Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 9 V 4 Co. Oe Vroor van den Bankier. FEUILLETO DOOR, ERVARING. 50e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. ïelegr.-AdreaECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De ministerraad te Brussel heeft zich hedenmiddag bezig gehouden met de situatie, welke ontstaan is door de verwerping van het Ned.-Belgisch ver drag door de Nederlandsche Eerste Kamer. In afwachting van nieuwe onder handelingen besliste de ministerraad, dat de aanleg van het Kanaal Antwer pen—Luik niet langer kon worden vertraagd, daar de verbinding te water tusschen Antwerpen en den Rijn ver zekerd dient te worden. Bij de regeering is een plan aan hangig gemaakt voor den aanleg van dit kanaal, dat het Antwerpen-Moerdijk- kanaal, waarin het verworpen verdrag voorzag, moet vervangen. De Belgische minister van Staat P. Poullet vestigt in „De Tijd" de aan dacht op de resultaten van de alge- meene volkstelling van 31 December 1920, die thans door het minsterie van Binnenlandsche Zaken in een uit sluitend Fransche uitgave worden ontleed. Op eentotale bevolking van 7.405.569 inwoners oefenen er 3 133 214 een beroep uit: 179.492 inwoners helpen den huisvader bij zijn beroep. De vier millioen overblijvenden zijn vrouwen, kinderen en personen die geen beroep uitoefenen. Onder de 3 133.214 perso nen, die een beroep uitoefenen, zijn er 2.356.937 mannen en 776 277 vrouwen. In de industrie arbeiden 47°/o van het aantal personen, dat een beroep uitoefent, 15.25 °/0 is werkzaam bij den landbouw, 5.52 °/o openbare ambten, 3 70 °/o 'n vrije beroepen. Hieronder volgen eenige cijfers, die op de taalkwestie een duidelijk licht werpen 3.185.100 inwoners spreken enkel Vlaamsch; 2 850 825 spreken enkel Fransch. Wanneer men uitsluitend rekening houdt met de inwoners die meer dan 21 jaar oud zijn, dat is te zeggen met degenen, die naar de school zijn geweest, of waarvan een groot gedeelte de gelegenheid gehad heeft een tweede taal te leeren, stelt men vast, dat er nog 1.983.380 inwoners enkel Fransch spreken en 1.890.624 enkel Vlaamsch spreken. Zoo men de inwoners indeelt in inwoners die uitsluitend en hoofdza kelijk Vlaamsch spreken, telt men er 3.790.867. Terwijl degenen, die uitslui tend of 't meest Fransch spreken, enkel ten getale van 3.268.000 zijn. De meerderheid der Belgen maakt dus het meest en uitsluitend gebruik van de Vlaamsche taai. Zelfs de meer derheid van diegenen, die naar de school zijn geweest. Onder deze laat- sten, onder de inwoners van 21 jaar en meer, spreken er 2 353.000 uitslui tend en meest het Vlaamsch, terwijl er 2.304 000 zijn, die zich over het algemeen van het Fransch bedienen. De bevolkingscijfers leeren, dat er in de Brusselsche agglomeratie meer dan 272 duizend inwoners zijn. die in de meeste gevallen uitsluitend Vlaamsch spreken. BINNENLAND. Zooals wij de vorige week reeds meldden, had de Belgische regeering, in verband met de verwerping van het Ned. Belgisch Verdrag, informeele stap pen bij de Engelsche regeering gedaan en deze gevraagd, of zij bereid was «Is bemiddelaarster op te treden in de Schelde kwestie. Gelijk bekend ver klaarde de regeering te Londen dat zij de voorkeur gaf aan onderlinge onder handelingen tusschen beide landen. Ten vervolge op deze mededeeling meldt thans nog het Reuter-bureau, dat aangenomen wordt, dat, mochten directe onderhandelingen onmogelijk blijken, Engeland bereid zal zijn defi nitieve voorstellen van Nederlandsche of Belgische zijde betreffende een regeling van het geschil, in