DE ECHO VAN HET ZIIIQEN Quick Quaker TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 5 April 1927. Waalwijks Belang. In zijn 1.1. Vrijdag gehouden vergade ring besloot het bestuur van Waalwijks Belang voortaan een aantal der beken de tentoonstellingsvlaggen aan even- tueele gegadigden in bruikleen al te staan ad 15 per keer per collectie en f 1 per vlag vergoeding te vragen voor ontbrekende of gehavende vlaggen. Voorts zal het dak der muziekkiosk worden voorzien en zal zoo mogelijk tot het opnieuw-bijschilderen worden over gegaan. zoodra de kiosk, na Paschen, is opgeslagen. Het programma voor de zomer- concerten zal zoo spoedig mogelijk worden vastgesteld, terwijl het bestuur in pieno met een deskundige den weg naar den Roestelberg zal gaan bekijken, om daarin te trachten verbetering te brengen, zij 5t althans voorloopig 't fietspad. Een verzoek aan de fabri kanten zal gericht worden om de sintels voor dit doel te bewaren, aan anderen om een voertuig voor het transpost derwaarts beschikbaar te stellen enz. Nogmaals is een brief gericht aan de S.S. terzake een rechtstreeksche Autobus-verbinding Gorinchem—Dus- sen—Waalwijk, enz en aan het bestuur van den R.K. Middenstandsbond in zake samenwerking voor een Winkel week enz. Muziekschool. in de Zaterdagavond gehouden ver gadering, die was belegd door Waal- lijks Belang en waartoe uitgenoodigd waren de besturen der verschillende muziekgezelschappen en het bestuur en donateurs der Muziekschool, were uitvoerig van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid dezer muziek school in onze plaats. Het eindresultaat dezer bespreking was, dat algemeen de wenschelijkheid ja zelfs de noodzakelijkheid werd er kend van eene school, om te komen tot clasikaal onderwijs in algemeene muziekleer, die de grondslag legt en noodzakelijk is voor elke verdere instrumentale muziek. De bedoeling is de school opnieuw op te richten, daarvan eene vereeni ging te maken met bestuur en leden jaarlijksche vergaderingen enz., daar aan een directeur te benoemen, die de algemeene muziekleer doceert en dan later als er splitsing in b.v. harmonie piano, vioolklassen enz. komen moet daarvoor althans voorloopig plaatse lijke krachten te benoemen, die even- goed de eerste beginselen doceeren kunnen en aan de kas niet al te groote eischen stellen. Op deze basis meende men, dat de school een toekomst had, ook steun en waardeering zou ondervinden en financieel mogelijk was. Voor dit laatste zal' mede een beroep gedaan worden op de gemeente en belang stellenden, die deze onderneming om te beginnen voor een jaar eens een flinken stoot willen geven, om dan te kunnen overwegen hoe de stand van zaken is. Op dezen grondslag nu zal eencomité bestaande uit een afgevaardigde van de verschillende uitgenoodigde muziek gezelschappen, plannen ontwerpen en deze aan eene vergadering voorleggen, die dan over al deze aangelegenheden haar oordeel zal uitspreken en een delnitief bestuur kiezen. Ook kwam ter sprake een comité van advies of van toezicht, buiten't bestuur staande. Wij twijfelen geenszins aan aller mede- werking om hier een school in stand te houden, gegrondvest op gezonde basis, op gebleken behoefte en ge schraagd door ieders steun en mede werking. Dan toch moet zij slagen niet alleen voor de eerste jaren, maar voor een verre toekomst, tot heil van 't muzikale leven in onze plaats en om- geving. Ingezonden Mededeeiingen. