Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Co. 1 Trouw den Bankier. m Wen Kan nog FEUILLETON ATTENTIE. DOOR, ERVARING cee r d. NUMMER 29. ZATERDAG 9 APRIL 1927. 50e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38, Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. Daartegenover staat natuurlijk het groot aantal van hen, die zuiver en alleen om aan de betaling van Rijks- inkomstenbelasting over de in hun bedrijf gemaakte winsten te ontkomen, deze ondernemingsvorm hebben geko zen. Zij onttrekken dan alleen aan de Naamlooze Vennootschap wat zij voor hun privé gebruik noodig hebben, dik wijls nog niet eens in den vorm van dividend, doch b.v. als salaris of als rente van een afzonderlijk ingebrachte schuld aan hen zelf, waarna hel ove rige gedeelte van de winsten eenvou dig gereserveerd wordt. Voor allen nu, die, hetzij uit fiscale, hetzij uit andere overwegingen hun be drijf in een Naamlooze Vennootschap hebben ingebracht of voornemens zijn Tot welke consequenties deze beslis sing aanleiding zal kunnen geven, valt op het oogenblik niet te overzien. Wel ligt het voor de hand, zooals wij reeds opmerkten, dat een Inspecteur, die ver wacht, de machtiging van den Minister tot toepassing van de „Wet op de Rich tige heffing" niet te zullen verkrijgen, op deze wijze een anderen weg kan kiezen. Wat men met de „Wet op de Richtige heffing" juist heeft willen voorkomen, door eventueele geschillen tusschen de administratie en belasting plichtigen rechtstreeks te laten be slechten door het Gerechtshof te Den Haag, wordt hier weder mogelijk ge maakt, namelijk het brengen van der gelijke belangrijke geschillen voor Me Raden van Beroep, die in hun zeer uit- eenloopende opvattingen, wat in de practijk maar al te dikwijls blijkt, wei- IR een half-jaar zonder een kacheldoch geen dag zohdereen pijp HEERENBAAI Melange van rijpe tabakken nig garantie geven voor eenvormig heid in de rechtspraak. Men zij er dus bij de oprichting van een N.V. of bij het laten voortbestaan van een dergelijken ondernemingsvorm ten zeerste op bedacht, welke „voet angels en klemmen" er op dit gebied liggen, voor zoover bet de verhouding tot den fiscus betreft. D. V. N. Gebeurtenissen uit plaats en omgeving, berichten en foto's uit Binnen- en Buitenland worden steeds aan OnS BUCeail Grootestraat 205; 9 6 P U b I i" De ilcho van Waalwpscoe en Langstraatsclie Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gelieele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bjj contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. FAMILIE-VENNOOTSCHAPPEN EN FISCUS. Vele ondernemers, zoowel fabrikan ten als winkeliers en anderen, hebben, vooral in het afgeloopen decennium hun bedrijf ingebracht in een Naam- looze Vennootschap. Dat de motieven daartoe niet immer motieven van zui ver fiscalen aard waren, mag als een vaststaand feit worden aangenomen. Iemand met veel kinderen, waarvan er enkele in zijn eigen bedrijf werk zaam zijn, zal het ongestoord voort bestaan van zijn bedrijf na zijn dood door inbrengst in een Naamlooze Ven nootschap in hooge mate kunnen ver zekeren, doordat de aandeelen, een verdeeling van de nalatenschap aan zienlijk vergemakkelijken, terwijl te vens een ontijdige onttrekking van gel den aan de zaak wordt voorkomen. Ook wanneer men het in eigen be drijf te loopen risico wil beperken is de oprichting van een Naamlooze Ven nootschap de aangewezen weg. Zoo zijn er nog verscheidene voor beelden van ondernemers, die geheel te goeder trouw en zonder daarbij in het minst de bedoeling te hebben, zich aan het 1>4.talen van de normale belastin gen te willen onttrekken, overgaan tot liet inbrengen van hun bedrijf in een Naamlooze Vennootschap. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 47) Daar hij jong eu geestig was eu een knap uiterlijk had, was hij spoedig door het ge zelschap in de buurt opgenomen en ont moette dikwijls de gravin by families, waar zij aan huis kwam. Die jonge ingenieur heete André Fauvel. Nadat hij Valentine gezien had. sloeg hy haar aandachtig gade en hij vatte liefde op voor dat bescheiden meisje, met die groote, droevige oogen. die in die ouderwetsche omgeving den indruk maakte van een bloeienden rozenstruik te midden van een winterlandschap. Hy had haar nog niet een9; gesproken, toen liy haar reeds beminde. Hij was betrekkelyk ryk. Een prachtige loopbaan lag voor hem, hy had allen aan leg om millionnair te worden en liy zwoer by zichzelven, dat Valentine zijn vrouw zou worden. Aan een oude vriendin van mevrouw de la erberie, adelyk als een Mc~dmorency eu armer dan Job, vertrouwde lif, .iet aller eerst zyn huwelyksplannen toe. Met de nauwkeurigheid van een leerling der polytechnische school had hy alle goede ("genschappen opgevoerd, die hem tot een buitengewoon schoonzoon moesten maken. De oude dame hoorde hem geduldig aan. zonder hem in de rede te vallen, maar toen j'U geëindigd had, verheelde zy hem niet, hoe aangematigd zyn aanspraak was. dat te doen, is, in verband met een zeer kort geleden gevallen beslissing van den Hoogen Raad een woord van ernstige waarschuwing op zijn plaats. Weliswaar heeft de „Wet op de Rich- tige heffing" van 29 April 1925 reeds de bedoeling gehad, een einde te ma ken aan ernstige misbruiken, die in verband met de leemten in verschil lende belastingwetten, werden aange wend, om de heffing van belasting on mogelijk te maken; doch voor toepas sing van de bedoelde wet heeft de In specteur de machtiging van den Minis ter noodig. Bij het tot stand komen van de wet werd door den Minister overi gens toegezegd, dat het verleenen van deze machtiging slechts in zeer be perkte mate zou geschieden. Zooals onzen lezers vermoedelijk reeds bekend zal zijn, opent de „Wet op de Richtige heffing" de onmogelijkheid om met de acte van oprichting eener Naaml. Venn, geen rekening te hou den, wanneer uit de feitelijke omstan digheden blijkt, dat ten aanzien van de oprichting alleen fiscale overwegin gen hebben voorgezeten. De beslissing van den Hoogen Raad nu, waarop wij in bet begin van ons betoog doelden, maakt het den Inspec teur mogelijk, nog een anderen weg te kiezen in sommige gevallen, waarin hij verwacht, de machtiging van den Mi nister tot toepassing van de „Wet op de Richtige heffing" niet te zullen ver krijgen. In het desbetreffende geval had de belastingplichtige zijn zaak in ijzer en aanverwante artikelen in Februari 1924 omgezet in een Naamlooze Vennoot schap, zoodat hij den aanvang van het belastingjaar 1924 dus op 1 Mei 1924 die zaak geen bron van inkomen meer voor hem was. Het kapitaal was vastgesteld op 20.000. Daarvan nam bij oprichting belastingplichtige zelf 18.000,ter wijl zijn zoon en zijn schoonzoon ieder een aandeel van 1000,namen. Van een storting door de beide laatsten was niets gebleken. Het totaal in bedrijf belegde kapitaal bedroeg ruim 00.000,zoodat belas tingplichtige niet alleen het bovenge noemde bedrag^aan aandeelen bezat, doch ook nog een vordering op de Naamlooze Vennootschap behield van -Wat, liy. een man, die niet uit den adel geboren was een Fauvel, landmeter van beroep, waagde het, naar de hand van een la Verberie te dingen. Met bijzondere welsprekendheid weidde zy daar nog verder over uit. totdat zij daar over uitgesproken zynde, tot de zaak zelf terugkeerde. Toch, voegde zij er aan toe, 'bestaat er wel kans, dat u niet afgewezen wordt. De omstandigheden der gravin zyn aller treurigst. zy heeft by Jan en alleman schulden, de lieve vrouw, de deurwaarders bezoeken haar vaak, zoodat u begrypt, als een jong man zich aanbiedt, die met eerlyke bedoelingen bezield i£ nu dan weet ik nog niet wat er zou gebeuren. André Fauvel was jong en vond de be zwaren der oude dame zeer overdreven. Maar toen liy er over nadacht, en zich de moeite gaf, de gezindheid des adels uit de buurt eens gade te slaan, wiens grootste rijkdom uit vooroordeel bestond, begreep hy, dat alleen de financieele zorg van me vrouw de la Verberie deze hooghartige da me kon doen besluiten hem de hand harer dochter te schenken. Die zekerheid verdreef zyn aarzeling en hy dacht er nog slechts aan. hoe hy het best met zyn aanzoek voor den dag zou komen. Dat leek hem niet gemakkelijk. Een vrouw te gaan vragen met zyn geld in de hand. was in stryd met zyn kiescliheid en strookte in het geheel niet met zijn princi pes. Maar liy kende niemand in de buurt, dien hy tot zyn vertrouwde kon maken en zijn liefde zat diep genoeg om hem met ge sloten oogen over alle hinderpalen heen te voeren. - De gelegenheid, die hij afwachtte om zich te kunnen verklaren, deed zich weldra