ontvangst te nemen. Philipstelefonie in Australië gehoord. Volgens telegrafisch bericht uit Sydney zijn de radio-telefonie uitzen dingen met de korte golf van het Philips laboratorium te Eindhoven in Australië en Nieuw-Zeeland met groote geluid sterkte en zonder eenige vervorming ontvangen. Uit het bericht valt niet op te maken, welken weg de golven genomen heb ben; den langsten over het Westen of den korteren in Oostelijke richting. Hoe het ook zij, het blijft een mooi resultaat. R.K. Huisvestings comité. Verschenen is het verslag van het R. K. Huisvestings Comité van de be kwame hand van den sympathieken Secretaris-penningmeester den heer Pastoor, hoofd redacteur v. d. Prov. Ct. Het verslag beantwoordt allereerst de vraag of het R.K. Huisvestings comité het aangewezen lichaam was om'hulp te verleenen en deelt vervol gens uitvoerige, bijzonderheden mede omtrent de algemeene voorbereiding der hulpactie, hei reddingswerk ter plaatse van den ramp, 't ontvangen, onderbrengen en verzorgen der vluch telingen, de levensmiddelenvoorziening en hulpverleening aan andere Comité's, de kleedinginzameling en distributie onder de slachtoffers, de onderbren ging en verzorging van het geredde vee, de inzameling en verdeeling van veevoeder, de meubelactie en de geldinzameling, terwiil aan het verslag is toegevoegd een lijst van hetgeen de verschillende getroffen gemeenten in natura ontvangen hebben. De volgende cijfers zijn aan het ver slag ontleend: Behalve inkomsten, die het Comité verleende aan andere lichamen, die aan het hulpverleeningswerk deelnamen, heeft het R K. Huisvestings-comité ruim 100 in levensgevaar verkeerende bewo ners met booten gered en vele hon derden uit hunne woningen verdreven bewoners met auto's in veiligheid gebracht. Het zond booten en auto's naar de geteisterde streken ten behoeve van de plaatselijke hulpveileening. Schepen werden daarheen gezonden om men- schen en vee in veiligheid te brengen. Het voorzag de gemeenten Beugen, Oeffeit, Rijkevoort, Haps, Tiel, Uden en Megen gedurende eenigen tijd van de noodige levensmiddelen. In het geheel werd ongeveer 35 000 K.G. verzonden, nagenoeg alles gratis aan het comité geschonken. Het deelde door de gevormde brood commissie, in de gemeenten Appeltern, Beugen, Blerick, Boxmeer, Bergharen, Dreumel, Horssen. Hemen en Leur, Leeuwen, Megen, Oeffeit, Nederasselt, Ubbergen, Venlo, Tegelen, Wamel en Wychen 37431 gratis brooden uit en leverde 40230 brooden tegen vermin derden prijs. Het nam de zorg op zich over ongev. 5700 vluchtel. waarvan er ruim 5000 in verschillende plaatsen werden onderge bracht en de overigen naar hunne families werden doorgezonden. Het bracht 3749 stuks runderen, paarden, schapen en varkens bij de boeren kosteloos onder, bij wie ze soms maanden lang verzorgd werden. Het verdeelde onder de getroffenen 4 212 817 K.Q. veevoeder, door de leden van verschillende boerenbonden kos teloos geschonken. Kleedingstukken werden in 75 ge meenten uitgedeeld tot een totaal van circa 145.000 stuks. Daarnaast werden nog circa 17800 stuks kleedingstukken naar verschillende plaatsen gezonden met bestemming voor de openbare en stille armen. Meubelen, bedden, matrassen, dekens keukengerlef enz werden met duizen den stuks naar verschillende geteisterde dorpen gezonden. De geldinzameling van het Comi'é bracht een totaal bedrag van f762 295 85'|a bijeen. Blijkens het financieel verslag werd uitgegeven f6515.28 voor bootendoor het Comité en op last van den Com missaris der Koningin in Noord-Brabant en op verzoek van getroffen