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhard!s Laxeertabletten onmisbaar-Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. N. C. B. Maandagavond vergaderde de afd. Waalwijk van den N. C. B. in het Patronaatsgebouw van voormalig Baardwijk. Voorzitter H. Kleijn opende de ver gadering op gebruikelijke wijze en heette in 't bijzonder welkom den heer van Haren, lid van het Hoofdbestuur van den N. C. B. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing van den secre taris ongewijzigd vastgesteld. Nadat door de aanwezige leden 't tweede tiende gedeelte der aandeelen was gestort deelde de voorzitter mede, dat deze vergadering speciaal was uitgeschreven ter bespreking van de aandeelenkwestie. De vergadering zal de houding van het Bestuur hebben te bepalen ten opzichte van de on willige betalers. Een gerechtelijke ver- volging raadt spr. niet achtzaam want advocaten zijn duur. D'r zijn thans 9 of 10 die onwillig zijn om de aandee len te betalen. Spr. verzoekt den heer van Haren om een nadere toelichting. De heer van Haren verklaarde met zeer veel genoegen aan de uitnoodi- ging gehoor te hebben gegeven om voor de afd. Waalwijk een kort maar zakelijk woord te spreken naar aan leiding van de financieele moeilijk heden welke de Boerenbond heeft te doorworstelen en nog niet te boven is gekomen. Spr. wenscht 't Bestuur ge luk. dat na rijp overleg tot 't besluit kwam om den Bond weer in 't goede spoor te brengen. Een hartelijk dank woord brengt spr. aan die leden welke verleden jaar hebben weten te offeren en ook nu weer getuigden van een ernstigen en goeden wil, want aldus spr. betalingen waarop men niet heeft gerekend zijn altijd pijnlijk. Als de Bond in moeilijkheden ge raakt van organisatorischen of finan- cieelen aard, dan mogen de leden zich wel eens aan een ernstig gewe tensonderzoek onderwerpen of ook zij niet eenigszins schuld hebben. Hebben de leden 't Bestuur steeds wel vol doende gesteund? Spr- stelt dan ook de vraag, met 't oog op de moeilijk heden. of men niet voldoende heeft geprofiteerd om ook eens een tijdelijk offertje te brengen Dit zijn vragen die ieder lid voor zich zelf moet be antwoorden. Spr. zegt, dat er uit de aanwezigen wel een kern is te vormen die 't Be stuur krachtig terzijde kan staan om den Bond weer goed op pooten te brengen. Wanneer een afd. in fiancieele moei lijkheden geraakt, dan is het Hoofd bestuur in zeer bijzondere gevallen bereid om te steunen. Dit doet het dan ook al eenige jaren deze plaatselijke afdeeling. Dit kan echter niet blijven doorgaan, 't Hoofdbestuur wil ook eens zien dat er door de afd. zelf iets gedaan wordt om hiaten te vullen. Wat doen jullie om met eigen steun en door hulp van den N. C. B de schuit weer in 't goede vaarwater te brengen Dan wijst spr. op de aandeelen van f 35,— welke men later bij loting terug ontvangt. Spr is van oordeel dat de afd. er nog niet zoo scheef voor staat en men binnen korten tijd weer in de goede rij zal komen te staan. Spr. toont aan de vele voordeelen welke de N. C. B. biedt zooals de gezamenlijke inkoop en de brandver zekering. Vele leden zullen thans niet in staat zijn om hun pand buiten den N. C. B. in een speculatieve verzeke ring onder te brengen. Vervolgens geeft spr aan de wegen die voor het Bestuur openstaan om de onwilligen te dwingen tot betaling. Krachtens de statuten kunnen die leden geroyeerd worden. Ook kan men een uitgetreden lid op de verplichtin gen wijzen om zijn schulden of aan deelen te betalen. Alle kosten voorkomende uit een gerechtelijke invordering komen ten laste van het uitgetreden lid. Ook dan als een lid reeds is uitgetreden kan het