GERO Gedeputeerde Staten, Mr. Dr, Deckers eerelid van het bestuur, de ZeerEerw. heer Spierings, Beliën, Burgmans, Cox, ZeerEerw. heer Dr. van Gils en Win- termans, leden der Commissie van Toezicht; Vos, Langenhorst en Van Ravels, afgevaardigden der R. K. Landbouwwinterscholen te Roosendaal. Hulst en Breda en verder tal van vaders, oud-leerlingen en andere be langstellenden. Doordat de heer Mr. P. H. Loeff, Voorzitter van het Bestuur door ambts bezigheden verhinderd was tegen woordig te zijn, werd de slotvergade ring geleid door den heer v. Beek, Voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, die de geslaagde leerlingen in een hartelijke toespraak geluk wenschte met het behaalde diploma. Hierbij sloot zich de heer Mr. van Rijckevor- sel aan, die tevens de medewerking inriep van de gediplomeerden voor het behoud van het natuurschoon in deze provincie. Mr Dr. Deckers wees op de groote beteekenis van het aan de school ge geven onderricht in de Godsdient en Maatschappijleer voor de vorming van de jonge boeren tot trouwe leden der kerk en warme vaderlanders. De heer Vos roemde de goede ver standhouding tusschen de Boxtelsche school en de andere winterscholen in het gebied van den N.C.B. waarna de heer van Uden de geslaagden op wekte door een voorbeeldig gedrag en het in toepassing brengen van het geleerde zich steeds waardige leerlin gen te toonen van onze landbouw school, een onderwerp, dat door den ZeerEerw. heer Rector in zijne toe spraak nog nader werd uitgewerkt. Tegelijk met deze sluitingsplechtig heid werd tevens herdacht het 12,/a- jarig directeurschap van den heer v. d. Broek. Deze was bij het sluiten der lessen op 25 Maart onder hetaanbie den van een prachtig cadeau al har telijk gecomplimenteerd door Rector, leeraren en leerlingen, evenals de amanuensis concierge Pennings, die ook van de oprichting af aan de school verbonden is geweest. Nu waren het de H.H van Beek, voorzitter en Kapp, die den Directeur hulde brachten voor zijne werkzaam heden als zoodanig waarvoor deze bewogen dank zegde en er op wees, hoe door de eendrachtige samenwer king van Rector, Leeraren en Directeur de Boxtelsche Landbouwschool steeds heeft kunnen bloeien. Met hét zenden van een telegram aan den Hoogeerw Heer Mgr. Prinsen, een der oprichters van de school, die Maandag zijn 75 sten verjaardag vierde en een mooie, goed voorgedragen toespraak van den leerling Laurant uit Wijchen werd de vergadering gesloten. Het diploma werd behaald door: C. Laurant te Wijchen, J. Verhoeven te Udenhout, P. Verkaart te 's Bosch, F. van Baars te Deurne, M. van der Groes te Haps, H. van Overbeek te Oirschot, G. Pelinck ter Haseborg te Helmond, C. van der Schoot te Oir schot, M. Rooijakkers te Son. J. Gitzeis te Asten, M. van Rijswijk te Berkel c a., J. Bertens te Udenhout. J.Hendriks te Leur (Gelderl.), J. van Tienen te Rijke voort, j. van Nistolrooij te Dinter, J. van Gemert te Esch, Heurkens te Nederhasselt, H. Tünnissen te Over- rasselt, Th. van Oirschot te Gemonde en L. van Eert te Dinter. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderdA. van Boxtel te Dieden, A. den Brok te Oss, Th de Groof te Zesgehuchten, A. Langen- huizen te Boxtel, W Hubertus te Gas- sel, Th. Megens te Boxtel, j. van der Pas te Heeswijk, F. Middendorp te Uithuizen, P. van Nuland te Oss, j Pulskens te Tilburg, P Renders te Woensel, F. Snoeks te Oss, J. van de Rijdt te St. Oedenrode, A.vanSchaijk te Vinkei, C. van de Ven te Boxtel, A. Verkuijlen te Uden en J. van de Wiel te Oisterwijk. