3 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. F l S Co. De Vrouw vu Deo Bankier. Pruimtabak Week-Revue. FEUILLETON DOOR EKS4MUMG MI39Ï& per half ons ALLE ANDERE SMAAK bn DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. ZWARE NUMMER 27. ZATERDAG 2 A©RIL 1927. 150e JAARGANG. WaalwUksche en Lnngslraatsche Courant, Dit blac WOENSDA! Abonnementspry^ Franco per post dooi Brieven, Ingezonder franco te zendei jnt TERDAG. maanden 1.25. 1 géheele rijk 1.40. tkken, gelden, enz. ra'£n den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No» 38. Telegr.-AdresECHO. PrÖ9 der Advertentlën 20 cent per regel; minimam 1,50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit sQn. BINNENLAND. Vóór zoowel als tegenstanders van het Nederl.-Belgische Verdrag voe len het als een opluchting, dat de be slissing eindelijk gevallen is en daar mee de zaak „voorloopig". afgedaan. De verwerping van het Verdrag, ge volgd als deze is door een zekere rust en bekoeling der verhitte gemoederen, zal nog minder schadelijk zijn voor on ze verhoudingen met het buitenland dan de opwinding, waarmee een aan tal agitatoren behept waren in de da gen, toen ze met allerlei ondiploma tieke scherpte een actie meenden te moeten ontwikkelen tegen een opzet, dien ze laten we het aannemen uit overtuiging, in strijd met 's lands belang meenden. Vertrouwenwekkend is daarbij het feit, dat Nederland in den vreemde een aantal beproefde vrienden heeft, die niet zonder succes in de buiten- landsche pers de groote bezwaren, die we, op gegronde redenen tegen het Verdrag konden aanvoeren, hebben uiteengezet en daardoor een milder oordeel hebben afgedwongen, speciaal in Engeland en Frankrijk, dan wij ge vreesd en de Belgen voorzien hadden. De heer v. Ivarnebeek heeft de con sequenties getrokken uit het besluit der Eerste Kamer en zijn ontslag inge diend. Wie hem zal opvolgen, is een vraag van buitengewone beteekenis. Het zou ontactisch zijn en een vreed zame beslechting der bestaande ge schillen bemoeilijken, wanneer voor die opvolging een diplomaat werd aan gewezen, die fel tegenover de idee van dit Verdrag heeft gestaan. Tegen de beginselen, waarop het was opge bouwd, bestond immers allerminst een ernstig verzet, wél echter tegen be paalde onderdeelen die van een te een zijdige voor ons nadeelige en der Belgen voordeelige strekking wa ren. Ons land heeft dus behoefte aan een opvolger, uit de school van den af- van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN". OF 45) Ja, hernam hij, moeite doende om van ieder woord een dolksteek te ma ken, gisteravond is mijnheer Gaston bezweken. Toen men den markies he den morgen kwam boodschappen, dat zijn oudsten zoon dood was, werd hij, die man als een boom, als door den bliksem getroffen. Ik was bij hem. Hij sloeg met zijn handen in de lucht en viel zonder een kreet te uiten op den grond. Wij hebben hem toen op het bed gelegd, terwijl mijnheer Louis te paard steeg om te Tarascon een dokter te gaan halen. Maar het was te laat. Toen de dokter kwam was er niets meer aan te doen. Tegen den avond kwam hij weer even bij kennis en ver langde alleen met mijnheer Louis te blijven. Kort daarna begon hij te ijlen; zijn laatste woorden zijn geweest: De vader en de zoon op één dag, zij kunnen blij zijn op la Verberie. Met één enkel woord had Valentine de smart van dien trouwen dienaar kunnen verzachten, als zij slechts ge- getredene, die corrigeerend en retou cheerend wil werken aan de schepping van zijn voorganger, zóó dat het pro duct voor alle partijen aannemelijk wordt. Waar de Belgen vooralsnog sterk afwijzend tegen alle directe on- handelingen zullen staan, moet de keuze bepaald worden op iemand, wiens diplomatieke beteekenis en po litieke onpartijdigheid hem in staat stellen om evenals Jhr. van Karne- beek dat deed bij een eventueele crisis van het eene kabinet in het an dere over te slappen en aan zijn eigen grootsche taak voort te arbeiden, on geacht de mutatiën