Bestuur invordering van aandeelen eischen. Spr. noemt de toestand niet hopeloos nu er maar 10 onwiliigen zijn. Maar belangstelling is er noodig voor den wederoploei van den Bond. Spr. geeft eenige middelen aan tot versterking van den Bond. Na deze moeilijke periode rust op een ieder den plicht om mede te helpen aan de gezondmaking van den Bond. Als straks de zaak tot rust en vrede zal zijn gekomen, dan acht spr. het raad- zaam om te overwegen alle achter stallige schulden geleidelijk weg te werken. Spr. meent te weten dat de vereeniging een schuld heeft van 11500. Daar kan de vereeniging aan bezittingen tegenover stellen f 7000. zoodat dus pl.m. 130 leden een ge zamenlijke schuld hebben van f 4500 of ongeveer f 35 per persoon. Er zijn vereenigingen zegt spr. die er heel wat moeilijker voor staan. Als de belangstelling der boeren is gaande gemaakt voor de reorganisatie van den Bond dan zal men ook actie ver worden op verschillend gebied. Spr. spoort krachtig aan om ont wikkelingsavonden te organiseeren, en den boeren de gelegenheid te openen om een eenvoudige boekhouding te 'eeren. Naast een cursus geeft spr. in over- weging om eens een nuttige lezing te doen houden op zuiver organisato risch gebied. Dan wijst spr. op de groote betee- kenis voor den boer van 't weekblad van den N. C B. (applaus). Op een vraag van den voorzitter aangaande landbouwboekhouding deelt de heer van Haren mede dat 't niet mogelijk is om nog dit boekjaar een cursus te geven. Voor den a.s. winter wil spr. er wel voor zorgen. De voorzitter vraagt of de vergade ring het Bestuur wil machtigen om de onwilligen te royeeren. De heer J.. Hesselbert geeft zijn in- stemming met dit voorstel te kennen. De heer van Haren wijst er nog op dat men bij een eventueel royement ook uit elke coöperatie van den N. C. B. gestooten is. De vergadering geeft algemeene instemming om de onwilligen te ont zetten. Op een vraag deelt de voorzitter mede dat het tweede tiende gedeelte vóór Paschen moet zijn betaald, en de paardenschatting zal plaats hebben op 11 April a.s. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard sloot de voorz. deze vergadering met den christelijke groet. Christelijk Hist. Unie. Debat Tilanus—Van Gent Zooals we reeds in een deel onzer vorige oplage konden melden hield de Christel. Hist. Kiesvereeniging Vrijdagavond een vergadering waarbij als spr. optrad het Tweede Kamerlid Tilanus. De belangstelling was zeer goed. De heer Tilanus had als onderwerp gekozen: De-verhouding der politieke partijen sedert 1925. Ofschoon de heer Tilanus in een helder betoog 'n rustig overzicht gaf van de politieke verhoudingen opende hij toch geen nieuwe gezichtspunten. En waar de partij-verhoudingen zeer wel bekend zijn is er voor ons geen reden om deze hier uitvoerig te memoreeren. We zullen ons dus tot een beknopt' schema van de door den heer Tilanus gehouden rede moeten bepalen. De heer Tilanus wees voor de Christel. Hist, op de noodzakelijkheid om personen te kiezen voor wie boven de menschelijke rede de souvereiniti-it Gods als het hoogste gezag geldt. Dit is ons beginsel zegt spreker. De grondwetsherziening van 1917 bracht vooral twee belangrijke ge beurtenissen die van zeer verstrekkende beteekenis zijn gebleken, n.l de ge lijkstelling van het Openbaar en het Bijzonder onderwijs, wat van belang is voor het geestelijk volksleven en 2e evenredige vertegenwoordiging en later het Vrouwenkiesrecht. Vóór 1917 zegt spr. was de politieke beweging >in het Zuiden voor de protestanten eigenlijk