gemeenten gezonden. Het vervoer van vluchtelin gen en vee kostte f 4857 04. Voor levensmiddelen-en kleeding werd uit gegeven f6638.87. Voor ziekenhuizen is er een post van f5556.82, voor be grafenissen is uitgegeven f 416.58. In de eerste dagen werd aan verschillende gemeenten f34 26.165 aan geldelijke hulp verstrekt. De verschillende hulp- verieenendeafdeelingen hadden behalve dat zij ter plaatse ontvingen een bij drage van f2732 61 van het Centraal Bureau noodlg. De vrachten van ont vangen en verzonden goederen vorder den f 2142.72. De magazijnen, waarin alles moest worden opgeslagen, vroegen met bet bedienend personeel een uitgaaf van f 1374 81. De veeverzorging (ver voer, veevoeder, vergoeding verloren vee) kostte f 8369.30. het vervoer der veevoederartikelen f 8821 56. Voor huis vesting van veedrijvers en veeverzor gers was f 2047.50 noodig. Alle verdere onkosten bedragen f2430.625. Het Comité droeg f 1329 35 af, geschonken met een bepaalde bestemming en moet dit nog doen met een bedrag van f 1200. Aan de Algemeene Watersnood Com missie werd in contanten afgedragen behalve eer» bedrag van f6677.47, waarvan nog verrekening moet volgen. In totaal f706.484 025. Aan het slot van het financieele verslag wordt o.a. opgemerkt: „Uit het bovenstaande blijkt, dat vrijwel geen kosten door onze Stichting bij deze hulpactie zijn gemaakt dan dezulke, waardoor onmiddellijke hulp werd verleend, zoodat hier eens niet gesproken behoeft te worden van een bruto- en een netto-opbrengst der ge houden geldinzameling, omdat het verschil tusschen beide slechts een kleine fractie van een percent zou be dragen." Maandag werd aan de leerlin gen der tweede klasse van de R.K. Landbouwwinrerschool te Boxtel onder groote belangstelling het openbaar eind-examen afgenomen. Om. waren aanwezig: de H.H.Mr, van Rijckevorsel en Kipp, leden van NUMMER 28. WOENSDAG 6 APRIL 1927. Waalwijksfif en Langstraalsche Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1,50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 46) Welnu? vroeg de gravin. Mevrouw, antwoordde hy treurig, uw dochter is zeer ernstig ziek, zij schflnt zeer zenuwachtig te zyn en heeft hevige koorts. Ik wil u een goeden raad geven: haar toe stand is ernstig, maar niet bepaald onrust- burend. zy moet met zachtheid behandeld worden, dan zullen we, hoop ik, de koorts spoedig onder de knie hebben. Maar dokter zei zy, zyn bedekte aan wijzing voelende en hem niet willende too- nen, dat zy weinig liefde voor haar dochter voelde, verzeker my tenminste, dat er geen gevaar is. Neen mevrouw, antwoordde hy, op licht spottenden toon, de hoofdzaak is be hoefte aan geestelyke rust en die moet u haar verschaffen. Eenige zachte, bemoedigende woorden van u zullen meer uitwerken, dan al myn voorschriften. Maar weet wel, dat iedere opwinding, iedere aandoening, noodlottig ban zyn. Het is waar, zei de gravin huichel achtig, dat ik my op het eerste oojpublik, toen ik het gebeurde vernam, door myn drift liet meeslepen. Maar nu is dat eerste oogeublik voor- by, mevrouw, en staat het aan u, uw doch ter te redden, zei mynheer Ruget streng; ik zal morgen terugkomen. Toen hy vertrokken was, voelde zy pas hoe scherp hy geweest was. Die brutale man, riep zy uit, my zoo de les te dürven lezen, een vrouw van myn standMaar zy voelde toch dat zy zyn raad moest op volgen en voorloopig haar illusies opgeven. Geen weelde meer in het vooruitzicht, geen mlilionair tot schoonzoon, geen ry tuigen, mooie japonnen en feesten, waar men hoog kan spelen, zy zou arm sterven, zooals