming hebben we nu ook hersteld en we hopen dat Bastiaan en Piet nog menig verhaaltje zullen schrijven wat we onze kleine lezers en lezeressen als voorbeeld kunnen geven." De kleintjes raad ik vooral aan om het verhaaltje van Lily te lezen. Wat heeft Lily dat allemaal mooi gezien hé. Ik geloof dat er voor de kleine meisjes nog wel iets te leeren valt uit het leven van Truusje. Dat is een net en braaf kind en altijd gehoorzaam aan vader en moeder. Doen jullie je werk ook altijd zoo nauwgezet als Truusje? Nou, dan ben ik zeer tevreden. Deze week verwacht ik beslist veel brieven van nfijn trouwe vrienden, van Joa, van Bastiaan, Pietje Treffers. Cor Maas, de Nichtjes Dalmaijer en Vulpen en zoovele anderen. Hoe komt het dat Christiaan niets meer laat hooren Tot volgende week. Jullie aller OOM WIM. OpgeletSpoedig komt Oom WIm met raadsels. CORRESPONDENTIE. Joa. Heb je nog geen kans gezien om „De Lente" v?rder uit te werken Schrijf me eens je oordeel over het verhaaltje van Piet. Je kunt dat. Piet. Als ik „de Avondster" heb, crijg je onmiddellijk een exemplaar. Groet Tacitus ook van me. Wout. Komt er binnenkort weer een verhaaltje uit je geestige en rappe pen geschoten? Nelleke. Wanneer krijg ik van m'n kleine nichtje een opstel LaatMargot of Riek maar eens helpen. Stuur me eens een langen brief. Dag Nel! Paul. Je schetsje is zeer in den smaak gevallen. Piet uit R'dam vond 't ook mooi. Wanneer hoor ik weer ets Gerrit en Pieka. Krijg ik van jullie ook eens gauw een mooi verhaaltje )at kun je wel Gerrit. Doe maar net zoo als Herbres begonnen is. Dag ongens. Groet vader en moeder en Hein. Êen schilferende partij boeken als prijzen. VAN TRUUSJE EN WAT DE STROOPPOT AAN HAAR VERTELDE. Door Lily. Truusje was een klein meisje van acht jaar met mooie bruine krullen en donkerbruine oogèn. Ze woonde met haar vader en moeder aan den rand van een groot bosch, waarvan haar vader boschwachter was. Als Truusje van de dorpsschool kwam, loopend op een drafje en zwaaiend met haar schooltasch, zat haar moeder in den grooten leunstoel voor het raam. Ze kon dan altijd haar dochtertje al héél in de verte zien komen en dan zwaaide zij met haar smalle witte hand Truus je toe, die dan eens zoo snel naar huis draafde, omdat ze dan wist dat moe ke vandaag geen hoofdpijn had. Maar dat gebeurde heel zelden; meestal was de plaats aan het raam onbezet en lag moeke ziek op bed. Dan liep Truusje stillekens door het huis. Ze was altijd alleen, want haar naaste vriendinnetje woonde wel een kwar tier van haar af. Maar meen niet dat Truusje zich verveelde. O neen hoor! Ze had het zelfs heel druk. Maar, hoor, de klok slaat half vijf. Truusje zal zoo wel komen. Hoor ik daar niet reeds haar helder stem metje? Kleine, vlugge voetjes trippe len op den grond Het tuinhekje klapt. Een stevig rukje aan de deur en Truusje stapt naar binnen. „Dag moeke! Bent, u weer wat be ter?" vraagt ze. Maar voordat moeder antwoorden kan slaat Truusje haar stevige armpjes om moeder's hals en kust zij haar op beide wangen. „Moeke is erg blij, dat haar klein meiske weer bij haar is", zegt moeder, „maar ga nu je mantel uitdoen." Truuske gaat naar haar eigen ka mertje. dat haar trotsch en haar vreugde is. Zij hangt mantel en muts aan den kapstok en legt haar school- tascli op een stoel. Ze kijkt even in haar poppenwieg of haar kindertjes nog slapen en dan gaat ze naar be neden. Ze draagt ëen stoof bij moe der's stoel. Dan neemt ze een glas melk en gaat daarmee op de stoof zit ten. Mies, haar dikke grijze poes, die al dien tijd op een kussen heeft liggen slapen, wordt wakker, kijkt eens rond met half toegeknepen oogen, gaapt eens flink, rekt zich uit en stapt dan op fluweelen pootjes, zachtjes spin nend, naar Truusje. „Zoo Mies", zegt Truusje, -„ben jr- eindelijk uitgeslapen? Wat ben je toch een luie poes! Kom maar gauw op mijn schoot." Nu dat is juist wat poes graag wil. Met een wipje zit ze op Truusje's schoot en rolt zich, heele. maal op. Doch ze ruikt wat vreemds in haar nabijheid en haar neus gaat op en neer. Truusje lacht er om en zegt: „nee poes, doe maar geen moei te. -Te krijgt toch mijn melk niet, die is voor mij alleen". Truusje houdt niet van melk, maar als ze veel melk drinkt, zegt moeder, wordt ze flink, sterk en groot; nu, dat wil ze maar wat graag, want in haar klas zijn de meeste meisjes even oud als zij, maar ze zijn veel grooter. Daarom drinkt ze altijd haar glas leeg al griezelt ze wel eens vdn de melk- velletjes die er in zitten. Als haar glas leeg is, neemt ze Mies onder haar arm en gaat met beiden naar de keu ken. Daar zet ze Mies op een stoel, spoelt haar glas om, droogt 't af en zet het in de keukenkast. Dan knikt ze tegen haar vriend, den strooppot, die haar met zijn rond appelengezicht vriendelijk toelacht. „Kom Mies", roept ze, en Mies tippelt achter haar aan naar de huiskamer toe. Ze gaat nog wat bij moeder zitten. Ze vertelt van alles; van de school en de kinde ren. Truusje is er zoo vlug niet mee klaar, want haar schooldag duurt lang, omdat ze in het middaguur niet naar huis kan gaan. Moeke heeft natuurlijk ook heel wat te vertellen. Vader heeft voor Truusje weer een kippetje gekocht. Een heel jong hennetje, heelemaal wit. FRED. H. HOEK, 3 Leer aar aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, die 16 Maart j.I. 12'/, jaar aan genoemde school verbonden was. Den heer Hoek is door de lan delijke bonden van Schoenma- kerspatroonsen Schoenwinkeliers Vereenigingen, alsmede namens de Nationale Federatie voor de vakopleiding en de Vereeniging van Leeraren in het Schoenma kersvak, als blijk van waardee ring een mooie schemerlamp aangeboden. Voor de Md Zittend v. links nnnr rechts: NORR. v. I.OON. Pcnningm.; H. WIESMAN, Viee-Voorz.; M. A. J. v. LIEMPT, Voor/.; JAN TIEI.EN, ie Secretaris; Staande: ANT. VAN SCHIJNDEL, JU1). TIMMERMANS Phz., HENRI HOFFMANS, Conihiissarissen H. VAN TUSSENBROEK, 2e Secretaris; B. TIMMERMANS-VERSCHURE, Commissaris.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6