dood. Bij onder zoek kwam spr. tot de ontdekking dat 7,0 van Brabant protestant is en men dus een invloed kon hebben op het politieke leven. De protestanten, zegt spr. maken thans een zeer be langrijk deel uit van het politieke leven in Brabant. De evenredige vertegenwoordiging bracht mee een betere stabilisatie van de partij-verhoudingen. Alle 17 kleine partijen die in 1925 samen 6 pCt. van de kiezers tot. zich trokken, hebben al hun moeite voor niets gedaan. Daarom spoort spr. aan om niet op kleine groepjes te stemmen, want dat is kracht vergooien. Na het beleid van het Kabinet Ruijs te hebben geschetst wees spr. hoe de S.D.A.P. met leuze verschenen n.l. socialisatie en ontwapening. Spr. zegt als er liefde en verlangen is naar den vrede, dan is dit wel in de eerste plaats bij een Christen, want de leer van Christus wijst naar den vrede. Algeheele ontwapening blijkt echter voor alsnog een menschelijk ideéologie. Ten slotte verklaart spr. dat de Regeering op het oogenblik zwak staat en de toestand niet bevredigend genoemd kan worden. De Voorzitter dankt den spropent de gelegenheid tot gedachtenwisseling en hoopt dat ook een eventueel debat den vertrouwelijken toon niet zal breken. Debat Van Gent. De heer Van Gent merkt op, dat voor twee jaar Mevr. Cats alhier voor de Christel. Historische Unie was opgetreden waarbij ze eenige onwaar heden zou hebben gesproken zonder dat eenig toehoorder in de gelegen heid werd gesteld om in debat te treden. Daarom dankt spr. voor de thans geboden gelegenheid om, met den heer Tilanus van gedachten te wisselen. De democratie zegt spr. willen we in één verband. U zeide, aldus spr., dat stemmen op kleine partijen ver loren zijn, maar dan zeg ik, dat alle stemmen uitgebracht op de groote partijen verloren zijn. Spr. wijst op de groote versnippe ringen. Geloofskwesties zegt spr. moeten buiten elk politiek verband blijven. En er valt hier wel iets te bereiken, wanneer alle democraten de handen ineen sloegen. Toen de Christel. Hist, met een lijst uitkwamen voor de a.s. gemeenteraads- verkiezingen, aldus spr., hebben wij als het ware een voetval gedaan om samenwerking. Dan wijst spr. op de z.i. slechte gevolgen van de onderwijswet waar bepaalde partijen uitde schalk, plukken. Komende tot de ontwapening zegt spr. er prijs op te stellen dat zijn partij de eerste was welke die leuze aanhief. Volgens spr. is ons kleine leger niet in staat om ons land te verdedigen. Naast moreele heeft spr. ook nog financieele overwegingen voor ont wapening. Spr. wijst op Duitschland en andere landen wat daar de ge volgen zijn geweest van een ver door gevoerd militarisme. De daling der Fransche valuta schrijft spr. toe aan de hooge kosten, welke voortvloeiden uit de Ruhrbezetting. Dan wijst spr. op art. 4 waarin de Christel. Hist, aannemen, dat Neder land Protestantsch geregeerd moet worden. Daar tegenover komen de R.K. verklaren zegt spr., dat Neder land eenRoomsch beleid moet hebben. Spr. ziet in de toekomst weer een 80 jarige oorlog tusschen Roomschen en Calvinisten. Hierna stelde de heer Budding nog eenige vragen. De heer Tilanus de beide sprekers beantwoordende, blijft bij z'n meening dat alle uitgebrachte stemmen op de kleine partijen verloren zijn. Dat de heer van Gent een verklaring van oprechte Godserkenning heeft gegeven, doet spr. genoegen. Maar 't christelijk beginsel eischt ook de erkenning en belijdenis van den Christus. Dan, zegt spr. is de heer van Gent te veel idea list met utopische begrippen. De partijen op confessioneelen grondslag bieden het voordeel dat alle belangen onder een hooger licht kunnen worden bezien. Wat de heer van Gent wil, aldus spr., n.l. 