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Minister De Geer zei in de Eerste Kamer dat protectie of vrijhan del een doelmatigheidskwestie is. Wat de kwestie-Philips betreft (de Fransche protectie) het zal misschien mogelijk zijn, volgens den minister, om als tegenmaatregel een Fransch export artikel, dat in Nederland van belang is, extra te belasten. De Re geering is in deze kwestie reeds zes weken zeer diligent. Gisteren heeft te 's Hage een ver gadering plaa/s gehad van het Natio naal Comité van Actie tegen het Ver drag met België. In deze vergadering werd een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Nederland zijn medewerking verleene a. tot opheffing van de op België krachtens het verdrag van 1839 rus tende politieke servituten b. tot ope ning van nieuwe rechtstreeksche on derhandelingen tusschen Nederlanden België tot herziening van het verdrag van 1839 ten opzichte van het ver keersprobleem in zijn geheelen om vang, onder vrijwaring van Neder lands rechten, en op den grondslag van wederkeerigheid. De vorige week zijn 7 160.400 eieren naar Engeland uitgevoerd. i Naar aanleiding van de in hel binnen- en bui.tenland loopende ge ruchten, dat de nu afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, benoemd zal worden tot gezant te Brussel, heeft de .Tel." zich tot den heer Van Karne beek zelf gewend Deze verklaarde, dat die geruchten onjuist zijn, en hij voegde er aan toe, ambteloos burger van Den Haag te 2ullen blijven. Wel zal de oud-minister ons land in den Volkenbond blijven vertegen woordigen. Gisteren had in Limburg de ver kiezing plaats voor de Provinciale Staten. Gekozen werden 38 R.K 5 S.D.A P. 1 Vrijheidsbond, 1 Chr.— Hist. De S.D.A.P. wint 1 zetel ten koste van de Vrijzinnig-Democraten. Gekozen zijn Roomsch-Katholiek J. Th. Verheggen, M. J. Vrancken, J. H. M. Smeets, Th. J. H. Aquarius, J. L. M. van Uden, mr. M. J H. Paulussen, M. H Schoonbrood, P. J. Kaanen, E. E. H. Regout, C. H J. A. Janssen de Limpens, H. J. L. Merckelbach, E. H. van Oppen, mr.J. G. S.N.Beckers, G. H. E. H. Corten, P. L. Janssen. C. Bux, graaf M. V. E. H. J. M. de Mar- chant et d'Ansembourg, F. A. L. M. Daamen, J. H Maenen, H. J H. Dresen, P. D. M. Beckers, W. J Koken, M. H. Cals, W. F J. Quaedvlieg, W. M. A. Galliard, P. H van Kempen, H. A. A. Meuwessen, M. Tops, J. M. H. Breukers, mr. R. H. van Basten Baten burg, J. W. J. Janssen, G H. Faessen, H. H. Frienekens, H. F. P. Donné, J. A. Poels, Th. P. H Rutten, J. H. Janssen, F. X. N. L. J. Thomeer. Ehristelijk-Historisch mr. dr. W. F. J. Frowein. Vrijheidsbondir. J. Korter. S.D.A.P.: J. H. Paris, C. H. Pieters, H. van der Ploeg (2 maal gekozen), H. van Deutekom. CAPELLE. J. 1. Donderdagavond werd in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier door deAfd Heus- den van den Vrijheidsbond een open bare vergadering gehouden, die door een groot aantal belangstellenden, waaronder eenige dames, werd bijge woond. Ongeveer 8 uur opende Mr. C W. v. Ommeren, Kantonrechter te Heusden, de vergadering en alvorens het woord aan de spreekster van dezen avond, Mej E. Westerman, lid der Tweede Kamer te geven, deelde hij even mede, dat het reeds lang zijn plan was geweest om te dezer plaatse zelf een lezing te houden, doch dat het hem wegens overlading van werkzaamheden nog niet mogelijk was geweest. Hij hoopte evenwel in het aanstaande najaar aan zijn voor nemen gevolg te kunnen geven Mej. E. Westerman daarna het woord ver krijgende hield een boeiende causerie over de dit jaar plaats hebbende ver- kiezingen en werkzaamheden der Provinciale Staten, waarbij zij het werken en streven van den Vrijheids bond nader toelichtte. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door den heer J. Michael. Nadat de spreekster hem in den breede antwoord op de haar ge stelde vraag had gegeven, werd deze goed geslaagde vergadering door Mr. C. Wv. Ommeren op de gebruikelijke wijze gesloten. Gedurende de maand Maart werd in de Rijkspostspaarbank op het hulp postkantoor alhier ingelegd f 4689,45 en terugbetaald f5416,46. Het aantal inlagen bedroeg 56, dat der terugbe talingen 24 RAAMSDONK. Een 2 persoons— Renault, bestuurd door den hr. D. uit Amsterdam, die van de pont aan Kei- zersveer kwam, reed met groote vaart tegen een boom en lantaarnpaal, in de bocht bij het fort Lunette. De wagen sloeg over den kop. Een inzittende Franschman werd gewond, hoewel niet ernstig, hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De hr. D. bracht het er met een paar schrammen af. De wagen was veel beschadigd. Gisterenmiddag had voor de R.K. Kiesvereeniging op het Dorp de stem ming plaats voor de candidaten der groslijst voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad De volgende stemmen werden uitgebracht. J. C. Schoenmakers 160; E. C. de Wit 159; C. J Kanters 82; A. J.de Bont Az. 59 J. C. van Steenoven 45 en J. B. Broeders 29 De uitslag op het Veer, waar de stemming de vorige week werd gehou den, was: J. W. de Klijn 350; J. de Jong 321; A. van der Pluijm 240; H. Rombouts 198; J. W. Zijlmans 195 M. de Bruin 192; G. de Wit 182; H. J. van Strien 151 J. Mertens 141 P. Fens 130; en A. Snijders 100; In het gezin vanj. A. v. d K. in de Koningsstraat heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Bij het correspondentschap der plaatselijke arbeidsbemiddeling ston den in de afgeloopen week geen werk zoekenden ingeschreven. Er schijnt thans weer veel werkgelegenheid te bestaan in den Biesbosch, waarheen veel grondwerkers uit deze gemeente zijn vertrokken. RAAMSDONKSVEER. Alhier werd een fietsclub opgericht onder den naam T.O.G.O. Tot ons genoegen opgericht. Door de A. R. Kiesvereeniging werden tot candidaat voor den gemeen teraad gesteld de heeren D. Lankhuijzen Gz„ J. v. Woerden, N. Lommers, J, G. Knaap en Chr. Treffers. Door de wijkzuster van het Gr. Kruis, Mej. H. Straver werd het Di ploma T.B.C. Enquetrice behaald. Met goed gevolg liep van stapel van de scheepswerf der N.V. Scheeps- bouwwerven v h. P. A. Ruijtenberg het sleepschip „Hortense" groot 550 ton voor rekening van dhr. Simon te Haccourt (B.). Vorige week werd te water gelaten het sleepschip „Johan" groot 405 ton, voor rekening van dhr. J Leemans te Waspik. Gedurende de maand Maart werd aan het Postkantoor alhier ingelegd f 16514.09 en terugbetaald f 21426.42, ST. JOACHIMSMOER. Zondag had in café Maas „Kerkzicht" te circa 11 uur voormiddag een bespreking plaats voor de landbouwers van de as. Paaschveemarkt te Tilburg. De heer Vermeer, uit Tilburg, zette in duide lijke woorden het nut van deze vee markt uiteen, alsmede het premiestelsel aan deze Paaschveemarkt verbonden. De vereeniging T.B.D M.B. zal Zondag 10 April haar onderbroken ver gadering van 20 Maart voortzetten. Een belangrijk punt der agenda is het onderwijs aan de schoolvrije jeugd. Het Bestuur der R.K. Kiesver eeniging zal geholpen door het Bestuur van Moersch Belang den klezers(essen) bij de a.s. stemming voor de Provinci