in het landsbe stuur, die de gevolgen zijn van gehar rewar der binnenlandsche politiek. Met de groote Olympiade van 1928, te Amsterdam te houden, lijkt het ons vrij wanhopig gesteld. Tennis zal er niet worden gespeeld, gelijk wc elders reeds berichten en de F.I.F.A., de in ternationale organisatie der voetbal sport, zal zich vermoedelijk ook terug trekken, daarmee een zeker fiasco aan de organisatie en het welslagen dei- spelen bezorgende. In de Sportkroniek van 24 Maart j.l. vonden we daarover de volgende ontmoedigende beschou wing 't Zou een schandaal zijn, als men ér Nederland in vliegen liet. Dat kan en mag men als fatsoenlijke sportlui niet doen. Waarom heeft de lieer Ilirschinan in geen dei verga deringen van het N.O.C. of Comité 1928 ooit één enkele waarschuwing doen hooren? Waarom heeft hij nooit gezegd: past op, bouwt geen stadion, houdt uw geld, uw tijd en uw toewijding in petto, want... want 't kan zijn, dat we niet mee doen Zeer zeker zullen de spelen zonder de voetbalsport een inillioenen-tekort geven. Met die sport had men drie ja ren geleden in Parijs trouwens óók al zoo'n nadeelig saldo. Toen werd de Staat aangesproken tot dekking Laat hier de overheid ingrijpen vóór het zoover is. Dat men althans in Am sterdam ophoude honderdduizenden te vermorsen aan een stadion-bouw, die straks misschien geheel overbodig blij ken zal. Dezer dagen verscheen weer 'n alar- meerend bericht in de pers. De Fin- sche Athletiekbond heeft mededeeling gezonden, dat hij aan de Olympische spelen niet zal meedoen. En de Fin- sehe Athleten zijn de beste Er zijn meer van die dingen, die wel erg sympathiek lijken, maar tenslotte niets anders beduiden dan het uithe- velen van belastinggelden uit de schat kist (d. i. de portemonnaie der belas tingbetalers) naar dfe bodemlooze brandkast van zekere bravour-onder- nemingen. Mits particulieren zich voor een half millioen in onze burgerlijke luchtvaart interesseeren, wil de regeeri^ig aan de K. L. M. voor de komende zeven jaren een subsidie van bijna drie millioen verleenen. Men versta ons goed: we hebben alle respect voor de K. L. M., die in de internationale luchtvaart inderdaad een beteekenende positie inneemt. Maar waarvoor zullen we ten koste van zoo veel geld een positie bewaren, die van zoo weinig nuttig effect is? Ook des kundigen t-an den eersten rang zijn den laatsten tijd komen getuigen, dat de luchtvaart zich niet ontwikkeld heeft in den geest, dien men heeft voorzien. Aan het luchtvervoer blijft veel zegd had dat" Gaston nog leefde maar zij vreesde zijne onbescheidenheid, die noodlottig kon worden. Welnu, hernam zij, dan moet ik mijnheer Louis spreken. Die verklaring scheen Saint-Jean woe dend te maken. U! riep hij uit, u! Denk daar maar niet aan, mejuffrouw de la VerberieWant, na wat er gebeurd is, zoudt gij u aan hem durven vertoonen? Dat duld ik niet, ver staat u mij? En bovendien zal ik u een goeden raad geven, ga naar huis terug. Ik kan niet voor de tongen der bedienden in staan, als zij u zullen zien. En zonder een antwoord af te wachten, keerde hij zich om en ging heen. Wat kon Valentine doen? Vernederd en vernietigd ging zij, zich met moeite voort- sleepeed, den weg weer op, dien zij zoo vlug afgekomen was. Op dit uur kwamen veel boeren van de stad terug. Zij hadden het gebeurde vernomen en telkeu9 ving het ongelukkige meisje spottende en beleedi- gende blikken van de voorbijgangers op. Dicht bij la Verberie zag zij Mihonne, die hariï opwachtte. O, juffrouw, zei zij, kom toch ganw naar huis, mevrouw heeft van morgen visite gehad en sedert dien tijd roept zij onophoudelijk om u, maar neem u in acht, want mevrouw i9 woedend. Mevrouw de la Verberie had de gewoonte uit den vroegen tijd behouden, waarin de dames uit de hoogste standen niet minder vloekten dan een oorlogsbonk. Zoodra zij Valentine zag, overlaadde zij haar met de grofste en hevigste beleedigingen. Een oude weduwe was zoo vriendelijk geweest, haar intieme