't geloof buiten de politiek is een oud terrein betreden door de Liberalen en de S D.A.P want ook zij zeggen: Godsdienst is privaatzaak. Vervolgens wijst spr. op het blaadje van den heer van Gent, waarin op lichtzinnige wijze wordt gesproken over huwelijk, wetgeving en echt scheiding Dit is in strijd met elk Christelijk beginsel, 't Huisgezin is de oercel van heel het maatschappelijk leven. Over de kwaliteit van het Onderwijs wil spr. niet spreken, dat is individueel. Maar 't Christen kind, zegt spr., moet hand in hand met Gods woord worden opgevoed. Naast proiessorale geleerd heid is vóór alles karaktervorming noodig. Daarom acht spr. het Bij zonder Onderwijs van zoo groot belang. De ontwapening noemt spr. een leuze. Spr. hoopt dat de heer van Gent meer reëel zal worden. Op art. 4 van ons program gaan wij hoog, zegt spr. Wij wenschen geen verdrukking, maar algeheele erkenning van gewetensvrijheid. De R K. zegt spr. zijn principieel tegen gewetensvrijheid. Wij zijn op grond van art. 4 niet antipapistisch, aldus spr., maar positief. Hebben de R K. en Calvinisten 80 jaar tegen elkander gestreden, vraagt spr. Dat is gebrek aan historische kennis. Zij hebben saam gestreden om het Spaansche juk af te werpen. Na een korte gedachtenwisseling met den heer Budding, dankte de Voorzitter en sloot spr. deze geanni- meerde bijeenkomst met gebed. Vrijzinnig Democraten. De Vrijzinnig-Democratische Bond had voor j.l. Zaterdagavond in de groote zaal van „Musis Sacrum" een vergadering uitgeschreven waar als spr. zou optreden de heer P. J Kobben uit 's Bosch. Wegens onvoldoende belangstelling kon deze vergadering geen doorgang vinden. Er waren vijf belangstellenden, waaronder 2 verslaggevers Nieuwe Coiffeurszaak. Donderdagavond opende de heer W. van Raak in de Grootestraat 86 (voorm. Besoijen) z'n nieuwe kapperszaak We kwamen terloops even een kijkje nemen en kunnen met genoegen verklaren, dat de heer van Raak terecht vaneen naar de eischen des tijds ingerichte Coiffeurszaak kan gewagen. De dames- en heerensalons zien er werkelijk alles zins keurig uit. We twijfelen er niet aan of de heer van Raak zal voor zijn nieuwe zaak wel de noodige belangstelling weten te trekken, wat hij door z'n mooie installatie enz., ook dubbel verdiend. Firma Borstrok-Stoop. Ofschoon de firma van Borstrok- Stoop niet ver in het verleden is te zoeken, geniet zij toch al een zeer goede reputatie in electro-, radio- en technische kringen. Voor ongeveer 5 jaaar vestigde de heer Borstrok zich hier ter plaatse, Besoijensche Steeg. 't Bedrijf ontwikkelde zich daar zoo danig dat de heer Borstrok naar een ruimer en gunstiger gelegen pand gaar in 3 tot 5 minuten. moest uitzien. In dit pogen is hij volkomen geslaagd. Zaterdagavond opende de heer Borstrok onder groote belangstelling zijn nieuwe zaak in de Stationsstraat. We mogen gerust verklaren, dat de firma Borstrok met haar opzet succes heeft. Ofschoon de heer Borstrok zich op algemeen electro- en technisch- terrein beweegt, heeft hij zich toch vooral naam weten te verwerven op hei gebied van radiotoestellen, die alle door hem zelf worden ontworpen en gebouwd. Met de Nederlandsche Radio-indu strie was de firma Borstrok een der eerste firma's in ons land op het ge bied van Radio. Ook in de vervol making van de Radio hield de heer Borstrok gelijke tred. Een bijzondere belangstelling genieten een paar voor korten tijd