ale Staten den geheelen stemmingstijd de verlangde voorlichting geven bij het uitbrengen van hun stem. £en/i waardevol geschenk DRUNEN. Zondagmiddag vond alhier de Jaarl. alg. vergadering plaats van de R.K. standsorganisatie „St. Joseph" in de zaal der Meisjes-Congregatie. De leden waren talrijk aanwezig als- _mede de vrijgestelde van den Bosschen Dioc. Werkliedenbond de heer J. Hendriks uit 's Bosch, de nieuwe ad viseur de Eerw. Heer Kapelaan H. B. de Vocht. Na een welkomstwoord tot den Heer Hendriks en leden, en In het bijzonder tot den adviseur opende de voorzitter de vergadering met de christelljken groet. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Door den secre taris werd 't jaarverslag uitgebracht waaraan wij het volgende ontleenen Gedurende het afgeloopen jaar werden 5 algemeene en 6 bestuurs vergaderingen gehouden tpr bespreking der belangen. Door de vereeniging werd dit jaar met een groot aantal leden deelgenomen aanhet Eucharistich Congres te Boxtel, door verschillende leden werd deelgenomen aan den Katholiekendag te Waalwijk. Door den Eerw. adv. kap. Goossens werd voor de Jongelingen een cursus gegeven waaraan ongeveer 40 personen hebben deelgenomen. Het ledental bedroeg op 31 December 1926 117, wat de fa- brieksarbeidersbond betreft is het ledental hetzelfde gebleven. Daarna bracht de Penningmeester financieel verslag uit. Totaal inkomsten tot op 31 December 1926 f420 75 de uitgaven bedroegen in totaal f395.96, zoodat men op 31 Dec. een bezit had van in kas f 24 79. Het salaris van den Penningmeester werd wederom vastgesteld als voorheen. De Voorzitter dankte beiden voor hun keurig verslag waarna het woord gegeven werd aan den Eerw. Heer de Vocht. Deze bracht dank aan de Voorz. voor de hem toegesproken waardeeren- de woorden en gaf te kennen zijn beste krachten te zullen wijden aan de vereeniging. De heer Hendriks bracht een woord van lof aan den vertrokken adviseur. Hij wees verder op het te houden Congres te Nijmegen, en spoorde aan daaraan deel te nemen, alwaar voor ons Katholieken veel te zien en te hooren is, tot ons aller welzijn. Op 1 Mei zal dan een algemeene H. Communie voor het welslagen van het Congres worden gehouden. Vervolgens kwam aan de orde het bodeschap. Iedereen werd in de ge legenheid gesteld hiervoor in aanmer king te komen, en kan men zich schriftelijk aanmelden bij het bestuur tot 17 April. Nog werd medegedeeld dat iedereen het jaarverslag tegen een kleine vergoeding wordt thuis gebracht. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard, sloot de Voorzitter de vergadering met de christelijken groet. De Processie van Drunen naar Hakendover zal dit jaar vertrekken op Zondag 17 April en op 18 April terug- keeren. Verschillende personen hebben zich reeds opgegeven en kan men dit nog doen bij den broedermeester. XTEü VVKUIJK. Xa een langdurige, kwijnende ziekte, overleed Zondag j.l. in liet Ziekenhuis te 's Bosch (ter ver pleging aldaar opgenomen), de Eerw. Pater Fulgentius, theologant in het. Cisterciënser-klooster van O. L. Vr. Onsenoort, alhier, in de wereld van der Lely, geboortig uit Breda, oud 23 jaar. De begrafenis zal alhier plaats heb ben op Donderdag 7 April a.s. op het eenvoudige Kloosterkerkhof. Naar we vernemen zal voor de op draging van de requiem Mis hiervoor Vader Abt vanuit Versailles naar hier overkomen. In eene onderlinge gehouden be spreking, zijn, naar we vernemen, al hier plannen geopperd om te komen tot oprichting eener Kegelclub. Op