zij geleefd had, veroordeeld een vervelend le ven te leiden, dat nu nog langdradiger zou worden, omdat z'y niet meer op de toekomst kon hopen. En het was Valentine die daar schuld aan had. By die gedachte voelde zy een haat tegen haar dochter opkomen, zy zou haar kind, dat zy nu haatte, dood willen zien. Maar de blik van den dokter schoot haar te binnenzy bedwong zich en toen zy bij Valentine kwam, glimlachte zy zelfs en sprak haar eenige vriendelijke woorden toe, waarna zij haar aan de zorg van de trouwe Mihonue overliet. Arme Valentine! Zij gevoelde zich zoo zwak, alsof zy langzaam wegstierf. Toch leed zy niet meer zoo erg, op groote crisis sen, hetzy lichameniyk of geesteiyk, volgt altyd een verdooving, waarin men onge voelig voor smart is. Toen zij weer kon nadenken, zei zy tot zichzelf: Ik moet af wachten of mama my nu vergeven kan. Gedurende hare ziekte was hare groot ste ongerustheid Gaston. Was het hem wel of niet gelukt zich in te schepen? Toch herstelde zy betrekkeiyk spoedig, maar, hoewel de dokter haar sedert twee j dagen toegestaan had op te staan, mocht zy toch niet uitgaan, om by den ouden schip per inlichingen omtrent Gaston te gaan vragen. Gelukkig was de man even slim als trouw. Toen hy vernam dat de juffrouw van het kasteel ziek was, bedacht hy, hoe hy haar gerust zou stellen. Hy verzon allerlei voorwendsels om op la Verberie te komen en het gelukte hem eiudeiyk Valentine te kunnen spreken. Zy waren wel niet alleen, maar de blik van den ouder schipper was voldoende om haar gerust te stellen. Daardoor herstelde Valentine vlugger, dan door de haar voorgeschreven genees middelen. Mevrouw de la Verberie had den dokter gevraagd, of Valentine haast sterk genoeg zou zyn om op reis te kunnen gaan. De dokter verklaarde dat het spoedig zoo ver zou zyn. De gravin wilde zich eenigen tyd met haar dochter naar Engeland begeven. Zij dacht dat dan de praatjes over Valentine zouden doodbloeden en men later by haar terugkomst alles zou vergeten hebben. Gedurende veertien dagen vertelde zy dan ook overal, dat haar dochter zoo vooruit ging en dat zy met Valentine naar Enge land zou vertrekken om geheel te herstel len en een ouden ryken bloedverwant te bezoeken. Valentine zag met schrik tegen die rei9 op en sidderde toen haar moeder, na de toestemming van den dokter verkregen te hebben, bij haar binnen kwam en zei Wy vertrekken overmorgen. Overmorgen. En Valentine had nog geen middel kunnen vinden om aan Louis de Clameran te zeggen, dat zyn broeder niet dood was. In deze omstandigheid vertrouwde zy al les aan Mihonue en belastte haar met de zorg van een brief aan Louis. De trouwe dienstbode deed echter een tevergeefschen tocht. Het kasteel de Clameran was ver- lajen, alle bedienden waren ontslagen en mynheer Louis, die nu markies genoemd werd, had het land verlaten. Mevrouw de la Verberie en Valentine ver trokken en keerde tegen het eind van Juni naar Frankrijk terug. Valentine was vol komen hersteld en treurde in stilte over Gaston. Mevrouw de la Verberie had op reis veel geld uitgegeven en haar personel een groote som gegeven om ydens hare afwezigheid allen laster tegen te spreken. Toen zy haar gewoon leven dus weer beginnen wilde, be merkte zy dat ze met haar karige rente niet toekwam. Valentine moest dat ontgelden. Uw ge drag heeft ons geruïneerd, herhaalde zy telkens, zoodat het meisje zich eens niet inhouden kon, lyiar moeder te antwoorden U zoudt my zeker vergeven, als het u ryk mankte. Maar zooiets waagde Valentine slechts zelden, niettegenstaande haar leven