vriendin de gebeurtenissen van den vorigen avond, overdreven en naar den smaak van het lage publiek veranderd, te komen vertellen. Vroeg reeds had zij zich gekleed, alleen om haar met leedwezen dien vergiftigden beker te komen toedienen. Mevrouw de la Verberie zag in die vreese- lijke geschiedenis nog meer de vernietiging liarer eigen plannen, het huwelijk van hare dochter met eer en rijkdom, en nu was dat alles verloren. Zoo een meisje kan niet ge makkelijk aan den man komen. Er moesten tenminste twee jaar verloopen, eer zij haar nu in de wereld kon brengen. Ongelukkige, riep de gravin, die zoo rood als een pioenroos was, haar met woe de toe, zoo eerbeidigt ge dus de edele ge woonte van ons huis. Nog nooit is het noo- dig geweest een la Verberie te bewaken, zij konden allen hun eer ophouden. Gij hebt uw vrijheid op schandelijke wijze misbruikt. Valentine had dit tooneel verwacht en haar moeder met snel kloppend hart aan gehoord. Zij verdroeg die beleedigingen als een welverdiende straf, overtuigd, dat de verontwaardiging der gravin volkomen ge wettigd was, als een schuldige voor zijne rechters. Maar die berusting was slechts geschikt om de woede der gravin te doen stijgen. Zult ge mij antwoorden? vroeg ze met een dreigend gebaar. Wat kan ik antwoorden, mama? Ge kunt mij antwoorden, dat zij, die u belasteren, gelogen hebbenSpreekVer dedig u Zonder te antwoorden schudde Valentine treurig het hoofd. Het is dus waar? riep de gravin woe dend, het is dus waar? Vergeving, mama, stamelde het jonge meisje, vergeving. Wat vergeving? Men heeft mij dus niet bedrogen? Groote God! Welk bloed vloeit er door uw aderen? O, mama, hebt u dan geen medelijden? Hebt gij dan medelijden met mij ge had? Hebt gij er aan gedacht, dnt uwe schande mij dooden kon? Neen immers. Ik vertrouwde u en in de herbergen belas teren de mannen u, vechten en dooden el kaar om uIk had de eer van ons huis in uw handen gelegd en wat hebt ge er mede gedaan? Voor den eersten den besten hebt ge haar weggegooid. Dat was te veel. Die woorden den eersten den besten brachten Valentines trots in opstand. Zulk een behandeling verdiende zij niet. zy poogde tegen te spreken. Neen, ik vergis my, hernam de gravin, ge hebt geiyk. Het was niet de eerste de beste, tusschen allen moest ge ook nog den erfgenaam van onzen aartsvijand kiezen. Gaston de Clameran. Die moest het zyn, een lafaard, die openiyk er mee praalde, uw gunst te genieten. Neen, mama, dat is niet zoo. Hy be- itte Ster 10 cent IN PABRIKANTi N.V. 8TOOMTABAKSPABRIBK V.h. TM. NIVMBMBR. ORONINOBN risico verbonden, terwijl deze ontzag lijk dure transportwijze bovendien niet in staat blijkt om een vervoer van eenigen omvang mogelijk te maken. Wordt het subsidie aan de K. L. M. verleend, dan beteekent zulks slechts, dat in de komende zeven jaren de Ne- derlandsche belastingbetalers dagelijks een bijslag van ruim duizend gulden moeten verleenen op het luchtvervoer van de enkele K. L. M.-passagiers, die voor meer dan 99 pCt. bet luchtver keer niet noodig hebben, maar het be zigen ter wille van de sensatie. Met die ruim duizend pop per dag zullen we er trouwens nog wel niet van af zijn, want 't Comité Nederland- Indië heeft, ter wille van de suggestie, in de deftigste Nederlandsche verga derplaats de Grafelijke zalen in Den Haag, de haute finance verzameld, met vóóraan de leden van ons Koninklijk Huis, om een campagne te openen ter verzameling van de middelen voor een minde my en als hy op uw toestemming bgd durven hopen Zou by u getrouwd hebben, neen nooit Ik zou u liever in een afgrond zien vallen dan u zyn vrouw te laten worden. Zoo uitte de baat der gravin zich op de zelfde wyze als die van den markies de Clameran. Maar, hernam zy met een wreedheid, waartoe zy alleen in staat was: Uw beminde Is vertrokken en zooals men my zeide, is de oude markies dood. God is rechtvaardig. Wy zjjn gewroken. De woorden van Saint-Jean zy kun nen biy zyn op la Verberie schoten Va