voor; al was het dan niet met inachtneming van alle vereisclite vormen was het toch op een wijze, die geen twy'fel meer overliet. Toen hy eens een hotel in Beaucaire bin nen ging om te dineeren, bemerkte hij me vrouw de la Verberie, die zich aan tafel neerzette. Tot over de ooren kleurend, vroeg hij toestemming naast haar plaats te mogen nemen, wat hem met een bemoedigende glimlach toegestaan werd. Vermoedde de gravin de liefde van den jongen ingenieur? Had haar vriendin haar plm. 40.000,ovsr dit bedrag ont ving hij geen rente, terwijl evenmin rente in rekening werd gebracht. Bij de oprichting was verder niets bepaald omtrent de winstverdeeling. De echtgenoote van belastingplichtige, die zelf geen aandeelen der Naamlooze Vennootschap bezat, werd tot commis saris gekozen. De Inspecteur legde een aanslag voor het belastingjaar 1924/'25 op, ge baseerd op de ovey het boekjaar 1923 gemaakte winst. Hij nam daarbij het standpunt in, dat jn Februari 1924, „geen Naamlooze Vennootschap" was opgericht, welk standpunt hij ook ver dedigde voor den Raad van Beroep, waarvoor het geschil werd gebracht na handhaving van den aanslag. I)e overwegingen van den Raad van Beroep, die ten slotte den Inspecteur in het gelijk stelde, zijn zeer merkwaar dig. Dit College merkte namelijk, op, „dat een Naamlooze Vennootschap alleen dan als geldig bestaande kon worden beschouwd, wanneet- .hare oprichting voldoet aan de algemeene voor iedere overeenkomst geldende vereischten en dus ook bij de oprichting bij partijen aanwezig moet zijn de-werkelijke wil om een vennootschap aan te gaan en daaromtrent ingelicht? Het staat den lezer vry dat al of niet aan te nemen. Hoe het zij, zonder André den tyd te la ten, langzamerhand tot dat onderwerp te komen, wat hem zoo na aan het hart lag, begon zij zich al dadelijk by de soep over de dure tijden te beklagen, over de schaarste van het geld, hoe de menschen tegenwoor dig op winst gesteld waren, enz. enz. De waarheid was dat zy naar Beaucaire was gekomen om geld op te nemen, maar dat dit haar niet gelukt was en de notaris haar den raad had gegeven, haar gronden onderhands te verkoopen. De woede, het zesde zintuig van vrouwen van allen leeftijd, maakte haar tong los en zy vertelde dien haar by na onbekenden man meer dan aan haar intiemste kennissen. Zy bekende zonder omwegen haar benar den toestand en vooral de smart, die zij ge voelde. niet te weten, hoe zy haar beminde dochter een bruidschat zou geven. Ily hoorde die klachten zeer hedaard aan maar was zeer verheugd. En zonder de ou de dame te laten uitspreken, zag hy. zoo als liy het noemde, den toestand eens flink onder de oogen. Nadat hy de gravin eerst diep beklaagd had, zeide hy, dat liy haar toekomst niet zoo erg donker inzag. Iloe, zy was bezorgd dat haar dochter niet zou trouwenMaar Mejuffrouw Va lentine behoorde tot die meisjes, wier adel en schoonheid de beste aanbeveling is. Hy kende meer dan één man, die zich overge lukkig zou achten, als mejuffrouw Valen tine zyn naam zou aannemen en die het zich tot een plicht en tot een zoete plicht zou rekenen, haar moeder van alle zorg te ontheffen. Neen,' hem scheen die toestand van de gravin niet zoo erg, als zy dien schilderde. Hoeveel zou er noodig zyn, om de domei nen van la Verberie geheel vry te maken? 40.000 francs misschien? Maar dat was toch niet veel! Overigens zou dat geen geschenk van den schoonzoon zyn. maar een voorschot. Het kasteel en de domeinen zouden hem la ter immers toch ten deel vallen. En dat was nog niet alles. Een man, die Valentine beminde, zou haar moeder de weelde, die zy aan haar leeftyd eu stand verschuldigd een geoorloofde oorzaak daartoe". Bij het verlijden van de acte nu be stond niet de werkelijke wil, om een Naamlooze Vennootschap op te rich ten, terwijl het aangegeven doel (na overlijden in stand houden zie bo ven) niet klopt met hetgeen in de acte is neergelegd en van eenige andere werkelijke oorzaak tot het oprichten van een dergelijke Naamlooze Ven nootschap niet is gebleken. Aangeno men moest dus worden, dat bij bet slui ten van de vennootschapsovereenkomst een geoorloofde oorzaak daarvoor niet bestond, dat de in Februari 1924 geslo ten overeenkomst tot oprichting dus krachteloos is, zoodat de N.V. op wier bestaan belastingplichtige zich beroept, als