niet veel anders meer was, dan een aaneenscha keling van angst en verdriet. Zelfs de ge dachte aan Gaston, den uitverkoren baars harten, was haar een pijniging, want zy verweet zich nu en dan, hem niet gevolgd te hebben. Wat was er van hem geworden? Waar om had hy er niet aan gedacht, haar een brief, een enkel woordje te zenden? Mis schien had hij haar wel vergeten, ny had gezworen binnen drie jaar ryk terug te keeren. Zou zij hem ook ooit terugzien. En was het hom zelfs mogelijk ooit terug te keeren? zyn verdwynen had de vreeseiyke ge schiedenis van Tarascon niet doen ver geten. Men dacht dat hy verdronken was, maar daar men geen enkel bewys van zyn dood had, was de Justitie gedwongen ge weest, de verontwaardigde publieke opinie rekenschap te geven. De zaak was voor het gerecht geweest en Gaston de Clameran was by verstek tot twee jaren gevangenis straf veroordeeld. Waar Louis de Clameran zich bevond, wist men niet precies; er werd beweerd dat hij te Parys eenvrooiyk leventje leidde. Valentine hoorde deze by zonderheden door haar trouwe dienstbode Mihonue. Zy was wanhopig. Tevergeefs vroeg zy zichzelf af, of zy op de toekomst mocht hopen, zy zag geen en kelen lichtstraal. Haar veerkracht en haar wil waren ge broken en langzamerhand verviel z.y In die doffe onderwerping van mishandelde we zens, tot die onverschilligheid en zelfsver- loochening, die de opoffering van een inen- schenleven verraden. En de tyd ging voorby en reeds waren er vier jaar verloopen sedert dien noodlot- tigen avond, waarop Gaston door den ouden schipper gered was. Die vier jaren had me vrouw de la Verberie zich zoo slecht moge- iyk ten nutte gemaakt. Nadat zy gezien had dat zy niet kon voortgaan, van haar rente te leven, en daar zy te trotsch was, een gedeelte barer be zittingen te verkoopen, die slecht onderliou- den, geen twee percent opleverden, was zy er toe overgegaan, geld te leenen en het kapitaal met de renten te gebruiken. En daar op dien weg de eerste stap de moeiiykste is, was zy snel voortgegaan. zy zeide tot zichzelf: Wat er gebeurt als ik dood ben, is my onverschillig; evenals de overleden markies de Clameran, dacht de gravin er slechts aan zoo aangenaam mo gelijk te leven. Zy ontving dikwijls gasten, maakte vaak uitstapjes naar de nabygelegen steden, naar Nimes en Avignon. Zy liet prachtige toiletten uit Parys komen, at en dronk goed. Wat zy zoo lang gehoopt had, door een ryken schoonzoon te genieten, verschaf te zy zich nu zelf. Men heeft toch troost noodig nis men verdriet heeft. Nadat zy een jaar uit Londen teruggekeerd was, had zy niet kunnen nalaten, zich en oud huur paard aan te schaffen, dat er heuseh niet onaardig uitzag, als het voor liet nog vry nette rytuig gespannen werd. Zy had het te Beaucaire voordeelig op crediet gekocht. Om zicli tegenover zichzelf te veront schuldigen, als zy zich een enkelen keer eens ongerust maakte, zei Ik ben zoo ongelukkig Weldra moest zy geld op de domeinen van la Verberie opnemen, en kort daarop op het kasteel zelf. En binnen vier jaar had zy het zoover gebracht, dat zy meer dan 40,000 francs schuldig was en zelfs den in terest barer schulden niet meer kon be talen. Zy wist niet meer, waarheen zich te wenden, liet schrikbeeld van onteigening stond des nachts voor haar bed, toen het toeval haar te hulp kwam. Sinds een maand ongeveer had een jonge ingenieur, die op nemingen aan de Rhone moest doen, het dorp, dat aan la Vreberie grenst, tot het middelpuut zfjner onderzoekingen gemaakt. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1