lentine oogenblikkelyk te binnen. De oogen der gravin straalden van genot. Het was voor het ongelukkige meisje de genadeslag. Sedert een half uur moest zy een bovenmensclieiyke kracht inspannen, om zich tegen die wreede beleedigingen staande te houden, maar nu verlieten de f krachten haar. zy werd doodsbleek, sloot de oogen, strekte de handen uit om een steun te zoeken en viel neer, terwyi zy zich aan een hoek van de tafel stootte, waardoor zy een wond aan het hoofd be kwam. Met droge oogen zag de gravin haar doch ter aan haar voeten liggen. Haar ydeBieid bloedde, haar moederliefde werd niet be wogen. Zy behoorde tot die mensehen, wier toorn en haat hen zoo vervult, dat er voor geen ander gevoel plaats meer is. Toen zy zag dat Valentine zich niet bewoog, en de bedienden, die in de gangen, by bet ver nemen van haar dreigende stem hadden staan beven, kwamen aanloopen, zei zy Drai^g de juffrouw naar haar kamer, sluit de deur af en breng my den sleutel. De gravin nam zich toen voor Valentine een tyd lang op te sluiten en haar te ver hinderen uit te gaan. Want zy had een vreeselyke angst voor de wereld. Op het platteland mist men de kiescliheid der ste delingen daar stelt men een eer er in de schuldigen te beleedigen, maar toch rede neerde mevrouw de la Verberie verkeerd, want het is nog beter een schandaal te laten losbarsten, dan den laster zyn sluiperigen gang te laten gaan. Al hare plannen zouden echter in duigen vallen. lucht vaart verbinding met Indië. Voor zulke verbinding is in een afzienbaar aantal Wen geen mogelijkheid ten minste niet voor algemeenen dienst. Slechts weinige financieel-bevoorrech- ten zouden er gebruik van kunnen maken, maar dan natuurlijk met be hulp van alle belastingbetalers. Dat is het pleiziertje van die weinigen niet waard. Bovendien beloopen de gega digden nog de onprettige kans, dat hun kostbaar huidje in de een of an dere Arabische woestijn te verdrogen zal komen liggen. Van veel méér algemeen nut zou een goede radio-telefonische verbinding met de Oost zijn, maar dóórvoor heeft de Staat nog niet veel over en laat deze het initiatief aan de particuliere indu strie (Philips). STATEN GENERAAL. In de Tweede Kamer is de behande ling van het Wetsontwerp tot wijzi- Weldra kwamen fle dienstboden haar zeggen, dat Valentine bygekomen was, maar dat zy hun in het geheel niet wel ge leek. De gravin antwoordde, dnt het gemaakt heid was, maar op aandringen van Mihonne besloot zy naar haar dochter te gaan en daar moest zy de werkeiykh°id wel inzien, want Valentine verkeerde in gevaar. Zy toonde geen aandoening, maar zond naar Tarascon om dokter Ragnet te halen, die toen het orakel der streek was, dezelfde die 's nachts by den markies de Clameran geroepen was. Hij behoorde tot die men sehen, wier herinnering lang na hun dood nog voortleeft. Verstandig en edel z.ynde, offerde hy zyn leven aan zyn beroep op. Iiy was ryk en liet zich nooit voor zyn diensten betalen. Nacht en dag ontmoette men hem in zyn met een grijze merrie bespannen rytulg, waarin altyd bouillon en wyn voor de armen was. HU was toen ongeveer vyftig jaar, een kleine man, met kaal hoofd, le vendig oog en zeer geestig. Hy was een aangenaam en opgewekt prater en buiten gewoon goedhartig. De bode vond liem en bracht hem naar het kasteel. Toen hy Valentine zag, fronste hy zyn wenkbrauwenbeurtelings de dochter en de moeder gadeslaande, wierp de dokter zulke doordringende blikken op de oude dame, dat zy voelde dat ze een kleur kreeg. Dat meisje is ernstig ziek, zeide hy eindeiyk. En toen mevrouw la Verberie niet ant woordde, hernam hy Ik zou wel even alleen met haar wil len zyn. De dokter had door zyn naam en karak ter veel invloed op de gravin, zoodat deze niet durfde tegenspreken, zy verliet de ka mer, niet zonder tegenzin en wachtte in het nanstbjjgelegen vertrek den dokter af. Na 'een half uur, dat haar wel eeu eeuw toescheen, kwam deze. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1