niet bestaande moet worden be schouwd. De Hooge Raad, die eerst de bevoegd heid van den Raad van Beroep erkende ten aanzien van de beoordeeling van de vraag, of een N. V. al dan niet een wettig bestaan voert, vereenigde zich overigens met de beslissing van dat college. Wil een N. V. wettig bestaan, dan moeten niet alleen de voor de op richting door de wet voorgeschreven formaliteiten zijn vervuld, maar moet ook aan zekere onmiskenbare vereisch ten van materieel-rechterlijken aard zijn voldaan. De Raad van Beroep mocht dan ook terecht het wettig be staan niet aannemen in verband met hetgeen uit de vastgestelde feiten was gebleken. - was. niet ontzeggen. Hy zou er zich een eer uit maken, aan haar rente het ontbrekende toe te voegen, niet alleen het noodige, maar het overvloe dige. Terwyl André zoo sprak, met te veel overtuiging om te kunnen veinzen, scheen het de gravin, of er een halsem over haar geldelyke wonden kwam. Haar gelaat hel derde op. haar kleine oogeni zagen hem vroolyk aan. om haar lippen, die gewoon- lyk gesloten waren als de geldkist van een gierigaard, lag een glimlach. Op één punt was de jonge ingenieur on gerust. Luistert zij naar my vroeg hy zich af. denkt zij. dat ik haar voor den gek houd? Zeker, zij doorzag zyn plannen en be wees dit. door te zegenHelaas, met 40.000 francs kan men la Verberie niet redden met interest en kosten er by zouden er wel (50.000 noodig zyn. - O. 40 of 00.000, dat is hetzelfde. Zou die schoonzoon, die vreemde man. dien wy zoo maar scheppen, de behoeften van myn leven heseffen. Ik verbeeld my, dat het hem een by- zonder genoegen zou zyn, ieder jaar hy* v( orbeeld nog 4000 francs by uw rente te mogen voegen. De gravin antwoordde niet dadeiyk, zy rekende. 4000 francs, zei ze eindeiyk, dat zou niet genoeg zyn hier is alles even duur maar met 6000 francs zou kunnen. Die som leek den jongen ingenieur wel wat kras, maar met de onbezorgdste vry- gevigheid van de wereld antwoordde hy De schoonzoon van wien wij spreken, zou mejuffrouw Valentine niet van harte beminnen, als een zoo nietige zaak van die 2000 francs hem zou terughouden. Ja, dat zegt u nu wel, maar... op eens schoot haar iets te binnenDie schoon zoon zou bovendien ryk genoeg moeten zyn, die verplichtingen te kunnen nakomen. Ik hecht te veel aan het geluk myner dochter, om haar aan een man te geven, die my geen hoe noemt men dat geen garan tie, geen waarborg zou aanbieden. Zoo. dacht André verontwaardigd, wy sluiten een koop, doch hardop zei hy Natuurlyk zou die schoonzoon zich door ECHTE FRIESCHE een huweiykscontract verbinden... Nooit, mynlieer. nooit. En de welvoeg- lykheid. Wat zou-men van mij zeggen? Veroorloof mij. het zou aangeduid wor den. alsof uw pensioen de interest was van een som die hy hekent van u geleend te hebben Ja, op die manier. Mevrouw de la Verhenje wilde André dien avond met alle macht mee in haar rytuig nemen. Er werd onderweg geen woord ge sproken. maar zy hadden elkaar begrepen. Ja, zelfs zoo goed, dat de grvain hem. toen zy hem hy zyn deur afzette, de hand reikte, die hy. aan de mooie oogen van Valentine denkend, kuste en zy hem voor den volgen den dag ten eten noodigde. In geen jaren was mevrouw de la Ver berie zoo vrooiyk geweest en de bedienden genoten van dat goede humeur. Zy zag zich opeens van een wanhopigen toestand in een schitterende positie ver plaatst. En zy. die zich zoo fyngevoelig voordeed, bemerkte niet eens, hoe schan- (lelyk laag zy gehandeld had. 0000 francs inkomen, dacht zy, die jonge landmeter is een edel' man. en 3000 francs van de domeinen, dat is 0000 francs renten. Zij zullen samen in Parys gaan wo nen en ik zal ze zonder groote onkosten kunnen opzoeken. Waarachtig daar zou ze. als zy ze had drie dochters voor gevén. Maar op -eens werd zy koud by de ge dachte aan Valentine zelf. Zou deze er mee instemmen? Zy werd daar zoo ongerust over. dat zy. teneinde zekerheid te hebben, dadeiyk naar de kamer harer dochter ging, die by een kaai-9 zat te lezen. Valentine, zei ze plotseling, een jong mensch. dat my zeer lykt, heeft my om uw hand gevraagd, die ik hem heb toege staan. By dit onverwachte bericht sprong Va lentine verschrikt op. Het is niet mogelijk, stamelde zy. Eu waarom niet, denkt ge? (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1