een daarvoor nader te bepalen datum zal tot verdere bespreking hiervoor een vergadering worden belegd. Gedurende de afgeloopen maand Maart, werd aan het postkantoor al hier voor de Rijkspostspaarbank inge legd 7918,71, terugbetaald ƒ8503,46. SPRANG—CAPELLE. (Voormalig Sprang). In de j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering der afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Pa trimonium", werd door de Commissie inzake oprichting van een 'dokters- fonds rapport uitgebracht, waarop breedvoerige bespreking volgde. De Commissie werd opgedragen voor het eventueel op te richten fonds leden aan te werven. Donderdagavond 7 uur zal in de Chr. School alhier de opening plaats hebben van den Bazar ten bate dier school. De openingsrede, welke tege lijk eene herdenking zal zijn in ver band met het 124-jarig bestaan der school, zal worden uitgesproken door Ds. Vreugdenhil van Gorincliem, vroe ger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Naar wij vernemen zal a.s. Za terdagavond de bazar worden gesloten door Ds. Louwe Kooijmans van Waal wijk. De inrichting van den bazar ziet er werkelijk heel aardig uit en geeft een vroolijken indruk. De bijdragen zijn boven verwachting ingekomen, zoodat verwacht mag worden, dat de bazar aan het gestelde doel zal be antwoorden. Wij raden eenieder aan een bezoek aan de bazar te brengen, daar deze een bezoek overwaard is. Gisteren had het 2-jarig dochter tje van H. Molegraaf alhier het onge luk zoodanig te vallen, dat 't een beentje brak, zoodat geneeskundige hulp van Dr. Waardenburgh moest worden ingeroepen. De uitslag van de verkiezing voor de Prov. Staten in voormalig Sprang, (stembureau v.m. openbare lagere school, alhier), is als volgt: Lijst 1, C.-H. 119; lijst 2, A. R., van der Schans 300, van. Willigenburg 102, totaal 415; lijst 3, S.D.A.P. 39; lijst 4, R.K.V.P., 4; lijst 5, H.G.S., 3; lijst 6, Vrijz. D. P., 8; lijst 7, Vrijheidsb., 11; lijst 8, (lijst Vink) 3; lijst 9, R.K. Staatspartij, 40; lijst 10, (lijst v. Gent) 11. Totaal werden uitgebracht 677 stemmen, waarvan 24 stemmen van onwaarde. MADE. Gitteren werd het 6 k 7-jarig zoontje van den heer Th. d. Exter door een wielrijder aangereden waardoor bij tegen de grond werd geslagen, zoodat een hoofdader sprong. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ds. Plaatsman N. H. Pred. te Hooge-Zwaluwe heeft bedankt als thesaurier van het Departement Geer* truidenberg van de Vereeniging «Christelijk Hulpbetoon.» Als voorz. van dit departement is opgetreden Ds. J. Vloek te Drimmelen en als secretaris thesaurier Ds. A. J. Mudde, N.-H. Pred. te Made. Dezer dagen was een deputatie ter audiëntie naar Ged. Staten ter be spreking van een alhier in de laatst gehouden raadsvergadeilng haven- aangelegenheid te Drimmelen betreffen de al of niet vrijstelling van havengeld, voor schepen waaraan reparatie moet worden verrricht. Op de op 22 Maart jl. vastge stelde Kiezerslijst 19271928 welke zal gelden voor de a.s- Gemeenteraads verkiezing komen voor 2257 namen n.l. voor de Tweede Kamer 2257, voorde Provinciale Stataten 2243 en voor den Gemeenteraad 2199 kiezers. In het café van den heer J. van Alphes werd glsteren ten overstaan van Notaris Hartoog v. Ark iogezeteen huis met tuin en erf van S. Bogers voor f1750 door Pullens. LOONOPZAND. Door >Loonopcaods Belang» met den Boerenstand zijn tot candidaten gesteld voor den gemeente raad de heeren J. van Lier, Chr. Maas, J. D. E. van den Heuvel, J. Verschuren en