in den handel gebrachte vijf lamps-toestellen. Een met 2 hoog- frequentlampen voor raam—antenne- ontvangst en het ander met 3 hoog frequent voor antenne ontvangst. Het eigenaardige van het toestel is, dat er een accu-gelijkrichter is ingebouwd en een plaatstroomapparaat met af takking negatieve roosterspanning. De Hoofdingenieur v. d. R K. Radiogids zegt van dit toestel om.: „Het toestel elegant gebouwd, is zeer gemakkelijk te bedienen, met een enkele schakelaar schakelt* men alles uit of in en kan direct op het lichtnet worden aange-v sloten. Het heeft echter niet de on- aangename bromtoon van zoovele toe stellen, die direct op het lichtnet worden aangesloten. Wij mochten een dier toestellen beproevende proef heeft ons zeer voldaanhet geluid is zeer sterk en toch niet vervormd." Wij wenschen de Firma Borstrok- Stoop hiermede gaarne geluk, alsook op ander terrein, waarop deze firma naam heeft en die zij nu, op een uit stekend punt gevestigd, beter kan demonstreeren. Hollandsche Buurtspoorwegen. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie der Hoilandsche Buurtspoorwegen, waarbij wordt mede gedeeld, dat de tarieven van de le klas der tram aanzienlijk worden ver laagd en ook hiervoor retourbiljetten worden uitgegeven. Vechtpartij. Zondagnacht gebeurde er in onze gemeente iets, dat zelden of nooit voorkomt, n.l. had een ernstige vecht partij plaats, hoewel de schildering die een paar correspondenten ervan geven natuurlijk weer in elk opzicht overdreven is. Eenige personen v. O. en v. d S. uit Waalwijk, v. Z. en de J. uit Sprang waren gezamelijk uitgeweest en in de Stationstraat, kregen ze woorden of liever waren mekaar zoo'n beetje aan't plagen en snarren. Plotseling werden v. O. en v. Z, ernstige verwondingen toegebracht, v. O. kreeg een snede met een stuk bierglas over de wang vanaf de neus tot aan de kin, welke snede zeer diep was, terwijl van Z. met een mes werd in den hals gestoken. Zij begaven zich naar 't politie-bureau, waar dr. Langemeijer direct werd ge roepen en de ernstige wonden hechtte. Voor v. Z. was het haast noodlottig, afgeloopen, wijl de slagader bijna was geraakt. Nadat beiden verbonden waren, werd v. Z. die veel bloed ver loor met een auto naar Sprang gebracht en ging v. O. naar huis. Deze echter kon het alleen niet zoover brengen en had ondertusschen zijn verband weer losgerukt, zoodat hij nogal bloed verloor en hij terug naar 't politie bureau werd gebracht en opnieuw verbonden. Later werd ook hij per auto naar huis gebracht. Hij had veel pijn en veel last van de wond, daar hij den mond niet kon gebruiken. De politie was de vermoedelijke daders weldra op 't spoor, die zij niet behoefde te arresteeren, maar op 't bureau ontbood, waar de verdachten na verhoor bekenden geslagen te heb- ben, waarmee wisten zij niet en waarna zij huiswaarts konden gaan, nadat proces-verbaal was opgemaakt Dat de toestand van beiden, zooals elders vermeld wordt, zeer ernstig is, is bezijden de waarheid. Beiden heb ben zich b v. Dinsdagmorgen persoon lijk naar den dokter begeven en zich ook persoonlijk op 't politie bureau gemeld. De illustratie die ook elders gegeven wordt over 't café, over den vroegeren en huidigen bewoner, over den naam enz. doet hier natuurlijk niets ter zake, temeer waar in bedoeld café, naar men ons uit goede bron mededeelt, niets is voorgevallen. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." No. 28. Woeusdag 6 April 1927. 49e Jrg. VLUGKOKEND HAVERMOUT

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5