J. B. van Rooij. De Werklieden- vereeniging waarmee eerst eenstemmig heid was bereikt, heeft zich terugge trokken en dient afzonderlijk een lijst in en stelt partijbelang boven algemeen Jammer genoeg, dat de stemmen nu versnipperd worden, DUSSEN. Tot leedwezen van alle inwoners werd dezer dagen vernomen dat dokter B. G. de Groot onze ge meente zal gaan verlaten. Daar hij bij allen zeer gezien was en steeds hulp vaardig zoowel bij nacht als dag zien allen hem noode vertrekken. Naar wi] vernemen zal ais opvolger in de plaats treden Dr. de Boer. GEMENGD NIEUWS. Te Beverwijk is mej. C. bij hel uitwijken voor een moterfiets door deze aangereden. In ernstigen toestand werd zij naar de Maria-stichting te Haarlem overgebracht, waar zij is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en moeder van vijf kinderen. Te Tilburg is ingebroken in de woning van P. H. in de Locomotief straat een bedrag van f 500 wordt vermist. De krijgsraad te Mitau heeft den bandiet Kaupens ter dood veroordeeld wegens het plegen van 19 moorden en een groot aantal beroovingen, o.a. van een trein tusschen Mitau en Daud- sevas. Zijn medeplichtige Piebalg werd eveneens ter dood veroordeeld, en andere medeplichtigen tot levens langen dwangarbeid. Het proces heeft twee weken ge duurd. De aanrijdingen zijn te Eind hoven vooral Zaterdags en Zondags niet van de lucht. Behalve de verschil lende lichte onbeteekende aanrijdingen heeft er Zondag-namiddag omstreeks 4 uur op den Geldropschenweg ter hoogte van het wielerpad naar Leende een van zeer ernstigen aard plaats gehad. De 45-jarige gehuwde arbei der bij de telegrafie, H. W. Bakker mans, reed per fiets vanaf Poeiers den Geldropschenweg op; toen hij bij den weg was gekomen, kwam uit de richting Eindhoven de luxe auto van de Gebr. Jansen, fabrikanten te Schijndel, doch wonende te Eindho ven. Blijkbaar heeft de wielrijder nog voor de auto willen oversteken met het gevolg, dat hij werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met een zeer ernstige schedelbreuk is hij op genomen en naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is zeer zorg wekkend, zoodat voor zijn leven wordt gevreesd. De chauffeur van de auto heeft getracht den wielrijder, die eens klaps vlak voor den wagen reed, te ontwijken, door naar rechts uit te halen, doch doordat een handwijzer den doorgang belemmerde, moes* wederom naar den weg worden ge weken met het gemelde gevolg. De man is reeds overleden. De medewerkster van een Lon- densch blad merk op dat de kalfvel- rage zulke afmetingen aanneemt dat de goedgekleede vrouw bedenkelijk op een koebeest gaat gelijken. Bij een der laatste wedrennen zag zij een dame, wier hoed, mantel en Russische laarzen alle van kalfsvel waren. Indien de ondernemende modiste ook den hoed met hoorns versierd had, dan zou de illusie volkomen geweest zijn. Uit Rabat wordt gemeld, dat thans 9 Riffstammen in opstand zijn tegen de Spanjaarden. Verscheidene contingenten en posten zijn geïsoleerd, Vier officieren zijn gedood. De correspondent van de „Times" zegt, dat de toestand verontrustend is, doch dat er Spaansche versterkingen beschikbaar zijn. BURGERLIJKE STAND. HERPT. Over de maand Maart 1927. Overleden Johanna Smits oud 71 j. echtgenoote van M. van Geffen Lucia van Loon 73 jaren echtgenoote van Jac- de Wilt Peternella Tim mermans weduwe van Ad. v. Gerwen oud 85 jaren. ALLE GERO-ARTIKELEN verkrijgbaar by: I. VAN LEEUWEN-FRIJDA WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2